Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.


Recommended Posts

Ανθή έγραψε:

LaLa έγραψε:

Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά το θέμα. Εννοείται πως τίποτα δεν παίρνω προσωπικά. Οι κοπέλες που γράφουν όυτε καν με ξέρουν οι περισσότερες. Και επειδή το καλό και το κακό είναι όντως υποκειμενικά, μου τη δίνει να θεωρεί κάποιος-α πως μόνο αυτός κάνει το σωστό. Και κάτι άλλο. Λες ότι δε σε νοιάζει να είσαι η κακιά της παρέας αρκεί να βοηθήσεις κοπέλες να θηλάσουν. Πρόσεξε όμως μην τις γεμίσεις ψυχολογικά προβλήματα στην περίπτωση που δεν τα καταφέρουν. Η υπερβολή δεν κάνει πάντα καλό. Ακόμα και όταν αφορά το θηλασμό. Αυτά. Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.[/quote:28jvzl75]

Μια μανα που ηθελε να θηλασει αλλα δεν τα καταφερε δεν προκειται να γεμισει ψυχολογικα απο κανενα.Αν εχει πραγματικα προσπαθησει(αφου το ηθελε) ξερει οτι εκανε οτι καλυτερο μπορουσε αλλα δεν τα καταφερε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

savropinguinos έγραψε:

εγω παλι πιστευω οτι ειτε ενα παιδακι θηλασει ειτε οχι αμα παει σε βρεφικο θα αρρωστησει....ειμαι καμμενη....

αυτο ακριβως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θέλω και εγώ να πάρω θέση στο θέμα. Εχω ενα γιο 4 ετών και τον θήλασα 6 μήνες. Το βράδυ του έδινα και συμπλήρωμα για να ξεκουράζομαί λιγο παραπάνω. Θεωρώ ότι έκανα ότι μπορούσα για το παιδί μου χωρίσ να καταπιέσω απολυτα τισ αναγκεσ μου ωσ άνθρωπος. Δηλ στο 7μηνο πήγα το ταξιδακι με τον αντρα μου αφου ο μικρόσ έτρωγε στερεεσ τροφεσ εκοψα τον θηλασμό. Με είχε κουράσει αυτό το όλη μερα και νυχτα μαζι. Ετσι αισθανόμουν ετσι επραξα. Ο θηλασμόσ κανεί καλό αλλά δεν προσδιορίζει μια μάνα αν είναι καλή ή οχι.΄Σιγουρά θωρακιζεί απο τισ ασθενειες αλλά όλα τα παιδάκια αρρωσταινουν.Οι καινουργιεσ μαμαδεσ να μην πανικοβάλλονται. Ολα τα παιδακια αρρωσταίνουν όταν πανε πρώτη φορά σχολεία. αλλά εχω δει απο τισ μητέρεσ που θήλασαν και αυτές που δεν θήλασαν ότι την 2 χρονιά του παιδικού και μετά τα παιδιά αρρωσταίννουν όλο και λιγοτερο. Και μια συμβουλή στισ νεεσ μαμαδεσ. Ξεκινηστε λεγοντασ ότι θα θηλάσετε 1 μήνα μετα ο ένασ μηνασ θα γινουν 2 και παει λεγοντασ. και σίγουρα πολλες απο εσασ θα θηλασετε παραπάνω. χρειαζεται σωστή ενημέρωση και θεληση. αυτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω πάρει θέση στο θέμα γιατι πραγματικά βαρέθηκα να λέμε τα ίδια και τα ίδια...

Αλλά...

Αν μια μητέρα ξέρει πως έκανε ότι καλύτερο μπορούσε και έχει τη συνείδησή της καθαρή καμία Λάλα δεν πρόκειται να της δημιουργήσει ψυχολογικά...

Έλεος δηλαδή τί άλλο θα ακούσουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nan έγραψε:

Και μια συμβουλή στισ νεεσ μαμαδεσ. Ξεκινηστε λεγοντασ ότι θα θηλάσετε 1 μήνα μετα ο ένασ μηνασ θα γινουν 2 και παει λεγοντασ. και σίγουρα πολλες απο εσασ θα θηλασετε παραπάνω. χρειαζεται σωστή ενημέρωση και θεληση. αυτά

Συμφωνω σε αυτο

πριν γεννησω ελεγα οτι θα ηθελα να θηλασω κανα χρονο τουλαχιστον

μολις τα ειδα μπαστουνια απο τις πολλες ωρες θηλασμου ειπα ενα 40ημερο μετα αλλο ενα μηνα μετα 2 μηνες και σιγα σιγα βλεπεις ποσο σε παιρνει και θελεις να συνεχισεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Κακια γινομαι με ολες αυτες , και σενα μαζι , που θελετε να μας πεισετε οτι ολα το ιδιο ειναι ειτε θηλάσεις , ειτε οχι .Που θελετε να εξισωσεται το μητρικο γαλα με το ξενο . Που γραφουν σε θεματα θηλασμου και γραφουν για γαλα που κοβεται , για μωρα που τα πειραζει το μητρικο γαλα , για μωρα που θα μεινουν για παντα στη φουστα μας και δεν τ κανουμε ανεξάρτητα .

Εγώ πάλι γίνομαι κακιά με όλες αυτές , και σένα μαζί, που υποτιμούν τόσο το ξένο γάλα με αποτέλεσμα να γεμίζουν τύψεις - χωρίς να υπάρχει λόγος κατά τη γνώμη μου- κάποιες κοπέλες που δε θήλασαν είτε γιατί δεν τα κατάφεραν, είτε γιατί δεν ήθελαν να το κάνουν. Και ένα site όσο απρόσωπο και να είναι μπορεί να επηρεάσει κάποιον. Ειδικά ένα site σαν αυτό. Εσύ είπες μόνη σου πως βοήθησες πολλές να θηλάσουν. Άρα τελικά δεν είναι και τόσο απρόσωπο..Δε νομίζω ότι είναι και τόσο παράλογα αυτά που σου λέω για να γελάσεις ή να κλάψεις. Σταματάω όμως εδώ. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω. Βαρέθηκα να ασχολούμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι τελευτάιο. Πάω με 1000 χίλια τις γυναίκες που θηλάζουν γιατί γουστάρουν τρελά να το κάνουν για το παιδί τους και τους βγάζω το καπέλο γιατί ο θηλασμός είναι δύσκολη υπόθεση. Με τρελαίνουν όμως αυτές που το διατυμπανίζουν και υποτιμούν άμεσα ή έμμεσα τις κοπέλες που δε θηλάζουν. Τι θέλουν να ακούσουν;; Μπράβο;; Ε μπράβο λοιπόν. Είναι οι καλύτερες. Αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα και τελειώνω εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dikaioma sou einai na thilaseis apla skepsou to alli mia fora mexri na genniseis exeis kairo!!to kalo to xereis esy gia to diko sou to paidi k kamia alli!!ego pou thilazo to moraki mou to kano gia to kalo tou k epeidi to thelo to kano me tin kardia mou tou to dino gt mporo!!ego ayto nomizo pos einai to kalo tou paidiou MOU dn tha se krino k kamia dn mporei na se krinei!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

LaLa έγραψε:

Εγώ πάλι γίνομαι κακιά με όλες αυτές , και σένα μαζί, που υποτιμούν τόσο το ξένο γάλα με αποτέλεσμα να γεμίζουν τύψεις - χωρίς να υπάρχει λόγος κατά τη γνώμη μου- κάποιες κοπέλες που δε θήλασαν είτε γιατί δεν τα κατάφεραν, είτε γιατί δεν ήθελαν να το κάνουν. Και ένα site όσο απρόσωπο και να είναι μπορεί να επηρεάσει κάποιον. Ειδικά ένα site σαν αυτό. Εσύ είπες μόνη σου πως βοήθησες πολλές να θηλάσουν. Άρα τελικά δεν είναι και τόσο απρόσωπο..Δε νομίζω ότι είναι και τόσο παράλογα αυτά που σου λέω για να γελάσεις ή να κλάψεις. Σταματάω όμως εδώ. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω. Βαρέθηκα να ασχολούμαι.[/quote:572mmg27]

Δε νομιζω πως η Λαλα γινεται κακια και γεμιζει τον κοσμο τυψεις. Απλα οταν ρωταει καποια για ενα θεμα, να ειναι ετοιμη να δεχτει ολες τις αποψεις, διαφορετικα να μη γεμιζει αδικα τις σελιδες...Εμ ρωτανε, εμ ξυνιζονται κιολας, που λενε και στο χωριο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν επειδή το πράμα τραβάει αρκετά και τελειωμό δεν έχει θα ανοίξω ένα νέο post με τα υπέρ και τα κατά της φόρμουλας. Πραγματικά πρέπει να γραφτούν εμπειρίες από τις μαμάδες που δίνουν φόρμουλα και γενικά όποια κοπέλα έχει κάποιο άρθρο να παραθέσει νομίζω ότι είναι καλό να συγκεντρωθεί το υλικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παπακι σωστα σκεφτηκες,αυτο να κανεις.. :)

θελουν πολλες κοπελες που θα γινουν μανουλες να μαθουν,και το καλυτερο ειναι να γινει το ποστ για να ενημερωθουν πληρως για ολα,αντικειμενικα,και χωρις τσακωμους..απλα ενημερωτικα,ωστε οποιαδηποτε απορια εχουν να τη διατυπωνουν και να παιρνουν απαντηση

..τωρα τελευταια συνηθως κοιταω μια μια τις σελιδες των σχετικων ποστ(και ειναι και πολλες)μπας και βρω καποιες σκορπιες πληροφοριες αναμεσα στους διαπληκτισμους και τις μπηχτες,και δε μου αρεσει,ειναι κουραστικο και επηρεαζομαι αρνητικα υπερ του ενος θεματος και του αλλου βασει το ποια τσακβνεται με ποια και δεν ειναι σωστο αυτο γιατι δεν εχω κατι με καμια κοπελα..

γιατι να πηγαινουμε κοντρα η μια στην αλλη,αντι να αλληλοβοηθηθουμε???μανουλες ενωθειτε για να κανετε τον κοσμο των παιδιων μας καλυτερο,μεσα απο τις εμπειριες της η καθεμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Λοιπόν επειδή το πράμα τραβάει αρκετά και τελειωμό δεν έχει θα ανοίξω ένα νέο post με τα υπέρ και τα κατά της φόρμουλας. Πραγματικά πρέπει να γραφτούν εμπειρίες από τις μαμάδες που δίνουν φόρμουλα και γενικά όποια κοπέλα έχει κάποιο άρθρο να παραθέσει νομίζω ότι είναι καλό να συγκεντρωθεί το υλικό.

Παπακι εγω πιστευω οτι παλι χαμος θα γινει :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurore έγραψε:

papaki70 έγραψε:

Παπακι εγω πιστευω οτι παλι χαμος θα γινει :P[/quote:2mtwuj38]

Λες?????θα τρελαθω θα πηδηκτω απ το παραθυρο!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...