Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέση ύπνου βρέφους και σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου


Recommended Posts

ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ..ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΜΕΤΟΥΣ Κ ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΠΛΑΙ ΕΝΑΛΛΑΞ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ..

ΜΠΡΟΥΜΙΤΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ..

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΤΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ..ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ??ΤΙ ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ??ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ..ΟΥΤΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΥΤΕ ΑΣΦΗΞΙΑ..ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ??

ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ..ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΙΑΧΤΙΚΑ!! :dry::P

PEACE

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια κι εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει ανάσκελα..

Εγώ την έβαζα ανάσκελα αλλά δε βολευόταν...Την έβαζα στο πλάι και κοιμόταν μια χαρούλα..Κάποια στιγμή, όταν έμαθε να γυρίζει, γύριζε μόνη της ανάσκελα...Και με το κεφαλάκι της στο πλάι...Όταν κουραζόταν ανάσκελα, γύριζε πάλι στο πλάι...Όλα αυτά μέχρι 4 μηνών, οπότε κι έμαθε να γυρίζει μπρούμυτα...Τη νύχτα σηκωνόμουν συνέχεια και τη γύριζα ανάσκελα, επειδή φοβόμουν..Βέβαια πάντα μα πάντα αν και μπρούμυτα, το κεφαλάκι της το είχε γυρισμένο στο πλάι...Δεν είναι χαζά τα μωράκια μας να ακουμπάνε το κεφάλι κάτω ώστε να μην παίρνουν ανάσα...Το μπρούμυτα είχε γίνει ο τρόμος μου..

Όταν το είπα στο γιατρό ότι πλέον γυρίζει και κοιμάται έτσι κι εγώ όλη νύχτα σηκώνομαι, μου είπε να την αφήνω... :dry::dry::dry:

Έτσι, αραίωσα τις νυχτερινές επισκέψεις στο δωμάτιό της.. :laugh: :laugh:

Τώρα κοιμάται σε όλες τις στάσεις..Μπρούμυτα, ανάσκελα, στο πλάι..Δεν μπορώ να κάνω κάτι για να την εμποδίσω... όπως βολεύεται!!!Πολλές φορές όταν πάω να την γυρίσω, βάζει τα κλάματα μες στον ύπνο της και γυρίζει αμέσως στη στάση που τη βολεύει...

Αλλά βρε κορίτσια, εσάς εαν σας έβαζαν να κοιμάστε μόνο ανάσκελα, στην ίδια στάση, δε θα δυσανασχετούσατε;;;;Πιάνονται τα μωράκια μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ απλώς έγραψα τη γνώμη μου

χωρίς να φανατιστώ!

Αλλά θεωρώ αγένεια να με

ειρωνεύονται και να αφήνουν υπονοούμενα

για μενα και τις σπουδές μου,

άτομα που ούτε με ξέρουν!

Ποτέ δεν απάντησα σε ερώτηση σαν ειδικός.

Πάντα σα μητέρα απαντώ!

Και αν πιο πάνω έγραψα ότι αυτό το έμαθα στη σχολή μου,

το έκανα για ν αποκαλύψω την πηγή μου,κακώς

λοιπόν ελήφθη στραβά!

Τέλος πάντων......

κλείνω εδώ το θέμα γιατί δε

μ αρέσει να "ξεκατινιάζομαι".

Snowgirl συγνώμη αν σου ψιλοχάλασα

το ενδιαφέρον θεματάκι σου :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

[quote

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝΤΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ..ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ??ΤΙ ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ??ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ..ΟΥΤΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΥΤΕ ΑΣΦΗΞΙΑ..ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ??

ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ..ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΙΑΧΤΙΚΑ!! :dry::P

PEACE

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΛΑΓΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Η ΜΟΛΛΥ

ΣΤΗΝ ΠΛΑΓΙΑ ΘΕΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντινα και μπεμπουλα σας φαινετε πιο λογικο να γυριζουμε ολη την ωρα το μωρο λες και ειναι κοκορέτσι στη σουβλα ??? :P

Ντινα γιατι απο το πλαι μπορει ευκολα να βρεθει μπρουμυτα παρολα τα σφηνάκια και τις πετσέτες που τους βαζουν . :ohmy::ohmy:

Μπεμπουλα απο τη στιγμη που το μωρο γυριζει μονο του τοτε το αφηνουμε στην ησυχια του . Λογικο ειναι σε εκεινη την ηλικια , να εχει μεγαλωσει , να εχει δυναμώσει και να ξερει τι θα κανει και πως θα αναπνευσει . Οπως ειπα και πριν εχει σημασια και ο μυικος τονος του μωρου . Αλλα μωρα γυριζουν μπρουμυτα απο τον 3ο μηνα και αλλα στον 5ο .

molly δεν ειναι θεμα φανατισμου και συγνωμη αν σε εθιξα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Η κόρη μου δείχνει μια ξεκάθαρη προτίμηση να κοιμάται μπρούμητα.... Την ημέρα λοιπόν τη βάζω μπρούμητα, πάντα στο ίδιο δωμάτιο που βρίσκομαι κι εγώ και την προσέχω... είναι ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί και λίγο στην κούνια της. Αν τη βάλω ανάσκελα ξυπνάει μέσα σε 5 - 10 λεπτά...

Το ίδιο συνέβαινε και με τον γιο μου. Από τις πρώτες κιόλας μέρες μόνο μπρούμυτα κοιμόταν, αλλιώς ξυπνούσε στο 10λεπτο. Τι στο πλάι με μαξιλαράκια να τον κρατάνε σταθερό - μόνο το "φάσκιωμα" δε δοκίμασα, τίποτα. Στην αρχή φυσικά φοβόμουν να τον έχω μπρούμυτα, αλλά τι να κανα αφού ξυπνούσε? Τελικά το τερατάκι κέρδισε, και οκτώ μηνών τώρα, ακόμα και μόνο έτσι κοιμάται. Εννοείται και δεν μπορώ να σου πω κάνε το ίδιο και μην ανησυχείς, όλα Ο.Κ. απλά σου αναφέρω την εμπειρία μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!Εγω δεν εχω μωρακι ακομη ουτε εχω σπουδασει κατι αναλογο ομως θα σας πω μια περιπτωση μιας γνωστης μας!!Ειχε βαλει το μωρακι ανασκελα με το κεφαλακι στο πλαι..το μωρακι ομως γυρισε το κεφαλακι του κανονικα κοιτωντας πανω,επαθε αναροφηση και... :(:(:( η μητερα του το βρηκε στην κουνιτσα του.... :(:(:( !!!!

Τελικα ποια ειναι η σωστη θεση ακριβως? Κανενας δεν σου εγγυαται την ακριβη και σωστη θεση για την υγεια του βρεφους...Εγω τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει υστερα απο αυτο..

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...katerina... έγραψε:

Γεια σας κοριτσια!!Εγω δεν εχω μωρακι ακομη ουτε εχω σπουδασει κατι αναλογο ομως θα σας πω μια περιπτωση μιας γνωστης μας!!Ειχε βαλει το μωρακι ανασκελα με το κεφαλακι στο πλαι..το μωρακι ομως γυρισε το κεφαλακι του κανονικα κοιτωντας πανω,επαθε αναροφηση και... :(:(:( η μητερα του το βρηκε στην κουνιτσα του.... :(:(:( !!!!

Τελικα ποια ειναι η σωστη θεση ακριβως? Κανενας δεν σου εγγυαται την ακριβη και σωστη θεση για την υγεια του βρεφους...Εγω τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει υστερα απο αυτο..

Φιλια

Ηταν σιγουρα ανναροφηση? Μηπως ειχε καποιο αλλο προβλημα? Το κεφαλακι το στηριζουν προς τα πανω τα λιγο μεγαλυτερα μωρα. 3-4 μηνων... και σ αυτην την ηλικια αμα πνιγουνε γυριζουν στο πλαι. Κι εμενα ο μπεμπης πνιγετε με τα σαλακια του πολυ συχνα και γυριζει..
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωτήρια η πιπίλα

Μειώνει τον κίνδυνο αιφνίδιου θανάτου σε βρέφη, σύμφωνα με την Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία. Νέοι κανόνες και για τον τρόπο ύπνου των μωρών

Η πιπίλα μειώνει τον κίνδυνο αιφνίδιου θανάτου σε βρέφη

Νέες οδηγίες για την αντιμετώπιση του αιφνίδιου θανάτου στα βρέφη δίνει τώρα η Αμερικανική Εταιρεία Παιδιατρικής. Οι Αμερικανοί παιδίατροι συνιστούν τη χρήση της πιπίλας ως μέσο προφύλαξης από το σύνδρομο (SIDS) και καλούν τους γονείς τους πρώτους μήνες ζωής ενός μωρού να έχουν το βρέφος στο δωμάτιό τους, όχι όμως να κοιμούνται μαζί στο ίδιο κρεβάτι. Νέες οδηγίες δίνουν και για τον τρόπο που πρέπει να κοιμίζουμε τα μωρά κάτω του ενός έτους. Έτσι, ενώ μέχρι σήμερα τα βάζαμε από τη μιά ή την άλλη μεριά, σήμερα θα πρέπει να προτιμούμε την ανάσκελη θέση.

Τα ναι και τα όχι

Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες της Αμερικανικής Εταιρείας Παιδιατρικής για την πρόληψη του αιφνίδιου θανάτου, οι γονείς

Θα πρέπει :

Να δίνουν πιπίλα στα μωρά μέχρι ενός έτους κατά τη διάρκεια του ύπνου

Να τοποθετούν την κούνια του μωρού στο υπνοδωμάτιο τους, για να γίνεται ευκολότερα ο θηλασμός

Να κοιμίζουν τα παιδιά ανάσκελα (μεγάλη ανατροπή, μέχρι σήμερα ίσχυε ότι κοιμίζουμε τα βρέφη είτε στη μία, είτε στην άλλη πλευρά)

Δεν θα πρέπει:

Να χρησιμοποιείται η πιπίλα για τα βρέφη ενός μήνα, που θηλάζουν

Να επιβάλλεται η πιπίλα, όταν το μωρό δεν τη θέλει

Να ξαναβάζουμε την πιπίλα όταν το μωρό την έχει βγάλει και φυσικά να μην τη βουτάμε σε ζάχαρη, μέλι ή άλλες γλυκές ουσίες

Να κοιμούνται γονείς και μωρά στο ίδιο κρεβάτι

Να κοιμούνται τα μωρά από τη μία ή την άλλη πλευρά. (η θέση είναι πολύ ασταθής, μπορούν εύκολα να γυρίσουν και έτσι θα πρέπει να αποφεύγεται)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Ξέρετε πως σχετίζεται η θέση ύπνου βρέφους με το σύνδρομο αιφνίδιου θαντάτου?

Έχω διαβάσει πως η πιθανότητα αιφνίδιου θανάτου είναι μικρότερη όταν κοιμίζουμε τα μωρά ανάσκελα αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί...

Τι κίνδυνος υπάρχει όταν το βρέφος κοιμάται μπρούμητα?

Η κόρη μου δείχνει μια ξεκάθαρη προτίμηση να κοιμάται μπρούμητα.... Την ημέρα λοιπόν τη βάζω μπρούμητα, πάντα στο ίδιο δωμάτιο που βρίσκομαι κι εγώ και την προσέχω... είναι ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί και λίγο στην κούνια της. Αν τη βάλω ανάσκελα ξυπνάει μέσα σε 5 - 10 λεπτά...

Κι εγώ γνωρίζω πως η στάση ανάσκελα είναι πιο ασφαλής όμως κι ο δικός μου προτιμουσε το μπρουμυτα!Και ξέρεις γιατί; Ανάσκελα ειδικά σε αυτή την ηλικία που είναι ακόμη μικρά ξεσπιουνται στον ύπνο τους με αποτέλσμα να ξυπνάνε, τινάζουν ξαφνικά δηλαδή τα χεράκια τους όπως όταν βλέπουμε εμείς ότι πέφτουμε και πεταγόμαστε. Οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τη φασκιώνεις με μια ελαφριά κουβερτουλα ή πανάκι μαζεύοντας τα χεράκια της. Θα δεις ότι θα νιώσει μεγάλη ασφάλεια και σιγουριά που θα κοιμηθεί αμέσως. Το έκανα συχνά στο γιο μου και καθόταν ηρεμος ήρεμος και μετά από λιγο κοιμόταν.Και κοιμόταν αρκετά χωρίς να πετάγεται. Αν πάλι δε θέλεις βάζε την στο πλάι μαζί με ένα ειδικό μαξιλαράκι με κλίση πυ θα βρεις στα καταστήμα βρεφών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yiotaki!!!! έγραψε:

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΛΑΓΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Η ΜΟΛΛΥ

ΣΤΗΝ ΠΛΑΓΙΑ ΘΕΣΗ

Αυτά τα στηρίγματα τα είχα κι εγώ και με βόλεψαν πολύ αλλά δεν ξέρω αν του άρεσε να κοιμάται ώρες πολλές στο ένα μονο πλευρό. Επίσης οταν τον άλλαζα πλευρό και κοιτουσε από την άλλη μεριά εγώ είχα άγχος γιατί δεν έβεπα το μουτράκι του. Όσο για το ανάσκελα το φοβόμουν και αυτό..αλλά λένε ότι είναι το πιο ασφαλές σύμφωνα με τελευταίες μελέτες..η μαία πολλών χρόνων πάλι στο νοσοκομείο μόλις με ειδε να τον βάζω στο πλάι με μάλωσε και μου τον έβαλε μπρουμυτα...τι να πω..πάντως δεν πεθαίνουν έτσι απλά τα παιδιά...πρέπει να υπάρχει και ένα ιστορικό όπως γονείς που καπνίζουν, προωρό μωρό, υπνος μαζί με τους γονεις,πολλά παπλώμετα, ζεστό ή κρύο δωμάτιο και άλλα τέτοια. Διάβασα δηλαδή ότι κάποιοι γιατροί συσχετίζουν τον βρεφικό θάνατο με πρόβληματα περισσότερο του μωρου ή του περιβάλλοντος όπου κοιμάται παρά με τη στάση του μωρου. Κι εμένα κοιμόταν πολλές φορές μπρουμυτα και μάλιστα ξυπνουσε πασαλειμένος με γαλατάκια και δοξα το θεό δεν έπαθε τίποτα.. :dry:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι ακόμη..επειδή θικτηκε το θέμα, δε μου αρέσει κοπέλες σε θέματα που δεν είναι ο τομέας τους να το παίζουν ειδικοι και να δίνουν συμβουλες χωρίς να σηκώνουν κουβέντα και να ασκουν κριτικη. εδώ οι ίδιοι οι επιστήμονες και οι ειδικοι έρχονταιπάντα σε σύγκρουση και αφήνουν και παραθυράκι αμφισβήτησης ενός θέματος..πόσο μάλλον εμείς οι περισσότερες που μιλάμε εκ πείρας και ότι εχει πιάσει το μάτι μας ή το αυτί μας να είμαστε και απολυτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

...katerina... έγραψε:

Ηταν σιγουρα ανναροφηση? Μηπως ειχε καποιο αλλο προβλημα? Το κεφαλακι το στηριζουν προς τα πανω τα λιγο μεγαλυτερα μωρα. 3-4 μηνων... και σ αυτην την ηλικια αμα πνιγουνε γυριζουν στο πλαι. Κι εμενα ο μπεμπης πνιγετε με τα σαλακια του πολυ συχνα και γυριζει..[/quote:xgnasler]

Καλημερα,δυστυχως ναι ηταν ανναροφηση!!!Τουλαχιστον ετσι λενε ειπαν οι ιατροι...Τι να πω δεν ξερω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επειδή είχα φοβηθεί πολύ με το θέμα, διάβασα από Αμερικάνικα άρθρα και έρευνες εκτός από όλα όσα έχουν αναφερθεί, ότι είναι σημαντικό να μην ζεσταίνεται πολύ το μωρό όταν κοιμάται. Η κατάλληλη θερμοκρασία δωματιου πρέπει να είναι 18-20 βαθμούς.

Επίσης να προσέχουμε πολυ τα σκεπάσματα να μη καλύψουν το κεφάλι του μωρού. Επίσης να μην υπάρχουν μαξιλάρια και πολλά λούτρινα κουκλάκια.

Βασικά εγώ χρησιμοποιώ υπνόσακο κυρίως για το λόγο αυτό.Ποτε δεν του έβαλα κουβέρτα ή πάπλωμα.

Τέλος αυξάνονται οι πιθανότητες του συνδρομου εάν καπνίζουμε στο σπίτι και μπαίνει καπνός στο βρεφικό δωμάτιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Και κάτι ακόμη..επειδή θικτηκε το θέμα, δε μου αρέσει κοπέλες σε θέματα που δεν είναι ο τομέας τους να το παίζουν ειδικοι και να δίνουν συμβουλες χωρίς να σηκώνουν κουβέντα και να ασκουν κριτικη. εδώ οι ίδιοι οι επιστήμονες και οι ειδικοι έρχονταιπάντα σε σύγκρουση και αφήνουν και παραθυράκι αμφισβήτησης ενός θέματος..πόσο μάλλον εμείς οι περισσότερες που μιλάμε εκ πείρας και ότι εχει πιάσει το μάτι μας ή το αυτί μας να είμαστε και απολυτες.

Εμενα παλι δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ καποιοι ειδικοι να παραπληροφορουν και να δινουν λανθασμένες συμβουλες . Δεν αναφερομαι στα κοριτσια του

φορουμ .

Εγω φερω το βαρος αυτων που λεω και προσεχω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ παντα τι θα συμβουλεψω . Δεν το επαιξα ΠΟΤΕ ειδικος και ασκω κριτική οπως και μου ασκουν . Ετσι ειναι τα δημοσια φορουμ ...

Οταν εφυγα απο το νοσοκομειο που γεννησα μου εδωσαν ενα βιβλιαράκι (μαζι με ολα τα αλλα ) που αφορουσε τον υπνο του μωρου (σταση υπνου , χωρος υπνου , θερμοκρασια κλπ κλπ) . Αυτο το βιβλιο ηταν γραμμενο απο ομαδα παιδιατρων συμφωνα με τα τελευταια δεδομένα στον ιατρικο χωρο και συμφωνα με τους παγκοσμιους οργανισμους . Εγω πιστεψε με το χω διαβάσει καλα το μαθημα μου !

Λυπαμαι που στην τριτοκοσμική Ελλάδα ακομα δεν εχουν αποφασισει οι παιδιατροι , οι μαιες και οι λοιποι , να ακολουθήσουν την παγκοσμια ιατρικη κοινότητα και να μαθουν ποια ειναι η σταση του μωρου στον υπνο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ

ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΖΟΥΝ

ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΗΜΕΡΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ??

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΝΙΓΕΙ?????

Η ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΟΥΛΑΣ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!!!!!

3 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ

καπου στον τριτο μηνα καθωσ κοιμοταν εβγλε μια γουλιτσα και το κεφαλακι της ηταν στραμενο προς τα πανω αντι στο πλαι οπως ηταν συνηθως οταν την ειδα επαθα ενα ψιλο σοκ την σηκωσα αμεσως και δεν εκατσα να δω αν θα γυρισει το κεφαλακι της

για να ειμαι ειλικρινης για να ειμαι ειλικρινης ακομα και μετα απο αυτο ανασκελα την βαζα γιτι ετι και λιποτ δεντηναφησα μονη της ακομα και για 2 λεπτα η ειμαι παντα απο πανω της να την επιτηρω η φωναζω την μανα μου να ειναι απο πανω της συνεχεια εστω και αν θελω να παω καπου ακομα και μεσα στο σπιτι παραπανω απο5 λεπτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EFI123 είχες γεννήσει πριν 3 ώρες και ήσουν τόσο όμορφη?

Φτου σου κοπέλα μου!

Εμένα που οι έξυπνες οι αδελφές μου ανέβασαν φωτό μου

στο facebook 2 μέρες αφού γέννησα,όταν με είδαν

φίλοι και συγγένεις έπαθαν πλάκα!Αγνώριστη ήμουν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετάφραση:

Αυτή η πλευρά πάνω όταν κοιμάμαι! :)

Το μπλουζάκι μοιράστηκε πέρισυ στα νοσοκομεία της Νορβηγίας στα πλαίσια μιας καμπάνιας με σκοπό την ενημέρωση για την ασφάλεια στον ύπνο του μωρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις...άργησα να ξαναγράψω γιατί είχαμε εκπαίδευση στον ύπνο σε ύπτια θέση :S

Δοκίμασα και το φάσκιωμα και κάτι γίνεται...

Βασικά τσαντίζεται πολύ όταν την τυλίγω με την κουβερτούλα και δε μπορεί να κουνήσει τα χέρια της αλλά τη θηλάζω τυλιγμένη να ηρεμήσει και να αποκοιμηθεί και μερικές φορές πιάνει... Χτες κοιμήθηκε έτσι 3μιση ώρες! Γιούχουουου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΣΑΚΙΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΠΙΠΙΛΑ!!ΤΩΡΑ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ 5 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΠΙΛΑ !!ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ 9 ΟΛΟΚΟΛΗΡΕΣ ΩΡΕΣ !!!Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑΤΙΡΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ , ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!!!ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ, ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ , ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΡΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ !!Η ΔΙΚΗ ΜΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑ ΠΛΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ!!ΟΠΟΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΠΙΛΙΤΣΑ, ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΡΑΤΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ,ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ!!!ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

Εμενα παλι δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ καποιοι ειδικοι να παραπληροφορουν και να δινουν λανθασμένες συμβουλες . Δεν αναφερομαι στα κοριτσια του

φορουμ .

Εγω φερω το βαρος αυτων που λεω και προσεχω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ παντα τι θα συμβουλεψω . Δεν το επαιξα ΠΟΤΕ ειδικος και ασκω κριτική οπως και μου ασκουν . Ετσι ειναι τα δημοσια φορουμ ...

Οταν εφυγα απο το νοσοκομειο που γεννησα μου εδωσαν ενα βιβλιαράκι (μαζι με ολα τα αλλα ) που αφορουσε τον υπνο του μωρου (σταση υπνου , χωρος υπνου , θερμοκρασια κλπ κλπ) . Αυτο το βιβλιο ηταν γραμμενο απο ομαδα παιδιατρων συμφωνα με τα τελευταια δεδομένα στον ιατρικο χωρο και συμφωνα με τους παγκοσμιους οργανισμους . Εγω πιστεψε με το χω διαβάσει καλα το μαθημα μου !

Λυπαμαι που στην τριτοκοσμική Ελλάδα ακομα δεν εχουν αποφασισει οι παιδιατροι , οι μαιες και οι λοιποι , να ακολουθήσουν την παγκοσμια ιατρικη κοινότητα και να μαθουν ποια ειναι η σταση του μωρου στον υπνο .[/quote:3dhneis9]

Λάλα τέτοια βιβλιαράκια και άλλα περισσότερα προσωπικά έχω διαβάσει και διαβάζω καθημερινά γιατι μου αρέσουν αυτά τα θέματα. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε και ειδικοι έτσι δεν είναι; Μέχρι εκεί πάει το μυαλό μας, μέχρι εκεί που έχουμε διαβάσει κι έχουμε ενημερωθεί. Γιατροί και γιατροί υπάρχουν πολλοί..εκείνοι που ενημερώνονται και πηγαίνουν σε συνέδρια και εκείνοι που δεν πηγαίνουν και λένε τα κουλά τους...υπάρχουν γατροί πολύ καλοι και γιατροι αστα να πάνε..εχω δει και τις δύο περιπτώσεις..αλλά να σου πω κάτι; ΄Ποτέ δε θα εμπιστευόμουν ετσι απλά ένα άτομο που δεν έχει σπουδάσει αυτό τον τομέα και δεν έχει ασχοληθεί επιστημονικά..ακόμη κι αν έχει δικιο..τις περισσότερες φορές ενημερώνομαι από βιβλία και φροντίζω να διασταυρώνων αυτά που ακουω παρά να εμπιστευτώ ακόμη κι έναν γιατρό..δέκα γιατρούς θα ρωτήσω για να βγάλω άποψη..πάντως όχι κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί περισσότερο από όσο εγώ..ίσως να συμφωνήσω αλλά δεν μπορείς να εμπιστευτείς ένα τέτοιο άτομο ..κι επειδή θέτεις τον εαυτό σου δε θα εμπιστευόμουν τις απόψεις έτσι απλά..να συμφωνήσω ίσως αλλά πρώτα θα εξασφάλιζα στον εαυτό μου μια ΄άποψη επιστημονική, όχι μια μονο αλλά από πολλές πηγές και μετά θα έβλεπα κι άλλες αποψεις ατόμων με τις ίδιες γνώσεις με εμενα..Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοω..όλες εμείς που μιλάμε έτσι , χωρίς επιστημονική στηριξη και γνώσεις, οφείλουμε να μην είμαστε απολυτες..γιατί πολύ απλά δεν μπορουμε να είμαστε απολυτες!!Δεν είμαστε ουτε γιατροί ουτε κάτι σχετικό. Απλώς ενημερωθήκαμε...έχει διαφορά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...