Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΛΕΧΩΝΑ.40 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ


Recommended Posts

γεννησα με καισαρικη,την δευτερα βγηκα απο την κλινικη και μετα τρεις μερες βγηκα μεχρι την ενορια μου τον αγιο φανουριο γιατι γιορταζε,να αναψω ενα κερακι,επειδη δεν μπορουσα να περιμενω στην ουρα λογω της καισαρικης ζητησα να περασω μπροστα και ειπα πως ειμαι λεχωνα.τι ηθελα και το ειπα,"εισαι λεχωνα και βγηκες?και μαλιστα νυχτα?"μου λεει η κυρια που κρατουσε την εικονα.και καλα να μην μεταφερω τιποτα στο μωρο!"ε καλα της λεω για να αναψω ενα κερι ηρθα δεν πηγα και στα μπουζουκια"ο γιατρος μου ειχε πει να βγαινω καθε μερα μια βολτα και

εβγαινα καθε μερα.δυσκολη περιοδος η λοχεια τουλαχιστον εγω την περασα δυσκολα και ακομη δεν εχει τελειωσει εντελως.παντως η ιατρικη δεν τα παραδεχεται αυτα.εγω πιστευω πως η παναγια μας προστατευει ολες τις μανουλες και τα παιδακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

katekargi έγραψε:

Πνευματικο εχω και εγω...και πιστευω οτι αν και ειμαι μικρη αν δεν τον ειχα θα ηταν πολυ διαφορετικα...δεν λεω κοριτσακια μου οτι οσες δεν εχετε ειναι κακο..προς θεου..απλα για μενα ειναι πολυ σημαντικος!!!πιστευω οτι ειναι αλλιως να εχεις μια καθοδηγηση στην εποχη που ζουμε...δεν λεω οτι δεν θα ζητησω την συμβουλη της φιλης μου..αυτο ομως ειναι αλλο πραγμα..ετσι και αλλιως ουτε ο πνευματικος σου σε υποχρεωνει να κανεις κατι που δεν θελεις..απλως ειναι αλλη η χαρα οταν βγαινεις απο την εξομλογηση...τελοσπαντων..αυτη ειναι η δικη μου αποψη1!!!

οσο για τις 40 μερες ..θα κατσω και τις 40.και πιστευω οτι με τα διδυμα θα περασει αερας ο καιρος..θελω να προσαρμωσω κιολας..δεν λεω οτι δεν θα ερχονται συγγενεις..εννοειτε οτι θα ερχονται..ετσι και αλλιως τους θελω διπλα μου...να δουνε και τα μωρακια..δεν αγχωνομαι οτι θα κολλησουν κατι..δεν ειναι πια τοσο ευαλωτα τα μωρακια..παιρνουν αντισωματα ηδη απο τον ομφαλιο λορο και απο το γαλατακι της μαμας..οποτε...

katerinaki84 ζεις στην γερμανια?που???εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα εκει καθως η μαμα μου ειναι μιση γερμανιδα...ειναι παρα πολυ ωραια και θα την επισκεφτω συντομα με τα μωρακια πολυ μωρακια ακομη...εχω συγγενεις εκει!!!!!Φιλακια κοριτσακια μου και η καθεμια ας κανει οτι πιστευει οτι ειναι καλυτερο!!!!

Stuttgart menw edw k dyo xronia.pantws egw den katakrinw kanenan oti mas kanei na niwthoume kala afto prepei na kanoume!filia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita kai rena79 είσςτε αυτές οι συμφωνώ απόλυτα σ΄αυτό το θέμα. κια μένα ο άντρας μου είναι άθεος, δεν ήθελε να παντρευτούμε στην εκκλησία ούτε να βαφτίσουμε το γιο μας. Εγώ τον έπεισα όχι για κανένα άλλο λόγο γαιτίδ εν ήθελα προβλήματα με τους γονεις. Στο δεύτερο παιδι μας(που θα γεννηθεί τον Ιούλιο με το καλό)θα τις δώσουμε ένα Ισπανικό όνομα, το επέλεξε ο άντρας μου και είπα να μην διαφωνήσω πάλι και το δω το θέμα΄΄ετσι πιο χριστιανικά, άλλωστε δεν μου πάει. Βέβαια όπως προαναφέρθηκε η κάθε άποψη είναι σεβαστή, ο καθένας για τους δικούς του λόγους πιστεύει αυτά που θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stuttgart???εμεις εχουμε σπιτι heidelberg...ειναι τελεια..το σπιτι ειναι μεσα στα ελατα...φιλια στην γερμανια...δεν ειπα κουκλα μου οτι κατακρινεις ουτε εσυ ουτε αλλες κοπελες...η καθεμια κανει αυτο που θελει ουτως η αλλως...φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

Τελικά κορίτσια μόνο εγώ δεν πήγα στον παπά! Επίσης αυτό που λέω για τον πενυματικό ναι VASOMITS (δεν λέω ότι είσαι συντηρητική, άλλωστε οι απόψεις του κάθενος είναι σεβαστές) αλλά πραγματικά τι σου προσφέρει ο πνευματικός που δεν στο δίνει η συζήτηση με μία καλή σου φίλη ή με κάποιον δικό σου άνθρωπο? Ειλικρινά και χωρίς καμία επικριτική διάθεση τι προσφέρει ο πνευματικός, το είχα πάντα απορία αυτό.

αρτεμουλα μου εκανες πολυ καλα που το ρωτησες αυτο!!θα σου πω τη γνωμη μου!!η φιλη μας μπορει να μας συμβουλεψει κ να μας καθοδηγησει συμφωνα με τον χαρακτηρα της κ τια αποψεις της....ο πνευματικος ομως θα μας καθοδηγησει συμφωνα με αυτα που ειναι αρεστα στον θεο!!εγω εμπιστευομαι μονο αυτη την καθοδηγηση!!!αλλωστε οπως ειχε πει κ ενας γεροντας:''καλυτερα να ειμαστε αρεστοι στον θεο παρα στους ανθρωπους''!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α!κ κατι αλλο να πω!!κ γω εβγαζα τα παιδια μου εξω την ημερα.....ομως το βραδυ κλεινομουν μεσα!!δεν ειπα να μην βγαινουν καθολου οι λεχωνες... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι 2 έγραψε:

καλησπερα.αυτο το σκεφτομαι πολυ

γενναω πρωτα ο θεοσ ιουνιο.αλλα να κατσω μεσα 40 μερες δεν υπαρχει αυτο.το μωρο ναι.τα πιστυει καμια αυτα?

Καλημέρα και με το καλό το μικράκι σου......

εγώ και τις δύο φορές βγήκα έξω την ίδια εβδομάδα!!! μαζί και τα μωράκια....

εν έτη 2010 και συζητάμε αν θα βγεις έξω ή όχι? προς Θεού τι είναι αυτά?

και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί να μην βγεις? εσύ ή το μωρό? και μάλιστα καλοκαιριάτικα?

Εγώ την 1η φορά γέννησα Μάιο, ήρθα σπίτι Δευτέρα και Παρασκευή πήγα έξω για φαγητό με τον άντρα μου και την Δευτέρα άρχισα τις βόλτες με τον γιο μου με το καρότσι, κάθε μέρα!!!!

την 2η φορά γέννησα Αύγουστο, ήρθα σπίτι Τετάρτη και η μικρή την Πέμπτη πήγε στον παιδίατρο (εδώ ο γιατρός δεν έρχεται σπίτι) και επίσης την επόμενη εβδομάδα με το καρότσι έξω!!! και έκανε και λίγο κρύο!!!

ΒΓΕΣ ΕΞΩ αν θέλεις να έχεις την ψυχική σου υγεία που είναι το πρωτεύον και πάρε και το μωρό μαζί σου, δεν παθαίνει τίποτα, μέσα στο καρότσι δεν θα έρθει σε επαφή με άλλους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

ΒΓΕΣ ΕΞΩ αν θέλεις να έχεις την ψυχική σου υγεία που είναι το πρωτεύον και πάρε και το μωρό μαζί σου, δεν παθαίνει τίποτα, μέσα στο καρότσι δεν θα έρθει σε επαφή με άλλους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3: σ΄ευχαριστώ που μου απάντησες. Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, απλά γι ακριβώς αυτότ ο λόλο που ανέφερες δεν θα ήθελα να έχω πενυματικό. Δεν χρειάζομαι έναν γέροντα να με καθοδηγήσει. Συγνώμη που απαντάω έτσι, σέβομαι απόλυτα αυτά που λες αλλά δεν τα συμμερίζομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κορίτσια τι θέμα ανοίξατε... οι απόψεις όπως πάντα είναι διαφορετικές.

λοιπόν εγώ δεν τήρησα Τιποτα απο όλα όσα''πρέπει''.

Βγήκα για καφέ σχεδόν 1εβδομάδα αφού είχα γενήσει(Αυγουτος ήταν βλέπετε) & με το μωρό μου πήγαμε για καφέ σχεδόν 15ημερών.

Επισκέψεις δέχθηκα απο τη 2ημέρα στο σπίτι,βέβαια όσοι έρχονταν ήταν μια χαρά άνθρωποι χωρίς υπερβολές...

Αυτό που έκανα ήταν στις 40μέρες να πάρω την ευχή.

Γενικά δεν κλείστηκα μέσα,δεν θα το άντεχα. είναι θέμα χαρακτήρα & το πως έχει μεγαλώσει ο καθένας.Όλα σεβαστά χωρίς να σημαίνει πως είναι & σωστά.

Με το καλό επειδή πάλι Αύγουστο θα γενήσω, δε σκοπεύω να κάνω κάτι διαφορετικό. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.εγω την κορη μου την γεννησα καλοκαιρι και φυσικα την 12 μερα ειμασταν παραλια για καφε ολοι μαζι.τον μικρο τον γεννησα τωρα και σημερα θα παμε παιδιατρο.χιχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα με καισαρικη 23/001/10 και απο τοτε ειμαι τουλαχιστον 8 ωρες στους δρομους γιατι κρατησαν το παιδι στην ΜΕΝΝ στο Παπαγεωργιου και κανω καθε μερα 130 χλμ για να παω γαλα και για να το δω!

Δεν γινεται αλλιως!!Και να το ηθελα , ασε την ψυχολογια που ειμαι χαλια καταθλιψη κλαματα κτλ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι μαρακι ολα αυτα ειναι ηλιθιες προοληψεις τα ειχαν βγαλει οι παλιες επειδη επρεπε να γυρισουν στα χωραφια καιτοβρηκαν ατημα .Το μωρο καλο ειναι αν μεινει σπιτι μνο γα τς ιωσεις .Εγω Σαββατο βγηα απο το νοσοκομειο με καισαρικη και κυριακη εια παει να ψηφισω .Επισης μετα2 ημερα Τριτη πηγα με τον αντρα μου στο τζαμπο .Ολα υατα τα θεωρω ηλιθια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω ότι το έξω είναι κακό για ένα μωρό ή μια λεχώνα, αρκεί να είναι και οι δύο σωστά ντυμένοι, να μην πάνε σε κλειστό χώρο που υπάρχει συνωστισμός και να μην υπάρχουν ακραίες καιρικές συνθήκες (παγωνιά - καταιγίδα - καύσωνας). Αν είναι μια ωραία μέρα νομίζω ότι μια βόλτα είναι ό,τι καλύτερο και για τους δύο. Και τώρα με τη γριπη των χοίρων πολλοί άνρθωποι έγιναν ιδιαιτέρως υποχόνδριοι. Εμένα που είμαι έγκυος κάποιοι μου ειπαν να μη φιλάω κανέναν (αλλά θα έπρεπε να γίνω πολύ αγενής γιατί, υπάρχει η τάση του φιλιού ειδικά σε γιορτές) και να μην πάω σινεμά ή θέατρο. Ομολογώ ότι τόλμησα και πηγα κάνοντας την ευχή να μην φταρνιστεί κανείς στα μούτρα μου! Και πήγα γιατί είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και επιπλέον είχα κάποιες δυσκολίες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αυτές ήταν πραγματικές ευκαιρίες για λίγες ώρες να ξεφύγω από τις σκέψεις μου. Αλλωστε δουλεύω, οπότε εκτίθεμαι. Αυτό που μπόρεσα να αποφύγω ήταν τα τρένα και τα λεωφορεία (με πάει ο άντρας μου) γιατί αυτά όντως είναι επικίνδυνα όταν είναι φίσκα...

Μια φίλη μου με παιδιά προσχολικής ηλικίας απαγο΄ρευσε στην ξαδέλφη της που μένει δίπλα να έρθει στο σπίτι της όλο το χειμώνα με τα παιδιά της που πάνε σχολείο... Αρα είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα. Το βέβαιο είναι ότι δεν είναι ο αέρας που μας αρρωσταίνει - Αρα δεν καταλαβαίνω τι πειράζει η βόλτα

Οι θρησκευτικοί λόγοι δεν με πείθουν καθόλου. Και αν κάποιος δεν πιστεύει γενικά στα κακά πνεύματα γιατί να πιστέψει ειδικά τότε; Και ο Χριστούλης ακόμα που γεννήθηκε στη φάτνη, νομίζω ότι βγήκε πριν σαραντίσει και ό,τι έπαθε το έπαθε από κακούς ανθρώπους όχι από κακά πνεύματα. Νομίζω ότι όπως είπε η ΚΑτερίνα δυστυχώς στη θρησκεία έχουν παρεισφρύσει κάποιοι κανόνες που προέρχονται από κάποιες κοινωνικές καταστάσεις και σκοπιμότητες του παρελθόντος που δεν έχουν καμία σχέση με την ιδεολογία του χριστιανισμού δηλαδή την αγάπη και την ειρήνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

manoula3: σ΄ευχαριστώ που μου απάντησες. Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, απλά γι ακριβώς αυτότ ο λόλο που ανέφερες δεν θα ήθελα να έχω πενυματικό. Δεν χρειάζομαι έναν γέροντα να με καθοδηγήσει. Συγνώμη που απαντάω έτσι, σέβομαι απόλυτα αυτά που λες αλλά δεν τα συμμερίζομαι.

μην ζητας συγνωμη βρε...δεν παρεξηγω :)

ουτε εγω περιμενω ολοι να συμφωνουν μαζι μου...ουτε να θεωρουν οτι εχω δικιο...(μπορει κ να μην εχω δηλαδη)...αλλα για μενα αυτα θεωρω σωστα!!ο καθενας εχει τους δικους του κανονες κ αποψεις για τη ζωη του κ ειναι παντα σεβαστες!!! :)

δεν μπορει κανεις να κρινει κανεναν για οσα πιστευει!!ειναι καθαρα αποψεις του καθενος!!!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na μην πιστευεις τιποτα κοριτσακι!!!!!!!εγω εκατσα μια βδομαδα κ μετα ολο βολτες,,,αλλα δεν αφηνα να παιρνουν αγκαλια το μωρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έμεινα 40 ημέρες μέσα για τους λόγους που σου αναφέρουν οι περισσότερες μανάδες επειδή δηλ. είμαστε πολύ ευάλωτες και να σου πώ την αλήθεια δεν κατάλαβα πως πέρασαν. Δεν χόρταινα με τίποτα το μωράκι μας. Είχα βέβαια και κόσμο που ερχόταν σπίτι να μας επισκεφθεί όποτε είχα παρέα και όλα καλά. Καθεμία μας κάνει αυτό που την κάνει να νιώθει καλύτερα και αναλόγως πράξε και εσύ. Με το καλό να έρθει το νινί σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανήκω λοιπόν και γω σε αυτές που με το που γέννησα βγήκα έξω ούτε μια βδομάδα δεν άντεξα στο σπίτι πήραμε το μωρό και βγήκαμε και ας ήταν Γεννάρης και με τις ευλογίες του παιδιάτρου μας και του γιατρού μου.Τώρα πια οι γυναίκες πέρνουμε τις βιταμίνες μας και ο οργανισμός μας δεν έχει καμμία σχέση με το πως ήταν οι γιαγιάδες μας όταν γεννούσαν, εδώ σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ήμαστε με τις βιταμίνες...πάντως ο καθένας όπως το νιώθει είναι και όπως νιώθει πιο ασφαλής :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ ανήκω σε αυτές που "δεν κράτησαν το 40ήμερο"!!!

Συνολικά εμεινα στο σπίτι γύρω στις 10 ημέρες και αυτό γιατί ένιωθα αδύναμη! Μη φανταστείς όμως ότι άντεχα και πολύ μακρυά από το μωρό μου! Μισή ώρα και πολύ μου φαινόταν!!!

Το μωρό όμως δεν το έπαιρνα μαζί μου γιατί συνεχώς .... κοιμόταν!

Θα δεις τι θα κάνεις τότε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΓΛΥΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΡΑΚΙ!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΣΑΝ ΑΝΧΩΜΕΝΕΣ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΑΛΕΤΕ!!ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΚΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΝΙΩΘΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΠΡΙΝ ΤΑ 40 ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΑ,ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΒΓΩ Κ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ(ΓΕΝΝΗΣΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟ)

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Μιας και εγώ όπου να΄ναι θα ανήκω σ'αυτή την κατηγορία των λεχώνων και δεν έχω ιδέα από τις προλήψεις που κυκλοφορούν πείτε βρε κορίτσια:

1) Γιατί δεν κάνει να βγαίνει η λεχώνα το βράδυ ειδικά; Τι γίνεται τότε βγαίνουν τα φαντάσματα;; :P:P

2) Γιατί είναι γρουσουζιά να τη δει κόσμος έξω (πέρα από τα μικρόβια κάτι που το αποδέχομαι ανεπιφύλακτα);;

Και τώρα οι σοβαρές απορίες:

Άντε τη μαμά μου μπορώ να της ζητήσω να πλυθεί ακόμα κ να αλλάξει ρούχα όταν θα έρχεται σπίτι, με την πεθερά τι γίνεται; Κ αν έρχεται μαζί κ ο πεθερός, κουνιάδα κ.τ.λ. που είναι πρώτο σόι;;

Πραγματικά με προβληματίζει ο πρώτος καιρός που δεν έχουν τόσα αντισώματα. Πώς τους λες να βγάλουν οπωσδήποτε τα παπούτσια και να ΜΗ φέρνουν το 2χρονο παιδάκι τους μαζί;;;;;

Και εννοείται ότι προτιμώ να το βγάζω στον καθαρό (τρόπος του λέγειν) αέρα για βόλτα από το να το ζουλάει και να το πασπατεύει ο καθένας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς είχαμε πει σε όλους ότι δεν θα δεχτούμε επισκέψεις στο σπίτι τους πρώτους μήνες..Όσοι από τους συγγενείς μας έχουν παιδιά μας είπαν "εννοείται", κάποιοι άλλοι παρεξηγήθηκαν. Ε και; Όπως μου είχε πει και η φαρμακοποιός που μου το είχε προτείνει "τι σε νοιάζει; τους συγγενείς θα σκεφτείς ή το παιδί σου;" Και είχε δίκιο..Εκτός αυτών θεωρώ ότι το μωρό χρειάζεται ηρεμία, ειδικά στην αρχή. Δυο φορές είχαμε απρόσκλητους επισκέπετες με παιδιά και ήταν οι μοναδικές νύχτες που το μωρό μου είχε διαταραγμένο ύπνο. Τ'ωρα αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, πάρε ένα οινόπνευμα και ζήτησε ευγενικά να το χρησιμοποιούν πριν αγκαλιάσουν το μωρό, προσπάθησε όμως να μην έρχεται σε επαφή με μικρά παιδιά για να αποφύγεις τυχόν μικρόβια και ιώσεις τόσο νωρίς. Αυτό μου το είχαν τονίσει και ο παιδίατρος και η φαρμακοποιός!

Τώρα όσον αφορά τις 40 μέρες εγκλεισμού ούτε εγώ τα πιστεύω, ούτε τα εφάρμοσα.Τις μέρες που ήμουν στο μαιευτήριο είχα μια συνέντευξη, το άλλαξα αλλά 12 μέρες μετά έπρεπε να πάω κι έτσι έκανα. Πήρα μισή ευχή και ξεπόρτισα, σεν θα άντεχα παραπάνω. Είναι και δύσκολη η ψυχολογία της γυναίκας αυτήν την περίοδο, ας μην τα κάνουμε πιο δύσκολα τα πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας πω μια ιστοριουλα...

Οταν εμεινα εγκυος 1η φορα, αρχισαν ολοι να λενε ''να τρως για δυο'', ''αμα σου μυριζει κατι, να το τρως οπωσδηποτε'', γιατι αλλιως θα αποβαλλω ελεγαν... Βεβαια οταν ελεγα οτι ο γυναικολογος τα κοροιδευει αυτα, με κατσαδιαζαν και μου εφερναν παραδειγματα για γυναικες που απεβαλαν απο αυτους τους λογους και εβγαζαν τρελο τον γιατρο... :blink:

Οταν ημουν λοιπον στην 7η εβδομαδα της εγκυμοσυνης, μου κανει εναν τεραστιο καβγα ενας συγγενης, ταραζομαι και μετα απο λιγες μερες αποβαλω. Λεω λοιπον οτι απεβαλα λογω του καβγα... Ξαφνικα λοιπον ΟΛΟΙ αυτοι που πιστευαν στο ματι και σε αυτα που εγραψα παραπανω αρχισαν να λενε οτι αν ρωτησω τον γυναικολογο αποκλειεται να μου πει οτι απεβαλα λογω του καβγα και με εβγαζαν τρελη... Ολοι αυτοι που πριν εκραζαν τον γυναικολογο επειδη δε πιστευε σε βλακειες!!!

Ο κοσμος λοιπον λεει οτι τον βολευει.. αναλογα την κατασταση...και αναλογα με τον ποιον θελει να υποστηριξει!!!! :angry:

Οπότε να κανετε ο,τι θελετε εσεις και να μη σκεφτεστε τι θα πουν οι διαφοροι βλακες τριγυρω, που μονο να κουτσομπολευουν ξερουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ειμαι της αποψης να βγαινει η γυναικα οποτε θελει,οσο για το μωρο αν το εγκρινει ο παιδιατρος γιατι οχι???Τωρα για τους επισκεπτες εκει πιστευω οτι πρεπει να το ξεκαθαρισεις εσυ αν απο μονοι τους δεν μπορουν να καταλαβουν!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου... Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Καλημέρα κορίτσια μου... Βρέθηκα με το μπαμπά της μπουμπούς εχθές και μιλήσαμε! Δε θέλει ούτε να τη δει. Δεν αξίζει να ξανά ασχοληθώ καθόλου. Θα το αντιμετωπίσει όταν πάει η μικρή να του ζητήσει τα "ρέστα".  Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...