Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.


Recommended Posts

LaLa έγραψε:

.

Ανθη , να σου πω οτι πολλες φορες εχω διαφωνισει μαζί σου (παντα στα θεματα θηλασμου) αλλα και πολλες φορες εχω συμφωνήσει (σε θεματα φροντιδας του μωρο ) ειτε στο εχω πει ειτε οχι .

Μιλας για προσβολες και ειρωνιες .... Εσυ ειδικά δεν θα πρεπε να μιλας για προσβολες γιατι εισαι απο αυτες που εχουν προσβάλει τις μητερες που θηλάζουν .

Να σου θυμίσω ενα θεμα που αναφεροταν στον θηλασμο μετα το ετος? Μιλησες για κοληματα της μητέρας , για το ποσο αφυσικο ειναι μια και δε το βλεπουμε συχνα ως θεαμα , για ανασφαλιες που νιωθει και θελει το μωρο επανω της , για γελοιο θεαμα να θηλάζει ενα νηπιο .

Χαίρομαι που συμφωνούμε σε κάποια θέματα. Πριν πω LaLa μου αυτά που αναφέρεις (περί θηλασμού σε μεγάλα παιδιά) είχα γράψει θεματάκι με τίτλο "περί ξένου γάλακτος ο λόγος". Σε αυτό είχα εκφράσει όλες μου τις σκέψεις και τα συναισθήματα για την "κόντρας" που υπάρχει μεταξύ μαμάδων που θηλάζουν και μαμάδων που δε θηλάζουν. Μετά λύπης είδα ότι δεν έδωσε και καμία σημασία σε αυτά που έγραψα. Από τη στιγμή λοιπόν που υπάρχουν κοπέλες που κατά τη γνώμη μου προσβάλλουν και κατακρίνουν άμεσα ή έμμεσα τις γυναίκες που δε θήλασαν, δεν υπάρχει λόγος να μην εκθέτω και εγώ ανοιχτά τις απόψεις μου για αυτά που θεωρώ υπερβολικά. Καλώς ή κακώς ένα από τα στοιχεία του χαρακτήτα μου είναι ότι ειρωνεύομαι όταν με ειρωνεύονται και προσβάλλω όταν με προσβάλλουν. Και ειλικρινά πίσεψέ με δεν έχω γράψει όλα όσα πιστεύω για το θέμα του θηλασμού. Αν τα έγραφα δε θα τελειώναμε ποτέ.

Όσο για το θέμα των εμβολίων θεωρώ ότι αν καμία μάνα δεν εμβολίαζε τα παιδιά της τότε θα θα είχαμε ξανά μαζικούς θανάτους εξαιτίας των επιδημιών του παρελθόντος. Η επιστήμη προοδεύει και εμείς γυρνάμε πίσω;; Γιατί;;

Μεγάλα θέματα ανοίγω μου φαίνεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Anastacia έγραψε:

Ανθη μου σε συμπαθω πολυ(αν κ δε γνωριζομαστε) για...δικους μου λογους! ;)

Λυπαμαι ομως λιγακι που νιωθω οτι σε ενοχλει τοσο πολυ το θεμα θηλασμος!ή μαλλον..καποιες θηλαζουσες κ...ο τροπος τους?

Αφου το θεμα απο το 1ο ποστ ειναι κατευθευνομενο...γτ να αναλωνομαστε οπως λεει κ η φιλη μας η Κατρινα???

Αναστασία μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Και εγώ σε συμπαθώ για...δικούς μου λόγους ;) ..

Δεν με ενδιαφέρει αν το πρώτο ποστ είναι κατευθυνόμενο. Καθόλου κιόλας. Αφορμή στάθηκε το ποστ αυτό να ακουστούν απόψεις. Δυστυχώς όμως κάποιες απόψεις με εξοργίζουν. Όταν εξοργίζομαι αναλώνομαι. Με το θέμα του θηλασμού δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το έχω σκεφτεί τόσο μα τόσο πολύ που απλά δεν με απασχολεί πλέον. Με κάποιες θηλάζουσες όμως έχω πρόβλημα..

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Μιλας για προσβολες και ειρωνιες .... Εσυ ειδικά δεν θα πρεπε να μιλας για προσβολες γιατι εισαι απο αυτες που εχουν προσβάλει τις μητερες που θηλάζουν .

Να σου θυμίσω ενα θεμα που αναφεροταν στον θηλασμο μετα το ετος? Μιλησες για κοληματα της μητέρας , για το ποσο αφυσικο ειναι μια και δε το βλεπουμε συχνα ως θεαμα , για ανασφαλιες που νιωθει και θελει το μωρο επανω της , για γελοιο θεαμα να θηλάζει ενα νηπιο .

Kαι κάτι τελευταίο. Επίτρεψέ μου να έχω τη γνώμη ότι είναι πολύ πιο προσβλητικό να χαρακτηρίσεις μια μάνα "κακή" (ή έστω να υπονοήσεις ότι είναι κακή), από το να τη χαρακτηρίσεις "υπερβολική", "ανασφαλή" ή "κολλημένη". Έτσι δεν είναι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΛΑΚΩΝΟΜΑΤΕ;;;;; ΚΙ ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΗΜΕΝΟ!!!ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ Η.... ΚΙΟΥΡΙΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕ ΑΝΩ ΚΑΤΩ!!ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ!!ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚ........ΤΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΦΕΛΗ ΚΛΠ ΚΛΠ!!!! ΕΤΣΙ ΓΙΑ Ν ΑΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΣ ΜΗ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ;;; ΟΥΦ!!ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ :angry:

ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΛΙ!!!! :kiss:

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!!ΑΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΧΑΧΑΧΑ!!! :P :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως κανοντας καποια πραγματα που δεν ειναι 'συνηθισμένα' χαρακτηριζεσαι ευκολα απο παιδιατρους και φιλους ως 'κακη' μαμα .

Αν ομως πεις οτι δεν θελω να θηλάσω κανεις απο αυτους δεν θα σε κρινει ως κακια γιατι το 'φυσιολογικό' ειναι να μην θηλάζουν οι γυναικες .

Δεν νομιζω παντως να υπαρχει καποιος ανθρωπος η γυναικα που εχει μωρο που να πιστευει οτι ο θηλασμος δεν ειναι φυσιολογικο...!!! Τουλαχιστον μεχρι καποια ηλικια του μωρου ολοι το βρισκουν φυσιολογικο... και αναλογα βεβαια και το ποσο διακριτικη ειναι η μαμα οταν θηλαζει δημοσια, γιατι στο συγκεκριμενο θεμα εχω ακουσει και πολλες υπερβολες...!!! Το οτι κανει καλο στα μωρακια μας ειναι γνωστο... απο κει και περα το μη φυσιολογικο σε οτιδηποτε ειναι ο φανατισμος, σε ολες του τις μορφες...!!! Θα πω ξανα μια φραση γνωστοτατη... παν μετρον αριστον...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε σουιτ , οταν εσυ σταματησες να θηλαζει σε ειπε κανεις κακια ???? Ηταν αφυσικο για τους γυρω σου ?

Ανθη δεν σε καταλαβα . Βρηκα το θεμα που λες και διαβασα την πρωτη και την τελευταια σελιδα . Δεν ξερω αν ειχα γραψει , τι ειχα γραψει και φυσικα δν καθομαι να διαβασω 16 σελιδες!

Πως συνδεεται το ενα θεμα με το αλλο ?

Παρολο που ΚΑΜΙΑ , ΠΟΤΕ δεν χαρακτηρισε μια αλλη ως κακη θα σου πω οτι ειναι ενας γενικος χαρακτηρισμος που δεν λεει ουσιαστικά τιποτε . Για τον καθενα ειναι διαφορετικά τα κριτηρια τι ειναι καλο και κακο ..

Το να λες ομως διαφορα υπονοοντας ψυχικες διαταραχες εχμ ναι δεν ειναι και οτι καλυτερο ...

Να σου πω επισης πως δεν πρεπει να παιρνεις προσωπικα αυτα που λεγονται γιατι δεν απευθυνονται σε σενα . Οταν μια μητερα θελει στηριξη πρεπει να τη στηριξουμε και να της πουμε αυτο που λενε ολοι οι παγκοσμιοι οργανισμοι . Κανει το καλυτερο που παιδευεται και θηλάζει , το μητρικό γαλα ειναι αναντικαταστατο !

Αν εγω με τη συμπεριφορα μου εδω στο φορουμ δεν ημουν απολυτη ,σκληρή , καυστική κλπ τωρα δεν θα θηλαζαν παρα πολλες μητέρες . Προτιμω να ειμαι η κακια της παρεας και να θηλάζουν ολο και περισσοτερα μωρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρει καμία να μου απαντήσει αν μία κοπέλα που έχει θυρεοειδή και προσπαθεί να μείνει έγκυος τί πρέπει να κάνει με τα χάπια που παίρνει?

Πρέπει να ειδοποιήσει κάποιον γιατρό πριν μείνει έγκυος?

Ρωτάω έδω γιατί βιάζομαι για μια απάντηση και είναι το πιο δημοφιλές θέμα! (Έτι μια φορά...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Βρε σουιτ , οταν εσυ σταματησες να θηλαζει σε ειπε κανεις κακια ???? Ηταν αφυσικο για τους γυρω σου ?

Ανθη δεν σε καταλαβα . Βρηκα το θεμα που λες και διαβασα την πρωτη και την τελευταια σελιδα . Δεν ξερω αν ειχα γραψει , τι ειχα γραψει και φυσικα δν καθομαι να διαβασω 16 σελιδες!

Πως συνδεεται το ενα θεμα με το αλλο ?

Παρολο που ΚΑΜΙΑ , ΠΟΤΕ δεν χαρακτηρισε μια αλλη ως κακη θα σου πω οτι ειναι ενας γενικος χαρακτηρισμος που δεν λεει ουσιαστικά τιποτε . Για τον καθενα ειναι διαφορετικά τα κριτηρια τι ειναι καλο και κακο ..

Το να λες ομως διαφορα υπονοοντας ψυχικες διαταραχες εχμ ναι δεν ειναι και οτι καλυτερο ...

Να σου πω επισης πως δεν πρεπει να παιρνεις προσωπικα αυτα που λεγονται γιατι δεν απευθυνονται σε σενα . Οταν μια μητερα θελει στηριξη πρεπει να τη στηριξουμε και να της πουμε αυτο που λενε ολοι οι παγκοσμιοι οργανισμοι . Κανει το καλυτερο που παιδευεται και θηλάζει , το μητρικό γαλα ειναι αναντικαταστατο !

Αν εγω με τη συμπεριφορα μου εδω στο φορουμ δεν ημουν απολυτη ,σκληρή , καυστική κλπ τωρα δεν θα θηλαζαν παρα πολλες μητέρες . Προτιμω να ειμαι η κακια της παρεας και να θηλάζουν ολο και περισσοτερα μωρα .

γεια σου ρε λαλα!!!!!γιαυτο σε παω...!!

η λαλα ειναι η καλυτερη συμβουλος θηλασμου που εχω μιλησει...με εχει βοηθησει εξ αποστασεως σε πολλα θεματα περι θηλασμου...

τελοσπαντων..

αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ειναι επιλογη το αν θηλασεις η οχι..δεν σε υποχρεωνει κανενας...

και θελω να πω και κατι αλλο...

γιατι απανταται σε αυτο το θεμα???ειλικρινα μου βρωμαει το οτι μια μελλοντικη μαμα γραφει "οτι δεν θα θηλασει"..ρε παιδια την ρωτησε κανεις??????οποτε βαλτε λιγο το μυαλο σας να δουλεψει..μπορει να ειναι fake χρηστης..τεσπα..αυτη ειναι εμενα η γνωμη μου..

λενα σε παρακαλω αν θελεις κλειδωσε το θεμα γιατι θα σφιαχτουν παλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Ξέρει καμία να μου απαντήσει αν μία κοπέλα που έχει θυρεοειδή και προσπαθεί να μείνει έγκυος τί πρέπει να κάνει με τα χάπια που παίρνει?

Πρέπει να ειδοποιήσει κάποιον γιατρό πριν μείνει έγκυος?

Ρωτάω έδω γιατί βιάζομαι για μια απάντηση και είναι το πιο δημοφιλές θέμα! (Έτι μια φορά...)

δεν ξέρω αλλά το πιο απλό: να μιλήσει με τον γυναικολόγο της!!!! σίγουρα θα την κατευθύνει στο τι πρέπει να κάνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Ξέρει καμία να μου απαντήσει αν μία κοπέλα που έχει θυρεοειδή και προσπαθεί να μείνει έγκυος τί πρέπει να κάνει με τα χάπια που παίρνει?

Πρέπει να ειδοποιήσει κάποιον γιατρό πριν μείνει έγκυος?

Ρωτάω έδω γιατί βιάζομαι για μια απάντηση και είναι το πιο δημοφιλές θέμα! (Έτι μια φορά...)

Πες μου πως κανεις πλακα ... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Sissio έγραψε:

δεν ξέρω αλλά το πιο απλό: να μιλήσει με τον γυναικολόγο της!!!! σίγουρα θα την κατευθύνει στο τι πρέπει να κάνει!!![/quote:1k1en9f7]

Δεν έχει! Ω ναι! Μόλις μετακομισε απο χώρα του έξωτερικου σε επαρχειακή πόλη, αλλά ούτε πριν είχε.

Αναγνωριστικα ρωτάει μέσω εμου αν πρεπει πρώτα να μεινει έγκυος και να πάει σε γιατρό ή το αντίστροφο. Θα πάρω τον δικό μου.

Θενκς ανιγουέι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια γιατι εχετε φαγωθει οτι ντε και καλα θα τσακωθουμε; :ohmy: Πληροφοριες ανταλλασουμε και λυνουμε τις αποριες μας ομορφα και πολιτισμενα...!!!

Αν το θεμα ειναι fake δεν μ'ενδιαφερει... οπως και πολλες αλλες κοπελες που απαντουν... σταματηστε λοιπον τις καχυποψιες και χαλαρωστε...!!! ;)

Sissio εμενα η κουμπαρα μου με προβλημα στο θυροειδη εμεινε κανονικα εγκυος και γεννησε ενα υγειεστατο κοριτσακι... δεν ξερω ομως να σου πω τι θεραπεια ακολουθουσε... παντως την παρακολουθουσε γιατρος απο το Ελενα... αυτο που ξερω παντως ειναι οτι ακομα παιρνει χαπια για τον θυροειδη...!!! :dry:

Λαλα κανεις δεν μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικο... σ'αυτο εχεις δικιο... αλλα με εχετε αγχωσει τωρα με τα εμβολια... στην Ελλαδα γιατι δεν ενημερωνουν ρε παιδια;;; :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Axxx sweetmammy μου. Στην Ελλάδα για να σε ενημερώσουν ακόμα και για τα αυτονόητα πρέπει να κάνεις αίτηση του νόμου 105 :laugh:

Και γω το θέμα των εμβολίων μ'έκοψε να το ψάξω όταν έγινε ο μικρός 10 μηνών μετά από κάτι εκζέματα που έβγαλε το μωρό όταν κάναμε το εμβόλιο. Μέχρι τότε το παιδάκι μου μια χαρά ήταν. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι γενικά σε ότι αφορά τα παιδιά μας πρέπει να το ψάχνουμε από την καλή και από την ανάποδη πριν είναι πολύ αργά. Ας με πουν ανεύθυνη που δεν έκανα άλλο εμβόλιο στο παιδί μου. Ας με πουν ότι θέλουν. Έχω ευθύνη γιαυτο το παιδί και μυαλό για να κρίνω τι είναι καλό και τι κακό. Πάνω απ'ολα ακολουθώ το ένστικτό μου και δεν είμαι έρμαιο κανενός γιατρού όσο και αν σέβομαι το λειτούργημά του. ΟΛΑ περνάνε από φίλτρο και μετά πράττω ανάλογα. Ποιος ξέρει πόσα μου έχουν ξεφύγει... Γιαυτό θέλει συνεχή ενημέρωση και ψάξιμο!!!!

Και κάτι ακόμα. ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΜΑΛΗΗΗΗΗΗΗ...θηλάζω και το παιδί μου είναι 13 μηνών! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egv eχω θυρεοειδη,εμεινα εγκυοσ.δε σταματησα ποτε τα χαπια..τα επαιρνα κανονκα σε ολη την εγκυμοσυνη.αλλα ανα 3μηνο εκανα θυρεοειδικες εξετασεισς και ελεγχαμε τις τιμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ηταν?δεν εχει αλλο καυγα???

κριμα...περασα ομορφα!

συγγνωμη που το λεω αλλα ηταν καραμπινατο στημενο!εκανε μπαμ οτι μας δουλευει!!!

να πω ομως και εγω τη γνωμη μου?καλο ειναι η καθε μανα να συζηταει το καθε τι με το γιατρο του μωρου και απο κει και περα να παρει συνιδητες αποφασεις!το τι εκανε η φιλη του μπατζανακη της κουμπαρας ειναι λιγο περιττο και μπορει να θεσει σε κινδυνο την υγεια ολων!αλλιως δε θα υπηρχαν γιατροι!θα μου πεις γιατι υπαρχει τοτε το μαμμυ?επ εδω ειναι η μαγκια! μπαινουμε εδω μεσα και περνουμε μικρες και ομορφες λεπτομεριες,καποια θα πει τον πονο της καποια θα πει τι ενιωσε οταν θηλασε,καποια αλλη θα πει το λογο που θηλαζει...και ολα αυτα μας συνθετουν ενα υπεροχο ενημερωτικο παζλ το οποιο δεν ειναι και παντα σωστο!οποτε παντα μα παντα ζηταμε την γνωμη του γιατρου,μετα ενος ακομη γιατρου,μετα της παρεας του μαμμυ...εδω ανταλλασουμε αποψεις δεν κατακρινουμε αλλα συγγνωμη δεν ανεχομαστε και την κοροιδια!δεν ειμαστε χθεσινες και καποιες "εξυπνες" συνεχεια θελουν να προσβαλλουν την νοημοσυνη μας!εμ συγγνωμη αλλα εγω δεν το ανεχομαι!

οσο για το προβλημα υνεννοησης που υπαρχει καποιες φορες....μην ξεχνατε οτι οι περισσοτερες κοπελες ειναι σε φαση εγκυμοσυνης 'η θηλασμου,οποτε οι ορμονες κτυπανε κοκκινο και η συναισθηματικη φορτιση βαραει καμπανακι!

σας αγαπω οοοοολες θηλαζουσες και μη και ειμαι σιγουρη οτι θα φτασουμε στις 50 σελιδες ωστε να κερδισει και η φιλη μας που τζογαρισε....το θεμα ειναι να μην θρηνησουμε θυματα διοτι ειδα και αγριες διαθεσεις!χαχαχαχαχαχα

ας γιορτασουμε στη νικη της φιλης μας που τολμησε και τα καταφερε να πονταρει στις 15!!!ενα μεγαλο μπραβο απο ολους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Καλέ ακόμα με αυτό το θέμα ασχολούμαστε;;;;;Δεν μπορώ άλλο........Αλλά θα πω κι εγώ τις δικές μου θεωρίες... :laugh: :laugh: :laugh:

Εγώ βρίσκω υπερβολικό να θηλάζεις ένα παιδί μεγαλύτερο του ενός έτους..(Lala ετοιμάσου για καβγά... :laugh: :laugh: :laugh: )!Αυτλη είναι απλώς η γνώμη μου..

Επίσης θα διαφωνήσω με το papaki για το δέσιμο μαμάς-μωρού και τα σχετικά...Η αγάπη και η τρυφερότητα δεν εκφράζονται μόνο με το θηλασμό..

Είμαι υπερ του θηλασμού και το 2ο πρώτα ο Θεός θα το θηλάσω όσο μπορώ, αλλά δεν αντέχω τις υπερβολές...π.χ: Τα παιδιά που θηλάζουν εν αρρωσταίνουν ποτέ!!!

Όσον αφορά στα εμβόλια, στο βιβλιάριο υγείας των παιδιών μας αναφέρεται ποια εμβόλια είναι υποχρεωτικά, πότε γίνονται κλπ...Όποια θέλει τα κάνει, όποια δε θέλει όχι..Αλλά εμένα μου φαίνεται ανευθυνότητα να ξέρεις ότι πρέπει να γίνουν κάποια εμβόλια και να μην τα κάνεις στο παιδί σου...

Αυτά από μενα!!!!!!

Βρε μπεμπούλα όταν είπα για το δέσιμο δεν εννοούσα ότι ο μόνος τρόπος να δεθεί μια μαμά με το μωρό της είναι ο θηλασμός ΑΛΛΑΑΑΑΑ....είναι ένα από τα πιο τρυφερά κομμάτια της μητρότητας που σου δημιουργεί τέτοια συναισθήματα σε βάθος χρόνου που μόνο άμα το ζήσεις καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Θα σχολιάσω κάτι και ίσως ακουστώ σκληρή αλλά το έθιξες και θα απαντήσω. Θεωρώ εξίσου ανευθυνότητα να κάνεις εμβόλια στο παιδί σου χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να προκαλέσει ένα εμβόλιο σ'έναν παρθένο οργανισμό. Δυστυχώς οι περισσότερες μανάδες ακολουθούν τη σειρά πιστά όπως τους τη δώσει ο γιατρός χωρίς να πάρουν υπόψιν άλλους παράγοντες. ΜΗ ΜΕ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ γιατί πρώτη και καλύτερη το κανα και γω. Έκανα αρκετά εμβόλια στο παιδί μου για τα οποία ακόμα του ζητάω συγνώμη για την άγνοια μου.

Και τέλος. ΒΡΕ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ε όχι και δεν αρρωσταίνουν ποτέ τα μωρά που θηλάζουν!!!! Όχι μωρέ μη λέμε ανακρίβειες. ΑΛΛΑ την περνάνε πιο ξόφαλτσα την αρρώστια γιατί (για όποια κοπέλα δεν ξέρει ας κάνουμε και το μάθημα της ημέρας :blink: ) το μωρό όταν είναι άρρωστο και θηλάζει μεταδίδει τον ιό στη μαμά, η μαμά παράγει τα αντισώματα και του τα επιστρέφει μέσα στο γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο την ιδια μανα μπορει να βγει ενα παιδι που αρρωσταινει συνεχεια και ενα παιδι που δεν αρρωσταινει με τιποτα!παρολο που και τα δυο μπορει να θηλαζουν το ιδιο χρονικο διαστημα!(τα ορθογραφικα μου σκιζουν σημερα ματια!)

λοιπον το να θηλαζει καποιο παιδι σημαινει οτι εχει καλυτερη αμυνα σε ολα!οχι ομως απαραιτητα οτι δεν θα αρρωστησει!απλα ειναι σε πλεονεκτικη θεσηχιχιχι

με τον αδερφο μου θηλασαμε πολυυυυυ μεγαλο διαστειμα και τα δυο μας,αυτος αρρωστενει εγω παλι οχι,αν δεν ειχε θηλασει ισως να αρρωσταινε ακομη χειροτερα?ποιος ξερει...?ετσι να μεινουμε με ενα μυστηριο!

ζουμε σε κοινωνια σχετικα ανεπτυγμενη,μπορουμε να ενημερωθουμε για τα παντα (ακομη και για το χωρισμο της μενεγακης)απο εκει και υστερα η αποφαση ειναι στα χερια της καθε μανας!ποτε δεν θα μαθουμε πως θα ηταν αν ειχαμε πραξει αλλιως γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικος οργανισμος!οποτε θα περιμενουμε να περασουν τα χρονια....να αναπτυχθει κιαλλο η τεχνολογια ωστε να μας αναλυει τις πιθανοτητες!

η αληθεια ειναι εκει εξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 εγω θηλαζω 23 μηνες τι να ειμαι?

εδω αλλ διαβαζουν αλλα καταλαβαινουν!

το καλο εινια οτι οποιες κοπελες εχουν αναγκη να μαθουν , να ρωτησουν, να πληροφορηθουν τοτε θα παρουν απαντησεις!

σισιω μου μπορει να μεινει εγκυος αν ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης της!

στο προγεννητικο γινονται εκ νεου εξετασεις καθως και σε ολη την εγκυμοσυνη!

αναλλογα μεταβαλλετε και η φαρμ. αγωγη της!

εμενα σε ολη την εγκυμ ηταν ολα καλα ., 6 μηνες μετα και μεχρι σημερα ειναι ολα σκ..... αλλα που θα παει θα ο βρουμε το καταλληλο χαπι!

επιβαλλετε να παιρνει αγωγη κατα την εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Axxx sweetmammy μου. Στην Ελλάδα για να σε ενημερώσουν ακόμα και για τα αυτονόητα πρέπει να κάνεις αίτηση του νόμου 105 :laugh:

Και γω το θέμα των εμβολίων μ'έκοψε να το ψάξω όταν έγινε ο μικρός 10 μηνών μετά από κάτι εκζέματα που έβγαλε το μωρό όταν κάναμε το εμβόλιο. Μέχρι τότε το παιδάκι μου μια χαρά ήταν. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι γενικά σε ότι αφορά τα παιδιά μας πρέπει να το ψάχνουμε από την καλή και από την ανάποδη πριν είναι πολύ αργά. Ας με πουν ανεύθυνη που δεν έκανα άλλο εμβόλιο στο παιδί μου. Ας με πουν ότι θέλουν. Έχω ευθύνη γιαυτο το παιδί και μυαλό για να κρίνω τι είναι καλό και τι κακό. Πάνω απ'ολα ακολουθώ το ένστικτό μου και δεν είμαι έρμαιο κανενός γιατρού όσο και αν σέβομαι το λειτούργημά του. ΟΛΑ περνάνε από φίλτρο και μετά πράττω ανάλογα. Ποιος ξέρει πόσα μου έχουν ξεφύγει... Γιαυτό θέλει συνεχή ενημέρωση και ψάξιμο!!!!

Και κάτι ακόμα. ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΩΜΑΛΗΗΗΗΗΗΗ...θηλάζω και το παιδί μου είναι 13 μηνών! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :P:P:P:P

υπάρχει και άλλη μια δημοσίευση εδώ στο φόρουμ όπου αφορά στα εμβόλια και τότε το μέλος "ΑΡΓΩ" είχε πει ότι η ίδια δεν κάνει εμβόλια στο παιδί της και σχεδόν όλες έπεσαν να την "φάνε"!!!!

papaki70 ψάξε αν θέλεις είναι λίγο παλιό, δεν ξέρω αν είχες γεννήσει!!!!

είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα διαμάχη....δεν έχω χρόνο να την ψάξω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

papaki70 εγω θηλαζω 23 μηνες τι να ειμαι?

Αν έρθουν κάτι άνθρωποι με λευκές στολές πες τους "Με λένε Βίκυ και είμαι καλά!!!"

Εσύ πότε θα μάθεις ότι το β..ι είναι για να βάζεις αβυσσαλέο ντεκολτέ και σέξι σουτιέν???? Άντε να κάνεις και κανα διάλειμμα για 6 μήνες το πολυ να θηλάσεις κανα μωρό???? εε???? :P:P :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και παλι.καποια κοπελα ΑΡΤΕΜΗ νομιζω ειπε οτι δεν ενδιαφερομαι για το θεμα που εθεσα και δεν απανταω.δεν ειναι αυτο.απλα ολεσ οσεσ απαντησαν η μαλλον σχεδον ολες με το δικο τουσ τροπο προσπαθησαν να κρινουν και οχι να απαντησουν.γνωμη μου.μανεσ ειναι ολες θηλασουν η οχι αυτο δεν αλλαζει με τιποτα.και μια μανα που θηλαζει πολυ καλα κανει βεβαια αλλα δεν την κανει καλυτερη μανα απο καποια που δεν θηλαζει.αυτο δεν το δεχομαι.απλα δεν ηθελα να ασχοληθω πλεον γιατι απλα οσεσ απαντησαν ειπαν κιολασ οτι το θεμα ειναι στημενο.τι να πω ρε?παναγια μου πια.ουτε στημενο ηταν ουτε τιποτα,η καθεμια κανει αυτο που θελει και ολες αγαπανε τα παιδια τουσ.τι μυαλλα εχετε πονηρα.ημαρτον.ποποπο.και μετα μου λες να απαντησω.ε οχι ωσ εδω.ουτε θα τσακωθω ουτε τιποτα.ασ γεμισετε και 300 σελιδες.δικαιωμα σας ειναι.γεια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο καμενος φυσαει και το γιαουρτι!

α μην ξεχασω να τρως γιαουρτια,ειναι καλο σνακ!χαχαχαχαα ασχετο αλλα ξεχασα να στο πω πριν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι 2 έγραψε:

απλα ολεσ οσεσ απαντησαν η μαλλον σχεδον ολες με το δικο τουσ τροπο προσπαθησαν να κρινουν και οχι να απαντησουν

Λοιπόν Μαράκι να σου πω γιατί έγινε μπέρδεμα? Γιατί όταν ρωτάς "μήπως είμαι κακιά μάνα τελικά?" ακόμα και ένα σκέτο "ναι" ή ένα "όχι" πέρα από απάντηση είναι ΚΑι κριτική. Το ερώτημά σου είναι τέτοιο που είναι σαν να ζητάει από τον άλλο να κάνει κριτική.

Παρόλα αυτά εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα. Τι είναι αυτό που σε έκανε να παρεις αυτήν την απόφαση...το θεωρώ πολύ σημαντικό σκέλος και δεν το ανέλυσες αρκετά. Μπορείς να απαντήσεις σε παρακαλώ? Φαντάζομαι θα είναι απορία κι άλλων μελών. Δε σε ρωτάω για να σε κρίνω αλλά για να ακούσω την δική σου άποψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...