Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος...εγω θελω αλλα...


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι καινουρια στην παρεα σας, με αφορμη την κοπελα που εγραψε οτι δε θελει να θηλασει θα σας πω κ εγω τον δικο μου...πονο!!

Εχω ενα κοριτσακι 30 ημερων, ηθελα απο τοτε που ημουν εγκυος να θηλασω αποκλειστικα αλλα δε γινεται παντα αυτο που θελεις.

Προσπαθησα παρα παρα παρα πολυ αλλα δυστυχως η μικρη μου δεν επερνε βαρος.

Η παιδιατρος ηταν κατηγορηματικη,αλλα κ η μαια μου!Το παιδι δεν επερνε βαρος κ κατι επρεπε να γινει αμεσα.Οποτε αρχισα και το θηλαστρο αλλα κ το ξενο.

Καποιες φορες με πιανει το παραπονο κ κλαιω αλλα πανω απο ολα ειναι να ειναι ο θησαυρος μου καλα!!

Προσπαθω να της δινω στηθος οσο περισσοτερο μπορω αλλα πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα μου κοπει το γαλα και στεναχωριεμαι τοσο πολυ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην στεναχωριεσαι πολυ!!!να ηρεμησεις!!!! προσπαθησε να βγαζεις γαλα με το χερι λιγο πριν να θηλασει για να παρει οσο πιο πολυ μπορει απο το τελικο γαλα που ειναι και το λιπαρο ! σταματα τις κακες σκεψεις γιατι επιρεαζεις την ροη και την παραγωγη !! μην ταιζεις το μωρο με ωραριο οποτε θελει να την βαζεις στο στηθος !! ακομα και ολη μερα που λεει ο λογος !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο γεννήθηκε και τι βάρος είχε όταν ξεκίνησες το συμπλήρωμα; Γιατί αντλείς; Αντί να αντλείς, άσε την στο στήθος και να τη βάζεις όσο πιο συχνά μπορείς.

Περισσότερα θα σου πουν τα υπόλοιπα κορίτσια! Παντως δεν ειναι αργα για να επαναφέρεις τον αποκλειστικό θηλασμό, εφόσον το βάρος του παιδιού σου είναι ικανοποιητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεψε με ειμαι ολη μερα με το στηθος εξω αν χρειαστει αλλα στα 10 λεπτα σταματαει να θηλαζει κ κοιμαται.Το παλεψα 20 ημερες αλλα οταν ειδαμε οτι δεν παιρνει βαρος δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο!!Πλεον δεν γινοταν να παρω αλλη παραταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως να επαναφερω τον αποκλειστικο θηλασμο?Πιστευα πως αν δυναμωσει λιγο θα θηλαζει πιο ευκολα αλλα τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη πσο ειναι, γιατι το δεν παιρενι βαρος ειναι σχετικο.

εμενα παντος με αποκλειστικο θηλασμο επειρνε γυρω στο κιλο τον μηνα.

Το δυσιολογικο ειναι να βαζουν περιπου 750 γραμμ το μηνα, παντα εξαρταται απο το βαρος γεννησης.

Ισσος να κανεις κατι λαθος- δεν μπορω να ξερω τι αλλα η μαια σου θα επρεπε να σε βοηθησει να το παλεψεις λιγακι.

φυσικα θα πρεπει παντα να λαμβανεις υποψην σου το παιδι, Υπαρχουν παιδια που ειναι πολυ αδυναμα και δεν μπορουν να θηλασουν, αυτο ειναι γεγονος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAΤΑΡΧΗΝ ΟΣΟ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ...ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΥΠΝΑΣ..ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΣΕ ΗΡΕΜΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΧΡΟΝΙΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω πως πρεπει αν βεβαια το θες οσο λες να μιλησεις με μια συμβολο μητρικου θηλασμου...αυτη θα σε καθοδηγισει πιο σωστα...οσο για το βαρος τα νεογνα ξεκινουν μετα τις 15 μερες να βαζουν ικανοποιητικο βαρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η μαια με βοηθησε πολυ ηταν καθε απογευμα εδω αλλα η μικρη ηταν αδυναμη και τεμπελιτσα.γεννηθηκε 3150 εχασε 350γρ. και μετα απο 20 μερες ηταν μονο 3150 παλι.οταν ξεκινησα κ το μπιμπερο πηρε σε 5 μερες 200 γρ. Τωρα θα την κανω μπανιο κ θα την ζυγισω για να δω στο μηνα ποσα πηραμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρο σου δεν ηταν καθολου αδυναμο.

Εμενα γεννηθηκε 3060, και βληκαμε απο το μαιευτηριο 2940. Και θηλαζε μια χαρα. Απο ανασφαλεις τις πρωτες τρεις ευδομαδες εδινα λογο συοληρωμα περιπου 60-30 γραμμ το 24/ωρο αλλα κατοπην συμβουλων πιο εμπειρων μαμαδων το εκοψα τελειως.

Επισης θηλαζα με ψευτοθηλες τις οποιες παλη ξεφορτωθηκα σχετικα γρηγοα..κλαι ακομα θηλαζω.

Αλλα εχουν δικιο τα κοριτσια, απευθυνσου σε εναν συμβουλο θηλασμου. Εχω σωσμενα τα στοιχεια μερικων στον υπολογιστη της δουλειας, αν σε νεδιαφερει στειλε μου πμ να σου δοσω τα τηλεφωνα τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sofoula να σου ζήσει το μωράκι. Αρχικά θα πρέπει να κόψεις το συμπλήρωμα. Ή θηλάζεις ή δε θηλάζεις. Αν το μωράκι σου κοιμάται στο δεκάλεπτο ξύπνα την, τσιμπησε της το αυτάκι, την πατούσα μη φοβάσαι δε παθαίνει τίποτα. Αν συνεχισεις το ξένο γάλα, θα συνηθίσει το μωρό το μπουκάλι( τη γρήγορη ροή του γάλακτος) και δε θα προσπαθεί να θηλάσει. Ας σου παίρνει και μισή ώρα ο θηλασμός. Σύντομα θα μειωθεί ο χρόνος. Η κόρη μου γεννήθηκε πρόωρα 2800 τη θήλαζα από το μαιευτήριο, έχασε βέβαια και πήγαμε σπίτι 2650. Συγκεντ΄ρωσου, οργανώσου και βάλτο πείσμα και θα τα καταφέρεις. ΑΝ για οποιοδήποτε λόγο δεν τα καταφέρεις δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Μήν αγχώνεσαι.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περιπου 750 τον μηνα 100-150 πανω κατω δεν ειναι θεμα. τα παντα εξαρτονται απο το παιδι ΠΑΝΤΑ!!!!!

Αλλα να ξερεις οτι γεννικα οι παιδιατροι πολλες φορες δινουν με εξερετικη ευκολια σκονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ Cecilia. και οι μαίες το ίδιο. Να φανταστείτε την 6-7 μέρα μετά τη γέννα έκανα πυρετό και η διάγνωση της μαστίτιδας έγινε δια τηλεφώνου(!!) και φυσικά μου είπε "Δεν υπάρχει άλλη λύση, πρέπει να πάρεις χάπια για τη μαστίτιδα και μετά να κόψεις το γάλα". Περιττό να σας πω ότι σε δυο μέρες ήμουνα περδίκι δίχως χάπια! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να κανω μια χαζη ερωτηση γιατι δεν το ξερω?Αφαιρω το σημερινο της βαρος απο το βαρος γεννησης η απο το βαρος που βγηκε απο το μαιευτηριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είναι. Συνέχισε με υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Βοηθάει να σκέφτεσαι ότι τα ίδια που περνάς εσύ τα περνάνε ή τα έχουν περάσει και άλλες μαμάδες. όλα στρώνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι σου ! :)

Λυπαμαι αλλα η παιδιατρος και η μαια σου δεν γνωριζουν πολλα πραγματα για τον θηλασμο και ειναι ανικανες να σε βοηθήσουν να θηλάσεις αποκλειστικά .

Τα μωρα πρεπει μεχρι 20 ημερων να εχουν ανακτήσει το βάρος γεννησης !!!

Εαν αυτο δεν εχει συμβει και συντρεχουν και αλλοι λογοι τοτε και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ δινουμε συμπλήρωμα .

Κακως εμπλεξες με θηλαστρα και συμπλήρωμα , το μωρο σου τα πηγαινε πολυ καλα .

Ειμαι στη διαθεση σου για οποιαδηποτε βοηθεια ή συμβουλη θελεις για να επαναφέρεις τον αποκλειστικό θηλασμο . Ειμαι βεβαια οτι μπορω να σε βοηθήσω και πανω απο ολα οτι μπορειτε να τα καταφέρετε γιατι πολυ απλα δεν υπάρχει κανενα προβλημα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα μωρα που θηλαζουν θελουμε τις πρωτες 15-20 ημερες ν ανακτησουν το βαρος γεννησης τους!

αρα ειστε καλα!

αλλα απαντησε στις παρακατω ετρωτησει αν θες!

ΦΤ Η ΚΤ?

Εκανε ικτερο?

αν ναι ποσο?

μπηκε μοναδα?

τις ζυγίσεις του μωρού με ημερομηνίες

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο?

τι μεσοδιαστηματα μεσολαβουν?

ποσα θηλασμο ,ποσα ξενο?

ποσο συμπληρωμα παιρνει ?

καθε ποτε?

με τι θηλαστρο κανεις αντλησεις?

Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο?

Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

τι χρωμα εχουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΤ Η ΚΤ? φτ

Εκανε ικτερο? ναι

αν ναι ποσο? 10,8

μπηκε μοναδα? οχι

τις ζυγίσεις του μωρού με ημερομηνίες 22/1-3150 26/1-2800 2/02-3000 11/02-3150 16/02-3350 19/02-3470

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο? 8-10

τι μεσοδιαστηματα μεσολαβουν? 2-2.5 το πρωι ενα 4ωρο το βραδυ

ποσα θηλασμο ,ποσα ξενο? ξενο δινω το πολυ 2 φορες την ημερα

αλλα της δινω μπιμπερο με το δικο μου γαλα οταν την παιρνρι ο υπνος στο στηθος.

ποσο συμπληρωμα παιρνει ? σε ml? περιπου 150

καθε ποτε? οταν κοιμαται στα βραδυνα γευματα

με τι θηλαστρο κανεις αντλησεις? madela μονης αντλησης, ηλεκτρικο

Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο? 6-7

Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 4-5

τι χρωμα εχουν? σαν της μουσταρδας :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Να σου ζησει το μωρακι σου ! :)

Λυπαμαι αλλα η παιδιατρος και η μαια σου δεν γνωριζουν πολλα πραγματα για τον θηλασμο και ειναι ανικανες να σε βοηθήσουν να θηλάσεις αποκλειστικά .

Τα μωρα πρεπει μεχρι 20 ημερων να εχουν ανακτήσει το βάρος γεννησης !!!

Εαν αυτο δεν εχει συμβει και συντρεχουν και αλλοι λογοι τοτε και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ δινουμε συμπλήρωμα .

Κακως εμπλεξες με θηλαστρα και συμπλήρωμα , το μωρο σου τα πηγαινε πολυ καλα .

Ειμαι στη διαθεση σου για οποιαδηποτε βοηθεια ή συμβουλη θελεις για να επαναφέρεις τον αποκλειστικό θηλασμο . Ειμαι βεβαια οτι μπορω να σε βοηθήσω και πανω απο ολα οτι μπορειτε να τα καταφέρετε γιατι πολυ απλα δεν υπάρχει κανενα προβλημα !

Καλημερα!Και βεβαια θα χρειατω τιε συμβουλες σου αν μπορεις να με βοηθησεις!!Ξερεις οταν σου λεει η γιατρος σου οτι αν το παιδι δεν παρει βαρος τις επομενες 5 μερες(μου το ειπε την 20ημερα ζωης που ζυγιζε 3150)θα χρειαστει να μπει νοσοκομειο οσο και να θες να θηλασεις αποκλειστικα δεν παιρνεις το ρισκο!Αγορασα αυτο το θηλαστρο λοιπον που μου ειπε η μαια οτι ειναι νοσοκομειακο τουλαχιστον να της δινω το δικο μου γαλα!Η αληθεια ειναι οτι οταν ειναι ξυπνια καθεται στο στηθος αλλα παντα μετα απο 10 λεπτακια την παιρνει ο υπνος για αυτο της δινω σε μπιπερο.Φοβηθηκα πολυ.Καλος ο θηλασμος σκεφτηκα αλλα πανω απο ολα το μωρο μου.Της δινω οσο πιο πολυ στηθος μπορω στην προσπαθεια μου να μην μου κοπει το γαλα!Οταν λεμε οτι εδραιωνεται η γαλουχεια τι ακριβως σημαινει?Διαβασα οτι γινεται στις 6-8 εβδομαδες θηλασμου!Τι να κανω?Φοβαμαι οτι αν κοψω τελειως το μπιμπερο δε θα παιρνει βαρος παλι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To μωρο σου πηρε βάρος , δεν ηταν οτι δεν επαιρνε καθολου βαρος !

Αυτη σαν καλη γιατρος τι βοηθεια σου προσφερε ωστε να βοηθησεις το μωρο να θηλάζει αποτελεσματικά ? .... Το συμπλήρωμα !

Καταλαβαινω οτι αγχωθηκες και να σου πω σιγουρα δεν θα πρεπε οι νεες μαμαδες να ψαχνουν στα φορουμς αυτα που επρεπε να τους λενε οι γιατροι που πληρωνουν !!! Τι να κανουμε ομως δυστυχως φτασαμε να μαθαινουμε περισσοτερα , οσο αφορα τον θηλασμο ,απο το ιντερνετ παρα απο το γιατρο .

Αν αγορασες θηλαστρο αυτο σημαινει οτι ειναι ακαταλληλο για σενα . Το μονο θηλαστρο που ειναι κατάλληλο για σενα ειναι το νοσοκομειακο που το νοικιαζεις . Εχεις τα τηλ ? Με μια αναζητητση στο φορουμ (θηλαστρα και συγκρισεις ) μπορεις να τα βρεις .

Οσο καθυστερεις και δινεις στη μικρη μπουκαλι (ασχετα αν εχει δικο σου γαλα) τοσο εμποδιζεις την εξέλιξη του θηλασμου και σιγουρα δεν μπορεις να εδραιωσεις τη γαλουχια . Η γαλουχια εδραιωνεται στις 6-8 εβδομαδες αν το μωρο θηλάζει ελευθερα οποτε θελει ! Με θηλαστρο και συμπληρωμα δεν εδραιωνεται .

Πες μου τι θα ηθελες και πως μπορω να σε βοηθήσω ... Θελεις να θηλασεις αποκλειστικά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι θελω να θηλασω πολυ απλα φοβαμαιμηπως δεν παιρνει βαρος.αυτο που αγορασα δεν ειναι νοσοκομειακο ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...