Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γαλα φρεσκο, ποιο?


Recommended Posts

Καντινου, εμεις εδω Θεσσαλονικη εχουμε γαλα Αμερικανικης Γεωργικης σχολης - το οποιο και σκοπευω να δοσω τον δικο μου οταν θα ερθει η ωρα, γενικα πιστευω οτι ειναι καλο να προτιμησεις καποιας μικρης εταιριας γιατι εχουν μικρη παραγωγη, και τα γαλατα τους παστεριονονται μονο μια φορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου επειδη γνωριζω πολυ καλα την παραγωγη στο εργοστασιο γαλακτος Ολυμπος θα στο προτεινα με μεγαλη σιγουρια. Δεν ξερω βεβαια αν το βρισκεις ευκολα εκει που μενεις. Παντως εγω αυτο θα δωσω στο παιδακι μου οταν θα φτασει στην ηλικια που θα πινει γαλα εργοστασιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω!

Ολυμπος σκεφτηκα και εγω!

Το μωρο που ειναι ενος ετους μπορω να του το δωκιμασω η δεν κανει ακομη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Κοριτσια ευχαριστω!

Ολυμπος σκεφτηκα και εγω!

Το μωρο που ειναι ενος ετους μπορω να του το δωκιμασω η δεν κανει ακομη?

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ρωτησεις τον παιδιατρο σου. Ξερω πολλους που το εγκρινουν και αλλους που προτεινουν τα noulac-kid. Καλυτερα ρωτα τον για να εισαι σιγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο οτι θυμαμαι ο παιδιατρος εδω, δεν το δεχοταν!

Δεν με απασχολει τοσο το μωρο διοτι θηλαζουμε ακομη και το ξενο γαλα που πινει ειναι ελαχιστο!

Ευχαριστω και παλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το Ολυμπος έχω ακούσει τα καλύτερα..

Πάντως απο προσωπική γνωμη θα σου έλεγα να προτιμάς τα τοπικά γάλατα μιας και δεν έχουν δεχτει επεξεργασια όπως πολλές-αν όχι οι περισσοτερες μεγάλες βιομηχανιες γάλακτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Κοριτσια ευχαριστω!

Ολυμπος σκεφτηκα και εγω!

Το μωρο που ειναι ενος ετους μπορω να του το δωκιμασω η δεν κανει ακομη?

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα για φρεσκο γαλα σε μωρο ενος ετους . Ο κ. Τζορμπατζάκης και η κ. Toulouse (οι παιδιατροι του φορουμ) δεν το συστηνουν .

Υπάρχουν διαφορες γνωμες για το θεμα , ουσιαστικά το βαρος της αποφασης πεφτει στη μητέρα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτη τη ηλικια υπαρχουν φρεσκα γαλατα ειδικαοπως ειναι το atvance το nounoy kid καιπολλα άλλα.

Οιπερισσοτεροιπαιδιατροιλενε να συνεχισουν το γλαδευτερης ηλικας εγω προσωπικα εδεινα εβαπορε απο5 μηνων και αυτο πειδη ομικρος δνε επιενε με τιποτα τη σκονη και στην κατερινη δοκιμασε το noulak σε φρεσκο αλλα επειδη καιη παιδιατροεμου ειεπ α του δωσω καλυτερα εβαπορε .ετσι ξεκινησαμεμε το νουλακτοεβαπορε καιμετα επεινε τονουνπου κιντ .

Τωρα εδω και 8 μηνες περιπου πινει φρεσκο αλλα ειναι 5μιση ετων πινουμε απο το βεροπουλο το allpiland ειναι Αυστριακο πολλη ωραιογαλακαιεχει μονο0,87 αν δεν βρισκουμε παιρνουμε το Δελτα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα, το ξερω οτι οι γιατροι εδω στο φορουμ δεν το συστηνουν.

Θα το καθηστερισω λιγο.

Εξαλλου ενα μπιμπερο δινω και της εχω παρει "φρεσκο" γαλα της ηλικιας της.

Της αρεσει κιολας.

Η μεγαλη, Βανια, επεινε το Νουνου kid.

Εχτες της εδωσα και ειπιε το Δελτα και της αρεσε.

Θα δωκιμασω και το ολυμπος και αν οχι θα συνεχισω με της Δελτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εδω θεσσαλονικη δυο παιδιατροι μου ειχαν συστησει για τον μεγαλο ολυμπο, κουκακη(με μεγαλυτερη προτιμηση) ή αμερικανικης γεωργικης σχολης, το οποιο ομως ειναι λιγο πιο παχυ απο τα αλλα και θελει προσοχη αν πινει πολυ γαλα το παιδι για χολυστερινη.

διαλεξαμε το κουκακη. και στην μικρη με το καλο αυτο θα της δωσω οταν ερθει η ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μπερδευτηκα.Η δικια μου ειναι 19 μηνων και εδω και περιπου 2 μηνες της δινω εναλλαξ φρεσκο και σκονη.Φρεσκο το πρωι και σκονη το βραδυ.Σκεφτομουν μαλιστα να κοψω τελειως τη σκονη αλλα με μπερδεψατε.Φρεσκο της δινω της Αμερικανικης Γεωργικης Σχολης ή το βιολογικο της ΕΒΟΛ (μια Βολιωτικη εταιρια που το βρισκω ομως στην Αθηνα).Μηπως δεν πρεπει να της δινω ακομα φρεσκο γαλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια μεγαλα παιδια εχετε.αν δεν εχουν προβλημα με το αγελαδινο γαλα σαφως και πρεπει να το πινουν απο 1 χρονων και πανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσάκια μου καλα,μην αγχώνεστε!!!

Θα ρωτήσετε τον παιδίατρο σας και αν το επιτρεπει δίνετε!

Πιστευω πως για 18 και 19 μηνών επιτρέπεται σίγουρα...

Εμενα ο παιδίατρος μου είπε από ενός ετους να του δώσω φρέσκο

και χωρίς πρόσθετα , βιταμίνες ,δίδηρο κτλ...

Εγώ του το ξεκίνησα 13 μηνών και συνεχίζουμε μέχρι τώρα που είμαστε 20.

Του δίνω κατα βάση το Ολυμπος και οταν δεν βρίσκω ( σπάνια )

του δίνω Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής-Θεσσαλονίκη...

Τρίτη προτίμηση για Φάρμα Κουκάκη αλλα το βασικό είναι να το

θέλει και το παιδάκι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...