Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΒΡΕΦΟΥΣ 6,5 ΜΗΝΩΝ!


Recommended Posts

ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΟΧΙ ΠΩΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ. ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΦΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ (ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΥΤΟ) ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΘΕΛΕΙ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ Η ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΖΕΣΤΑ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ ΤΙ ΑΝΑΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΘΕΕ ΜΟΥ...Ο ΤΡΑΧΑΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΑΣ? ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΑΥΓΑ? ΔΩΣΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΟΥΛΑ ΥΓΙΕΙΝΗ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΙΑ ΤΡΟΦΗ ΝΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΜΑΧΗ ΝΑ ΤΟ ΦΑΕΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΖΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να δώσεις κολοκύθα ή γλυκοπατάτα.

Η κολοκύθα γίνεται πολύ ωραία και με μήλο ή αχλάδι.

Ο τραχανάς συνήθως έχει αυγά οπότε είναι για αργότερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!Τα ίδια και ο δικός μου!

Του ζεσταίνω το νερό για να το πιεί!

Ελπίζω το καλοκαίρι που θα ζεσταίνεται κι ο ίδιος

να το συνηθίσει στην κανονική θερμοκρασία!

Οι κοπέλες κάτι είχαν πει για κολοκύθα βραστή που

την κάνεις πουρέ και της προσθέτεις και γάλα ή γλυκοπατάτα!

Εγώ αυτά έχω σκοπό να του δοκιμάσω!

Μακάρι βέβαια να μας πουν τα κορίτσια και τιποτ άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MOLLY ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΩΣ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΜΕΙΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ 17 ΙΟΥΛΙΟΥ ΑΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΣΕΙΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ 14 ΙΟΥΛΙΟΥ :woohoo: :silly: :lol: :silly: ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΦΑΙ? ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΤΡΩΜΕ ΣΤΕΡΕΕΣ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 8390 ΚΙΛΑ ΚΑΙ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα στις 14 Ιανουαρίου που τον ζύγισε ο γιατρός,

ήταν 8200γρ και 71εκ ύψος!

Τίποτα δεν τρώει το σκατό μου!

Φρούτα αν φάει 4 κουταλίτσες είμαι

υπερευχαριστημένη!Το απόγευμα του έδινα κρέμα βανίλια(

αν και δεν είμαι υπερ,αλλά δεν ήξερα τι άλλο να δώσω)

και μόνο 2 φορές έφαγε και τις 4 μεζούρες σκόνη που του έφτιαξα!

Βέβαια να φανταστείς ο γιατρός μου είπε οτι για απογευματινό

πρέπει να τρώει 10 τέτοιες μεζούρες!

Δε με νοιάζει όμως γιατί ούτως ή άλλως θα του την κόψω εντελώς!

Σουπίτσες ακόμη δεν τον άρχισα γιατί περάσαμε μια ιωσούλα

την περασμένη εβδομάδα και είπα να μην του τις ξεκινήσω

σε λάθος στιγμή και τις πάρει στραβά!

Τώρα είμαστε σε φάση ανάρρωσης οπότε μέσα στο Σαβ/κο θα

κάνω δοκιμή!Ελπίζω να του αρέσουν,γιατί απ οτι έχω καταλάβει

εκτός του οτι δεν του αρέσει η τροφή του να είναι παγωμένη,

δε θέλει και τις γλυκιες γεύσεις!Το kinderte ας πούμε από μωρό

τον αηδίαζε,ενώ αν του έφτιαχνα χαμομήλι που ήταν άγλυκο,το

έπινε στο λεπτό!

Οσο για τα κιλά του δεν ανησυχώ.Προχθές που ήρθε ο γιατρός,

μου τον είπε χοντρούλη!!!!!!!!!!!!!!!! :(:(:(:(:(:(:(

Εμένα μου φαίνεται μια χαρά το παιδάκι μου!!!! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΑΝ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ...ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ?ΔΕΝΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ Molly τι χοντρούλη το παιδί;; Εμένα γεννήθηκε 31 Ιουλίου και στις 15 Γενάρη ήταν 9 κιλά σχεδόν!! Εντάξει ζυγίστηκε μόλις έφαγε, αλλά μου είπε ότι είναι μια χαρά!! Εμένα μέχρι στιγμής μου έβαλε μόνο φρουτάκια τα οποία τα τρώει μέχρι στιγμής μια χαρά!! Άντε να δούμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι γεια σου....εμεισ σε αυτη την ηλικια εκτοσ απο βιολογικο ρυζαλευρο τη βγαλαμε με κολοκυθα και γλυκοπατατα...μπορεισ να βαλεισ αυτα μαζι η κολοκυθα με το γαλα του ανακατεμενη η γλυκοπατατα με γαλα η γλυκοπατατα με μηλο βρασμενο η και αχλαδι ακομη...

εγω πολλεσ φορεσ τη φρουτο κρεμα την ζεσταινα ελαχιστα ομωσ σε μπαιν μαρι η καμια φορα εβραζα κολοκυθα και εβαζα μεσα οποτε ζεσταινοταν..γιατι τρωμε μονο μηλο μπανανα το αχλαδι μασ πειραξε

επισησ εχει και βιολογικη κρεμα με 3 δημητριακα χωρισ γλουτενη καλαμποκι κεχρι ρυζι μεσα..οποτε μπορεισ να ανακατευεισ και αυτη με κολοκυθα η γλυκοπαπατα καποιεσ μερεσ ετσι για αλλαγη...μολισ πατησαμε του 8 μηνεσ εμεισ και αρχισαμε τη γλουτενη δινω 3μερεσ διαφορα ανακατεμενα δημητρικα βρωμη κεχρι καλαμποκι ρυζι ντινκελ με το γαλα του και τισ υπολοιπεσ μερεσ κολοκυθα η γλυκοπατατα σε συνδιασμουσ,,,

τραχανασ ειναι ακομη ονωρισ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι χοντρουλη καλε το παιδι μολλυ μου εμενα 8 κιλα ηταν 4,5 μηνων.....βεβαια μολις αρχισαμε διατροφη ισσορροπησε δε παιρνει κιλα καθε μηνα αλλα γραμμαρια τωρα ειμαστε 10100 και 75 ποντουσ και ειμαστε 8 ,5 μηνων σχεδον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δινω τραχανά..απο πολυ νωρις κιολας..αλλά χωρις αυγο..Τον φτιάχνει και η θεια μου βεβαια αλλά νομιζω οτι μπορεις να βρεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O τραχανας γινετε απο σιτάρι συνηθως (ή σιμιγδάλι) οποτε ειναι για μετα τον 8ο , οπως και το γιαουρτι .

Καλυτερα να βρασεις λιγο τα φρουτα σαν κομποστα παρα να φαει το ρυζαλευρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Μπορεις να δοσεις και φαγοπυρο βρασμενο, εγω το εβραζα σε ζουμακι απο την σουπα, εκτος απο κολοκυθα γλυκοπατατα

Τι είναι το φαγοπυρο? 1η φορα το ακούω!

Κατι σαν τραχανας? βρε μπας και λες το κεχρί? ειναι κιτρινο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι ειναι καφεμπεζ, ειναι πολυ υγειεινο, και πλουσιο σε βιταμηνες σηδηρο, φυτικες ινες. Το ετρωγα εγω μικρη, και το εδινα και στον γιο μου...μεχρι τωρα το ετρωγε..τωρα τσιναει λιγο..ελπιζω να περναει φαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΓΟΠΥΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ? ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ ΣΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΜΠΙΣΚΟΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΕΤΣΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΟ ΕΧΕΙ ΣΙΤΑΡΙ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 6,5 ΜΗΝΩΝ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το φαγοπυρο θα το βρεις στα μεγαλα ΣΜ η στα καταστηματα υγυηνης διατροφης ή βιολογικων η στα καταστηματα που πουλανε Ρωσικα προιοντα- οι Ρωσοι και Ουκρανοι το τρωνε πολυ και οσα ειναι στην Ελλαδα ειναι παραγωγη Οτυκρανιας ή Κινασ

Στο μωρο θα το κανεις σκετο βραστο...εγω παντως το τροω κα σαν γαρνητουρα..αλλα σαν παιδι μου το βραζενε σε γαλα μου αρεσε πολυ γιατι εχει σχετικα ουδετερη γευση και δεν καλυοτε την γευση του κυριως φαγητου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο παιδιατρος μου να της δινω ρυζαλευρο η φαριν λακτέ.το πρωτο γευμα γαλα μετα ρυζαλευρο η φαριν λακτε μετα το τριτο γευμα σουπιτσα(με κοτοπουλο, πατατα η ρυζι, κολοκυθακι, καροτο)στην αρχη δεν της αρεσε..μου ειπε ο γιατρος να μην απογοητευομαι και τωρα που ειναι 6.5 μην. αρχισε να της αρεσει.το τεταρτο γευμα της δινω φρουτοκρεμα...και το τελευταιο γευμα γαλα...εννοειτε οτι μετα απο καθε γευμα πινει ανετα και ενα μπιμπερο γαλα...μην απογοητευεσαι θα μαθει σιγα σιγα..επισης και μια συμβουλη...δοκιμασε την συνταγη πουυ σου εγραψα παραπανω για λιγο καιρο για να δεις αν εχει καποια αλλεργια το μωρο και μετα μπορεις να της την αλλαξεις..να βαλεις και σελινο ασ πουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΦΡΟΥΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ Η ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ(ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΛΟΥΤΕΝΗ!). ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΓΙΝΕΤΕ Η ΜΑΧΗ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ. ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΠΑΝΤΩΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

110183 η γιουκι προφανως δεν θελει να δοσει φαριν λακτε..Και εγω δεν εχω δοσει ποτε. Ουτε βιολογικα ουτε τιποτα. Ενα διαστημα για 25-20 μερες ειχε φαει υποαλλεργικο ρυζαλευρο και αυτο ηταν.

Δεν εχω δοσει γιατι δεν θελλω να δοσω ολα αυτα τα ετοιματζιδικα σκονες κλπ κλπ. δεν χρησιμοποιω ουτε εγω στο σπιτι μου τετοια. ΠΧ φτιαχνω μονη μου μπεσαμελ και ζωμους, πιστευω οτι ηδη σαν ανθρωποι τρωμε πολλες βλακιες...και οτι καποια στιγμη το παιδι μου θα φαει ολα αυτα μεγαλονοντας, δεν θελλω να τα φαει απο τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δυστηχως έδωσα φαριν-λακτέ και τωρα δεν του αρεσει κατι άλλο..Πώς να φαει κατι αλλο όπως γιαουρτι π.χ οταν εχει μαθει με ωραια και γλυκια γευση οπως η φαρινα;;και γω αναρωτιομουν για το φαγοπυρο..αλλά που να το βρω εδω που μένω..χιχι

Τωρα το απογευμα του δινω κρεμα βανιλια-ρυζαλευρο..Αλλά σε δυο μηνες που θα χρονισουμε κιολας θα μπορω να του δινω και αλλα υγειηνα γευματα..όπως αυγουλάκι,ντοματουλα και διαφορα άλλα..

και βρωμη ειχα δοκιμασει να του δωσω(quaker)μονο που δεν πινει ακομα φρεσκο γαλα και την εκανα με νερο..αηδια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...