Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑΤΕ/ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ?


Recommended Posts

Κοριτσια ειμαι 26 και τωρα προχωραω στο πρωτο μου παιδακι.Ειμαι παντρεμενη περιπου ενα χρονο αλλα με τον αντρα μου ειμαστε 9 χρονια μαζι.Παντα πιστευα οτι η ιδανικη ηλικια για να γινεις μητερα ειναι 25-26.Ετυχε και επεσα μεσα γιατι δεν ξερεις καμια φορα πως ερχονται τα πραγματα.Παντως απο μικρη θυμαμαι τον εαυτο μου να θελω οικογενεια και παιδια και οχι τοσο να γινω γυναικα καριερας.Ελπιζω μονο να γινω καλη μητερα!! :unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΤΑ 25 ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑ 25 ΕΛΕΓΑ ΑΠΑΠΑ ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ.ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2009, Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑ ΜΩΡΟ, ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ...ΛΟΓΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΥΣΤΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΑΦΕΣ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ(ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ-ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΚΤΛ)ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΝΑΡΡΩΣΑ ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΜΡΙΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ!!!!(Ο2/10 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ)ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΤΑΩ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ!!!!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ:ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΙΩΘΑ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΜΩΡΟ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΟΠΩΣ ΗΡΘΕ, ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕ ΙΣΩΣ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!!ΦΙΛΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ εγινα μητέρα στα 25.Η εγκυμοσύνη ήταν απροσμενη..εννοώ οτι δεν προσπαθούσα για μωράκι!!παρ ολα αυτα ειμαι πολυ ευτηχισμενη με το γιό μου!!Επίσης έζησα έντονη και όμορφη ζωη οπώτε δεν μπορώ να πω οτι δεν έκανα τίποτα..αν και μου λείπει πολλές φορες΄η παλια μου ζωη..Εγω πάλι πιστευω οτι είναι πως νοιώθεις εσυ!!Υπάρχουν και νεες μαμαδες που οι αντιλήψεις τους είναι πολύ παλιές και το αντίστροφο..Μεγάλες σε ηλικία μαμαδες με πολύ μοντερνες ιδέες!!Αυτο ισχύει και για την εμφάνιση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον γιο μου τον απεκτησα 31 ετων, αν αποφασισω για δευτερο παιδακι, μαλλον θα ειμαι περιπου 35... Ετσι τα σκεφτομουνα και απο πριν... Δεν καναμε καμια ιδαιτερη προσπαθεια αλλα δεν προσεχαμε κι ολας... Κατι τετοιο σκεφτομαι και για το δευτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ θα είμαι με το καλό 28 χρονών και 6 μηνών.. καθότι είμαι γεννημένη Ιανουάριο και με το καλό θα γεννήσω τον Ιούνιο...

Γνώμη μου είναι ότι η εγκυμοσύνη δεν έχει να κάνει με τις ηλικίες.. μπορεί κάποια να είναι μικρή ηλικιακά αλλά καθ' όλα έτοιμη για μια εγκυμοσύνη και κάποια άλλη με μεγαλύτερη ηλικία (που θεωρητικά θα "πρέπει" να είναι πιο έτοιμη) να μην είναι! Σημασία έχει τι αισθάνεται ο καθένας.. αν νιώσεις έτοιμη να το κάνεις (όσο έτοιμη μπορεί να νιώσει κάποια) καλό είναι να το επιχειρήσεις και να μην σκέφτεσαι ούτε την ηλικία, ούτε το περιβάλλον γύρω σου...

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα την κορη μου στα 28,ηρθε βεβαια εντελως ξαφνικα...σχεδον απο το πουθενα,με τον πατερα της παντρευτηκαμε αλλα δυστηχως δεν ειμασταν πλασμενοι ο ενας για τον αλλο...κ ετσι οταν η μικρη ηταν 2,5 ετων χωρισαμε.

Δεν μετανοιωσα ουτε μια στιγμη για το παιδι που εφερα στον κοσμο κ τωρα που τη βλεπω κ μεγαλωνει μερα με τη μερα..τρελλαινομαι μαζι της ολο κ πιο πολυ!

Τωρα το δευτερο..αν ολα πανε καλα..μαλλον στα 35-36..καλα δεν ειναι;;; ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw mexri ta 25 prwta o Theos thelw ena mwraki...gia na exoume mikri diafora ilikias...

allwste to idaniko gia mena einai 3 paidia...!!!

auta einai h sinexeia mas...!

kai thelw poly 3 aggeloudia ....MAKARI NA ME AKSIWSEI O THEOS...

VEVEA THELW DIAFORA 3 XRONIA TO KATHENA NA EXOUN...!

ONEIRA...POU ME THN VOITHEIA TOU THEOU MPOROUN NA GINOUN PRAGMATIKOOTHTA! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν θα γεννηθει ο πριγκιπας μου θα ειμαι 22μισο..το προσπαθουσαμε εναμιση χρονο,και επιτελους ηρθε..χαιρομαι που θα ειμαι μικρη σε ηλικια γιατι το ιδιο ηταν και οι γονεις μου και εχουμε αριστη σχεση και κατανοηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η προγιαγιά μου πέθανε πριν απο 3 χρόνια,

η γιαγιά μου είναι 65 χρονών (δηλαδή στην ηλικία μου είχε εγγόνι :woohoo: )

η μητέρα μου είναι 50

και γω 33, όπου έγινα και μαμά. Και όχι κορίτσια δεν μεγαλώσαμε στην Αφρική αλλά στην Ελλάδα.

Παρόλο λοιπόν που με τον σύντροφό μου είμαστε μαζί απο 19 χρονών θέλαμε να σπάσουμε την παράδοση αυτή και να αλλάξουμε τη διαδρομή της οικογένειας. Καλώς ή κακώς? Δεν θέλω να απαντήσω γιατί πιστεύω πως και οι 2 πλευρές έχουν πολλά + και αρκετά -.

Πάντως για μένα η μικρή μου ήρθε την πιο κατάλληλη στιγμή ;) , όταν είχα μαζέψει πολλή αγάπη και ασφάλεια και μπορούσα να αφοσιωθώ ψυχή τε και σώματι σε αυτήν χωρίς να σκέφτομαι εργασία, οικονομικά, κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγινα μαμά στα 26 μου (+3 μήνες). Πολύ καλη ηλικία κατά τη γνώμη μου.. Ούτε μικρή ούτε μεγάλη!! Θα ήθελα μέχρι τα 33 μου να 'χω άλλα δυο παιδάκια!! Οσο για τη ζωή μου μια χαρά την έζησα πιστεύω (δε στερήθηκα εξόδους) και θα τη ζήσω από δω και πέρα!! Αλλωστε δε σταματά η ζωή με τα παιδια!!Ισα ισα!! Τότε αρχίζει!! (για μενα πάντα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι 20 και η ζουζουνίτσα μου 6 μηνών, σπούδαζα(3χρόνια, μιας και κέρδιζα χρονιά στο σχολείο), πέρασα πολύ ωραία μέχρι εκείνη την στγμή, αλλά τώρα είναι μια άλλη σελίδα στην ζωή μου και νιώθω πολύ όμορφα!!!Στην αρχή ήταν όλα βουνό, αλλά τώρα πλέον, είναι πολύ καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μανουλες με παιδακια και με εμβρυακια.

απεκτησα τον γιο μου 2 μηνες πρωτου να γινω 30 και την κορη μου δυο μηνες πρωτου να γινω 35.ειχαν και οι δυο ιδια αναμενομενη ημερομηνια τοκετου και τελικα γεννηθηκαν με 5 χρονια και μια βδομαδα διαφορα.

δεν μετανιωνω για τιποτα.αλλωστε ο αντρασ μου ειναι 2 χρονια μικροτερος μου και δεν ενοιωθε ετοιμος για παιδια πιο νωρις.

θα ηθελα να ειχαν μικροτερη διαφορα αλλα δυστυχως δεν μας ετυχε.

να μας ζησουν και να χαιρομαστε τα μωρακια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ είμαι 35 και θα γίνω πρώτη φορά μανούλα τον Ιούνιο.Πιστεύω κι εγώ οτι καλύτερο είναι να γινεσαι γονιός σε όσο το δυνατόν νεαρότερη ηλικία(χωρις υπερβολές!) αλλά οι συνθήκες πολλές φορες είναι οι κατάλληλες.Πρέπει κάποια να είναι έτοιμη όχι μόνο σωματικά αλλά και συναισθηματικά, να νιώθει σίγουρη οτι μπορεί να ανταπεξέλθει στις νεες ευθύνες.

Ιδανικα σκεφτόμουν πάντα οτι θα ήθελα να γίνω μαμά στα 28, τότε όμως μόλις είχα γνωρίσει τον άντρα μου και δεν ήμουν έτοιμη ούτε εγώ η ίδια, στα 32 παντρεύτηκα αφήσαμε να περάσει ένας χρόνος, στα 33 εγώ και ο άντρας μου βρεθήκαμε (εγώ από επιλογή εκείνις ξαφνικά) σε νέες δουλείες) και φοβόμουν στο "δοκιμαστικο 6μηνο " να μείνω εγκυος...μην τα πολυλογώ ήρθε τώρα.Με τα δεδομένα της εποχής δεν είμαι μεγάλη.

Να σκεφτομαστε μόνο όλα να πάνε καλά σε όποια ηλικία και να γινουμε καλές μανούλες! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα τη μικρή μου στα 27,5 μου, ο άντρας μου ήταν τότε 29. Πάντα υπολόγιζα να κάνω 1 παιδί στα 30 και 1 στα 33, οκ ήρθε λίγο νωρίτερα. Βλέπετε του άντρα μου του χτύπησε το ρολόι νωρίτερα ε και αφού το παιδί δεν το κάνεις μόνη σου σεβάστηκα τις ανάγκες του.

Καλα είναι. Συμφωνώ οτι η μητρότητα δεν είναι θέμα ηλικίας. Το θέμα είναι να είσαι "εντάξει" μέσα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πρωτα ο θεος το φασολακι μου θα το γεννησω ΙΟΥΛΙΟ και θαμαι 27 χρονων και 6 μηνων χαχααχχαχ ειμαι πολυ χαρουμενη που κανω το 1ο μου παιδακι σαυτη την ηλικια και τη θεωρω και καταλληλη για μενα!!!για αλλες γυναικες ισως ναναι αλλη ηλικια καταλληλη.παντως οπως και να εχει καλο για μενα εινα;ι πριν τα 38 να εχουν γινει και τα 2 παιδακια,αλλα αυτο ειναι δικη μου αποψη και δεν θελω καμια κοπελα να παρεξηγηθει!!!φιλακια πολλα σε ολες τις μανουλες και μελλουσες μανουλες ανεξαρτητου ηλικιας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΑ 27 ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ 30ΑΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΧΕΧΕ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ..ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΙΣΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΕΚΑΝΑ 10 ΜΗΝΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απέκτησα την καψουρίτσα μου στα 26 κορίτσια μου...Αν κ απο μικρή έλεγα οτι ήθελα να γίνω μαμά μέχρι τα 25..Ε,δεν ήταν κ άσχημα ένα χρόνο μετά!!!Ευελπιστώ μέχρι τα 30 (να έχω ξεπεράσει το σοκ της γέννας) κ να εχω κάνει ακόμη ένα μωράκι!!!!!!

Φιλάκια πολλά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον εγω εγινα μαμα ατα 18 και τωρα ειμαι 19κατι.δεν μετανιωσα ουτε που δεν σπουδασα ουτε που παντρευτικα μικρη!8εωρω την οικογενεια το πιο σημαντικο κομματι τησ ζωης μου!!αισ8ανομαι τελεια οταν ακουω να μου λενε οτι ειμαι πολυ μικρη μαμα!!οπως χαιροταν κ η μητερα μου κ χαιρεται σκομη κ τωρα που ειναι 39 κ εχει εγγονη!!!βεββαι ολεσ οι κοπελεσ δεν ειναι το ιδιο κ δεν πρεπει να κατακρινουμε καμια.η κα8εμια εχει τους λογους τις κ τις δικιες τις αποψεις στο 8εμα γαμοσ-παιδι!δεν χρειαζεται να σε προβληματιζει αυτο υπαρχουν κ αλλες που γεννανε σε μεγαλυτερη ηλικια για διαφορετικους λογους η κα8εμια!εγω παντος ειμαι πολυ ευτυχισμενη που εχω το κοριτσακι μου κ πιστευω πωσ ουτε η καριερα ουτε τιποτα δεν συγκρινεται με το μωρακι μου!!(γνωμη μου για να μην παρεξηγη8ω ετσι?)ειμαι ευτυχισμενη που ειμαι με τον αντρα μου παντρεμενοι κ περναμε τελεια οι τρεις μας!ελπιζω παντα να ειμαστε ετσι!!σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου κ μη σε προβληματιζει κα8ολου το 8εμα.ολοι οι αν8ρωποι δεν σκεφτονται το ιδιο!φιλια :kiss::) !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

οταν θα γεννηθει ο πριγκιπας μου θα ειμαι 22μισο..το προσπαθουσαμε εναμιση χρονο,και επιτελους ηρθε..χαιρομαι που θα ειμαι μικρη σε ηλικια γιατι το ιδιο ηταν και οι γονεις μου και εχουμε αριστη σχεση και κατανοηση

alksotaki sinomilikes eimaste sxedon?????egw sta 22 tha mpw to Martio...!!!

alla egw meta to ptixio to vlepw to mwro ....kai kalitera mallon!

;);)

twra oso plisiazei o kairos na orkistw skeftome mono auto ton skopo...tin orkomwsia!kai meta ena nini kai grigoraaa!!!(tha arxisoyme entatikotata,oxi opws twra opote na nai kai an katsei...) :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα ηθελα παντα να κανω οικογενεια σε μικρη ηλικια!!Αυτο ηθελα...ευτυχισμενη οικογενεια κ παιδακια!Ισως επειδη οι δικοι μου ηταν χωρισμενοι,εγω ηθελα να φτιαξω αυτο που λιγο μου ελειπε..!

Σταθηκα πολυ τυχερη κ βρηκα τον ανθρωπο μου πολυ νωρις κ ετσι το καλοκαιρι ,μολις ειχα κλεισει τα 25 εγινα κ μανουλα :):) !!!!

Δεν υπαρχει καταλληλη ηλικια...μη σε αγχωνει αυτο!!Αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικα!Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος κ μοναδικος!!

Η μαμακα μου με εκανε στα 36 της κ εχουμε μια χαρα σχεση!!Την λατρευω :)

Να χαιρεσαι το παιδακι σου κ να δεις που ολα θα σας πανε μια χαρα ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...