Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ας μαζευτουμε οι συζυγοι στρατιωτικων...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 436
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΚΟΝΣΟΛΑ έγραψε:

και σκεφτομαι να στραφω σε δικηγορο για αφαλιστικα μετρα για την ανευθηνοτητα τους---σας παρακαλω πολυ για οποιαδηποτε συμβουλη και ευχομαι αυτα τα φαινομενα να εκλειψουν να μην ταλαιπωρουμε τις οικογενειες( να αναφερω απλως οτι το θεμα δεν γινεται για την μεταθεση αλλα για τον χρονο ειδοποιησης και το χρονο εκτελεσης της)

το μόνο που θα καταφέρεις είναι μια δυσμενή μετάθεση για τον άντρα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φετος οι βλακες τα καναν σκ@τ@...........

εμ....βγαλαν τις μεταθεσεις αργα και καλα να μειωσουν μεταθ.για το κοστος ,τις ψαχναν πολυ για να μην γινουν καπιοιες ασκοπα!!!!!!!!!!! και το αποτελεσμα ειναι οι μεταθεσεις να ειναι πιο πολλες απο καθε αλλη χρονια και πολλες ειναι ασκοπες..............................

και καλα ειπαν να γινουν αναφορες για να γυρισουν στο τοπο συμφεροντων

για οικονομικους λογους αλλα τα καναν παλι πουτ@ν............

ελεος............... :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

οπου σταματα η λογικη αρχιζει ο στρατος :(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπηκε το επιδομα αδειας ..233 ευρω.

αυτος ο μηνας και ο αυγουστος εμειναν με μειωμενο μισθο . τι λετε θα παρουμε τα πανω μας στις 22 αυγουστου?

αντε και καλο μηνα κοριτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια κ εμεις πηραμε το επιδομα αδειας σημερα 250 ευρω κ

ηδη τα μισα εχουν φυγει...

μακαρι τον αυγουστο να παρουμε τα πανω μας ρουλα αλλα δεν το βλεπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι αλλαγες του ασφαλιστικου για τους στρατιωτικους

"Mε τροπολογία - προσθήκη που θα κατατεθεί σήμερα στη Βουλή, μετά τη γνωμοδότηση του Ελεγκτικού Συνεδρίου και θα ενσωματωθεί στο σχέδιο νόμου "Μεταρρύθμιση ασφαλιστικού συστήματος του Δημοσίου και συναφείς διατάξεις", ρυθμίζεται το συνταξιοδοτικό καθεστώς των στρατιωτικών στους οποίους ...

περιλαμβάνονται τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων, των Σωμάτων Ασφαλείας, και του Πυροσβεστικού Σώματος.

Με τις νέες ρυθμίσεις το συνταξιοδοτικό καθεστώς των στρατιωτικών εναρμονίζεται με το νέο συνταξιοδοτικό καθεστώς των δημοσίων υπαλλήλων, λαμβανομένων υπ' όψιν όλων των ιδιαιτεροτήτων του στρατιωτικού επαγγέλματος.

Μεταβατικές ρυθμίσεις

Με την τροπολογία διασφαλίζονται πλήρως τα συνταξιοδοτικά δικαιώματα που έχουν θεμελιωθεί ή θεμελιώνονται μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου 2010. Αυτά ως περιουσιακά δικαιώματα δεν θίγονται, εάν ο στρατιωτικός εξακολουθήσει να παραμένει στην υπηρεσία και μετά την 31η Δεκεμβρίου 2010, καθώς τυχόν αλλαγές της συνταξιοδοτικής νομοθεσίας δεν μπορούν να επηρεάσουν τις προϋποθέσεις συνταξιοδότησης (θεμελίωση δικαιώματος και τρόπου υπολογισμού της σύνταξης) ή το δικαίωμα απόληψης και καταβολής της σύνταξης.

Για όσους στρατιωτικούς θεμελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα σύμφωνα με τις υφιστάμενες σήμερα διατάξεις μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2014 προβλέπεται μία ήπια κλιμάκωση του χρόνου πραγματικής υπηρεσίας από 1 ½ έως 6 έτη.

Πιο συγκεκριμένα: Για όσους θεμελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα μέσα στο 2011, η υποχρέωση πραγματικής υπηρεσίας αυξάνεται κατά 1 ½ έτος. Για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα μέσα στο 2012 κατά 3 έτη. Για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα μέσα στο 2013 κατά 4 ½ έτη και για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα μέσα στο2014 κατά 6 έτη.

Για τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων, των Σωμάτων Ασφαλείας και του Πυροσβεστικού Σώματος που θεμελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα έως 31.12.2014 ισχύουν συνεπώς οι υφιστάμενες σήμερα διατάξεις. (άρθρ. 42, π.δ. 169/2007 και άρθρ. 1 του ν. 3029/2002) ως προς τον τρόπο υπολογισμού της σύνταξης, καθώς και ως προς τις προϋποθέσεις απόληψης και καταβολής της σύνταξης.

Οι νέες πάγιες ρυθμίσεις

Για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα σύνταξης από 1ης Ιανουαρίου 2015 και μετά καθώς και για όσους εντάσσονται από τώρα και στο εξής στη στρατιωτική υπηρεσία, ισχύει ο νέος γενικός κανόνας σύμφωνα με τον οποίο το δικαίωμα σύνταξης και καταβολής της σύνταξης θεμελιώνεται με τη συμπλήρωση του 60ου έτους της υπηρεσίας ή στα σαράντα έτη συνολικής υπηρεσίας στην οποία συνυπολογίζονται αθροιστικά:

α. Τριανταπέντε χρόνια πραγματικής συντάξιμης υπηρεσίας, συμπεριλαμβανομένων και των ετών φοίτησης στις παραγωγικές σχολές κατά τη διάρκεια της οποίας ο σπουδαστής έχει τη στρατιωτική ιδιότητα, αμείβεται και καταβάλλει εισφορές

β. Μέχρι πέντε χρόνια που λογίζονται ως συντάξιμα (πλασματικά), σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις

γ. Ο τυχόν χρόνος διαδοχικής ασφάλισης

Σε περίπτωση που κάποιος αποχωρήσει εκουσίως, ισχύει η υφισταμένη έως σήμερα ρύθμιση, σύμφωνα με την οποία η απόληψη και καταβολή της σύνταξης αρχίζει στο 65ο έτος.

Σε περίπτωση αυτεπάγγελτης αποστρατείας πριν τη συμπλήρωση σαράντα ετών συντάξιμης υπηρεσίας, η σύνταξη καταβάλλεται μετά τη συμπλήρωση του χρόνου που αντιστοιχεί στα τριανταπέντε έτη πραγματικής υπηρεσίας ή με τη συμπλήρωση του 60ού έτους της ηλικίας.

Για όσους λαμβάνουν επιδόματα κινδύνου (ιπτάμενοι, αλεξιπτωτιστές, βατραχάνθρωποι, υποβρύχιοι, κλπ) θα απαιτούνται εικοσιπέντε έτη πραγματικής υπηρεσίας, οπότε και θα αναγνωρίζονται επιπλέον τουλάχιστον δεκαπέντε έτη ως συντάξιμα και άρα θα υπερκαλύπτεται η προϋπόθεση των σαράντα ετών συντάξιμης υπηρεσίας.

Για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα σύνταξης από 1ης Ιανουαρίου 2015 και μετά, ο υπολογισμός της σύνταξης θα γίνεται με βάση τις νέες ρυθμίσεις του Κώδικα Πολιτικών και Στρατιωτικών Συντάξεων.

Εναρμόνιση με το νέο νόμο "περί ιεραρχίας και προαγωγών"

Με ρυθμίσεις που θα περιληφθούν στο υπό τελική επεξεργασία νομοσχέδιο "περί ιεραρχίας και προαγωγών" θα διασφαλίζεται η παραμονή των στελεχών στην ενεργό υπηρεσία επί τριανταπέντε τουλάχιστον χρόνια από την είσοδό τους στην παραγωγική σχολή, πλην ακραίων περιπτώσεων αδυναμίας ή πλην σοβαρών υπηρεσιακών παραπτωμάτων. Σε οριακές περιπτώσεις, η παραμονή στις Ένοπλες Δυνάμεις, έτσι ώστε το στέλεχος να συμπληρώνει σαράντα χρόνια συντάξιμης υπηρεσίας, θα διασφαλίζεται με την τοποθέτησή του εκτός οργανικών θέσεων. Επίσης, οι τοποθετήσεις και μεταθέσεις των στελεχών θα διενεργούνται έτσι ώστε να διασφαλίζονται οι προϋποθέσεις αναγνώρισης των πλασματικών ετών.

Ειδικές περιπτώσεις

Με την τροπολογία - προσθήκη επιλύονται μακροχρόνιες συνταξιοδοτικές εκκρεμότητες για ορισμένες κατηγορίες στελεχών, όπως οι εθελοντές μακράς θητείας (ΕΜΘ) και οι έφεδροι αξιωματικοί μακράς διάρκειας. Ο χρόνος ασφάλισής τους στο ΙΚΑ /ΕΤΑΜ και το ΕΤΕΑΜ αναγνωρίζεται ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας. Επίσης, οι έφεδροι εξ εφέδρων αξιωματικοί του ν. 833/1937 υπάγονται στις ρυθμίσεις που ισχύουν για τους μόνιμους αξιωματικούς ανεξαρτήτως του χρόνου κατάταξής τους στις Ένοπλες Δυνάμεις. Ακόμη ρυθμίζονται τα ζητήματα που αφορούν όσα στελέχη, κατά το άρθρ. 7 του ν.2084/1992, ασφαλίζονται υποχρεωτικά στο Δημόσιο και προαιρετικά σε άλλο ασφαλιστικό φορέα (π.χ. μηχανικοί, γιατροί).

Οι παραπάνω διατάξεις εφαρμόζονται και σε όσους έχουν ήδη εξέλθει από την υπηρεσία μέχρι την ισχύ του νέου νόμου καθώς και για τις οικογένειες αυτών που έχουν αποβιώσει".

Share on Facebook

Αναρτήθηκε από troktiko στις 4:03 μ.μ.

Νεότερη ανάρτηση Παλαιότερη Ανάρτηση Αρχική σελίδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλα 3 έγραψε:

μπηκε το επιδομα αδειας ..233 ευρω.

αυτος ο μηνας και ο αυγουστος εμειναν με μειωμενο μισθο . τι λετε θα παρουμε τα πανω μας στις 22 αυγουστου?

αντε και καλο μηνα κοριτσια!!!

απο τον αυγουστο δεν θα μπαινουν κανονικα;ιουλιο δεν τελειωνουν οι δοσεις;τωρα και με αυτα που διαβασα για τη συνταξη απογοητευθηκα πληρως
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μας κοριτσια το δωρο μας μπηκε 230 ευρωκαι ετσι οπως μπηκε βγηκε και δοθηκε σε αλλους....το ασφαλιστικο και για οποιους το συντασσουν ειναι για .....αντε να μη το πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο αντρας μου πλεον σκεφτεται πολυ σοβαρα να κανει τα χαρτια του για κοσοβο απο σεπτεμβρη μπας και βαλουμε καμια δραχμη στην ακρη γιατι με το μισθο οχι στην ακρη μπορεις να βαλεις δε σου φτανουν για να ζησεις.Εχει παει καμιας σας ο αντρας κατα κει?πως ειναι?Υπαρχει ο κινδυνος ακτινοβολιας?Ο αντρας μου παντα ελεγε να κανουμε το τριτο παιδι και μετα μην τυχον του δημιουργηθει καποιο προβλημα που απο οτι λεει δε θα φανει τωρα αλλα στη διαρκεια των χρονων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena o antras mou pige kosovo....i alitheia einai pws einai ligo epikundino katarxin gurnousan panta me opla panta ginotan skinika me vomves k tetoia ,aktinovolia foul!!alla telika to katirgisan to kosovo exei mono g avganistan pou einai para polu epikindino OUTE NA TO SKEFTESTE teleutaia apostoli efuge ton maio k telos.....den uparxoun lefta lene k stop

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδη παει και αυτη η ευκαιρια...μαλιστα...καλα για αφγανισταν ουτε συζητηση.εννοειται.σε ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

καλως τα δεχτήκαμε!!!!εσκασε μυτη κοριτσια ,πακεταρουμε για Χιο!!!!!!!!!!!!!

κι εμείς πακετάρουμε για Μυτιλήνη!!!!

Άλλος για Χίο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλήνη!!!! :kiss:

Καλές μετακομίσεις να έχουμε και ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

Γεια σας και απο εμενα.

Και εγω ειμαι συζυγος στρατιωτικου, βρισκομαστε στην Μυτιλήνη, τον Αυγουστο κλεινουμε 2 χρονια και ελπιζουμε πως του χρονου θα παρουμε μεταθεση καπου στη στερια.

Μολις αποκτησαμε τον πριγκηπακο μας και η μεταθεση του χρονου μου φαινεται βουνο, αλλα θελουμε να ερθουμε οπουδηποτε στη στερια για να εχω και εγω βοηθεια απο τη μαμα μου οταν θα χρειαζομαι.

Αν υπαρχει καμια απο Μυτιληνη μπορει να μου υποδειξει καποια καλη παιδιατρο???? Γεννησα στο Γενεσις και θα επιστρεψω στο νησι οταν σαραντησω, οποτε καλο θα ηταν να εχω υποψιν μου καποιους γιατρους για το μωρο για να μην ψαχνομαι......

Φιλια σε ολες τις ομοιοπαθουσες

Μικρός που είναι ο κόσμος!!!!

Εμείς ερχόμαστε Μυτιλήνη με μετάθεση φέτος!!!

Πού μένετε???? Η Μυτιλήνη μου φάνηκε πολύ όμορφο νησί! Βρήκαμε σπίτι στα Πυργέλια!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

Ελπίζω να ειναι οπως τα λες. Να νοιωθω ετσι επειδη ολα ειναι καινουργια για μενα. Το μονο καλο ειναι οτι επιστρεφοντας με το καλο στο σπιτι μου στο νησι θα εχω την ησυχια μου και θα ειμαι μονο εγω, το μωρακι μου και ο αντρας μου, μακρια απο "ανεπιθυμητους" επισκεπτες και παρεμβολες.

Ευχομαι μονο να εχουμε το μωρακι μου και εμεις οι γονεις του την υγεια μας και πιστευω οτι με υπομονη και καλη θεληση θα τα καταφερω.

Μπράβο ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ! Θετικά να σκέφτεσαι και όλα καλά θα πάνε!!! ;)

Κι εγώ στην ίδια θέση είμαι με σένα! Σκέφτομαι θετικά και πάω με αισιοδοξία στο νησί!

Μόλις τακτοποιηθώ εάν θέλεις θα σε καλέσω να πάμε τα "ζουζούνια" μας στο ΚΑΡΑΜΕΛΑ!!! ;)

ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ, ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ηρθε σημερα ο αντρας μοθ απ τη δουλεια και μου ειπε πως ακουγεται πως το σεπτεμβριο μπορει και να μην πληρωθουμε επειδη καθε φορα ο μισθος ειναι για τον επομενο μηνα πλεον θελουν να το αλλαξουν δηλαδη να πληρωνονται για το μηνα που δουλεψαν και οχι που θα δουλεψουν.Ακουσατε τιποτα???πειτε μου οτι δεν ισχυει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

Κι εγω ομοιοπαθουσα!

Σιλια και Πασχαλιτσακι ερχεστε Μυτιληνη ε;

Εγω εδω ειμαι.

Βασικα ειναι ο αντρας μου απο δω κιολας οποτε ειμαστε μια χαρα.

Οτι θελετε να ρωτησετε να βοηθησω αν μπορω.

Παντως κοριτσια σκουρα τα πραγματα.

Εμεις αγορασαμε και σπιτι περσυ και λεγαμε με τον αντρα μου οτι αν ξεραμε οτι θα γινοντουσαν ετσι τα πραγματα ουτε καν θα το σκεφτομασταν...

Απο την αλλη λες παλι καλα που εχουν και μια σταθερη δουλεια....

Αχ....

Τα φιλια μο σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexandra mammy έγραψε:

Κοριτσια ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ηρθε σημερα ο αντρας μοθ απ τη δουλεια και μου ειπε πως ακουγεται πως το σεπτεμβριο μπορει και να μην πληρωθουμε επειδη καθε φορα ο μισθος ειναι για τον επομενο μηνα πλεον θελουν να το αλλαξουν δηλαδη να πληρωνονται για το μηνα που δουλεψαν και οχι που θα δουλεψουν.Ακουσατε τιποτα???πειτε μου οτι δεν ισχυει.....

το ακούσαμε κι εμείς σήμερα το απόγευμα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε καλα ειναι δυνατον?εχουν τρελαθει τελειως?Πως μπορουν να αφησουν μια οικογενεια για ενα μηνα χωρις μισθο?Στο παιδι μου δηλαδη οταν τελειωσει το γαλα του τι θα του πω?Υπομονη παιδι μου η χωρα μας περναει οικονομικη κριση???ΑΑΑΑ τα εχω παρε πολυ ασχημα...το καλο που τους θελω να μην τολμησουν να κανουν κατι τετοιο γιατι θα τους παρει και θα τους σηκωσει.Και δενειναι μονο αυτο ειναι οτι θα το μαθουμε την παραμονη που θα ειναι να πληρωθουμε.ΣΙΓΟΥΡΑ...τσατιστηκα τωρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k emeis to akousame auto k psilofrikara....exoume k vaftisia tote exoume k ena mwraki na taisoume...duskola ta pragmata...egw de thelw na to pistepsw oti tha ginei auto gti an de mas plirwsoun tha einai polu megaloi m#@:/#$kes!!idi exoun ksesikwthei oloi meta tha kapsoume tin vouli k tous 300 de paizei!!!!!alexandra eseis pou eiste??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera se oles eimai kainoyrgia stin selida kai eimai kai ego ginaika stratiotikoy me katagogi kai oi dyo apo giannitsa kai me metathesi edo kai dyo xronia sthn panemorfi aleksandroupoli...thn exoyme latrepsei autin tin poli pername teleia exoyme kanei parees sxetika grigora giati eimaste kai oi dyo polloi ekso kardia atoma gia na fantasteite persi to kalokairi pigame diakopes thasso 4 zeygaria mazi..an ginotan tha thelame na meinoyme gia polla xronia edo..tha deiksei omos..tora perimenoume to proto mas moraki eimaste ston deytero mhna sthn 6h ebdomada..parolo pou eimastan hdh 1 1/2 xrono mazi prin erthoume metathesi,edo dethikame perissotero...makrya kai agapimenoi apo olous einai to kalitero gia na exeis tin isixia ksi tin galini pou apozitaei ena zeygari...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσορισες νενα στην παρεα και εμας μας αρεσει παρα πολυ η αλεξανδρουπολη μακαρι να μην περναμε μεταθεση για πουθενα αλλου.Ειδικα τωρα που θα ααποκτησετε και μωρακι αυτη η πολη ειναι οτι πρεπει για παιδια χει πολλα παρκα πολλες δραστηριοτητες γι αυτα και για μας εχει τη θαλασσα σε αποσταση αναπνοης...ΤΕΛΕΙΑ.Και οντως ειναι ετσι οπως τα λες μακρυα και αγαπημενοι.Εμας οι δικοι μας ειναι ξανθη αρκετα κοντα για να βρισκομαστε οταν μας λειπουν και αρκετα μακρυα για να μην επεμβαινουν.Καλε ειμαστε στην ιδια πολη...ααα πρεπει να γνωριστουμε...ειμαστε και στον ιδιο μηνα εγκυμοσυνης..για μενα το τριτο...

Ελενη μου ποσο μακρυα ειναι η Ορεστιδα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...