Μετάβαση σε περιεχόμενο

μετα το τελος του 6μηνου μητροτητας


Recommended Posts

κοριτσια,

καλημερα.Πριν μερικες ημερες τελειωσε το 6μηνο μητροτητας και επεστρεψα στη δουλεια. Χρειαζεται να κανω κατι με χαρτια κλπ στον οαεδ?Ειμαι αοριστου χρονου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΩ ΜΠΗΚΑ...ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ.. :(

ΕΜΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΑΙΟ Κ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ..

ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ.. ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΩ ΜΠΗΚΑ...ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ.. :(

ΕΜΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΑΙΟ Κ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ..

ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ.. ;):)

Σε πετυχα!!! Τι κξανεις? Τι κανει το μωρακι σου??
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε, όλες οι κατακαημένες μαμάδες γυρίζουμε δουλειά σιγά σιγά! Άσχετο με το θέμα μας, αλλά πώς αισθάνεστε? Εσύ, SIFOS μου, πώς νιώθεις τώρα που γύρισες? Εγώ 3 Μαρτίου παίρνω το δρόμο της επιστροφής στο γραφείο και από τη μια θέλω την παλιά ζωή μου εκεί από την άλλη φοβάμαι και στεναχωριέμαι που θα είναι ο μπέμπης σπίτι με τη γυναίκα. όσο για το θέμα, νομίζω πως δεν χρειάζεται να πάμε να κάνουμε τίποτα επιπλέον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ πρώτη μέρα σήμερα γύρισα στη δουλειά!!! Είμαι σε μαύρο χάλι! Χθες άφησα τη μικρή στη μαμά μου και έκλαιγα όλο το βράδυ... Και το απόγευμα θα πάω να την πάρω φανταστείτε...

Χάλια!

Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνεις τίποτα με τον ΟΑΕΔ sifos μου, εγώ ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου μαζί σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχχ, μανούλες με συγκινήσατε...

Είμαι και εγώ μανούλα που κάθησα με το εξάμηνο μητρότητας και επέστρεψα

στη δουλειά όταν έγινε 10 μηνών.....

Καταρχήν να πω οτι δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα στον ΟΑΕΔ απλά να

ενημερώσετε το λογιστήριο στην εργασία σας, για να αρχίσουν τα καταβάλονται οι εισφορές για τα ένσημα σας στο ΙΚΑ ξανα.

Επίσης να ενημερώσω πως για όσες πήραμε το εξάμηνο του ΟΑΕΔ το μειωμένο ωράριο στην εργασία μας έχει ως εξής.

6 μήνες μειωμένο κατά 2 ώρες

και αλλους 6 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα.

Δηλαδή χανουμε ένα ολόκληρο εξάμηνο από το μειωμένο κατά 2 ώρες ωράριο.

Είναι τσεκαρισμένο αυτο!

Και Επειδή ξέρω πως νιώθετε και επειδή ήδη εχω 11 μήνες που επέστρεψα να πω οτι στην αρχή ο μόνος που δυσκολευεται είναι η μανούλα.Και συναισθηματικά αλλα και σωματικά μέχρι να βρει τους ρυθμούς της....

Συμπερασματικά θα πω ο,τι όλα βολευονται και ιεραρχούνται, η μανούλα ισορροπεί ψυχικα και γεμάτη όρεξη και αρκετα ανανεωμένη ασχολείται με το αγγελόύδι ή τα αγγελούδια που την περιμένουν και μόλις μπαίνει σπ΄΄ιτι λεει αγκαλίτσα?Και τρέχουν τα σκατούλια της να την αγκαλιάσουν...ΤΩΡΑ , ΒΟΥΡΚΩΣΑ!!!!!!Σας φιλώ και όλα θα πάνε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

Επίσης να ενημερώσω πως για όσες πήραμε το εξάμηνο του ΟΑΕΔ το μειωμένο ωράριο στην εργασία μας έχει ως εξής.

6 μήνες μειωμένο κατά 2 ώρες

και αλλους 6 μήνες μειωμένο κατά 1 ώρα.

Δηλαδή χανουμε ένα ολόκληρο εξάμηνο από το μειωμένο κατά 2 ώρες ωράριο.

Είναι τσεκαρισμένο αυτο!

Δεν ξέρω γιατί σου είπαν για το μειωμένο κάτι τέτοιο. Μίλησα χθες με τον διευθυντή του προσωπικού στην εταιρεία μου και με ρώτησε αν θέλω 1 χρόνο 6ωρο, μισό 7 ή 2,5 χρόνια 7ωρο. Και επίσης μου είπε γιατί δεν το πήρα μαζεμένο να κάτσω άλλους 3,5 μήνες με το παιδάκι μου.

Οπότε μήπως είχαν κάποιο όφελος και σου το είπαν έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης μπορείτε να δουλευετε κανονικό ωράριο και να παίρνετε μια μέρα ολόκληρη την εβδομάδα "ρεπό", αλλά δεν ξέρω για πόσο χρονικό διάστημα. εγώ αυτό θα κάνω όταν γυρίσω στη δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΗΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙΑ ΚΟΚ

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ 30 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ

30 - 6 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ - 1 ΜΗΝΑ Η ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ =23 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ Ή 11,5 ΜΗΝΕΣ 2 ΩΡΟ

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ 11 ΜΗΝΕΣ ΠΑΩ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (8ΩΡΕΣ) ΑΠΛΑ ΦΕΥΓΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΑ 2 ΩΡΟ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΜΤΗ ΜΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ 11 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιoannouli, αφού στο είπε ο Διευθυντής του προσωπικου,

να κάνεις την πάπια...

Η πραγματικότητα είναι αυτό που λέω εγώ ή η επιπλέον άδεια για 3,5 μήνες

( ρώτησα στην Επιθεώρηση εργασίας αλλα και στο κέντρο προστασίας

εργαζομένων και ανέργων όλης της Ελλάδας στο τηλ 210-5288000 παρε και τώρα να ρωτήσεις,απαντάνε ως τις 5.)Μάλλον δεν το γνωρίζει και γι αυτό βολέψου! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως τα λεει η evipapa ειναι για το μειωμενο. οι εξι μηνες χανονται. ρωτηστε και στην επιθεωρηση εργασιας, το ιδιο θα σας πουν. καλο ειναι να το ξεκαθαρισετε για να μην εχετε προβλημα μετα και σας ζητανε και τα ρεστα. με την εφαρμογη του εξαμηνου γινονται πολλα μπερδεματα και μερικοι υπευθυνοι δεν ενημερωνονται σωστα και νομιζουν οτι ισχυει οτι ισχυε τα προηγουμενα χρονια που δεν υπηρχε το εξαμηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βολέψου είναι τρόπος του λέγειν... :cheer:

Εγώ επειδή είμαι ικανοποιημένη από την εργασία μου ήθελα

να είμαι εντάξει και με το παραπάνω οπότε το τήρισα , ασχετα με το γεγονός οτι και αυτοί δεν το γνώριζαν ;)

Αισθάνομαι ειλικρινής απέναντι τους και ήρεμη....

Ioannouli μου και εγώ χαλάστηκα οταν το έμαθα αλλα ήταν κάτι που το περίμενα...

Και για να νιώσετε καλύτερα,σε 20 μέρες θα δουλευω πλήρες 8 ωρο....

Θα πηδηχτώ από το παράθυρο που λένε,το έχω και δίπλα μου ευτυχως!!!!!!!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpi76 έγραψε:

ioannouli έγραψε:

Δεν ξέρω γιατί σου είπαν για το μειωμένο κάτι τέτοιο. Μίλησα χθες με τον διευθυντή του προσωπικού στην εταιρεία μου και με ρώτησε αν θέλω 1 χρόνο 6ωρο, μισό 7 ή 2,5 χρόνια 7ωρο. Και επίσης μου είπε γιατί δεν το πήρα μαζεμένο να κάτσω άλλους 3,5 μήνες με το παιδάκι μου.

Οπότε μήπως είχαν κάποιο όφελος και σου το είπαν έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω οταν επεστρεψα στην δουλειά ειχα ψαξει πολυ το θεμα και ειχα παρει τηλ το υπουργρίο εργασιας.

επεστρεψα απο 6 μηνο 10 απριλιου 2009 ειχα παρει επισης και την καλοκαιρινη μου αδεια το Σεπ του 2008.

30 μηνες δικαουμαστε για 1 ωρα - 6 μηνες οαεδ(μετραει 1 ωρα (χαμενη και οχι 2 ) αν εχεις κανει συμφωνια με το αφεντικο απο την αρχη) - 1 καλοκαιρινη αδεια μου εμειναν 23 μηνες απο της 10 Απριλιου που επεστρεψα.Εγω το εκανα 11,5 για 2 ωρες και λειπω 1 ημερα την εβδομαδα και συν 1 μες στο μηνα.Αυτο τελειωνει τωρα στις 25 Μαρτιου (11,5 μηνες πέρασαν δηλαδή)

Επισης αν ειναι αργια χανεις το 2 ωρο και δεν μαζευεις.Δηλ τωρα καθαρα Δευτερα θα το χασω θα πάρω ναι μεν την Παρασκευη αλλα θα χασω το 2 ωρο που μαζευω να παιρνω και μια πεμπτη μεσα στο μηνα.

Σας ζαλισα.

:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

elpi76 έγραψε:

Δεν ξέρω γιατί σου είπαν για το μειωμένο κάτι τέτοιο. Μίλησα χθες με τον διευθυντή του προσωπικού στην εταιρεία μου και με ρώτησε αν θέλω 1 χρόνο 6ωρο, μισό 7 ή 2,5 χρόνια 7ωρο. Και επίσης μου είπε γιατί δεν το πήρα μαζεμένο να κάτσω άλλους 3,5 μήνες με το παιδάκι μου.

Οπότε μήπως είχαν κάποιο όφελος και σου το είπαν έτσι;[/quote:3hadn6yg]

ioannouli ο εργοδοτης σου πρεπει να ειναι super.....

Υπαρχει μια εγκυκλιος του Ικα οπου λεει οτι το μειωμενο ξεκιναει μετα την 6μηνη αδεια και ειναι 2 ωρες για ενα χρονο και 1 ωρα για το υπολοιπο μισο ή 1 ωρα για 2,5 χρονια.

Η αλλη εγκυκλιος του υπουργειου αναφερει οτι το μειωμενο ξεκιναει αμεσως μετα τις 63 ημερες και ειναι για 6 μηνες 2 ωρες και 6 μηνες απο 1 ωρα ή 2 χρονια απο 1 ωρα.....

Οι 3,5 μηνες ειναι προεραιτικοι και αμα θελει σου τους δινει.....

Ο διευθυντή προσωπικού της δικιας μου εταιρειας μου ειπε οτι η εγκυκλιος του υπουργειου ειναι "κρατος" και φυσικα μου αφαιρεσε το 6μηνο,αλλα χαλαλι γιατι μου εδωσε και τους 3 μηνες μαζεμενο το μειωμενο σαν αδεια.

Τελικα ποια εγκύκλιος ισχύει?Γιατι δεν το γνώριζα αυτό αλλα ρε σεις ρώτησα και στην Επιθεώρηση και στο ΚΕΠΕΑ....Τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

αν παρεις μαζεμενους 3,5 μηνες πληρωνεσαι? κι απο που?

Πληρωνεσε κανονικα απο τον εργοδοτη + τα ενσημα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες,

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα του εξαμήνου, θα ήθελα να σας ζητήσω, μιας και τα έχετε ήδη περάσει, κάποιες διευκρινίσεις γιατί τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου,

Λοιπόν η σωστή σειρά που παίρνουμε τις άδειες είναι η παρακάτω, ή κάνω λάθος?

1) άδεια λοχείας

2) υπόλοιπο αδείας (εφόσον με το πέρας του 6μήνου τελειώνει το έτος και δε μπορούμε να την πάρουμε μετά)

3) εξάμηνο ΟΑΕΔ

4) μειωμένο ωράριο ή μαζεμένη άδεια κατόπιν συνενόησης με τον εργοδότη

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σου bambina.Ναι ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.Τουλάχιστον εγώ έτσι τα έκανα και απο τις 28/01 που τελείωσε το εξάμηνο είμαι με μειωμένο ωράριο το οποίο σε συνεννόηση με τον εργοδότη μου το παίρνω ρεπό μια μερά την εβδομάδα.Με το καλό το νινί σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...