Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι κάνω τώρα που σταμάτησα τον θηλασμό?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια...

Θήλαζα αποκλειστικά την κόρη μου μέχρι ένα μήνα πριν. Δύο βδομάδες την θήλαζα μόνο βράδυ κ εδώ κ δύο μέρες την μαθάινω και το βράδυ με φρέσκο γάλα γιατί έχει βγάλει δοντάκια κ με πονάει όταν με θηλάζει... Μπορεί να με διαφωτίσει κάποια, τι κάνω από εδώκαι πέρα? Θα σταματήσει μόνο του το στήθος να παράγει γάλα? Πρέπει να πάρω χάπια? Δύο μέρες που έχω να θηλάσω δεν με πονάει το στήθος, ούτε έχει πρηστεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τίποτα δεν κάνεις. Το αφήνεις έτσι. Εφόσον δεν πονας. Εγώ έπινα λίγο φασκόμηλο και όταν αρνήθηκε η μικρή να ξαναθηλάσει, δεν ασχολήθηκα ξανα με το στήθος μου.

Πως την κατάφερες στον αποθηλασμό; Ένα μήνα σου πήρε μόνο; Τρώει κανονικά το φαγητό της; Ποιό είναι το ημερίσιο μενού της; Πίνει εύκολα από το ποτήρι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος μου μου εδωσε 2 χαπακια και πηρα για να σταματησει τελειως και να μην φραξει καποιος αδενας. μιλα με το γιατρο σου να σου πει νομιζω πως ειναι ο καταλληλοτερος για αυτο το θεμα.το

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Τίποτα δεν κάνεις. Το αφήνεις έτσι. Εφόσον δεν πονας. Εγώ έπινα λίγο φασκόμηλο και όταν αρνήθηκε η μικρή να ξαναθηλάσει, δεν ασχολήθηκα ξανα με το στήθος μου.

Πως την κατάφερες στον αποθηλασμό; Ένα μήνα σου πήρε μόνο; Τρώει κανονικά το φαγητό της; Ποιό είναι το ημερίσιο μενού της; Πίνει εύκολα από το ποτήρι;

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω, εφόσον δεν με πονάει.

Κοίτα να δεις, όταν έγινε ενός, στις 5/2 την επομένη άρχισα να της δίνω το γαλατάκι στο ποτηράκι. Έκλαιγε και δεν ήθελε... Τι τραγούδι της έλεγα, τι την χόρευα, τίποτα. Την δεύτερη μέρα ήπιε 10ml από ότι θυμάμαι. Της τραγουδούσα και της το έδινα με μαλακές κινήσεις, έπαιρνε λίγο κ μετά την έβαζα στο στήθος. Την πέμπτη μέρα το πήρε μόνη της στα ξαφνικά! Ενώ είχε μάθει τέσσερις μέρες έτσι, μου αρρωσταίνει με πυρετό. Δεν έτρωγε, δεν έπινε νερό, οπότε την ξανάβαλα στο στήθος. Όταν έγινε καλά, της έδωσα ποτηράκι αλλά μόνο το πρωί το έπαιρνε... Το βράδυ στήθος... Προχτές το βράδυ, έκλαιγε για κανά 20λεπτο, της τραγουδούσα, της μιλούσα γλυκά και τελικά το ήπιε. Χτες το βράδυ πάλι τα ίδια, ελπίζω σήμερα να μην έχω τα ίδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, μην κάνεις τίποτα, δεν χρειάζεται να πάρεις χαπάκια......και εγώ όταν σταμάτησα τον θηλασμό (υποχρεωτικά) απλά δεν ξαναθήλασα και δεν είχα γάλα....έτσι φυσικά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα τα ειπαν τα κοριτσια δεν χρειαζεται να κανεις κατι .

Να πω μονο πως αποκλειστικος λεγετε ο θηλασμος μεχρι τν 6ο μηνα περιππου και σημαινει οτι το μωρο τρεφεται ΜΟΝΟ με μητρικό γαλα και δεν πινει ΤΙΠΟΤΑ αλλο εκτος απο αυτο . Μετα την εισαγωγη τροφων δεν υπάρχει πλεον ο ορος .

Τα μωρα δεν δαγκωνουν οταν πινουν γαλα . Η μικρη μου εβγαλε τα πρωτα δοντια στους 5 μηνες και στους 17 μηνες ειχε ηδη 16 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΛΑΛΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΘΑ ΗΘΛΕΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΗΛΑΣΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 40 ΜΛ, ΤΟ ΜΑΖΕΥΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΥΤΕ 10 ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ, ΑΜΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aphroditi έγραψε:

Καλημέρα κορίτσια...

Θήλαζα αποκλειστικά την κόρη μου μέχρι ένα μήνα πριν. Δύο βδομάδες την θήλαζα μόνο βράδυ κ εδώ κ δύο μέρες την μαθάινω και το βράδυ με φρέσκο γάλα γιατί έχει βγάλει δοντάκια κ με πονάει όταν με θηλάζει... Μπορεί να με διαφωτίσει κάποια, τι κάνω από εδώκαι πέρα? Θα σταματήσει μόνο του το στήθος να παράγει γάλα? Πρέπει να πάρω χάπια? Δύο μέρες που έχω να θηλάσω δεν με πονάει το στήθος, ούτε έχει πρηστεί...

Θα συμφωνησω με τη λαλα,τους 6 πρωτους μηνες της ζωης του το μωρο πρεπει να παιρνει μονο το γαλα της μητερας του οταν μετα αρχιζεις κ δινεις κ αλλες τροφες προοδευτικα θα γινει αντικατασταση γευματων του θηλασμου με τις καινουργιες τροφες.Ετσι μιας κ το θηλαζεις αραιοτερα θα εχεις λιγοτερο γαλα κ με αυτον τον τροπο θα σταματησει απο μονο του κ θα τελιωσει ο θηλασμος ανωδυνα.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RIRENA έγραψε:

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΛΑΛΑ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΘΑ ΗΘΛΕΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΗΛΑΣΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 40 ΜΛ, ΤΟ ΜΑΖΕΥΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΥΤΕ 10 ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ, ΑΜΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ?

Τι κριμα που ταλαιπωρηθηκες τοσο πολυ :(

Χαπια σιγουρα δεν χρειαζονται , για να εισαι οκ ομως βγαζε καθε μερα απο λιγο δηλ αυριο 8μλ μεθαυριο 6 κλπ ωστε να σταματήσει τελειως η παραγωγή. Μετα σταματάς , πιες και κανα φασκομηλο αν θελεις και τελος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Τι πονο νιωθεις ??? Βλεπεις το μωρο να σε δαγκωνει ?

Καλημερα Λαλα!

Θηλαζει κανονικα αλλα απο μαλλον με τα δοντια της την ωρα που ρουφαει ακουμπανε τα δοντια της κ νοιωθω σαν τραβηγμα, καπως ετσι... Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...

Παντως χτες πηρε το γαλα της χωρις κλαματα, οποτε το συνηθισε και εγινε ο απογαλακτισμος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νιώθεις ότι σε πατάει συνεχόμενα με τα δόντια πιο δυνατά από το κανονικό ?

εμένα αυτό μου κάνει κάποιες φορεσ δεν πονά πολύ αλλά ειναι ενοχλητικό ,του βγάζω το στήθος από το στόμα και του το ξανά βάζω όσες φορεσ χρειαστεί ώσπου να καταλάβει ότι με ενοχλεί κάτι ταυτόχρονα του λέω ,με κανονική φωνή όχι φωνάζοντας και ούτε με διαφορετικό τόνο, ότι με πονάει .

τις περισσότερες φορεσ το καταλαβαίνει .ειναι και λίγες φορεσ που η θα χρειαστεί να διακόψω τον θηλασμό (όχι να κλάψει ,ούτε του δείχνω ότι κάτι κάνει κακό) η θα το υπομείνω λιγάκι γιατί δεν θα ειναι τόσο ανυπόφορο και εχει ανάγκη συναισθηματική να θηλάσει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

νιώθεις ότι σε πατάει συνεχόμενα με τα δόντια πιο δυνατά από το κανονικό ?

εμένα αυτό μου κάνει κάποιες φορεσ δεν πονά πολύ αλλά ειναι ενοχλητικό ,του βγάζω το στήθος από το στόμα και του το ξανά βάζω όσες φορεσ χρειαστεί ώσπου να καταλάβει ότι με ενοχλεί κάτι ταυτόχρονα του λέω ,με κανονική φωνή όχι φωνάζοντας και ούτε με διαφορετικό τόνο, ότι με πονάει .

τις περισσότερες φορεσ το καταλαβαίνει .ειναι και λίγες φορεσ που η θα χρειαστεί να διακόψω τον θηλασμό (όχι να κλάψει ,ούτε του δείχνω ότι κάτι κάνει κακό) η θα το υπομείνω λιγάκι γιατί δεν θα ειναι τόσο ανυπόφορο και εχει ανάγκη συναισθηματική να θηλάσει .

Νοιώθω ένα συνεχόμενο πόνο, έχει βγάλει και οκτώ δόντια βλέπεις! (4 πάνω, 4 κάτω. Ευτυχώς από αντιπροχτές πίνει φρέσκο γάλα και έχω σταματήσει να της δίνω από στήθος. Όταν την γέννησα είχα πει στον ευατό μου μέχρι ενός έτους θα την θηλάζω. Ε, την θήλασα μέχρι 13! Καλά τα πήγα... Της έδωα το καλύτερο δώρο πιστεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη και εγω είμαι σε φαση αποθηλασμου τώρα πια τον θηλαζω μόνο το πρωι , την ώρα που κοιμάται. (ετσι δε με δαγκώνει)

Επίσης τον θηλαζω μέρα παρα μέρα και σταδιακα θα το αραιώσω.

Δηαλαδη ανα τρεις, πεντε και μετα μαλλον καθολου.

Κοριτσια αυτό για το φασκομηλο δεν το ήξερα. Σε τι βοηθαει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κριμα που ταλαιπωρηθηκες τοσο πολυ

Χαπια σιγουρα δεν χρειαζονται , για να εισαι οκ ομως βγαζε καθε μερα απο λιγο δηλ αυριο 8μλ μεθαυριο 6 κλπ ωστε να σταματήσει τελειως η παραγωγή. Μετα σταματάς , πιες και κανα φασκομηλο αν θελεις και τελος .

ΛΑΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΝΑΙ ΟΝΤΟΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΘΗΚΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΜΟΥ, ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ 400 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΓΙΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ ΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΠΕΡΑΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...