Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

προσπαθω να βαλω αλλα δεν μπορω δεν ξερω γιατι..ευχομαι να ειστε ολες καλα!!!τα μωρακια σας μεγαλωνουν εε??ευτυχιααααα!!!!!

εμεις την αλλη τεταρτη κανουμε το 3ο χειρουργειο..

σας αζω και μια μονος του..

http://www.facebook.com/photo.php?pid=7 ... 1183968385

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε κοριτσια δεν ξερω τι γινεται αλλη αντιγραφω αλλη μπαινει..τεσπα μπειτε κ δειτε τις ολες θα δειτε κ την μπεν=μπα,,σας τρελανα συγνωμη..φιλακια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανουλές!!!

Καλέ τι κουκλιά είναι αυτά :woohoo: ???? :woohoo: !!! Εχω ξετρελαθεί!!!

Να μας ζήσουν τα μωράκια του Φεβρουαρίου-Μαρτιού, Πόπη έχεις δίκιο είναι ολα κουκλιά!!!!!!!!!!!!!!

Χαρουλίνη καλή επιτυχία με την νταντά. Καλά κάνεις κ το ψάχνεις απο τώρα, το παιδί σου θα της εμπιστευτής. Εδω εγω απο τώρα είμαι πολύ αγχομένη, γιατί η πεθερά μου ζει στην Αθήνα κ η μαμά μου παρόλο που μένει στα 500 μέτρα δεν νομίζω οτι θα κρατήσει την μικρή :( .. Το καλό είναι οτι επειδή είμαι δημόσιος υπαλ. θα παω πάλι για δουλειά τον Μαρτιο και πάλι όμως δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα την αφήσω με ξένη κοπέλα :( ...

Εφάκι εύχομαι ολοψυχα το χειρουργείο να είναι απολυτα επιτυχιμένο κ να είναι αυτή η τελευταία ταλαιπωρία που θα περάσετε! Κουράγιο βρε μανούλα, εχετε ταλαιπωρηθεί πολύ. Περαστικά κ να μου φιλήσεις τα πατουσάκια του :kiss:

Εμείς έχουμε αρχίσει τρελές βολτούλες! Την βάζω στο μάρσιπο, ή εγω ή ο μπαμπάκας της κ βουρρρρρρρρρ. Σήμερα πήγαμε σουπερ μαρκετ! Ολο νανάκια κανει στις βολτούλες :) . Σας φιλώ, μόλις ανοιξε τα ματάκια της κ θέλει λαλατακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδιαααααα!!!

βλεπω ολες σιγα-σιγα αρχισατε τις βολτουλες γενικα ,... αλλα και τις εκδρομουλες στα χωρια, στην εξοχη! αντε με το καλο!

τωρα που εμεις σαραντησαμε... υπαρχει... ιλαρα!!! γενικως στην κυπρο! ενα μωρακι 2.5 μηνων βρισκεται στο κεντρικο νοσοκομειο.... :ohmy::ohmy::ohmy: .... γενικα κολλησαν ιλαρα πολλα μωρακια στα νηπιαγωγεια κτλ... οποτε δεν νομιζω ν'αρχισουμε τωρα τις βολτουλες... ή τουλαχιστο οχι σε κλειστους χωρους και γενικως με πολυ ιδιαιτερη επιφυλαξη!

Λαμπρινη μου τελεια η φωτο!!!

Αγελαδακι καλε που χαθηκες!!!

Εφη μου τελεια η φωτο του Δημητρακη σου! μου φαινεται πως σου μοιαζει!

Ανθρωπακι μου σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο για το θεμα της νταντας! παω πισω δουλεια 1η Σεπτεμβριου... και το καλο με μενα ειναι πως τελειωνω απο την δουλεια στις 1.30 το μεσημερι...οποτε θα την παιρνω στην νταντα απο τις 7.30-1.30 ολη την υπολοιπη μερα θα ειναι μαζι μου!

κοριτσια να σας ρωτησω για τον μαρσιπο... βολευει λετε? σκεφτομαι να παρω... και τι μαρκα προτεινετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα ομορφιές μου με τα όμορφα λουλουδάκια...!

Έφη μου,κούκλος ο μπουμπούκος σου...!Της Νίκης δεν μπόρεσα να δω το νινάκι,αλλά αν κρίνω από την μαμά,κουκλάρα θα είναι.Εύχομαι τα καλύτερα και στις δυο σας,κι ελπίζω να είναι οι τελευταίες σας δυσκολίες και να είναι γερά και υγιέστατα τα μωρούδια σας!

Πόπη μου,επειδή κάτι μας έτυχε χτες,θα το κάνουμε σήμερα το εμβόλιο,στις 6.30.Κι εγώ φοβάμαι,ελπίζω να μην πονέσει,ή τουλάχιστον να μην πονέσει πολύ.

Χαρουλίτα μου,εγώ έχω μάρσιπο,μου τον είχαν κάνει δώρο όταν ήμουν 5 μηνών...

Είναι της Chicco,και ειλικρινά βολεύει,αλλά όχι για πολλές ώρες.Κουράζεται η μέση και ιδρώνεις!Παρόλ'αυτά,μου είπε κι η παιδίατρος ότι επειδή τα κοκκαλα στην μέση των μωρών κουμπώνουν μετά τον 5ο μήνα,δεν κάνει να βάζουμε τα μωρά μας περισσότερο από μια ώρα,κι όχι κάθε μέρα.Εγώ την βάζω 2-3 φορές την εβδομάδα για να πάω πχ μέχρι το super market.Προς το παρόν,δεν μπορώ να τη βάλω στο καρότσι γιατί χάνεται η ζουζούνα μου,είναι μικρούλα ακόμα.Βολεύομαι με τον μάρσιπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες! Τι κάνουν τα μωρούλια μας?

Η Νεφελίτσα κουνιέται στην αγαπημένη της κουνίτσα και είπα να μπω να πάρω την δόση μου :)!

Χαρουλίνη, πράγματι ο μάρσιπος είναι πολύ βολικός αλλά πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ αρχικά. Μέχρι 1,5 ωρίτσα είναι καλά. Σχεδόν κάθε μέρα βάζουμε την Νεφελιτσα και βουρρρ βολτούλα. Εγώ το είχα ψάξει πολύ κ τελικά πήρα της BABYBJORN, που είναι ανατομικοί κ για τους γονείς κ για το μπαμπάκι. Η συγκεκριμένη εταιρία είναι αυτή που πρωτη έφτιαξε τους μάρσιπους. Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή τους, αλλά αξίζει γιατί είναι οι καλύτεροι.

Εγω αν τελικά αναγκαστώ κ αφήσω της Νεφελίτσα σε νταντά θα γεμίσει ο μπαμπάς της κάμερες το σπίτι. Θέλω να ξέρω ακριβώς τι κάνει καθε στιγμή. Βαλέ και εσυ καμία στο σαλόνι να εχεις το κεφαλάκι σου ησυχο.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!!!

ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ??

ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ Ο ΖΟΥΖΟΥΝΟΣ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ..!!ΣΦΙΓΚΕΤΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ..ΚΑΤΑ Τ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΕΣ!!ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΜΗΝΑ!!!

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΦΟΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ Η ΚΟΝΝΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΙ?

ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! :kiss: Η μικρή έχει τα χείλη του μπαμπά και τα ματάκια της μαμάς (έτσι λένε.. :silly: )!

Εγώ εχθές πρώτη φορά από τότε που γέννησα κοιμήθηκα από τις 1 μέχρι τις 7!!! Όχι! Δεν κοιμήθηκε όλες αυτές τις ώρες η μικρούλα μου απλά όταν ξύπνησε στις 3, την ανέλαβε ο αντρούλης μου και δεν πήρα χαμπάρι!! Ήμουν μάλλον πολύ κουρασμένη..

Απ'ότι διαβάζω μια χαρά μεγαλώνουν τα ζουζουνάκια σας! Φτου-φτου!

Κορίτσια εγώ στην μικρή φοράω από την αρχή κοντομάνικα ζιπουνάκια , βαμβακερά φορμάκια και την σκεπάζω με μία απλή κουβερτούλα βαμβακερή. Η θερμοκρασία στο σπίτι δεν έχει πέσει κάτω από 22 βαθμούς. Κοντομάνικα φορμάκια με ζακετούλα θα ξεκινήσω τέλη Μαίου. Εχθές γίναμε 2 μηνών αλλά ξεκινήσαμε να φοράμε τα φορμάκια για 3-6 μήνων γιατί τα 0-3 μας πέφτουν κοντά!!! :P

Χαρά εμείς μαρσιπο δεν έχουμε πάρει γιατί δεν νομίζω να μας βολέψει απο'δω και πέρα.. κουνάμε συνέχεια χεράκια και ποδαράκια και γενικά είμαστε πολύ νευρικές :laugh: ! και εκτός αυτού η μέση μου δεν είναι για πολλά!

Εφούλα όλα θα πάνε καλά και σε αυτό το χειρουργείο! Να μην ανησυχείς γιατί ο γιος σου είναι πολύ δυνατό παιδί!

Mpempoulina_mou κι εγώ ανυσηχώ για τα εμβόλια..φοβάμαι μην κλαίω πιο πολύ από την κόρη μου..

aglikeria και ΚΟΝΝΑ εγώ αυτό που κάνε με το γάλα είναι να βάζω στα μπουκάλια ζεστό νερό και να το συντηρώ στα ειδικά τσαντάκια που υπάρχουν και λειτουργούν σαν θερμός. Συνήθως κρατάνε το υγρό ζεστό ή κρύο 4 ώρες. Όταν φτάσει η ώρα φαγητού προσθέτω την σκόνη και ετοιμάζω το γάλα. Το γάλα δεν διατηρείται εκτός ψυγείου πάνω από μία ώρα!

Ξύπνησε η ζουζούνα μου! Πάω για αγκαλίτσες!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twra koimhthike o giannakhs moy kai vrhka eykeria mpw , emfanise koritsia moy kai asma o mikroylhs moy kai trelathika phre o mikroylhs moy se stagonoyles kortizonh gia dyo meres eytixos gia ligo giati hrthe h paidiatros shmera ton eide kai moy ths stamathse exoyn mhnei mono ta akroastika kai to asma exei ypoxorish polla flegmata o mikroylhs moy kai to vrasimo poy exei mesa exei ypoxorhsei alla gia na ginei teleios kala prepei na parei antiviosh amoxil phstevoyme mexri thn allh tetarth na exei ginei kala giati exei diarkia 15 me 20 meres sta morakia makari me ta farmakakia na einai pio hremos o mikoylhs kai na mh ypoferei poly.

XARA MOY XARIKA POY PATE kALHTKALHTERA ANTE KAI KALE VOLTOYLES OTAN TO KRINEIS KALHTERA ESY TO POTE ,SIDERENIA PWS PERASE O KAIROS :)

LAMPRINOYLA KOYKLES KAI H DYO :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειαααααααααα!

τι γινεται μανουλες και μωρακια?

σημερα πηγαμε στον παιδιατρο ... εκανα μια λιστα με αποριουλες!... :P:P:P ...και .... μεγαλωσαμε γενικως!!! ψηλωσαμε, βαλαμε βαρος... ολα μια χαρα! :cheer::cheer::cheer:

δυστυχως για την παλινδρομηση και την αλλεργια με την λακτοζη δεν μπορει να γινει κατι... περισσοτερα απο αυτα που κανουμε ηδη....πινουμε βεβαια τα ειδικα γαλατα και βελτιωθηκε αρκετα η κατασταση αλλα εχει αρκετες φορες που εντουτοις συνεχιζει και η παλινδρομηση αλλα και οι πονοι λογω αλλεργιας απο την λακτοζη! πλεον κολικους δεν εχουμε,...παλι καλα... ;)

τελικα δεν υπαρχει πανδημια ιλαρας... αχ αυτα τα ΜΜΕ :angry::angry::angry: ...

δικαιουμαστε...μας ειπε ο παιδιατρος... να βολταρουμε αλλα οχι σε κλειστους χωρους... τουλαχιστον μεχρι να βαλουμε το πρωτο μας εμβολιο! ;) ακομη ειμαστε 42 ημερων σημερα! :laugh:

ευτυχως βρηκαμε και νταντα ... μετα απο παρα πολλα ... "interviews"!!!

τα παντα ειδανε τα ματια μας μ'αυτες τις ντανταδες!

εδω περα ... παιρνεις το μωρο στο σπιτι της νταντας... δεν ερχονται στο δικο σου σπιτι... και καλυτερα... για να μην αλωνιζει τις ωρες που λειπεις!

αυτη που βρηκαμε ειναι πολυ καλη... "περιπτωση"! ητανε και διπλά συστημενη σε μας!

οποτε και ξαλαφρωσα εννοειται για αυτο το θεμα... :cheer::cheer::cheer:

θα παιρνει την μικρουλα ο αντρας μου το πρωι και γω θα την παιρνω το μεσημερι! :cheer:

τελικα μαρσιπο δεν θα παρω...

φιλια σε ολες και τα λεμε!!!

Υ.Γ. ποτε σκεφτεστε για βαπτιση? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στα κοριτσάκια μου!!!

Για όσες αναρρωτιέστε:Κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο,στο μπουτάκι!Μου είπε η γιατρός μόλις της το έκανε να την σηκώσω αμέσως αγκαλιά.Έτσι κι έγινε...Η μικρή μου έκλαψε μόνο ένα λεπτό,ηρέμησε αμέσως.Ως επίπτώσεις του εμβολίου αναφέρονται πυρετός,απηνής γκρίνια και πρήξιμο στο σημείο όπου το παιδί έκανε το εμβόλιο.Η παιδίατρος μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα κάνει τίποτα από αυτά,και μου έδωσε για την περίπτωση πυρετού σιρόπι Depon,μου είπε να της το δώσω με ΄σύριγγα...2,5ml.Τα μισά λέει από τα κιλά τους σε ml.Η δική μου είναι 5 κιλάκια σχεδόν.

Επίσης με παρότρυνε προληπτικά να της δώσω χθες το βράδυ που έκανε το εμβόλιο,αλλά εγώ δεν το έκανα.Δεν θέλω για ψύλλου πήδημα να αρχίσω να της δίνω φάρμακα.Γενικά δεν την έχω πολύ "μπουκωμένη" από ρούχα,και δεν είμαι μες στο παραλλήρημα,για να μην μου αρρωσταίνει με το παραμικρό.Έτσι με μεγάλωσε κι η μαμά μου,και σήμερα λίγο πριν κλείσω τα 24 έχω κάνει πυρετό 3 φορές και για μία μέρα την φορά μόνο.

Χαρουλίνα μου,εμείς βαφτιζόμαστε τέλη Σεπτεμβρίου περίπου,7 μηνών θα είναι.Στις 18-9.Μαζί με τον θρησκευτικό μας γάμο.Όλες οι μανούλες μου λένε όσο μικρότερη,τοσο καλύτερο.

Αυτά τα νέα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπαθώ πόση ώρα να ανεβάσω φωτό να δείτε πόσο μεγαλώσαμε,αλλά είναι μεγάλη...!

Την έβαλα στην υπογραφή μου,δική σας λοιπόν... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες μου τι κάνετε; Είχα μέρες να μπω και μου λείψατε!!

Χαρά εμείς δεν πήραμε μάρσιπο… αλλά το σκέφτομαι γιατί άρχισε να βαραίνει και πονάνε τα χέρια μου από τις πολλές ώρες αγκαλιάς που θέλει ο χαδιάρης μου!!! Η βάφτιση θα γίνει μαζί με τον γάμο και θα είναι 6 μηνών(για την ακρίβεια μετά από 8 μέρες θα γίνεται 6 μηνών)!

Αγελαδάκι πιστεύω με τον καιρό θα επανέλθεις δριμύτερη! Απλά τώρα ακόμα πονάς από τη γέννα και δεν το απολαμβάνεις τόσο, γι’ αυτό και σκέφτεσαι έτσι. Σε λίγο καιρό και μετά από μερικές προσπάθειες θα είσαι όπως παλιά νομίζω.

Εφάκι είναι κούκλος ο μπέμπης σου! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα τέλεια και στο 3ο χειρουργείο. Την φωτό με τη μπέμπα της Νίκης δεν μπορώ να τη δω αλλά σίγουρα είναι κούκλα κι εκείνη!

Τζενάκι περαστικά, θα γίνει καλά ο Γιαννάκης σου!

Αglikeria και μένα ζορίζεται όταν είναι να κάνει κακά αλλά και όταν απλά έχει αέρια…

Τι μπορούμε να κάνουμε γι’αυτό;

Τζένη μου όλο βόλτες βλέπω κάνετε εεε;;; Κι εμάς κοιμάται όταν είμαστε έξω! Και να πεινάει γκρινιάζει λίγο και σταματάει!

Μπεμπουλίνα εσύ έκλαιγες στο εμβόλιο;;;;; Κούκλα η μικρή… όντως μεγάλωσε σε σχέση με την άλλη που είχες! (το όνομα σου πιο είναι;;; )

Κορίτσια χθες έκανα τελικά την πρώτη πρόβα!!!! Αυτό που ήθελα δεν το είχε σε λευκό, μόνο σε μπεζ-χρυσό. Δεν μου άρεσε και αυτή η βλαμένη προσπαθούσε να με πείσει κιόλας ότι μου πάει το χρώμα… ενώ με έκανε πολύ χλωμή! Η δικαιολογία ήταν ότι... Θα μαυρίσω το καλοκαίρι και θα μου ταιριάζει! Έλεος! Τεσπα… δοκίμασα αρκετά αλλά ένα μου έκατσε λες και ήταν ραμμένο για μένα!! Θα δοκιμάσω κι άλλα βέβαια και θα πάω και στη Δράμα που έχει αυτό που σας έδειξα (το πρώτο)… αλλά το χθεσινό ήταν όνειρο! Άκουγα τώρα της Αγγελικής Ηλιάδη το «δεν φοβάμαι»… Το ξέρετε; Δεν είναι πολύ ωραίο; Το σκέφτομαι για τον γάμο. Θα χορέψουμε της celine dion-because you loved me (δική μου επιλογή, ο Γιώργος είναι στα πιο σκυλέ!)Σίγουρα πάντως στις φωτογραφίες θα παίζει Ρουβάς «υπήρχες πάντα»!!! Μη σας πω ότι θα παίζει το βιντεοκλιπ και όχι οι φωτό μας!!!

Αυτά! Σας κούρασα με τα του γάμου αλλά χαίρομαι και θέλω να τα μοιράζομαι μαζί σας όπως όλα!! Σας φιλώ προς το παρόν. Ίσως μπορέσω να μπω πάλι το βραδάκι! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια! Τι βρήκα στο youtube... ριφιφι- ερωτική εξομολόγηση και φίλα με!!! Αυτα για το γάμο είναι ότι πρέπει! Θα πέφτουν οι παππούδες-γιαγιάδες από τα εγκεφαλικά και τα εμφράγματα!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Φεύγω... ο μπέμπης πείνασε!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι!!

Ποπάκι μου,Δήμητρα με λένε...50 φορές λέω να το αναφέρω,κι όλο ξεχνιέμαι.Που μυαλο;!;

Όχι,δεν έκλαιγα,απλά γύρισα το κεφάλι μου από την άλλη..Ήταν μεγάλη η βελόνα σε σχέση με το μπουτάκι της μπουμπούς μου. :(

Ότι και να είναι,κι ας γκρινιάζουν τα μωράκια μας,εγώ σκεφτόμουν ότι είναι για καλό..Κι έτσι το πάλεψα.Την πήρα όπως προανέφερα αμέσως αγκαλίτσα και σταμάτησε.

Βρε κορίτσια,τα μωρά σας θέλουν μόνο εσάς;

Απ'όταν γεννήθηκε η μικρή μου,την έπαιρνε η μανούλα μου,ο μπαμπάς μου,τα πεθερικά μου και ο άντρας μου αγκαλιά και ησύχαζε.Παρότι είναι ήσυχη,όταν την πιάνει γκρίνια,εδώ και δυο βδομάδες μόνο μαζί μου ηρεμεί!Κι επίσης για να κοιμηθεί το βράδυ,θέλει τη δική μου αγκαλιά!Ενώ τους ξέρει...Και δεν ήταν έτσι.Προχθές πήγα για λίγο στο σούπερ και την άφησα στην πεθερά μου.Μέχρι να γυρίσω,έκλαιγε! :(

Τεσπα...Να μου φιλήσετε πατουσάκια όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mou geia sas!sas pethimisame!arxisa gumnastirio kai eimai ptoma!....den exo kai polu xrono na mpaino kai san na min ftanei ayto opote ta kataferno den mporo na mpo sto mammy mou bgazei error!popo polu kourastiko to gym koritsia..kai to gala mou exei ligostepsei se kamia ebdomada blepo na tis dino simpliroma tis mikris :-( xserete kana kolpaki gia na katebaso gala?i an teleiosei den epanerxetai?perimeno pos kai pos tis apantiseis sas!stenaxoriemai pou mou teleionei re gmt...anyway filia sta morakia sas!kai ayrio proi proi na piasete to magioxsilo e?hahahha kalo mina kores!filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια! πρωινη-πρωινη! ξυπνησα πριν λιγο και της εδωσα το γαλατακι της Ναγιας μου! ακομη δεν "εστρωσε" με τον υπνο της και ξυπναμε περιπου καθε 3 ωρες!

σας διαβασα ψες αλλα τελικα η μικρουλα δεν με αφησε να σας γραψω!

εχει απο χθες χαλασε ο καιρος... χειμωνιασε.... ειναι κρυο και εβρεξε παρα πολυ ... θα συνεχιστει κι αυριο ετσι... οποτε θα μεινουμε με την κορουλα μου σπιτι...

Ποπη μου αντε με το καλο η προβα νυμφικου! θα τις απολαυσεις!!!

Δημητρα μου ευτυχως που δεν ειχε τιποτα παρενεργειες απο το εμβολιο η κορουλα σου! και μεις σε 1 μηνα θα το κανουμε .... εχουμε ακομη!

Ιωαννα μου δοκιμασε εκεινα τα τσαγακια που ειχε πει η Αγνη.... μαραθο, τσουκνιδα, γλυκανισσο.... εχει ακομη ενα αλλα δεν το θυμαμαι.... Α! και πολυ-πολυ νερο να πινεις...βοηθαει... λενε.... δεν γνωριζω προσωπικα!

Την τριτη παω στον γιατρο... κι ανυπομονω και ευελπιστω να μου δωσει "την αδεια" για γυμναστικη!!!

νιωθω πολυ-πολυ-πολυ χαλαρωση.... και ετσι δεν νιωθω καλα με τον εαυτο μου... ερχεται και καλοκαιρακι....ουφφου!!!

θελω να δυναμωσω και τους ραχιαιους μου που τους νιωθω.... ανυπαρκτους...

γενικα νιωθω αδυναμο το σωμα μου ...ετσι νιωθετε κι εσεις???

και θελω πολυ ν'αρχισω γυμναστικη για τονωση και συσφιξη....

Βρε Ιωαννα,... ρωτησα 2 γυμναστριες και μου ειπανε πως μετα απο καισαρικη .... για να αρχισεις γυμναστικη πρεπει να περασουν 6 μηνες! το μονο που δικαιουσαι μου ειπανε ειναι μονο το περπατημα... ουτε κοιλιακους, ουτε ραχιαιους...

για να δουμε τι θα μου πει ο γιατρος!!!

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

πολλα φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου!!καλ μηνα να εχουμε ολες...να ειστε καλα με τα μωρακια σας...

εγω τι να πω..σας ειπα οτι την τεταρτη κανει το 3ο χειρουργειο ο μπεμπης μου?ευχομαι θεε μου να πανε ολα καλα..και σαν να μην φτανουν ολα αυτα..αυτη τη στιγμη που σας γραφω ξερετε που ειμαι?

στο νοσοκομειο!ναι στο νοσκομειο, εχω μια χουφτα πετρες στη χολη..!!τρομεροι πονοι κοριτσια, επαθα κριση με κολικοουςσ στο στομαχι κ πονο στην πλατη, πηγα στο γιατρο και..με εστειλε στο νοσοκομειο κατευθειαν για εισαγωη..θελει χειρουργειο..δεν ξερω πα τι να πω κ τι να κανω..να κλαψω να γελασω?τι τυχη ειναι αυτη???

το μονο που με νοιαζει ειναι να βγω κ να μπορεσω να σταθω στο μωρακι μου τωρα που θα κανει την επεμβαση..

τι να πω πια..δεν ξερω...αντεχουμε ακομα, ελπιζω ο θεος να μας βοηθησει ...

σας εχω τρελανει..ολο ασχημα νεα..συγνωμη..

σας φιλω ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ!!!!

ΕΜΕΙΣ ΧΥΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΝ ΚΛΑΙΝΕ,...........ΤΟ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΧΤΕΣ!!!!! ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!!ΑΧΝΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ!!!ΕΓΩ ΤΟ ΚΡΑΤΑΓΑ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΙΤΣΑ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΑΚΙ ΕΓΩ ΣΦΙΧΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΕΜΒΟΛΙΟ!!! ΜΑΣ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 6.150 ΚΙΛΑΚΙΑ, ΥΨΟΣ 66cm ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΦΕΛΑΚΙ ΤΟΥ 39cm. ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΛΑ.ΛΙΓΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ,ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ,ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!! :laugh: :laugh:

ΝΑ 'ΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΑ ΠΛΕΟΝ!!!!!!

ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφη μου... ηρθαν ολα μαζι και μαζι θα φυγουνε... και μαζι θα ερθουνε ολες οι χαρες! υπομονη και δυναμη... και πιστη! μην το ξεχνας αυτο!

αντε να κανεις την εγχειρησουλα... και μην σ'ανησυχεις οι πετρες στη χολη ειναι πλεον εγχειρηση ρουτινας! ολα θα πανε καλα και πιστεψε με θα βρεις την δυναμη να εισαι διπλα στο μωρακι σου!

και με το μωρακι σου φυσικα και ολα θα πανε καλα... εξαλλου φανηκε ο Δημητρακης ποσο δυνατος ειναι!!!

σας σκεφτομαι!!! φιλια πολλα και ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας

πιάσατε το Μάη μανούλες μου? εμείς χαλαρά στο σπίτι...

βρε κορίτσια όλο πρόβλημα έχω όταν μπαίνω στο mammy κ προχτες πάτησα απάντηση να γράψω κ άνοιξε νέο ποστ.Το είδατε? Κουφό ε?

κατα λάθος έγινε, δεν τρελάθηκα...

Έφη μου τι να πω... υπομονή... κ πίστη, καλά λέει η Χαρά συμφωνώ, όλα μαζί σας ήρθανε... έστι λένε ότι τα κακά έρχονται όλα μαζί...κ όλα μαζί θα φύγουν... Καλή επιτυχία στο χειρουργείο σου κ στου Δημήτρη... όλα καλά θα πάνε, θα προσευχηθούμε για σένα κ το μωρό σου...

Gai μου για να κατέβει κ άλλο γάλα μπορείς να κάνεις επαναγαλακτισμό. Βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος ή πέρνεις θήλαστρο μόνο νοσοκομειακό όμως (εγώ έχω το symphony της medela πολύ καλό) κ κάνεις αντλίσεις-σύμφωνα αυστηρά με το πρωτόκολο αντλίσεων- κάθε 1,5-2 ώρες το πολύ κ κατεβαίνει γάλα.

Διάβασε το παρακάτω

Επαναγλακτισμός είναι η επαναφορά της γαλουχίας που είτε διακόπηκε τελείως είτε απλά μειώθηκε.

Πρόκληση γαλουχίας είναι η έναρξη της γαλουχίας χωρίς προηγηθείσα εγκυμοσύνη.

Ο επαναγαλακτισμός είναι γνωστός από αναφορές από πολύ παλιά. Ήδη από τη δεκαετία του 1960 υπάρχουν σχετικές επιστημονικές δημοσιεύσεις που μελετούν το φαινόμενο τόσο στα ζώα όσο και στον άνθρωπο.

Στον άνθρωπο ο επαναγαλακτισμός μελετήθηκε συστηματικά από τη δεκαετία του 1980 όταν άρχισε να διαδίδεται η χρήση των νοσοκομειακών θηλάστρων.

Μια από τις σημαντικές μελέτες έγινε από της Auerbach και Avery το 1980 σε 336 γυναίκες (το δείγμα θεωρείται μεγάλο και αξιόπιστο). Αν και κάποιες μητέρες αποφάσισαν να κάνουν επαναγαλακτισμό γιατί το μωρό τους παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σε σκόνη ή γιατί είχε άλλα προβλήματα υγείας, οι περισσότερες το έκαναν γιατί επιθυμούσαν μια σχέση μεγαλύτερης εγγύτητας με το μωρό τους.

Το 75% των μητέρων είχε θετικά συναισθήματα από τη διαδικασία και ανεξάρτητα από την ποσότητα του γάλακτος που κατάφεραν να παράγουν.

Σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50% πέτυχαν πλήρη επαναγαλακτισμό μέσα στο μήνα ενώ άλλο ένα 25% χρειάστηκε λίγο περισσότερο χρόνο από μήνα. Οι υπόλοιπες μητέρες θήλαζαν και παράλληλα έδιναν συμπλήρωμα.

Δηλαδή σε διάστημα 4-6 εβδομάδων ένα ποσοστό μεγαλύτερο από 75% κατάφερε πλήρη επαναγαλακτισμό και οι υπόλοιπες μητέρες μερικό επαναγαλακτισμό!

Οι μητέρες που ξεκίνησαν τον επαναγαλακτισμό τους πρώτους δύο μήνες από τον τοκετό είχαν μεγαλύτερη παραγωγή από αυτές που τον ξεκίνησαν αργότερα. Αν και κάθε περίπτωση είναι μοναδική, πολλές μητέρες πιστεύουν ότι το διάστημα που απαιτείται είναι περίπου ίσο με το διάστημα από τότε που διέκοψαν το θηλασμό.

Ο επαναγαλακτισμός είναι μια απαιτητική διαδικασία από άποψη χρόνου και μπορεί να πετύχει μόνο αν η μητέρα καταφέρει να το βάλει ως υψηλή προτεραιότητα στο πρόγραμμά της. Είναι διαδικασία όμοια με το θηλασμό. Τα περισσότερα μωρά θηλάζουν για 20-30 λεπτά κάθε 2 με 3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Κατά τη διάρκεια της νύχτας ένα μωρό μπορεί να έχει μεσοδιάστημα ανάμεσα στα γεύματα 4-5 ώρες.

Αν έχει διακοπεί η γαλουχία ή το γάλα είναι πολύ λίγο το μωρό δύσκολα θα μείνει στο στήθος τόση πολλή ώρα. Για τις περισσότερες μητέρες είναι απαραίτητο να συνδυάσουν το θηλασμό με αντλήσεις ώστε να συμπληρώνεται ο απαραίτητος χρόνος διέγερσης σε κάθε μαστό.

Αν το μωρό έχει καιρό να θηλάσει είναι πιο εύκολο για τη μητέρα να ξεκινήσει μετρώντας ως χρόνο θηλαστικών κινήσεων μόνο το διάστημα που αντλεί. Ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι πολύ σημαντικός για το μωρό και για τη μητέρα: εξασφαλίζει τη συνεργασία του μωρού για όταν θα υπάρχει περισσότερο γάλα και προσφέρει διέγερση στο μαστό που βοηθάει την πιο γρήγορη αύξηση του γάλακτος.

Συνεχίζω με το πρωτόκολλο αντλήσεων:

Για τον επαναγαλακτισμό η μητέρα θα χρειαστεί ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (ενοικιάζεται). Δείτε εδώ για τα θήλαστρα.

Είνα προτιμότερο να έχει ένα σύστημα διπλής άντλησης γιατί ο χρόνος άντλησης μειώνεται στο μισό (είναι πιο εύκολο για τη μαμά να βρει το μισό χρόνο!) αλλά και φαίνεται ότι η παραγωγή αυξάνεται πιο γρήγορα!

Επειδή το πρόγραμμα με ένα μωρό δεν μπορεί να είναι σταθερό, προτείνουμε στη μητέρα να προγραμματίζει τις αντλήσεις ανά 1,5 με 2 ώρες στη διάρκεια της μέρας, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι και καθυστερήσει κάποια φορά για περισσότερο από 3 ώρες να μην υπάρχει πρόβλημα με το συνολικό αριθμό των αντλήσεων.

Η μητέρα θα πρέπει να κάνει 8-10 αντλήσεις το 24ωρο. Η μία από αυτές θα πρέπει να είναι βραδυνή, στη διάρκεια του ύπνου.

Είναι καλό να μην υπάρχουν διαστήματα μεταξύ των αντλήσεων που διαρκούν πάνω από 4 ώρες. Για τις περισσότερες μητέρες είναι πολύ δύσκολο να αυξήσουν την παραγωγή αν υπάρχουν μεγάλα διαστήματα.

Γενικά απαιτούνται τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε μαστό το 24ωρο. Αυτό μεταφράζεται σε 10 δεκάλεπτα ή 8 13λεπτα για κάθε μαστό. Γι αυτό προτείνουμε το σύστημα διπλής άντλησης. Είναι δύσκολο για μια μητέρα να βρει 100 λεπτά ελεύθερα το 24ωρο, το να βρει 200 είναι ακόμη πιο δύσκολο...

Όσο αυξάνεται το γάλα και όσο πιο πολύ συνεργάζεται το μωρό, τόσο μειώνεται ο αριθμός των αντλήσεων.

Για να ενθαρρύνετε το μωρό να θηλάσει προσπαθείστε τα παρακάτω:

Πότε να προσπαθείτε το θηλασμό:

• όταν το μωρό δεν είναι πολύ πεινασμένο ή πολύ νυσταγμένο

• όταν το μωρό χαλαρώνει ή κοιμάται

• περπατώντας και κρατώντας το μωρό αγκαλιά

• κάνοντας μπάνιο μαζί με το μωρό

• σε ένα ήσυχο δωμάτιο χωρίς πολλά φώτα

• σε μια κουνιστή πολυθρόνα

• όταν ακούτε απαλή μουσική

Αυξάνοντας την επαφή:

• Δώστε το μωρό όσο πιο πολύ δερματική επαφή μπορείτε

• Ξοδέψτε περισσότερο χρόνο με αγκαλιά και νταντέματα

• Χρησιμοποιείστε ένα σλινγκ ή ένα μάρσιπο για να έχετε το μωρό πάνω σας ανάμεσα στα γεύματα

• Να κάνετε μπάνιο μαζί

• Να κοιμόσαστε μαζί

Στο στήθος:

• Βεβαιωθείτε ότι το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος χωρίς να σας πονά, έτσι το μωρό παίρνει περισσότερο γάλα

• Μια σταγόνα γάλα στο στήθος αυξάνει τις πιθανότητες να πιάσει το μωρό πιο σύντομα

• Μιλάτε στο μωρό. Μπορεί τα μωρά να μην καταλαβαίνουν τις λέξεις αλλά καταλαβαίνουν τον τόνο της φωνής. Επιβραβεύστε το μωρό όταν τα καταφέρνει!

• Προσπαθείστε να κάνετε το θηλασμό μια θετική εμπειρία για σας και το μωρό. Αν το μωρό είναι ανήσυχο μην προσπαθείτε να το θηλάσετε. Περιμένετε να ηρεμήσει. Αν το μωρό αρνείται το στήθος είναι καλύτερα να μην το πιέσετε και να δώσετε το μητρικό γάλα με άλλο τρόπο.

• Να είστε υπομονετική τόσο με τη συμπεριφορά του μωρού σας όσο και με τον εαυτό σας!

Όσα σας γράφω με την αντίστοιχη βιβλιογραφία θα τα βρείτε στο Breastfeeding Aswer Book της La Leche League International.

Η διαδικασία του επαναγλακτισμού είναι απαιτητική σε χρόνο αλλά και ψυχολογικά. Επίσης κάθε δυάδα μητέρας-μωρού είνα μοναδική. Οι περισσότερες μητέρες χρειάζονται εξειδικευμένη και συχνή υποστήριξη κατά τη διάρκεια του επαναγαλακτισμού, μη διστάσετε να τη ζητήσετε!

Πάντα στη διάθεσή σας

Αγλαΐα Παπαδήμα

Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού και Γαλουχίας

IBCLC - International Board Certified Lactation Consultant

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gai ελπίζω να βοήθησα

κορίτσια sorry για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να βοηθήσω...

χρόνος για γυμναστήριο? μπράβο βρε θηρίο, που τον βρήκες?

μου έρχεται τρέλα ώρες ώρες... θα βρούμε τον ρυθμό μας?

ακόμα δεν έχουμε πρόγραμμα, τρώμε κ κοιμόμαστε όποτε θέλουμε κ εγώ τρέχω σαν τρελή να βγάλω γάλα με το θήλαστρο, να αποστειρώσω, να ταίσω, να αλλάξω κ φτου κ από την αρχή...

ευτυχώς σήμερα βοηθάει κ ο μπαμπας μας που δεν δουλεύει...

Πόπη μη μασάς, έτσι είναι μερικές πολύ ξυνές, μη δίνεις σημασία....

Χαρά μεγαλώσατε ε?

Δήμητρα μακάρι να μην κλάψει κ εμάς ο μπέμπης μας, θα κάνουμε εμβόλιο αφου γίνουμε 2 μηνών...

Φιλά σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου...Μόλις γυρίσαμε από Λάυριο,ήμασταν από το πρωί στος κουμπάρους να πιάσουμε τον Μάη!

Η μικρή μου πήρε καθαρό αέρα,ηρέμησε κατά πολύ με την φύση,και γελούσε συνέχεια!Πείναγε,και παράταγε και το μπιμπερό για να γελάσει!

Όσο για το εμβόλιο,ούτε πυρετό κάναμε,ούτε γκρίνια,και ακόμα και σήμερα,3 μέρες μετά το μπουτάκι δεν πρήστηκε.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ:Μου είπε η παιδίατρος ότι από τον Παγκόσμιο Ιατρικό Σύλλογο έχει απαγορευτεί να γίνονται τα εμβόλια στον πισινό όπως παλαιώθεν,γιατί το πωπουδάκι τους έχει κάποια νεύρα και τους προκαλεί αργή ωρίμανση έτσι,σύμφωνα με έρευνες.(Πχ αργούν να μιλήσουν,να ενωθούν τα εγκεφαλικά ημισφαίρια έτσι ώστε να αγγίζει ένα παχνίδι με το ένα χέρι και να το μεταφέρει στο άλλο,αργούν να περπατήσουν και άλλα).Εάν λοιπόν δείτε ότι ο-η γιατρός σας πρόκειται να κάνει το εμβόλιο στον πισινό,ειδικά το πρώτο,συζητήστε το.Ορισμένοι δεν έχουν ενημερωθεί από τον ΠΙΣ και δεν το γνωρίζουν.

Έφη μου,εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και με εσένα και τον κούκλο σου,και να επιστρέψετε σύντομα σπίτι σας όλοι μαζί και δυνατοί.Να είναι οι τελευταίες ταλαιπωρίες αυτές,και να λυτρώνεσαι καθημερινά από το χαμόγελο του μωρού σου.Τί να πω κοριτσάκι μου...Ο Οδυσσέας Ελύτης μεταξύ άλλων,έχει γράψει στο βιβλίο του "Τα Ρω Του Έρωτα" ένα στίχο σε ένα ποίημα που λέει:

"Τις δυσκολίες ο Θεός στους δυνατούς τις δίνει

Γιατί λέει στους αδύναμους δεν έχει εμπιστοσύνη"!

Όποτε έχω τις ατυχίες μου,αυτό διαβάζω...

Φιλιά πολλά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...