Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ


papaki70

Recommended Posts

ραφαέλ έγραψε:

Μολις διάβασα τι έχετε γράψει κορίτσια...κ εχω μια απορία...

υπάρχουν γιατροί που αμα δεν γεννας γρήγορα σε βάζουν για καισαρική?

Πραγματικα εχω απορία...μην με κοροιδέψετε :blush::blush::blush:

Τουλάχιστον οσο κ λάθος να έκανε ο πρωην γιατρός μου για την μπέμπα που έχασα δεν έκανε ετσι χωρίς λογω καισαρική...

Γιατί εγω νομίζω οτι το επιλλέγουν οι επίτοκες για καισαρική...τι εννοώ...παει κάποια κ λέει στο γιατρό...εγω μονο με καισαρική....κ αυτός κάνει καισαρική....

Υπάρχουν κ άνθρωποι που κάνουν καισαρικές αλλα δεν νομιζω οτι είναι τοσο μεγάλο το ποσοστό....Εγω τουλάχιστον απο τον κύκλο μου μονο εγω έκανα καισαρική...ολες φυσιολογικά...

Δεν ξέρω αλλά σίγουρα ο γιατρός δε θα σε περιμένει 72 ώρες να γεννήσεις όπως κάνανε στο ΕΥΤΟΚΙΑ για μια κοπέλα. Που άμα γεννούσε σε μαιευτήριο θα πήγαινε σίγουρα για καισαρική αλλά η μαία την περιμένε και γέννησε φυσιολογικά και ούτε καν σχίστηκε το περίνεό της μετά από τόσο ζόρισμα. Οπότε από αυτό και μόνο εγώ άρχισα να το βλέπω και αλλιώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παπάκι τωρα που το θυμήθηκα...η αδελφή μου γεννησε πριν 3 χρόνια τον γιο της εντελώς φυσιολογικά χωρις επισκλειρίδιο μεσα σε 10 λεπτά...δεν μπορούσε να σηκωθει επι 16 ημέρες την κάναμε μπάνιο εμεις...φετος γεννησε το 2ο μωράκι της φυσιολογικα με επισκληρίδιο πάλι σε 10 λεπτά...το μονο που μας ειπε...ηταν χασάπης ο γιατρος που δεν της έκανε επισκλειρίδιο....καμία σχέση η γεννα με την επισκληρίδιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαελ νομιζω γιαυτο κανουν ολεσ καισαρικη..

βαριουνται οι γιατροι αν περιμενουν..

εγω γεννησα σχετικα γρηγορα,,

10 με επιασαν οι πονοι 2 παρα γεννησα..

κ με λεει οπ γιατροσ κατα τησ 12 αντε μαρθα κανε καλη διαστολη να παμε σπιτια μασ να φαμε..

βλεπεισ το απογευμα ειχε ιατρειο οποτε ηθελε σπιτικο φαι .. :blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι γνωστό ότι 20 λεπτά μετά από κάθε θηλασμό, υπάρχει μια αιχμή έκκρισης προλακτίνης, βρέθηκε λοιπόν ότι μετά μια καισαρική, όπου όπως είπαμε διαταράσσεται η παλμικότητα της ωκυτοκίνης, αυτή η αιχμή της προλακτίνης είναι πολύ χαμηλή. Βλέπετε πως όλα συνδέονται. Η ωκυτοκίνη όπως ήδη καταλάβατε δεν είναι μόνο θηλυκή ορμόνη, μια ενδιαφέρουσα εργασία έγινε στη Σουηδία, όπου μετρούσαν τα επίπεδα ωκυτοκίνης των ανδρών μετά τον τοκετό του παιδιού τους και αφού τους έδιναν να κρατήσουν το μωρό δέρμα με δέρμα πάνω τους.

Εκτός της ωκυτοκίνης και οι άλλες ορμόνες του τοκετού, εμφανίζονται και στον έρωτα και στο θηλασμό. Ας πάρουμε τις ενδορφίνες. Αμέσως μετά τον τοκετό καθώς μητέρα και παιδί βρίσκονται δίπλα-δίπλα, ο εγκέφαλός τους είναι γεμάτος οπιοειδή και γνωρίζουμε ότι τα οπιοειδή δημιουργούν μια κατάσταση εξάρτησης, σύνδεσης. Το ίδιο επαναλαμβάνεται και με τους σεξουαλικούς συντρόφους, το ίδιο και με τον θηλασμό, γιατί και τότε εκκρίνονται ενδορφίνες που ένα μέρος τους μάλιστα περνάει στο γάλα.

Όλες οι εκφράσεις της σεξουαλικής ζωής, αναχαιτίζονται από υψηλά επίπεδα αδρεναλίνης. Είναι λογικό σε περίπτωση κινδύνου, η προτεραιότητα να δίνεται στην επιβίωση και όχι στην αναπαραγωγή.

Έτσι λοιπόν εφόσον τα επίπεδα της αδρεναλίνη ς είναι υψηλά οι άνθρωποι δεν γεννούν, δεν κάνουν έρωτα, δεν παράγουν γάλα. Μετά δε από κάθε έκφραση της σεξουαλικής ζωής, κάτι εκ βάλλεται αντανακλαστικά: το σπέρμα, το έμβρυο, το γάλα.

Αυτά τα κοινά γνωρίσματα των εκφράσεων της σεξουαλικής ζωής μας κάνουν να αναρωτιόμαστε: σε μια κοινωνία που η διαδικασία του τοκετού συνεχώς διαταράσσεται, μήπως προκαλούμε διαταραχές σε όλη την σεξουαλικότητα;

Αν είσαστε λοιπόν επαγγελματίας στο χώρο τον μαιευτικό πρέπει να σας απασχολεί το πώς θα κατεβάσετε το επίπεδο της αδρεναλίνης.

Προσέξτε λοιπόν μήπως το δωμάτιο είναι κρύο, μήπως η γυναίκα πεινάει, μήπως στο περιβάλλον είναι κάποιος φοβισμένος, γιατί από την εμπειρία μου, η υψηλή αδρεναλίνη είναι κολλητική. Ξέρουμε επίσης ότι το νερό σε θερμοκρασία σώματος κρατάει χαμηλά επίπεδα αδρεναλίνης. Στην τελευταία όμως φάση του τοκετού, τότε που το μωρό κοντεύει να γεννηθεί, τότε πραγματικά, φυσιολογικά, η έκκριση αδρεναλίνης αυξάνεται, σ' αυτή τη φάση η γυναίκα έχει την ανάγκη να σηκωθεί, να κρατηθεί από κάπου, γιατί με την αδρεναλίνη δυναμώνουν οι μυς, το αίμα διοχετεύεται προς τους μυς. Μπορεί επίσης να έχει διεσταλμένες κόρες, λέει ότι διψάει και θέλει να πιει μερικές γουλιές νερό αυτά δείχνουν έκκριση. αδρεναλίνης. Δεν χρειάζεται κολπική εξέταση για να καταλάβετε ότι το μωρό έρχεται.

Η μητέρα λόγω της υψηλής αδρεναλίνης είναι σε εγρήγορση, έτοιμη να προασπίσει το μωρό της αν χρειασθεί. Ξέρετε πόσο επικίνδυνα είναι τα ζώα αν τα πλησιάσεις, ενώ έχουν νεογέννητα. Το δε μωρό σ' αυτή την φάση ελευθερώνει νοραδρεναλίνη. Με αυτή την ορμόνη βοηθιούνται οι πνεύμονές του, ενισχύεται ο μυϊκός τόνος και οι κόρες του είναι ιδιαίτερα διεσταλμένες. Οι δε μητέρες ελκύονται από τα τεράστια μάτια του μωρού τους, κοιτάζονται οι δυο τους με ενθουσιασμό. Θυμάστε τον Tinbergen και το θέμα του αυτισμού. Τα επίπεδα λοιπόν ωκυτοκίνης αυξάνουν ακόμα περισσότερο μετά τον τοκετό πράγμα που διευκολύνει την έξοδο του πλακούντα. Υπάρχει και άλλη αλυσίδα εκκρίσεων στη διάρκεια του τοκετού: ο φυσιολογικός πόνος προκαλεί έκκριση β-ενδορφινών, οι δε β-ενδορφίνες βοηθούν στην απελευθέρωση προλακτίνης που σημαίνει παραγωγή γάλακτος αλλά και ενδιαφέρον για το μωρό. Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο σημαντική είναι η πρώτη ώρα μετά τον τοκετό, αλλά και για έναν ακόμα λόγο: Τα νεογέννητα δεν έχουν μικροοργανισμούς αλλά σε λίγες ώρες θα αποικισθούν από τεράστιο αριθμό μικροβίων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαέλ όλα είναι τόσο σχετικα.....

Εγινα μία φορά μανουλα μέσα σε 4 ώρες και χωρίς επισκληρίδιο..

Ράματα,μόλις τρία και όλα μου λειτουργούν άψογα!!!χα!χα!

( 1,60 ύψος , 45 κιλα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλα μου φαινοντε ολα πολυ επιφανειακά....

θελω να πώ...εγω έκανα καισαρική γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη...ή τουλάχιστον ετσι μου είπε ο γιατρός...ειχα ενα ινομυωμα 10 εκατοστα κ εμπόδιζε το μωρο...τον πίστεψα...γεννησα με ολικη γιατι ελεγε θα μου έβγαζε το ινομύωμα κ εγω τον πίστευα....ινομυωματα σε εγκυμοσυνη δεν αφαιρούντε τελικά...δεν πήρα τον γιο μου αγκαλιά...δεν τον είδα πρώτη...ολη τον ειδαν κ η μανα του τον είδε 6 ώρες μετα...

Θα μπουρουσα να λεω γιατι δεν έκανα επισκληρίδιο...?

Αλλα κοριτσια μετα απο αυτο που έπαθα (που εχασα το δευτερο μωρο) λεω ας ζούσε η κόρη μου κ ας μην την έπερνα αγκαλια κ για 1 χρόνο...ας ήταν μεσα σε μια θερμοκοιτίδα αλλα να ξερω οτι θα γινόταν καλά...

Το να γεννάω 70 ωρες ειναι ωραιο όμως?

Για μενα δεν ειναι ωραιο 4 ημέρες...κ αν πάθει κάτι πως θα το προλάβουν?Κ μην πει κανεις οτι τα προλαβαίνουν...αν προλάβαιναν δεν θα ειχαμε μωρακια θαμμένα σε νεκροταφεία...ειναι χασάπηδες κ το μόνο που τους νοιάζει ειναι τα χρήματα....ο θεος να μας βοηθήσει μονο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ειμαι πολυ υπερ του φυσιολογικου τοκετου αλλα υπερ του να κανουμε τα μαιευτηρια φιλικα προς μωρα και μαμαδες . αν μπορουσαν τα μαιευτηρια μας να γινουν σα το νοσοκομειο που περιγραφει η φρανιτα ή σαν το ευτοκια στην αθηνα θα ηταν οτι καλυτερο.2 φιλες μου γεννησαν στο σπιτι στη θεσσαλονικη με μαια πρακτικη με την πατσουρου να παρισταται ως παιδιατρος και ενω προσπαθησαν να με πεισουν δε θα το εκανα με ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑΤΙ?δε μου εγγυαται κανεις οτι ολα θα κυλησουν ομαλα ως το τελος κι αν οχι, θα προλαβει η εν λογω μαια να με παει με το αυτοκινητο στο νοσοκομειο ?δε θα ρισκαρα ποτε την ασφαλεια τη δικη μου και του παιδιου μου για να προασπισω τις εναλακτικες ιδεες μου και πιστεψτε με το εχω ψαξει πολυ το θεμα . παπακι υπαρχει στη θεσ/νικη ο συλλογος "εγκυμονω ,γεννω ,επιλεγω "που μαχεται για φιλικα νοσοκομεια και εχει αποψη σοβαρη για τα θεματα που σε απασχολουν μπεςστο site ους κανουν και συγκεντρωσεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evi ειναι σχετικο αυτο εννοούσα κ εγω. γιατι εγραψε το παπάκι (παπάκι συγνώμη που αναφερομαι σε σένα) οτι ειχε καποια θεματάκια μετα απο την επισκληρίδιο...αν κατάλαβα καλά...ειναι αναλογα τον οργανισμό

Απλα ειναι λίγο περιεργο το θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τι έχετε γράψει κορίτσια, αλλά πάντα το θεωρούσα μεγάλο ρίσκο και πρόσφατα διάβασα και το εξής:

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Επταπλάσια πιθανότητα να κινδυνεύσουν κατά τη διάρκεια του τοκετού έχουν τα βρέφη που γεννιούνται στο σπίτι, σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου Flinders, στην οποία αξιολογήθηκαν στοιχεία από 300.000 γεννήσεις, μεταξύ 1991 και 2006, στη Ν. Αυστραλία.

Επίσης, μωρά που γεννιούνται στο σπίτι, διατρέχουν 27 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο να πάθουν ασφυξία, κατά τη διάρκεια του τοκετού, σύμφωνα με την εν λόγω μελέτη η οποία δημοσιεύθηκε στο Ιατρικό Περιοδικό Αυστραλίας.

Ο πρόεδρος του Ιατρικού Συνδέσμου Αυστραλίας δήλωσε ότι η έρευνα επιβεβαίωσε τους φόβους που είχε πάντοτε για τους τοκετούς στο σπίτι, τονίζοντας ότι «αν υπάρξουν επιπλοκές, είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν με επιτυχία».

http://www.madata.gr/diafora/health/50514.html

~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Μπορεί κάποτε οι γυναίκες να γεννούσαν στα σπίτια, στα χωράφια ή όπου αλλού, αλλά κάποτε και το ποσοστό θνησιμότητας νεογνών και μητέρων ήταν τεράστιο!

Δε θα επέλεγα να γεννήσω στο σπίτι, ακόμα κι αν έμενα δίπλα στο μαιευτήριο! Πιο σημαντικό για μένα είναι η υγεία του παιδιού και η δικιά μου.

Θα συμφωνήσω όμως 100% με αυτό που γράφει η Γλαύκη: "κοριτσια ειμαι πολυ υπερ του φυσιολογικου τοκετου αλλα υπερ του να κανουμε τα μαιευτηρια φιλικα προς μωρα και μαμαδες".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki πολυ ωραιο το θεμα σου! Δεν θα επεκταθώ πολυ η απαντηση μου ειναι κατευθείαν "οχι δεν θα το εκανα"! :P :laugh: Τους λογους τους εχουν αναφερει ηδη τα κοριτσια. Με φοβιζει! Ειναι δηλαδη μια διαδικασια που θα σκεφτομουν πολυ να επιλεξω! Στο νερο ομως θα γεννούσα ανετα. :P :laugh: Σου βαζω link ενός άρθρου το οποιο ειχα διαβαζει πριν καποιες μερες στο zougla.gr.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=98113&cid=15

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια.

Καταρχας σιγουρα το γνωριμο περιβαλλον του σπιτιου δεν το αλλαζει κανεις με τιποτα και συμφωνω σε πολλααπο αυτα που λεει το παπακι. Ξερω μια κοπελα που γεννησε και τα τρια της παιδια στο σπιτι και ολα πηγαν μια χαρα.

Μια φιλη του αντρα μου επιχειρησε να γεννησει στο σπιτι, τελικα το μωρο δεν εβγαινε, ετρεξαν στο νοσοκομειο, οπου της εκαναν αμεσα καισαρικη γιατι το μωρο ηταν τυλιγμενο 3 φορες στον ομφαλιο λωρο και κοντεψαν να το χασουν. Τελικα το μωρο ειχε καποιο οργανικο προβλημα αλλα επειδη ζοριστηκε στο σπιτι γυρισαν τα εντερακια του κ δημιουργηθηκαν κ αλλα προβληματα..

Νομιζω πωςειναι να μη σου τυχει. Κανεις δε μπορει να προβλεψει τι μπορει να συμβει σε εναν τοκετο. Πιστευω πως οι μανουλες που επιλεγουν να γεννησουν στο σπιτι εχουν μεγαλη θεληση και πολυ μεγαλη πιστη στον εαυτο τους. Αλλα οταν κανουμε εμεις σχεδια καποιος αλλος γελαει πολλες φορες. Εγω προσωπικα ειμαι της αποψης στο νοσοκομειο ή κλινικη, και να ειναι το μωρο καλα. Ειδικα μετα την ιστορια της φιλης που εχασε τελικα το μωρο εγω προσωπικαδε θα το διακινδυνευα με τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glayki έγραψε:

κοριτσια ειμαι πολυ υπερ του φυσιολογικου τοκετου αλλα υπερ του να κανουμε τα μαιευτηρια φιλικα προς μωρα και μαμαδες . αν μπορουσαν τα μαιευτηρια μας να γινουν σα το νοσοκομειο που περιγραφει η φρανιτα ή σαν το ευτοκια στην αθηνα θα ηταν οτι καλυτερο.2 φιλες μου γεννησαν στο σπιτι στη θεσσαλονικη με μαια πρακτικη με την πατσουρου να παρισταται ως παιδιατρος και ενω προσπαθησαν να με πεισουν δε θα το εκανα με ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑΤΙ?δε μου εγγυαται κανεις οτι ολα θα κυλησουν ομαλα ως το τελος κι αν οχι, θα προλαβει η εν λογω μαια να με παει με το αυτοκινητο στο νοσοκομειο ?δε θα ρισκαρα ποτε την ασφαλεια τη δικη μου και του παιδιου μου για να προασπισω τις εναλακτικες ιδεες μου και πιστεψτε με το εχω ψαξει πολυ το θεμα . παπακι υπαρχει στη θεσ/νικη ο συλλογος "εγκυμονω ,γεννω ,επιλεγω "που μαχεται για φιλικα νοσοκομεια και εχει αποψη σοβαρη για τα θεματα που σε απασχολουν μπεςστο site ους κανουν και συγκεντρωσεις .

Να σας πω την αλήθεια και γω θα προτιμούσα το φιλικό προς τα βρέφη μαιευτήριο αλλά αναγκαστικά πηγαίνω και γω με τα ελληνικά δεδομένα. Αχ Γλαύκη ζήλεψα τώρα. Και μένα η Πατσούρου μου φύτεψε τον σπόρο. Είναι η παιδίατρός μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα τελικα το μωρο το εχασε η φιλη σας ? :(:(

Ζοριστηκε πολυ και η μικρη μου να βγει , ηταν τυλιγμένη στο λαιμο και στα χερια με τον λωρο αλλα βγηκε φυσιολογικα με βοηθεια εμβρυουλκου . Γιαυτο τα παντα ειναι σχετικα ...

Φυσικα για την περιτυλιξη φταιει οτι την ειχαμε ζαλισει με τον καρδιοτοκογράφο καθε 3 ωρες επι 1 εβδομαδα που νοσηλευομουν . Οι πολλοι υπέρηχοι και το NST αγχωνουν τα μωρα γιαυτο τελευταια ολο ακουμε για περιτυλίξεις !

Εαν ζουσα Ελλάδα θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα να κανω σπιτι ή στην Ευτοκια τον επομενο τοκετο πρωτα ο Θεος . Εδω δεν το σκεφτομαι γιατι γεννησα με πολυ σεβασμο (χωρις κλισμα , αποτριχωση και ολα αυτα τα κομψα ) προς εμενα και το μωρο , σε ενα δωμάτιο με χαμηλη μουσικη , χαμηλο φωτισμο και αιθερια ελαια . Ο αντρας μου ήταν διπλα μου ολη την διαρκεια του τοκετου και το μωρο μου το αγκαλιασα αμεσως με το που γεννηθηκε .

Γεννησα Παρασκευη απογευμα και την Δευτερα το πρωι ήμουν σπιτακι μου με τον αντρα μου και την κορουλα μου . Ετσι δεν βρισκω λογο να σκεφτω τον τοκετο στο σπιτι , ειμαι ομως πολυ υπέρ και θαυμάζω τις μητέρες που τον επιλέγουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν διαβασεις στα διαφορα site...θα δεις ποσο ομορφα παρουσιαζουν ενα τοκετο στο σπιτι!!Ο Τοκετός στο Σπίτι

""O τοκετός στο σπίτι σε οικογενειακό, φιλικό και οικείο περιβάλλον με την συντροφιά αγαπημένων προσώπων, με τον δικό σας τρόπο και στον δικό σας χρόνο (τοκετός χωρίς πρόκληση με φάρμακα) μπορεί να είναι μια εμπειρία που θα ενώσει και θα ενδυναμώσει την οικογένεια που μεγαλώνει. Ο τοκετός στο σπίτι είναι μια επιλογή που μπορεί να κάνει κάθε γυναίκα. Αλλά επειδή ακόμα αυτή η επιλογή αποτελεί εξαίρεση, χρειάζεται σκέψη και πολύ γνώση κατά την πορεία της εγκυμοσύνης για να αποφασίσετε τι είναι καλό και σωστό για σας και το παιδί σας"". κτλ κτλ

Ολα ωραια και καλα μας τα παρουσιαζουν...αλλα..υπαρχει το αλλα..ΑΝ συμβει κατι?ποιος εχει την ευθυνη??εδω σε θελω...

Εγω οταν γεννησα την κορη μου το 2000...σπασανε τα νερα στις 2200 το βραδυ,εκανα 17 ωρες με τεχνητους,καποια στιγμη οι παλμοι της επεφταν και μου βαλανε οξυγονο!!και τελικα εκανα καισαρικηστις 1530!!γιατι ειχε μπλεχτει με τον ομφαλιο λωρο και δεν το ειχε καταλαβει κανεις!!

Αν εκεινη τη μερα ειχα πει θελω να γεννησω σπιτι μου..δεν θα αισθανομουν πολυ γελοια,που πηρα αυτη την αποφαση?και αν ειχε παθει το μωρο μου..απο ποιον θα ζητουσα ευθυνη?απο το γιατρο?τον αντρα μου?η το ΘΕΟ?

Στο νοσοκομειο..και παλι στο νοσοκομειο!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

Παπακι και μενα με περιμεναν 25 ωρες..αλλα 25 ωρες φρικτου πονου, χωρις φαρμακα, σκιστηκε το περινεο απο το κεφαλι του μωρου...ηταν ενα μαρτυριο και ακομα δεν καταλαβαινω γιατι με αφησανε ετσι να ποναω...στη Δανια αυτα, εγραψα προηγουμενως....Ακομα νιωθω ενα παραπονο και με λυπαμαι οταν θυμαμαι τι τραβηξα...σου λεω στο τελος οποιος ερχοταν διπλα εκλαιγα και το μονο που ελεγα ηταν σας παρακαλω μη με πονατε αλλο...

Δε είχες την επιλογή να πάρεις φάρμακα αν ήθελες? Να κάνεις επισκληρίδιο? Ζήτησες και δε σου έδωσαν?

Εδώ (Νορβηγία) είναι επίσης υπερ του ΦΤ και κατά των παρεμβάσεων, αλλά αν θελήσει η μαμά επισκληρίδιο ας πούμε γιατί δεν αντέχει τον πόνο εννοείται ότο της κάνουν....Εδώ εγώ ζήτησα καισαρική (λόγω ισχυακής προβολής) και δέχτηκαν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Κι εγώ πάντως θεωρώ ότι είναι λίγο ρίσκο η γέννα στο σπίτι. Είναι πάντα λίγο απρόβλεπτη η εξέλιξη του τοκετού γιαυτό και είναι καλύτερα να γίνεται σε περιβάλλον...έτοιμο για όλα. Εδώ ειδικά που οι κλινικές είναι φιλικές προς μαμά και βρέφος δε θα το σκεφτόμουν ποτέ να γεννήσω σπίτι.

Το θέμα είναι να αλλάξουν κάποια στιγμή τα μαιευτήρια στην Ελλάδα (προς όφελος μαμάς και μωρού) και όχι να κάνουμε μαιευτήρια τα σπίτια μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Good evening..I'll try to write in greek.. :silly:

exo mia koroula 6 xronon kai h genhsh tis egine spiti..tora we choose to do it again auti ti fora tha ekoume kai mia pisinoula sto domatio..ta exoume sxediasei ola so otan me to kalo ethei to mwro tha sas valo fotografies na parete mia gefsh..

I don't be afraid and I wan t to be with my daughter too..

:P

have a nice evening... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

αν διαβασεις στα διαφορα site...θα δεις ποσο ομορφα παρουσιαζουν ενα τοκετο στο σπιτι!!Ο Τοκετός στο Σπίτι

""O τοκετός στο σπίτι σε οικογενειακό, φιλικό και οικείο περιβάλλον με την συντροφιά αγαπημένων προσώπων, με τον δικό σας τρόπο και στον δικό σας χρόνο (τοκετός χωρίς πρόκληση με φάρμακα) μπορεί να είναι μια εμπειρία που θα ενώσει και θα ενδυναμώσει την οικογένεια που μεγαλώνει. Ο τοκετός στο σπίτι είναι μια επιλογή που μπορεί να κάνει κάθε γυναίκα. Αλλά επειδή ακόμα αυτή η επιλογή αποτελεί εξαίρεση, χρειάζεται σκέψη και πολύ γνώση κατά την πορεία της εγκυμοσύνης για να αποφασίσετε τι είναι καλό και σωστό για σας και το παιδί σας"". κτλ κτλ

Ολα ωραια και καλα μας τα παρουσιαζουν...αλλα..υπαρχει το αλλα..ΑΝ συμβει κατι?ποιος εχει την ευθυνη??εδω σε θελω...

Εγω οταν γεννησα την κορη μου το 2000...σπασανε τα νερα στις 2200 το βραδυ,εκανα 17 ωρες με τεχνητους,καποια στιγμη οι παλμοι της επεφταν και μου βαλανε οξυγονο!!και τελικα εκανα καισαρικηστις 1530!!γιατι ειχε μπλεχτει με τον ομφαλιο λωρο και δεν το ειχε καταλαβει κανεις!!

Αν εκεινη τη μερα ειχα πει θελω να γεννησω σπιτι μου..δεν θα αισθανομουν πολυ γελοια,που πηρα αυτη την αποφαση?και αν ειχε παθει το μωρο μου..απο ποιον θα ζητουσα ευθυνη?απο το γιατρο?τον αντρα μου?η το ΘΕΟ?

Στο νοσοκομειο..και παλι στο νοσοκομειο!!! :woohoo:

κατρινα μου να κανω τον συνηγορο του διαβόλου οι τεχνιτοί πόνοι δεν αφήνουν τη "φυση" να κάνει τη δουλειά της. Κάπου διάβαζα ότι σε πολλές περιπτώσεις αν το μωρό είναι δεμένο και 2 φορές ακόμα, μετά από λίγο ξεμπερδεύεται μόνο του και συνεχίζει την κάθοδό του στο γεννετικό κανάλι. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις που χρίζουν άμεση παρέμβαση αλλά εμένα αυτό το καισαρική αβέρτα με μια γιατί στο μωρό πέφτουν οι παλμοί μια γιατί είναι δεμένο 3 φορές με το λώρο μια δεν ξέρω και γω γιατί με κάνει να μην εμπιστεύομαι κανέναν και τίποτα πλέον. Εννοείται ότι πολλές κοπέλες φάγαν νυστέρι άδικα αλλά δεν ξέρεις ποιες είναι αυτές και ούτε και αυτές θα το μάθουν ποτέ. Όπως εμένα θα με τρώει ένα "γιατι". Γιατί μου το πήρανε με βεντούζα αφού φαινόταν το κεφάλι μια χαρά. Πέφταν και καλά οι παλμοί του!!! Μα 3 φορές πρόλαβα να σπρώξω. Ούτε καν το πάλεψα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

snowgirl στη Δανια ειναι διαφορετικα απο τη Νορβηγια, μου το ελεγε και μια γνωστη μου Νορβηγιδα...Θεωρητικα εχεις επιλογη για επισκληριδιο αλλα τον τελευταιο λογο τον εχει η μαια, και αν αυτη δεν θελει....εγω πχ επειδη εκανα 25 ωρες ειχα 4 διαφορετικες μαιες που αλλαζαν βαρδια..Η τριτη επειδη πηγαινε πολυ ωρα ηθελε να δωσει τεχνητους πονους αλλα αλλαξε βαρδια και ηρθε η τεταρτη και η φαρμακερη..Αυτη ουτε επισκληριδιο αφηνε ουτε λιγο φαρμακο να επισπευσει..ετσι εφαγα με αυτην αλλες δεκα ωρες φρικτων πονων...Βεβαια η αιθουσα ηταν τελεια (με φωτακια, λουλουδια κλπ) το νοσοκομειο αψογο, αλλα....Το αστειο ηταν αφου γεννσα μου εφεραν μια ψυχολογο να με ρωτησει αν οι πονοι της γεννας με εκαναν να μη θελω το παιδι μου και να εχω θυμο για το μωρο...και της λεω δεν αντιπαθησα το μωρο μου, την Δανια σας και το συστημα σας μισησα...Περιττο να πω οτι την εδιωξα....

Πω, πω...Κοίτα οι φίλοι μας οι Δανοί... :P

Εδώ σε ενημερώνουν για τις διάφορες μεθόδους αναλγησίας και αποφασίζεις εσύ αν και τι θα χρησιμοποιήσεις. Πιο σωστό μου φαίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

βεβαια να σας πω οτι αν ποτε εκανα αλλο μωρο παλι Δανια θα γεννουσα :blush:

:)

Φαίνεται πως τα λουλουδάκια και τα φωτάκια την έκαναν τη δουλειά τους τελικά ;)

Εδώ που τα λέμε, αν ήσουν Ελλάδα μάλλον δε θα τη γλύτωνες την καισαρική με τόσες ώρες τοκετό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

ειναι λιγο αγροικοι οι Δανοι :S ...

αληθεια τι κανεις στη Νορβηγια? εγω παντρευτηκα δανο....

Ήρθα πριν 5 χρόνια για Erasmus - για ένα εξάμηνο...

μετά ξεκίνησα το διδακτορικό μου - 4 χρόνια...

μετά παντρεύτηκα νορβηγό - και ξέμεινα εδώ για τα καλά..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε εγω συμφωνω με τον τοκετο στο σπιτι..ολα οσα εχει ανακαλυψει η ιατρικη και εχει επιτυχει ειναι προς οφελος μας,δε βρισκω λογο να μην τα εκμεταλευομαστε,εφοσον μας παρεχονται.. :huh:

παλια οι γυναικες μπορει να γεννουσαν στο σπιτι,αλλα τοτε πολλα μωρα και πολλες μητερες πεθαναν στη γεννα,ενω αν γεννουσαν τη σημερινη εποχη θα ζουσαν..

η θερμοκοιτιδα,ο καρδιοτοκογραφος,ο ορος,το οξυγονο η ακομα και το παραμικρο σωληνακι που εχει στα χερια του ενα νοσοκομειο,μπορει να σωσει μια ζωη,τι λεμε τωρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

ουτε εγω συμφωνω με τον τοκετο στο σπιτι..ολα οσα εχει ανακαλυψει η ιατρικη και εχει επιτυχει ειναι προς οφελος μας,δε βρισκω λογο να μην τα εκμεταλευομαστε,εφοσον μας παρεχονται.. :huh:

παλια οι γυναικες μπορει να γεννουσαν στο σπιτι,αλλα τοτε πολλα μωρα και πολλες μητερες πεθαναν στη γεννα,ενω αν γεννουσαν τη σημερινη εποχη θα ζουσαν..

η θερμοκοιτιδα,ο καρδιοτοκογραφος,ο ορος,το οξυγονο η ακομα και το παραμικρο σωληνακι που εχει στα χερια του ενα νοσοκομειο,μπορει να σωσει μια ζωη,τι λεμε τωρα..

Συμφωνώ απλά νομίζω ότι και η αλόγιστη χρήση τους είναι ένα μέρος της ευθύνης που κάνει τις γυναίκες πλέον να μην βιώνουν τον τοκετό και να οδηγούνται σε καισαρικές και εμβρυουλκά. Βάζω μέσα και την αφεντιά μου φυσικά που ενώ ήξερα ότι θα γεννήσω μέσα σε 3 ώρες, δείλιασα και ζήτησα επισκληρίδιο. Ενώ μέχρι εκείνη την ώρα είχα τον έλεγχο, μετά έχασα τ'αυγά και τα πασχάλια και περίμενα τους άλλους να κάνουν όλη τη δουλειά για μένα. Ε!!!! Ούτε αυτό είναι γέννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

αχ μας εφαγαν οι vikings :P ...εγω δε μιλαω κ λεξη δανεζικα και μπουρδουκλωνεται η γλωσσα μου οταν προσπαθω...

χεχε :laugh:

Κι εγώ μη νομίζεις... δεν τα πολυμιλάω ακόμα τα νορβηγικά...Νομίζω φταίει που μιλάνε όλοι πολύ καλά αγγλικά και δεν έχω αναγκαστεί να προσπαθήσω... Τα νορβηγικά και τα δανέζικα είναι σχεδόν ίδια (θα το ξέρεις φαντάζομαι) αλλά τα δανέζικα έχουν πιο δύσκολη προφορά. Τα νορβηγικά είναι πιο...καθαρά. Εγώ τους Δανούς δεν τους καταλαβαίνω καθόλου.

Θα μείνεις μόνιμα Δανία?

Παπάκι συγνώμη για την κατάχρηση του θέματος... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Μια χαρά κι εγώ! Καούρες έχω μόνο πολλές μέρα νύχτα, ότι και να φάω! Ααααχ τι τέλεια που θα κάνετε gender reveal! Έλεγα κι εγώ να κάνω αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ να μην μάθω, μετά έλεγα να το κάνω για τους άλλους και να ξέρω εγώ, αλλά και πάλι δεν κρατήθηκα και το είπα 😂 Εγώ τη νιώθω κανονικά πια, αλλά είναι και 2η και το αναγνώρισα πιο εύκολα κι επίσης έχω οπίσθιο πλακούντα, και η διαφορά με την πρώτη που είχα πρόσθιο είναι πραγματικά τεράστια! Να μην έχεις κανένα άγχος, όλα καλά είναι! Τα δύσκολα πέρασαν! Κορίτσι μου έχεις γιατρό στο Έλενα ή κάνω λάθος? Νομίζω είχα δει κάπου το Χες γράψει!
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για αυτήν την κατάληξη... Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό ... Σου εύχομαι ότι καλύτερο κ πάνω από όλα υγεία 🙏
    • περι πιπιλας που αναφέρεται εγω σωθηκα με την πιπίλα! στην αρχή έλεγα δεν την θελω με τίποτα και δεν πρόκειται να του δώσω... δοκιμάστε να τα βάλετε όταν κλαίνε οχι στα καλα του καθουμενου..μηπως την πιάσουν πιο εύκολα! εμενα την Philips Avent μου πήρε... ενώ στην αρχή ειχα δοκιμάσει μια της nuk ειχε μεγαλύτερη θηλή και δεν την έπαιρνε με τίποτα... αυτή εχει πολύ μικρή θηλή και του άρεσε φαίνεται!
    • Καλημέρα κορίτσια, χαθηκα λίγο...αυτες τις μέρες ο μικρός εκλαιγε ασταμάτητα...απο το εμβόλιο...και δεν ειχα χρόνο να γράψω... πυρετό δεν κάναμε...αλλα τον πονουσε το ποδαρακι του τον καημένο και έκλαιγε 😔  ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα... κορίτσια εσας τα παιδάκια σας το στηρίζουν το κεφαλάκι; εμενα όχι ακόμα 😔 εσεις βλεπω είστε πολύ μπροστα... εμένα δεν κάνει ουτε κίνηση για να πιάσει πράγματα κτλ ..στο γυμναστήριο δεν τον έχω βαλει ακόμα...
    • Κορίτσι μου, πέρασα και εγώ κάτι παρόμοιο. Τα baby blues που κρατάνε 2 βδομάδες. Ήμουν τυχερή που είχα δει μια γνωστή influencer που είχε μιλήσει γι αυτό και έτσι το αναγνώρισα και κατάλαβα πως δεν είναι επιλόχειος. Γενικά επιρρεπής στην κατάθλιψη, με χρόνια ψυχοθεραπεία για να έρθω στα ίσα μου. Αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ εμένα, είναι να επαναφέρω την ρουτίνα μου προ μωρού. Παράδειγμα τις πρώτες 2 βδομάδες, ακολουθούσα το πρόγραμμα του μωρού, αλλάζοντας εντελώς το δικό μου (λογικό). Κοιμόμουν ακανόνιστα και ειδικά μετά το απόγευμα ερχόταν το σύννεφο. Όταν άρχισα να κοιμίζω το μωρό και να καθόμαστε το βράδυ με τον άντρα μου για φαγητό και σειρά, όπως κάναμε παλιά, επανήλθα σταδιακά. Έστω μισή ώρα έβλεπα και μετά κοιμόμουν, αλλά με έκανε να νιώσω πως είμαι ακόμη εδώ και δεν έχω εξαλειφθεί σαν παρουσία. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι παρόμοιο, δεδομένου πως έχεις κ άλλα παιδάκια, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθήσει να επαναφέρεις με κάποιον τρόπο το εγώ σου και έτσι θα δεις καθαρά. Στέλνω μεγάλη αγκαλιά και είμαστε εδώ ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...