Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μητέρας κατα τον θηλασμό


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Θα ήθελα την άποψη σας γιατι έχω προβληματιστεί πολύ με το τι πρέπει να τρωω και τι όχι αφού θηλάζω την μικρούλα μου!

Νιώθω ώρες ώρες πολύ καταπιεσμένη γιατι έχω κόψει σχεδόν τελείως την σοκολάτα και γενικά τα γλυκά, έκοψα τα πολλά λαχανικά , έκοψα και το γάλα με τα δημητριακά :( , εκοψα και τα ανθρακούχα ποτά!

Δεν ξέρω τι να φάω και τι να πιω εκτος απο χυμό motion που πίνω!

Καφέ πίνω εναν gold το πρωι και το μοναδικό μου γλυκό είναι το μέλι με το ψωμί και οι ξηροί καρποί, τρώω και φρούτα που και που αλλα λόγω παιδιού ποιο πολύ , εμενα δεν με τρελλαίνουν πολύ!

είμαι υπερβολική? και αν ναι, τι αλλο μπορώ να φάω? Εντομεταξύ παρόλο που δεν τα τρώω αυτά η μικρή μου ζορίζεται οταν κανει κακα της! μπορεί να φταίει απο τη φετα που τρωω το μεσημέρι με το φαγητό?

Είναι μια καλή ευκαιρία να χάνω σιγα σιγα και τα κιλά που πήρα μιας και έχω 20 να χάσω, αλλα όλα αυτα που έκοψα κανουν δουλειά στο μωρό η τσαμπα καταπιέζομαι? θέλω να θηλάσω πολυ καιρό , αλλα όλο αυτον τον καιρό δεν θα τρωω τίποτα απ'ολα αυτα? :(

είμαι φαν της σοκολάτας και νιώθω στερημένη! :blush: ούτε για το τσιγάρο δεν έκανα έτσι οταν το έκοψα :laugh:

Ο προβληματισμός μου είναι κυρίως για το τι σνακ μπορώ να καταναλώνω και όχι για κύρια φαγητά!

περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου δημητρα...

εγω στη αρχη δηλ στο 2μηνο δε ετρωγα μελι απεφευγα οσπρια πολλα κ ανθρακουχα ποτα...

μετα ξεψαρωσα κ τσακιζω τα παντα..

ολα επιτρεπονται εκτος κ αν δεις κατι διαφορετικο στο μω ρο σου..

να σου ζησει ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλάζεις; Να το κόψεις το φαγητό. Και τα γλυκά και ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Να μυρίζεις μόνο ένα μαρουλόφυλλο κάθε 4 ώρες. Θα χάσεις και τα κιλά της γεννας!

Τρως από όλα με μέτρο. Φάε λίγη σοκολάτα, ένα κομμάτι, όχι όλη. Φάε τα δημητριακά σου με το γάλα. Αν δεις ότι την πειράζουν, τότε τα κόβεις.

Να μην καταπιέζεσαι.

Και γιατί να κόψεις τα λαχανικά;

Τρως από όλα και βλέπεις τις αντιδράσεις του παιδιού. Αν κάτι το πειράξει, τότε το βγάζεις από το διαιτολόγιό σου.

Εγώ τους 3 πρώτους μήνες είχα κόψει το κρεμμύδι και έτρωγα σε μικρές ποσότητες ό,τι προκαλεί αέρια. Τα αναψυκτικά καλά έκανες και τα έκοψες. Είναι άχρηστο και για σένα και για το παιδί.

Καλή χρονιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδή μπορώ να φάω σοκολατα :woohoo: ??????????????????

μπορώ να φάω αρακα και φακες ?????? :woohoo: :woohoo: :woohoo:

και γάλα??????????????? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

αχ τι καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια λεπτομέρεια !

η σοκολάτα εχει καφεινη, μήπως της δημιουργησει νευρικότητα η αυπνία???? να την τρωω μετα το θηλασμο οπως τον καφε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για ποιο λόγο τα έχεις κόψει όλα αυτά;;;;;

Μπορείς να τρως τα πάντα. Κόβεις κάτι εφόσον δεις οτί ενοχλεί το μωρό.

Για παράδειγμα τροφές που προκαλούν αέρια στη μαμά δεν προκαλούν και στο μωρο διότι δεν περνούν στο γάλα.

Πρέπει να ακολουθείς ισοροπημένη διατροφή και να αποφεύγεις τα κονσερβοποιημένα τρόφιμα.

Προσωπικά το μόνο που έχω διαπιστώσει πως ενοχλεί την Ειρήνη είναι ο καφές όταν πίνω καμία φορά και τον αποφεύγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είχα διαβάσει και ακούσει πολλές φορές γιαυτα οτι ενοχλούν τα μωρα!

ετσι και εγω τα απέφευγα!

Εντομεταξύ οταν λέμε οτι ενοχλούν τα μώρα? να πονάνε πχ? τι ακριβως?

πως θα καταλαβω οτι δεν πρεπει να ξαναφάω κατι?

η μικρή μου κάθε φορά σχεδον που κάνει κακα της κλαίει, όχι παντα ,αλλα ζορίζεται αρκετες φορες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra 23 και εγώ μπερδεμένη είμαι όσον αφορά την διατροφή μας τωρα που θηλάζουμε.Στο μαιευτήριο μας τάιζαν τα πάντα και αρακά και σπανακόρυζο και από όλα αλλά μια μέρα που πέρασε η παιδίατρος και είδε τι τρώμε είπε ότι κάνει να φάμε μόνο κρέας,ψάρι πατάτες σούπες και απο φρούτα μόνο μήλο και μπανάνα.Αυτά λοιπόν έτρωγα και εγώ μέχρι πριν λίγο και ήμουν τρομερά δυσκοίλια(sorry κιόλας).Πρόσφατα όμως διάβασα το βιβλίο της Πατσούρου Άννας για τον θηλασμό και λέει πως προσωπικά η ίδια δεν έχει δει ποτέ κάτι που έφαγε η μαμά να ενοχλεί το παιδί.Τα φώτα σας παρακαλώ τι ισχύει τελικά;;;; :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra23 έγραψε:

μια λεπτομέρεια !

η σοκολάτα εχει καφεινη, μήπως της δημιουργησει νευρικότητα η αυπνία???? να την τρωω μετα το θηλασμο οπως τον καφε?

Καταρχην δεν ξερουμε αν θα την πειράξει και θα της δημιουργησει αυπνια . Και ετσι ομως να ειναι θα εχεις ευχαριστηθει τη σοκολατίτσα σου και θα υπομεινεις στωικά την αγρυπνια :P

Φαε απο ολα κοριτσι μου και μολις κατι ενοχλησει το μωρο θα το καταλάβεις !!! Οσο για το ζόρισμα ετσι κανουν τα μωράκια γιατι ειναι ανωριμο το πεπτικό τους συστημα . Ζοριζονται , εχουν αερια ... θα περασσουν σιγα σιγα μην αγχωνεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τρώω τα πάντα και δεν είδα κάτι να ενοχλεί την μικρή μου.

Μόνο καφέ δεν πίνω κανονικό αλλά ντεκαφεϊνέ.

Δοκιμάζεις τα πάντα και αν δείς ότι κάτι ενοχλεί το μωρό το κόβεις.

Ποιός ο λόγος να τα κόψεις πριν καν τα δοκιμάσεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον Δημητρουλα...ως μαμα παθουσα πο "ειδηκου" στα μη του θηλασμου,θα σου οτι και τα κοριτσια. ΤΡΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.

Τιποτε δεν απαγορευετε στον θηλασμο...και κανενα τροφημο δεν ειμαι μαγηκο για να αυξομειωνει το γαλα. Θα τρως οτι θες, σοκολατα καφε τα παντα. Εγωειχα τσακισει κατι caramel macciato απο τα Σtarbacks και το μωρο δεν ειχε σαραντησει ακομα. θα δεις στη πορεις τι και ΕΑΝ θα το πειραξει. πραγμα δυσκολο, γιατι ακομα και ο δικος μου που εχει διαπιστομενη αλλαργια στη πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος, αμα ποιω ενα ποτιρι γαλα, η φαω ενα γιαουρτακι δεν τον πειραζει. Μην ακους κανεναν, ειχα μια γνωστη σημερα στο σπιτι...μονο που δεν την επνυξα την αστηχειωτη...και ειναι και η αδελφη της εγγυος...αν της λεει τιποτα τεοια κουφα, θα φρικαρει η κοπελα, θα νομιζει οτι ο θηλασμος ειναι κατανγκαστικα εργα..και δενθα θηλασει...σηγα μηπως να μην αναπνεουμε επειδη θηλαζουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις σημβουλές σας!

ειλικρινά ένιωσα λίγο ανακουφισμένη! μου είχε γίνει εμμονη το θέμα του φαγητού! έφαγα τελικά 2 κοματια σοκολάτα κουβερτούρα και για βραδυνό εκανα επιτέλους γαλατάκι με κορν φλέικς!!!!!είχα μέρες να πιω γαλα :)

Μακαρη να μην ξενυχτήσουμε το βραδυ αν και το μωράκι μου το βλέπω να κοιμάται πολύ ησυχο!

ευχαριστώ και πάλι πολύ πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ ωραιο θεμα δημητρουλα!!!!!!!!!!!!!!!!

για φαβα και οσπρια??????κανενα προβλημα????ειμαι φαν των οσπριων!!!!!!προς το παρον απ οτι τρωω δεν βλεπω να την πειραζει κατι....παντως για τα γαλακτοκομικα στο μαιευτηριο μου ειπαν να πινω πολυ γαλα ενω εχω διαβασει οτι πειραζει τα μωρα καποιες φορες...ισχυει αυτο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΡΟΥΣΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΔΥΟ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΓΑΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ!!ΝΟΜΙΖΩ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΜΩΡΑΚΙ!!!

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΤΡΩΓΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΝΟΧΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΣ!!!ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ!!!!ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΤΙ ΚΟΥΚΛΑ ΕΒΓΑΛΕΣ!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ !!ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΕΙΣ!!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΑΚΟΜΑ!!ΘΑ ΤΡΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ!!! ;) ΜΑΚΙΑ ΣΤΗ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΣΟΥ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συγκεκριμμενο θεμα μου προκαλει πολυ γελιο γιατι θυμαμαι τις διαφορετικες αποψεις που ακουσα στην κλινικη. Αλλα ειπαν οι μαιες, αλλα ο παιδιατρος, αλλα ο γυναικολογος! Ο,τι να ναι!!!Φανταστειτε ποσο ανενημερωτοι ειναι ακομα και οι ιδιοι οι επιστημονες! οι περισσοτεροι τουλαχιστον...

Εγω απ'οτι εχω διαβασει απο εγκυρες πηγες, τρως οτι θες με μετρο. Εννοειται οχι αλκοολ αν και κανενα κρασακι επιτρεπετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι οτι ειναι ανενημερωτοι...απλα λενε πολλες γενικολογες βλακιες. Δεν γινετε ετσι...το κανουν λες και πρεπει να σταματησεις να ζεις επειδη θηλαζεις. Δεν ισχυει αυτο. Αρκει να τρεφεσε σωστα, και τα τρως απ'ολα. Αμα ενα μωρο θα κανει αλλεργια σε κατι , θα την κανει. και ειναι σχετρικο. Μονο σε σοβαρες περιπτωσεις αλλεργιας κοβεις συγκεκριμενα πραγματα. Οπως σας ειπα ο δικςο μου εχει διεγνωσμενη αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος. Και παρολα αυτα αμα ποιω ενα ποτιρακι γαλα πλεων ειναι ΟΚ, βεβαια για μερικους μηνες ετρωγα μονο γραβιερες...

Το κανουν μεγαλο και πολυπλοκο θεμα, χωρις ουσιαστικα να ειναι ελεως δηλαδη...Θηλαζουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...