Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΛΕΧΩΝΑ.40 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ


Recommended Posts

manoula3 έγραψε:

εγω κ στα τρια μου παιδακια εμεινα μεσα κ τις 40 μερες...κ μπορω να πω οτι δεν με πειραξε καθολου!!ενταξει μερικα απο αυτα που λεγονται τα πιστευω...κ τα φοβαμαι κιολας λιγο (αφου ειμαι κ φοβιτσιαρα) :blink:

ειδικα οταν αρχιζε κ νυχτωνε μ'επιανε ταραχη...ηθελα καποιος να ειναι συνεχεια μαζι μου μεσα στο σπιτι...με τιποτα μονη μου :unsure: και τα ρουχα του μωρου δεν τα αφηνα εξω τη νυχτα κ δεν αφηνα κανεναν να μπει μεσα στο σπιτι το βραδυ...κ αν ηταν αναγκη να μπει τον λιβανιζα απο πανω μερι κατω.....τωρα δεν ξερω ποια απ'αυτα που λεγονται ειναι αληθεια...αλλα καποια τα τηρω!

βεβαια η καθεμια κανει οτι πιστευει κ νιωθει...εγω ειμαι κ φοβιτσιαρα :blush:

επειδη το μωρακι ειναι αβαφτιστο κ η μητερα λεχωνα ειναι πιο επιρρεπεις στον ''πειρασμο''.

κ ο πνευματικος μου μου ειχε πει οτι καλο ειναι να μεινω μεσα στο σπιτι κ τις 40 μερες....οχι τοσο την ημερα αλλα την νυχτα...

αυτα...σε ζαλισα λιγο :woohoo: :woohoo:

manoula στα αλήθεια τα πιστέυεις αυτά??? τα έχω ακούσει και εγώ, αλλά δεν φανταζόμουν ότι κάποιος τώρα πια τα πιστεύει και τα ακολουθεί!!! εγώ που είμαι σαν καποιες αλλες κοπέλες καλοκαιρινή μανούλα, νομίζω ότι αν θα αισθάνομαι καλά από την καισαρική, θα βγώ και εγώ και το μπεμπάκι μου για να πάρουμε αέρα... τώρα βράδια ούτως ή αλλως με το μωρό δε λέει να είσαι έξω για να μπει και αυτό το καημένο σε μια σειρά υπνου εύκολα. αλλά γενικά δεν είμαι προληπτική και αυτά όλα που λένε οι παλιές δεν τα πιστεύω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεισ σας αλλα απ οτι βλεπω καποιες τα κρατανε ακομα.παντως εγω δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω μεσα.αδυνατον.το μονο που μπορω να κανω ειναι,να βγαινω πριν δυσει ο ηλιος που ειπαν καποιες.αυτο ναι.καπως γινεται

τωρα το μωρο μεσα για καποιες μερες και βλεπουμε.φιλιααααααααααααααααααααααααα

και ελπιζω ολα να μου πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena79 έχει απόλυτο δίκαιο! Είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοιες απόψεις σαν αυτή της manoula3 και ειδικά από νέες κοπέλες? Γιατί ρε παιδιά ακόμη να υπάρχουν πνευματικοί, γιατί οι απαρχαιωμένες παραδόσεις του χθες να κερδίζουν έδαφος σήμερα? Γιατί συνεχίζουμε να παραμένουμε μια συντηρητική κοινωνία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πιστεύω τίποτε από όλα αυτά...Η μαμά και το μωρό είναι ευλογημένα από το Θεό...τι άλλο μπορεί να είναι μια καινούργια ζωούλα και η μητρότητα;;;;

Βέβαια σαν επισκέπτρια σέβομαι τις αποφάσεις των νέων γονιών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα που γέννησα πέρισυ τελη Ιουλίου.

επειδή είμαι ένα γενικά πολύ δραστήριο άτομο, που ακόμη και στα τέλη της εγκυμοσύνης μου δεν ήθελα να μένω στο σπίτι κλεισμένη, η ιδέα του εγκλεισμού με φρίκαρε και με φρικάρει τελείως, δεν τήρησα το 40ήμερο κατά γράμμα, γιατί τα περισσότερα από αυτά που λένε ανήκουν στον μεσαίωνα.

Μετά από καμιά βδομάδα που επιστρέψαμε στο σπίτι, πήγα μια βόλτα με τον άντρα μου με τη μηχανη και φάγαμε σε ένα Ιταλικό κοντά στο σπίτι μας βέβαια και μέσα στο 3ωρο, γιατί θήλαζα κιόλας, αλλά το χρειαζόμουν για να ξελαμπικάρω και εγώ και ο αντρας μου.

Το παιδί το άφησα στην πεθερά μου και όταν το έμαθε η μάνα μου έγινε έξαλλη και μου άρχισε τα πού πας και τί κάνεις και δεν επιτρέπεται και όλα αυτά τα χαζά.

Εντάξει, δεν πήγαινα ούτε σε χώρους με συνωστισμό και μπουζούκια μέχρι το πρωί, ούτε έλειπα ώρες από το παιδί μου, αλλά μια βολτίτσα να αλλάξεις παραστάσεις χρειάζεται.

Μετά το εικοσαήμερο πήρα τη ¨μισή ευχή¨ και πήγαινα παντού.

'Οταν μετά σαράντησα πήγα με το παιδάκι μου στην εκκλησία και μετά το πηγαίναμε και αυτό παντού μαζί μας.

Η γνωμη μου είναι ότι η "λεχώνα" πρέπει -με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού της βέβαια- να αφιερώνει έστω και 1 ώρα την ημερα για τον εαυτό της και να κάνει αυτό που την ευχαριστεί. Και αυτό γιατί οι απαιτήσεις ενός νεογέννητου παιδιού είναι πολλές και οι ορμόνες της μητέρας σε σύγχηση και δεοδομένου του κινδύνου της εκδήλωσης επιλοχείου κατάθλιψης, γιατί να μην κάνουν και οι μητέρες αυτό που τις ευχαριστεί;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

rena79 έχει απόλυτο δίκαιο! Είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοιες απόψεις σαν αυτή της manoula3 και ειδικά από νέες κοπέλες? Γιατί ρε παιδιά ακόμη να υπάρχουν πνευματικοί, γιατί οι απαρχαιωμένες παραδόσεις του χθες να κερδίζουν έδαφος σήμερα? Γιατί συνεχίζουμε να παραμένουμε μια συντηρητική κοινωνία?

Artemis kai emena moy fainetai apisteuto na yparxoyn nees kopeles poy na ta pisteuoyn ayta!!! alla tis sevomai giati ta pisteuw einai pisteyw!!! apla thewrw oles aytes tis uperboles anaxronistikes!!! eidika gia tis kalokairines manoules!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Εγω δεν τα πιστευω αυτα. Η μαια οταν η μικρη ηταν 35 ημερων μου ειπε να την παω μια βολτα για να αλλαξει παραστασεις, να αλλαξει η διαθεση της. Και ειχε δικιο. Την ευχη απο τον παπα την πηρα βεβαια στις 42 μερες αλλα δεν ειπα οτι ειχα βγει πριν κ μονη μου κ με την μικρη οταν ηταν 35 ημερων... Πιστευω οτι αυτα τα λεγανε παλια για να μην αρρωσταιναν τα μωρα κ τρεχανε. Βεβαια ο καθενας κανει αυτο που νοιωθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν ηταν να παρω την ευχη κανονικα ο παπας δεν θα επρεπε να με κοιταξει ασχημα επειδη του εδωσα 20 ευρω...ασχετο αλλα εγω βγηκα με το μωρο βολτα αμεσως κ συνεχεια...δεν καθισα μεσα...αλλα ουτε κ η παναγια εκατσε 40 ημερες απο οτι εχω διαβασει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλεναδουλες μου προς θεου δεν εννοουσα οτι εχω εγω δικιο κ εσεις οχι...μπορει να εχω μεινει πισω...αλλα καποια πραγματα τα πιστευω...κ...τα φοβαμαι... :unsure: αλλα κ γενικα δεν μ'αρεσει να πηγαινω κ με τις ιδεες της εποχης μου..ουτε της ηλικιας μου...ετσι κ αλλιως δεν μας βλεπω να πηγαινουμε κ πολυ μπροστα σαν κοινωνια...γι'αυτο καλυτερα να μεινω πισω!! :blink: :woohoo:

καλα εννοειται οτι δεν ακουω ολα τα ''περιεργα'' που μου λεει οι γιαγιαδες...αλλα καποια συγκεκριμενα..ναι!κ φυσικα τηρω αυτα που με συμβουλευει ο παππουλης που εξομολογουμαι!!κ ευτυχως που υπαρχει κ αυτος για να εχουμε μια καθοδηγηση...να μην πηγαινουμε σαν προβατα εκει που θελουν να μας πανε!

φυσικα δεν μ'ενοχλει καθολου ν'ακουω οτι αλλες κοπελες βγαινουν εξω ασαραντιστες...η' δεν τηρουν καποια πραγματα....δεν τις κρινω...ουτε τις κατηγορω...ο καθενας κανει οτι αισθανεται κ οτι θεωρει σωστο!!

ελπιζω να μην με παρεξηγησατε ε?? :blush::blush::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν όχι απλά πρέπει αλλά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να βγει το μωράκι σου έξω. Θα είναι ιούνιος και ο ήλιος είναι το καλύτερο αντιγριππικό για τη χρονιά που έρχεται. Ο γιατρός του μαιευτηρίου που ήταν και στο Ιπποκράτειο και έχει κουράρει άπειρα παιδάκια και έχει δει περιπτωσαρες τόσα χρόνια, μας συμβούλευσε να βγάλουμε το παιδί έξω και από την πρώτη μέρα αν γίνεται. Το καλοκαίρι πολύ πρωί και τις απογευματινές ώρες και το χειμώνα τις πρωινές ώρες πιο πολύ. Ο αέρας, ο ήλιος είναι το γιατρικό τους. Μου είπε να μην ντύνω σαν κρεμμύδι το μωρό και εγώ που λες γέννησα τελη Ιανουαρίου και από την 12 μέρα τον είχα έξω χωρίς ποδόσακους και τέτοια. Μόνο με το μπουφανάκι και το κασκολάκι. Ανοιχτά παράθυρα συνέχεια μες τη μέρα και ας έχει ψόφο. Θερμοκρασία το πολύ 21. Εδώ είχε τα μωρά μες το θάλαμο με τέρμα ανοιχτά 3 παράθυρα. Ακολουθώ τις συμβουλές του και το μωρό δεν έχει αρρωστήσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορά και είναι ενός έτους. Ο κόσμος και το σούρτα φέρτα είναι αυτό που θα του κάνει κακό και όχι ο καθαρός αέρας.

Η ξαδέλφη μου που έμεινε μέσα 40 μέρες το σκυλομετάνιωσε γιατί της βγήκαν όλα τα ψυχολογικά μαζί με τόση κλεισούρα. Εγώ το ζητούσα το έξω να ξεφύγω απόλο αυτό το συγγενομάνι. Πήγαινα στο πάρκο, έβγαζα το στήθος και θήλαζα μες το ψοφόκρυο. Δεν ξέρεις τι καλό έκανα στην ψυχολογία μου. Από το να έχω τον καθένα να μου πασπατευει το μωρό. Εσύ καλοκαιριάτικα αν μείνεις μέσα θα λαλήσεις. Ξεγύμνωνε το μωράκι και άφηνε το πάνω στον καναπέ αν το βλέπει ήλιος το σπίτι. Το καλύτερο για τον ικτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HaraAbel έγραψε:

Τι καλά που ανοίξατε το θέμα! Γεννάω μέσα Ιουλίου και δε θέλω με τπτ να κάτσω 40 μέρες μέσα.Θέλω να κάνω περιπάτους και βόλτες με τον άντρα μου και το μωράκι μας!

Χαίρομαι που το έχουν κάνει και άλλες! Μόνο που σκέφτομαι τι θ'ακούσω από τη μάνα μου κι από γιαγιοθείες με πιάνει :S:blink: :woohoo: :woohoo:

Α καλά. Εμένα να δεις. Η πεθερά μου αρχικά δεν ερχότανε μόλις βράδιαζε. Μετά είδε που έπαιρνα τα όρη και τα βουνά ό,τι ώρα μου κάπνιζε και ερχόταν και νύχτα με δισταγμό. Με αντιμετώπιζε κάπως με όλα αυτά τα εκκλησιασικά που δεν έχουν να κάνουν με εκκλησία φυσικά αλλά με τη βλακεία του ανθρώπου. Αλλά όσο περνούσε ο καιρός και έβλεπε ότι το παιδί δεν παθαίνει τίποτα από το "κακό" μάτι και ότι και γω ένιωθα καλύτερα το συνήθισε και με ρωτούσε αν θέλω να πάω από το σπίτι της να δει το μωρό!!!!!!

Στις 40 μέρες πήραμε και την ευχή (όχι στις 20 και στις 10 και στις 13,5 ήμαρτον εκπτώσεις έχουμε) και όλα κυλούσαν όπως πριν (γιατί λένε μετά τον σαραντισμό κοιμάται το παιδί,σταματάνε όλα τα κακά και ακόμα γελάω :woohoo: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΟΙ ΛΕΧΩΝΕΣ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ. ΜΕΤΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΤΩΡΑ ΑΠΛΩΣ ΑΝΝΑΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ. ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΡΑ ΜΙΣΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΡΟΥΤΙΝΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ Η ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ Η ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίνα μου απ'όσο ξέρω πλέον στην εκκλησία κάνουν και μισό σαραντισμό. κάνε αυτό και βγες λιγάκι έξω πριν σαραντήσεις. Αλλά καλύτερα να μη βγαίνεις το βράδυ...

Άντε καλή λευτεριά και έχεις χρόνο ακόμα για να τα σκεφτείς αυτά. Άλλωστε μπορεί και να μη θέλεις να βγεις αλλά να περνάς όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο με το μωράκι σου....

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι 2 έγραψε:

καλησπερα.αυτο το σκεφτομαι πολυ

γενναω πρωτα ο θεοσ ιουνιο.αλλα να κατσω μεσα 40 μερες δεν υπαρχει αυτο.το μωρο ναι.τα πιστυει καμια αυτα?[/qu

ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ,ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ 40 ΗΜΕΡΕΣ,ΑΠ'ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ Η ΛΕΧΩΝΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΩΣΗ Η' ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΝΕΟΓΝΟ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ΜΟΥ!!! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΙΟΥΝΙΟ ΓΕΝΝΑΩ.... :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

rena79 έχει απόλυτο δίκαιο! Είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοιες απόψεις σαν αυτή της manoula3 και ειδικά από νέες κοπέλες? Γιατί ρε παιδιά ακόμη να υπάρχουν πνευματικοί, γιατί οι απαρχαιωμένες παραδόσεις του χθες να κερδίζουν έδαφος σήμερα? Γιατί συνεχίζουμε να παραμένουμε μια συντηρητική κοινωνία?

Πνευματικό έχω κι εγώ!!! Τι παει να πει;Οτι είμαι συντηρητική;Διαφωνώ απόλυτα!!!

Οταν με το καλό γεννησω, πιστεύω οτι θα κρατήσω και τις 40 μερες.Δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να έρθει στο σπίτι εκτός απο τα πολύ συγγενικά πρόσωπα.Το θεωρώ λάθος να έρχεται σε επαφή το νεογέννητο μωράκι με οποιαδήποτε μικρόβια που μπορεί να μεταφέρει ο καθένας ακόμα και το καλοκαιρί...τι φταίει το μωράκι;

Θα το βγάζω στο μπαλκόνι να το βλεπει ο ήλιος αλλά μεχρι εκεί...Τι είναι 40 μέρες;Περνάνε τσάκα τσακα!!! Θέλω να χαρώ τις πρώτες μέρες με το μωράκι μου μόνο ο άντρας μου κι εγώ!!!τώρα εάν χρειαστεί να βγώ απο το σπίτι σαφώς και θα το κάνω...Οχι όμως με το μωρό!!!

Ας γεννηθεί με το καλό η ψυχούλα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγω γεννησα 30 ιουνιου κ ναι ηθελα να μεινω μεσα κ τις 40 μερες αλλα δυστηχως η καισαρικη μου εμφανισε καποιο μικρο προβλημα κ ετσι ετρεχα στο γιατρο μου απο την 9 μερα... :( στο σπιτι ειχαμε πει σε γνωστους κ φιλους οτι δε δεχομαστε κ πιο πολυ τα μικρα παιδια γιατι αυτα ειναι που μπορει να εχουν κατι κ να μην τα ξερουν ουτε οι γονεις τους.κ αυτο μας το συστησε ο γιατρος μας :) μετα στις 20 μερα πηγα τον μικρο στον παιδιατρο κ μετα τις 40 στην εκλησια για τον κανονικο σαραντισμο που γινεται εκει κ οχι στο σπιτι, καμια σχεση το ενα με το αλλο :)

επισης οπως ειπε κ καποια κοπελα κ να ηθελα να βγω δεν προλαβενα ημουν μονη με το μωρο κ προσπαθουσα να φτιαξω κ ενα φαγητο η καμια δουλεια σιδερο κ.τ.λ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα τα παιδάκια μου τώρα είναι μικρά, αλλά και τα 2 μου παιδία τα έβγαλα εξω πρίν της 40. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να είσαι στο σπίτι πρίν πέσει ο ήλιος. Αυτό είναι και το κάνουν για τα κακά πνεύματα. Δεν τα πολύ κοιτούσα αυτά εβάλα και μια Παναγίτσα στο καρότσι και εξω.

Δεν θα μπορούσα 40 μέρες μέσα !!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά κορίτσια μόνο εγώ δεν πήγα στον παπά! Επίσης αυτό που λέω για τον πενυματικό ναι VASOMITS (δεν λέω ότι είσαι συντηρητική, άλλωστε οι απόψεις του κάθενος είναι σεβαστές) αλλά πραγματικά τι σου προσφέρει ο πνευματικός που δεν στο δίνει η συζήτηση με μία καλή σου φίλη ή με κάποιον δικό σου άνθρωπο? Ειλικρινά και χωρίς καμία επικριτική διάθεση τι προσφέρει ο πνευματικός, το είχα πάντα απορία αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ γέννησα καλοκαίρι (6 Ιουνίου) και για να πω την αλήθεια έκατσα μέσα και τις σαράντα μέρες. Δε μου το επέβαλε κανένας. Ήταν δική μου επιλογή. Και οι μέρες πέρασαν χωρίς να το καταλάβω καθώς με νεογέννητα δίδυμα δε παίρνεις χαμπάρι πότε είναι μέρα και πότε νύχτα:S

Στις σαράντα μέρες πήγαμε και στην εκκλησία και πήραμε την ευχούλα και απο κει και έπειτα κάναμε αρκετές βολτίτσες.

Ωστόσο η κάθε κοπέλα κάνει αυτό που αισθάνεται και αυτό που τη κάνει να νιώθει καλύτερα. Απλά θέλει προσοχή τις πρώτες μέρες τόσο το μωρό όσο και η λεχώνα να μην ερχόνται σε επαφή με πολύ κόσμο και γενικά να αποφεύγουν τους κλειστούς χώρους αφενός γιατί το μωρό δεν έχει αντισώματα και αφετέρου γιατί η λεχώνα λόγω του ότι είναι στο στάδιο της ανάρρωσης είναι επιρρεπής σε μικρόβια.

Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα,πιστεύω οτι όταν με το καλό γεννήσεις,

δε θα θέλεις εσύ η ίδια να πολυβγαίνεις!!!

Είχα βάλει κι εγώ ανάλογο θέμα πέρσυ το καλοκαίρι

που γέννησα(14 Ιουλίου).

Πήρα μισοσαραντισμό και εγώ στις 20 μέρες βγήκα!

Την πρώτη φορα πήγα super market(!) αλλά ζαλιζόμουν

απ τον κόσμο,οπότε άργησα να ξαναβγώ!

Ασε που είχα κάνει και καισαρική και δεν ημουν

για πολλά πολλά!Ετσι και περπάταγα λίγο παραπάνω ή

ζόριζα λίγο τον εαυτό μου...έκανα 2 μέρες για να

συνέλθω!

Θα κάνεις αυτό που θέλεις!Εγω αυτό έχω να πω!

Τώρα το μωρό,καλό θα ήταν να μην το βγάλεις έξω 40 μέρες!

Ασε μη στο κολλήσουν τίποτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou den katakrinw kanenan i kathe gnwmi einai sebasti.

Menw stin germania k ws gnwston afto me ton sarantismo einai elliniko fainomeno k kserete giati??palia k ennow poly palia i nyfi eprepe na einai i doula tis petheras na tis kanei oles tis douleies k ta panta giauto k bgike auto gia na ksekourastei i lexwna to oti to syndiasan me tin ekklisia einai giati oi anthrwpoi afto fobountai mono twra pia den yparxoun afta!!edw mas epibaloun na pigainoume kathe mera bolta to neogennito gia na pairnei aera k na anaptyksei antiswmata!!diladi se oles tis alles xwres pou den tireitai afto erxontai ta kaka pneumata??i protimoun mono tis ellinides??an to skeftite den einai ligo geloio??mono stous orthodoksous ellines pane afta ta pneumata??sto telos tha nomizoume oti einai kako pou eimaste ortodoksoi.min ksexnate oti i epiloxeia katathlipsi karadokei k me to na meneis kleismeni mesa to mono pou kaneis einai na tin prokaleis!!!edw breksei xionisei to mwraki mia mikri bolta tha tin kanei k pistepste me den arrwstainoun toso syxna!!!

afiste to allo pou etsi k alliws erxontai sygeneis na doun to mwro diladi prepei na tous apostirwnoume??bebaia to exw akousei k auto entaksei na plenoun ta xeria tous alla k i aposteirwsi i poly sto telos kako kanei!!Exoume 2010 k mallon prepei na arxisoume na skeftomaste k analoga me tin epoxi mas!!kai na rixnoume k kanena mati ti ginetai stis alles xwres!!o papas den einai giatros!!kai ta pernei ka ta leutakia tou gia tin euxi diladi plirwneis kati pou tha eprepe na to kanei me tin psixi tou opote k auto paei strafi!!o xristos den nomizw na eixe pei tipota tetoio pantws diladi to na pas ston papa na tou dwseis 20ariko gia na sou euxithei!!!o theos einai mesa mas k mas deinei tis euxes tzampa k mas eulogei apo tin wra pou sylambanoume!!!ksanalew oti den katakrinw kanenan alla me tis akraies apopseis den tha pame pote mprosta!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια αν κάποιες κοπέλες έχουν τον πνευματικό τους, είναι πραγματικά αξιοσέβαστο και δεν τις κρίνουμε! απλά εγώ προσωπικά δεν τα πιστεύω αυτά και καθώς δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ μου και έχω να κοινωνήσω από τα 17, δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με την εκκλησία,..,.αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει ν αμάθουμε τα παιδάκια μας την θρησκεία και να τα πηγαίνουμε αυτά στην εκκλησία.... τώρα για το έξω, ειδικά το καλοκαίρι εγώ συμφωνώ απόλυτα αν η μαμα αισθάνεται καλά!!! το χειμώνα είναι αλλιώς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέμερα Molly,

Ηθελα να σου πω μολις διάβασα με αυτά που είπες και τα είπες τέλεια.

Και συμφωνο απόλητα , απλός αυτο με τα πνεύματα το είπα για να δείξω γιατι το κάνουν και νε τα πνεύματα δεν επιλέγουν της ελληνίδες (χαχαχα) πόλυ κάλο αυτο που είπες και εγω ειμαι απο Αμερική και ολοι οι συγγένεις γεμίζουν το σπίτι του νεογεννητου και δεν κάνουμε απολήμανση.Δεν τα πολυκοιτάζουν και τα παιδιά τα βγάζουν αμέσως έξω. Αυτά :)

Τον γίο μου τον γέννησα Αυγοστο , πως θά έμενα μέσα και ειδικά εδώ στην Κέκυρα !

Καλή σας ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πνευματικο εχω και εγω...και πιστευω οτι αν και ειμαι μικρη αν δεν τον ειχα θα ηταν πολυ διαφορετικα...δεν λεω κοριτσακια μου οτι οσες δεν εχετε ειναι κακο..προς θεου..απλα για μενα ειναι πολυ σημαντικος!!!πιστευω οτι ειναι αλλιως να εχεις μια καθοδηγηση στην εποχη που ζουμε...δεν λεω οτι δεν θα ζητησω την συμβουλη της φιλης μου..αυτο ομως ειναι αλλο πραγμα..ετσι και αλλιως ουτε ο πνευματικος σου σε υποχρεωνει να κανεις κατι που δεν θελεις..απλως ειναι αλλη η χαρα οταν βγαινεις απο την εξομλογηση...τελοσπαντων..αυτη ειναι η δικη μου αποψη1!!!

οσο για τις 40 μερες ..θα κατσω και τις 40.και πιστευω οτι με τα διδυμα θα περασει αερας ο καιρος..θελω να προσαρμωσω κιολας..δεν λεω οτι δεν θα ερχονται συγγενεις..εννοειτε οτι θα ερχονται..ετσι και αλλιως τους θελω διπλα μου...να δουνε και τα μωρακια..δεν αγχωνομαι οτι θα κολλησουν κατι..δεν ειναι πια τοσο ευαλωτα τα μωρακια..παιρνουν αντισωματα ηδη απο τον ομφαλιο λορο και απο το γαλατακι της μαμας..οποτε...

katerinaki84 ζεις στην γερμανια?που???εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα εκει καθως η μαμα μου ειναι μιση γερμανιδα...ειναι παρα πολυ ωραια και θα την επισκεφτω συντομα με τα μωρακια πολυ μωρακια ακομη...εχω συγγενεις εκει!!!!!Φιλακια κοριτσακια μου και η καθεμια ας κανει οτι πιστευει οτι ειναι καλυτερο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Τι ωραία απόλαυσε το, απόλαυσε την κάθε στιγμή με την κοιλιτσα σου 💕είναι μερες π δε γυρνάνε πίσω 
    • Καλημέρα κορίτσια μου... Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Καλημέρα κορίτσια μου... Βρέθηκα με το μπαμπά της μπουμπούς εχθές και μιλήσαμε! Δε θέλει ούτε να τη δει. Δεν αξίζει να ξανά ασχοληθώ καθόλου. Θα το αντιμετωπίσει όταν πάει η μικρή να του ζητήσει τα "ρέστα".  Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...