Μετάβαση σε περιεχόμενο

φιληναδες εχω προβλημα


Recommended Posts

καλημερα!! τι καλημερα δηλαδη...απο υγεια ολα μια χαρα,μη τρομαξετε!

εχω αλλο θεμα ομως...δυσκολο...και θελω τις γνωμες σας,τις εμπειριες σας,ολα!!!

ο μπαμπας μου ειναι μεγαλος(75 χρονων) και πολυ αυστηρος,αφου γοια να μεινω με τον χρηστο ενω δεν ημαστε παντρεμενοι.....ακομα δεν του μιλαει!!! πρεπει αυτην την εβδομαδα να μαθει για την εγκυμοσυνη....ΠΩΣ?>?>?>?????????? η μαμα μου τον φοβαται,τι τσακωθηκαμε,τι της ειπα οτι δεν με αγαπαει,τι της τα χωσα, φοβαται... αυτην την εβδομαδα πρεπει να το μαθει...δεν γινεται αλλο...στο τελος θα φουσκωσω και θα παω μετα χαλκιδα να με δει!!! υπηρχε καμια αναλογη περιπτωση..???? τι να κανω>??? τα εχω χασει πραγματικα......τρεμω ολοκληρη και εγω....δεν ει μαι καθολου καλα..... :( βοηθεια κοριτσια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πες του πρωτα απολα οτι θα παντρευτειτε κ μετα ριξε τη βομβα!για να τον γλυκανεις οταν αναφερεσε στην εγκυμοσυνη να του λες το εγγονακι σου κ το εγγονακι σου!κανε δηλαδη μια μικρη πλυση εγκεφαλου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω!!!! Πες του οτι ετοιμαζεστε για γαμο...και για βαφτηση μαζη......ετσι θα σας ερθει οικονομικοτερα!!!!!!

Ανκαι νομιζω οτι οι μπαμπαδες..αμα μαθουν για το εγγονακι γινονται αλοιφη..ταξτε του και το ονομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου καλημερα!!Με το καλο το μωρακι σου :)

Αναλογη εμπειρια δεν εχω, αν κ παρ'ολο που ημουν παντρεμμενη(βασικα πιο νιοπαντρη δε γινοταν!!!),ενα αγχος το ειχα κ εγω για το πως θα το πω στους δικους μου κ πιο πολυ στο μπαμπα μου!Τους ηρθαν ολα πολυ ξαφνικα...γαμος,εγκυμοσυνη,μετακομιση(απο το σπιτι,οχι σε αλλη περιοχη)!Με βλεπαν κ με βλεπουν ακομα μικρουλα!

Οτι κ αν σου πει τωρα ,οπως κ αν το παρει...να εισαι σιγουρη οτι μολις ερθει στον κοσμο το μωρακι σου,θα λιωσει.... :) !!!!!!!!Στο υπογραφω ;)

Αυτο να σκεφτεσαι κ παρε θαρρος κ βαθια ανασα κ πες του το!!Μην αφηνεις να περασει πολυ καιρος γιατι ειναι χειροτερο,το αναβαλλουμε το αναβαλλουμε...κ οι μερες περνανε χωρις να το καταλαβεις!!Μη σε δει ετοιμογεννη!!!!

Με το καλο ολα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω..Μαλλον δεν εισαι παντρεμενη, γιαυτο φοβασαι? Σε καταλαβαινω,γιατι ενω ο συγχωρεμενος ο πατερας μου ηταν ο καλυτερος πατερας και ανθρωπος του κοσμου για μενα,απτον σεβασμο και τον φοβο μου δεν τον κοιτουσα στα ματια.Τελος παντων..Αν του ελεγες μαλακα μαλακα τι ωραια που θα ηταν αν γινοταν παπουλης?Να δει ενα εγγονακι??Εεε τι λες ολοι θα λυγιζαν μπροστα σαυτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mικρούλα μου... ψυχραιμία!!! :)

Καταρχήν να σου πω ότι δεν είσαι η μόνη που έχει τέτοιο "μοντέλο" μπαμπά! :P Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια, και σε μαμά και σε μπαμπά! :P :laugh:

Αχ βρε.. και στο'λεγα, θυμάσαι;;; Να πάτε με το Χρήστο, να γνωριστούν κλπ κλπ... Τώρα δεν έχετε άλλη επιλογή, πρέπει τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους!

Μπορεί να γκρινιάξει, να φωνάξει, να του κακοφανεί κλπ κλπ, αλλά στο τέλος τι θα κάνει;; Θα το αποδεχτεί! Παιδί του είσαι και εγγονάκι του ετοιμάζετε!!! :)

To σημαντικό είναι να τον πείσεις ότι με το Χρήστο σου είσαι καλά, ευτυχισμένη, ότι έχετε γερές βάσεις και προοπτικές για το μέλλον και ότι τον αγαπάς και σ'αγαπάει πολύ. Θα του πεις ότι έχει σταθεί δίπλα σου σε δύσκολες στιγμές. Να νιώσει σιγουριά για τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου.

Μήπως να πάτε μαζί;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες!

Είναι όντως δύσκολη περίπτωση,δυστυχώς δεν έχω εμπειρία επί του θέματος,αλλά έχω ακούσει κάποιες περιπτώσεις όπου οι γονείς ήταν αυστηροί και μόλις εμφανίστηκε το σποράκι όλα μέλι γάλα!!!

Εσείς έχετε σκοπό να προχωρήσετε σε γάμο ή δεν το σκέφτεστε προς το παρόν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια.

Πρώτα πές του πως θα παντρευτείτε και στο μεταξύ ρίξε με τρόπο κ την εγκυμοσύνη!!

Στα εγγόνια πάντα λυγίζουν!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι και μην στεναχωριέσαι... Σκέψου το σποράκι μέσα σου και πόσο επηρεάζεται από την ψυχολογία σου.

Δεν αναφέρεις τίποτα για γάμο στο Ποστ σου αλλά φαντάζομαι ότι θα παντρευτείτε με το καλό.

Να τονίσεις στον πατέρα σου ότι ο γάμος θα έιναι σύντομα καθώς και ότι θα κρατάει το εγγονάκι στην αγκαλίστα του σε 7 μήνες.

Και σου ξανατονίζω να μην στεναχωριέσαι. Αυτήν την περίοδο το ζουζουνάκι σου αναπτύσει τα κυριότερα όργανα του...

Σε φιλώ και περιμένουμε νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω βιώσει κάτι ανάλογο το οποίο όμως δεν περιελάμβανε εγκυμοσύνη. Ήταν πολύ δύσκολα, στην αρχή τσακωθήκαμε, βριστήκαμε, δεν μου μιλούσαν αλλά μέσα σε 2 μήνες όλα ξεπεράστηκαν όταν με είδαν αποφασισμένη για όλα όσα έλεγα. Δεν ξέρω μέχρι που είναι διατεθειμένος ο πατέρας σου να φτάσει αλλά το σημαντικό είναι να είσαι εσύ σίγουρη για ό,τι κάνεις και λες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα! Τι μου θυμίζει... mikroulaxristos την περασμένη εβδομάδα του το είπα εγώ (για άλλους λόγους). Είχα ΤΟ άγχος μέχρι να του το πω και τελικά απ' ό,τι αποδείχθηκε έκανα μακακία που δεν το έλεγα γιατί δεν ήταν και τόοοσο τραγικά τα πράγματα.

Πες του το όσο πιο σύντομα μπορείς. Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά για να μην σε τρώει το άγχος! Με το καλό κούκλα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mikroulaxristos είναι όντος δύσκολο αυτό που έχεις να κάνεις, αλλά κατά την γνώμηξ μου απαραίτητο!!! μην το καθυστερείς γιατί θα είναι χειρότερο!!! και βεβαια νομίζω ότι πρέπει να πας με τον φίλο σου μαζί και να του το πείτε, στην αρχή θα τσινίσει, αλλά μετά δεν μπορεί θα λιγίσει με το εγγόνι!!! κοιτα να μην αγχωθείς πολύ γιατί στην περίοδο που διανύεις γίνεται η οργανογένεση και δεν πρέπει να στεναχωιέσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos θα συμφωνήσω με τις άλλες κοπέλες να πάτε μαζί με τον καλό σου και να ανακοινώσεις ότι έχετε γάμο να ετοιμάσετε και μετά να πεις και για το εγγονάκι! όσο αυστηρός και αν είναι ο πατέρας σου θα το δεχτεί, δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς, όλα θα πάρουν το δρόμο τους μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ διαφωνώ να πάτε μαζί. Μάλλον πρέπει να πας μόνη σου γιατί αυτό αφορά την οικογένεια σου και την σχέση σας. Αν πας με το φίλο σου θα είναι σαν να φοβάσαι να αντιμετωπίσςι τον μπαμπά σου μόνη σου, το αγόρι σου δηλαδή θα λειτουργήσει σαν ασπίδα προστασίας. Αυτές οι όικογενειακές ανακοινώσεις, οι τόσο σοβαρές, πρέπει να γίνονται μεταξύ των μελών της οικογενείας σε μια πρώτη φάση και μετά, αφού συζητήσετε με τους γονείς σου, φέρνεις και τον φίλο σου. Είναι άλλωστε για εκείνον να δει τις πρώτες (ίσως αρντηικές) αντιδράσεις του πατέρα σου. Στο λέω εκ πείρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικρούλα κατ' αρχίν κακώς που κάνεις στη μαμά σου ψυχολογικό εκβιασμο!

Εσύ είσαι έγκυος, άρα εσύ θα κοιτάξεις τον πατέρα σου κατάματα και θα του πεις οτι είσαι έγκυος. Τί πάει να πει αυστηρός;

Είσαι ανήλικη ή έχεις σκοπό για να ζήσεις τη ζωή σου να παίρνεις την άδεια του πατέρα σου;

Θα πας με το Χρήστο! Δεν είσαι μόνη σου σ'αυτό! Αφού έχετε σκοπό να παντρευτείτε, θα πάτε μαζί και θα ανακοινώσετε μαζί τα ευχάριστα.

Μπορείς αν θέλετε να του ζητήσετε και την ευχή του για την κοινή σας πορεία σαν οικογένεια και αφού είναι και συντηρητούκλα ο μπαμπάς να του ζήτήσει παράλλη λα και το χέρι σου.

Όλα αυτά όμως πρέπει να τα κάνεις ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΣΤΟ! Τη μαμά να την αφήσεις στην ησυχία της.

Τουλάχιστον έτσι έπραξα εγω, που είχα ένα αυταρχικό, παραδοσιακό και απόλυτο πατέρα.

Έδινα τις μάχες μου και τον αντιμετώπιζα μόνη μου.

Θα σου πω την εμπειρία μου επι του θέματος ιδιαιτέρως.

Και μια συμβουλή: Μην αγχώνεσαι και μην προδικάζεις την αντίδραση του.

Μπορεί να εκπλαγείς από τον τρόπο που θα αντιδράσει στο άκουσμα του-ης εγγονού-ης του... ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Μικρούλα κατ' αρχίν κακώς που κάνεις στη μαμά σου ψυχολογικό εκβιασμο!

Εσύ είσαι έγκυος, άρα εσύ θα κοιτάξεις τον πατέρα σου κατάματα και θα του πεις οτι είσαι έγκυος. Τί πάει να πει αυστηρός;

Είσαι ανήλικη ή έχεις σκοπό για να ζήσεις τη ζωή σου να παίρνεις την άδεια του πατέρα σου;

Θα πας με το Χρήστο! Δεν είσαι μόνη σου σ'αυτό! Αφού έχετε σκοπό να παντρευτείτε, θα πάτε μαζί και θα ανακοινώσετε μαζί τα ευχάριστα.

Μπορείς αν θέλετε να του ζητήσετε και την ευχή του για την κοινή σας πορεία σαν οικογένεια και αφού είναι και συντηρητούκλα ο μπαμπάς να του ζήτήσει παράλλη λα και το χέρι σου.

Όλα αυτά όμως πρέπει να τα κάνεις ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΧΡΗΣΤΟ! Τη μαμά να την αφήσεις στην ησυχία της.

Τουλάχιστον έτσι έπραξα εγω, που είχα ένα αυταρχικό, παραδοσιακό και απόλυτο πατέρα.

Έδινα τις μάχες μου και τον αντιμετώπιζα μόνη μου.

Θα σου πω την εμπειρία μου επι του θέματος ιδιαιτέρως.

Και μια συμβουλή: Μην αγχώνεσαι και μην προδικάζεις την αντίδραση του.

Μπορεί να εκπλαγείς από τον τρόπο που θα αντιδράσει στο άκουσμα του-ης εγγονού-ης του... ;):)

ΣΙΣΙΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos σκοπέυετε να παντρευτείτε καταρχήν;αν ναι εγώ θα πήγαινα μόνη μου και θα του το έλεγα στα ίσια.Έτσι έκανα και όταν ανακοίνωσα στον πατέρα μου ότι φεύγω απο το σπίτι και πάω να συζήσω.Στην αρχή τρελάθηκε αλλά ακόμα το θυμάται και του άρεσε όπως μου λέει που ήμουν τόσο ειλικρινής και ξεκάθαρη.Άλλωστε εγγονάκι περιμένει δεν θα σου θυμώσει να είσαι σίγουρη γι'αυτό εγκυούλα είσαι!εγώ τότε δεν ήμουν.Το εγγονάκι θα του φέρει πολύ χαρά να είσαι σίγουρη και μην αγχώνεσαι κάνεις κακό στο μπεμπάκι σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

Εγώ διαφωνώ να πάτε μαζί. Μάλλον πρέπει να πας μόνη σου γιατί αυτό αφορά την οικογένεια σου και την σχέση σας. Αν πας με το φίλο σου θα είναι σαν να φοβάσαι να αντιμετωπίσςι τον μπαμπά σου μόνη σου, το αγόρι σου δηλαδή θα λειτουργήσει σαν ασπίδα προστασίας. Αυτές οι όικογενειακές ανακοινώσεις, οι τόσο σοβαρές, πρέπει να γίνονται μεταξύ των μελών της οικογενείας σε μια πρώτη φάση και μετά, αφού συζητήσετε με τους γονείς σου, φέρνεις και τον φίλο σου. Είναι άλλωστε για εκείνον να δει τις πρώτες (ίσως αρντηικές) αντιδράσεις του πατέρα σου. Στο λέω εκ πείρας.

έχεις ένα δίκιο ¨Αρτεμη, αλλά όμως πρέπει να κάνει γνωστό στον πατέρα της πως πλεον και ο φίλος της και μέλλον γαμπρος είναι πια μέλος της οικογένειας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια με βοηθατε πολυ με τις απαντησεις σας...οι περισσοτεροι μου λενε να παω μονη μου και οχι με τον χρηστο για να μην ακουσει τα πρωτα ισως αρνητικα,γιατι δεν χρειαζεται να του μεινει κακια... ποπο ειμαι τοσο χαλια... δεν ξερω τι μου γινεται τωρα ιλικρινα... απο τη μια τον ντρεπομαι ρε γμτ....απο την αλλη θελω να το πω...ξερω και εγω πια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα αφου θα παντρευτειτε.....με αποφασιστικοτητα θα πας και οτι ειναι αυτονοητο....εγω αγαπαω τον χρηστο...μενουμε μαζι..αποφασισαμε να παντρευτουμε και για καλη μας τυχη μας ηρθε και ενα εγγονακι...βεβαια εσυ θα τα πεις πιο τσαχπινικα και οχι ετσι ωμα οπως τα λεω εγω;)ετσι κι αλλιως τετοιο προβλημα δεν εχεις εισαι τσαχπινα :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, ο μπαμπάς σου έχει μεγαλώσει διαφορετικά και δεν προκειται να αλλάξει αντι΄λήψεις. Σκέφτεται τι θα πει ο κόσμος κτλ. Αν έχετε σκοπό να παντρευτείτε έτσι κι αλλιώς γιατί δεν κάνετε ένα πόλιτικό γάμο που δεν έχει νταβαντούρι και μετά τη γέννα κάνετε θρησκευτικό και βάπτιση μαζί? Ετσι έκανε μια φίλη μου που είχε το ίδιο πρόβλημα με τους γονείς της (και τους δυο!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.....ΓΛΥΚΟ!!!!!!

ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!!!!!

ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ....ΜΠΡΑΒΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΟΟΟΟΟΛΑ!!!!!!!

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΣΟΥ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ...ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ!!!!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ!!!!!!

ΠΟΛΎ ΧΑΡΗΚΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου εδω ειμαι! απλως επειδη εχω μια μικρη αποκολληση ειμαι ξαπλωμενη και επειδη πλεον δεν εχουμε λαπτοπακι μικρο και εχουμε μονο τον σταθερο υπολογιστη,δεν μπορω να μπω συχνα.. καλα ε????? δεν σας τα ειπα τα νεα!!! το ειπα στο μπαμπα!!!!! μιλαμε του φοραμε πανα!!! χαχαχαχχααχαχαχαχ

πηγα χαλκιδα ενα ωραιο πρωι,φαγαμε το μεσημερι ωραια και καλα, και μετα πηγε ο μπαμπας στο δωματιο του να ξαπλωσει να διαβασει την εφημεριδα του κτλ.. ΤΟΚ ΤΟΚ χτυπαω την πορτα του,μπαινω μεσα,και του λεω πως θελω να του μιλησω. καθομαι και εγω στο κρεβατι και του λεω ''μπαμπα, πηγα τις προαλλες στον βασιλη(το γυναικολογο μου) γιατι δεν μου ηρθε περιοδος και ανησυχησαμε ,και πηγα που λες εκει στο ιατρειο του.....και πηγαμε στον υπερηχο να δουμε τις κυστες.....και αντι για τις κυστες ειδαμε αυτο........(και του δειχνω τον υπερηχο με το μωρο) .. αλλα πιο πριν μου λεει ''τι εγκυος εισαι?? χιχιιχιχι καλα μιλαμε εξυπνο μπαμπα εχω!!! χιχιιχι

την επομενη μερα ηρθε και ο χρηστος να με παρει και ανεβηκε πανω σπιτι και μιλησανε και με τον μπαμπα ομορφα και ωραια!!! παντρευομαστε μετα το πασχα!!!! αχ ειμαι πολυ χαρουμενη που δεν χρειαστηκε υπογλωσσιο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...