Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.


Recommended Posts

papaki70 έγραψε:

Κάσση έγραψε:

Φίλη Κάσση μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο θηλασμός είναι κάτι παραπάνω από μια απλή τροφή. Είναι ΚΑΙ τροφή. Είναι η μυρωδιά της μαμάς, το μοναδικό γαλατάκι της που αλλάζει γευσεις κάθε μέρα, η επαφή δέρμα με δέρμα, η ανάσα της. Θηλάζει αγάπη, ζεστασιά. Πιάνει με το χεράκι του το ζεστό δέρμα της μαμάς, η παρηγοριά όταν κάτι το ενοχλεί, το καταφύγιό του. Είναι ένα πολυδύναμο όπλο στα χέρια μιας γυναίκας. Την διευκολύνει σχεδόν σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις. Πονάει το παιδί? ηρεμεί στο στήθος? Βγάζει δοντακι το παιδι? Ανακουφίζεται στο στήθος. Έχει πυρετό το παιδί? χουχουλιάζει στο στήθος. Είναι "μαννα" εξ ουρανού.[/quote:2egno0ph]

παπάκι μου γλυκό κι ομορφο!θα συμφωνησω σε όλα τα γραφόμενα οτι ναι ολα αυτα τα προσφερει ο θηλασμός..εγω ειμαι θηλάζουσα αρα τα εχω νιώσει...ΑΛΛΑ....

υπάρχει μάνα που δεν πρόσφερε χάδι..αγκαλιά...παρηγοριά..γλυκόλογα..ασφάλεια..ανακουφιση..ζεστασιά..επειδή δεν θήλασε...ΟΧΙ...!

Το εχω ξαναπεί...ΕΧΩ ΔΕΙ ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ μαμάδες να μην είναι υπόδειγμα μαμάς οσο αφορα στην ανατροφή των παιδιων τους...και οτι θήλασαν εμενα να μη μου λεει απολύτως τιποα...επισης μαμαδες που θηλασαν απλα για οικονομικους λόγους και μόνο...μη πληρωντας καμια αλλη φυσιολογικη προυποθεση...ΞΕΡΩ πολλες μαμαδες που δεν θηλασαν...αλλα προσωπικα τις θαυμάζω για οτι κανουν για τα παιδια τους...

Δηλαδη εγω οταν σταματησα να θηλαζω δεν προσεφερα οτι προσεφερα και πριν...ο μικρος μου ακομη κοιμοταν μεσα στην αγκαλιά μου...με χάδια..και νανουρισματα..απλά όχι με το στηθος...μου..!ΙΔΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ ..ΙΔΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ...ΙΔΙΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΑΓΑΠΗ...

εμενα πάντως οταν πονουσε το παιδι μου απο κολικούς...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΣΕ...μεχρι και το στηθος μου εδιωχνε...

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΕ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ...Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΕΡΩΤΑΤΑΙ...ισως επειδη κληρονομησε το αλλεργικο μου...και εχει ταση για ασθμα..εκζεματα...κτλ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΜΩΣ..ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ...ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΖΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΕΛΕΓΧΟ..!Απλα εχει ταση βρογχιτιδας..!

ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ..!

Οσον αφορα στο θεμα των εμβολιασμων θα συμφωνησω οτι ειναι ΕΜΠΟΡΙΟ ..τα πάντα ειναι...ΑΛΛΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΣΩ..Τα φαρμακα και τα συναφη εχουν βγει για να μας βοηθησουν...!τωρα το οτι παραεγινε αλλο ευαγγελιο...ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥΣ...(ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ) ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΝΑΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ...ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΧΑΜΕΝΑ ΑΠΟ ΧΕΡΙ...ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ..ΖΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ...

Εγω τετοια ευθυνη ΧΩΡΙΣ να ειμαι γιατρος ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ για το παιδι μου για μενα ναι!!!!!!!!!!!Γιατι αν το παιδι μου κολλησει μηνιγγιτιδα ΣΕ ΠΟΙΟΝ Θα πω και ΤΙ...οτι για πιαθνότητες...τωρα ενω το παιδι μου δεν θα κινδυνευε...κινδυνευει...

ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ.. φιλος φιλου για να μην λεω και ψεμματα μας εχασε το παιδι του 9 χρονων απο μηνιγγιτιδα...!!!!!ειχε ψηλο πυρετο ...οταν πηγαν στο νοσοκομειο εγινε η διαγνωση λιγο αργα ..αυτο ηταν...!

Παραλειπω φαρμακα και εμβολια που μου γραφει ...η γιατρος μας(με τη δικη μου κριση) αλλα μεχρι ενα οριο..όλα αυτά...

ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΠΩΣ ΑΠΛΑ ΛΕΤΕ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ...ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ...ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΨΥΧΗΣ..ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...! ΔΙΑΦΩΝΩ...

ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ!!!!!

ΣΑΣ ΦΙΛΩ!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά τα λες Κάσση και εγώ συμφωνώ μαζί σου. Το ένα μου το παιδί δεν το θήλασα και το άλλο το θηλάζω. Τα συναισθήματα μου για τα παιδιά μου είναι ακριβώς τα ίδια, δεν έχω δεθεί περισσότερο με την κόρη μου επειδή τη θηλάζω και ο γιος μου που δεν θήλασε με λατρευει και τον λατρευω. Ας παψουμε να το παιζουμε παντογνώστες γιατί ούτε γιατροι είμαστε, ούτε ψυχολόγοι. Η Απόφαση της κάθε μανας είναι προσωπική και σεβαστή και πραγματικά η καθε μια από μας από το τελευταίο πραγμα που κρίνεται σα μάνα είναι ο θήλασμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αν εισαι καλη μαμα θα το κρινεις εσυ... απο τι στιγμη ομως που το ρωτας να περιμενεις οτι θα κριθεις διοτι ειναι ενα λεπτο θεμα και θα πει η καθεμια τη γνωμη της και για να ειμαι ειλικρινης αν πραγματικα θελεις να θηλασεις και το μονο που σε εμποδιζει ειναι ο πονος, θα βρεις τροπο να το κανεις μονο και μονο για το μωρακι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

mpempoula16 έγραψε:

Βρε μπεμπούλα όταν είπα για το δέσιμο δεν εννοούσα ότι ο μόνος τρόπος να δεθεί μια μαμά με το μωρό της είναι ο θηλασμός ΑΛΛΑΑΑΑΑ....είναι ένα από τα πιο τρυφερά κομμάτια της μητρότητας που σου δημιουργεί τέτοια συναισθήματα σε βάθος χρόνου που μόνο άμα το ζήσεις καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Θα σχολιάσω κάτι και ίσως ακουστώ σκληρή αλλά το έθιξες και θα απαντήσω. Θεωρώ εξίσου ανευθυνότητα να κάνεις εμβόλια στο παιδί σου χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να προκαλέσει ένα εμβόλιο σ'έναν παρθένο οργανισμό. Δυστυχώς οι περισσότερες μανάδες ακολουθούν τη σειρά πιστά όπως τους τη δώσει ο γιατρός χωρίς να πάρουν υπόψιν άλλους παράγοντες. ΜΗ ΜΕ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ γιατί πρώτη και καλύτερη το κανα και γω. Έκανα αρκετά εμβόλια στο παιδί μου για τα οποία ακόμα του ζητάω συγνώμη για την άγνοια μου.

Και τέλος. ΒΡΕ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ε όχι και δεν αρρωσταίνουν ποτέ τα μωρά που θηλάζουν!!!! Όχι μωρέ μη λέμε ανακρίβειες. ΑΛΛΑ την περνάνε πιο ξόφαλτσα την αρρώστια γιατί (για όποια κοπέλα δεν ξέρει ας κάνουμε και το μάθημα της ημέρας :blink: ) το μωρό όταν είναι άρρωστο και θηλάζει μεταδίδει τον ιό στη μαμά, η μαμά παράγει τα αντισώματα και του τα επιστρέφει μέσα στο γάλα.[/quote:7xdhcygm]

Papaki μου συμφωνώ ότι είναι απίστευτη η αίσθηση του θηλασμού και μου έχει λείψει πολύ...Εγώ που έδωσα στην μπέμπα μου το γάλα μου μόνο για 2 μήνες, μετανιώνω τρελά...Γι'αυτό λέω ότι το 2ο θα το θηλάσω ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα...Αναμφιβήτητα, το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο...Απλώς εγώ θεωρώ υπερβολικό να θηλάζει κάποια μάνα πάρα πολύ καιρό...Ακόμα κια ο ένας χρόνος μου φαίνεται υυυυυυυυυπέραρκετός...Αυτή όμως είναι γνώμη μου...Και δεν κρίνω καμία μανούλα..Αφού μπορείτε, μπράβο σας..Εγώ δε θα το έκανα! :P:P:P

Εγώ μόνο αυτό ακούω από θηλάζουσες και παλιές μαμάδες..όχι εδώ μέσα, γενικά...Τα παιδιά που θηλάζουν δεν αρρωσταίνουν ποτέ!!Δηλαδή ήμαρτον!!!! :angry::angry: Μακάρι να μην αρρωσταίνουν...Αλλά δεν μπορώ να ακούω άλλο αυτή την αηδία!!!

Όσο για τα εμβόλια ο ΠΟΥ προτείνει τον εμβολιασμό..Το γράφει το βιβλιάριο υγείας παιδιού...όπως γράφει και για το μητρικό θηλασμό...

Παλιά πέθαιναν τόσοι άνθρωποι από αρρώστιες όπως φυματίωση κλπ..Αν είχαν εμβόλια πιθανότατα θα είχαν σωθεί...Πρέπει δηλαδή να γυρίσουμε στο μεσαίωνα;;;;;;Πόσα παιδάκια σε τριτοκοσμικές χώρες πεθαίνουν καθημερινά επειδή δεν έχουν εμβολιαστεί;;;Δεν ξέρω τι περιέχουν τα εμβόλια και ούτε θα μάθω ποτέ..όμως νιώθω υποχρέωση απέναντι στο παιδί μου να του προσφέρω ό,τι είναι απαραίτητο ώστε να μη κινδυνεύσει από αρρώστιες... Δε θα αμφισβητήσω εγώ την επιστήμη!!

όμως κάθε γονιός είναι υπεύθυνος για το παιδί του και κάνει αυτό ποθ νομίζει καλύτερο...Δε σε κατηγορώ που σταμάτησες να εμβολιάζεις το μπουμπουκάκι σου..Εγώ δε θα το τολμούσα ποτέ!!!!!Αυτά!!!!!!!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

papaki70 έγραψε:

Τα παιδιά που θηλάζουν δεν αρρωσταίνουν ποτέ!!Δηλαδή ήμαρτον!!!! :angry::angry: Μακάρι να μην αρρωσταίνουν...Αλλά δεν μπορώ να ακούω άλλο αυτή την αηδία!!!

Ρε συ μπεμπούλα τώρα που το σκέφτομαι το χουχουλινάκι μου δεν έχει αρρωστήσει ΠΟΤΕ! :woohoo: ούτε καν μυξούλες!!!!! πω πωωωωω.... :blink::blink: Φταίει όμως που τον έχω εκπαιδεύσει και στο πολικό ψύχος :blink::blink::blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παπάκι να σε στεναχωρήσω...?????????

Μέχρι 1 δύσκολα ως πολύυυυυυυ δύσκολα...αρρωσταίνουν τα παιδιά...λόγω αντισωματων απο την κοιλιά που λένε...ειτε θηλάζουν είτε όχι ...(εκτος κι αν εχουν αδερφακια που πάνε παιδικο ήπάνε αυτά...ή γενικα κινδυνο πολυ διπλα τους μεταφορας ιωσεων που και πάλι..δύσκολα κόλλάνε..)

εμενα ο μικρος αρρωστησε πρωτη φορα 1 μηνα μετα τα πρωτα του γενεθλια..και μάλτσα ακομη καλοκαιρι (ενταξει σεπτεμβρη) μάλιστα κόλλησε..απο άλλο παιδάκι...!

Βεβαια απευχομαι να αρρωστησετε....!!!!!!!!!!!!!!!!!!ομορφοπαιδα!!!!!!!ΠΠΑΠΑΠΑΠ ΜΑΚΡΙΑ..απο εσας!

ο Άγγελος 5 μηνων με τα χιονια τοτε...πρωτη μουρη στο Καβούρι ηταν.και απο 10 μηνων στις κουνιες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!(Για να με πιάσεις... :woohoo:)

καλο ξημέρωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Βρε σουιτ , οταν εσυ σταματησες να θηλαζει σε ειπε κανεις κακια ???? Ηταν αφυσικο για τους γυρω σου ?

Ανθη δεν σε καταλαβα . Βρηκα το θεμα που λες και διαβασα την πρωτη και την τελευταια σελιδα . Δεν ξερω αν ειχα γραψει , τι ειχα γραψει και φυσικα δν καθομαι να διαβασω 16 σελιδες!

Πως συνδεεται το ενα θεμα με το αλλο ?

Παρολο που ΚΑΜΙΑ , ΠΟΤΕ δεν χαρακτηρισε μια αλλη ως κακη θα σου πω οτι ειναι ενας γενικος χαρακτηρισμος που δεν λεει ουσιαστικά τιποτε . Για τον καθενα ειναι διαφορετικά τα κριτηρια τι ειναι καλο και κακο ..

Το να λες ομως διαφορα υπονοοντας ψυχικες διαταραχες εχμ ναι δεν ειναι και οτι καλυτερο ...

Να σου πω επισης πως δεν πρεπει να παιρνεις προσωπικα αυτα που λεγονται γιατι δεν απευθυνονται σε σενα . Οταν μια μητερα θελει στηριξη πρεπει να τη στηριξουμε και να της πουμε αυτο που λενε ολοι οι παγκοσμιοι οργανισμοι . Κανει το καλυτερο που παιδευεται και θηλάζει , το μητρικό γαλα ειναι αναντικαταστατο !

Αν εγω με τη συμπεριφορα μου εδω στο φορουμ δεν ημουν απολυτη ,σκληρή , καυστική κλπ τωρα δεν θα θηλαζαν παρα πολλες μητέρες . Προτιμω να ειμαι η κακια της παρεας και να θηλάζουν ολο και περισσοτερα μωρα .

Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά το θέμα. Εννοείται πως τίποτα δεν παίρνω προσωπικά. Οι κοπέλες που γράφουν όυτε καν με ξέρουν οι περισσότερες. Και επειδή το καλό και το κακό είναι όντως υποκειμενικά, μου τη δίνει να θεωρεί κάποιος-α πως μόνο αυτός κάνει το σωστό. Και κάτι άλλο. Λες ότι δε σε νοιάζει να είσαι η κακιά της παρέας αρκεί να βοηθήσεις κοπέλες να θηλάσουν. Πρόσεξε όμως μην τις γεμίσεις ψυχολογικά προβλήματα στην περίπτωση που δεν τα καταφέρουν. Η υπερβολή δεν κάνει πάντα καλό. Ακόμα και όταν αφορά το θηλασμό. Αυτά. Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με Κάσση με και mpempoula 16 για το θέμα των εμβολίων. Νομίζω πως αν όλες οι μητέρες σταματούσαν να κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους, θα είχαμε ξανά μαζικούς θανάτους από τις επιδημίες του παρελθόντος..Σίγουρα όμως τώρα που τα περισσότερα παιδάκια εμβολιάζονται είναι πιο εύκολη η απόφαση αυτή. Είναι σαν αυτό που άκουγα από μερικούς για το εμβόλιο της H1N1.Έλεγαν ότι θέλουν να εμβολιαστούν οι υπόλοιποι για να προστετευτούν οι ίδιοι που δε θα το κάνουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Πρόσεξε όμως μην τις γεμίσεις ψυχολογικά προβλήματα στην περίπτωση που δεν τα καταφέρουν.

θελω να γραψει εστω 1 μητέρα που την υποστηριξα και να πει οτι την πιεσα ή δεν την στηριξα στην αποφαση της να δωσει ξενο ή να αποθηλασει .

Εγω αυτο που κανω ειναι να βοηθάω σε "τεχνικά " θεματα και φυσικά να εμψυχωνω τις κοπελες . Η αποφαση για το αν και ποσο θα θηλάσουν ειναι δική τους και ΠΟΤΕ δεν ειπα σε ΚΑΜΙΑ να θηλάσει εστω ενα λεπτο παραπάνω απο αυτο που θελει .

Κακια γινομαι με ολες αυτες , και σενα μαζι , που θελετε να μας πεισετε οτι ολα το ιδιο ειναι ειτε θηλάσεις , ειτε οχι .Που θελετε να εξισωσεται το μητρικο γαλα με το ξενο . Που γραφουν σε θεματα θηλασμου και γραφουν για γαλα που κοβεται , για μωρα που τα πειραζει το μητρικο γαλα , για μωρα που θα μεινουν για παντα στη φουστα μας και δεν τ κανουμε ανεξάρτητα .

Και για να τελειωνουμε ... Αν ειναι δυνατον να αποκτα καποια ψυχολογικά προβληματα αν διαβαζει καποιες δημοσιευσεις στο ιντερνετ απο αγνωστους !!! :blink: Δεν ηξερα τι να κανω οταν το διαβασα ... Να γελάσω μετα δακρύων ή να θυμωσω για τις αυθαιρεσίες που γραφεις και μου προσαπτεις ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Οσον αφορα στο θεμα των εμβολιασμων θα συμφωνησω οτι ειναι ΕΜΠΟΡΙΟ ..τα πάντα ειναι...

Εκτος απο το μητρικο γαλα που δια νομου απαγορευεται η εμπορια του . Και παρολο που και γω ειμαι ρομαντική ειδικά στο θεμα θηλασμος να πω οτι οι καμπανιες που εχουν ξεκινησει για προωθηση του μητρικου θηλασμου ήταν απο τις ασφαλιστικες εταιρειες στην Αμερικη :dry:

Ναι παλι απο πισω κρυβονται συμφέροντα , κανεναν δεν νοιαζει αν θηλάζει το μωρο μας ή οχι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

mpempoula16 έγραψε:

[/quote:2mo44loq]

Ο δικός μου γιος αρρώστησε πρώτη φορά σε ηλικία 3 ετών και τι είχε? μόνο μπούκωμα...τώρα που πηγαίνει στο σχολείο (σχεδόν 2 χρόνια) αρρώστησε μόνο 1 φορά και αυτό πάλι ένα μπούκωμα και μια μέρα πυρετό!!!

Θήλασε 5,5 μήνες και κάθε μέρα είμασταν έξω με βροχή, χιόνι ή πολύ κρύο....όπως λες και εσύ ίσως έχει εκπαιδευτεί στο "πολικό ψύχος"!!!!

Η μικρή είναι 17 μηνών και ακόμη θηλάζει (πρωί-βράδυ) και όταν ο γιος μου αρρώστησε για π.χ. 4 ημέρες εκείνη - αν και ήταν συνέχεια δίπλα του - αρρώστησε μόνο μία μέρα και πάρα πολύ ελαφρυά!!!!

δεν ξέρω ίσως τα παιδιά μου μοιάζουν σε μένα, που δεν αρρώστησα ποτέ!!!, ίσως να αρρώσταιναν πιο συχνά αν δεν είχαν θηλάσει ή να ήταν πιο ευαίσθητα στις ασθένειες, δεν ξέρω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μεγάλη που την θήλασα πολύ λίγο δεν έχει αρρωστήσει ούτε μια φορά. Ούτε έχει κολλήσει ποτέ τίποτα παρόλο που εμείς είμασταν τέζα και οι 3.

Δεν ξέρει πως είναι να έχεις πυρετό..

Η μικρή δε που για περισσότερο καιρό και αποκλειστικά έπινε το δικό μου γάλα αρρωσταίνει συνέχεια ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα, εξαρταται κατα πολυ και απο τον οργανισμο του καθενος αλλα και το μητρκο γαλα βοηθαει οσο να ναι την κατασταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Papaki μου κι εμένα δεν έχει αρρωστήσει...Μόνο μπούκωμα για 1 μέρα που και πάλι την κόλλησε ο άντρας μου... :P:P:P

Αλλά κι εγώ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τη βγάζω έξω όσο κρύο και να έχει...Μόνο όταν βρέχει δεν πάει βόλτα...Και να φανταστείς ότι πάει στο πάρκο, στις κούνιες μέσα στο κρύο..όχι σε κλειστό χώρο...Τη ντύνω καλά και βουρ έξω στο κρύο...Λες να έχει αναπτύξει αντισώματα και γι'αυτό να μην αρρωσταίνει;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala συμφωνω σε ολα!

η κορη μου εχει αρρωστησει αλλα τα ξαδερφια της που παιζει πανε παιδικο και εγω εργαζομαι σε χωρο υγειας!

αααααα και μονο κατω απο την φουστα μου δεν ειναι (που δεν φοραω κι ολας)η κορη μου!

ειναι πολυ ανεξαρτητη!

καποιες κοπελες την γνωρισαν!

αλλα ακομα κι οταν αρρωστησε το περασαμε χαλαρα και θηλαζοντας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού το πήγαμε το θέμα σε θηλασμό-ασθένειες, θα σας πω και τα του Μαρακίου.

Δε θήλασε καθόλου και δεν αρρώστησε ποτέ με ίωση-πυρετό (ο υψηλότερος που έχει ανεβάσει είναι 37,8 μετά το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και για 12 ώρες μόνο -ο παιδίατρος έπεσε μέσα στην πρόβλεψη-), έχει που και που μυξούλες και τις σκουπίζει στο μανίκι της η χαζή! :P Σχεδόν μέρα παρά μέρα πάμε σε παιδότοπο και κάνουμε παρέα με 2 παιδάκια που πάνε σε παιδικό και είναι τα καημένα όλο με βροχιολίτιδες και ιώσεις.

Σταματήσαμε όμως αποστείρωση 3 μηνών, έχει φάει χώμα από όλες της γλάστρες της μαμάς μου, άμμο από την παραλία, κομμάτια από φρυγανιά που βρήκε κάτω από τον καναπέ και μαζί με αυτό και όλη τη σκόνη και το χνούδι που είχε (καλέ.... δεν κάνω μήνες να σκουπίσω.. :P τα χαλιά που πήρα τα μπουκλωτά φταίνε για το χνούδι :silly: )

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που θα πω, αλλά νομίζω ότι αυτά συνετέλεσαν στην ανάπτυξη του ανοσοποιητικού της και τη θωράκιση του οργανισμού της.

Αυτά από εμένα! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Δε θήλασε καθόλου και δεν αρρώστησε ποτέ με ίωση-πυρετό έχει φάει άμμο από την παραλίαΔεν ξέρω αν ισχύει αυτό που θα πω, αλλά νομίζω ότι αυτά συνετέλεσαν στην ανάπτυξη του ανοσοποιητικού της και τη θωράκιση του οργανισμού της.

Αυτά από εμένα! :cheer:

Τελικό συμπέρασμα: Η άμμος μας(Αλεξ/πολη) είναι ευεργετική!

Να σας στείλουμε λίγη; Θα χρεωθείτε μόνο τα μεταφορικά! :P

Γειά σου ρε Ιφιγένεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxxaxaxa bre ifigeneia poso gelasa me to maraki pou skoupizei tis mikses me to maniki!!!!!!!!!!!!!!

milame gia paidi thauma....trwei ta panta mikses...xwma...kai oti petate eseis sta taxa mpouklwta xalia.....ase ekei ta paketa poios kserei poso kairo exeis na skoupiseis:P....xaxxaxa

na sai kala poso gelasa:):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

εμενα πάντως οταν πονουσε το παιδι μου απο κολικούς...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΡΗΓΟΡΟΥΣΕ...μεχρι και το στηθος μου εδιωχνε...

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΕ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ...Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΕΡΩΤΑΤΑΙ...ισως επειδη κληρονομησε το αλλεργικο μου...και εχει ταση για ασθμα..εκζεματα...κτλ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΜΩΣ..ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ...ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΖΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΕΛΕΓΧΟ..!Απλα εχει ταση βρογχιτιδας..!

ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ..!

Οσον αφορα στο θεμα των εμβολιασμων θα συμφωνησω οτι ειναι ΕΜΠΟΡΙΟ ..τα πάντα ειναι...ΑΛΛΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΙΣΩ..Τα φαρμακα και τα συναφη εχουν βγει για να μας βοηθησουν...!τωρα το οτι παραεγινε αλλο ευαγγελιο...ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΑ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥΣ...(ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ) ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΝΑΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ...ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΧΑΜΕΝΑ ΑΠΟ ΧΕΡΙ...ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ..ΖΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ...

ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΠΩΣ ΑΠΛΑ ΛΕΤΕ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ...ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ...ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΨΥΧΗΣ..ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...! ΔΙΑΦΩΝΩ...

Κασση θα με βρεις απολυτως συμφωνη σ'αυτα που γραφεις...!!! ;)

Τα εμβολια τελικα ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα απ'οτι καταλαβα... εγω παντως θα εξακολουθησω να τα κανω στο παιδι η στα παιδια μου αργοτερα γιατι οπως ειπαν και τα κοριτσια θα γυρισουμε παλι σε επιδημιες του παρελθοντως αντι να παμε μπροστα...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και παίζει ρόλο αν το έχεις το παιδί μες τα χώματα ή αποστειρωμένο ή στους 25 βαθμούς ή στους 20. Εμείς τον έχουμε όλη μέρα έξω εκτός από τρελλές καιρικές συνθήκες. Κυλιέται, τρώει από το πατωμα, απο το γρασίδι στον κήπο μας αν του πέσει κατι, να χαιδέυει ζώα. Έζησα έτσι και έτσι θέλω να μεγαλώσει και αυτός. Ας πλένω όλη μέρα ρούχα δεν με νοιάζει. Σε συνδυασμό με τον θηλασμό και μια ισορροπημένη διατροφή πιστεύω ότι το θωρακίζεις το παιδί για την υπόλοιπη ζωή του.

Να πω και κάτι που δεν ειπώθηκε μέσα σε τόσες σελίδες? Πέρα από το μωρό κάνω καλό και στον οργανισμό μου. Μαστό, τράχηλο τρώω τον άμπακο και τον αγλέορα μαζί και έχω χάσει σε βάθος χρόνου (όχι γρηγορα όμως :blush: ) σχεδόν όλα τα κιλά μου. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Papaki εγώ ήμουν λίγο υπερβολική στο θέμα των μικροβίων, αλλά νομίζω ότι έχω αρχίσει και χαλαρώνω....Ακόμα και μέσα στο σπίτι όταν έριχνε τα παιχνίδια της κάτω, τα έπαιρνα και κάθε φορά τα έπλενα... :blush::blush: Τώρα πότε ναι πότε όχι...Στο πάρκο που την πάμε, την αφήνουμε και κάτω και πιάνει διάφορα, αλλά μετά τα πλένουμε τα χεράκια... :laugh: :laugh:

Όσο για το ότι προστατεύεις και τον οργανισμό σου, αυτό είναι γεγονός...Το έχω διαβάσει άπειρες φορές ότι είναι λιγότεροι οι κίνδυνοι για καρκίνο μαστού κλπ με το θηλασμό... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι πιστευω οτι ειτε ενα παιδακι θηλασει ειτε οχι αμα παει σε βρεφικο θα αρρωστησει....ειμαι καμμενη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...