Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξεταση β΄ επιπεδου.ναι η οχι;;;;


debbie871

Recommended Posts

ακου και την δικη μου γμωμη....και σου μιλαω σαν μανουλα πλεον...

οταν ημουν εγκυος και εκανα ενα σωρο εξετασεις τον μονο που ζηταγα ηταν να βγουν καλες και να ειναι γερο το μωρο μου οπως αλλωστε καθε μανουλα ζηταει.

ομως ειπες μια κουβεντα που δεν ειναι σωστη.λες οτι εγω θα το κρατησω οπως και αν ειναι και δεν γινομαι δολοφονος!!

γιατι ομως να μην προλαβεις κατι?????????????????????

γιατι με μια εξεταση αν υπαρχει κατι που διορθωνεται να μην διορθωθει?????

καθε μανα θελει το καλυτερο για το παιδι της.εσυ δεν το θες??????????????

και κατι τελευταιο γιατι εχω στεναχωρεθει παρα πολυ επειδη ανηκω κι εγω στους 'δολοφονους' κατα την αποψη σου

πηγαινε μια βολτα στο παιδων....εμας η μοιρα μας ηταν να περναμε συχνα την πορτα του με τον μικρουλη μας

ξερεις τι παει να πει αυτο???????? ξερεις τι ειναι να φευγεις με κλαμματα απο το νοσοκομειο γιατι σου εχουν πει οτι το παιδι σου δεν θα περπατησει ποτε??????? οτι θα ειναι καθυστερημενο? οτι θα εχει προβλημα σε ολη του την ζωη????

και ενω υπαρχει η επιλογη, η εξεταση να προλαμβανεις πραγματα και καταστασεις να μην την κανεις??????

για μενα προσωπικα αυτο ειναι ανευθυνοτητα και οχι για εσενα αλλα ανευθυνοτητα απεναντι στο ιδιο σου το παιδι που προτιμας να εχει κατι απο το να το ελενξεις και να το προλαβεις.

προτιμας να το τρεχεις σε γιατρους?????

αμμμ δεν ειναι ετσι κοπελα μου για ρωτα τι εστι γιατροι και νοσοκομεια!!!!!!!!!!!!!!

εμενα οι εξετασεις μου ειχαν βγει μια χαρα και το προβλημα προεκειψε μετα ο σπυρος μου ειναι 19 μηνων σχεδον και ακομη δεν εχουμε ξεμπερδεψει απο τους γιατρους,τα νοσοκομεια και τις εξετασεις.

αυτην την ζωη θες για το παιδι σου???????????????

δοξα τον θεο το μωρο μου ειναι καλα και μακαρι να υπηρχαν και αλλες εξετασεις να εκανα στην εγκυμοσυνη ισως να μπορουσαμε να ειχαμε αποφυγει αυτο που συνεβη.

αυτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η άποψη αυτή να μην κάνω τον β' επιπέδου γιατί δεν είμαι δολοφόνος(ιδίως από άτομα προσκείμενα στη θρησκεία) μου ακούγεται ως τη μεγαλύτερη ανευθυνότητα από τη μια μεριά και ως άρνηση και φόβος αντιμετώπισης της πραγματικότητας από την άλλη.

Σκοπός δεν είναι να μη ξέρω τι πρόβλημα έχει το μωρό και να λέω μεγάλα λόγια(του στυλ δεν είμαι δολοφόνος).

Σκοπός είναι να δεις πως θα αντιδράσεις αν θα σου πουν ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό και ανίατο πρόβλημα.Τότε να δω τα κότσια ολων.

Κι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης αλλά υπάρχουν και όρια σε όλα.

Και όπως είπαν ήδη οι υπόλοιπες μπορεί απλά να διαγνωστεί ένα αντιμετωπίσιμο πρόβλημα ή να δεις κάτι που θα χρειάζεται ειδική αντιμετώπιση σε μεγάλο ιατρικό κέντρο άμεσα μετά τη γέννηση.Για παράδειγμα ένα καρδιακό πρόβλημα που θα χρειάζεται άμεσα επέμβαση όπως συνέβη σε μια φίλη μου που ευτυχώς γέννησε Αθήνα και σώθηκε το μωρό.

Αν είχε γεννήσει σε καμιά επαρχία μπορεί να είχαμε άσχημα αποτέλεσμα.

Εύχομαι το καλύτερο. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ο γιατρος σου , συγνωμη κιολας , αλλα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ . Η εξεταση Β επιπέδου δεν ειναι "ενα τρισδιαστατο βιντεο με το μωράκι" αλλα μια πολλη χρησιμη και "υποχρωτική" εξεταση !

Ακομα και οι μητέρες που εχουν μια πιο "φυσική" σταση προς την εγκυμοσυνη και τον τοκετο κανουν αυτον τον υπέρηχο .

Οι μηνιαιοι υπέρηχοι που κανει ο γιατρος σου δεν ειναι υποχρωτικοι και κατα τη δικη μου γνωμη ειναι και αχρηστοι . Η εξέταση ομως της Β΄επιπεδου δειχνει αναλυτικά το μωρο , τα οργανα του και πολλες χρησιμες πληροφορίες για την σωστή αναπτυξη του εμβρυου που ο απλος υπέρηχος δεν μπορει να δειξει .

Για μενα καλυτερα να μην επισκεφτεις ξανα το γιατρο σου μεχρι να γεννησεις παρα να μην κανεις αυτη την εξεταση . Ειλικρινα ζητα δανεικα , μην παρεις τιποτα στο μωρο , αλλα κανε αυτη την εξέταση !

Συγνωμη αν σε αγχωσα αλλα νομιζω πρεπει να αλλαξεις γνωμη .

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.... :) ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

debbie871 έγραψε:

κοριτσια φενετε δεν σας εξηγησα καλα ο γιατρος μου ειπε οτι καλα ειναι να την κανω,και να την κανω,αλλα οταν τον ρωτησαμε αν ειναι υποχρεοτικη ειπε οτι δεν ειναι και ξερω και αλλες κοπελες που δεν την εκαναν,και εξαλου και να την κανω στο τελος και να μου πει ο γιατρος ειναι παιδι με προβλημα δεν το ριχνω με Τ Ι Π Ο Τ Α,ας κοψουν ολοι το λεμο τους εγω δωλοφωνος δεν γινωμε και να ριξω παιδι.ειμαι κατα οτι προβλημα και να εχει.το θεμα δεν ειναι οτι δεν ειναι καλος ο γιατρος μια χαρα ειναι,απλα ειναι τι θα κανουμε εμεις στο τελος,εχω στρατιοτικη ασφαλια ο αντρας μου ειναι μονιμος στο στρατο δεν ξερω τι δικαιοματα εχω απο αυτην την ασφαλεια πανω σε αυτο το θεμα.... dev149pr___-20100201-3.png
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marimari έγραψε:

debbie871 έγραψε:

Tην εξέταση ΔΕΝ την κάνουμε για να δολοφονήσουμε τα μωρά μας (Ημαρτόν Θεέ μου!!!) αλλά για να προλάβουμε τυχόν επιπλοκές π.χ. όπως την περιτύλιξη με τον λώρο , που σου είπαν και οι κοπέλες, κάποια

φαρμακευτική αγωγή, ξεκούραση, πρόκληση τοκετού ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να αποτρέψει το μοιραίο ...και τότε θα δεις πως δεν είχε καμία σημασία ο λαιμός(!) των άλλων αλλά ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ!!!

θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τις απαντήσεις των κοριτσιών... Στο 2010 ζούμε , μπορούμε να προβλέψουμε και να αποφύγουμε πολλά δυσάρεστα...[/quote:3ccr52zv]

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ..... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax βρε Debbie μου νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει καλα καποια πραγματα ή δεν εχεις ενημερωθει αρκετα κ σωστα για αυτα τα θεματα...

Διαβασε ξανα τις απαντησεις προσεκτικα ,οπως σε προετρεψαν ξανα κ αλλες κοπελες κ συζητα παλι με το γιατρο σου κ πες του να στα εξηγησει καλυτερα κ απο την αρχη ή παρε κ μια 2η γνωμη!

Πραγματικα επιβαλλεται μια τετεοια εξεταση κ ο σκοπος δεν ειναι να δουμε αν το παιδι εχει προβλημα κ να διακοψουμε την κυηση(ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!)αλλα να προλαβουμε καταστασεις !!!!!!!Κ πιστεψε με πολλες οικογενειες απο αυτη την εξεταση εχουν σωσει τα αγγελουδια τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με τις κοπελες!!! Οντως δεν εχεις καταλαβει τι προσπαθουμε να σου πουμε. Δεν σου ειπαμε να κανεις την εξεταση για να ριξεις το παιδι σου!! Απλως προλαβαινεις καταστασεις. Εμενα πχ ειχαν δει στο Β-Επιπεδου οτι το μωρο μου εχει διαφραγματοκοιλη. Τι ειναι αυτο?? το μισο διαφραγμα του μωρου ελειπε και τα οργανα ολα ειχαν ανεβει πανω απο την ανοιχτη τρυπουλα και ηταν διπλα στην καρδια του το στομαχακι του, και οταν θα γεννιοταν θα επρεπε να εγχειρηστει απ'ευθειας να βαλουν τα οργανα του μωρου στη θεση του και θα γινοταν καλα!! Αν δεν εκανα αυτη την εξεταση δεν θα το ηξερα αυτο, ετσι δεν ειναι???

Με τη λογικη ομως που σκεφτεσε ειμαι και εγω μια μανα δολοφονος γιατι τελικα οταν γεννησα ηταν αλλου το προβλημα. Υπηρχε σοβαρη υποπλασια και στους 2 πνευμονες του μωρου και επειδη επρεπε να καλυφθει το κενο απο τους πνευμονες ειχαν ανεβει ολα τα οργανα απανω αλλα αυτο μονο απο ακτινογραφια οταν γεννηθηκε το μωρο φανηκε, ηταν αδυνατον να το δουν στον υπερηχο. Και επειδη το μωρο με το προβλημα που ειχε επρεπε να ζησει σε μηχανικη υποστηριξη την υπολοιπη ζωη του τους ειπαμε να το αποσυνδεσουν. Δεν υπαρχει λογος ουτε τη δικη μου ζωη να καταστρεψω ουτε αυτου του καημενου του παιδιου που μολις θα αρχισει να καταλαβαινει θα παρακαλαει καθε μερα να μεθανει, γιατι δεν ειναι ζωη αυτη!!! να εισαι αιωνια σε ενα κρεβατι συνδεμενος πανω σε ενα μηχανημα!! Και για σκεψου οταν κανεις ενα 2ο παιδακι που θα ειναι υγιες! Που θα τρεχει μεσα στο σπιτι, θα θελει βολτες, να το πηγαινεις στην παιδικη χαρα...!!! Τι θα γινει τοτε??

Γι αυτο σκεψου καλα πριν αρνηθεις να κανεις την εξεταση.

Σορρυ αν σας ζαλησα αλλα δεν μπορω να ακουω μια μελουσα μανα να λεει δεν το κανω και να επιμενει κιολας. Αυτο σημαινει οτι εισαι ανευθυνη... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με λυπησε παρα πολυ ενα ποστ...και στη συνεχεια προσεξα πως εσυ το εγραψες, Δεσποινα!

"ΘΕΜΑ: επισκληριδιο:ΠΟΝΑΕΙ ΝΑΙ Η ΟΧΙ. Η καλυτερα ολικη;;"

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=300690

debbie871 έγραψε:

...λογο ενως προβληματος μου που εγω(επιλιψια αν εχεις ακουστα)θα πρεπει να υπαρχει ειδικος γιατρος εκει να εξετασει το παιδι,νεογνολογος μου ειπανε λεγετε.και μονο εκει εχει τετοιο γιατρο,ααα και μου εχουν πει οτι η καισαρικη ειναι δεδομενη θα την κανω σιγουρα..... :angry::angry: και δεν θελω καθολου..... line_line_typew6_beg_d_typew3_time_1195707600_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df.gif

γραφεις πως εχεις επιληψια και ο γιατρος σου σου'πε να κανεις αναγκαστικα καισαρικη...και'συ δεν θελεις!!!

πρεπει να'ναι εκει ειδικοι γιατροι για να ελεγξουν την υγεια του μωρου σου και συ εναν ΑΠΛΟ β επιπεδου δεν κανεις...κι οχι μονο!

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κανεις καισαρικη και συ δεν θελεις!!!

ουτε β επιπεδου δεν κανεις... αν και μπορεις να προλαβεις πολλααααα!

για την υγεια του παιδιου σου καλε!!!!!!!!!!

αυχενικη εκανες...καν?

ΕΛΕΟΣ!!! ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ!!! ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ???

ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ???????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

debbie871 έγραψε:

...Εγω ακουσα απο ατομο γνωστο μ οτι ποναει η επισκληριδος οταν στην κανουν στο κοκαλο και οτι δεν την αντεχουν ολες και φοβαμε να κανω επισκληριδιο,θελω να κανω ολικη αλλα μου ειπαν οτι αργης να συνελθεις και εχεις κομαρες και τετοια αναλογα,ισχιει αυτο;;;βεβαια που ρωτισα και αλλες κοπελες μου ειπαν οτι δεν καταλαβαν τιποτα και οτι δεν ποναει η επισκληριδιος.

:blink::blink::blink::blink::blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα θα την κανω την εξεταση κοριτσια αλλα την 25 βδωμαδα,ζενια η ασφαλια του στρατου το μονο που προσφερει στης εγκυους ειναι 3 δωρεαν υπεριχους και μετα στην γεννα πληρωνουν αυτοι το ποσο η το πληρωνεις εσυ και σου δεινουν μετα τα λευτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοπον κοριτσια ευχαριστω για τις απαντισεις σας,οτι δεν ειχα ενιμεροθη για την εξεταση σωστα αυτο ειναι αληθεια απο σας εμαθα τη ελενχει ο γιατρος σε αυτην την εξεταση,και γι΄αυτο αλλοστε σας ρωτισα,και ευχαριστω.Επισης δεν ειπα οτι δεν θα κανω καισαρικη,και φυσικα δεν ρισκαρω το παιδι μου να παθει κατι στη διαδικασια της γεννας.ΑΑΑΑ και επισεις μου φενετε με παρεξιγισατε σε κατι εγω θερωρο δολοφονια το να εχεις ενα υγιει μωρακι και να πας να το ριξεις......για τους Χ-Ψ λογους!Επισις το να υπαρχει προβλημα που να διορθονετε δεν θεωρο οτι ειναι λογος να πας να ριξεις το παιδι,αν σου πουν οι γιατροι οτι μπορει να γεινει καλα φυσικα και το γενας.Δεν ειπα οτι επιδη σε καποιες απο σας ετοιχαν καποιες ας πω ατυχιες-ανποδιες,οπως το ονομαζει-προσδιοριζει η καθε μια σας και αναγκαστικαν να πηρουν καποιες σκληρες αποφασεις ειναι δολοφονοι,ιμαρτον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vre koritsiaa vre koritsia..epidi me tin despoina edw kai merikes meres exoume alaxei k til kai milame...ti onoouse ton oro dolofonia...oti an stin b epipedou tis elege o giatros oti to paidi tis tha genithei provlimatiko tha to genouse.....oti den tha to erixne akoma kai an eixe provlima to paidi...apla mesa apo tin b epipedou vlepis ta panta kai mporeis na apofugeis katastaseis...opws px kapies epiplokes,,kai giuato einai kalo na to kaneis..opws kai egw an meinw egguos fusika kai tha to kanw!!apla skeftike ligo re koritsakia pws eina na sou leei enas giatros oti den einai aparetiti exetasi esu na exeis kapio oikonomiko provlima kai na les ok den tin kanw...min peftoume panw tis...kai stin teliki re koritsia min to pezoume kapies exupnes tou tupouuu den mporei i kopela na katalavei ta autonoita....den eimaste oles idies...den exoume tis idies empiries den mporeite na xerete poso avgaltos einai kapios...i despoina einai poli kali kopela kai perimenei pws kai pws ti beba tis...ta provlimata pou exei omws den mporeite na ta xerete...giauto oso mporoume as voithame kopeles pou mas to zitas i pou kai gw i idia zitaw edw kai kairo apo edw mesa....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kelly24: Δεν νομίζω οτι κάποια κοπέλα είχε την πρόθεση να στενοχωρήσει ή να προσβαλλει την Δέσποινα.Το θέμα είναι οτι στην κοινότητα του mammyland υπάρχουν κοπέλες που ήδη εγκυμονούν ή που έχουν χάσει μωράκια ή που προσπαθούν καιρό να αποκτήσουν και είναι λίγο πιο ευαίσθητες με τέτοια θέματα.Σκοπός ήταν να καταλάβει η κοπέλα ποσο σημαντικές είναι ορισμένες εξετάσεις για την αίσια εξέλιξη μιας εγκυμοσύνης.

Είναι πολλές από εμάς που δεν τα φέρνουμε εύκολα "βόλτα" εργαζόμαστε πολλές ώρες για τα βασικά και προσπαθουμε να κάνουμε οικονομία από παντού.Ομως είναι κάποια πράγματα που δεν επιδέχονται "οικονομίας".Μπορείς να πάς σε γυναικολόγο που δεν έχει υπέρηχο να σου κάνει κάθε φορά, να τρέχεις στον κάθε τρελό-κομπέξικό γιατρό του ΙΚΑ καθε μηνανα τον παρακαλάς να σου γράψει φάρμακα και εξετάσεις και να τρέχεις μετά να τις κάνεις σε δημόσια νοσοκομεία.Μπορείς έπίσης να επιλέξεις να γεννήσεις σε δημόσιο μαιευτήριο(άλλωστε με την προνομιακή ασφάλεια που έχει η Δέσποινα λογω του συζύγου της απο ότι εγραψε θα τα καλύψει εξ ολοκλήρου το ταμείο τους)...ΑΛΛΑ είναι ανώριμο και ανεύθυνο να παραλήπεις και να στερείς στο μωρό σου πολύ βασικές εξετάσεις όπως η β΄επιπέδου.

Ισως η ανωριμότητα σε κάποιο βαθμό να εξηγείται από την ηλικία(ή αλλους παράγοντες που δεν γνωρίζουμε) αλλά αφού ζήτησε την γνώμη μας οφείλουμε να της εξηγήσουμε ποσο σημαντικό είναι να κάνει την εξέταση και τους σωστούς λόγους.(Αν και είναι κάτι που θα έπρεπε να το έχει ήδη εξηγήσει ο γυναικολόγος)

Είμαστε όλες εδώ λίγο-πολύ στο ίδιο "καζάνι".Με τις ίδιες αγωνίες και την ίδια επιθυμία να αποκτησουμε ένα γερό μωράκι.Δεν χωράνε παρεξηγήσεις μεταξύ μας ....Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Μια χαρά κι εγώ! Καούρες έχω μόνο πολλές μέρα νύχτα, ότι και να φάω! Ααααχ τι τέλεια που θα κάνετε gender reveal! Έλεγα κι εγώ να κάνω αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ να μην μάθω, μετά έλεγα να το κάνω για τους άλλους και να ξέρω εγώ, αλλά και πάλι δεν κρατήθηκα και το είπα 😂 Εγώ τη νιώθω κανονικά πια, αλλά είναι και 2η και το αναγνώρισα πιο εύκολα κι επίσης έχω οπίσθιο πλακούντα, και η διαφορά με την πρώτη που είχα πρόσθιο είναι πραγματικά τεράστια! Να μην έχεις κανένα άγχος, όλα καλά είναι! Τα δύσκολα πέρασαν! Κορίτσι μου έχεις γιατρό στο Έλενα ή κάνω λάθος? Νομίζω είχα δει κάπου το Χες γράψει!
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για αυτήν την κατάληξη... Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό ... Σου εύχομαι ότι καλύτερο κ πάνω από όλα υγεία 🙏
    • περι πιπιλας που αναφέρεται εγω σωθηκα με την πιπίλα! στην αρχή έλεγα δεν την θελω με τίποτα και δεν πρόκειται να του δώσω... δοκιμάστε να τα βάλετε όταν κλαίνε οχι στα καλα του καθουμενου..μηπως την πιάσουν πιο εύκολα! εμενα την Philips Avent μου πήρε... ενώ στην αρχή ειχα δοκιμάσει μια της nuk ειχε μεγαλύτερη θηλή και δεν την έπαιρνε με τίποτα... αυτή εχει πολύ μικρή θηλή και του άρεσε φαίνεται!
    • Καλημέρα κορίτσια, χαθηκα λίγο...αυτες τις μέρες ο μικρός εκλαιγε ασταμάτητα...απο το εμβόλιο...και δεν ειχα χρόνο να γράψω... πυρετό δεν κάναμε...αλλα τον πονουσε το ποδαρακι του τον καημένο και έκλαιγε 😔  ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα... κορίτσια εσας τα παιδάκια σας το στηρίζουν το κεφαλάκι; εμενα όχι ακόμα 😔 εσεις βλεπω είστε πολύ μπροστα... εμένα δεν κάνει ουτε κίνηση για να πιάσει πράγματα κτλ ..στο γυμναστήριο δεν τον έχω βαλει ακόμα...
    • Κορίτσι μου, πέρασα και εγώ κάτι παρόμοιο. Τα baby blues που κρατάνε 2 βδομάδες. Ήμουν τυχερή που είχα δει μια γνωστή influencer που είχε μιλήσει γι αυτό και έτσι το αναγνώρισα και κατάλαβα πως δεν είναι επιλόχειος. Γενικά επιρρεπής στην κατάθλιψη, με χρόνια ψυχοθεραπεία για να έρθω στα ίσα μου. Αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ εμένα, είναι να επαναφέρω την ρουτίνα μου προ μωρού. Παράδειγμα τις πρώτες 2 βδομάδες, ακολουθούσα το πρόγραμμα του μωρού, αλλάζοντας εντελώς το δικό μου (λογικό). Κοιμόμουν ακανόνιστα και ειδικά μετά το απόγευμα ερχόταν το σύννεφο. Όταν άρχισα να κοιμίζω το μωρό και να καθόμαστε το βράδυ με τον άντρα μου για φαγητό και σειρά, όπως κάναμε παλιά, επανήλθα σταδιακά. Έστω μισή ώρα έβλεπα και μετά κοιμόμουν, αλλά με έκανε να νιώσω πως είμαι ακόμη εδώ και δεν έχω εξαλειφθεί σαν παρουσία. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι παρόμοιο, δεδομένου πως έχεις κ άλλα παιδάκια, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθήσει να επαναφέρεις με κάποιον τρόπο το εγώ σου και έτσι θα δεις καθαρά. Στέλνω μεγάλη αγκαλιά και είμαστε εδώ ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...