Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τη βοήθεια σας πάλι- πέρι θηλασμού


Recommended Posts

Ευχαριστω για τις απαντησεις και συγνωμη για τις χαζες ερωτησεις. Οι αποριες μου μαλλον ειναι χαζες γιατι πρεπει οποσδηποτε να επιστρεψω στην δουλεια και θελω με τιποτα να σταματησω τον θηλασμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καμια μα καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη, δεν πρεπει να το λες αυτο. ειδικα οταν θελεις να θηλασεις...εδω εγω ακομα ρωταω και πρηζω την Λαλα. Παντα θα υπαρχουν καταστασεις και αποειες. Ευτιχως υπαρχουν ατομα που μας τις λυνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως, η γυναικολόγος μου είχε πει οτι η άντληση με ταυτόχρονο θηλασμό, είναι το καλύτερο.

Απλώς είναι λίγο δύσκολο όταν είσαι μόνη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α καλα, ξερεις ποσες φορες ο γιος μου εχει κλοτσισει το μπουκαλακι....ειδικα αυτο της Ameda που εχω ...δυο χωνια εχω αλλαξει, αλλα και τι να κανεις;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικια μου ακομα ειναι μονο 5 κιλα και τα καταφερνω σε λιγο καιρο ομως θα πιανεται το χερι μου για να εχω απο τη μια τη μικρη και παο την αλλη το θηλαστρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Επανήλθα με τις απορίες μου :laugh:

Λοιπόν...

Σήμερα πήγα 1η μέρα στη δουλειά.

Ζήτησα την άδεια από τον προϊστάμενο μου, να μπορώ να βγάζω το γαλατάκι μου σε κάποιο δωμάτιο εκτός της τουαλέτας, για ευνόητους λόγους.

Μου επέτρεψε να κλειδώνω το γραφείο και να βγάζω εκεί το γαλατάκι μου.

Το πρωί, στις 6, έβγαλα με το θήλαστρο 40 μλ και μετά τον έβαλα στο στήθος.

Η κυρία που τον προσέχει τους έδωσε 2 φορές από 125 μλ (δικό μου κατεψυγμένο).

Σχόλασα στη 1:30 και μόλις έφθασα σπίτι, έβγαλα με το θήλαστρο 100 μλ και μετά τον έβαλα στο στήθος.

Στη δουλειά έκανα 1 άντληση στις 10:30 κι έβγαλα 160 μλ.

1η ερώτηση:

τα γεύματα του μωρού είναι καλά;

2η ερώτηση:

1 άντληση είναι αρκετή ώστε να μη μειωθεί το γάλα μου;

Κάθε Τετάρτη θα σχολάω στις 6 το απόγευμα...

3η ερώτηση:

Πώς θα κάνω 2η άντληση χωρίς αποστειρωμένο θήλαστρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσες ωρες θα εισαι στην δουλεια?

τι θηλαστρο εχεις?

ποσες μερες θα δουλευεις?

τ τραπεζα εχεις ως τωρα?

οι συνθηκες του χωρου που αντλεις πως ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ωράριο της δουλειάς θα είναι 7:30- 1:30, εκτός από τις Τετάρτες που θα είναι 7:30- 5:00.

Έχω το swing της medela.

Από Δευτέρα- Παρασκευή.

Η τράπεζα που έχω είναι γύρω στα 3 λίτρα.

Αντλώ στο γραφείο μου.

Σίγουρα δεν είναι όπως τις συνθήκες του σπιτιού μου, αλλά είναι ακρετά καθαρά.

Δεν έχω τη δυνατότητα αποστείρωσης, για 2η άντληση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σοινγκ ειναι για 1 το πολυ 2 αντλησει ςτην ημερα!

θα σου προτεινα να νοικιασει νοσοκομειακο 2πλης αντλησης!

θα κερδιζεις πολυ χρονο μια και θα αν΄τλεις και απο τα 2 ταυτοχρονα!

δενεχεις την δυνατοτητα στο γραφειο να εχεις ενα γκαζακι και να αποστειρωνεις σε σε ενα κατσαρολακι?

θα πρεπει να αντλεις το λιγοτερο 2 φορες στην εργασια σου εκτος απο την τεταρτη οπως λες που πρεπει 3, το μωρακι σου ειναι μικρο και τρεφεται μονο με γαλα!

τα 3 λιτρα ειναι για το πολυ 3 ολοκληρες ημερες.

οταν θα αρχισει τις στερεες θα ειναι καλυτερα τα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το θήλαστρο μου το πρότεινε η γυναικολόγος μου που θήλασε το παιδί της 18 μήνες με τη χρήση αυτού του θηλαστρου.

Γιατί δεν κάνει για περισσότερες αντλήσεις;

Μειώνει το γάλα;

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για γκαζάκι και αποστείρωση.

Τώρα ξεκίνησα σ' αυτήν τη δουλειά και είμαι έκτακτη.

Αντιλαμβάνεσαι οτι δεν μπορώ να κάνω συνέχεια διάλειμμα.

Είχα συνέχεια κάποιο άτομο από πάνω μου για να μου δείχνει τη δουλειά.

Αγχώθηκα πολύ τώρα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη αρχή ! :)

Εμενα μου φαινονται οκ ολα . Η μια αντληση στη δουλεια ειναι μια χαρα γιαυτο το ωράριο που εχεις . Την Τεταρτη ειναι ενα θεμα αλλα αφου δεν γινετε αλλιως .

Στο μονο σημειο που διαφωνώ ειναι οτι γυριζεις σπιτι και αντλεις . Θα ηταν καλυτερο να θηλάσεις το μωρο και μετα να αντλησεις ή να θηλάζεις το μωρο απο το ενα στηθος και να αντλεις απο το αλλο ? Μπορεις ?

Φυσικα δεν χρειαζεται να πουμε οτι με το που γυρνας σπιτι δεν ξαναδινεις μπουκαλι στο μωρο αλλα θηλάζεις συνέχεια .

Σιγουρα το νοσοκομειακο θηλαστρο ειναι οτι καλυτερο γιατι κανει διπλή αντληση αλλα αυτο ειναι ενα θεμα που εσυ θα κρινεις τι πρεπει να κανεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Λάλα μου, μου έδωσες ελπίδες!

Φυσικά και όταν θα είμαι σπίτι, θα έχει μόνο στήθος!

βασικά, όταν γύρισα το μεσημέρι, άντλησα μόνο το 1 στήθος και το άλλο το έδωσα στο μωρό.

Είναι δύσκολος ο ταυτόχρονος θηλασμός, αλλά θα το προσπαθώ (αυτό μου το είχε προτείνει και η γυναικολόγος μου).

Να ρωτήσω κάτι;

Το νοσοκομειακό είναι καλύτερο απλά επειδή κάνει διπλή άντληση και εξοικονομούμε χρόνο ή έχει κι άλλα θετικά;

Πάντως, και μ' αυτό που έχω, δεν κάνω από 10 λεπτά.

Για τις Τετάρτες σκέφτηκα να κάνω άλλη 1 άντληση (αν θα μου το επιτρέψουν) και να το πετάω.

Αν και πιάνεται η καρδιά μου στη σκέψη να πετάξω το γαλατάκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θηλαστρο που εχεις ειναι για περιστασιακη χρηση αντε για 1-2 αντλησεις την ημερα . Εισαι στα ορια δηλαδη ! Βεβαια επειδη γνωριζω πολλες μητέρες που ανταποκριθηκαν καλα σ΄αυτο το θηλσατρο (οπως και συ) και δουλευαν απο νωρις γιαυτο δεν επιμένω για νοσοκομειακο θηλαστρο .

Το νοσοκομειακο εκτος απο τη διπλη αντληση , κανει και περισσοτερες θηλαστικες κινησεις . Εχει διαφορετικο τροπο που αντλει το γαλα και δεν μειωνει την γαλουχια .

Αφου φτανουν στο μωρο τα 2 γευματα μεχρι να γυρισεις μπορεις να φτιαξεις ενα χαλαρο προγραμμα με τις αντλησεις .

Μια το πρωι πριν φυγεις και μια στη δουλεια . Αν δεν τα καταφεις στην πρωινή τοτε το απογευμα στο σπιτι .

Θα τα καταφερεις μην αγχωνεσαι . Αντε 2 μηνες το πολυ να πιεστεις μετα θα μπει και ενα γευμα στερεες οποτε θα χαλαρώσεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι που το χρησιμοποιω 1+ χρονο οταν το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση κανω περισοτερη ωρα γι ατην ιδια ποσοτητα

δεν νομιζω να εχει τοσο χρονο

αλλα εμεις ειμαστε 22 μηνων και πολλες φορες δουλευω νυχτα (οπου δεν κανω παντα αντληση και παιρνω 3 ρεπο την εβδομαδα)

για αυτο ειπα οτι καλο θα ειναι το νοσοκομειακο!

για να μην χρειαστει να δωσεις ξενο και να κανεις μια καλη τραπεζα

ενοειται οτι ειναι πολυ καλυτερο πο το νοσοκομειακο!

τωρα αν το διαστημα που εσυ λειπεις το μωρο χρειαζεται 2 γευματα αυτο παιζεται.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

&σήμερα 2 γεύματα χρειάστηκε το μωράκι μου!

Τελικά έκοψα την πρωινή άντληση...

Τη νύχτα ξυπνάει ανά 1 ώρα ο μπελάκος μου, οπότε δεν έχω πολύ γάλα το πρωί που ξυπνάω.

&αφού δικαιούμαι το πολύ 2 αντλήσεις την ημέρα...

Το απόγευμα έκανα άντληση με ταυτόχρονο θηλασμό κι έβγαλα 90.

Στη δουλειά έβγαλα 170.

&γω ανυπομονώ να ξεκινήσουν οι στέρεες και να σταματήσω την άντληση στο γραφείο.

Νιώθω λίγο άβολα, η αλήθεια είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχααααα πεθανα στο γελιο με το "δικαιουμαι 2 αντλησεις ".

Να σου πω ομως οτι την αντληση στο γραφειο καλο θα ειναι ναμην την σταματησεις με το που μπουν οι στερεες ... Τελος παντων το συζητάμε τοτε αυτο μην σε αγχωνει τωρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh:

Τι να κάνω βρε Λάλα μου...

Αφού κι εσύ και η pebi μου το επισημάνατε, πρέπει να σα ςακούσω!!!

Καλυψούλα μου, σ' ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

&αφού έλυσα τις απορίες μου σχετικά με τις αντλήσεις, θέλω να σας ρωτήσω κάτι άλλο.

Όχι που θα γλιτώνατε έτσι εύκολα :laugh:

Όταν πηγαίνω στη δουλειά πάιρνω μαζί μου 1 τσαντάκι με τις παγοκύστες.

Μόλις βγάζω το γαλατάκι μου, το βάζω στο τσαντάκι και μετά στο ψυγείο.

(Το ψυγείο δεν είναι και απόλυτα καθαρό)

Μόλις σχολάσω, το παίρνω μαζί μου.

Κάνω κανά μισάωρο για να πάω σπίτι...

Ααα... και κάτι άλλο...

Το θήλαστρο το αποστειρώνω στο σπίτι και το βάζω σε πλαστικό σακουλάκι και το παίρνω μαζί μου.

(το σακουλάκι το αλλάζω κάθε μέρα)

Οι κανόνες υγιεινής που τηρώ είναι επαρκείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γαλα το καταψψυχεις?

η απλα το διατηρεις στο ψυγειο και το καταναλωνει αμεσα?

εγω εχω ενα ισοθερμικο πορτοκαλι τσαντακι που εχω μεσα το θηλαστρο(εγω κανω μια αποστειρωση το 24ωρο) και το μπιμπερο,

αντλω και καταψυχω αν η ποσοτητα ειναι επαρκης, αν δεν ειναι και χρειαστει 2η αντληση βαζω το πρωτο μπιμπερο στο ψυγειο (οχι στην πορτα) κανω την δευτερη αντληση το βαζω και αυτο στο ψυγειο και οταν αποκτησουν την ιδια θερμοκρασια μεταγγιζω το ενα στο αλλο κια το καταψυχω!

η μεταφορα του κατεψυγμενου -παγωμενου γινεται σε σακουλακι με παγοκυστες και μεσα στο ισοθερμικο τσαντακι!

τωρα το χειμψνα δεν εχει τοσο προβλημα αλλα το καλοκαιρι ξεπαγωνει γρηγορα!

εχω ενα σετ απγοκυστες στην δουλεια!

το γαλα σου αποκτα χαμηλη θερμοκρασια ?

να ξερεις οτι δεν παθαινει τιποτα τωρα το χειμωνα για μιση ωρα!

σωστη μετο σακουλακι αν δεν εχεις αλλη λυση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανουκα και εγω οπως η Βικυ τα μετεφερνα, με την διαφορα οτι στην δουλεια ειχα αλλο ενα σετ χωνι μπουκαλακι γιατι ειμαι λιγακι υστερικια με την αποστειρωση...να φανταστεις ακομα αποστειρωνω τα θηλαστρα χιχιχιχ. Ενα ισοθερμικο τσαντακι το οποιο βαζεις στο ψυγειο λυνει χερια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

να φανταστεις ακομα αποστειρωνω τα θηλαστρα χιχιχιχ.

Το θηλαστρο το αποστειρώνεις καθε φορα για οσο καιρο αντλεις ! Το ιδιο και τα μπουκάλια συλλογης !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Λαλα σε ευχαριστω...νομιζα οτι γινομουν ιστερικια...Πως καταφερνεις και με απενοχοποιεις παντα!!!!

Να εισαι καλα!!! Ετσι κανω, αποστειρωνω μπουκαλια και θηλαστρο κινουμενη απο την λογικη- την δικη μου λογικη - οτι αφου θα διατηρησει γαλα εστω και για μερικες ωρες πρεπει να ειναι αποστειρομενο.

Εισαι αστερι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου, έτσι κάνω κι εγώ.

Το βάζω στο ψυγείο (όχι στην κατάψυξη), αφού πρώτα το βάλω στο ισοθερμικό τσαντάκι με τις παγοκύστες.

Μέχρι να πάω σπίτι, διατηρεί τη θερμοκρασία του.

Οκ και μ' αυτό το θέμα, τώρα...

Πάμε στο επόμενο :laugh:

Ώσπου να λύσω όλες μου τις απορίες θα σας πρήζω :laugh:

Το μωράκι μου πίνει, περίπου, 140 ml/ γεύμα.

Πλέον, τα σακουλάκια που έχω διαθέτουν από 100- 150 ml το καθένα.

Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να βάλει πχ 2 σακουλάκια των 100.

Πιθανότατα, να μην το πιει όλο και να περισσέψουν περίπου 60 ml...

Τι γίνεται με τα ml που περισσέψανε;

μη μου πείτε οτι τα πετάω :(

Πονάει η καρδιά μου...

Ceciliaκι, ακόμη θυμάμαι τα 24 γεύματα που αναγκάστηκες να πετάξεις και ψυχοπλακώνομαι... :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...