Μετάβαση σε περιεχόμενο

βοηθεια! προβλημα με αντλησεις!


Recommended Posts

καλησπερα. Θηλαζω αποκλειστικα εδω και 2 μηνες και 20 μερες.Επιστρεφω στη δουλεια σε 1 μηνα και αρχισα τις αντλησεις για τραπεζα γαλακτΟς με το swing μια φορα την ημερα το βραδυ. Χτες το βραδυ αντλησα απο στηθος σχεδον αδειο που μολις ειχα ταισει και ενιωσα ενα εντονο πονο. Το πρωι ηταν ακομα αισθητος ειδικα στην πλευρα προς τη μασχαλη και η θερμοκρασια μου απο 35-36 βαθμους.Επικοινωνησα με τον συλλογο θηλασμου και με συμβουλευσαν να θηλασω οσο πιο πολυ μπορω και ζεστες κομπρεσες.Ετσι και εκανα και περασε εντελως ο πονος.

Το προβλημα ειναι το αλλο στηθος που ενω ενιωθα να γεμιζει οταν πηγα να αντλησω με το θηλαστρο το μεσημερι εβγαλε 50μλ με πολυ δυσκολια...

ταλαιπωρηθηκε και η μπεμπουλα μου γιατι δεν εβρισκε αρκετο γαλα ουτε στο ενα ουτε στο αλλο στηθος.

Προσπαθησα να την ξεγελασω με ταισμα και με λιγο κιντερτε τελικα χορτασε και κοιμηθηκε απο τις 10.

Ειμαι λιγο υπερβολικη η κατι παει στραβα?μηπως τελειωνει το γαλα μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα καταρχας μπορει να εισαι απο τις γυναικες που δεν μπορουν να αντλησουν πολυ γαλα- ουτε εγω μπορουσα.

Επισης πριν κανεις τραπεζα δοκιμασε αν το μωρο σου πινει το κατεψηγμενο και ξεπαγομενο γαλα

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αντλεις νωρις το πρωη - αν η μικρη σου δεν ξυπναει το βραδυ να αντλεις και απο τα δυο στηθη, και να κανεις μικρες μεριδες για να μην πετιετε ασκοπα το γαλα, μεγαλονοντας οι αναγκες των μορων αλλαζουν. Η να κανεις αντλυση των ωρα που τασιχει το μωρο απο το αλλο στηθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να μπορεσει μια μητέρα να ανταποκριθει στο θηλαστρο θα πρεπει να εχει κανει 10 τουλάχιστον αντλησεις . Με μι αντληση δεν βγαινει αποτελεσμα .

Το μωρο ΠΑΝΤΑ βρισκει γαλα αλλα πιθανον λογο αντλησης οχι με μεγάλη ροή . Αυτο εκνευριζει πολλες φορες τα μωρα και γκρινιάζουν .

Υπομονή με τις αντλήσεις και συμφωνω με τη Σεσ οτι η καλυτερη ωρα ειναι το πρωι . Το βραδυ ειναι πιο δυσκολες οι αντλησεις γιατι υπάρχει και η κουραση της ημέρας αν και αυτο φυσικά δεν ειναι απολυτο .

Το γαλα δεν τελειωνει μην ανησυχεις !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Επισης πριν κανεις τραπεζα δοκιμασε αν το μωρο σου πινει το κατεψηγμενο και ξεπαγομενο γαλα

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αντλεις νωρις το πρωη - αν η μικρη σου δεν ξυπναει το βραδυ να αντλεις και απο τα δυο στηθη, και να κανεις μικρες μεριδες για να μην πετιετε ασκοπα το γαλα, μεγαλονοντας οι αναγκες των μορων αλλαζουν. Η να κανεις αντλυση των ωρα που τασιχει το μωρο απο το αλλο στηθος.

εχω δοκιμασει ευτυχως το πινει το λαιμαργακι μου!!!

αυτο με την αντληση την ωρα που ταιζω δεν μπορω να το κανω!!!χρειαζομαι αλλα 2 χερια!γιατι το στηθος της κλεινει τη μυτουλα και το κραταω!!!

θα δοκιμασω και πρωι thanx!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω κανει 5 αντλησεις μεχρι τωρα με ποσοτητα 100μλ το ενα στηθος σε οχι παραπανω απο 15 λεπτα.νομιζω ειναι καλα για αρχη ε?

τελευταια μου γκρινιαζει στο στηθος και ενω πειναει οταν την βαζω στην αρχη και οταν κουραζεται στο τελος, και εχει λιγο δυσκολια να ρευτει.

υπομονη εχω αρκετη!αν και το βραδυ μου αρεσει την ωρα που την εχω κοιμισει νιωθω χαλαρη οτι εχω ολο το χρονο στη διαθεση μου εχω και παρεουλα τον αντρα ... το πρωι θα αγχωνομαι μην ξυπνησει...γιατι δεν εχουμε ακομα πολυ σταθερα ωραρια μια 7.30 μια 8.30 ξυπναμε και παλι σερνομαι απ τη νυστα... θα δειξει! ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...