Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Kalhmera!!!

Αγνη χιλια συγνωμη!!!! Απλα το τηλ σου ειναι πρωτο στην ατζεντα και μαλλον οταν το παιρνει ο μικρος για να βλαλει φωτογραφιες στελνει μηνυματα (εγω παλι προσπαθω να γραψω μηνυμα και μολις γραψω ενα γραμμα μου βγαζει μαζι δυο τρια ασχετα και δεν ξερω πως να αλλαξω την ρυθμιση να στειλω μηνυμα)( η αληθεια ειναι οτι εχω να στειλω μηνυμα απο φοιτητρια και το εχω ψιλοεγκαταληψει το σπορ)!!!

Εγω ξεκινησα διαιτα εκοψα τα γαλακτοκομικα και αυγα ψαρια πορτοκαλια και ξηρους καρπους α!!! και μοσχαρι :(:(:( για να δουμε πως θα παμε!!!!!

Εχω να σας κανω καποιες ερωτησεις, παρακαλω απαντηστε!!!

1.Τα κακα του μωρου σας εχουν βλεννη?

2. οταν ενεργειται ακουγεται θορυβος σας εκκενωση?βρουυυυυυυυυ

3.Γενικα προσπαθει πολυ για να κανει κακα και δειχνει οτι ποναει?

4. σας εχει τυχει να κλαιει ακι να μην θελει να θηλασει ενω φαινεται να πειναει?

5. ειχατε νεογνικη ακμη ή καποιο αλλο δερματικο εξανθημα? και τι

6.αναγωγες?

Εγω στα 5 πρωτα ναι αλλα δεν εχουμε αναγωγες

Δεν σημαινει οτιεχετε και σεις αλλεργια , απλα θελω να δω αν οντως σχετιζονται μ αυτη ή ειναι ασχετα και φυσιολογικα για τα νεογεννητα!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΖΕΝΑΚΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!ΜΗ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!

ΜΑΡΙΑ 76 ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΒΒΒΡΡΡ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟ0Υ ΑΦΗΝΕΙ ΤΗΝ ΘΗΛΗ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10 30 -11 ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 8 30.

ΕΧΕΙ ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΑΚΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΑΛΛΑΞΑ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΑΚΙΑ ΟΧΙ ΜΕ ΠΥΟΝ ΑΥΤΑ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΒΛΕΝΗ?

ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ.

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΟΨΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ?

Ή ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aglikeria εγω λογω του αιματος τα εκοψα ειναι η αποδειξη οτι υπαρχει αλλεργια (βεβαια η αλλεργια μπορει να εχει εκδηλωσεις απο το δερμα το αναπνευστικο ή το γαστρεντερικο ).Απλα εμενα επειδη ειχε και ο μεγαλος μου αλλεργια δεν ξερω αν τα μωρακια χωρις αλλεργια τα εχουν ολα αυτα.

Παντως σημερα ηταν η πρωτη φορα που το μωρο μου τα ¨έκανε αθορυβα¨, αλλα με πολυ βλεννη :(:( (η βλενη μοιαζει με μυξα, συγνωμη κιολας αλλα ειναι η καλυτερη περιγραφη). Τα σπυρακια μηπως ειναι απο την ζεστη και τον ιδρωτα?

Τζενακι ελπιζω να ειστε ολοι καλα :kiss::kiss: και γρηγορα περαστικα σας

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα μανούλες!

Gai εγω και η Νεφελίτσα σε ευχαριστούμε! Καλέ κάνε <<αντιγραφή>> πριν πατήσεις <<υποβολή>> γιατί το mammy κολάει συχνά.

Μαρια 76, ναι η μικρούλα όταν κάνει κακάκια κανει βρρρρρρρρρρρ :laugh: και μεχρι να τα κάνει, σφιγγεται και κάποιες φορές δείχνει οτι πονάει. Δεν εχει βλέννη στα κακάκια της και δεν εχει σπυράκια (παραμόνο 3-4 ασπούλια στο μεγεθως της μύτης μια καρφίτσας). Δεν κάνει αναγωγές (εχει κάνει 5-6 φορές απο όταν γεννήθηκε. Υπομονή με την αλλέργια βρε κοριτσάκι.

Τζενάκι πως είναι το μικρούλη σου? Αυτό που έγραψες : μήπως είσαι κακιά μανούλα, το παθαίνουνε όλες η μανούλες τον πρώτο καιρό..και επειδή συνήθως κάποιος απο τον περίγυρω μπορεί να μας κάνει να νίωσουμε έτσι (σχεδόν ολοι έχουν κάτι να πουν- συμβουλέψουν -σχολιάσουν..αν και λέω αν σε είπε κανείς καμία βλακεία γράψτων ξέρεις που... ;) . Μέσα σου είμαι σίγουρη οτι ξέρεις οτι κάνεις οτι καλύτερο για το παιδάκι σου και είσαι μια υπέροχη μανούλα.

Ποπάκι γυριστράκι :kiss: !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κι απο μας!

ειμαστε ευτυχως καλυτερα ... γενικως!

το δερματακι της ασπρισε περισσοτερο απο πριν και εχουμε τωρα περισσοτερη τριχοπτωση!!!

Μαρια76 υπομονη με την αλλεργια!

Τζενακι ελπιζω να ειστε καλυτερα!

Ανδριανη την ερχομενη Τριτη σαραντιζουμε με το καλο! καλες βολτουλες σε σας!

Αναστασια μου ελπιζω να ειστε καλυτερα και τα 2 σας!

Ποπη ειπες να περιμενεις να σαραντησεις και τελικα επιασες τους γυρους για τα καλα!

Γλυκερια, Ανθρωπακι και Ιωαννα(γκαϊ) φιλακια στα μωρακια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera glykes moy manoyles sas xilioeyxaristw gia ta kala sas logia kai thn symparastash sas, o mikroylhs gianakhs twra to prwi poy toy phra thn themokrasia eixe 37 mia xara h paidiatros eixe erthei ektes eytixos den akoyse akroastika kai moy eipe na ton parakoloytho ligo akoma thn themokrasia toy mallon ton kyndino ton apofygame gia pyreto twra to mono poy exei einai oti logo ton syxnh xrhsh toy fisiologikoy oroy poy einai nero me alati sthn oysia exei erethish to laimoydaki kanei megale goylies san emetoylh kai exei alaksh h geysh toy fhgame apo thn mia wra kai to kaname otan einai na trwei 10 lepta pio mrosta alla paei sta 50gr kai arxizei na moy pnigetai kai malista ektes to bradi fovhthika polh giati arghse na moy shnelthei cedixne oti kati ton enoxloyse sto laimoydaki toy , twra to proi skeytika na toy doso prota to galataki toy kai meta apo mia wra na toy kano thn mhtoyla me fysiologiko oro kai pali sas eyxaristo poly glykes manoyles me sygkinhsatai poly :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες! Τι κάνετε; Εμείς πολύ καλά! Χθες δεν μπήκα καθόλου γιατί το αγόρι μου (το μεγάλο! ;) ) γιόρταζε και είχαμε παρεούλα από το απόγευμα. Είχε και άδεια και το πρωί πήγαμε βόλτα με τον μπεμπούλη για κάτι δουλειές και για ψώνια! Πολύ το ευχαριστήθηκε το αντράκι μου!! Όλο κοιμόταν στο καρότσι και όταν ξυπνούσε, έβλεπε λίγο γύρω του και ξανακοιμόταν!

Χαρά τώρα που σαραντίσαμε θα βγαίνουμε συνέχεια. Βοηθάει και ο καιρός. Με το καλό να σαραντίσετε κι εσείς!!

Ανθρωπάκι μου πως είστε; Σας στέλνουμε τα φιλιά μας εγώ και ο Γιαννάκης μου!! :kiss::kiss::kiss:

Τζενάκι χαίρομαι που είναι καλύτερα ο μπέμπης σου. Εύχομαι να μην ανεβάσει καθόλου πυρετό και να γίνετε κι εσείς καλά πολύ πολύ γρήγορα!

Μαρία σου είπε ο γιατρός να τα κόψεις όλα αυτά ή τα ήξερες από τον μεγάλο σου; Λοιπόν να σου πω κι εγώ.

1. Τα κακά του δεν έχουν βλέννη.

2. Όταν ενεργείται συνήθως ακούγεται αλλά υπάρχουν και φορές που δεν το καταλαβαίνω ότι τα κάνει.

3. Συνήθως προσπαθεί πολύ και σφίγγεται. Δεν φαίνεται να πονάει απλά κλαίει-γκρινιάζει σαν κάτι να τον ενοχλεί… (ε δεν είναι και λίγο αυτό που περνάνε τα καημένα!!) Απλά κάποιες φορές ενώ προσπαθεί πολύ δεν κάνει κακά και μόνο αερίζεται. Αλλά και εκεί ακόμα σφίγγεται πολύ και γκρινιάζει.

4. Δεν θηλάζω πια δυστυχώς αλλά όταν θήλαζα το έκανε… απ’ ότι κατάλαβα αργότερα, έκλαιγε γιατί δεν είχε γάλα το στήθος και δεν τραβούσε και νευρίαζε.

5. Όπως είπε και η aglikeria, έχει κάτι μικρά σπυράκια αλλά όχι με πύον. Μόνο κοκκινίλες είναι και μάλλον επειδή ζεσταίνεται.

6. Αναγωγές δεν έχουμε. Μόνο 3 φορές (η τρίτη σήμερα το πρωί) αλλά αν εννοείς μικρές γουλίτσες βγάζει συχνά, ειδικά όταν τον πιάνει λόξυγκας.

Αυτά από μένα για το γκάλοπ!! Τώρα βέβαια προβληματίστηκα… λες να έχουμε κι εμείς καμιά αλλεργία; Εσένα στον μεγάλο πως το διέγνωσε ο γιατρός; Μόνο από το αίμα; Ή έχει κι άλλα συμπτώματα; Και έπρεπε να τα κόψεις όλα αυτά; Δεν μπορεί να τον πειράζει μόνο ένα από όλα; Και κάτι τελευταίο... μπορεί να παρουσιάζει αλλέργία μετά πό καιρό; Δλδ αν το γάλα που πίνει ήταν να του προκαλέσει κάτι, δεν θα είχε από τώρα πρόβλημα; (για μένα ρωτάω που δίνω ξένο σχεδόν αποκλειστικά).

Αυτά από εμένα! Αν ξέρετε κάτι πείτε μου! Σας φιλώ προς το παρόν! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μικρούλα κοιμάται κ σας γράφω τα νέα μας γιατί δεν είχα προλάβει να γράψω αναλυτικά. Περάσαμε λίγο δύσκολα γιατί την Τετάρτη (αυτή που μας πέρασε) η μπεμπούλας τελείωσε την αγωγή της για την στοματίτιδα και ξεκινήσαμε να θηλάζουμε πάλι (δοκιμαστικά) και την Πέμπτη είχε πάλι ασπρίσει η γλωσσίτσα της και δυσκολευόταν να καταπιεί το γαλατάκι της. Καταστενοχωρηθηκα :( . Μιλησα με εναν φίλο μου γυναικολόγο που δουλεύει στη Αγγλία (φυσικά και γνώριζε πάρα πολλά για το θέμα, εκει θηλάζει το 70-80% των γυναικών) και μου είπε οτι η γέλη ήταν λογικό να μην βοηθήσει εμένα. Μου είπε να κανω μια θεραπεία (με φάρμακα και μια αντιμυκιτισιακή κρέμα που επιτρέπονται στο θηλασμό) ήδη νιώθω πολύ καλύτερα. Αν δεν αποθεραπευτώ μετα απο το τέλος της θεραπείας, μου είπε οτι μπορώ να βάλω ενα ειδικό βάμμα και σε τρείς ημέρες κάντιντα-τέλως. Μου εξήγησε οτι η καντιντίαση συμβαίνει συχνά σε γυναίκες που θηλάζουν ιδιαίτερα αν είναι ανοσοκατεσταλμένες, η μετά απο την λήψη αντιβιωτικών και αν ενταθούν τα συμπτώματα είναι μεγάλη ταλαιπωρία - αυτό το εζησα, δεν χρειαζόταν να μου το πει :angry: . Το πιο πιθανόν ήταν επειδή είχα κόλλησα μια ιωση την τρίτη ημέρα που είχα γεννήσει και ο γιατρός μου μου έδωσε διπλή δόση αντιβίωση, ήμουν κ ανοσοκατεσταλμένη απο το χειρουργίο, έβαζα και την λανολίνη στην συνέχεια γιατί πονούσα κ νόμιζα οτι έχουν πληγωθεί απο τον θηλασμό οι θηλές μου, θήλαζε και η μικρούλα με της ώρες και έθρεψε ο μύκητας. Ως γνωστόν λιπώδη- Λανολίνη και υδρόφιλο-το στοματάκι της μικρής, περιβάλλον είναι τέλειο για τις μυκιτίαση. Η μπεμπούλα συνεχίζει την γέλη για 2 εβδομάδες ακόμα (μιλησα με την παιδίατρο). Ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή και της εβαλα κατευθείαν φαρμακάκι κ μετά απο μερικές ώρες είχε αρχίσει να συνέρχεται. Αποστειρώνω τα πάντα συνέχεια..τα μπιμπερο, θήλαστρα κτ.λ. -πρώτα τα βάζω σε νερό με σοδα, μετά τα βράζω και μετα τα βάζω στο αποστειρωτή- πετσέτες, σουτιέν,τα φανελάκια μου, σαλιερίτσες, σεντονάκια της μικρής (στους 90 και με σόδα στο πληντήριο).. τα κάνω ολα σε υπερβολικό βαθμό αλλά μιλάμε τα εχω πάρει τόσο πολύ. Μακάρι να μην μας είχαν παει ολα τοσο στραβά με τον θηλασμό. Οταν είπα στο φίλο μου ολη την ιστορία απο την αρχή απόρησε που θηλάζω ακόμα. Η μαιες μου έλεγαν οτι δεν εχω καλές θηλές κ δεν θα μπορέσω να θηλάσω..δεν μπορούσε να πιάσει την θηλή..όταν την έπιασε εγω πεθαινα στον πόνο..βρηκαμε την λύση με τις ψευδοθηλές -στο νουμερο μου και μετά η μικρή δεν χόρταινε καθόλου μετά απο 1 και 1μιση ώρα θηλασμό. Μετά ήρθε η στοματίτιδα και ανακαλύψαμε γιατί πονούσα τόσο πολύ κ φυσικά σταμάτησα να την βάζω στο στήθος. Κάνει θεραπεία η μικρή και όταν ξεκινάμε θηλασμό πάλι, ξανα κάνει στοματίτιδα. Και φυσικό ήταν γιατί κανεις δεν μου είπε οτι κ πια θεραπεία έπρεπε να κάνω κ εγω :angry: . Δεν πειράζει. Αποφάσισα οτι αφου ετσι και αλλιως δεν πίνει σωστά απο το βυζακι και μετά τον θηλασμό είναι πάντα πεινασμένη κ αυτή η βλακεία η καντιντίαση μπορεί να αποθεραπευτεί κ να εμφανιστεί αναπάσα στιγμή αν συνεχίσω να θηλάζω, θα κάνω την θεραπεία και μετά δεν την ξανα βάζω στο στήθος γιατί δεν θα το αντεξω αν ξανα κολλήσουμε. Με το θηλαστρο είναι μεγάλος μπελάς αλλά τουλάχιστον πίνει το γαλατάκι μου κ αυτό είναι το σημαντικό. Πλέον της δίνω μονο ενα γευμα ξένο και είμαι πολύ χαρούμενη γιαυτό. Για οσο είναι εφικτό ακόμα θα το κάνω. Σήμερα εβγαλε 5-6 κοκκινα μικρούλικα σπυράκια, λέτε να είναι αλλεργία σε κάτι που έφαγα?? Αμαν πια...μαμώτο. Σας φιλώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες...

ελπίζω να είστε όλες καλά...

matakiaefi μην αγχώνεσαι, νομίζω ότι δεν έιναι τίποτα. Κ εμένα έτσι ακριβώς κάνει.Στην αρχή έτρωγε σε κάθε γεύμα 120-150 ml ενώ τώρα δεν έχει συγκεκριμένη ποσοότητα πότε 80 πότε 100 πότε 130-150ml. Μερικές φορές κλαίει την ώρα που τρώει κ τεντώνει τα πόδια του, κάνουν κ θόρυβο τα εντεράκια του μπορεί να ενοχλείται. Επίσης μπορεί να σου τρώει λαίμαργα, να τον σηκώνεις να ρευτεί στα μισά.

Antropaki αλλή μια ερώτηση να σου κάνω για το θήλαστρο θέλω. Μα μπιμπερό τα κρατάς με τα δύο σου χέρια η έχει κάποιο σύστημα κ τα κρατάς με το ένα χέρι? ρωτάω γιατί τώρα στο μονής άντλισης με το ένα χέρι κρατάω το μπιμπερό κ με το άλλο χέρι πιέζω το στήθος να κατεβάσει γάλα με πίεση. Στο διπλής πως το κάνεις? κατεβαίνει το γάλα εύκολα? δεν πιέζεις εσύ? σε ευχαριστώ κ συγνώμη για τις ερωτήσεις...

stas mich μην αγχώνεσαι με το βάρος κ μην συγκρίνεις. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

Φιλιά σε όλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέραααα

Gai είστε κούκλες και οι 2!

popi με το καλό ο γάμος σου, και εμένα το πρώτο μου άρεσε περισσότερο.

antropaki και tzenaki περάσατε δύσκολα, υπομονή κορίτσια, Τζενάκη μην σκέφτεσαι αρνητικά κορίτσι μου, στο οποιοδήποτε παιδάκι θα μπορούσε να συμβεί, μην στεναχωριέσαι.

εμάς τα κακάκια μας είναι πρασινοκαφέ, πουρέ στυλ :blink: , πλέον ταίζεται μόνο ξένο γάλα, και μπορώ να πω οτι έχει στρώσει το εντεράκι του, πριν μπορεί να έκανε και 4 μέρες να ενεργηθεί.. πλέον στις 2 μέρες τα κάνει. Εμένα όταν θέλει να τα κάνει πλέον μονο κοκκινίζει τοπικα στο πρόσωπο, όταν θήλαζε αποκλειστικά ζοριζόταν πιο πολύ και έκλαιγε.

Βλενη στα κακά του δεν είδα ποτε,

θυμάστε που σας έλεγα για το βάρος του μικρού μου, ευτυχώς σε 2 εβδομάδες πήρε 600γρ, και πλέον φτάσαμε στα 4120 κιλά και μπορούμε γύρω στις 10/5 να κάνουμε και τα πρώτα εμβόλια μας! ο μικρός πίνει 170γρ γάλα και αν δεν τον σταματήσω κορίτσια μπορεί να το πιεί μονορούφι μιλάμε!!

Χαρά χαίρομαι που η μικρή σου είναι καλύτερα.

Και εγώ το θήλαστρο swing της medela πήρα αλλά δεν το χρησιμοποίησα πάνω απο 3 φορές, τσάμπα τα 150€ πλήρωσα.. :(

Βρήκα και εγω λίγο χρόνο και είπα να ανεβάσω καμια φωτο με τον μικρούλη μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποπη μου να σου ζησει ο αντρουλης σου!!! και ... καλες βολτουλες!

Ανθρωπακι αντε και ελπιζω πλεον μετα την θεραπεια να μπορεσεις να θηλασεις...περασεις και συ αρκετα μ'αυτο το θεμα!περαστικουλια!

Κοννα φιλακια στο μωρακι σου!

Ιωαννα τελεια φωτο!

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες το μωρούλι μου έφαγε και εχει γλαρώσει πάλι!!!

Αναπτερώθηκε το ηθικό μου γιατί ήρθε η αδερφή μου και είδε τα σπιθουράκια και μου είπε οτι είναι σίγουρη οτι είναι απο σκνίπα, γιατί εχτές την τσίμπισαν αρκετές σκνίπες (μένουμε πολύ κοντά), οπότε μάλλον εχει δίκιο γιατί είναι μόνο στην μια πλευρά στο προσωπάκι της -απο εκει που είχε γυρισμένο το κεφαλάκι της και μοιάζουν με τσιμπιματάκι. Ουφφ ηρέμησα που δεν είναι αλλεργία.

Πολύ ομορφα μωρούλια!!! Gai κούκλες μανούλα κ κόρη!!!

serene, φοβερό χαμογελο το αντράκι σου! φατσάκι μεγάλο!!!

Haroullini και serene, η αλήθεια είναι οτι είχαμε πολλές δυσκολίες με τον θηλασμό, αλλά δεν πειράζει. Θα συνεχίσω να της βγάζω το γαλατάκι με το θήλαστρο, γιατί στην σκέψη κ μόνο οτι μπορεί να ξανακολήσουμε, αναστατώνομαι και ο θηλασμός θέλει ηρεμία. Αλλωστε η μικρή με ολα αυτά εχει μάθει να πίνει σχετικά τεμπέλικα απο το μπιμπερό και δεν ρουφούσε με δύναμη στο βυζάκι οπότε δεν χορταινε ποτέ γιατί επινε πολύ λίγο, αρα θήλαστρο είναι ο τρόπος να συνεχισουμε τον θηλασμό. Το καλο είναι οτι καταφεράμε να αντλώ σχεδόν όλο το γαλατάκι της Νεφελίτσας (παρά ενα γεύμα) με το νοσοκομειακό θήλαστρο και το πρωτόκολλο αντλήσεων (πίνει γύρω στα 750ml και τα 600+ είναι δικά μου), αρα εστώ κ ετσι θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά. Για οσο περισσότερο μπορέσουμε ακόμα καλό είναι.

Αχχ ηρέμησα που τα σπυράκια μαλλόν είναι κουνουπάκια :) . Καλέ τι αγωνίες περνάμε οι μάνες :laugh: :laugh: ? Νιώθω οτι είναι ολος μου ο κόσμος αυτή η μικρούλα και ο αντρούλης μου φυσικά, απλά μου φαίνεται τόσο μικρούλα και ευάλωτη ακόμα. Με εχει ξετρελάνει!

Konna μου, εχει μια βάση που βάζεις τα μπουκάλια και μπορείς να την κρατάς με το ενα χέρι, αλλά εμένα δεν με βόλεψε. Επειδή και εγω πιέζω το στήθος όταν αντλώ το γαλατάκι βρήκα διάφορους τρόπους (βάζω το ενα μπουκάλι στην βάση και το ακουμπάω στο πόδι μου και το ετσι το ενα χέρι είναι ελεύθερο κα, θα βρείς άκρη. Στο συστήνω πάντως ανεπιφύλακτα γιατί θα δεις οτι θα τελειώνεις στον μισό χρόνο και θα αντλεις ευκολότερα μεγαλήτερη ποσότητα γαλατάκι. :) Αν χρειαστείς τηλ. πες μου.

Αυτά φιλάκια στα μωρουλάκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax serene mou ti teleio xamodelo to moraki sou ftou ftou!emeis eimaste xorio kai kanoume agalitses!tora pou brika tin eukairia tha sas steilo kai alli mia!an milouse i kori mou tha me ebrize!tis exo spasei ta neyra me tis foto!euxaristoume gia ta kala sas logia koritsia1ante balte oles foto na doume ta morakia sas!filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες......

Φιλιά σε όλες!!!

Anthropaki σε ευχαριστώ, θα το παραγγείλω αύριο κιόλας κ θα σου πω. Πλέον βγάζω 500ml τη μέρα κ ελπίζω να το αυξήσω κ άλλο.

Κορίτσια τι θα φοράμε πλέον στα μωράκια?

έχουμε αρκετές σαλοπέτες καλοκαιρινά υφάσματα κ τζίν. να του βάλω καμία ή ειναι νωρίς? σκέφτομαι να βάλω κ παντελόνι καλοκαιρινό, μακρύ βέβαια με κάλτσες κ παπούτσια κ από πάνω κοντομάνικο+το φανελάκι (δηλ δυο κοντομάνικα στην ουσία) κ από πάνω φυσικά ζακέτα ή μπουφανάκι. Θα είναι οκ ή είναινωρίς λέτε? αύριο θα πάω γιατρό κ θα τη ρωτήσω αλλά πείτε μου τη γνώμη σας.Λένε να τους φοράμε ότι κ εμείς. Εμείς φοράμε κοντομάνικα με ζακετάκι απο πάνω.

Σήμερα μετά το φαγητό λέμε να πάμε βόλτα.Θα μπω το βράδυ αν προλάβω να σας πω εντυπώσεις κ αν μπορέσω να ανεβάσω φωτό.

Φιλιά σε όλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera !!!

Χθες δεν μπηκα γιατι ειχαμε παρτι για τα γεννεθλια του γιου μου σε παιδοτοπο !!! τα περασαμε τελεια!!!

Το αιμα ειναι αυτο που μας κανει να πιστευουμε οτι εχει αλλεργια, αλλα τελικα και η βλεννη ειναι ενδειξη αφου δεν εχει καμια σας!!

Τα εκοψα ολα αυτα για 20 μερες και μετα θα προσθετω ανα 4,5 μερες μια τροφη και θα παρατηρω αν τον ενοχλει!.Αλλα τα γαλακτοκομικα θα τα κοψω για οσο θα θηλαζω, ελπιζω να καταφερω μεχρι τον 1ο χρονο γιατι αλλιως θα αναγκαστω να του δωσω τα υποαλλεργικα γαλατα που εχουν οχι και τοσο καλη γευση και τα μωρα δυσκολευονται να τα πιουν :(

Ανθρωπακι ειχες καποιο τηλ απο συμβουλο θηλασμου?Αν ναι μπορεις να μου το στειλεις σε πμ γιατι εχω καποια προβληματα με τον θηλασμο?

κουκλακι το μωρακι σου gai!!! να σου ζησει!!!!

Εγω ακομα μακριμανικο φανελακι και φορμακι φοραω στο μωρο!! λεω ομωσ σιγα σιγα να βαλω κοντομανικο φανελακι, αλλα και μπλουζακι?? θεωρω οτι ειναι νωρις ακομα, ουτε στον μεγαλο δεν εχω βαλει ακομα κοντομανικα

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου...!Τρέχω με τις ετοιμασίες της Γαμο-βάφτισης και δεν προλαβαίνω ούτε να αναπνεύσω...!

Χαίρομαι που διαβάζω νεάκια σας κι είστε όλες μια χαρά με τα μπεμπάκια σας!Εμείς πάμε πολύ καλά,δεν θηλάζω πλέον καθόλου όμως...Αποκλειστικά με το θήλαστρο.Υποφέρω κορίτσια.Έχω αρκετό γάλα,αλλά πονάω πολύ.Εχω υπερβολική ευαισθησία στο στήθος.Παρόλ'αυτά,βγάζω περίπου 100-150 ml από το καθένα επί 4 φορές την μέρα.

Η μικρή μας γελάει συνέχεια,τρελαίνεται για βολτίτσες,κι είναι πολύ ήσυχη σε γενικές γραμμές.Της αρέσει κι η μουσική πολύ!Βέβαια,κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και μέχρι τον 8ο μήνα κυήσεως,πήγαινα κανονικά στην σχολή χορού...Ο παιδίατρος μου λέει ότι γι αυτό της αρέσει τόσο.Γνωρίζει!

Σας φιλώ όλες,να ξέρετε ότι δεν σας ξεχνώ,αλλά τρέχω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΣΗΜΕΡΑ?

ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΗΡΕΜΟ ΒΡΑΔΥ ΕΥΤΥΧΩΣ!!

ΚΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΜΙΑΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΩΝΙΤΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΛΙΓΑΚΙ?ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΙΚΕΣ?ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΤΙ?ΕΙΔΑΤΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...