Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κουκλακι το μωρακι σου να σου ζησει Εφη!!! Περαστικα σας και καλη επιτυχια στο 3ο χειρουργειο!Οσο για την παλλινδρομηση ουρων λογικα με την αναπτυξη του μωρου θα περασει!!

Εχεις νεα απο την bousoulitsa?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έφη μου εχω να σε διαβασω πολυ πολυ καιρο..Να σου ζησει το μωρακι σου!!!

να ειναι πάντα πολυ γερο και ευτυχισμενο μαζι σας!!!!!!

ειναι κουκλακι!!!

πολλα φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες! Σας διαβάζω αλλα μόλις πάω να γράψω η μικρή αρχίζει και δεν προλαβαίνω. Γενικά πάντως είναι ησυχο μωρό, τρώει αποκλειστικά θηλασμό και έτσι δεν ξέρω ακριβώς πόσο τρώει μια -δυο φορες που την ζύγισα πριν και μετά το φαγητό είδα ότι έφαγε 70-80ml. Τρώει συνήθως κάθε 3 ώρες αλλα μερικές μέρες πεινάει συχνότερτα κάθς 2 ή και 1 ώρα. Το βράδυ ευτυχώς τρώμε κάθε 4 ώρες. Την έχω γυμνούλα να ξεκουραστεί για αυτό δεν διαμαρτύρεται που γράφω. Κολικούς ούτε εμέις περάσαμε αλλα κάνουμε πολλά αέρια για αυτό μάλλον.

Κορίτσια μηνα αγχώωεστε με το πόσο τρώνε τα παιδιά μας ρώτησα τον παιδίατρο Κεχρή που έχω απο το Ιασώ και μου είπε άν πέρνουν το βάρος που πρέπει ας φάνε όσο θέλουν.

Έφη μου είναι ένας κούκλος ο ταυράκος σου πολύ ΔΥΝΑΤΟΣ και θα είναι πολύ ΤΥΧΕΡΟΣ θα το δεις. Να σου ζήσει και όλα να πάνε σύμφωνα με την ευχή της παναγιάς μας. Σε εκανα φίλη απο το fc του άνδρα μου Καπετανος Ισίδωρος.

Φιλάκια σε όλες σας και στα μπεμπάκια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis έγραψε:

anthropaki έγραψε:

anthropaki κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με σένα! Θήλαζα με τις ψευδοθηλές 1 με 1.30 ώρα και η μικρή συνέχιζε να πεινάει! Κοιμόταν μόνο με συμπλήρωμα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γινόταν αυτό..

Τώρα με το που την πλησιάσω στο στήθος κλαίει ασταμάτητα..

Έχεις προσπαθήσει να θηλάσεις χωρίς ψευδοθηλές; Εγώ τελευταία βάζω τις ψευδοθηλές και μόλις μου βγάζει την θηλή μου, τις βγάζω και ξαναβάζω το μωρό. Πιάνει το στήθος αλλά δυστυχώς έχει μάθει τόσο πολύ στο μπουκάλι που σχεδόν αμέσως με αφήνει..μία φορά κατάφερα να την θηλάσω έτσι και στο μισάωρο είχε χορτάσει και είχε κοιμηθεί. Αυτό έπρεπε να κάνω από την αρχή αλλά που να το ήξερα.. Και μην ακούς κανέναν! Εσύ ξέρεις το παιδί σου καλύτερα από τον καθένα. Το ότι κάποιες στάθηκαν τυχερές στον θηλασμό δεν σημαίνει ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος.[/quote:2ixpqnm9]

αχ, πόσο σας νιώθω κορίτσια. Anthropaki κ εγώ τα ίδια είχα μέχρι που έφτασα να του το δίνω με θήλαστρο μόνο. Το στήθος σταμάτησε να το πιάνει. με το θήλαστρο όμως μειώνεται το γάλα εκτός κ αν πάρεις νοσοκομειακό. Στο λέω γιατί κ εγώ τώρα το έμαθα.

Πα΄ντως δεν είναι λογικό να τρώει 2 ώρες στο στήθος.Μάλλον δεν χορταίνει κ υπάρχει η περίπτωση να μάθει το στήθος πιπίλα όταν κάθεται τόση ώρα. Η πιο σωστή ένδειξη για το αν τρώει στο στήθος είναι εαν παίρνει βάρος κάθε μέρα. Μήπως να πάρεις ζυγαριά? δεν ρωτάς κ τη γνώμη του παιδιάτρου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφη περαστικά στον γιόκα σου!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ άλλο χειρουργείο να μην χρειαστεί ποτέ ξανά!!

Για την μπουσουλίτσα δεν ξέρω τι έπαθε η μπέμπα της. περαστικά της εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!! Τι κάνετε; Εμείς καλά. Κοιμάται ο πρίγκιπάς μου!!!

Κοννα πιστεύω ότι κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου, γι’ αυτό καλά έκανες και ανέβηκες ψυχολογικά… Μη στεναχωριέσαι, να είσαι δυνατή! Σαββατογεννημένο το μωράκι σου;;; Έχουν μια μέρα διαφορά με το δικό μου!

Για τον ίκτερο… και μένα μέχρι 25 ημερών είχε. Μπήκαμε και στη λάμπα τις 2 τελευταίες μέρες και από το νοσοκομείο βγήκαμε με 12. Θήλασα κανονικά, μόνο σε δύσκολες περιπτώσεις έδινα συμπλήρωμα. Απλά μου είπε η παιδίατρος ότι το μητρικό γάλα τον παρατείνει, όχι ότι πρέπει να διακόψεις τον θηλασμό.

Ευτυχώς εδώ στο νοσοκομείο έχουν ένα μηχάνημα που μετράνε τον ίκτερο ακουμπώντας το στο μέτωπο του μωρού και δεν χρειάστηκε να του παίρνουν αίμα. Δίνει αυτό μια τιμή κατά προσέγγιση, με μια μονάδα διαφορά πάνω κάτω και αν δουν ότι είναι πολύ ανεβασμένο κάνουν και εξέταση αίματος πριν τα κρατήσουν τα μωρά για θεραπεία. Σκεφτείτε ότι εμείς πήγαμε 11 φορές για μέτρηση! Αν ήταν με αίμα δεν θα το παρακολουθούσαμε τόσο εντατικά!

Χαρουλίνι χαίρομαι που είσαι καλύτερα! :kiss:

Αναστασία υπομονή με τα κιλά… θα προσπαθήσουμε κάποια στιγμή αλλά ακόμα δεν είναι ώρα!!!

Ανθρωπάκι μου θα βάλω φωτό να τον καμαρώσετε τον παίδαρό μου!! Δεν μπορώ να τις μικρύνω γμτ… (Αγνούλα αυτό με τη ζωγραφική πως το κάνεις και μικραίνουν; Δεν το βρίσκω…)

Όσο για το σεξ που ρωτάς… Στο ίντερνετ κάπου διάβασα ότι μετά τις 6-8 βδομάδες κάνει. Και ο γιατρός μας είπε ότι σε ένα χρόνο μπορούμε να ξαναβάλουμε μπροστά για το 2ο!!!

Ολίβια καλή αρχή στη δίαιτά σου!! Εγώ πάντως σίγουρα δεν θα βάλω μπικίνι φέτος… μάλλον και για πολλά χρόνια με τόση ραγάδα… :(

Μπεμπουλίνα μπήκα και είδα για το θέμα που έγραψες… Σοκαρίστηκα αλλά και τρελάθηκα από τα νεύρα.

Ναι, σαν γονείς δεν τα ξέρουμε όλα…

Ναι, μπορεί να το κάνουμε για να χαρούμε από τα γέλια τους…

Ναι, μπορεί να το κάνουμε ακόμα και ασυναίσθητα από την κούραση κτλ…

ΑΛΛΑ... αυτοί που φέρονται στα μωρά σαν αντικείμενα και το κάνουν εσκεμμένα, είτε είναι νταντάδες είτε είναι γονείς… αυτό το θεωρώ έγκλημα, δεν μπορώ ούτε να το διανοηθώ.

Να ρωτήσω κάτι… εμένα όταν τον κρατάω κουνιέται και σηκώνει το κεφαλάκι του και μετά μπορεί να πέσει πάλι απότομα στον ώμο μου… αυτό δεν είναι κάτι εεε;;; Φοβάμαι ακόμα και τις κινήσεις του τώρα!!!

Έφη μου χαίρομαι ειλικρινά πάρα πολύ που όλα πάνε καλά και έτσι θα συνεχίσουν να πηγαίνουν! Έχε πίστη, ο Θεός θα σας βοηθήσει. Να ξέρεις ότι ολες σε σκεφτόμαστε και εσενα και τη Νίκη… Φιλάκια στα μωράκια σας! :kiss:

Τόση ώρα που γράφω ξύπνησε ο μπεμπούλης και μάλλον θα τα κάνει γαιτί σα να ζορίζεται λίγο! Σας φιλώ, ίσως ξαναμπώ μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamoliθέλω κι εγώ δίαιτα γαμώτο αλλά επειδή θηλάζω δεν θέλω να το ρισκάρω..ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

agnoulaεμάς όλο κοιμάται στη βόλτα βρε παιδί μου, βέβαια είναι και 1,5 μηνών ακόμα ενώ εσείς είστε 3 μηνών απ'ότι βλέπω..λές να κρατηθεί ξύπνιος μεγαλώνοντας?

mpempoulina τυχερούλα με τον βραδυνό ύπνο..η κόρη σου είναι μία εβδομάδα μεγαλύτερη από τον γυιό μου αλλά εκείνος ξυπνάει κάθε τ΄ρείς ώρες περίπου..δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε τέτοιο πρόγραμμα με τον θηλασμό..

stasamich είναι μικρούλης άκόμα μωρέ ο δικός σου..είναι ακριβώς όπως τα λέει η manm, περναει φάση ταχείας ανάπτυξης, κι ο δικός μου περνάει τέτοιες μέρες-συνήθως κρατάει δύο μέρες κι αλλάζει κι η ποσότητα του γάλακτός σου μέσα σε αυτές..κι εγώ αγχώνομαι απίστευτα με το αν έχω αρκετό γάλα..έλεγα χτές ότι αν είχα μια ευχή αυτή θα ήταν να μπορώ να έχω στο στήθος ένα μετρητή και να δείχνει πόσο γάλα έχω ανά πάσα στιγμή!!

manm κι εγώ με φυσιολογικό τοκετό γέννησα μέσα σε τέσσερις ώρες..αξέχαστη εμπειρία..ανεπανάληπτη και απερίγραπτη!

labrinip ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα φαγητού έχουμε με τον αποκλειστικό θηλασμό, κάθε τρείς ώρες τρώει περίπου αλλά κάποιες φορές και νωρίτερα..δεν μπορείς να προβλέψεις με τους ρυθμούς ανάπτυξής τους τώρα!

matakiaefh περαστικά κούκλα μου, να φύγουν όλες σας οι έννοιες και να μην ξαναγυρίσουν εύχομαι..να ναι καλά ο κούκλος σας και τίποτα άλλο! Πόσο χάρηκα που διαβάσαμε νέα σου..τις ευχές μας και στη φιλενάδα σου!

Κορίτσια μία απορία: κοιμούνται ήσυχα τα μωράκια σας? Εμένα τις πρώτες ώρες είναι ήρεμος..από τα μέσα του ύπνου του περίπου είναι πολύ ανήσυχος αν και έχει φάει..κάνει ήχους δυνατούς, χτυπάει τα χεράκια του, γυρνάει το κεφαλάκι του δεξιά κι αριστερά..η μαία μου είπε να μην ανησυχώ αλλά το έχω πολύ στο νού μου. Εχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andriani έγραψε:

Κορίτσια μία απορία: κοιμούνται ήσυχα τα μωράκια σας? Εμένα τις πρώτες ώρες είναι ήρεμος..από τα μέσα του ύπνου του περίπου είναι πολύ ανήσυχος αν και έχει φάει..κάνει ήχους δυνατούς, χτυπάει τα χεράκια του, γυρνάει το κεφαλάκι του δεξιά κι αριστερά..η μαία μου είπε να μην ανησυχώ αλλά το έχω πολύ στο νού μου. Εχει καμία άλλη παρόμοια εμπειρία??

Έτσι είναι και το καμάρι μου! Ολόκληρη διαλογική συζήτηση μπορεί να κάνει στον ύπνο της... καλά για τις κινήσεις δεν το συζητώ!! Αλλά έτσι είμαι και εγώ από μωρό παιδί! Άσε που πριν λίγο καιρό άρχισε να κάνει και έναν τρομακτικό ήχο! Σαν πουλί με φαρυγγίτιδα, χαχαχα! Φυσιολογικό είναι, μην ανησυχείς!!

Σας βάζω και ένα βιντεάκι από σήμερα το πρωί:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi. έγραψε:

Ολίβια καλή αρχή στη δίαιτά σου!! Εγώ πάντως σίγουρα δεν θα βάλω μπικίνι φέτος… μάλλον και για πολλά χρόνια με τόση ραγάδα… :(

Α καλά και εγώ έκανα λίγες! :(:( Τζάμπα τόσο πάστωμα με κρέμες! Ευτυχώς είναι μικρές και πολύ χαμηλά και ευελπιστώ να κρύβονται από το μαγιό! Πάντως πήρα τώρα άλλη κρέμα και ξαναπαστώνομαι! Χαχαχαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα... εχει 2 μερες να μπω κ γραψατε τοοοοοσα!!!

Ανδριανη για καλλυντικα χρησιμοποιω και για μενα και το μωρο τα αβεν τα οποια ειναι υποαλλεργικα, εχουν ιαματικο νερακι μεσα κτλ κτλ κτλ! εννοειται πως υπαρχει ειδικη σειρα για τα μωρακια! τα συστηνωωωωωωωω!!!

Αναστασια και Ποπη υπομονη με τα κιλακια και θα χαθουν! κι εγω εχω καποια παραπανισια απο πριν!

Μπεμπουλινα μου ξυπναει η δικια σου μονο στις 7 το πρωι ε? ανυπομονω και για την δικια μου!

Μαμολι καλη αρχη με την διαιτα!

Αγνουλα αντε αρχισε κι εσυ,... μια αποφαση ειναι!

Τζενακι καλες βολτες τωρα που σαραντησατε!

Νικη μου το γαλα αλλα και τσαι πρεπει υποχρεωτικα να ειναι χλιαρα!

για το χαμομηλο δεν γνωριζω... εμεις πινουμε το κιντερτε, που ειναι ειδικο για τα μωρουλινια μας...αλλα και μενα ΠΑΝΤΟΤΕ πνιγεται... οποτε καθε 3-4 γουλιτσες ακριβως της βγαζω το μπιμπερο εξω απο το στομα για μικρο διαλειμματακι... αναγκαστικα!!!

ΕΦΗ ΜΟΥ!!! σιγα-σιγα και ολα θα καλυτερευσουν...ακομη περισσοτερο! δυναμη και υπομονη να εχετε και ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ!!!

σας σκεφτομαι!!!

Νικη-Μπουσουλιτσα φιλακια και ελπιζω να ναι καλυτερα το μωρακι σου!

οσο για μας,.. μεγαλωνουμε και δεν μας κανουν τα ρουχαλακια για νεογεννητα(οχι τα 0-3)... το καινουριο γαλατακι ειναι τελειο μιας και δεν κανουμε καθολου εμετους.... για το γαλατακι. πινουμε καθημερινα τσαγακι που μας βοηθαει στους κολικους-κακακια-αερια... ξυπναμε καθε 3 ωρες....εχουμε τριχοπτωση αλλα και αλλαγη τριχας! γινομαστε ξανθιες!

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμάς!

Σήμερα ήταν μια δύσκολη΄, ημέρα. Η νεραιδούλα μου ήταν ανήσυχη. ε Κανονικά ειχαμε ραντεβού με τον παιδίατρο αύριο το πρωι, αλλά την πηγαμε σήμερα γιατί τελικά ακριβώς όπως το είχα φοβηθεί είχε στοματίτιδα η μικρή. Απο εχτές το μεσημέρη η γλωσσούλα της ειχε κάτι ασπραδάκια και σήμερα είχαν γίνει χειρότερα κ εμοιαζε να την ενοχλεί. Γιαυτό δεν ήθελε να θηλάσει σήμερα και γενικά ήταν ανησυχη, υπέφερε η μικρούλα μου. Στο τσακ την προλάβαμε να μην χειροτερέψει περισσότερο. Θα της βάζω ενα gel για μια εβδομάδα. Κατά τα άλλα η παιδίατρο την βρήκε μια χαρούλα!

Φτάσαμε τα 4.360 κ 56 εκ!!! Της εξήγησα τι κάνουμε με τον θηλασμό κ μου είπε οτι πολύ καλά κάνω κ της δίνω γάλα μετά γιατί το παιδί για να πίνει αυτές τις ποσότητες ΠΕΙΝΑΕΙ και δεν εχει πάρει την πσοσότητα που πρέπει..Οχι γιατί άκουγα κάτι χαζά οτι δεν πεινάει κ οσο του δώσεις θα φαει..και οτι σιγουρα τρώει σε μια ώρα που την εχω στο στήθος..Καλά λες κ δεν ήξερα πότε πεινάει το παιδάκι μου. :angry: . Τώρα με την στοματίτιδα τις επόμενες 3 ημέρες δεν θα θηλάσει. Θα της βγάζω γαλατάκι με το θήλαστρο.

Αυτά τα νέα μας!

Εφούλα, χαίρομαι τόσο που είστε καλύτερα!!! Αντε βρε κοπέλα μου, τι αγωνία είναι αυτή που πέρασες..τώρα ολα όμως θα πηγαίνουν καλύτερα. Ο γιόκας σου είναι πολύ αντράκι! Επίσης είναι και μεγάλο φατσάκι!!!

Πόπη, φιλάκια στο αντράκι σου!!! Περιμένω με αγωνία να τον δω!!!

Ολίβια, ΄φατσάκι και το Αθηνάκι!!!

Κορίτσια εγώ απο κιλά, είχα βάλει 9 και μου εχει μείνει 1. Αλλά είχα πάρει απο πρίν την εγκυμοσύνη μερικά παραπάνω, οπότε εχω κ εγω δουλίτσα. Κρίμα που κοιλιακους κ.τλ. δεν μπορούμε να κάνουμε πρίν το εξάμηνο.. :( . Περπάτημα και μπανάκια λοιπόν.

φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aνθρωπακι περαστικα σας!!!

Βεβαια πειναει το μωρο σου για να πινει 100 μλ συμπληρωμα, απλα αυτο που σκεφτηκα εγω οταν διαβασα αυτα που εγραψες στο αλλο ποστ ειναι μηπως η μικρη σου πινει το γαλα απο το στηθος σου σε ενα τεταρτακι και την υπολοιπη ωρα απλα πιπιλαει και χουζουρευει με αποτελεσμα 1,30 ωρα μετα να το εχει ψιλοχωνεψει και να ξαναπινει (γιατι και μενα πινει γυρω στα 90μλ και στο 2ωρο ξαναπιναει, το ξερω γιατι παλιοτερα τον ζυγιζα πριν και μετα το γευμα) γιατι δεν το κανεις και συ , μονο ετσι θα ξερεις με σιγουρια ποσο πινει και δεν χρειαζεται να ρωτας κανεναν!!

Δεν ξερω παντως εμενα η ζυγαρια με βοηθησε πολυ, αρκετες φορες θα ειχα καταφυγει στο συμπληρωμα στην αρχη αν δεν εβλεπα οτι ειχε φαει οποτε γκρινιαζε για αλλο λογο και οχι γιατι πεινουσε, ισως αν του εδινα ομως να το επινε (βεβαια αυτο μονο αν το παιδι παιρνει βαρος και βρεχει τις πανες του)

Χαρουλα μηπως τρεχει πολυ απο την πιπιλα το χαμομιλακι και γι αυτο πνιγεται

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαρια 76, η παιδίατρος μου είπε ότι αν έπινε και από εμένα 90-100 μλ και μετά από 1 ή 1μιση ώρα άλλα 100 τότε θα είχε πάρει παραπάνω βάρος από όσο θα θέλαμε, άρα από το στήθος πρέπει να παίρνει γύρω στα 20-30 μλ μέσα σε μια ώρα :( . Τώρα είμαι ανήσυχη γενικά, γιατί η στοματίτιδα είναι μυκητίαση κ λογικά πρέπει να κάνω θεραπεία κ στο βυζί. Διάβασα αναλυτικά τι είναι και μάλλον γιαυτό πόναγα όταν την θήλαζα χωρίς την ψευδοθηλή, γιατί η καντιντα (έτσι λέγετε αυτό) έχει πολύ πόνο στο θηλασμό και εμφανίζεται συχνά σε θηλάζουσες γυναίκες. Γράφει παντου οτι δεν πρέπει να σταματήσω να την θηλάζω, αλλά φοβάμαι μήπως την κολλαω, με κολλάει κ την ξανακολάω..Δεν θέλω να υποφέρει λεπτό γαμώτο. Προσπαθω τόσο να πίνει το γαλατάκι μου και τώρα παθαμε αυτό, μουτζωμένοι είμαστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να΄μαι κι εγώ..Η μικρή ξύπνησε πάλι πάνω στο 3ωρο..καλά τί φοβάται αν κοιμηθεί παραπάνω; Anyway..Πριν ξυπνήσει είχα ξεκινήσει να σας γράφω..

Εφούλα μου πολύ χάρηκα με τα νέα σας! Σας σκεφτόμουν.. Κούκλος ο γιος σου! Φιλιά πολλά να του δώσεις και να μεταφέρεις στην Νίκη τα περαστικά μας για το μωράκι της. Να τα λέμε όποτε μπορείς :kiss:

maryloo για να καταλάβω τί γίνεται με το ΙΚΑ: πρώτα θα μου κλείσουν ραντεβού για να μου γράψουν τα εμβόλια και μετά θα μου ξανακλείσουν ραντεβού για να τα κάνουν; αν είναι έτσι, ωραία η ιδέα σου για τα εμβόλια, θα τα πάρω από ένα φαρμακείο και θα πάω να τα κάνει η παιδίατρός μας και ας πληρώσω 30 Ευρώ επίσκεψη! Αύριο θα πάρω τηλέφωνο 07:20 και θα σου πω! Ευχαριστώ πάντως!

Ολίβια, έτσι το έκανα με το χαμόμηλο..όπως το κάνεις κι εσύ, απλά δεν ήξερα αν ήταν σωστό..με σκέτο νερό μου πνίγεται! Όσο για τους κολικούς, όταν ήταν 14 ημερών έκλαιγε όλη μέρα..μάλλον περνούσε κολικούς..δεν ξέρω, ήταν και αρχή τότε και τα είχα χαμένα.. άλλαξα γάλα και από τότε κλαίει πολύ μόνο όταν κατουράει. Δεν ξέρω αν την διαφορά την έκανε το γάλα , πάντως έχει την διπλάσια τιμή από αυτό που της δίναμε! :lol: Κλάνει (sorry :silly: ) και συνέχεια και ίσως να φταίει και αυτό..

Καλά! Τέλειο το βιντεάκι;;;;; Απλά τέλειο! :woohoo:

Andriani κι εμένα η μικρή κοιμάται όπως περιγράφεις! Απ'ότι ρώτησα κι εγώ έτσι κάνουν όλα τα μωράκια. Άντε όμως να το συνηθίσω και να μην πετάγομαι συνέχεια πάνω..αδύνατον! Άσε που από το πάλεμα ξεσκεπάζεται! Το καλύτερο είναι όταν πάει να την πάρει ο ύπνος! Ρίχνει κάτι γέλια!! Λιώνω!!!!!

Πόπη, αν θες να αλλάξεις μέγεθος σε φωτογραφία, πατάς δεξί κλικ πάνω στην φωτογραφία και επιλέγεις 'άνοιγμα με ζωγραφική' και στην πάνω μεριά της οθόνης θα βρεις την επιλογή 'αλλαγή μεγέθους'.

Χαρά, τί καλά που δεν κάνει εμετούς το μωράκι σου! Λες να έφταιγε το γάλα τελικά;

anthropaki περαστικά στο μωράκι σου! Εύχομαι να μη ταλαιπωρηθεί με την στοματίτιδα.

Όνειρα γλυκά σε όλες σας! Πάω για ύπνο γιατί σε 3 ώρες πάλι θα έχουμε αγγελτήριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο μένα. Ειμαι καινουργια στη παρεα σας , δεχθητε με κι εμενα!

Εχω εναν μπεμπουλη δυο μηνων. Τον θηλαζω αποκλειστικα τωρα πια και ειναι πολυ καλος απο κιλα. Στην αρχη λιγο με φοβισαν ο παιδια τρος, η πεθερα κλπ, γιατι λεγανε οτι δε χορταινει το παιδι, θελει συμπληρωμα κι αλλα τετοια κουλα! Του εδωσα ξενο γαλα, το ηπιε γιατι ειναι λαιμαργος αλλα σχεδον αμεσως το εκανε εμετο. Τωρα τρωει μονο στηθος και ειναι ηδη 5.500 κιλα, χοντρουλης, χοντρούλης!

Το μονο προβλημα μου ειναι οτι ποναει πολυ το ενα το στηθος μου. Ειχα και προβλημα με τις θηλες( ειχαν κανει πληγες και πονουσαν )αλλα τωρα ειναι μια χαρα. ) Δεν μου φαινετε για μαστιτιδα γιατι ουτε πυρετο εχω, ουτε ειναι κοκκινο πουθενα.Εχει καμοια σας το ιδιο προβλημα? Πως να το αντιμετωπισω?

Κατα τάλλα, νομιζω οτι ειναι τελειο το να εχω μωρο και παλι!!!! :cheer:

Εχω αλλα δυο παιδακια , 14 και 12 χρονων!!!

Φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες μου!!!!!!!!Τι κάνετε???

PAMELA καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!Να σου ζήσει το μωράκι και να χαίρεσαι τα 2 σου παιδιά!!!!

Χαρά μου θα ξεκινούσα αλλά επειδή θηλάζω δεν θέλω σιγά σιγά πιστεύω κάτι θα χάνω!!!!!

Ποπη μου διαλέγεις την φωτογραφία που θες κάνεις δεξί κλικ επάνω της και επιλέγεις ανοιγμα με ζωγραφική,εκεί πας στην μπάρα εργαλείων και επιλέγεις εικόνες και μετά επιλέγεις αλλαγή μεγέθους/παραμόρφωση!!!!Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

anthropaki περαστικα στη μικρη σου!!!!!!

Andriani και μένα όταν ήταν 1,5 μηνών κοιμόταν όλη την ώρα στη βόλτα,τώρα έλα να τη δεις το μάτι γαρίδα θέλει συνέχεια να κοιτάει τον κόσμο και επειδή από το καρότσι δεν μπορεί και εκνευρίζεται την έχω συνέχεια στο sling για να μπορεί να χαζεύει και ο άντρας μου κουβαλάει το καρότσι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera!!!

Ανθρωπακι αν λενε οτι μπορει να θηλαζεις το μωρο καντο !! Αν κανετε και οι δυο ταυτοχρονα την θεραπεια ακολουθοντας πιστα τις οδηγιες τοτε δεν θα εχετε το προβλημα να κολαει η μια την αλλη!! Περαστικα και παλι!! :)

Παμελα καλως ηρθες στην παρεα μας!! Να σο ζησει το μωρακι!!Πιθανοτατα η σταση του μωρου στο θηλασμο ειναι λαθος και γι αυτο πονας και πληγωνονται οι θηλες σου

Και μας ο μικρος κοιμαται συνεχως στις βολτες!!

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera!!!

Ανθρωπακι αν λενε οτι μπορει να θηλαζεις το μωρο καντο !! Αν κανετε και οι δυο ταυτοχρονα την θεραπεια ακολουθοντας πιστα τις οδηγιες τοτε δεν θα εχετε το προβλημα να κολαει η μια την αλλη!! Περαστικα και παλι!! :)

Παμελα καλως ηρθες στην παρεα μας!! Να σο ζησει το μωρακι!! Την σταση που βαζεις το μωρο να θηλασει πρεπει να δεις μπορει να ειναι αυτο!

Και μας ο μικρος κοιμαται συνεχως στις βολτες!!

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες!!!!!

Μια που κοιμάται ο πιτσιρίκος μου είπα να μπω λιγάκι στο μαμμυ!

Τρέξιμο πολυ κορίτσια ε; Παρόλο που είναι φρόνημος και κοιμάτε αρκετά, όταν είναι ξύπνιος θέλει πάντα κάποιος να ασχολείτε μαζί του αλλιώς γκρινιάζει...

Θέλει τραγουδάκια, χορούς, κουβεντούλες... :P Οπότε όπως καταλαβαίνετε παρατάω οτι κάνω και ασχολούμαι με τον μπεμπούλη μου! Ευτυχώς δεν έχω κάψει ακόμα φαγητό!!!!

Ολίβια είναι τρέλα η μικρή σου!!!!

Εφούλα μου ο μπέμπης σου είναι σκέτη γλύκα!!!!

Πάμελα μου καλωσήρθες στην παρέα μας και να χαίρεσαι και τα 3 σου παιδάκια! Συνήθως η θηλή πληγώνεται με την κακή θέση του μωρού στο στήθος. Προσπάθησε διάφορες θέσεις να δεις ποια σε βολεύει καλύτερα. Να προσέχεις πάντα να βάζει στο στόμα του και την αλω περιοχή και όχι μόνο τη θηλή.

Νίκη μου καλύτερα στην μηνιαία επίσκεψη που ούτως ή άλλως κάνεις στον γιατρό, κράτα και το εμβόλιο. Μην πληρώνεις έξτρα επίσκεψη. Αλλά το εμβόλιο να πηγαίνεις να το γράφεις στο ΙΚΑ.

Χαρουλίνι μου ξανθιά σαν την μανούλα της θα γίνει η ζουζούνα σου ε;;; Θα κάψει καρδιές!!!!

Ανθρωπάκι μου εύχομαι περαστικούλια!!!!!

Θα προσπαθήσω να βάλω φωτο του μπέμπη μου.... αν τα καταφέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

TZENAKI1 έγραψε:

manm poia koritsia gennisan me fysiologiko toketo;egw

egw gennhsa me fisioligoko toketo,

Καλημέρα σε όλες τις ζουζούνες και στα ζουζούνια σας!!!!

Και εγώ με φυσιολογικό τοκετό γέννησα και χωρίς επισκληρίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Manm μου επαφές άρχησα να έχω μετά τις 43 ημέρες που μου τελείωσαν και τα λόχεια. Την πρώτη φορά ήταν πραγματικά σαν να ηταν η πρώτη φορά στη ζωή μου... πόνεσα πολύ, παρόλη την "προεργασία" :blush: Από τότε κάθε φορά πονάω στην αρχή λίγο αλλά μετά περνάει. Το θέμα είναι οτι το νιώθω εντελώς διαφορετικά από πριν την γέννα, σαν να μην έχω καλή αίσθηση...δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς.. παραξενο μου φαίνεται αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PAMELA έγραψε:

Καλημερα κι απο μένα. Ειμαι καινουργια στη παρεα σας , δεχθητε με κι εμενα!

Εχω εναν μπεμπουλη δυο μηνων. Τον θηλαζω αποκλειστικα τωρα πια και ειναι πολυ καλος απο κιλα. Στην αρχη λιγο με φοβισαν ο παιδια τρος, η πεθερα κλπ, γιατι λεγανε οτι δε χορταινει το παιδι, θελει συμπληρωμα κι αλλα τετοια κουλα! Του εδωσα ξενο γαλα, το ηπιε γιατι ειναι λαιμαργος αλλα σχεδον αμεσως το εκανε εμετο. Τωρα τρωει μονο στηθος και ειναι ηδη 5.500 κιλα, χοντρουλης, χοντρούλης!

Το μονο προβλημα μου ειναι οτι ποναει πολυ το ενα το στηθος μου. Ειχα και προβλημα με τις θηλες( ειχαν κανει πληγες και πονουσαν )αλλα τωρα ειναι μια χαρα. ) Δεν μου φαινετε για μαστιτιδα γιατι ουτε πυρετο εχω, ουτε ειναι κοκκινο πουθενα.Εχει καμοια σας το ιδιο προβλημα? Πως να το αντιμετωπισω?

Κατα τάλλα, νομιζω οτι ειναι τελειο το να εχω μωρο και παλι!!!! :cheer:

Εχω αλλα δυο παιδακια , 14 και 12 χρονων!!!

Φιλάκια σε όλες

Καλημέρα και καλώς την!

Μπορεί ο πόνος που περιγράφεις να είναι απο καντιντίαση:

Τσεκαρε αν:

--------------------------------------------------------------------------------

Δυστυχώς, δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει σωστή διάγνωση. Πολλες φορές η καντιντίαση δεν φαίνεται καθόλου, κι έτσι δε μπορεί πάντα να γίνει διάγνωση από γυναικολόγο.

Μπορόυμε όμως να καταλάβουμε από τα συμπτώματα.

Συμπτώματα

Ροζ, ή κόκκινες θηλές

Ματωμένες η σκασμένες θηλές

Φαγούρα ή κάψιμο στις θηλές

Πόνος σαν κάψιμο βαθειά στο στήθος

Πόνος που συνεχίζεται σε όλη τη διαρκεια του θηλασμού

Λευκά σημάδια μέσα στο στόμα του μωρού, κυρίως στα μάγουλα ΄(σε αρχικό στάδιο μπορεί να μην έχουν εμφανιστεί στο μωρό)

Καντιντίαση σε άλλα σημεία του σώματος ( πχ στον κόλπο).

Ελπίζω να μην είναι αυτό. Αλλά αν είναι, καλό είναι να το αντιμέτωπίσεις το γρηγορότερο, να μην περάσει στο μωρούλι κ μην ανταθούν τα συμπτώματα. Eμεις τώρα ανακαλύψαμε οτι το περνάμε κ εγω κ η μπεμπουλα μου :( . Καλήμερα και παλι καλως την.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...