Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

kalhmera koritsakia moy pws moy eiste ?

lamprinoylav moy na skeytesai oti einai gia to kalo ths to embolio kai as eklapse kai ligaki , eidh moy kanoyn diafora proksenia kai moy ton zhtane h manes ton koritsion alla emeis blepoyme ta lepta toys synaisthnmata xaxa exoyme klhsei ws wra se ena koritsaki mas peranei 3 xronakia alla exei spiti santorinh kai ayto einai ++ :woohoo: :woohoo: :silly: :silly: :laugh: :laugh:

xara moy twra poy kaneis voltoyles kai exeis mazi soy to koritsaki soy den niotheis poly perifanei ?

KONNA ontos panta apo edw kai pera tha exoyme ena glyko anxos oso afora ta ninakia mas :)

manoyles kai emeis pleos psonhzoyme royxalakia apo 6 ews 9 kai merikes fores kai 9 mhnon + xaxa o mikoylhs moy gelaei synexeia to bradi tha moy koimhthei 21:30 kai tha moy shkothn gyro sthn 6:30 me 7 bradino den exoyme pia :)kanoyme 5 geymata kai katanalonoyme gyro sta 800gr hmerisios ftoy ftoy mhn to matiasw , exoyme salakia sto stomataki h paidiatros poy eimai siga siga ayta tha ayksithoyn xixi saliaaaa, vazei ta xeria toy sto stoma kai otan einai na faei ta kanei mpoynies kai kaneis san trelo ta xerakia toy phgenoerxontai sto stoma toy, wraia einai poy milaei me krayges bleponta ena painidi poy toy exw ,exei kai entona xromata gelaei to klotsaei toy fonazei xaxa trela trela exw xazepsei teleios

koritsia molis stamatisa ta xapakia toy apogalatismoy sths 30-4 adiathetisa sths 8-5 eida mia diafora egw eixa friktoys ponoys gia 2 meres kai diarkoyse 4 meres protoy genhsw kai otan adiathetisa meta thn genna to dio pono eixa gia mia wra meta tipota san na mhn eimoyn adiatheth alla moy krathse gyro sthn 8 meres ayto den moy aresei pystevw na mpei se mia seira, sas koyrase e? a kai kati teleytaio to gala den moy stamathse me to apogalaktismo poy ekana ligo men alla eiparxei akoma kai mhlhsa me to gynaikologo kai tha ksekhnhsw apo shmera pali gia 5 meres ta xapakia anta na teleionoyme

makia sorry egrapsa arketa :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Χθές κοιμηθηκαμε τέλεια ξυπνουσαμε ανα 5 ώρες και για πρώτη φορά ξεκουράστηκα μετα απο 3 μήνες είναι γλυκιά η κούραση όμως.

Τζενάκι κούκλος ο γιος! όπως και όλα τα μωρακια του mammyland.

Μbemboulina δεν μπορώ να μπω στο facebook σου. Φιλάκια πολλα σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, τί κάνετε?? Εμείς είμαστε υπέροχα, σήμερα μας τα χάλασε ο καιρός και μείναμε μέσα αλλά δεν πειράζει, μιλάμε, γελάμε, χορεύουμε, κάνουμε τη καλύτερη παρέα με τον Δημήτρη μου!

Συνεχίζω τον αποκλειστικό θηλασμό και πλέον είναι κάτι το οποίο δεν με αγχώνει, ο μικρός έχει φτιάξει πρόγραμμα, κοιμάται στις δέκα, τρώει στον ύπνο του ένα τελευταίο γεύμα στις δώδεκα, ξυπνάει για φαγητό στις έξι και μετά ξανακοιμάται ως τις εννιά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας τρώει κάθε τέσσερις ώρες περίπου.

Ξεκίνησα και λίγο διάδρομο και κοιλιακούς (χαλάρωση στη κοιλιά φούλ, έτσι??), έκανα και μασαζάκι γιατί νοιώθω το σώμα μου διαλυμένο, γενικά έχει μπεί ένα υποτυπώδες πρόγραμμα στη ζωή μου και πάλι.

Μου έχουν μείνει τρία κιλά αλλά δίαιτα δεν κάνω με τίποτα γιατί δεν ρισκάρω με το γάλα μου, όταν σταματήσω τον θηλασμό βλέπουμε..

Κλείσαμε να πάμε οι τρείς μας στο γάμο μιάς πολύ καλής μου φίλης στη Σύρο τον Ιούνιο..για να δούμε πώς θα τα καταφέρουμε και σε ταξίδι..το έχει δοκιμάσει καμιά σας το τριήμερο με πλοίο και ξενοδοχείο? Αναρωτιέμαι τί θα πρωτοκουβαλήσουμε..χα χα, μας βλέπω ήδη ζαλωμένους στο High Speed σαν τσίρκο!

Θέλω να σας πώ ότι είμαι απερίγραπτα ευτυχισμένη και ολοκληρωμένη..δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ για δουλειά, εξόδους και τέτοια..Θεωρώ ότι όλες μας έχουμε το μεγαλύτερο δώρο και εύχομαι να αξιώσει ο Θεός όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να νοιώσουν αυτή την ευτυχία..

Σας φιλώ όλες και φυσικά και τα μωράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Τζενάκι 1 κουκλάκι ο Γιαννάκης σου!!! Σωστό αντράκι!!! Στην 2η φωτο πράγματι φαίνεται σαν μεγάλο μωράκι!!! Να τον χαίρεσαι!!!

Μπεμπουλίνα μου, δεν μπορώ να δω την φωτό...

Το βραδάκι αν τα καταφέρω θα βάλω κ την Νεφελίτσα, θέλω να περάσω πρόσφατες φωτό απο την φωτογραφική στο pc για να ανεβάσω. Εχει μεγαλώσει πολύ κ μερα με την ημέρα μοιάζει ολο κ περισσότερο στον μπαμπούλη της! Ο καιρός στην Πάτρα ήταν βροχερός κ έπεσε η θερμοκρασία αυτές τις ημέρες κ έχουμε κλειστεί πολύ μέσα.. Τρέχει κ ο αντρούλης μου απο το πρωι μέχρι το βραδυ γιατι εχει την δουλειά κ δίνει και εξετάσεις τώρα κ εχω μελαγχολήσει πολύ. Περιμένουμε πως κ πως να ξεμπερδέψει επιτέλους. Η Νεφελίτσα βγάζει κ αυτή συνέχεια φωνούλες κ με εχει τρελάνει στα χαμόγελα, ειδικά όταν γυρίζει ο μπαμπάς της που μιλάνε μεταξύ τους <<τσιρίζει>> τρελά!!! Τελικά πήρε τα ματάκια της μαμάς μου κ του αντρούλη μου, βαθύ μπλέ, η παιδίατρος μας είπε οτι δεν θα αλλάξουν!!!

Καλημέρες !!! Φιλάκια στα υπέροχα μπεμπάκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ!!!

ΤΙ ΧΑΖΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ?ΤΙ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΖΑΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ... :(:(

ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛ ΑΠΟ ΤΙΣ 8 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10 ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΔΗΛ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5 Ή 6 ΓΙΑ ΦΑΓΑΚΙ ΚΣΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 9 ΠΕΡΙΠΟΥ.

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ. ΝΟΜΙΖΩ ΒΑΦΤΙΣΗ BY MAMY ΛΕΓΕΤΑΙ.

ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΜΒΟΛΙΟ!!

ΤΖΕΝΑΚΙ ΚΟΥΚΛΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΟΡΜΑΚΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Τι κάνετε; Είχα πάλι μέρες να μπω... γιατί το αλλάξατε καλέ το ποστ μας σε άλλο θέμα; Έψαχνα κι εγώ να σας βρω! Είχα πολλές δουλειές και κούραση αυτές τις μέρες. Κλείσαμε και προσκλητήρια και μόνο ο στολισμός μας έμεινε. Ο μπέμπης έχει λίγη γκρίνια εδώ και 4-5 μέρες. Μάλλον από το εμβόλιο γιατί ξεκίνησαν 2 μέρες μετά. Και δεν τρώει και πολύ καλά. Εκεί που έτρωσε 120-150ml τώρα θα φάει 60-80 και σε 2 ώρες θα ξαναπεινάσει. Το βράδυ βέβαια κοιμάται σερί 11-7. Αλλά τη μέρα δεν έχω καθόλου χρόνο. Μέχρι να φάει, να τον κρατήσω, να κοιμηθεί κτλ. έρχεται πάλι η ώρα του φαγητού! Κάνει και παιχνίδια και "μιλάει" και είναι όνειρο. Έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας και αλλάξαμε γάλα. Να δουμε πως θα πάει... το τσάι δεν το πίνει καθόλου...

Ανθρωπάκι μου, μου έλειψες καλέ! φιλάκια πολλα!! :kiss:

Χαρά καλές ετοιμασίες!!!

Τζενάκι κούκλος ο μικρός σου!! 'Οντως φαίνεται μεγάλος!! Χαίρομαι που είστε καλά πλέον! :kiss:

Ανδριανή μου κι εγώ κάνω διάδρομο και κοιλιακούς. Προσπαθώ και τη διατροφή μου να προσέχω... για την ακρίβεια ψιλολιμοκτονώ! Αλλά τα κιλά δεν κατεβαίνουν ρε κορίτσια! Έχω κολλήσει στα 59,5-60...

Να ρωτήσω... Περίοδος δεν μου ήρθε ακόμα. Σταμάτησα εντελώς τον θηλασμό όταν σαράντησα και την προηγούμενη βδομάδα πήρα και 2 χαπάκια γιατί είχα λίγες σταγόνες ακόμα όταν το πατουσα. Πότε λέτε να έρθει; είναι ανησυχητικό;;;

Ξύπνησε πάλι! Σας φιλώ!!!! Ελπίζω να περάσει η γρκίνια του και να έχω πιο πολύ χρόνο να σας "βλέπω"!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μανουλες και μωρουλινια γλυκια!!!

Τζενακι ΤΕΛΕΙΕΣ οι φωτο του μωρου σου! να το χαιρεσαιιιιι!!!φιλια πολλα! τι ματακια κουκλιστικα! πραγματι το βλεμμα του σε κανει να νομιζεις πως ειναι πιο μεγαλος!

Ανδριανη μου αμοιβαια τα αισθηματα μου με'σενα! συμφωνω μαζι σου για την διατροφη σου, μιας και θηλαζεις! μην το ριψοκινδυνευσεις!

Γλυκερια μου πηρα το περιοδικο Βαπτιση! σ'ευχαριστω!

Ποπη μου καλες ετοιμασιες και σε σενα!

οσο για μας.... :dry::dry::dry:

η παλινδρομηση αυξηθηκε γιατι αυξηθηκε η ποσοτητα γαλατος που πινει... μην ξενχναμε πως ταυτοχρονα εχουμε και θεμα με την αλλεργια στην λακτοζη... :blink:

-υπαρχει γαλα ειδικο αντι-αναγωγικο οπου βοηθαει το μωρο και δεν κανει εμετο...

-υπαρχει γαλα ειδικο χωρις λακτοζη...

ΑΛΛΑ...

το γαλα το αντιαναγωγικο περιεχει λακτοζη... :ohmy:

το γαλα χωρις λακτοζη το κανει εμετο... :ohmy:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν υπαρχει γαλα αντιαναγωγικο χωρις λακτοζη!!! :angry::angry::angry:

οποτε αναγκαστικα κανουμε συνδυασμο... μισες κουταλιες απο το ενα ειδος και μισες απο το αλλο.... καμια φορα βαζω λιγακι παραπανω απο το ενα ειδος και αλλες φορες απο το αλλο...

αλλα χειροτερεψαμε αυτες τις μερες.... :( δεν αντεχω αλλο να την βλεπω να βασανιζεται, να ποναει, να στριγγλιζει απο τους πονους(λογω λακτοζης)... να κανει συνεχεια μα συνεχεια εμετους...(λογω παλινδρομησης) να τρομοκρατειται απο τους εμετους... καθως κοιμαται σαν αγγελακι.... γουργλωνει τα ματια της ξαφνικα και βγαινει ο εμετος! :ohmy:

την κραταω μιση με μια ωρα πανω μου μετα το φαγητο... μετα στο ριλαξ για 2 ωρες περιπου και παλι κανει εμετο....μπορει να κανει εμετο μετα απο 3 ωρες,... δηλ πριν το επομενο της γευμα! ασχετα αν ρευτηκε εντωμεταξυ!

δεν μπορω αλλο να την βλεπω ετσι... εξαντληθηκα απο την κουραση αυτες τις μερες... τιποτα αλλο δεν κανω απο το να κανω ΤΑ ΠΑΝΤΑ και μονο να χειροτερευουν τα πραγματα...

ειναι τετοιος ο συνδυασμος των 2 προβληματων που εχει που δεν υπαρχει τιποτα μα τιποτα αλλο να κανουμε....... ποση υπομονη ...... οταν την βλεπεις σε τετοια κατασταση!!!

:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες.

Τι κάνετε εμείς πολύ καλά, συνέχεια γελάει η ψυχούλα μου και τωρα τελευταία μας κοροιδευει κι όλας, βήχει για να την πάρουμε αγκαλιά και όταν πάμε να την κοιμήσουμε και κάνουμε οοοοο κάνει κι εκείνη έτσι οοοοοο και γελάει. Αχ θα με τρελάνει αυτό το παιδί είναι ένα θαύμα.

Ανδριανή μου κι εγώ ούτε που σκέφτομαι καθόλου δουλειά κιλά κτλ όταν σταματήσω το θηλασμό θα δούμε μόνο που θα είμαι χοντρούλα στη βάφτιση. κλαψ. Είμαι 80 κιλά με ύψος 1,70 θέλω αν τα καταφέρω να πάω στα 73 ώς το Σεπτέμβρη θα δείξει. Πάντως κορίτσια εγώ αδιαθέτησα κανονικότατα και το γάλα μια χαρά φτου φτου.

Χαρα μου κάνε υπομονή και σου εύχομαι να περάσει γρήγορα αυτή η ταλαιπωρία καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο αλλα κάνείς ότι μπορείς συτό έχει σημασία. Έχεις όλη μου την αγάπη και τις ευχές μου για γρήγορη θεραπεία.

Φιλάκια πολλα σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Γιορτάζω κ εγώ σήμερα!!!

Η πιο ωραία γιορτή μου φέτος αφού είμαι μανούλα!!!!

Τον κοιτώ κ τα ξεχνώ όλα... μου χαμογελά κ έρχεται η άνοιξη...

Να χαιρόμαστε κ όσους από την οικογένεια μας γιορτάζουν!!!

Χαρά μου κ λοιπές μανούλες υπομονή...εύχομαι όλα τα πάνε κάλά κ να σταματήσει η Νάγια τους εμετούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημέρα!!! Πάλι βροχή έχουμε στην Πάτρα?

Χαρουλίνη μου, στενοχωρήθηκα πολύ που ταλαιπωρήστε ρε γαμώτο. Τι βλακεία και αυτή με τις ρουκέτες. Στο εχω ξανα πει οτι το εχω ζήσει με τον ανηψούλη μου, κάθε φορά που έτρωγε παρακαλάγαμε να μην κάνει ρουκέτα. Η αδερφή μου για μήνες κοιμότανε με την Δημητράκη επάνω στο στέρνο της και αυτή σε μαξιλάρια για να τον ελέγχει. Οσο περνάει ο καιρός θα καλυτερεύει, κουράγιο κ υπομονή κ μακάρι να βρεθεί μια λύση με το γαλατάκι κ να βελτιωθούν τα πράγματα για να μην ταλαιπωρήστε.

Konna, χρόνια σου πολλά!!! Να σε χαίροντε ο αντρούλης σου κ ο μπεμπάκος σου!!! Φέτος εχεις το καλύτερο δώρο :) !!! Να περάσετε υπέροχα την γιορτούλα σου!!!

Λαμπρινή μου σε καταλαβαίνω τόσο πολύ!!! Είναι μούρλιαααα!!!Αλλάζουν μερα με την ημέρα κ μας ξετρελένουν!!!

Και εγω θέλω να αδυνατήσω. Τα κιλά της γέννας παρά 1 τα εχω χάσει ολα, αλλά είχα πάρει 7 λίγο πριν μείνω εγκυος με μια αγωγή που έκανα για τις πολυκυστικές και + 5 που είχα παραπανίσια απο πριν :( ... Αν χάσω 10 θα είμαι ευχαριστημένη αλλά το ιδανικό θα ήταν 15. Δεν ρισκάρω κ εγω όμως τώρα με τον θηλασμό να κάνω δίαιτα. Ασε που μου εχει ανοιξη η όρεξη τρελά κ κρατιέμαι με νύχια κ με δόντια να μην τρώω πολύ. Ελπίζω τώρα με τα μπάνια να βελτιωθεί η κατάσταση.

Σας βάζω κ 2 πολύ πρόσφατες φωτό απο το Νεφελάκι, να δείτε πως μεγάλωσε! Φιλάκια

DSC01097-1.jpg

DSC01112.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα αγάπες!! Τι κάνετε; Χρόνια πολλα σε όσες γιορτάζουν ή έχουν κάποιο δικό τους άτομο. Όλοι πολύχρονοι!

Χαρουλίτα μου λυπαμαι πολύ για την κατάσταση αυτή... ευχομαι να καλυτερέψουν τα πραγματα... υπομονή, δε ξέρω τι άλλο να πω.

Σκέφτομαι πως εγώ κουράζομαι απλά από τη γκρίνια που εχει κάποιες μερες, οπότε φαντάζομαι ποσες φορές περισσότερο ταλαιπωρείσαι εσύ. Και που την βλέπεις έτσι τη μικρούλα σου αλλά και σωματικά :(

ΚΟΝΝΑ χρόνια σου πολλά, να σε χαίρονται οι άντρες της ζωής σου!!! Εύχομαι να είσαι πάντα πολύ πολύ ευτυχισμένη στην αγκαλια τους!!!

Ανθρωπάκι... τέλειες φωτό φιλενάδα!!!!!!! Τι μάτια είναι αυτά!!! Θα βάλω κι εγώ του Γιαννακη μου να δείτε μάγουλα που έκανε!! Φούσκα τον φωνάζω!!! :P

Κορίτσια πείτε μου για την περίοδο... ανησυχώ... μήπως είναι κάτι; Δεν θα έπρεπε να έχει έρθει;;; :unsure:

Πάντως, με αφορμή αυτό που είπε η Χαρά σχετικά με την κούραση, θέλω να πω κάτι... διαβάζω συνέχεια και σε εμάς εδώ αλλα και αλλού που λέτε ότι "είναι η πιο γλυκιά κούραση, δεν με νοιάζει κι αν δεν κοιμάμαι γιατί έχω το μωρό μου" κτλ... κι εγώ το πιστεύω και το έχω πει αυτό αλλά σκέφτομαι μήπως είμαι κακιά και παράλογη στο εξής...

Καταρχήν δεν αναφέρω ότι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή μας είναι η μητρότητα, όλα αυτα που ζήσαμε και φυσικά τα παιδιά μας... αυτό δεν το αγγίζω καν γιατί ειναι αυτονόητο.

Αλλά ρε κορίτσια... δεν έχετε νιώσει ποτέ εξαντλημένες, ότι φτάνετε στα όρια σας; Εγώ αρκετές φορές λέω "δεν αντέχω, θέλω χρονο για μενα, για τον εαυτό μου, να κοιμηθώ 2 ώρες χωρίς κάτι να με αποσπάσει". Και έχω αφήσει κάποια πρωινά τον Γιωργο με το μωρό στο καθιστικό κι εγω συνεχίζω τον ύπνο μου λίγο παραπάνω ή κάθομαι μόνη και χαλαρώνω...

Θέλω να πω πως δεν είναι όλα ρόδινα στην τώρα ζωή μου με το μωρό ούτε ζω σε ένα ροζ συννεφάκι. Δεν παραπονιέμαι, στο 80% μέχρι σήμερα είναι ησυχος ο γλυκός μου!

Δεν θέλω να θιχτεί καμιά, καλοπροαίρετα το αναφέρω επειδή δεν έχει συζητηθεί ξανά αυτή η πλευρά της καθημερινότητας μας...

Σας φιλω όλες, σας αγαπω να το ξέρετε και μη παρεξηγηθείτε!!!! :P:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

σας ευχαριστω για τις ευχουλες σας και τα λογια συμπαραστασης! τα'πα και ξεθυμανα!

το σημαντικοτερο προτερημα στο προβλημα μας ειναι πως συνεχιζεται η αναπτυξη της φυσιολογικοτατα και βαζει βαρος, υψος και ολα τα σχετικα!

το αλλο σημαντικο προτερημα που εχουμε στο θεμα μας ειναι πως η παλινδρομηση που εχει δεν ειναι σοβαρης καταστασης ωστε να παθει οισοφαγιτιδα αλλα ειναι μετριας καταστασης.

γενικα ομως χειροτερευει η κατασταση μας λογω συνδυασμου των 2 προβληματων...ΚΑΙ παλινδρομηση ΚΑΙ αλλεργια στη λακτοζη!

εμετους ρουκετα μονο τωρα εκανε γιατι κανονικα πινει το αντι-αναγωγικο γαλα, ... καναμε μια παυση μονο για μια μερα για να ηρεμησει το εντερακι της απο την λακτοζη και μονο 1 μερα δεν ηπιε γαλα αντιαναγωγικο...

φυσικα και κανει και γουλιτσες και κανονικοτατους εμετους ακομη με το αντιαναγωγικο... οπως επισης και πονους απο την λακτοζη... οχι απο τους κολικους!

δεν ξερω αν σας συγχυσα...με ολη την κατασταση αυτη...τελοσπαντων, πινει ΚΑΙ αντιαναγωγικο ΚΑΙ γαλα χωρις λακτοζη.... ταυτοχρονα!

μολις προσφατα επινε ΚΑΙ αντιαναγωγικο ΚΑΙ αλλο ενα ειδος αντιαναγωγικου για δυσκοιλιοτητα(την επαθε απο το αντιαναγωγικο)...

ΚΟΝΝΑ μου χρονια πολλα και ευτυχισμενα!!! σιγουρα ειναι η ωραιοτερη σου ονομαστικη γιορτη ε!!!

Ποπη μου, για αυτο που λες συμφωνω μαζι σου ... και πως περναμε την ωραιοτερη φαση της ζωης μας αλλα και απο την κουραση!

ευτυχως εχω βοηθεια, και απο τον αντρα μου αλλα και απο την μαμα μου.... και μετα παει γενικοτερα η.... βοηθεια!... ερχεται και κοπελα και καθαριζει 2 φορες την βδομαδα, οποτε κανει ολο το σπιτι απο γωνιας αλλα και σιδερωμα! τεραστια βοηθεια!!! μονο πλυντηριο-στεγνωτηριο ρουχων βαζω οσον αφορα τις δουλειες σπιτιου!

το "χειροτερο" για μενα ειναι η αϋπνια! δηλ πως μπορεις να εισαι μονο με 2 ωρες υπνου και να τα βγαλεις περα με το μωρο! φυσικα και χρειαζεσαι βοηθεια! εμενα προσωπικα με πιανει ζαλη απο την ελλειψη υπνου!

αυτες τις μερες που χειροτερεψε η κατασταση με το μωρο, δυστυχως η μαμα μου ειναι εξωτερικο,... γιατι συνοδευσε την αδελφη της που πηγε για μια επεμβαση...

κι ο αντρας μου οτι μπορουσε εκανε απο την ωρα που εμπαινε σπιτι...

σημερα ευτυχως ειμαστε καλυτερα!!!

της φερανε δωρο το Rain forest play mat της Fisher Price και ξετρελαθηκε το μωρουλινι μου!!! :silly: :silly: :silly:

φιλια σε ολους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποπη μου, γιατί βρε κοριτσάκι μου να σε παρεξηγήσουμε??? Αν πει κάποια οτι δεν εχει κ την κούραση της η μητρότητα, Ψεμματα θα πει. Ολες τα παίζουμε ώρες ώρες κ νοσταλγούμε λίγο χρόνο για τον εαυτό μας. Με τον ύπνο σου εύχομαι να αλλάξουν τα πράγματα κ να αρχίσει να κοιμάται ο μικρούλης μονοκόμματα το βράδυ, γιατί αυτο είναι εξαντλητικό. θα νιώσεις καλύτερα όταν τουλάχιστον κοιμάσαι το βραδυ. Και εγω παρόλο που γενικά είναι ησυχη η μικρούλα, την τελευταία εβδομάδα εχει φαει τρελό κολλημα με το βυζάκι κ εκτός απο τις ώρες που θηλάζει (γιατί πεινάει), εχει αρχίσει κ το θέλει κ όταν αγχώνεται, όταν νυσταζει, όταν θέλει να χαλαρώσει κ πιπίλα ούτε να την δει :blink: ... Σου βάζω μια φωτο απο το βαμπιράκι μου που ψάχνει σαν τρελο ανοιγοκλεινοντας το στοματάκι του ( είναι λίγο πριν αρχίσει να τσιρίζει :laugh: )... Υπόψιν δεν πεινάει..πριν 10 λεπτά είχε πιεί γαλατάκι που της ειχα βγάλει με το θηλαστρο. Τώρα την θηλάζω κάποιες φορές την ημέρα, αλλά βγάζω κ με το θηλαστρο γιατί ακόμα ακολουθούμε πρώτοκολλο αντλησεων ( επίσης απο το αριστερό βυζί ακόμα δυσκολευόμαστε να πιάσει την θηλή κ πρέπει να βγάζουμε κ απο αυτό το γαλατάκι). Πάντως αν μπορούσε να είναι κολλημένη στο βυζάκι συνέχειαααα θα ήταν πολύ ευτυχισμένη.. κ εγω δεν θα είχα προβλημα, αν δεν έπρεπε κάποια στιγμή να ..κάνω μπάνιο, να μαγειρέψω, να κατουρήσω κ.τ.λ :laugh:. Ελπίζω να βρούμε πάλι μια σειρά :blink: .

Εσύ τρέχεις κ με τον γάμο κ την βάπτιση τώρα, αμα δεν κοιμάται κ ο μικρός, λογικο ρε φιλενάδα, δεν είμαστε υπεράνθρωποι. Ζήτα παραπάνω βοήθεια απο τους δικούς σου ανθρώπους (το λεω εγω που δεν ζητάω ποτέ βοηθεια :dry: ), μέγα λάθος μου.. Κουράγιο φιλενάδα θα έρθουν πιο ξεκούραστες ημέρες. Φεύγω με φωνάζει το βαμπιράκι μου

DSC01120.jpg :laugh: :laugh: :blink: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ :laugh: ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΑΣ??ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΠΙΑ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ :) ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΙΝΑΙ 5600 ΜΕ 59ΕΚ.ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΔΩ Κ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΚΟΥ.ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ :woohoo: :woohoo: ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ Κ ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΛΙΩΝΩ ΣΑΝ ΤΟ ΚΕΡΙ :silly: :silly: ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΤΩΜΑ.ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ :silly: ΧΑΛΑΛΙ :lol: ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΝΙΑ ;) ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΗΣ ΚΟΥΝΙΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ :silly: :silly: ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΙΔΕΑ :P:P ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ Κ ΣΤΑ ΠΑΤΟΥΣΑΚΙΑ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas manoyles emeis eimaste kala pystevw oti eimaste kala giati mallon apo ti leei o antras moy kai h pethera moy moy exei ginei ligo san psixologiko kai pystevo oti o giannos moy pali arosthse oti den anapneei swsta kai phgeno shnexeia apo pano toy gia na ton akoyso makari na einai h idea moy kai ontos na einai psixoligiko mhlhsa kai me paidiatro moy eipe oti mporei me ton kairo poy alakse na einai ligo pio evaisthntoylhs logo to ti einai konta poy perasese thn vroxolhtida kai mporei na ton epeireazei h ygrasia kefi gia mam exei gelaei milaei den einai opws htan arostoylhs apla roythoynizei entona makari na einai idea moy kai na ftiaksei kai aytos o kairos na bgaloyme ta ninakia mas eksw na vgoyme kai emeis na alaksoyme parastaseis :)

anthropaki ti mpoympoykaki einai ayto na thn xeresai :)

xara moy eyxomai na perasoyn grhgora ola ,to kalo einai oti pernei kanonika varos kai anapthsetai :) opws to les ,pystevw oti mera me thn mera tha megalonei kai tha ligostevoyn

KONNNA an kai kathisterimena XRONIA SOY POLLA MAMA :silly: :silly: :laugh: :laugh:

popi pws pane h etoimasies me gamo-vaptish :)

lamprinoyla moy vlepw to koritsaki soy to exei psalisth poso adynamia ths exetai kai sas kanei kamomata xaxa mia xara , wraia einai mera me thn mera tha mas kanoyn na xazevoyme olo kai pio poly :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γράφω στα γρήγορα γιατί με τρέχει πολύ η πιπιλίτσα μου αυτην την εβδομάδα όπως σας εχω ηδη πει...Κορίτσια ευχαριστούμε για τα κοπλιμέντα!

Τζενάκι αντε να ανοιξει ο καιρός να αρχίσετε της βόλτες με τον Γιαννάκι σου!Χαίρομαι που είναι καλυτερα!

Πες το βρε gwgw κ φοβόμουνα μήπως μας βγήκε ελαττωματική η κουνια :laugh:.. Και εσένα σηκώνετε το ποδαράκι??Τελείως κουφό ρε παιδί μου. Το βιβλίο σωστά μαντεψες γιαύτο το εχουμε εκει (βαλε ενα πολύ βαρύ να κρατάει). Πάντως η Νεφελίτσα την λατρεύει την κουνίτσα της είναι αναμεσα στα 3 αγαπημένα της παιχνίδια!

Σας φιλώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες!! Τι κάνετε; Εμείς πολύ καλά!! Ο μπεμπούλης μου κοιμάται και μπήκα να σας «δω» λίγο!!!

Χαρά ευτυχώς έχεις βοήθεια γιατί με τέτοια κατάσταση λογικό είναι να μη σου μένει χρόνος για τίποτα. Υπομονή, τι να πω...

Τζενάκι μια χαρά είναι ο γιόκας σου, μην ανησυχείς! Είναι ο καιρός έτσι και δεν ξέρουμε πώς να τα ντύσουμε κτλ και ίσως γι’ αυτό να ρουθουνίζει λίγο… οι ετοιμασίες της γαμοβάφτισης προχωράνε!! Τα περισσότερα έχουν κλείσει.

Ανθρωπάκι μου έχει αρκετό καιρό που κοιμάται σερί το βράδυ. Περίπου 11-7 κάθε μέρα :woohoo: , εκτός από καναδυό φορές που ξύπνησε νωρίτερα να φάει! Δεν έχουμε πρόβλημα μ’ αυτό πλέον. Κι εγώ ξεκουράζομαι καλά. Απλά το ανέφερα για την περίοδο που πέρασε ότι ήταν εξαντλητικό. Και όπως είπε η Χαρά, με 2 ώρες ύπνου πώς να ανταπεξέλθεις;;; Θυμάμαι που τον τάιζα και ένιωθα ότι θα με πάρει και μένα ο ύπνος και φοβόμουν μη το πλακώσω το παιδί ή μη το ρίξω κάτω και τέτοια :( !! Πέρασαν όμως αυτά. Τώρα με αφήνει ο αλητάκος μου να ξεκουραστώ καλά. Μετά το εμβόλιο μόνο είχε λίγη γκρίνια βγήκαμε από το πρόγραμμα γιατί δεν έτρωγε καλά και κάθε 1,5 ώρα πεινούσε (το βράδυ κοιμόταν όμως 5-6 ώρες)! Τώρα επανήλθαμε στα κανονικά μας! Μου έμοιασε αυτό το παιδί!!! Υπναράς :P !!!

Βοήθεια ούτε εγώ ζητάω. Μόνο στον άντρα λέω αν θέλω κάτι. Μοιράζω τις δουλειές ανάμεσα στις ώρες ύπνου του μωρού. Από καμιά φορά όταν έρχεται η μαμά μου βάζει σκούπα ή σιδερώνει.

Το παίρνω και εγωιστικά ρε κορίτσια. Δηλαδή αυτές δεν ξέρουν από μόνες τους ότι είναι δύσκολα και θέλει βοήθεια στην αρχή; Πρέπει να το ζητήσουμε;;; Ας προτείνουν από μόνες τους μάνες και πεθερές! Εγώ τα κάνω όσο μπορώ και όποτε προτείνουν για βοήθεια… είναι καλοδεχούμενη!

Κάτι άσχετο. Θέλω να κλείσω ταξίδι για μετά τον γάμο. Μου έχει μπει να πάμε Μαλδίβες!!! Θα είναι καλή εποχή ο Σεπτέμβρης;

Εσείς πήγατε γαμήλιο ταξίδι;

Αν ναι που;

Και το μεγαλύτερο ερώτημα… λέτε να μπορέσω να φύγω χωρίς το μωρό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αγάπες πάω να απλώσω ρούχα!! Τα λέμε αργότερα αν μπορέσω.

Φιλάκια!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποπη μου ρε πόσο δίκο έχεις..Αυτό σκέφτομαι κ εγω. Χρειάζεται να ζητήσω βοήθεια?? μόνες τους δεν το βλέπουν....Βέβαια η πεθερά μου μένει στην Αθήνα (κ μέχρι τώρα είχε κ διαβάσματα γιατί σπούδαζε στο Πανεπιστήμιο κ τώρα τελείωσε

:cheer: ) κ η μητέρα μου παρόλο που μένει απέναντι είναι γενικά κουρασμένη γιατί είναι κ ο μπαμπάκας μου κάπως μετά το εγκεφαλικό, εχει δουλέψει κ για 2 ζωές σε μια (ως ενα σημείο την καταλαβαίνω). Μου λεει π.χ η μαμά μου αν θέλεις κάτι πάρε τηλ. ..δεν υπάρχη περίπτωση να πάρω, αν θέλει ας έρθει μόνη της, ξέρει οτι ειδικά μέχρι τα μέσα Ιουνίου ο αντρούλης μου λείπει σχεδόν συνέχεια κ η βοήθεια είναι πάντα καλοδεχούμενη. Γενικά νομίζω οτι λίγη βοήθεια θα μπορούσα να εχω παραπάνω. Μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω κανένας να μεγαλώσει το παιδί μου. Κουράστηκα λίγο παραπάνω (ειδικά όταν είχα το προτόκολλο με τις 7 αντλήσεις, μαραθώνιους θηλασμούς, πότε να ταισω, πότε να κάνω καμιά δουλεια, κ το βράδυ η μικρή ξυπνουσε κ 2 φορές τουλάχιστον..), αλλά τώρα έχουμε βρει τους ρυθομούς μας! Και σε λίγες ημέρες που τελειώνει κ ο αντρούλης μου με την σχολή κ θα εχει μόνο την δουλειά, δεν έχουμε αναγκή κανένα. Όταν είμαστε μαζί δεν καταλαβαίνω κούραση ΚΑΘΟΛΟΥ, γιατί μοιραζουμε τα πάντα. Και βρε κορίτσια η αντρες μας δεν πρέπει να αισθανόμαστε οτι μας βοηθάνε, είναι τα παιδιά του κ πρέπει μαζί να τα μεγαλώνουμε. :silly:

Πόπη μου!!!Σούπερ ο ύπνος του μικρού!!! Σε αυτό να λέμε δοξα το θεο φιλενάδα γιατί είναι πολυυυυυυύ βασικό να κοιμούντε σερι τα μωρούλια.

Ταξίδι είχαμε παει Πουκέτ-Μπακγκοκ, περάσαμε φίνα κ τα ξενοδονεία ήταν μαγικά!!!αλλά τώρα γινεται τις τρελής εκει. Μαλδίβες νομίζω οτι θα εχει μια χαρά καιρό τότε. Οσο για το μπεμπε, μια χαρα μπορείς να το αφησεις, αν στο κρατάνε :silly: . Εγω είχα κρατήσει κ τα 2 παιδιά της αδερφούλας μου όταν ο μπέμπης της ήταν 2 μηνών κ τους είχα στείλει Ζάκυνθο απλά κ μόνο γιατί τους είχα δει κουρασμένους.

Σας φιλώ κ φιλήστε μου τα πατουσάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konna mou xronia sou polla an kai kathisterimena!tora katafera na mpo ligaki mesa!tzenaki kai anthropaki kouklia ta morakia sas!popi oi malbides einai souper!zileuw ki ego thelo!emeis eixame paei santorini!mia xara itane!anthropaki exoume tin idia kounia-enydreio!den einai teleia?filakia koritsia den exo polu xrono!pao gia grigoro ntous!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

ετσι στα γρηγορα να γραψω λιγακι...

Ποπη μου πραγματι,... ευτυχως που εχω βοηθεια!!!

Τζενακι μου, δεν πολυ-διαβασα τι εγραψες... αλλα ο λογος που ρουθουνιζει καμια φορα το μωρο... οπως κ το δικο μου μωρακι ειναι απο τους εμετους!!! δεν ξερω... εσεις κανετε εμετους? ρωτησα τον παιδιατρο κ μου το ειπε.... αλλα οπως ειπα για την δικια μας περιπτωση... που κανουμε καθημερινως πολλους εμετους... μιας και ολα επικοινωνουν... οισοφαγος-μυτη-αυτια...

ελπιζω να ειναι περαστικα!

και μας κοιμηθηκε 2 βραδια σερι απο τις 10.30 μεχρι τις 6.30!!! και χωρις εμετο παρακαλω!!!

ενω πριν λιγο καθως επαιζε στο γυμναστηριο της φισερ πράις, εβγαλε μια τεραστια ποσοτητα εμετου... ενω ειχε ρευτει 2 φορες και ειχαν περασει 2 ωρες...

Ποπη μου εχεις δικιο κ συμφωνω να το βλεπεις εγωιστικα το θεμα βοηθειας απο τις μαμαδες! ευτυχως η δικια μου μαμα με καταλαβαινει γιατι αυτη δυσκολευτηκε πολυ μιας και ηταν μονη της εντελως! οποτε με βοηθαει παααρα πολυ!... ευτυχως! κι απο την πεθερα μου βεβαια δεν εχω κανενα παραπονο, αλλα αυτη δουλευει οοοολη μερα οποτε δυσκολο για αυτην και συνηθως αρνουμαι να δεχτω τη βοηθεια της γιατι ξερω την κουραση της!

οσο για το γαμηλιο ταξιδι...οι Μαλδιβες ... ειναι ρισκο λογω καιρικων συνθηκων! ξερω παααρα πολλα ζευγαρια που την επαθαν λογω καιρικων συνθηκων!

επισης,... ΑΝ πετυχεις καλο καιρο, δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ διασκεδαση!!! μονο φαγητο ειναι η διασκεδαση... ειναι παντου νέκρα.... και τριγυρνας και τρως στα γυρω ξενοδοχεια!!!

το εψαξα πααααρα πολυ καλα αυτο!!! και το αλλο νησακι κοντα Αγιος...

βεβαια εξαρταται απο το τι θελετε...δηλ... διασκεδαση και ξενυχτια? απομονωση και ερημια???

οσο για το μωρο, θα σου προτεινα να το αφησεις το μωρο για 1 βδομαδα.. βεβαια ευκολο στα λογια...

πηγαμε ΣΚΙΑΘΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΑ! Το μωρακι μας ειναι made in Skiathos!!! :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...