Μετάβαση σε περιεχόμενο

thilasmos k kapnisma


Recommended Posts

kalispera!!sygnomi pou anoigo ena tetoio thema opos eida paliotera eixe dimiourgisei kontres omos eilikrina dn thelo na kano kati tetoio apla thelo katanoisi k na mou peite tis dikes empeiries!!kapnizate sto thilasmo??ego dn mporo na to kopso kapnizo amesos meta to thilasmo k kano pente tsigara tin mera opos xero ayto to kapnisma ton pente tsigaron dn pernaei ston organismo!!peite mou k eseis k min me krinete me asxima logia gt ego apla thelo na mou peite ti kanate me to tsigaro ston thilasmo ektos apo to oti to kopsate!!help me :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον ειναι καλυτερα νομιζω να καπνιζεις 5 και να θηλαζεις παρα 25 και να δινεις ξενο

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... 9%F3%EC%E1

μπορεις να δεις και εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.

Εχω μια φιλη που οχι καπνιζει 5 τσιγαρα αλλα πακετο ολοκληρο.

Πολυ, ε?

Να σου πω.

Οσο και να εψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα κατα ποσο περναει το τσιγαρο στο μητρικο γαλα και τι επιπτωσεις εχει.

Βρηκα ομως οτι οταν η μανα μυριζει τσιγαριλα το μωρο εισπνεει ολλον αυτον τον καπνο και εκει ειναι το καο.

Ειναι καλυτερα ομως η μητερα να συνεχισει να καπνιζει και να θηλαζει παρα να συνεχισει να καπνιζει και να δεινει φορμουλα.

Το μητρικο γαλα ειναι αναντικαταστατο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω προσωπική εμπειρια να μοιραστω .

Θα σε διορθωσω και θα σου πω οτι σαφως και περναει η νικοτινη στον οργανισμο σου αλλα μεχρι 5 τσιγαρα δεν ανιχνευεται στο μητρικο γαλα . Καταλαβες τι διαφορα ?

Εκτος απο το να καπνιζεις μετα το θηλασμο , πιστευω ξερεις οτι δεν καπνιζουμε ΠΟΤΕ μεσα στο σπιτι (ουτε αποροφητηρες κλπ) και παντα μετα πλενουμε χερια -δοντα -προσωπο, αλλαζουμε μπλουζα και το καλυτερο θα ηταν να φορας και σκουφακι στα μαλλια που μετα θα το βγαζεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ,ΟΧΙ,ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.ΧΘΕΣ ΜΠΗΚΑ Σ'ΕΝΑ ΣΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ.ΗΤΑΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΝ ΕΘΙΣΜΟ ΣΟΥ (ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΗΜΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΕΞΩ)ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ(ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ,ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ).ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΘΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΑΛΛΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ????ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elena kouragio!

poso einai to mwro sou twra?

egw hmouna kapnistria, to ekopsa otan ematha oti eimai egkuos kai ksanakapnisa otan h korh mou htan 3 mhnwn kai koimotane olo to vradu...

diladi otan hksera oti twra h mikrh peftei gia upno kai tha ksupnhsei se 7-8 wres to ligotero, tote ekana kai 2 kai 3 tsigara

apo oso eixa diavasei to kalutero einai na kapniseis amesws afou thilaseis kai prepei na pluneis xeria, dontia, na mhn murizeis kapno katholou...

an ontws kaneis 3 - 4 ante 5 tsigara nomizw oti den pernaei sto gala apo oso exw diavasei

polu swsta eipane kai ta upoloipa koritsia oti kalutera na kapnizeis 3 - 4 tsigara kai na sunexizeis na thilazeis para na kopseis ton thilasmo... eksallou oso megalwnei to mwro sou kai meiwnontai oi thlasmoi pisteuw tha exeis kai esi thn euxereia na kapniseis. skepsou oti otan trwei kai frouta to prwi kai kanoniko fagaki to meshmeri tote tha exeis mono 2 - 3 thilasmous pou tha mesolavoun arketes wres anamesa tous

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΕΚΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΝΟ(ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ) ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΕΡΕΕΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑ ΜΗΝΩΝ ΠΛΕΟΝ. ΚΑΠΝΙΖΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ. ΙΣΩΣ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ: ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ;

ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ... ΘΕΡΜΟΑΙΜΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!! :P

ΑΠΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΗΤΡΙΚΟ ΚΙ ΑΣ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΞΕΝΟ! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Ή ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΤΕ ΚΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ. ΠΟΤΕ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΡΩ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οσα διαβασα για τον θηλασμο κατεληξα στο συμπερασμα- περα απο το να το κοψεις πιο πολυ για σενα- οτι ειναι καλυτερα να θηλαζεις και να καπνιζεις παρα να καπνιζεις και να δινεις σκονι.

Αν μονο αυτος ειναι ο λογος που το σκεφτεσαι τοτε θηλασε ελευθερα.

Δεν νομιζω να κανεις περισσοτερο κακο στο μωρο σου γιατι την μυρωδια της νικοτινης αλλα και καποιες ουσιες θα τις παρει ουτως η αλλως καθως εχι την ιδιοτητα να καθετε παντου- ειδικα αμα εχισει να βαζει πραγματα στο στομα- που ολα τα παιδια το κανουν.

Εγω και ο αντρας μοιυ δεν καπνιζουμε, καπνιζει ομως ο πατερας μου και πολλες φιλες της μαμας μου - ο μικρος ειναι εκει οσο λειπω. Ολοι τους λοιπον βγαινουν εξω και καπνιζουν,και ο μπαμπας μου φοραει μια μπλουζα αλλη που την βγαζει μετα αμα ειναι να παρει τον μικρο αγκαλια πλενει τα χερια του, και το προσωπο του. Διστυχως ομως ο καπνος καθετε και στα μαλλια ..αλλα τι να κανεις ..δεν μπορει να κανει και μπανιο.

Παντως λογω το οτι το μωρο ειναι στο σπιτι εχει ελατωσει σημαντικα τις ποσοτητες που καπνιζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με ολα τα κοριτσια!

καλυτερα 5 και θηλασμος απο γαλα σε σκονη!

ασε που αν δωσεις γαλα σε σκονη θα αρχισεις να καπνιζεις περισοτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω καπνιζω και θηλαζω....και δεν σκεφτομαι να κοψω τον θηλασμο...σιγουρα θα ηταν καλυτερο να μην καπνιζαμε,αλλα προσωπικα εχω κοψει παρα πολλα για να θηλασω και δεν θα μπορουσα και αυτο :blush:

θυμαμαι την αγλαια που μας ελεγε οτι συμφωνα με την αμερικανικη παιδιατρικη το καλυτερο ειναι 1.ο θηλασμος 2.θηλασμος και τσιγαρο 3.ξενο γαλα και 4.ξενο γαλα και τσιγαρο...

στην τελικη οι πιο πολλες κανουν το 4..... ;) τουλαχιστον εμεις προσφερουμε και "σωστο γαλα"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:D eiste oles poly glykies!!sas eyxaristo poly!!annamaria o mpempis mou einai molis dekaoxto imeron dn exo sarantisei kan!!na sas po ti kano apo to agxos mou na min mirizo forao skoufaki plastiko sta mallia tyligo me petseta mpaniou to soma mou amesos meta pleno me sapouni prosopo k xerakia k meta ta dontia mou!!mipos xerete ti na kano gia na min teleiosei to gala??gt simera to vradi o mikros thilaze gia miamisi ora k sto telos me pikri kardia tou edosa 30 ml simpliroma gt eklaige dn xero ti eixe i an to gala mou teleionei gt epese k to stithos mou me tosi ora pou epine gala!!ti na pino ti na troo??
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι θα κανεις για να μην σου τελιωσει το γαλα?????

ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

ειναι απολυτα φυσιολογικο για το μωρακι σου τωρα και για τον επομενο μηνα και ισως και βαλε να θελει να θηλαζει 3 ωρες συνεχομενα και μετα να κοιμαται εειδη κουραζετε ευκολα μιση ωρα να ξυπναει και να τρωει αλλες 2 ωρες παλι συνεχομενα!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα σε απογοητευσω αλλα μεχρι τους 5 μηνες της μικρης μου εγω τουλαχιστον μεσα στο σπτι κυκλοφορουσα με τα εσωρουχα ετοιμοπολεμη

απο τους 4 μηνες και μετα φτιαχνουν λιγο τα πραγματα μην φανταστεις πολυ αλλα σου εχει ρυθμισει την παραγωγη αν θηλαζει ελευθερα και τρωει πιο γρηγορα

εγω λεω 5 μηνες γιατι ηθελε να τρωει καθε μιση ωρα λιγο και μετα απο μιση ωρα παλι απο λιγο

Μπραβο σου που προσπαθεις ομως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elena manoula έγραψε:

:D eiste oles poly glykies!!sas eyxaristo poly!!annamaria o mpempis mou einai molis dekaoxto imeron dn exo sarantisei kan!!na sas po ti kano apo to agxos mou na min mirizo forao skoufaki plastiko sta mallia tyligo me petseta mpaniou to soma mou amesos meta pleno me sapouni prosopo k xerakia k meta ta dontia mou!!mipos xerete ti na kano gia na min teleiosei to gala??gt simera to vradi o mikros thilaze gia miamisi ora k sto telos me pikri kardia tou edosa 30 ml simpliroma gt eklaige dn xero ti eixe i an to gala mou teleionei gt epese k to stithos mou me tosi ora pou epine gala!!ti na pino ti na troo??

το γαλα δεν τελειωνει!

δεν ειναι αποθηκη κια τελειωσε ωστα να περιμενουμε να γεμισει!

θα ξεχεασεις το συμπηρωμα!

η μονη ενδειξη αν το μωρακι σου τρωε ειναι οι βρεγμενες πανες!

θα πρεπει να εχετε γυρω στις 8 ημερισιως!

ετσι κανουν τα μωρακια και δε το δικο σου που ειναι τοσο μικρο!

γαλα εχεις!

την ποσοτητα που παραγεις την ρυθμιζει το μωρο συμφωνα με τις αναγκες του!

οσο θελει τρωει!

εσυ αρκει να του το προσφερεις!

εν θα αφηνεις να περνουν περισοτερο απο 3 ωρες απο την εναρξη του προηγουμενου θηλασμου!

μπορει να θηλζεις ολη μερα!

θα φτιαξουν τα πραγματα!

θα ερθουν ακλυτερες μερες!

εμεις 23 μηνων και θηλαζουμε γυρω στα 5 λεπτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni mou eilikrina dn me peirazei na thilazei k astamatita eidika tote einai pou ton xazevo k xazogelao apo tin xara mou pou tou prosfero kati toso simantiko trofi!!einai toso oraia!!ayto to xero gia to gala pos oso tou dineis toso gala exeis mou to exoun pei!!apla nomiza oti epeidi arxise na pinei pio poly mipos mou teleionei k dn vgazo poly!!eyxaristo:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apo panes allo tipota kathe fora pou troei malista ginetai mouskema dn to ixera omos ayto i kalytera dn to eixa skeftei!!poly kalo ayto pantos pou to thilazeis akoma thelo na po!!k to dianoise oti otan itan na genniso eipa oti makari na mou teleiosei to gala grigora gia na min me dagkonei an dn to ziseis k akous mono ta logia kakoproaireton mamadon telika dn mporeis na to katalaveis tora parakalao na exo gala gia panta:D

ase pou xthes to vrady eixe pesei toso poly to stithos mou pou nomiza pos teleiose to gala k ekatsa xagripni oli tin nyxta perimenontas na sklirinei to stithos mou apo to gala gia to moraki mou!!afou apo tin kourasi pou eixa skepsou oti koimotan dipla mou k to akouse i mama mou oxtomisi to proi gt eixe skasei sto klama k ego i gaidoura mama dn ton eixa parei eidisi:D

eimai polylogou!!ok:P

ayta!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι καθοσουν ξυπνια?

οταν θα κοιμαται το μωρο σου, θα κοιμασαι και εσυ!

εχει αναγκη απο ξεκουραση!

το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να θηλαζεις!

ολα τα ας τα κανουν οι αλλοι!

ξαναγραφω!

το στηθος δεν ειναι δεξαμενη να γεμιζει και να αδειαζει!

το γαλα παραγεται κατα τον θηαλσμο!

οταν εχει πολυ ωρα να θηλασεις νοιβθεις το στηθος σου πιο βαρυ!

αλλα κια να μααλκωσει γαλα θα παραγεις!

εσυ αυτο που μετρας ειναι οι πανες και τα γευματα!

δεν πρεπει να ειναι λιγοτερο απο 8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sigoura dn einai ligotero apo oxto troei poly afou o paidiatros mou eipe otan irthe pos prepei to moraki na pairnei 50gr ti mera k pairnei 65gr!!poly kala!!dn koimithika omos pebii mou gt eixa stenaxorithei gia to gala!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν θα νοιωθεις ετσι θα μπαινεις εδω, θα γραφεις και θα νοιωθειςκαλυτερα!

ελα στο εξπρες του βυζονυντιου νο 7

ειμαστε πολλες εκει!

το λογοτερο που πρεπει να παιρνει ειναι 25 γρ την ημερα!

30 ημερων δεν ειναι μετρηση ωστε να βγαλει συμπερασμα!

τα τελειομηνα μωρα θα πρεπει στις 15 ημερεςς να εχουν ανακτησει το βαρος γενησης τους!

οι ανες ειναι η ενδειξη για το ποσο τρωει ενα μωρο!

πως θηλαζεις?

ενα γευμα ενα στηθος?

η κανεις αλλαγες?

υποθετω δεν κρατας ρολοι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

analoga kanonika ton thilazo kathe geyma ena stithos alla an ponao merikes fores ton vazo k apo to allo!!roloi gia to posi ora troei??sinithos deka lepta synexomena meta stamataei ton pairnei o ypnos synexizei k etsi dn mporo na vgalo akri akoma!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...