Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΟΥΛΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΗΚΕ ΣΩΣΤΑ :) ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΜΕ ΓΕΥΣΗ ΒΑΝΙΛΙΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ :laugh: ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΑΚΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΟΝΤΙΑ??ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ 2 ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΒΟΛΤΕΣ :silly: ΧΕΡΙΑ,ΠΛΑΤΗ ΜΕΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ :blink::blink: ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΠΑΛΙ.ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και πάλι καλημέρα!

Drmommy, καλώς όρισες στην παρέα μας! Πραγματικά το κοριτσάκι σου είναι μεγάλο μαγκάκι απο κούνια!!! Φαντάζομαι οτι κ εσεις θα περάσατε μεγάλες αγωνίες μέχρι να πάτε σπιτάκι σας μαζί με την κορούλα σας.. Θα χαρούμε πολύ να τα λέμε!!! Να σας ζήσει!!!

Και εμείς καλά είμαστε κ ναι εχτές κοιμήθηκε σερι, μετά απο μερικές ημέρες που ξυπνούσε, θα δείξει, όπως θέλει η μικρή μας δεσποινής θα γίνει!!! :laugh: Αυτές της ημέρες πάντως θηλάζει πιο συχνά κ κοιμάται σαφέστατα λιγότερο μέσα στην ημέρα! Εχτές πήγε μια βολτούλα με τον μπαμπάκα της κ έμεινα 2 ολοκληρες ώρες μόνη μου! Στην 1,5 τον πήρα να τον ρωτήσω εαν θα αργήσουν κ άλλο :laugh: ...

Σας φιλώ γιατί φωνάζει το φαγανάκι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DrMommy 2/2 K.T. Μαρίλια

Labrinip 18/2 K.T. Σταυρούλα-Χρυσοβαλάντου

Andriani 27/2 Φ.Τ. Δημήτρης

Gai 2/3 Φ.Τ. Δέσποινα

ΤΖΕΝΑΚΙ1 3/3 Φ.Τ. Γιάννης

Anthropaki 10/3 Κ.Τ. Νεφέλη

Popi 12/3 Κ.Τ. Γιάννης

ΚΟΝΝΑ 13/3

Haroullini 19/3 Κ.Τ. Νάγια

gwgw100 04/2 Κ.Τ. Στεφανος

Μπηκαμε και εμεις ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gwgw100 περιμένω νέα πώς τα πήγατε με το ριζάλευρο... Εμείς το ξεκινήσαμε περίπου πριν 3 εβδομάδες. δεν τρελενόμαστε ιδιαίτερα όμως...γύρω στα 6-7 κουταλάκια με το ζόρι. και εμείς εχουμε πολλα σάλια τις τελευταίες εβδομάδες και αρχίσαμε να βάζοθμε και το χέρι στο στομα... ειναι και εμενα πολύ ανήσυχη αλλά ευτυχώς έχουμε καλό προγραμμα ύπνου. εκτος τα nap του 15' που κανει στη διάρκεια της μέρας μου κοιμάτε από τις 3 μμ μέχρι τις 4:30/5 και από τις 11μμ ώς τις 8:30πμ. :woohoo: εμμοιασε στον μπαμπα στον ύπνο!!!! :P έχεις δοκιμάσει να τον τυλίγεις την νύχτα. έγω γέννησα εξωτερικό και εκεί είναι στις οδηγείες εξόδου να τυλίγεις τα μωράκια στον ύπνο. ακόμη και στην μονάδα την τυλίγανε την δικιά μου!

7MZFp3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια μου, πώς είστε σήμερα? Εμείς είχαμε πρωινή mommy-baby yoga κι όπως σας είπα ο Δημήτρης είναι ενθουσιασμένος με το νέο αυτό περιβάλλον και τα άλλα μωράκια με τα οποία συναναστρεφόμαστε..κι εγώ επίσης μιάς και βλέπω κι άλλες μανούλες με τις οποίες είμαστε σε παρόμοια φάση και ανταλλάσουμε προβληματισμούς και συμβουλές.

Σήμερα είμαι υπό πίεση χρόνου και συγχωρέστε με αλλά δεν θα αναφερθώ σε κάθε μία ονομαστικά. Θέλω να σας πώ ότι τον μικρό μου συνεχίζω και τον θηλάζω ανά 4 ή 5 ώρες εκτός από το βράδυ που μπορεί να πάει και 7. Εϊμαι σίγουρη ότι αν ήμουν λίγο πιό "σκληρή" και δεν του έδινα αμέσως στήθος όταν ξυπνάει το βράδυ αλλά τον νανούριζα, χάιδευα, κλπ. θα το πήγαινε σερί. Αλλά βρε κορίτσια δεν μπορώ να του το αρνηθώ, άλλωστε τον βλέπω και τον ηρεμεί τόσο και του περνάνε όλα, γκρίνιες, δόντια, όλα, πώς να του το στερήσω μέσα στο βράδυ? Κάνω μεγάλο λάθος νομίζετε? Ακόμα δεν έχουμε στάνταρντ πρόγραμμα γιατί άλλες φορές πεινάει νωρίτερα και άλλες αργότερα ανάλογα το πόσο έχει φάει αλλά δεν μπορώ να μετρήσω τη ποσότητα δυστυχώς..όλο αυτό είναι αρκετά δεσμευτικό αλλά όπως λέει και το ανθρωπάκι "ότι θέλει ο κύριος". Οσο για τον ύπνο μέσα στη μέρα, μου κοιμάται ελάχιστα τώρα τελευταία..μπορεί καμιά να μου το εξηγήσει?

Επίσης, μας ταλαιπωρούν τα δοντάκια, του βάζω mundisal που μου είπε ο παιδίατρος αλλά μου φαίνεται ότι τον "ζαλίζει" λίγο και έτσι το αποφεύγω. Μήπως κάνει καμιά σας κάτι άλλο που πιάνει?

Οσο για το ρυζάλευρο, εμένα μου είπαν να συνεχίσω αποκλειστικό θηλασμό μέχρι και τον έκτο μήνα και μετά να ξεκινήσω. Θα βεβαιωθώ και με τον παιδίατρο στις 15/7 που θα έρθει για το τρίτο εμβόλιο και θα σας πώ. Εσείς που θα περάσετε την ίδια διαδικασία με το ρυζάλευρο, θα κόψετε το θηλασμό μαχαίρι ή σιγά-σιγά? Δεν ξέρω ακριβώς πώς γίνεται αλλά με ενδιαφέρει να μάθω τις σκέψεις σας για να προετοιμάζομαι..δεν σας κρύβω ότι με έχει κουράσει λίγο ο θηλασμός και κάνω διάφορες σκέψεις..

Σας φιλώ όλες και τα μωράκια σας και πάω να πέσω λίγο μήπως και κοιμηθώ..ΧΧΧ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να με πάλι! Η μικρή κάνει αγκαλίτσες με τον μπαμπάκα της κ εγω τσουπ μέσα!.. Το μεσημέρι είχε γκρινίτσα κ ηρέμησε στην αγκαλίτσα του μπαμπάκα της, ουτε ήξερε τι ήθελε...Δεν με εχει συνηθίσει σε τέτοια αλλά μαλλον μπηκαμε σε άλλη φάση..Μπορεί να ριζοδοντίαζει κ να ενοχλήτε..λέτε???

Βρε Ανδριαννή μου, αλήθεια κάθε 4-5 ώρες θηλάζει το μικρό σου, εμένα θήλαζε κάθε 3, αλλά αυτές τις ημέρες μπορεί να θέλει κ κάθε 1,5 ώρα :blink: , εκτός απο το βράδυ που εαν ξυπνήσει (γιατί ξυπνάει πάλι κάποιες ημέρες) 1 με 2 φορές το πολύ. Το βράδυ πάντως μου είπε η παιδίατρος οτι 2/3 απο τα μωράκια που θηλάζουν ξυπνάνε. Τι να κάνουμε φάση είναι θα περάσει :laugh: !

Και εμείς ρυζάλευρο κοντά στο 6ο θα ξεκινήσουμε. Με τον θηλασμό θα συνεχίσω οσο αντέχω κ οσο μας παει. φιλάκια στο μικρό σου :kiss: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια, μπηκα ετσι στα πεταχτα!

τα νεακια μου...

πηγα πισω δουλεια μονο για 3 μερες,...ετσι επρεπε...και απο αυριο παλι συνεχιζουν οι διακοπες!

πηρε η μαμα μου αδεια και προσεχε την μικρουλα και την παθυμησα τοοοοσο πολυ!!! θα ειναι δυσκολο οταν επιστρεψω πισω στην δουλεια για τα καλα....

ο αντρουλης μου ειναι αρρωστουλης.... και το βραδακι τον φροντιζω κι αυτον.... εκτος απο την μικρουλα... και την δουλεια που ειχα αυτες τις μερες....

η Ναγια πλεον το βραδυ πριν κοιμηθει γκρινιαζει παααρα πολυ και κλαιει... ενω πριν δεν ηταν ετσι...

Ποπη μου για την λιστουλα αλλη μερα να την φτιαξω,.,, τωρα δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ!!!

δεν αντεχω απο την ελλειψη υπνου να αναφερθω ξεχωριστα... .αυριο λοιπον!

φιλια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κορίτσια ! Αχ πάλι δεν κοιμήθηκα πάνω απο συνολικά 5 ώρες τι θα κάνω τα χω παίξει με το θηλασμό; αισθάνομαι πολύ πολύ κουρασμένη και το μόνο φώς που βλέπω είναι το ρυζάλευρο νομίζω ότι θα πάω να το πάρω μόνη μου μιας και έχουμε ραντεβού σε 15 μέρες με το γιατρό και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω. Αδριανή μου όπως βλέπεις περνάμε την ίδια φάση πάλι, αλήθεια που μένεις και έχει baby swimming; Όσο για το πως θα κόψουμε το θηλασμό εγώ θα προσπαθήσω να το κάνω σιγά σιγά δηλαδή απο όσο ξέρω δίνεις ρυάλευρο για ένα μήνα μια φορά την μέρα μετά ξεκινάς την φρουτόκρεμα και όταν το παιδί πάει 6-7 μηνών πίνει γάλα μόνο πρωί και βράδυ άντε και μία φορά ακόμα αν είναι έτσι όπως μου τα λένα τι να κάνω θα το παλέψω λίγο ακόμη. Όσο για τον ύπνο εμένα εχθές κοιμήθηκε 11-4 5ωρίτσες και μετά ξύπναγε κάθε 2ώρες με τσάκισε οπότε μια χαρά είσαι.

Dr Mommy καλωσήρθες στην παρέα μας να σου ζήσει το αγγελόυδι σου να είναι πάντα τυχερό και γερό! Αν κατάλαβα καλά ξεκινήσατε το ρυζάλευρο κοντά μόλις κλείσατε 4 μηνών; αρα μπορώ να το αρχίσω κι εγώ εμένα είναι 4 μηνών και 2 εβδομάδων. Με τα δόντια κι εμέις έχουμε πολλά σάλια και της κάνω μασαζάκι με κάτι σιλικονούχα που έχουν νερό μέσα και αφού τα ζεστάνω λίγο τα βάζω στο στόμα και τα δαγκώνει και λίγο της περνάει.

Anthropaki σίγουρα θα βγάζετε δοντακια κι εμένα είναι ανήσυχη πολύ την ημέρα μόνο το μεσημέρι κοιμάται ένα 2ωράκι και λίγο ξεκουραζόμαστε όλη την υπόλοιπη μέρα κοιμάται μισή μια ώρα το πολύ, ευτυχώς όμως δεν κλαίει δηλαδή και όταν ξυπνάει κάνει μόνη της έεε εεε για να ξανακοιμηθέι η καημένη είναι πολύ φιλότιμη σαν κι εμένα, αλλα νομίζω ότι συννενοούμαστε ακόμη και τα κακά της τα κάνει 1-2 φορές την ημέρα και μας ενημερώνει οτι θέλει να κάνει κακά φωνάζει απο πριν και μόλις της ανοίξω την πάνα τότε τα κάνει καλό αυτό γιατί έτσι θα κόψει την πανα κι ευκολα.

Harroulini μου δεν πειράζει που πήγες για δουλίτσα νομίζω ότι έχουμε ανάγκη να μείνουμε και λίγο μόνες βέβαια κι εγώ όσες φορές έχω πάει κάπου στην 1 ώρα την ψάχνω αλλα καλό είναι να μαθαίνουν και με άλλους τα παιδια.

Εμένα η μαμά μου πάει διακοπές στην γιαγια στο Διδυμότειχο και η πεθερά μου τρέχει με το πεθερό και πάλι είμαι ανευ βοήθειας δεν πειράζει όμως αυτό σημαίνει ΜΑΝΑ!

Φιλάκια σε όλες

Εάν χαθώ ξαφνικά να ξέρετε ότι αύριο φέυγω για Κιάτο και γυρνάω στις 19 πρώτα ο θεός εάν δεν γίνει τίποτα με τον πεθερό μου.

ΚΟΝΝΑ Θα σου στείλω pm το κινητό μου να βρεθούμε εαν μπορέις κι εσύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες!! Τι κάνετε; Εμείς καθόμαστε! Πήγα το πρωι και πήρα τις εξετάσεις που είχαμε κάνει στον μπεμπούλη. Όλα καλά, δόξα το Θεό!!! Ήμουν πολύ αγχωμένη, χάλια θα έλεγα, γιατί χθες η μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι λίγο αυξημένα τα λεμφοκύτταρα. Μπήκα εννοείται να βρω στο ίντερνετ τι μπορεί να σημαίνει και είδα πάλι τα τέρατα!!! Κακώς μπαίνω και διαβάζω!!!

Μίλησα και με την παιδίατρο το πρωί και μου είπε ότι είναι φυσιολογικά. Τα παιδιά μέχρι 4-5 χρονών έχουν αυξημένα λεμφοκύτταρα και γενικά τα λευκά τους αιμοσφαίρια. Αν τύχει ποτέ να κάνετε εξετάσεις αίματος να το ξέρετε.

Τα φυσιολογικά όρια για παιδιά άνω των 13 ετών και για ενηλίκους είναι μέχρι 4.000 (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό το νούμερο βέβαια!)

Σε παιδιά 5-13 είναι μέχρι 7.000

Σε βρέφη-5 ετών μέχρι 9.000

Αυτό το βρήκα σε μια μεταφρασμένη ξένη σελίδα. Σε ελληνικές δεν βρήκα όρια και ποσοστά ανάλογα με την ηλικία…

Αυτά, έτσι πληροφοριακά!!

Να ευχηθώ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ σε όλες!!!

Ανδριανή μου, γνώμη μου είναι να μη τον κόψεις τον θηλασμό μαχαίρι. Βέβαια εγώ δεν θηλάζω πλέον αλλά μπορώ να καταλάβω την κούραση που νιώθεις… Και ειδικά αφού δεν έχει στάνταρ ώρες όπως λες, σε δεσμεύει πάρα πολύ σε σχέση με άλλα πράγματα που έχεις να κάνεις. Όμως σκέψου ότι είναι πολύ καλό για τον μικρούλη σου να παίρνει το γαλατάκι σου… σιγά σιγά αν το κόψεις θα είναι και γι’ αυτόν πιο εύκολο. Το ξαφνικό θα τον αποσυντονίσει και θα τον «σοκάρει» πιστεύω.

Χαρά μου περαστικά στον αντρούλη σου! Καλέ η λίστα είναι το τελευταίο,σιγά το πράγμα! Αν κάποια στιγμή βρεις χρόνο και έχεις όρεξη το κάνεις. Αλλιώς μένει έτσι. Απλά το είπα επειδή εσύ έκανες και τις παλιές και ξέρεις! Φιλάκια στη Νάγια σου!

Ανθρωπάκι ακόμα έχει γκρινίτσα η μικρή; Θα της περάσει, μην αγχώνεσαι. Φάση θα περνάει. Για το αν ριζοδοντιάζει, πιστεύω ότι σίγουρα έχουν αρχίσει αυτά τα συμπτώματα. Τα δοντάκια συνήθως βγαίνουν στον 6ο -7ο σωστά; Οπότε οι ριζούλες πρέπει να έχουναρχίσει να «δένουν»

Λαμπρινούλα καλά να περάσεις!! Εύχομαι να μη γίνει κάτι με τον πεθερό σου για να ξεκουραστείς κι εσύ όσο γίνεται στο εξοχικό σας. Η κατάσταση του δεν είναι καλή ε; Καμιά βελτίωση; Τώρα θα μου πεις, σ’ αυτό το κακό τι βελτίωση να έχει και πόσο; Να προσέχεις τον εαυτό σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ :) Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΩ.DR.MΟMMY ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ :woohoo: :woohoo: ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΦΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ :silly: ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 80ΓΡ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑΚΙΑ ΜΑΣ.ΦΙΛΙΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες Hello!!! :silly:

Σήμερα πέρασα σουπερ κ το είχα ανάγκη!!! Αρχικά, η μικρή μου κ αυτό το βράδυ το πήρε σερι κ δεν ξύπνησε καθόλου :cheer: οπότε η μέρα ξεκινησε γλυκά κ ξεκούραστα!!!! Και ετσι κ καλύτερα συνεχίστηκε... ο αντρούλης μου είχε ρεπο κ απο το πρωι μέχρι τις 17:00 ήμασταν εξω οικογενειακός B) ! Η μικρή ήταν πολύ κουλ (τρελενετε για βόλτες η σκατούλα) κ ετσι ψωνισα (την Αρτα κ τα Γιάννενα :P ) χωρίς καθόλου αγχος κ το χάρηκα πολύ! Η άντρας μου πηρε την Νεφελίτσα κ πήγαν σε διάφορες δουλειές κ εγω εκανα τα ψώνια μου B) αμέριμνη :lol::lol: . Στο ενδιάμεσο έριχνε κ τα υπνάκια του στο αυτοκίνητο το Νεφελίδιο, μέχρι να φτάσουν εκει που πηγαίναν κ την ειχε καταβρεί :) Μετά συναντηθήκαμε θηλασα την μικρη μαιμου στο αυτοκίνητο κ την πήρε πάλι βολτούλα ο μπαμπάς της κ εγω συνέχισα να....ψωνίζω (λύσσαξα η άτιμη εν μέσο οικονομικής κρίσης :silly: ) :laugh: και μετά βρεθήκαμε στο τζάμπο κ καναμε ψώνια οικογενειακός :laugh: ! !

Εχει αρχίσει τις βολτούλες με τον μπαμπάκα της στον μαρσιπο, (οι δυο τους) κ σιγά σιγά το καθιερώνουν αυτές τις ημέρες κ την <<κάνουν>> κάθε απόγευμα! Είναι τελείως χαζομπαμπά κ το γουστάρω τρελά!!! Γενικά είμαι πολύ ερωτευμένη κ ναιιιι το φωνάζω κ εδω (κ που το φωνάζω εδω σιγα που θα το ακούσει :laugh: .., μάλλον στο αυτάκι του πρέπει να το φωνάζω του χριστιαννού:lol: )!

Μαζί με ολα τα άλλα, ψώνισα κ 4 υπέροχα σουτιέν θηλασμού, με πολύ χαρούμενα χρώματα σε σουπερ τιμές απο το Mothercare k to χάρηκα πολυυυ γιατί ολο έλεγα θα παω κ ολο δεν πηγαινα (εχω Mothercare διπλα στο σπιτι μου ,αλλα δεν εχει σουτιέν κ έπρεπε να παω στο άλλο κ μπω κέντρο να παρκάρω κ.τ.λ κ βαριόμουν τρελά..κ εαν δεν με πήγαινε ο Αντώνης μου απέξω (κ με ΄΄επριξε κ ο χριστιανός πήγαινε κ πηγαινε είναι ευκαιρία που ήμασταν κοντα) ..σιγά μην πηγαινα..(είμαι απίστευτη παρλαπίπο΄ :lol: ..

Και ναι μαζι με ολα τα άλλα... ψωνισα κ ......υλικά για τις μπομπονίερες!!! Λατρεψα αυτά που είδα κ μου ήρθε έμπνευση μόλις τα ειδα, ακριβώς πως ήθελα να είναι η μπομπονίερες, κ επειδη φοβομουν μηπως δεν τα βρω αργότερα τα αγορασα απο τωρα, ολα εκτος απο τα κουφέτα φυσικά :silly: ( η βαπτιση πρώτα ο θεος θα γίνει το ΜΑΙΟ :laugh: :silly: )..

Βαφουμε κ το εξοχικο κ σε 10 ημέρες το ΠΟΛΥ θα πάμε να μεινουμε εκει.

Οπότε εαν δεν σας πρίζω με την <<παρλα μου >> να ξερετε δεν εχω ιντερνετ εκει..

Λαμπρινή μου, κουράγιο, θα έρθουν καλύτερες ημέρες θα δείς !!! Σε φιλώ κ ελπίζω να περάσετε σουπερ στο Κιατο. Καλέ γιατί δεν έρχεστε καμια βολτουλα απο την Πάτρα να τα πούμε απο κοντά????? :kiss:

Πόπη μου χαιρομαι παρα πολύ που βγήκαν καλά οι εξετάσεις του μικρου!!!Αν κ ήμουνα σίγουρη ;) ! Πως παει με τα κακάκια, κάνει κάθε μερα με το καινούργιο γαλατάκι???? :kiss:

Χαρουλίνη περαστικά στον αντρούλη σου :kiss:

φιλάκια σε όλες κ στα μπεμπουλίνια σας!

Ps. sorry για τα ορθογραφικά (αλλά μια νυστα την εχω..), :kiss::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειααααααααααααααααα!!!

Λαμπρινη μου υπομονη!

Ανθρωπακι "ακουγεσαι" ευτυχισμενη και να συνεχισεις να εισαι! και μενα η μικρουλα μου ειναι ετσι με τον μπαμπα της και τρελλαινομαι κι εγω! ειδικα οταν επιστρεφει σπιτι απο την δουλεια τον βλεπει με ενα "μαγεμενο" βλεμα!

Γωγω μου να μας λες τα νεακια πιο συχνα! φιλια πολλα!

Ποπη μου ημουνα σιγουροτατη πως δεν θα ειχε απολυτως τιποτα ο μικρουλης!

βρηκα καινουρια ασχολια.... στη φαση που περιμενω την μικρουλα να κοιμηθει... που ειναι στο ενδιαμεσο υπνου-ξυπνιου (δεν καθομαι στην κυριολεξια να περιμενω) διαβαζω κανενα βιβλιο.... οποτε και εκανα μια παραγγελια ....μερικων βιβλιων!!!

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου διαβαζα το βιβλιο "Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ" εκδοσεις Ψυχογιος,.... βγηκε η "συνεχεια" του.... " Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ" και το πηρα σημερα.... λιγο διαβασα αλλα ενθουσιαστηκα οπως και με το προηγουμενο για την εγκυμοσυνη! το συστηνω!!!

σημερα... παλι ειχα πολλες εξωτερικες δουλειες...και παντου παιρνω μαζι μου και την Ναγια οποτε και κουραζομαι πολυ περισσοτερο και φυσικα παει πιο γρηγορα η ωρα... οποτε και ειμαι περισσοτερο κουρασμενη! ητανε και παααααρα πολυ ζεστη σημερα σε συνδυασμο με παρα πολυ υγρασια!!!

δεν σας ειπα το αλλο νεο.... αρχισα διαιτα!!!

τα κιλα της εγκυμοσυνης τα εχασα ολα με το που γεννησα- γενικα τις πρωτες μερες.... ελαχιστα εβαλα λογω εμετων..... αλλα η λεκανη φυσικα ακομη να παει στη θεση της.... επισης διακρινω καποια γενικη χαλαρωση.... βεβαια ολα αυτα λογω εγκυμοσυνης-γεννας....

πριν την εγκυμοσυνη ειχα καποια εξτρα κιλα και βρηκα τωρα την "αυτοπεποιθηση" να κανω διαιτα! μεχρι τωρα εχασα 2.5 κιλακια!!!

να σας ρωτησω.... προσεξα πως με το παραμικρο φουσκωνει υπερβολικα η κοιλια μου! ειναι απο την καισαρικη ??? μαλλον ε? κι η μονη λυση ποια ειναι? κοιλιακοι???

λοιπον σας αφηνω παλι γιατι δεν αντεχω αλλο ...........ΝΥΣΤΑΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia mou!molis koimithike i mpoumpou!pigame gia emboliaki simera ola super sinexizoume me thilasmo kai mia fora tin imera simpliroma apo ton epomeno mina tha mas arxisei ta froutakia!gioupi!!anthropaki teleia ta nea sas!emeis ayrio tha pame to proi gia tennis,gia na gelasoume pio polu,,den xseroume tin tifla mas meta to bradaki exoume kanonisei gia kafe kai potaki me kati filous kai tha erthei kai i mpou mpou mazi mias kai einai apisteyta ysixi otan eimaste exso!bebaia tha pame kapou anoixta kai me pio iremi mousiki!tha sas po ta nea mas entos twn imerwn!haroullini ki ego pou gennisa fysiologika to exo paratirisei ayto,eimai san egyos otan trow!ehehhee..nomizo oti mono me stegni trofi kai koiliakous epanerxetai ayto:-( egw akoma diaita den mporw na kano opote esu pou kaneis pes mou an deis diafora!to biblio pou les apo pou to parageiles?kai posa kostizei?filakia koritsia tin pefto giati ayrio me blepo na psaxno to mpalaki!byeeeeeeee

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες! Μπηκα για ένα γρήγορο γεια και πάω για νάνι γιατι κουτουλάω! Είχαμε παρεούλα μεχρι κατα τις 12.30. Ε μέχρι να συμμαζέψω περασε η ώρα! Οι άντρες μου κοιμούνται ήδη αλλά εγω έπρεπε να χαιρετήσω τις φιλενάδες μου πρώτα!! ;)

Τζενούλα φαίνεσαι πολύ χαρούμενη και χαίρομαι! Δεν μας πρίζεις εννοείται! Και η παρλα είναι απόρροια της χαράς σου πιστεύω! Τέλεια περάσατε και απ'ότι καταλαβα...το ταμείον είναι μείον!!!! :P Άντε πάλι με τα ψωνια... αν και νομίζω ότι δεν μας τα είπες και όοοοολα!!!!!!!! :P:P:P Κι εγώ είχα πάρει ένα τζιν και δύο μπλούζες την Τεταρτη αλλά ξέχασα να σας το πω! Έπρεπε γιατί τα άλλα τζιν μου παρόλο που μου κάνουν, στην κοιλιά με πιέζουν αρκετά ακόμα και πονάω...και οι μπλούζες είναι φαρδιούτσικες και καλύπτουν την πεταχτή, σχεδόν 6ου μήνα, κοιλίτσα!!!

Χαρα οι δουλίτσες δυστυχώς δεν τελειώνουν ποτε. Καλά κάνεις και διαβάζεις, έτσι περνάς λίγο χρόνο με τον εαυτό σου. Όσο γίνεται βέβαια...αλλά έστω κι αυτό το χρειαζόμαστε.

Όσο για την κοιλιά που λες,εγώ έχω παρατηρήσει ότι όταν κουράζομαι πολύ πρήζεται κάπως και πονάει. Όχι εσωτερικά μόνο αλλά και εξωτερικά,το περίσσιο "κρέας"! Μαλλον λόγω καισαρικής είναι αυτό... αλλά και από το φαγητό φουσκώνει πολύθ πιο εύκολα απ'ότι πριν. Μονο κοιλιακοί μας σώζουν αλλά...!!! Καλή συνέχεια με τη δίαιτα σου!!! Εγώ δεν το βλέπω να κάνω...έχω ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ όρεξη! Φιλάκια στην πριγκίπισσά σου!!

Ιωάννα παλι θα βολτάρετε εεε;;; Το Δεσποινάκι νομίζω κατάλαβε την ουσία της ζωής... σου λέει "αν κλάψω θα με γυρίσουν σπίτι, οπότε ας είμαι ήσυχη για να με παίρνουν συνέχεια βόλτα ;) "!!! :P Κιεμάς ο αλητάκος έτσι κάνει! Κοιμάται ή κοιτάζει δεξιά αριστερά...ούτε κιχ δεν βγάζει!!! Να περάσετε τέλεια κοπέλα μου! Άντε και καλό...τέννις!!! :kiss:

Πάω κι εγώ!!! Φιλάκια σε όλες!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Goodmorning φιλενάδες!!!

Χαίρομαι που είστε όλες καλά!!!

Χαρουλίνη συγχαρητήρια για την δίαιτα!!! 2,5 κιλάκια ;) !!! Και εγώ άρχισα λίγο να το παλεύω αλλά ρε μαμωτο πεινάω πολύ. Τελικά νομίζω ώρες ώρες ότι ο θηλασμός μου έχει ανοίξει την όρεξη :unsure: .. Διάβασε το βιβλίο να μας πεις εάν ξεφεύγει από τις κλασσικές πληροφορίες να το πάρουμε.

Αυτό με το φούσκωμα δεν το νιώθω.

ΠΟπη μου, η αλήθεια είναι ότι είχα πάρει κ διάφορα αλλά πραγματούδια :silly: (διακοσμητικά, κουρτίνες και μαξιλαράκια για το εξοχικό, διάφορα παιχνιδάκια για το Νεφελάκι, 2 ζευγαράκια υπέροχα παπουτσάκια για τις καλοκαιρινές βολτούλες κ.α)..Σου είπα το παράκανα :laugh: xixixi..

Καλέ να με συγχύσεις θέλεις???Που την είδες παιδί μου την 6 μηνών κοιλιά :blink: ?????

Δεν σου είπα..τελικά ψηνόμαστε να ανέβουμε τον Αύγουστο Θεσσαλονικούλα, άντε να βρεθούμε επιτέλους!!!

Ιωάννα σούπερ η μικρούλα!!! Τον άλλο μήνα ξεκινάτε φρουτάκια :cheer: ???!!! Καλέ πως μεγαλώνουν έτσι, ακόμα θυμάμαι που τα είχαμε στις κοιλίτσες κ μοιραζόμασταν τις σκέψεις μας κ τις αγωνίες..

Και εμείς καλά είμαστε!!! Το Νεφελάκι ξεκίνησε πάλι να κοιμάται σερί το βράδυ :woohoo: !!! Εχτές κοιμήθηκε στις 23:00 κ το πρωί ξύπνησε στις 8:00!!! Πήγαν πάλι βολτούλα με τον μπαμπάκα της το απόγευμα κ γύρισε μέσα στην τρελή χαρά κ εγώ έτρεχα να προλάβω να κάνω μερικές δουλίτσες!!!

Σας φιλώ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια σε ολες!

Ιωαννα μου το βιβλιο το πηρα απο το βιβλιοπωλειο αλλα μπορεις να το παραγγειλεις και απο την ιστοσελιδα του Ψυχογιος http://www.psichogios.gr/site/ στοιχιζει 35 ευρω αλλα εγω το πηρα με εκπτωση (ελαχιστη βεβαια!)

τελειες οι βολτες με την μικρουλα ε?

τον επομενο μηνα φρουτακια ε? ωραια!!!

οσο για ψωνια, πηρα μερικα φορεματα οταν θα επεστρεφα για 3 μερες στην δουλεια! :lol::lol::lol:

τωρα με τις εκπτωσεις σιγουρα κατι θα παρω... αλλα το θεμα ειναι πως η Ναγια "φοβαται" να μπει στο δοκιμαστηριο μαζι μου.... και αυτο ειναι ενα θεμα.... πως θα δοκιμασω το ρουχο.... εξω να την αφησω δεν νιωθω να ειναι ασφαλης....

Ανθρωπακι ηδη αρχισα να το διαβαζω το βιβλιο... εκτος του οτι διαβασα και λιγο απο οοοολα τα κεφαλαια και το συστηνω!!!

Ποπη μου φαινεται οτι τελικα μονο με κοιλιακους θα "φυγει" η κοιλια....!!! :S:S:S

ξυπνησε η πριγκιπισσα Ναγια!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα αγάπες! Τι κάνετε; Εμείς καθόμαστε με τον μπέμπη οι 2 μας. Ο Γιώργος λείπει. Έκανε πάλι μόνος του κακάκια :woohoo: Από την προηγούμενη Κυριακή τα κάνει κάθε μέρα μόνος του και χωρίς να ζορίζεται!Ευτυχώς στρώνει...

Ανθρωπακι ήμουν σίγουρη ότι γύρισες με φορτηγό στο σπίτι σου από τα ψώνια!!!!! :P Άντε να ανεβείτε να βρεθούμε! Να παίξουν και τα μπεμπάκια μας!! :kiss:

Χαρά ο αντρούλης σου πως είναι; Του πέρασε η αρρωστια; Ψωνισες κι εσύ εεε;;; Μόνο 3 φορέματα;;;

Καλέ κι εγώ πήρα καινούργια γυαλιά ηλίου και ξέχασα κι αυτό να το πω!!! Την Πέμπτη το απόγευμα. Πήρε κι ο Γιώργος γιατί τα παλιά μας είχαν γίνει κ...λος! Και Τετάρτη πρωί που κατέβηκα μόνη μου για δουλειές και πήρα παντελόνι και μπλούζες είχα πάρει και ένα άρωμα από μια κοπέλα που τα κάνει μόνη της. Μυρίζει φράουλα σαν τσιχλόφουσκα και μ'αρέσει πολύ!

Μου ήρθε και 2η περίοδος. Είχα λίγο προχθες το βράδυ και από χθες έχω κανονικά. Βέβαια δεν έχω την πλημμύρα της πρώτης φοράς. Είναι όπως προ εγκυμοσύνης.

Την Τρίτη θα πάω να πάρω και τα προσκλητήριά μας!!! Είναι έτοιμα ήδη από σήμερα αλλά δεν μπορέσαμε να πάμε και θα πάμε Τρίτη. Θα κάνω και καμιά βόλτα στην αγορά να δω για φορέμα, παπούτσια κτλ. Εμείς το βράδυ πριν το γάμο κάνουμε και γλέντι ο καθένας στο σπίτι του το πατρικό. Το έχετε εσείς; Καλέ ελάτε στο γάμο!!! Θα περάσουμε ωραία!

Να ρωτήσω και κάτι. Ο μπέμπης εβγαλε ένα "σπυρακι" στην κοιλίτσα του, κάπου πιο κάτω από το στήθος. Το ειχε την προηγούμενη βδομάδα, έφυγε μετα από 2 μέρες και σήμερα ξαναπετάχτηκε στο ίδιο ακριβώς σημείο. Από τι να είναι; Μηπως πιέστηκε κάτι εκεί; Είναι φουσκαλίτσα για την ακρίβεια, πρέπει να έχει πύον, είναι στρογγυλο και μικρό, σε μέγεθος φακής και πιο μικρό, σαν αυτές τις φουσκάλες που βγάζουμε στα χέρια όταν σηκώνουμε βάρος ή όταν κάνουμε καμιά σκληρή δουλειά! Γι'αυτό λέω μήπως πιέστηκε κάτι εκεί...αν και δεν ξέρω τι!

Τι να πω... θα έχω πάλι κάτι να ανησυχώ για τις επόμενες μέρες!!!

Αυτά από μας! Μάλλον θα ξαναμπω το βράδυ γιατί δε νομίζω να κάνουμε τιποτα.

Μακια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoyles ti moy kanete?

shmera klhnoyme toys 4 mhnes ax to antraki moy megalonei kai olo kainoyria sxedia mas kanei exw xazepsei doksa to theo ola mia xara :)

xara moy phstevw o antras soy na einai mia xara twra , na moy filhseis ths nagia soy:) oso gia paidaki o antroylhs moy psinetai kai twra na mhnw xaxa oxiii prota o theos pali toy xronoy ton septembrh na ksekishsoyme kai opote thelei na erthei egw twra psaxnw gia korh :laugh: :laugh: ama moy bgei kai to deytero agori paw kai gia trito alla mexri ekei ama bgei kai to trito agori tha katalavw oti eimai agoromana me ta olaaaa moy :woohoo: :woohoo: :woohoo:

anthropaki to ti koimate oloto vradaki einai oti kalhtero kai o dikos moy etsi ax o bradinos ypnos einai opio glykos

popi moy poly kalo to ti kanei kakia monos toy emeis akoma taleporeite o pasas moy ama den shkosoyme podarakia no kakakia asta to ti gala alaksa to ti xamomilh tsifos tipota esy pio gala toy dineis?

kai ta koritsia poy psonhsan megiaaa megiaaa egw trith tha paw me ton anntroylh moy gia psonia ths oikogeneias kai fysika tha tsimphso kai kanena doraki egw

-ax poso exei mpa asto einai akrivo ax kai to hthele moree :( kai o antras moy leei

- afoy soy aresei parto doro apo emena xaxa

etsi kano :laugh: :laugh: :laugh:

kai tora poy me kserei poly kala einai eidh sto tameio h sthn eksodo gia na fygei :woohoo: :laugh: :laugh: :P ta leme koritsakia moy filakia polaaaaaaaa :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια! βρηκα χρονο και ειπα να μπω "να τα πουμε"!!!

Ποπη μου ευτυχως του περασε η ιωση... καλοκαιριατικα κι αυτη! και εβαζα συνεχως πλυντηρια πετσετες... σεντονια... λογω του μωρου φυσικα!

συγχαρητηρια για τα κακακια!!!

οσο για τα ψωνια χρειαζομαστε μια "ανανεωση" (γενικα) τωρα μετα την γεννα!... ετσι νιωθω προσωπικα τουλαχιστο! :P

εμενα ηδη μου ηρθε η 3η περιοδος και αυτη παλι δεν ηταν νορμαλ αλλα παλι οχι χιμαρρος οπως την 2η φορα! .... βλεπετε ο οργανισμος μας, οι ορμονες μας ακομη ... στρωνουνε...

Ποπη μου θα το θελαμε πολυ να ερχομασταν αλλα δυστυχως 1η Σεπτεμβριου επιστρεφω δουλεια και επισης αλλο σοβαρο θεμα ειναι φυσικα ΤΟ ΜΩΡΟ!!!

οσο για το γλεντι το προηγουμενο βραδυ στα πατρικα μας, ...δεν το εχουμε εδω περα!

για το σπυρακι βαλε του σπρεϋ το octenisept.... εκεινο το σπρεϋ που εβαζες στην δικια σου την τομη... κανει για τα παντα και ειναι οκ για το μωρο!

ισως ειναι απο τσιμπημα κουνουπιου ή απο τον ιδρωτα και επειδη το δερματακι ειναι σουπερ τρυφερουλικο και για αυτο φαινεται ετσι... μην ανησυχεις!

Τζενακι μου ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ!!!

εμεις ειμαστε 3.5 μηνων!

αντε με το καλο τον Σεπτεμβρη! ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ!!!

την τελευταια 1.5 βδομαδα η μικρουλα ιδιοτροπιαζει πααααρα πολυ πριν κοιμηθει! ετσι την κανω νωριτερα μπανιο και γαλατακι αλλα παλι ιδιοτροπια,.... κλαμα και στριγγλισμα! ολοοοκληρη η γειτονια μας ακουει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια! Τι κάνετε; Εμείς βαριόμαστε. Βρέχει πάλι εδώ γαμώτο! :angry: Κάθε μεσημέρι έτσι κάνει. Πότε θα κάνουμε κανένα μπάνιο ούτε που ξέρω!

Τζενάκι να ζήσετε!!! Ολοκληρος παίδαρος έγινε ε; Κι εμένα ο Γιωργος λέει (μεταξύ αστείου και σοβαρού!) να βάλουμε μπροστά για 2ο μωρό από Σεπτέμβρη αλλά ακόμα δεν θέλω! Θέλω να χαρώ τον μπέμπαρό μου, να ζήσω την κάθε στιγμή του και ακόμα δε νιώθω έτοιμη και για επόμενο. Όσα δωσει ο Θεός βεβαια και ό,τι κι αν είναι-αγόρι ή κορίτσι- δεν έχει σημασία. Πάνω απ'όλα γερά παιδιά! Φιλάκια στον Γιαννάκη σου! :kiss:

Χαρουλίνι μου σίγουρα είναι ότι χειρότερο οι ιώσεις καλοκαιριάτικα και μάλιστα με το μωρό. Θέλει προσοχή. Για την ανανέωση που λες... συμφωνώ ότι τη χρειαζόμαστε! Εμένα με πιάνουν τα ψυχολογικά μου κάθε τρεις και λίγο όταν βλέπω ότι τα παλιά μου ρούχα ακόμα με πιέζουν. :angry: Νευριάζω και δεν έχω όρεξη μετά για τίποτα! Γι'αυτό καλυτερα να παίρνουμε καινούργια να μην έχουμε τέτοιο θέμα! ;)

Καλέ που είστε οι υπόλοιπες;;; Σε ποια παραλία άραγε να ξαπλώνετε τις κορμάρες σας!!! :P

Να σας πω και κάτι που σκέφτηκα...είχα δει σε κατάλογο του mothercare κάτι κορνίζες με πηλό που βάζεις πάνω τα ποδαράκια και τα χεράκια του μωρού και κρατάς αποτυπωματα!

Μήπως το έχετε κάνει; Εγώ σκέφτομαι να πάρω κανονικά πηλο από βιβλιοπωλείο γιατί εκείνα ήταν και ακριβούτσικα. Και θέλω να κάνω ανα τακτά διαστήματα τα αποτυπώματα του. Πχ στους 4-8-12 μηνες.

Δεν είναι ωραία ιδέα; Όπως είχε κάνει η Ανδριανή (αν δεν κάνω λάθος) την κοιλιά με γύψο... θα έχουμε ενθύμιο όταν τα χεράκια του γίνουν χερούκλες!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα Ποπη μου τι γινεται? αυτο με το πηλο του mothercare το αγορασα και το δοκιμασα και ειναι μια βλακεια... μαλακια καλυτερα! το αποτυπωμα δεν εβγαινε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ .... ουτε καν το περιγραμμα του ποδιου.... με αποτελεσμα η Ναγια να κλαιει....

η κορνιζα ητανε πολυ ψευτικη και επισης και το γυαλι το οποιο ητανε πλαστικο και εσπασε.... οποτε τελικα στον καλαθο κατεληξε!

πιστευω μετα την εμπειρια μου αυτη το καλυτερο ειναι το περιγραμμα!

υπαρχει επισης και το αποτυπωμα με μελανι,,,, αλλα μετα πως καθαριζεις ολο το πατουσακι και το χερακι απο το μελανι!!!

φιλια σε ολες!

παλι νυσταζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!

Η νεραιδένια μου κοιμάται, εχω κ την κοπέλα που με βοηθάει στις δουλίτσες κ είμαι σχετικά πιο αραχτή B) . Αν κ μαζεύω πραγματούδια γιατι αυτή την εβδομάδα θα φύγουμε να πάμε στο εξοχίκο :) .

Ενα πραγματούδι σαν αυτό που περιγράφεται (δεν είναι με πηλο είναι τυπου γύψος, με κορνίζα κ.τ.λ) έχουμε πάρει κ εμείς πριν γεννηθεί το Νεφελάκι, πηγαμε να το κάνουμε αλλά έγραφε οτι έπρεπε να μείνει ακινητο το χεράκι ή το ποδαράκι του παιδιού για 5 λεπτά...Δύσκολο να μείνει το Νεφελάκι τελείως ακίνητο (μόνο στον ύπνο κ πάλι..), οπότε ακόμα δεν το έχουμε κάνει.

Το απογευματάκι εχτές είχαμε λίγη γκρινίτσα , νομίζω την ενοχλούσαν τα ουλάκια της:( .. Την Παρασκευή που θα πάμε στην παιδίατρο θα της το πούμε, να δούμε τι θα μας πει, απλά δεν θέλω να ταλαιπωρήται. Πάντως έχει τρελαθεί στο σάλιο κ δαγκώνει συνέχεια με μανια τα χεράκια κ τα μασητικά μας! Το καλό είναι οτι το βράδυ εξακολουθεί να κοιμάται σερι κ με το θηλασμό, μια χαρά χορτάνει μέσα σε 5 λεπτάκια!

Την Παρασκευή το βράδυ σε ενα στάδιο εδω στην Πάτρα έρχοντε οι Mazoo and the zoo κ μην γελάσετε ...αλλά αρέσουν πολύ στον αντρούλη μου :silly: κ φυσικά κ στο Νεφελάκι γιατί της τραγουδάμε τα τραγουδάκια πολύ συχνά! Σκεφτόμαστε ναπάμε αλλα ρε κορίτσια μήπως είναι δυνατα για το Νεφελάκι??? Παρόλο που είναι ανοιχτα σκεφτόμαστε τα μικρόβια :unsure: ..Τι λέτε??????

φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες! Πως είστε; Που χαθήκατε καλέ;;;;; Καλά είπα εγώ, αράζετε σε καμιά παραλία μάλλον!!!

Χαρά μου κι εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι ψιλοψεύτικο και γι'αυτό δεν το πήρα. Σκέφτηκα τον πηλό που είναι πιο φθηνός φυσικά και μετά δεν θα κλαίω τα λεφτά μου!! Μπορούμε και με δακτυλομπογιές να το κάνουμε που φεύγουν πολύ εύκολα. Στον παιδικό κάναμε πολλα πειράματα με τα παιδιά! Και το χαιρόμασταν πολυ που λερώναμε τα πάντα!!!!

Τζένη μου κι εμένα μου αρέσουν τα τραγούδια τους! Αν και δεν έχουν όλα πολύ νόημα έχουν κάτι που σε ξεσηκώνει!! Όσο για τα μικρόβια που λες...είναι ένα θέμα αλλά σε ανοιχτό χώρο δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Όσο για τον θόρυβο... δεν ξέρω καθόλου αν κάνει, αν το αντέχουν κτλ. Αλλά και πάλι δε πιστεύω να πάθει κάτι. Ε δεν θα είστε και εντελώς δίπλα στα ηχεία! Ρώτα και την παιδίατρο βέβαια.

Σήμερα μέχω μια βαρεμάρα... είναι και ο καιρός ότι να'ναι. Από το πρωί έχει κάψα και από το μεσημερι κι έπειτα χαλάει...συννεφιάζει και βρέχει σχεδόν κάθε απόγευμα :angry:

Φεύγω, το αντράκι πείνασε!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...