Μετάβαση σε περιεχόμενο

επισκληριδιο:ΠΟΝΑΕΙ ΝΑΙ Η ΟΧΙ. Η καλυτερα ολικη;;;


debbie871

Recommended Posts

Καλημέρα κι από εμένα!

Η δική μου εμπειρία δεν είναι από τοκετό.

Το καλοκαίρι έκανα εξωσωματική και για να γίνει η ωοληψία μου έκαναν ολική νάρκωση. Όταν ξύπνησα ήμουν πολύ ζαλισμένη και πονούσα αρκετά στην περιοχή της κοιλιάς (ζήτησα παυσίπονο) αλλά αυτό που με ενόχλησε πάρα πολύ ήταν ότι για 2-3 ώρες μετά τη νάρκωση είχα φοβερές αναγούλες, ζαλάδες και εμετούς. Έκανα πολύ ώρα να συνέλθω από τη νάρκωση.

Βέβαια αυτό εξαρτάται από το πώς αντιδρά ο κάθε οργανισμός στη νάρκωση. Άλλες κοπέλες δεν είχαν τέτοια συμπτώματα.

Επειδή κι εγώ κατά πάσα πιθανότητα με καισαρική θα γεννήσω σκέφτομαι να ζητήσω επισκληρίδιο. Θα το συζητήσω και με το γιατρό βέβαια. Αλλά η άσχημη εμπειρία μου με την ολική με επηρεάζει αρνητικά στο να την επιλέξω.

Καλύτερα να μιλήσεις με το γιατρός σου και με τον αναισθησιολόγο που θα σου κάνει τη νάρκωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

debbie871 έγραψε:

dallia θα κανω καισαρικη γιατι εχω επιλιψια (ειναι ενα προβλημα με τα νευρα του εγκεφαλου για οσους δεν ξερουν,βεβαια ειναι ελαφριας μορφης η δικια μ)και φωβουνται οι γιατροι μην λιποθιμισω κατα την διαρκεια της φυσιολογικης γεννας,δεν το ρισκαρουν.MARAKI@21 ευχαριστω για την πληρωφορια.nemi ναι οντος ειμαι μικρη μανουλα ειμαι 22 χρονον.χαχα

ευχαριστω και ολες τις υπολοιπες κοπελες.......:)

Αχ αλλη μια μικρη μανουλα στην παρεααααα :silly: :silly: :silly:

χαιρομαι πολυ για σενα και εγω 22 ειμαι και αν τα διδυμα δεν ειναι σε καλη θεση και ενα σωρο αλλα που δεν τα θυμαμαι θα κανω και εγω καισαρικη....αλλα απο τωρα εχω αποφασισει οτι αν ειναι να γεννησω με καισαρικη θα κανω επισκληριδιο...θελω τα δω μωρε οταν τα βγαλουν με το καλο...!!!! :P:P:P :silly: :silly: :silly:

Να μην φοβασαι για τιποτα και να θυμασαι οτι μολις παρεις στην αγκαλια σου το ζουζουνι δεν θα θυμασαι τιποτα!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

Εμένα για να είμαι ειλικρινής με πόνεσε η επισκληρήδιος & επίσης έκανα 2 όπως η Σωσώ,λόγο μ..... αναισθησιολόγου!

Απο την ξαδέλφη μου που έκανε ολική λόγο δημόσιου νοσοκομείου,ήταν χειρότερα απο εμένα μετά & άργησε να συναίλθει.

Πάντως κάθε μια μας έχει άλλες αντοχες στον πόνο, αλλά & πάλι επισκληρήδιο θα κάνω γιατί θέλω να το δώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα κι εγώ επισκληρίδιο, ένα τσιμπηματάκι ένιωσα, τίποτα το σπουδαίο.

Να μου πω πιο πολύ με ενόχλησε ο καθετήρας για τα ούρα, παρά της επισκληριδίου. Ένα τίποτα είναι.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοπέλα που λέει ότι το βασικό είναι ότι θα κάνεις παιδάκι! Με την επισκληρίδιο σκέψου ότι θα ακούσεις το κλαματάκι του αμέσως μόλις γεννηθεί, θα το δεις, θα το φιλήσεις, θα το νιώσεις! Με την ολική θα το χάσεις αυτό, συν το γεγονός ότι μετά μπορεί να έχεις ζαλάδες και μια γενικότερη θολούρα μέχρι να περάσει εντελώς η επίδραση.

Με το καλό σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εχω την εντυπωση οτι εχουμε ξεφυγει λιγο...παιδι παμε να κανουμε...ειναι δυνατον να μην πονεσουμε λιγο...εστω και ενα τσιμπημα...παλια πως γενναγανε;;;μηπως ειμαστε λιγο καλομαθημενες;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κ απο μενα!!

Δε προλαβα να διαβασω τις υπολοιπες απαντησεις!

Κοιτα...εμεις μονο γνωμες μπορουμε να σου πουμε κ εσυ θα αποφασισεις μονη σου τι θα κανεις!

Κατα την προσωπικη μου ταπεινη γνωμη,οσο επικινδυνη ειναι η επισκληριδιος τοσο επικινδυνη ειναι και η ολικη!

Εγω ηθελα κ εκανα επισκληριδιο,αφου ειχα τη δυνατοτητα της επιλογης(αλλες μανουλες κανουν αναγκαστικα ολικη γιατι για καποιο λογο δε γινεται αλλιως!)!Ηθελα να δω τη μικρη μου αμεσως,να ακουσω το κλαμμα της κ να την παρω αγκαλιτσα!

Ο αναισθησιολογος που με ανελαβε ηταν καταπληκτικος(αυτο ειναι ολο το σημαντικο της υποθεσης!!)!Μου εξηγησε ακριβως τι θα κανει,τι πρεπει να κανω εγω κ πως θα νιωσω,το καθε λεπτο!!Ομολογω οτι δεν πονεσα ιδιαιτερα,ηταν πολυ καλυτερα απο αυτα που ειχα στο μυαλο μου με ολα οσα ειχα ακουσει!

Καλα να ειμαι,κ στην επομενη εγκυμοσυνη θα κανω παλι επισκληριδιο κ ελπιζω να πεσω παλι σε τοσο καλο αναισθησιολογο!

Με το καλο το μωρακι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ Κ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΜΠΟΡΩ

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΣΤΕΨΕΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΗΣ ΣΕ ΓΕΝΙΚΗ Η

ΜΕΡΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ Κ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Κ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΟΜΩΣ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ

ΕΧΕΤΕ Κ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ.

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ(ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΙΔΙΚΑ

ΤΟΥ ΑΝΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥ)ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΠΙΣΩ ΟΜΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ

ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΦΗΝΩΣΕΙ ΜΑΣ ΠΗΓΑΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Κ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑΝΕ

ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ.

ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΠΑΛΙ

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ Κ ΑΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.

ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΑΚΙΝΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ

Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ...

ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΞΥΠΝΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Κ ΣΥΝΕΡΧΕΣΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ.

ΣΗΖΗΤΗΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ ΠΡΩΤΑ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΣΕ

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΗ.ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ. ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ. ΕΠΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΟΤΙ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΤΙΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΑΛΑΝΕ ΚΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΝΙΩΘΑ ΜΙΑ ΠΙΕΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΑΝΕ, ΑΚΟΥΓΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΥΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΞΕΣΦΙΝΩΣΟΥΝ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΑΝ ΕΝΑ ΑΓΓΕΙΟ ΠΟΥ ΑΙΜΟΡΑΓΟΥΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΥΡΙΖΕ ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΨΑΛΙΖΟΥΝ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ! ΠΟΛΥ ΓΕΛΑΣΑΜΕ ΤΟΤΕ!

ΜΑΚΑΡΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ (ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ Η ΚΑΛΗ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

debbie γεια και από μένα!!όπως βλέπεις ακούς διάφορες γνώμες η δική μου συμβουλή είναι να το συζητήσεις με το γιατρό σου να ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά από αυτά που θα σου πει και έτσι να αποφασίσεις..η προσωπική μου εμπειρία της επισκληρίδου νάρκωσης είναι πολύ καλή επισκληρίδιο έκανα για πρώτη φορά όταν γέννησα με καισαρική το γιο μου πριν 4 χρόνια και ξαναέκανα πριν 2 μήνες όταν μου έραψε τον τράχηλο λόγω ανεπάρκειας τραχήλου και ήταν εξίσου καλή εμπειρία, να σημειωθεί ότι ήταν δύο διαφορετικοί αναισθησιολόγοι..και πάλι θα σου πω ότι θα ακούσεις πολλά και διάφορα και αυτό γιατί δεν είμαστε όλοι οι ίδιοι, με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου και τελικά αυτό που έχει σημασία είναι να πάνε όλα καλά όπως και αν γεννήσεις. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι@21 με τον αντρα μου ειμαστε μαζι 2 χρονια και 2 μηνες μαζι,παντρευτικαμε τον φεβρουαριο του 2009 δηλ. σε ενα μηνα κληνουμε 1 χρονο παντρεμενοι,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και εσενα και ολες τις υπολοιπες κοπελες:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει γερό στον κόσμο το μωράκι σου!!!

Εγώ γέννησα με καισαρική με ολική αναισθησία.

Πέρα από τον πόνο που νιώθεις υποθέτω πιο γρήγορα από όσους έχουν κάνει επισκληρίδιο (στην δική μου περίπτωση άργησα πολύ να αναρρώσω γενικά από την καισαρική γιατί και πριν από τα κιλά της εγκυμοσύνης που πήρα ήμουν ήδη παχουλή και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα και η τομή να είναι πιο δύσκολο να επουλωθεί),

άργησα κάπως να νιώσω τελείως νηφάλια, δόξα τω Θεώ χωρίς εμέτους κτλ., αλλά το χειρότερο και από αυτά για μένα ήταν

που τα πρώτα ειδικά δύο 24ωρα ανά φάσεις με έπιανε κάτι σαν πνίξιμο και ένιωθα την αν'αγκη άμεσα να βήξω δυνατά για να καθαρίσει αυτό που ένιωθα να με πνίγει, και χρειαζόμουν διαρκώς κάποιον δικό μου να τρέξει να με ανασηκώσει γιατί δεν μπορούσα και παράλληλα ένιωθα το μέρος της τομής σαν λογικό επακόλουθο του βήχα που σε τραντάζεινα πονά και να με καίει κάπως.

Αυτό με το πνίξιμο μου είπαν απ΄το μαιευτήριο (στο Μητέρα γέννησα), ότι καμμιά φορά είναι επακόλουθο της ολικής αναισθησίας. Και μια φίλη που γέννησε έτσι είχε το ίδιο σύμπτωμα και μου κάνει εντύπωση που δεν έχω δει αλλού να το αναφέρουν.

Η αλήθεια είναι ότι και μόνο από αυτό τρέμω στην ιδέα της ολικής αναισθησίας. Βέβαια, μπορεί να είμαι απ΄τις εξαιρέσεις. Γιατί γενικά φοβόμουν και την εκδοχή της επισκληρίδιου επειδή γίνεται στην σπονδυλική στήλη και ήθελα πάση θυσία να την αποφύγω. 'Εχοντας, όμως, τώρα αυτή την εμπειρία, στο επόμενο παιδάκι, πρώτα ο Θεός, θα σκεφτώ σοβαρά την εκδοχή της επισκληρίδιου και απλά θα εύχομαι ο Θεός να με φωτίσει να κάνω τη σωστή επιλογή στο τι να διαλέξω και να πέσω σε καλό αναισθησιολόγο.

Συγγνώμη για την μακροσκελή απάντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΡΑΧΙΑΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ! ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ! Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΡΑΧΙΑΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΛΙΝΑΚΙ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΙΟΧΕΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ! ΣΕ ΔΥΟ ΑΛΛΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ! ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ! Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ! ΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

forevermummy και γεωργια σας ευχαριστω πολυ,οπως και τις αλλες κοπελες που μου απαντισαν,μαλλον θα κανω επισκληριδιο αλλα φισικα θα ρωτισω και το γιατρο να δω τι θα μου πει. :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Μια χαρά κι εγώ! Καούρες έχω μόνο πολλές μέρα νύχτα, ότι και να φάω! Ααααχ τι τέλεια που θα κάνετε gender reveal! Έλεγα κι εγώ να κάνω αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ να μην μάθω, μετά έλεγα να το κάνω για τους άλλους και να ξέρω εγώ, αλλά και πάλι δεν κρατήθηκα και το είπα 😂 Εγώ τη νιώθω κανονικά πια, αλλά είναι και 2η και το αναγνώρισα πιο εύκολα κι επίσης έχω οπίσθιο πλακούντα, και η διαφορά με την πρώτη που είχα πρόσθιο είναι πραγματικά τεράστια! Να μην έχεις κανένα άγχος, όλα καλά είναι! Τα δύσκολα πέρασαν! Κορίτσι μου έχεις γιατρό στο Έλενα ή κάνω λάθος? Νομίζω είχα δει κάπου το Χες γράψει!
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για αυτήν την κατάληξη... Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό ... Σου εύχομαι ότι καλύτερο κ πάνω από όλα υγεία 🙏
    • περι πιπιλας που αναφέρεται εγω σωθηκα με την πιπίλα! στην αρχή έλεγα δεν την θελω με τίποτα και δεν πρόκειται να του δώσω... δοκιμάστε να τα βάλετε όταν κλαίνε οχι στα καλα του καθουμενου..μηπως την πιάσουν πιο εύκολα! εμενα την Philips Avent μου πήρε... ενώ στην αρχή ειχα δοκιμάσει μια της nuk ειχε μεγαλύτερη θηλή και δεν την έπαιρνε με τίποτα... αυτή εχει πολύ μικρή θηλή και του άρεσε φαίνεται!
    • Καλημέρα κορίτσια, χαθηκα λίγο...αυτες τις μέρες ο μικρός εκλαιγε ασταμάτητα...απο το εμβόλιο...και δεν ειχα χρόνο να γράψω... πυρετό δεν κάναμε...αλλα τον πονουσε το ποδαρακι του τον καημένο και έκλαιγε 😔  ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα... κορίτσια εσας τα παιδάκια σας το στηρίζουν το κεφαλάκι; εμενα όχι ακόμα 😔 εσεις βλεπω είστε πολύ μπροστα... εμένα δεν κάνει ουτε κίνηση για να πιάσει πράγματα κτλ ..στο γυμναστήριο δεν τον έχω βαλει ακόμα...
    • Κορίτσι μου, πέρασα και εγώ κάτι παρόμοιο. Τα baby blues που κρατάνε 2 βδομάδες. Ήμουν τυχερή που είχα δει μια γνωστή influencer που είχε μιλήσει γι αυτό και έτσι το αναγνώρισα και κατάλαβα πως δεν είναι επιλόχειος. Γενικά επιρρεπής στην κατάθλιψη, με χρόνια ψυχοθεραπεία για να έρθω στα ίσα μου. Αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ εμένα, είναι να επαναφέρω την ρουτίνα μου προ μωρού. Παράδειγμα τις πρώτες 2 βδομάδες, ακολουθούσα το πρόγραμμα του μωρού, αλλάζοντας εντελώς το δικό μου (λογικό). Κοιμόμουν ακανόνιστα και ειδικά μετά το απόγευμα ερχόταν το σύννεφο. Όταν άρχισα να κοιμίζω το μωρό και να καθόμαστε το βράδυ με τον άντρα μου για φαγητό και σειρά, όπως κάναμε παλιά, επανήλθα σταδιακά. Έστω μισή ώρα έβλεπα και μετά κοιμόμουν, αλλά με έκανε να νιώσω πως είμαι ακόμη εδώ και δεν έχω εξαλειφθεί σαν παρουσία. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι παρόμοιο, δεδομένου πως έχεις κ άλλα παιδάκια, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθήσει να επαναφέρεις με κάποιον τρόπο το εγώ σου και έτσι θα δεις καθαρά. Στέλνω μεγάλη αγκαλιά και είμαστε εδώ ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...