Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποιες εμειναν εγκυες με σπερματενγχυση???


Recommended Posts

εγω εχω να πω το εξης..ο γιατρος μου οταν εκανα την σαλπιγγογραφια ειπε.."κοριτσι μου υπαρχουν 2 τροποι!!!""

'η κανεις υπομονη και οταν εχεις ωορρηξια δεξια θα ακολουθησεις αυτα που θα σου πω..η αν δεν αντεχεις αλλο..την αναμονη..θα κανεις εξωσωματικη και θα μεινεις αμεσως!!!

εγω..μολις ακουσα αυτο..ρωτησα..'τι λετε για την σερματεγχυση?"

και η απαντηση του ηταν..κοινως..ΚΟΥΤΑΜΑΡΕΣ!!!

τι να σας πω βρε κοριτσια!παντως εργαζομαι με πολλες γυναικες ειμαστε πανω απο 100!Με αυτη τη μεθοδο,οσες το δοκιμασαν δεν ειχε ΚΑΜΜΙΑ επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax makari να πιασω και εγω και εχει ο θεος για μενα να πανε ολα καλα και να φτασει μεχρι τελος η εγκυμοσυνη με ενα υγιες μωρακι δεν με νοιαζει τιποτα αλλο,αντρια τι θα κανεις,θα τα ξαναδοκιμασεις?εσεις τι προβλημα αντιμετωπιζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AA na anaferw pws to sperma to andra mou einai apo poli kalo ws teleio k genika k oi dio mas meta apo 8erapeies pou akolou8isa egw eimaste igiestatoi gi'auto mporei na eixame k 8etika apotelesmata..aplws katali3ame se auti tin me8odo logw agxous...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ksenioulaki mou egw stis arxes eixa kapoia provlimata 4iles ormones,salpigga kleisti ktl alla ta 3eperasame ola k 3ekinisame tis topo8etiseis igiestatoi k oi 2 alla logw agxous den emena egkios k etsi eipame na kanoume k auti tin prospa8eia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω αστατο κυκλο,πολυκυστικες ωοθηκες,ωορρηξια μια στις τοσες κανω και ο συζηγος πριν 6 μηνες εκανε εγχειριση για κιρσοκηλη αλλα τα αποτελεσμα δεν αλλαξε και πολυ,ο αριθμος του ειναι πολυ καλος η κινητικοτητα αρκετη καλη εως καλη,τι να πω δεν ξερω ας ελπισω σε ενα θαυμα.επαιρνες πολλα χαπια πριν τη σπερματεγχυση εμενα η γιατρος μου εγραψε 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμάς μας το απέκλεισαν από την αρχή για σπερματέγχυση λόγω προβληματικού σπέρματος και προχωρήσαμε κατευθείαν σε εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση και είχαμε με την πρώτη θετικό αποτέλεσμα.

Μας είπαν "με τέτοιο σπέρμα αν θελετε να δοκιμάσετε μία φορά δοκιμάστε αλλά μην περιμένετε και πολλά πολλά". Οπότε όταν οι ίδιοι οι γιατροί σου το ξεκόβουν έτσι, είπαμε γιατί να χάσουμε χρήματα και χρόνο; Και τελικά δίκιο είχαν.

Πάντως τόσο καιρό εδώ στο forum δεν έχω διαβάσει για θετικό αποτέλεσμα σπερματεγχυσης. Ίσως βέβαια εξαρτάται και από το πρόβλημα που έχει το κάθε ζευγάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αποτελώ αλλη μια περίπτωση χαμένη, 3 σπερ/σεις με serpafar το καλοκαίρι τίποτα και αλλη μια πριν ενα μήνα με ενέσεις Gonal, όπου είχα 6 ωοθυλάκια ώριμα, έπαθα υπερδιέγερση, περιμέναμε πολύδυμη κύηση και πάλι τίποτα. Μετα κ την αφαίρεση ενός πολύ μικρού πολύποδα (πριν τη τελευταία σπερ/ση) δεν ξέρω τι φταίει μιας κ το δείγμα του άντρα μου είναι τέλειο.

Τωρα περιμένω να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω εξωσωματική.....τα κλείσαμε τα 2 χρόνια και δεν βρίσκουμε και ενα καλό πρόβλημα να το δικαιολογήσουμε......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 4 ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΕ ΘΑΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ.

ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς αρχικά ήταν να πάμε απευθείας σε εξωσωματική, λόγω κακού σπέρματος, αλλά τελικά αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε μια σπερματέγχυση (για να μπούμε και λίγο στο κλίμα), και αν δε γίνει τίποτα προχωράμε παρακάτω....δεν πρόκειται να κάνω δεύτερη προσπάθεια, γιατί ξέρω ότι δεν αξίζει τον κόπο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικολ μου γεια ήθελα να μάθω αν έπαθες υπερδιέγερση ωοθηκών και αν το έπαθες και στην δεύτερη σου προσπάθεια . σε ρωταώ γιατί εγώ με την πρώτη σπερματέγχυση έβγαλα 9 ωάρια και έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών και κατέληξα στο νοσοκομείο :S . τώρα αυτό το μήνα πάω για δεύτερη σπερματέγχυση :) αλλά θα πάρω μικρότερη δόση γκοναλ για να μην το ξαναπαθω. Εσύ έκανες 2η προσπάθεια και αν ναι έπαθες και υπερδιέγερση; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνη8 έγραψε:

Νικολ μου γεια ήθελα να μάθω αν έπαθες υπερδιέγερση ωοθηκών και αν το έπαθες και στην δεύτερη σου προσπάθεια . σε ρωταώ γιατί εγώ με την πρώτη σπερματέγχυση έβγαλα 9 ωάρια και έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών και κατέληξα στο νοσοκομείο :S . τώρα αυτό το μήνα πάω για δεύτερη σπερματέγχυση :) αλλά θα πάρω μικρότερη δόση γκοναλ για να μην το ξαναπαθω. Εσύ έκανες 2η προσπάθεια και αν ναι έπαθες και υπερδιέγερση; :)

ειρηνη μου, δεν έκανα δεύτερη προσπάθεια (με Gonal), αφού δεν τα κατάφερα με 6 ώριμα ωοθυλάκια, ο γιατρός με παρέπεμψε σε εξωσωματική κ εγω δεν άντεχα άλλη προσπάθεια γιατί έχω κάνει κ άλλες 3 σπερμ. σε άλλο γιατρό το καλοκαίρι που μας πέρασε με serpafar όμως....

Ημουν σίγουρη ότι θα τα κατάφερνα γιατί πολλές φορές η υπερδιέγερση είναι πιο έντονη όταν επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη....Να δεις κλάματα που έκανα μόλις σταμάτησαν οι πόνοι μετα απο 4 μέρες....όσο πόναγα ήμουν τρελλά ευτυχισμένη...και ο γιατρός περίμενε πολύδυμη κύηση....

Φαντάζομαι για σενα ο γιατρός σου θα ρυθμίσει τις δόσεις ώστε να μη το ξαναπάθεις γιατί η αλήθεια είναι ότι μπορεί να εξελιχθεί κ επικύνδυνα... Μάλλον θα κάνεις οιστραδιόλη ανα 2η μέρα για να βλέπεις πως πας...

Υπόψιν σπερματέγχυση με 6 πόσο μάλλον με 9 ωοθυλάκια πολλοι γιατροι δεν τη κάνουν...θεωρείται επικίνδυνη....εγω με δική μου απόφαση συνέχισα..

και ο γιατρός στο Gyn μου είχε πει ότι δεν πρέπει να την κάνω λόγω υπερδιέγερσης ή πολύδυμης αλλά δεν κρατιόμουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως που συζητώ με τους γιατρούς μου για σπερματέγχυση τον άλλο μήνα μετά την σαλπιγγογραφία, δε μου έχουν αναφέρει καθόλου για χάπια.

Μήπως γιατί είχα ήδη μια παλίνδρομη από φυσιολογική σύλληψη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΙΚΟΛ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΝΑΙ ΘΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΟ ΓΚΟΝΑΛ ΑΠΟ 112 ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΕ 0,75 ΜΟΝΑΔΕΣ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ . ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ 1Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ. ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ (ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ) ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ. ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΑΛΛΕΣ 2 (ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ) ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ.

Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΗΤΑΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΚΑΤΣΕ....

ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΒΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 300-400 ΕΥΡΩ.

ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια κι εγώ 2 σπερματεγχύσεις έκανα και αποτέλεσμα??ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ. Τσάμπα ταλαιπωρία & χρήματα δώσαμε.Αν το σπέρμα είναι λίγο προβληματικό δεν είναι για σπερματέγχυση, εγώ αυτό κατάλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Φίλη μου έμεινε με την 2η προσπάθεια (πρόβλημα στο σπέρμα), γνωστή μου με την 1η (πρόβλημα ωορρηξίας) και άλλη γνωστή μου με την 1η (πρόβλημα ωορρηξίας σε συνδυασμό με μεγάλο πρόβλημα στο σπέρμα)

Εγω μετράω ήδη 2 αποτυχημένες προσπάθειες, αλλα γίνεται να μην ελπίζω?

Σίγουρα η εξωσωματική εχει μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας, αλλά δεν είναι κ η τελευταία λύση?

Είναι πολλά πράγματα που πρέπει ο καθένας να δουλέψει με τον εαυτό του πριν παρει την σωστή απόφαση.

Έχοντας λοιπόν εμπειρία από το οικείο περιββάλλον μου, εγώ ψηφίζω ότι αξίζει κανείς να προσπαθήσει με σπερματέγχυση, ασχετά ότι εγώ είμαι "καμμενη". Σκέφτομαι ότι ίσως δεν ήμουν τυχερή εκείνες τις φορές, γιατί το πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης.

Ίσως σε επόμενη φανώ πιο τυχερή.

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 48 ΗΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΟ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ GONAL . :) ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΝΕΑ. ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ; ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι 10 ημερες πριν αποχη ειναι πολλες και το σπερμα δεν ειναι καλο να καθεται τοσες μερες! η καλυτερη διαρκεια αποχης ειναι 4-το πολυ 5 μερες!

καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...