Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.


Recommended Posts

Δεν διαβασα ολλες τις απαντησεις, αλλα θα σου πω και εγω πως αν δεν θελεις να μην θηλασεις!

Δεν εχουν ολλες οι μανες την ιδια υπομωνη ουτε το ιδιο σκεφτηκο.

Και η αδελφη μου, εχει δηλωσει πως δεν θελει να θηλασει ποτε(εχει 2 παιδια).

Ο θηλασμος δεν ειναι κατι το αναγκαστηκο αλλα κατι το φυσιολογικο.

Πραγματικα ομως, αν ηξερες τι καλα προσφερει ο θηλασμος και δεν μιλαω για την πιοτητα του γαλακτος που ειναι γνωστη αλλα και για αλλα πραγματα, θα αλλαζες γνωμη!

Ευχομαι αυτη η αποφαση σου να ειναι κατω απο ωριμη σκεψη για να μην το μετανιωσεις μετα!

Σιγουρα ευκαιριες δινονται ξανα αλλα ο χρονος πισω δεν γυρνα.

Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου και φυσικα δεν κρινεται καποια αν ειναι καλη μανα με το αν εχει θηλασει η οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

BIKAKI έγραψε:

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

Ποιες λεξεις????????τι εχασα???????δεν βλεπω κατι που να τη θιγει οσο για το μπαρουτι που ασνεφερε καποια αχαρη αστεισμου το ειπε αλλα δεν την προσεβαλε

:blink::huh::huh::huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να ειναι ολα καλα με το μωρακι σου που με το καλο να ερθει...θα πρεπει πρωτα απο ολα να εισαι εσυ καλα:)αν εσυ δεν θελεις και δεν αισθανεσαι ανετα να το κανεις..να μην το κανεις..δεν σημαινει οτι θα εισαι κακια μανα..αν ειναι δυνατον!!!!!!!!να κανεις αυτο που εσυ θελεις και αισθανεσαι καλυτερα..οσο για το ποσο θετικος ειναι ο θηλασμος φανταζομαι το ξερεις:)egv pantws to prwto mou paidaki den katafera na to thilasw kai den aisthanomai kakia mana

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου.Πρωτα απ' ολα με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!Κατσε να γεννησεις με το καλο κ τοτε αποφασιζεις τι θες να κανεις!!Εγω θηλαζω ενα μηνα τωρα και νιωθω υπεροχα!!Ευχομαι να μπορεσω να το κανω καιρο!Ειμαι της αποψης οτι αν δε ζησεις κατι δεν μπορεις να το απορριπτεις!!Παντως εμενα η μανουλα μου δεν μπορεσε να θηλασει ουτε εμενα ουτε τον αδερφο μου πανω απο 15 μερες....αλλα παρ' ολα αυτα καλυτερη μανα δε θα μπορουσαμε να εχουμε!!Ειναι τελειως ασχετο το ενα απο το αλλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνώμη, κινούμαστε σε παράλληλο σύμπαν; Ποιες λέξεις; Δεν είδα καμία να προσβάλλει την κοπέλα. Το μόνο που διάβασα ήταν απαντήσεις συμπαράστασης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου και να είναι γερό..Φυσικά και ο θηλασμός δεν αποδεικνύει αν είσαι καλή μαμά ή όχι...

Το ίδιο θέμα έχει και η ξαδερφούλα μου που γεννάει το Μάιο...Μου δήλωσε ότι έχει αποφασίσει να μη θηλάσει γιατί πριν ακόμα μείνει έγκυος είχε πάρει περίπου 20 κιλά και θέλει με το που γεννήσει να κάνει δίαιτα...Μου λέει ότι δεν νιώθει γυναίκα έτσι όπως είναι και θέλει να αδυνατίσει κλπ...Εγώ το καταλαβαίνω ότι σκέφτεται έτσι επειδή και οι ορμόνες της κάνουν πάρτυ..Και της λέω "Κάνε ό,τι νομίζεις...Ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις για το παιδάκι σου..." Και θα σου πω ότι λέω και σε εκείνη με πολλή αγάπη...Πίστεψέ με ότι όταν θα κρατήσεις για πρώτη φορά το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου και το βάλεις στο στήθος, θα αναθεωρήσεις και δε θα θέλεις να σταματήσεις το θηλασμό..Και στα λέω όλα αυτά εγώ που θήλασα μόνο για 2 μήνες (για την ακρίβεια δε θήλασα...Αρμεγόμουν με το θήλαστρο)..Επειδή ήμουν πρωτάρα, είχα εισέχουσες θηλές, δεν ήξερα ποιες είναι οι σωστές στάσεις του θηλασμού και μάτωναν οι θηλές μου και πονούσα, τα παράτησα...όμως δεν έχω ακούσει ποτέ ότι πονάει το στήθος όταν θηλάζεις...Δε νομίζω να ισχύει...

:dry::dry::dry:

Ας έρθει με το καλό αυτή η ώρα και αποφασίζεις τότε!!!

Εξάλλου μια μαμά που δεν είναι ψυχολογικά καλά και το θηλάζει το παιδί με το ζόρι, περνάει στο παιδί ο αρνητισμός και η άσχημη ψυχολογία...

Με το καλό λοιπόν!!!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

BIKAKI έγραψε:

Ποιες λεξεις????????τι εχασα???????δεν βλεπω κατι που να τη θιγει οσο για το μπαρουτι που ασνεφερε καποια αχαρη αστεισμου το ειπε αλλα δεν την προσεβαλε

:blink::huh::huh::huh::huh:[/quote:2g5bazmz]

δυστυχώς καμία δεν κάθετε να διαβάσει καμία απάντηση και λέει ότι της κατεβεί στο κεφάλι .έτσι μπαρουτιάζετε ένα θέμα ....

ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ .

διαβάστε αν δεν σας κάνει κόπο πρώτα και μετά απαντάτε για επίθεση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω λεω να την ΠΛΑΚΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΞΥΛΟ!!!!

ΝΑ ΜΆΘΕΙ...που δεν θελει να

θηλάσει!!!! ΟΡΙΣΤΕ ΜΑΣ!!!!!! ααααμαααα πιααααααα :blink::side::P :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καπου ειχα διαβασει οτι οταν η μαμα δεν θελει να θηλασει δεν πρεπει να θηλασει. Ολη η αρνητικοτητα περναει στο μωρο με ασκημες επιπτωσεις. Νοιωθει απορριψη ας πουμε και γινετε ανασφαλης. Αν δεν θελεις μην το κανεις. Να σου πω μοναχα αυτο. Πριν γεννησω ειμουν κατηγορηματικη. Ελεγα οτι δεν προκειτε να θηλασω ο κοσμος να χαλασει. Μου δημιουργουσε αποστρεφια ολη η φαση. Το σιχαινομουνα... Οταν γεννησα αλλαξαν ολα. (Θα το δεις) Νοιωθω πολυυυυ περηφανη που θηλαζω.. Και το κανω παντου!! Αν και οταν γεννησεις ακομα δεν θες τοτε μην το κανεις. Δεν εισαι κακια μαμα. Αλιμονο αν κρινομασταν απο αυτο!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι γνωμεσ ολων ειναι σεβαστες παντα γι αυτο και ρωτησα κατι τετοιο.το τι θα κανω εγω τελικα θα το δω εκεινη την στιγμη.καποιες οντωσ απαντησαν καλα ειπαν την γνωμη τουσ ωραια και καλα.καποιεσ παλι κατεκριναν.αλλα δεν με νοιαζει.οτι θεμα και αν ανοιξει μια κοπελα παντωσ εδω οποιο και να ναι αυτο να κοιτατε να απαντατε χωρισ βαρια κριτικη απλα να απαντατε.αν θελετε.το παιδι μου θα το προσεχω σαν τα ματια μου αυτο ειναι το μονο σιγουρο.εγω εκανα απλα μια ερωτηση οχι οτι νιωθω κακιοα μανα.ημαρτον.μην κανετε την τριχα τριχια.ελεοσ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα ελα να με δειρεισ κοπελια σε περιμενω.και δεν παρεξηγιεμαι ουτε προσβαλομαι που ειπε καποια κοπελα.εγω κραταω απαντησεισ που απλα απαντησαν στο θεμα μου και δεν εκριναν.δεν θα κατσω να σχολιασω τγην καθε απαντηση.φιλια σε ολες παντωσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε ματάκια μου θα με τρελάνεις !!! που είδες να σου απαντάνε άσχημα ?

τα έχω διαβάσει όλα και όλες οι απαντήσεις λένε ότι φυσικά και δεν κρίνετε αο κει μια μανούλα .

που το είδες το αρνητικό?!!! :blink:

μην προεξοφλείς τίποτα από τώρα ,γέννα πρώτα δοκίμασε και μετά αποφάσισε .ότι και να πεις τώρα ειναι ακόμα άτοπο γιατί δεν ξέρεις την πράξη .

αλλά ότι και να αποφασίσεις θα είσαι η αγαπημένη του μανούλα η καλύτερη από όλες !!!

καλή συνεχεία στην εγκυμοσύνη σου και καλή γέννα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και κατι αλλο.εχω δει και κατι κοπελιτσεσ που θηλαζουν και να δεισ τι καλα που φερονται στα παιδια τουσ.τι να σου πω.χιλιες φορες να μεινω οπωσ ειμαι τωρα παρα να γινω κατι σαν αυτες

φιλουδιααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμμμ θεμα θηλασμος για αλλη μια φορα δημιουργει εντασουλα....

Μαρακι2 εγω δεν θηλασα.Ημουνα περιπτωση σαν της μπεμπουλα16.Εισεχουσες θηλες το μωρο δεν ηθελε κλπ κλπ κλπ.Εγω ηθελα παρα πολυ!Σε σημειο εμμονης.Αποδειχθηκε εκ των υστερων οτι παρολο που ειχα πολλες γνωσεις πανω στο θεμα η θεωρεια απειχε κατα πολυ απο την πραξη!λαθος συμβουλες κουραση οδηγησαν στο να μην θηλασω και εβγαζα ενα μηνα με θηλαστρο και μετα κοπηκε ετσι απλα....επειδη ειχα λαθος θηλαστρο.Τεσπα...

Μια χαρα μανουλα θα εισαι.Γιατι μαλλον αυτο ρωτησες και η απαντηση ειναι αυτη.Μαμα καλη, μια γυναικα, δεν την κανει ο θηλασμος!

Αυτα για το θεμα!

Εγω ομως αλλο δεν καταλαβαινω...λιγο περιεργα μας τα λες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι 2 έγραψε:

α και κατι αλλο.εχω δει και κατι κοπελιτσεσ που θηλαζουν και να δεισ τι καλα που φερονται στα παιδια τουσ.τι να σου πω.χιλιες φορες να μεινω οπωσ ειμαι τωρα παρα να γινω κατι σαν αυτες

φιλουδιααααααααααααααααααααααααα

Θες να μας πεις ??Τι ακριβως κανουν στα παιδια τους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μιλαω γενικα τι εχουν δει τα ματια μου οχι συγκεκριμενα τελοσ παντων ομωσ ολες οι γνωμεσ δεκτεσ να στε ολες καλα παντωσ και τα μωρακια σας παντα γερα και δυνατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια....

Έκανες μια ερώτηση και παρακάτω απάντησες μόνη σου. Δεν καταλαβαίνω για πιο λογο γίνεται όλη η κουβέντα.

:huh::huh::huh:

Μπορείς να ανατρέξεις σε παλιότερα posts για να βρεις αυτό που σ'ενδιαφέρει.

Έτσι και αλλίως αυτό που νομίζεις θα κάνεις και η γνώμη η δική μας (αν κρίνω από τα λεγόμενα σου) περισσεύει.

Με το καλό το μωράκι σου.

:blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου!

μανα ειναι αυτη που αγαπαει το παιδι της ανευ ορων!!

πκαμια δεν σε εκρινε!

η εμπειρια του θηλασμου ειναι απλα υπεροχη ....

και μπαρουτι εγινες απο μονη σου..οποια προσπαθησε απλα να σε συμβουλεψει για το αντιθτο δεν σε εκρινε..

μην αρπαζεσαι λοιπον...

εκτος αν οπως καποια εγραψε...εβαλες το ποστ απλα για να αναψουν τα αιματα!

οπως και ανεχει..φιλιααααααα και με το καλο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά πάντως το θέμα αυτό αποτελεί μια αφορμή "διαμάχης" ανάμεσα σε αυτές που θηλάζουν και σε όσες δεν θηλάζουν.

Η μάνα που θηλάζει έχει ένα ύφος υπερηφάνειας για τον εαυτό της και υποτίμησης για τις άλλες.Αυτό τις περισσότερες φορές γίνεται υποσυνείδητα και δεν είναι εύκολα αντιληπτό.Δεν το κάνει επίτηδες,σου βγαίνει αυθόρμητα η περηφάνεια ότι κατάφερες να κάνεις το μεγαλύτερο δώρο στο παιδί σου υπερνικώντας τις δυσκολίες.

Αντίθετα αυτή που δεν θηλάζει προσπαθεί να πείσει τους άλλους για τους λόγους που δεν ξεκίνησε ή έκοψε γρήγορα τον θηλασμό.Έχει στο νου της ότι θα την πουν κακή μάνα και υπεραμύνεται.

Αυτά έχω παρατηρήσει εγώ μετά από την δική μου εμπειρία(θήλασα 7 μήνες) και από όλο το συγγενικό και φιλικό περιβάλλον(ευτυχώς ή δυστυχώς το στενό μου σόι αριθμεί περί τα 100 άτομα και οι περισσότερες από τις ξαδέρφες μου είναι μωρομάνες).

Δεν έχω διαβάσει ανάλογα παλαιότερα θέματα εδώ αλλά ξέρω ότι το forum παίρνει φωτιά σε τέτοια θέματα.

Η αλήθεια είναι ότι ο θηλασμός είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα και δεν εξαρτάται μόνο από σένα.Έχει σχέση και με το μωρό,τις συνθήκες της ζωής κλπ.

Επίσης σε πολύ μικρό βαθμό συμβαίνει το ίδιο και με τις καισαρικές και την επισκληρίδιο.

Γενικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για τον θηλασμό πχ ότι αδυνατίζεις(έτσι θα αδυνατίσει εύκολα η ξαδέρφη σου μπεμπούλα) ή ότι προστατεύεσαι από τον καρκίνο μαστού.

Χρέος μας είναι λοιπόν να ενημερώνουμε και να πείθουμε ήρεμα όσες περισσότερες μπορούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια....

Έκανες μια ερώτηση και παρακάτω απάντησες μόνη σου. Δεν καταλαβαίνω για πιο λογο γίνεται όλη η κουβέντα.

:huh::huh::huh:

Μπορείς να ανατρέξεις σε παλιότερα posts για να βρεις αυτό που σ'ενδιαφέρει.

Έτσι και αλλίως αυτό που νομίζεις θα κάνεις και η γνώμη η δική μας (αν κρίνω από τα λεγόμενα σου) περισσεύει.

:blink::blink::blink:

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο έγραφα(ήταν και μεγάλο το θέμα μου και συγνώμη) υπήρξαν κι άλλες απαντήσεις.

Δίκιο έχουν τα κορίτσια καμιά δεν σε έκρινε αν και το θέμα σου έτσι που το έθεσες δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο νόημα εφόσον ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.

Κι εσύ προκαλείς τώρα αναφέροντας το πως φέρονται κάποιες που θηλάζουν.Πως συμπεριφέρονται δηλαδή;

Κάνε το παιδί σου με το καλό και ως προς το θηλασμό κάνε ότι νομίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ δε θήλασα πολύ κι εγώ έχω λογοφέρει με μανούλες που θήλασαν, αλλα δεν μπορώ να αγνοήσω τα πολλαπλά οφέλη του θηλασμού...Και δε σας κρύβω ότι έχω μετανιώσει που τα παράτησα τόσο γρήγορα... :(:(:(

Αλλά πραγματικά καταντάει αηδία η διαμάχη γι'αυτό το θέμα....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...