Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.


Recommended Posts

Cesilia έγραψε:

Α!!!! Ρε Μαρια ποντια...σε παω με 1000, παρε και ενα καρμακι!!!!

Σε τσάκωσα!!! Ντο φτας? Λέω και γω ποια μου ανεβάζει το κάρμα και έχει φτάσει στο 15!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

LaLa έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Το συμπλήρωμα τρεχει ;)[/quote:1vqxv6l8]

Μπορει να εχεις και δικιο... δεν λεω οτι δεν εκανα λαθη... την επομενη φορα θα προσπαθησω περισσοτερο...! :) Νομιζω παντως οτι το παραδειγμα με τα εμβολια ειναι αστοχο... αν ενα μωρο που θηλαζει δεν κανει τα εμβολια του, εχει περισσοτερες πιθανοτητες να κολλησει μια σοβαρη ιωση οσο προστατευμενο και να ειναι απο το θηλασμο... την ανεμοβλογια θα την κολλησει... ενα μωρο που δεν θηλαζει ομως και κανει ολα του τα εμβολια, θα ειναι προστατευμενο απο επικινδυνους ιους οπως της ανεμοβλογιας, του τετανου, του πνευμονιοκοκου και της ηπατιτιδας...!!!

Οσο για τις αποδειξεις δυστυχως μετρανε απο το 2010 και μετα... εγω γεννησα το 2008...!!!

Επισης θα συμφωνησω με την Ανθη...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έλεγα πολλά πριν γεννήσω, όπως το ότι όταν ξαναπιάσω δουλειά θα το στείλω το μωρό στη μάνα μου στην επαρχία. Νόμιζα ότι θα ήμουν άνετη και χύμα μαμά. Τελικά δεν μπορώ να πάω πουθενά χωρίς τη μπουμπού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Βαζουμε στοιχημα οτι το θεμα μπορει να πιασει χαλαρα τις 15 σελιδες?????????????? :blink::blink::blink:
Φτασαμε τις 13! Σε λιγο το κερδιζεις!! :laugh: :laugh:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και που να μπει μεσα το ευγενικο μας κοριτσι το μαρακι!!!εχουμε να φαμε βρισημο τουλαχιστον οσες υποστηριξαν λιγο πιο θερμα τον θηλασμο αλλα και οσες εχουν δωσει την συμβουλη να μην αποριψει τιποτα μερι να γεννησει δεν μας βλεπω να το γλιτωνουμε οχι 15 σελιδες 25 θα φτασει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land έγραψε:

[b

Αγαπητή Argi το φορουμ υπάρχει για ν ανταλλασουμε απόψεις και να θέτουμε τους προβληματισμούς μας.

ΣΩΣΤΑ...το φόρουμ είναι για αυτό ακριβώς που λες: ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών αλλά το συγκεκριμένο ερώτημα μόνο αυτό δεν είναι!!!!

Πού είναι ακριβώς η άποψη και η εμπειρία ή ο προβληματισμός?! :ohmy:

έχει ήδη παρθεί μια απόφαση, ίσως ύστερα από πολύ μελέτη ή σκέψη επί του θέματος, επομένως προς τι το ερώτημα???

εμένα μου φαίνεται περισσότερο εμπαιγμός και ειρωνεία προς τις θηλάζουσες μητέρες και τίποτε άλλο!!!!

....και όπως πολύ καλά είπε και η φίλη "παπάκι70" μόνο τα παιδιά μας θα μας κρίνουν αργότερα για το αν είμαστε καλοί γονείς ή όχι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Anastacia έγραψε:

Φτασαμε τις 13! Σε λιγο το κερδιζεις!! :laugh: :laugh:[/quote:2f6fzhc4]

Άντε μπαίνω να γράψω άλλη μία... να βοηθήσω κι εγώ λίγο να πιάσουμε τις 15... γιατί έχει πέσει η κίνηση :silly:

Έχω και τικεράκι κι όσο να'ναι πιάνω χώρο :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ρε κοπελες κι εγω εκανα κοτζαμαν βιντεο

προχθες και ουτε 2 σελιδες δεν επιασε???(καλα τα λεει η αλλη η συναδελφισα, τι παραπανω εχει το θεμα αυτο δηλ????ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ!!!) :laugh:

ΑΔΙΚΗ ΖΩΗ....πουταν....κενωνια!!!!! :woohoo: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πάντως κορίτσια το θέμα που ανέβασε το Μαράκι2 βρομάει!!! δεν νομίζω ότι μια κοπέλα θα έμπαινε να συζητήσει ένα τόσο σοβαρό θέμα με τέτοια ανωριμότητα!!!!! οπότε είναι μαλλον στην κατηγορία των κακόβουλων για να μας αναστατώσει εδώ μέσα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ακομα ασχολειστε με αυτο το θεμα????χαχαχαχα.ειστε απιστευτεςςςς.ανοιξτε νεο ποστ.γραψτε σακος του μποξ.και οποια θελει ας μαλωνει εκει.χαχαχχαχαχαχαχα. :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia έγραψε:

καλα ρε κοπελες κι εγω εκανα κοτζαμαν βιντεο

προχθες και ουτε 2 σελιδες δεν επιασε???(καλα τα λεει η αλλη η συναδελφισα, τι παραπανω εχει το θεμα αυτο δηλ????ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ!!!) :laugh:

ΑΔΙΚΗ ΖΩΗ....πουταν....κενωνια!!!!! :woohoo: :laugh:

Ζαχαρενια είσαι δλδ για διαγωνισμό???? ποια θα ανοίξει ποστ με τις περισσότερες σελίδες????? :silly: :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo:

εισαι φοβερή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπέρασμα 1 : Τελικά..μυαλό δεν βάζετε...(αλλά καλά κάνετε ..γιατι πέρασε η ώρα μου να διαβάζω..χιχιχιχ)

Συμ. 2 : Πολλές κοπέλες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΑΜΑΔΕΣ ..νιωθουν περίεργα με αυτό..και καποιες μάλιστα ..μέχρι και απέχθεια..!Είναι απόλυτα λογικό..ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ...και εγω δεν ένωθα καλά...έλεγα καλά πως θα γινει αυτό..στο στήθος μου...!ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ...όμως ηταν οτι πιο φυσιολογικο για μένα λες και το ειχα ξανακάνει...! Μόλις το πήρα αγκαλιά ήταν το πρώτο που έκανα...! :)

Σ.3 : Για όνομα του θεού που θα πούμε οτι μια μαμά δεν είναι οτι καλύτερο για το παιδί της επειδή δεν το θήλασε...! Το παιδί έχει ανάγκη την τροφή...την οποία θα προσφερει η μαμά..έστω και σε σκόνη..νηστικό δεν θα το αφήσει!τωρα σχόλια τυπου αν το παιδί είχε μιλιά..θα σου έλεγε μου στρείς το δικαίωμα μου για τροφή..και δεν ξέρω...εγώ..απαπαπαπασαπα! Μου θυμίζει την περιπτωση με τη μαμά που δεν είχε χέρια..και αρα δε μπορουσε να παρει αγκαλιά..και να χαίδεψει το παιδί της...ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ..πως θα δεθεί με το μωρό της...?????!!!!!!

Θα μου πειτε δεν εχει χερια..τι να κάνει...ενω η φίλη μας έχει στηθος...ΣΩΣΤΟ ...αλλά για τους α ή β λόγους δεν θέλει ...Είναι απλά ΚΟΛΛΗΜΑ...ή ..ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ...ή...ΜΑΛΑΚΥΝΣΗ κιόλας...δεν αντιλέγω...

πάντως κακιά μάνα ΟΧΙ!!!!!!!!!!

Σ.4 : Νομίζω οτι τα καλά του θηλασμού τα ξέρουν όλοι...! τωρα η καθεμία κάνει αυτο που μπορεί...και θέλει..! ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ..ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ...και όλα τα άλλα έρχονται ..!

Τέλος για μένα και το εχω ξαναπει ...ο θηλασμός είναι οτι πιο ωραίο εχω ζήσει...μετάνιωσα οικτρά που σταμάτησα..χαίρομαι πολύ που το θήλασα εστω αυτους τους 6-6,5 μηνες...και αναπολώ το κοίταγμα του μωρού μου όταν το έβαζα στο στήθος μου ...και αποκοιμιόταν ..ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ..κάθε μάνα κάνει αυτο που μπορεί και όλα γίνονται..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια συμμετέχω στο θέμα αν και δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις (sorry κι όλας). Κατ'αρχήν δεν κατακρίνω καμία κοπέλα που δεν αισθάνεται καλά να θηλάσει, δικαίωμα του καθενός να επιλέξει αυτο που πιστεύει καλύτερο για τον ίδιο και το μωρό του.

Ήθελα απλα να πω οτι εμένα η μητέρα μου δεν με θήλασε γιατι δεν ήθελε, και δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό αλλα καί πολλά θέματα υγείας (σοβαρα) πέρασα ως τώρα αλλα και δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με την μητέρα μου. Προσπαθεί βέβαια και η ίδια, αλλα δεν ξερω...νοιώθω οτι δεν με δένουν τόσα μαζί της όσα με τον μπαμπά μου π.χ.! Τι, να πω? Μπορεί να είναι και συμπτωματικό βέβαια...

Επίσης "ξενερώνω" με πολύ κόσμο που με ρωτάει αν θα θηλάσω(???#%^#?) Εννοείται ρε φιλε αν μπορέσω! Αν έχω γάλα, δεν πονάω κλπ!

Τουλάχιστον αυτη είναι η δικιά μου γνώμη...αλλα γιατι σε ρωτάνε? Αυτό δεν είναι και το φυσιολογικό ρε κορίτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Argi -δεν κατάλαβα την δημοσίευση ακριβώς.......αν δεν θέλεις να θηλάσεις ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ, εμάς γιατί μας τα π.....ς?!!!!

αν έχεις προβλήματα του τύπου αν είσαι καλή ή όχι θα σε συμβούλευα να πας σε ψυχολόγο μήπως και σε βοηθήσει να απαντήσεις μόνη σου στο ερώτημά σου!!!!!"

Αγαπητή Argi θα σταθώ στον τρόπο γραφής σου και μόνο!και θα επαναλάβω οτι κανεις δεν τα πρήζει σε κανέναν.Οποιος δεν θέλει να συμμετέχει σε ένα θέμα πολύ απλά δεν συμμετέχει.Η ευγένεια ακόμα και σ ενα φορουμ (δηλ. ματαξύ αγνώστων) είναι σημαντική.Δεν θεωρώ υπαινιγμο προς τις μητέρες που θηλάζουν το θέμα αλλα και να θεωρούσα οτι με πρόσεβαλε με οποιοδήποτε τρόπο, το οποιοδήποτε θέμα..δεν θα εκφραζομουν ετσι.

Οσο αφορά τον θηλασμό οπως εγραψα και νωρίτερα..."περι ορέξεως κολοκυθόπιτα"!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Νομιζω παντως οτι το παραδειγμα με τα εμβολια ειναι αστοχο...

Δεν το καταλαβες ... Οπου εμβολια βαλε το να μην επισκεπτεσαι συχνα τον παιδιατρο (οπως εμεις που εχουμε να παμε απο οταν ηταν ενος χρονων) ή να μην δινεις ανοησιες σοκολατες κλπ να φαει το "καυμενο" ή να το βγαζεις εξω με -15 ή να το αφηνεις να τρωει χωματα στην παιδική χαρα ...

Καταλαβες τι εννοω ? Οποιος δεν ακολουθει την πεπατημένη φαινεται "κακος" στα ματια των αλλων ...

Ας φτασει και 50 γιατι ζοριζεστε κοριτσια ? Ευκαιρια να ξεσπασει η καθεμια .

Για μενα βεβαια ειναι λυπηρο εως τραγικο να βλεπω μητέρες που ακομα δεν εχουν πιασει τα μωρα τους στα χερια τους να ξερουν οτι "θα τους κοπει το γαλα " .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tselinkas έγραψε:

καλα ακομα ασχολειστε με αυτο το θεμα????χαχαχαχα.ειστε απιστευτεςςςς.ανοιξτε νεο ποστ.γραψτε σακος του μποξ.και οποια θελει ας μαλωνει εκει.χαχαχχαχαχαχαχα. :P:P:P

ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΑΛΙ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθααααα!!!Τι κερδισα????

Κοιταξτε...πρωτα ξεπληρωστε εμενα που ειπα 15 σελ κ μετα βαζουμε στοιχημα για περισσοτερες!!! :P

Και ΝΑΙ! συμφωνω πως μπορουμε να πουμε οτι θελουμε,σε οποιο ποστ θελουμε κ να βγαλουμε απωθημενα,κ να δουλεψουμε κοσμο :dry: και οτι θελουμε τεσπα!!!

Οποια δεν θελει ας μην διαβαζει!!! ;)

Ευχαριστω τα κοριτσια που με βοηθησαν να κερδισω το στοιχημα :P ,τη μαμα μου,το μπαμπα μου,τον αντρα μου,πανω απ'ολους την τσαχπινα μου στην οποια αφιερωνω αυτο το οσκαρ...ΟΥΠΣ!Μπερδευτηκα! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Ηρθααααα!!!Τι κερδισα????

Κοιταξτε...πρωτα ξεπληρωστε εμενα που ειπα 15 σελ κ μετα βαζουμε στοιχημα για περισσοτερες!!! :P

Και ΝΑΙ! συμφωνω πως μπορουμε να πουμε οτι θελουμε,σε οποιο ποστ θελουμε κ να βγαλουμε απωθημενα,κ να δουλεψουμε κοσμο :dry: και οτι θελουμε τεσπα!!!

Οποια δεν θελει ας μην διαβαζει!!! ;)

Ευχαριστω τα κοριτσια που με βοηθησαν να κερδισω το στοιχημα :P ,τη μαμα μου,το μπαμπα μου,τον αντρα μου,πανω απ'ολους την τσαχπινα μου στην οποια αφιερωνω αυτο το οσκαρ...ΟΥΠΣ!Μπερδευτηκα! :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Όλες Pebi μου είναι σίγουρες ότι κάνουν το σωστό για το παιδί τους. Όσο για αυτό που είπες ότι αρπάζονται αυτές που δε θηλάζουν, δε νομίζω ότι αρπάζονται επειδή πιστεύουν ενδόμυχα πως δεν κάνουν το σωστό αλλά γιατί κάποιες κοπέλες έστω και έμμεσα (όπως εσύ τώρα που ειρωνέυεσαι) κατακρίνουν ή ακόμα και προσβάλλουν τις κοπέλες που δε θηλάζουν. Εγώ λοιπόν αυτό δεν το ανέχομαι γιατί ποτέ δεν άσκησα κριτική στις κοπέλες που έχουν πόρωση με το θηλασμό παρόλο που θεωρώ το θηλασμό υπερεκτιμημένο για διάφορους λόγους που δε θα κάτσω να αναλύσω. Κάθε μία λοιπόν ας έχει τις απόψεις της, ας μεγαλώσει το παιδί της όπως γουστάρει και ας λείπουν οι ειρωνίες και τα κακόβουλα σχόλια του τύπου αρπάζονται γιατί προφανώς ξέρουν πως δεν κάνουν το σωστό. Με κούρασε πια αυτό.

Συμπεθέρα μου μην αναλώνεσαι... :);)

Σεβαστές όλες οι απόψεις...! :cheer:

Το έχω φιλοσοφήσει...!!! :);) :laugh:

Πάντως η συγκεκριμένη ζιζανόβια έθεσε το ''καίριο'', πάντα σε επικαιρότητα θέμα...και μάλιστα με πολύ ανώριμο τρόπο...

a prιοri έχει αποφασίσει... :woohoo:

οπότε οι απαντήσεις περιττές!!! :P

Προτείνω ''κλείδωμα'' του θέματος!!!

Αναστασία τσαχπινοφιλενάδα μάντης... :laugh: ;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...