Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ!!


Recommended Posts

Κοριτσια, εγω καπνιζα απο το λυκειο! Τον Αυγουστο που βαλαμε μπρος για παιδακι, Σεπτεμβρη το πεταξα απτο παραθυρο. Το τσιγαρο ε!! :silly: :silly: :silly:

Η αληθεια ειναι, οτι ταραξα τα καροτα κ τα αγγουρια, ασε που εφαγα κ τα νυχια μου...αλλα δεν το ξαναεβαλα στο στομα!

Ολα μια ιδεα ειναι ....Τωρα 5 μηνες μετα....Λεω σε ολους να κοψουν το τσιγαρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου εγω καπνιζω απο τα 14 μου!!! σαν καλο αλητακι που ημουν στο σχολειο χιχιιχιχχιχι !!! και ειμαι 25. ε μολις ειδα τις δυο γραμμουλες στο τεστ εγκυμοσυνης...παει.....ως δια μαγειας δεν το θελω το τσιγαρο!!! δεν με ενοχλει καν που καπνιζουν οι γυρω μου. εγω δεν εχω ζηλεψει καθολου!!! εχω πει βεβαια, αν μου ερθει να καπνισω ενα τσιγαρακι θα το καπνισω οταν το ζητησω! αλλα προς το παρων τιποτα!!!! και ελπιζω να συνεχισω ετσι!!! βεβαια να σας πω την αληθεια μου τη σπανε καποιοι απο το περιβαλλον μου που μου ερχονται με το τσιγαρο μεσα στη μουρη!!! ενταξει ρε παιδια,καντε λιγο κρατι μπροστα μου!!! μη μου πετατε και τον καπνο μεσα στη μουρη!!! οχι απο θεμα ζηλειας, απο θεμα λογικης!!! βλεπουν μια κοπελα φρεσκια εγκυουλα και με το που μπουν μεσα στο σπιτι ζητανε τασακι!!! και ουτε που ασχολουνται με το αν εμενα με ενοχλει. βασικα δεν με ενοχλει,αλλα εκεινοι δεν επρεπε να ρωτησουν?? πειτε μου οτι δεν ειμαι περιεργη λογω εγκυμοσυνης !!! απλα εγω στη θεση τους θα το μετριαζα μπροστα τους!! δεν θα ημουνα στον κοσμο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mikroulaxristos έγραψε:

κοριτσακια μου εγω καπνιζω απο τα 14 μου!!! σαν καλο αλητακι που ημουν στο σχολειο χιχιιχιχχιχι !!! και ειμαι 25. ε μολις ειδα τις δυο γραμμουλες στο τεστ εγκυμοσυνης...παει.....ως δια μαγειας δεν το θελω το τσιγαρο!!! δεν με ενοχλει καν που καπνιζουν οι γυρω μου. εγω δεν εχω ζηλεψει καθολου!!! εχω πει βεβαια, αν μου ερθει να καπνισω ενα τσιγαρακι θα το καπνισω οταν το ζητησω! αλλα προς το παρων τιποτα!!!! και ελπιζω να συνεχισω ετσι!!! βεβαια να σας πω την αληθεια μου τη σπανε καποιοι απο το περιβαλλον μου που μου ερχονται με το τσιγαρο μεσα στη μουρη!!! ενταξει ρε παιδια,καντε λιγο κρατι μπροστα μου!!! μη μου πετατε και τον καπνο μεσα στη μουρη!!! οχι απο θεμα ζηλειας, απο θεμα λογικης!!! βλεπουν μια κοπελα φρεσκια εγκυουλα και με το που μπουν μεσα στο σπιτι ζητανε τασακι!!! και ουτε που ασχολουνται με το αν εμενα με ενοχλει. βασικα δεν με ενοχλει,αλλα εκεινοι δεν επρεπε να ρωτησουν?? πειτε μου οτι δεν ειμαι περιεργη λογω εγκυμοσυνης !!! απλα εγω στη θεση τους θα το μετριαζα μπροστα τους!! δεν θα ημουνα στον κοσμο μου

Αν θέλουν τασάκι, πες τους ότι τα τασάκια τα έχετε στο μπαλκόνι ;)

Να βγουν έξω κ να καπνίσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκίνησα να καπνίζω από βλακεία του εγκεφάλου μου στα 23! Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος σταμάτησα προς ντροπή μου για 1 βδομάδα! Δεν μπορούσα να κρατηθώ κι έκανα 2-3 τσιγάρα την ημέρα κρυφά απ'όλους! Το πάλευα και το ξαναπάλευα! Σκεφτόμουν πόσο άθλια μάνα θα γίνω αν από τώρα κάνω αυτό που κάνω! Ο γυναικολόγος μου είχε πει να μην καπνίζω! Μου είπε επίσης ότι αν με πιάσει τρέλα ( οι μη καπνίστριες δεν το ξέρουν τι σημαίνει γι'αυτό και δεν καταλαβαίνουν) άναψε ένα κάνε 2 τζούρες και πέτα το! Στον 7ο μήνα λοιπόν, κι αφού έκρυβα την κοιλιά μου να πάω να πάρω τσιγάρα, άναψα ένα στο μπαλκόνι κι εκείνη την ώρα ένιωσα το μωρό στην κοιλιά! Αισθάνθηκα τρομερές ενοχές και τύψεις! Αισθάνθηκα ότι το ενόχλησα! Ότι το δηλητηρίασα! Από τότε δεν ξαναπήρα για όλη την εγκυμοσύνη! Θήλασα για 4 μήνες και δεν κάπνισα κανένα τσίγαρο! Τώρα έχω ανάψει σε παρέα 1-2 αλλά δεν μου κάνει αίσθηση πια! Δεν μπορώ να πω ότι μ'αρέσει πλέον! Αισθάνομαι πολύ καλύτερα χωρίς αυτό! Δεν νιώθω αυτή τη στέρηση, αυτή την εξάρτηση! Νιώθω πιο υγιής! Όλα γίνονται! Είναι θέμα μυαλού και τίποτα άλλο! Πολλές φορές λέω.. Να έκανα ένα τσιγάρο τώρα! Και μετά μυρίζω το τσιγάρο από κάπου αλλού και μ'ενοχλεί οικτρά ο καπνός!

Στο σπίτι σας να μην αφήνετε κανέναν να καπνίζει!! Εγώ δεν αφήνω κι αν παρεξηγηθούν , απλά ας μην ξανάρθουν! Ειδικά τώρα με το παιδί.. Δεν υπάρχει περίπτωση! Και μου την σπάει επίσης που δεν εφαρμόζεται ο νόμος κι έξω στις καφετέριες! Κι όλοι καπνίζουν ! Και δεν μπορώ να πάω με το μωρό σε κλειστό χώρο έξω ! :angry: Και τα λέω εγώ που έκανα σαν τρελή για 1 τσιγάρο!! Αφού τα κατάφερα λοιπόν εγώ... πιστεύω πως μπορούμε όλοι!! Και πολλά λεφτά φεύγουν άδικα... και η υγεία μας κινδυνεύει!! Εύχομαι το καλύτερο σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάποια στιγμή που περίμενα στο νοσοκομείο για μια εξέταση, είδα δύο αφίσες. Η μία είχε ένα μωρο στην κοιλιά της μαμάς του και κάπνιζε και η άλλη είχε αντίστοιχα ένα μωρό να πίνει βότκα. Μου έκαναν εντύπωση και οι δύο...

Προσωπικά είτε είμαι έγκυος, είτε είμαι με παιδί, είτε είμαι μόνη, στο σπίτι μου απαγορεύω το κάπνισμα. Δεν υπάρχει τασάκι.

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, στον 5ο μήνα κάναμε διακοπές στη Σίφνο και ήρθε μια πλασιέ να μας μιλήσει για καλλυντικά. Ζήτησε η γυναίκα να καπνίσει μπροστά μου και μέσα στο σπίτι που έμεινα και η μάνα μου της είπε ναι γιατί τη λυπήθηκε!!!!! Εγώ αμέσως αντέδρασα και της είπα να βγει στη βεράντα που ήταν 3 μέτρα παραδίπλα. Κάναμε ολόκληρη κουβέντα για να εξηγήσω ότι στον χώρο που μενω όσο και να αερίζεται δεν θελω τον καπνο. Αυτή ξενερωσε, αλλά σάμπως την ξαναδα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την επομένη της γέννας μου γενησε κ μια αλλη κοπελα την οποια φερανε στο θαλαμο μαζί μου. Έτυχε να είμαι στο θαλαμο νεογνων κ να θηλαζω όταν φερανε το νεογεννητο μωρό της και άκουσα τη μία μαια(αρχαιότερη) να λέει της άλλης (νέας):

"Είδες πόσο λεπτό λώρο έχει το μώρο; " κάπνιζε κ δεν το εόχε πει καν στο γιατρο" Το κατάλαβε ο ίδιος όταν είδε το λώρο.

Ειλικρινα σοκαρίστηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

mikroulaxristos έγραψε:

Αν θέλουν τασάκι, πες τους ότι τα τασάκια τα έχετε στο μπαλκόνι ;)

Να βγουν έξω κ να καπνίσουν.[/quote:vabb8zjh]

ax bell moy eisai koryfi!!!! sto myalo moy eisai!!! ayto skeftomoyn na kano!!! kai tha to kano!!! aytes poy moy exoyn spasei ta neyra einai i pethera moy kai mia fili. milame me to poy tha mpoyn sto spiti to anavoyn astamatita!! kai o kapnos mesa sti moyri moy re koritsia,den einai upervoli!!! alitheia sas to leo!!! i mia kanei kai kapno kai gemizei olo to spiti upoloimata kai prepei meta ego na kathomai na ta mazeyo!!! eleos???? polu tha to xaro otan tha gyriso kai tha tous po tasaki exei ekso!!! tha tous valo kai to trapezaki me tis kareklitses na einai kai aneta!!!! e meta to xtesino pou mou ekane i mia apo tis duo eipa telos!!!! tha doun omos kai ti diki mou simperifora otan tha einai i fili mou egkuos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας καταλαβαίνω όλες, εγώ πια δεν ντρέπομαι κανέναν. Τη στιγμή που δε με σεβονται αυτοί γιατί να τους σεβαστώ εγώ? Έχει τύχει σε καφετέρια να πω σε μια αναίσθητη που κάπνιζε κυριολεκτικά πάνω μας "σας παρακαλώ μπορείτε να πάρετε το τσιγάρο σας από την άλλη πλευρα?" και με κοιταζε με μισο μάτι. ΄Φαντάζομαι τι βρισίδι θα μου έριξε από μέσα της :laugh: . Δεν με απασχολεί καθόλου. Όσο για το λεπτό λώρο που μας είπε η bell, έχω ακούσει ότι φαίνεται και από την κάτάσταση του πλακούντα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Άν ξέρει κάποια κοπέλα ότι ισχύει να μας το πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προχθες ειχαμε παει με τη μαμα μου και τη μικρη σε μια καφετερια εδω κοντα...Ηρθανε λοιπον και κατσανε 2 κυριοι και δυο κυριες διπλα και ο ενας αναψε τσιγαρο..το κρατουσε λοιπον και ολος ο καπνος πηγαινε στο καροτσι της μικρης. Του λεω " Μπορειτε να παρετε σας παρακαλω το τσιγαρο σας πιο κει γιατι πηγαινει ο καπνος πανω στο μωρο?" Και τι απαντησε "Εδω ειναι εξωτερικος χωρος και επιτρεπεται το καπνισμα, αν σας ενοχλει να πατε να κατσετε αλλου"

Λοιπον, δεν θα σας γραψω εδωμεσα τι του εσυρα, το τι ξεφτιλα τον εκανα και για ποτε οι "κυριοι" και οι κοταρες πηρανε τα μουτρα τους και ξεκουμπιστηκανε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο ΚΑΤΚΑΤ :laugh: Καλά τους έκανες. Άκου να πας να κάτσεις αλλού!! Τι θράσος! Πωπω εκνευρίζομαι πολύ με τέτοιους τύπους. Να πάνε αυτοι να κάτσουν αλλού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης υπάρχει ένα site που μάλλον δημιουργήθηκε μετά τη θέσπιση του νόμου για το τσιγάρο (ξέρετε εκεινου που δεν εφαρμόζεται) και έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες και στατιστικά για το θέμα αυτο. Για όποια ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά ..

http://www.smokestop.gov.gr/index.php?m1=home&m2=smk

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...