Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.


Recommended Posts

katrina έγραψε:

Ανθή έγραψε:

Συμπεθέρα μου μην αναλώνεσαι... :);)

Σεβαστές όλες οι απόψεις...! :cheer:

Το έχω φιλοσοφήσει...!!! :);) :laugh:

Πάντως η συγκεκριμένη ζιζανόβια έθεσε το ''καίριο'', πάντα σε επικαιρότητα θέμα...και μάλιστα με πολύ ανώριμο τρόπο...

a prιοri έχει αποφασίσει... :woohoo:

οπότε οι απαντήσεις περιττές!!! :P

Προτείνω ''κλείδωμα'' του θέματος!!!

Αναστασία τσαχπινοφιλενάδα μάντης... :laugh: ;):kiss:[/quote:10qo253w]

ΚΑΤΡΙΝΑ ΜΟΥ ΣΥΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!

ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΑΝΕΡΦΕΡΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ "ΒΡΩΜΑΕΙ"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

LaLa έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Οπου εμβολια βαλε το να μην επισκεπτεσαι συχνα τον παιδιατρο (οπως εμεις που εχουμε να παμε απο οταν ηταν ενος χρονων) ή να μην δινεις ανοησιες σοκολατες κλπ να φαει το "καυμενο" ή να το βγαζεις εξω με -15 ή να το αφηνεις να τρωει χωματα στην παιδική χαρα ...

Καταλαβες τι εννοω ? Οποιος δεν ακολουθει την πεπατημένη φαινεται "κακος" στα ματια των αλλων ...

.[/quote:2mpk8u20]

Ααα καλά. Εγώ να δεις τι ακουσα όταν ανακοίνωσα ότι εμβόλια τέρμα. Δεν ξανακάνει ούτε για δείγμα!!! Όλοι είχαν να μου πουν τα "καλά" που κάνουν τα εμβόλια. Μόλις όμως στριμώχτηκαν από τις ερωτήσεις μου όλοι απάντησαν "Εσύ είσαι η μάνα εσυ παίρνεις την ευθύνη" ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ???????????????????????? ΓΙΑΤΊ ΠΡΙΝ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ???? ΜΗΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ???? ΑΝ ΠΑΘΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ???????? ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ.......

Παρασύρθηκα LaLa μου σχώρα με! :P τελείως off topic λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

Σ.3 : Το παιδί έχει ανάγκη την τροφή...την οποία θα προσφερει η μαμά..έστω και σε σκόνη..νηστικό δεν θα το αφήσει!τωρα σχόλια τυπου αν το παιδί είχε μιλιά..θα σου έλεγε μου στρείς το δικαίωμα μου για τροφή..και δεν ξέρω...εγώ..απαπαπαπασαπα!

Φίλη Κάσση μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο θηλασμός είναι κάτι παραπάνω από μια απλή τροφή. Είναι ΚΑΙ τροφή. Είναι η μυρωδιά της μαμάς, το μοναδικό γαλατάκι της που αλλάζει γευσεις κάθε μέρα, η επαφή δέρμα με δέρμα, η ανάσα της. Θηλάζει αγάπη, ζεστασιά. Πιάνει με το χεράκι του το ζεστό δέρμα της μαμάς, η παρηγοριά όταν κάτι το ενοχλεί, το καταφύγιό του. Είναι ένα πολυδύναμο όπλο στα χέρια μιας γυναίκας. Την διευκολύνει σχεδόν σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις. Πονάει το παιδί? ηρεμεί στο στήθος? Βγάζει δοντακι το παιδι? Ανακουφίζεται στο στήθος. Έχει πυρετό το παιδί? χουχουλιάζει στο στήθος. Είναι "μαννα" εξ ουρανού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Κάσση έγραψε:

Φίλη Κάσση μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο θηλασμός είναι κάτι παραπάνω από μια απλή τροφή. Είναι ΚΑΙ τροφή. Είναι η μυρωδιά της μαμάς, το μοναδικό γαλατάκι της που αλλάζει γευσεις κάθε μέρα, η επαφή δέρμα με δέρμα, η ανάσα της. Θηλάζει αγάπη, ζεστασιά. Πιάνει με το χεράκι του το ζεστό δέρμα της μαμάς, η παρηγοριά όταν κάτι το ενοχλεί, το καταφύγιό του. Είναι ένα πολυδύναμο όπλο στα χέρια μιας γυναίκας. Την διευκολύνει σχεδόν σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις. Πονάει το παιδί? ηρεμεί στο στήθος? Βγάζει δοντακι το παιδι? Ανακουφίζεται στο στήθος. Έχει πυρετό το παιδί? χουχουλιάζει στο στήθος. Είναι "μαννα" εξ ουρανού.[/quote:3odh55u8] ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Κάσση έγραψε:

Φίλη Κάσση μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο θηλασμός είναι κάτι παραπάνω από μια απλή τροφή. Είναι ΚΑΙ τροφή. Είναι η μυρωδιά της μαμάς, το μοναδικό γαλατάκι της που αλλάζει γευσεις κάθε μέρα, η επαφή δέρμα με δέρμα, η ανάσα της. Θηλάζει αγάπη, ζεστασιά. Πιάνει με το χεράκι του το ζεστό δέρμα της μαμάς, η παρηγοριά όταν κάτι το ενοχλεί, το καταφύγιό του. Είναι ένα πολυδύναμο όπλο στα χέρια μιας γυναίκας. Την διευκολύνει σχεδόν σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις. Πονάει το παιδί? ηρεμεί στο στήθος? Βγάζει δοντακι το παιδι? Ανακουφίζεται στο στήθος. Έχει πυρετό το παιδί? χουχουλιάζει στο στήθος. Είναι "μαννα" εξ ουρανού.[/quote:1232sja8]

Παπακι, δυστηχως, μια μανα που δεν καταφερε να θηλασει, δεν μπορει να καταλαβει αυτα που λες.

Δεν μπορει να καταλαβει την αξια που εχει ο θηλασμος.

Ενταξει, το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο και καμια μανα δεν θα αφηνε το παιδι της πινασμενο.΅

Μεγαλωνουν γερα παιδια και με την φορμουλα.

Ισως αυτο εξαγριωνει τις κοπελες που δεν θηλασαν.

Δεν καταλαβαινουν τι αλλο προσφερει.

Οι φρασεις του τυπου"εγω δεν ειμαι μανα?" η "εγω που δεν θηλασα δεν εκανα το καλυτερο για το παιδι μου?" στεκουν, αλλα αν θηλαζε, πραγματικα θα καταλαβαινε η καθε μια τι προσπαθουμε εμεις οι "Θηλαζουσες" και "στιγματισμενες" να πουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Κάσση έγραψε:

Φίλη Κάσση μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο θηλασμός είναι κάτι παραπάνω από μια απλή τροφή. Είναι ΚΑΙ τροφή. Είναι η μυρωδιά της μαμάς, το μοναδικό γαλατάκι της που αλλάζει γευσεις κάθε μέρα, η επαφή δέρμα με δέρμα, η ανάσα της. Θηλάζει αγάπη, ζεστασιά. Πιάνει με το χεράκι του το ζεστό δέρμα της μαμάς, η παρηγοριά όταν κάτι το ενοχλεί, το καταφύγιό του. Είναι ένα πολυδύναμο όπλο στα χέρια μιας γυναίκας. Την διευκολύνει σχεδόν σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις. Πονάει το παιδί? ηρεμεί στο στήθος? Βγάζει δοντακι το παιδι? Ανακουφίζεται στο στήθος. Έχει πυρετό το παιδί? χουχουλιάζει στο στήθος. Είναι "μαννα" εξ ουρανού.[/quote:vmr00tt2]

Συμφωνώ...ταπολλά λόγια είναι περιττά!

ΑΑΑ...και κάτι άλλο....πόσο ακόμη θα αναλύσουμε το θέμαθηλασμου;;;Ετσι κι αλλιώς να αλλάξετεμυαλά η μία πλευρά στην άλλη φαντάζει λίγο δυσκολο έως ακατόρθωτο...προς τι ο λόγος ξανά και ξανά περι θηλασμου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας λήξει πλέον αυτό το θέμα του θηλασμού! Έχουν ειπωθεί όλες οι δυνατές απόψεις, άλλωστε η κοπέλα που το έθεσε δεν βλέπω να πολυενδιαφέρεται να ακούσει τις απόψεις σας. Δεν την έχω δει εδώ και σελίδες να γράφει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε με νοιαζει τι λετε!

Εγω κερδισα στοιχημα κ ολες λακισατε! :P

Μα..Καμια να μην ξεπληρωσει τα χρωστουμενα??????? :laugh:

Περα απο την πλακα...κ ενω θα ηθελα να πω πολλα....ας πω μονο...λιγα! :cheer:

Ανθη μου σε συμπαθω πολυ(αν κ δε γνωριζομαστε) για...δικους μου λογους! ;)

Λυπαμαι ομως λιγακι που νιωθω οτι σε ενοχλει τοσο πολυ το θεμα θηλασμος!ή μαλλον..καποιες θηλαζουσες κ...ο τροπος τους?

Αφου το θεμα απο το 1ο ποστ ειναι κατευθευνομενο...γτ να αναλωνομαστε οπως λεει κ η φιλη μας η Κατρινα???

Κεφαλαια γραμματα στον τιτλο,κοφτες κουβεντες με τελειες και συνδιασμος των λεξεων οχι- θηλασμος- κακη- μαμα!!!

Δε θελει πολυ σκεψη!!! ;)

και πιστευω πως ολεςε μας θηλαζουσες κ μη στο συγκεκριμενο θα επρεπε να απαντησουμε ορθα κοφτα το ιδιο πραγμα!!!!Καταλαβαινεις τι εννοω????

Αλλα ακομα κ οι διαφωνιες μου αρεσουν!!!ουτε μια στιγμη δεν σκεφτηκα πως μας κανουν κακο οι κουβεντες απτις δυο "πλευρες!"!!!

εχω ξαναπει πως κ τπτ να μη μαθουμε,κ ακρη να μη βγαλουμε,τουλαχιστον γνωριζουμε η μια την αλλη!!! :)

Το μονο που με στενοχωρει πια ειναι οτι πολυ ωραιες αποψεις κ γλυκα λογια χανονται σε ενα μαπα θεμα!!! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Δε με νοιαζει τι λετε!

Εγω κερδισα στοιχημα κ ολες λακισατε! :P

Μα..Καμια να μην ξεπληρωσει τα χρωστουμενα??????? :laugh:

Περα απο την πλακα...κ ενω θα ηθελα να πω πολλα....ας πω μονο...λιγα! :cheer:

Ανθη μου σε συμπαθω πολυ(αν κ δε γνωριζομαστε) για...δικους μου λογους! ;)

Λυπαμαι ομως λιγακι που νιωθω οτι σε ενοχλει τοσο πολυ το θεμα θηλασμος!ή μαλλον..καποιες θηλαζουσες κ...ο τροπος τους?

Αφου το θεμα απο το 1ο ποστ ειναι κατευθευνομενο...γτ να αναλωνομαστε οπως λεει κ η φιλη μας η Κατρινα???

Κεφαλαια γραμματα στον τιτλο,κοφτες κουβεντες με τελειες και συνδιασμος των λεξεων οχι- θηλασμος- κακη- μαμα!!!

Δε θελει πολυ σκεψη!!! ;)

και πιστευω πως ολεςε μας θηλαζουσες κ μη στο συγκεκριμενο θα επρεπε να απαντησουμε ορθα κοφτα το ιδιο πραγμα!!!!Καταλαβαινεις τι εννοω????

Αλλα ακομα κ οι διαφωνιες μου αρεσουν!!!ουτε μια στιγμη δεν σκεφτηκα πως μας κανουν κακο οι κουβεντες απτις δυο "πλευρες!"!!!

εχω ξαναπει πως κ τπτ να μη μαθουμε,κ ακρη να μη βγαλουμε,τουλαχιστον γνωριζουμε η μια την αλλη!!! :)

Το μονο που με στενοχωρει πια ειναι οτι πολυ ωραιες αποψεις κ γλυκα λογια χανονται σε ενα μαπα θεμα!!! ;):)

ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ!!!

Μα γιατι να μη μοιραζομαστε τις σκεψεις μας και τις γλυκες μας εμπιριες και οι δυο πλευρες μεσα απο την αγαπη και στοργη που αισθανομαστε γι ατα διαμαντακια μας,σε ενα ομορφο τοπικ,οπου δεν θα υπαρχει κανενα αισθημα ανταγωνισμου και ισχυρογνωμοσυνης!!

Μονο αγαπη αγαπη αγαπη!

Και ας αφησουμε τα δολωματα να πιανουν μαπα ψαρια! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

land έγραψε:

ΣΩΣΤΑ...το φόρουμ είναι για αυτό ακριβώς που λες: ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών αλλά το συγκεκριμένο ερώτημα μόνο αυτό δεν είναι!!!!

Πού είναι ακριβώς η άποψη και η εμπειρία ή ο προβληματισμός?! :ohmy:

έχει ήδη παρθεί μια απόφαση, ίσως ύστερα από πολύ μελέτη ή σκέψη επί του θέματος, επομένως προς τι το ερώτημα???

εμένα μου φαίνεται περισσότερο εμπαιγμός και ειρωνεία προς τις θηλάζουσες μητέρες και τίποτε άλλο!!!!

....και όπως πολύ καλά είπε και η φίλη "παπάκι70" μόνο τα παιδιά μας θα μας κρίνουν αργότερα για το αν είμαστε καλοί γονείς ή όχι!!!!![/quote:3ut4pg59]

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Argi και με τον τρόπο σου φυσικά.

Πραγματικά οποια κι αν ειναι αυτη η κοπέλα έχει παρει την απόφαση της. |Μας το λεει ξεκάθαρα οτι δεν θέλει. Ε ας μη θέλει γτ μας το λεει? Αφου οτι και να πούμε ειναι ανούσιο. Έπειτα αυτό το "μήπως ειμαι κακιά μανα"? Τι είναι αυτό? Περιμένει απο μας να της πούμε αν ειναι καλή η κακιά μάνα? Απο που κι ως που? Μας δουλεύει χαλαρα το ατομο και εμεις ψαρώνουμε.

Ειμαι σίγουρη οτι όλες οι μαμαδες θέλουν πραγματικά να θηλάσουν τα μωρα τους απλά δεν ειναι για όλες εφικτό. Άλλες υποφέρουν,πονάνε,κοβονται οι θηλές τους εχω ακούσει πολλά. Δεν ειναι κακό λοιπόν να μη θηλάσει μια μανα το παιδι της εφοσον ειναι κάτι δυσκολο γιαυτην. Τέλος πραγματικά οταν σκέφτομαι ποσα καλά μου εχουν δώσει οι γονεις μου μέσα σαυτα ΔΕΝ είναι ο θηλασμος της μανας μου. Οποια μπορεί θηλάζει και όποια δεν μπορεί δεν θαυτοκτονήσει κιολας...Άλλωστε αυτο που χρειάζονται πάνω απόλα τα παιδια ειναι αγάπη και απο τους δυο γονεις,ισορροπία,κατανοηση,επικοινωνια,πειθαρχία.Αυτααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δε θεωρώ κανένα θέμα άχρηστο γιατί όταν ήμουν έγκυος και έμπαινα στο μαμμυ και στο parents για να ξεστραβωθώ :P μέσα από τους "καυγάδες" και τις αντιπαραθέσεις έμαθα πολλάααααα...Είναι πολύ εποικοδομιτική η διαφωνία για έναν επισκέπτη του φόρουμ. Ας είναι δόλωμα δεν πειράζει, ας μας θεωρεί χαζούς η κοπέλα, πάλι δεν πειράζει. Μπορεί κάποιο νέο μέλος να βοηθήθηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Μόλις όμως στριμώχτηκαν από τις ερωτήσεις μου όλοι απάντησαν "Εσύ είσαι η μάνα εσυ παίρνεις την ευθύνη" ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ???????????????????????? ΓΙΑΤΊ ΠΡΙΝ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ???? ΜΗΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ???? ΑΝ ΠΑΘΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ???????? ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

papaki70 έγραψε:

Μόλις όμως στριμώχτηκαν από τις ερωτήσεις μου όλοι απάντησαν "Εσύ είσαι η μάνα εσυ παίρνεις την ευθύνη" ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ???????????????????????? ΓΙΑΤΊ ΠΡΙΝ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ???? ΜΗΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ???? ΑΝ ΠΑΘΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ???????? ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ.......

εδώ πριν κάνουμε εμβόλια μας δίνουν ένα ενημερωτικό φυλλάδιο που λέει τι μπορεί να προκαλέσει το εμβόλιο (και πιστέψτε με είναι πολλά!!!) και μετά υπογράφουμε χαρτί που μας κάνει εμάς υπέυθυνους για ό,τι συμβεί!!!

Ο Θεός να βάλει το χέρι του!!!!!

άσχετο με το θέμα αλλά μια και "έπεσε στο τραπέζι" της συζήτησης είπα να το αναφέρω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Δεν το καταλαβες ... Οπου εμβολια βαλε το να μην επισκεπτεσαι συχνα τον παιδιατρο (οπως εμεις που εχουμε να παμε απο οταν ηταν ενος χρονων) ή να μην δινεις ανοησιες σοκολατες κλπ να φαει το "καυμενο" ή να το βγαζεις εξω με -15 ή να το αφηνεις να τρωει χωματα στην παιδική χαρα ...

Καταλαβες τι εννοω ? Οποιος δεν ακολουθει την πεπατημένη φαινεται "κακος" στα ματια των αλλων ...

Για να καταλαβω λοιπον, υποστηριζεις οτι αν κανω ολα αυτα που γραφεις (τα οποια τα κανω σε μεγαλο βαθμο, εκτος απο τον παιδιατρο) δεν θα χρειαζεται να κανω στο παιδι μου εμβολια γιατι θα εχει ενα ειδος φυσικης προστασιας απο τις ιωσεις;;; :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

εδώ πριν κάνουμε εμβόλια μας δίνουν ένα ενημερωτικό φυλλάδιο που λέει τι μπορεί να προκαλέσει το εμβόλιο (και πιστέψτε με είναι πολλά!!!) και μετά υπογράφουμε χαρτί που μας κάνει εμάς υπέυθυνους για ό,τι συμβεί!!!

Ο Θεός να βάλει το χέρι του!!!!!

άσχετο με το θέμα αλλά μια και "έπεσε στο τραπέζι" της συζήτησης είπα να το αναφέρω!!!!

Ρε κοριτσια γιατι δεν λετε δλδ και σε μας τι κακο κανουν τα εμβολια; αναρτηστε ενα θεμα με αυτα τα χαρτια που σας δινουν να δουμε...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Argi έγραψε:

Ρε κοριτσια γιατι δεν λετε δλδ και σε μας τι κακο κανουν τα εμβολια; αναρτηστε ενα θεμα με αυτα τα χαρτια που σας δινουν να δουμε...!!![/quote:2sswys1m]χαχαχαχα...ξεκιναει τωρα και 2 εμφυλιος :laugh:

πολυ απλα οπως ολα τα φαρμακα ετσι και τα εμβολια εχουν παρανεργειες...τις οποιες αποδεχονται ολοι οι γιατροι...μαλιστα μερικα απο αυτα οπως το mmr ενοχοποιειται για αυτισμο και λευχαιμιες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

χαχαχαχα...ξεκιναει τωρα και 2 εμφυλιος :laugh:

πολυ απλα οπως ολα τα φαρμακα ετσι και τα εμβολια εχουν παρανεργειες...τις οποιες αποδεχονται ολοι οι γιατροι...μαλιστα μερικα απο αυτα οπως το mmr ενοχοποιειται για αυτισμο και λευχαιμιες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

LaLa έγραψε:

Για να καταλαβω λοιπον, υποστηριζεις οτι αν κανω ολα αυτα που γραφεις (τα οποια τα κανω σε μεγαλο βαθμο, εκτος απο τον παιδιατρο) δεν θα χρειαζεται να κανω στο παιδι μου εμβολια γιατι θα εχει ενα ειδος φυσικης προστασιας απο τις ιωσεις;;; :huh:[/quote:1ds4kyxv]

Οχι δεν εννοουσα αυτο (αν και γενικά πιστευω αυτα που γραφεις, μα γιατι δεν με καταλαβαινεις ? Καμια δεν καταλαβε τι εννοω ; :unsure: Μαλλον δεν τα γραφω καλα ...

Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως κανοντας καποια πραγματα που δεν ειναι 'συνηθισμένα' χαρακτηριζεσαι ευκολα απο παιδιατρους και φιλους ως 'κακη' μαμα .

Αν ομως πεις οτι δεν θελω να θηλάσω κανεις απο αυτους δεν θα σε κρινει ως κακια γιατι το 'φυσιολογικό' ειναι να μην θηλάζουν οι γυναικες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα παω να ξεπεράσω το ρεκορ της φιλης μου της Αναστασί και συνεχίζω για τις 50 σελιδες :P

Συμφωνω σε ολα τα ιν και οφφ τοπικ , που θιγει το Παπακι .

Συμφωνω επισης απολυτα με τη Μαριμαρι οτι ο θηλασμος ειναι δικαιωμα του μωρου ! Διαφωνει καμια σας ?

Σαφως και δεν κρινετε μια μητέρα απο το αν θηλασε ή οχι !

Προσωπικά εχω ερθει σε αντιπαράθεση και με κοπέλες που θηλάζουν , εχω συστησει συμπλήρωμα σε καποιες και πολλες φορες δεν συμφωνω με τον τροπο που μεγαλωνει το μωρο της μια θηλάζουσα (ελεος!) αλλα με βρισκει σε πληρη ταυτιση ο τροπος καποιας που δεν θηλάζει .

Ανθη , να σου πω οτι πολλες φορες εχω διαφωνισει μαζί σου (παντα στα θεματα θηλασμου) αλλα και πολλες φορες εχω συμφωνήσει (σε θεματα φροντιδας του μωρο ) ειτε στο εχω πει ειτε οχι .

Μιλας για προσβολες και ειρωνιες .... Εσυ ειδικά δεν θα πρεπε να μιλας για προσβολες γιατι εισαι απο αυτες που εχουν προσβάλει τις μητερες που θηλάζουν .

Να σου θυμίσω ενα θεμα που αναφεροταν στον θηλασμο μετα το ετος? Μιλησες για κοληματα της μητέρας , για το ποσο αφυσικο ειναι μια και δε το βλεπουμε συχνα ως θεαμα , για ανασφαλιες που νιωθει και θελει το μωρο επανω της , για γελοιο θεαμα να θηλάζει ενα νηπιο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Τελικα παω να ξεπεράσω το ρεκορ της φιλης μου της Αναστασί και συνεχίζω για τις 50 σελιδες :P

Συμφωνω σε ολα τα ιν και οφφ τοπικ , που θιγει το Παπακι .

Συμφωνω επισης απολυτα με τη Μαριμαρι οτι ο θηλασμος ειναι δικαιωμα του μωρου ! Διαφωνει καμια σας ?

Σαφως και δεν κρινετε μια μητέρα απο το αν θηλασε ή οχι !

Προσωπικά εχω ερθει σε αντιπαράθεση και με κοπέλες που θηλάζουν , εχω συστησει συμπλήρωμα σε καποιες και πολλες φορες δεν συμφωνω με τον τροπο που μεγαλωνει το μωρο της μια θηλάζουσα (ελεος!) αλλα με βρισκει σε πληρη ταυτιση ο τροπος καποιας που δεν θηλάζει .

Ανθη , να σου πω οτι πολλες φορες εχω διαφωνισει μαζί σου (παντα στα θεματα θηλασμου) αλλα και πολλες φορες εχω συμφωνήσει (σε θεματα φροντιδας του μωρο ) ειτε στο εχω πει ειτε οχι .

Μιλας για προσβολες και ειρωνιες .... Εσυ ειδικά δεν θα πρεπε να μιλας για προσβολες γιατι εισαι απο αυτες που εχουν προσβάλει τις μητερες που θηλάζουν .

Να σου θυμίσω ενα θεμα που αναφεροταν στον θηλασμο μετα το ετος? Μιλησες για κοληματα της μητέρας , για το ποσο αφυσικο ειναι μια και δε το βλεπουμε συχνα ως θεαμα , για ανασφαλιες που νιωθει και θελει το μωρο επανω της , για γελοιο θεαμα να θηλάζει ενα νηπιο .

συμφωνω σε ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ ακόμα με αυτό το θέμα ασχολούμαστε;;;;;Δεν μπορώ άλλο........Αλλά θα πω κι εγώ τις δικές μου θεωρίες... :laugh: :laugh: :laugh:

Θήλασα μόνο 2 μήνες (αρμέχτηκα για την ακρίβεια) και αν μπορούσα θα γύριζα το χρόνο πίσω για να θηλάσω...Βέβαια δε νομίζω ότι θα άντεχα για μεγάλο διάστημα...Εγώ βρίσκω υπερβολικό να θηλάζεις ένα παιδί μεγαλύτερο του ενός έτους..(Lala ετοιμάσου για καβγά... :laugh: :laugh: :laugh: )!Αυτλη είναι απλώς η γνώμη μου..

Επίσης θα διαφωνήσω με το papaki για το δέσιμο μαμάς-μωρού και τα σχετικά...Η αγάπη και η τρυφερότητα δεν εκφράζονται μόνο με το θηλασμό..

Λέτε για αρρώστιες κτλ..Αναμφισβήτητα το μητρικό γάλα είναι "ασπίδα" για την υγεία του παιδιού και της μάνας...Εγώ θήλασα ελάχιστα και το παιδί μου δεν μου έχει αρρωστήσει ποτέ (μια φορά μόνο για μια ημέρα είχε μπούκωμα) και η φίλη μου που θηλάζε 9 μήνες έχει συνέχεια το παιδί άρρωστο...Υπόψιν ότι τα μωράκια μας έχουν 2 μήνες διαφορά...

Επομένως είναι θέμα οργανισμού..

Είμαι υπερ του θηλασμού και το 2ο πρώτα ο Θεός θα το θηλάσω όσο μπορώ, αλλά δεν αντέχω τις υπερβολές...π.χ: Τα παιδιά που θηλάζουν εν αρρωσταίνουν ποτέ!!!

Όσον αφορά στα εμβόλια, στο βιβλιάριο υγείας των παιδιών μας αναφέρεται ποια εμβόλια είναι υποχρεωτικά, πότε γίνονται κλπ...Όποια θέλει τα κάνει, όποια δε θέλει όχι..Αλλά εμένα μου φαίνεται ανευθυνότητα να ξέρεις ότι πρέπει να γίνουν κάποια εμβόλια και να μην τα κάνεις στο παιδί σου...

Αυτά από μενα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...