Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia?


gianna83

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!

ειχα μερες να μπω.

εμεις πηγαμε και ειδαμε τα κοριτσακια μας!!

δοξα τω θεω ολα ειναι καλα.το ενα ειναι 195 γρ. και το αλλο 210 γρ.θα παμε 15 μαρτιου τωρα για β επιπεδου.

χαρηκαμε τοσο πολυ!!!η κοιλιτσα εχει αρχισει κ φουσκωνει αισθητα αλλα τα κιλακια μπαινουν χωρις να το καταλαβαινω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από μένα,

πάω μεθαύριο στο γιατρό να ξαναδώ τα κορίτσια μου. Η κοιλιά τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες άρχισε να φουσκώνει, αλλά από κιλά πάμε καλά μόλις 1,5 έβαλα, είχα όμως ήδη αρκετά. Για β επιπέδου δεν μου είπε ακόμη, αλλά είπε ότι στα δίδυμα την κάνουν λίγο πιο αργά, υπολογίζω γύρω στις 20 Μαρτίου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια!!!

lilalou καλωσήρθες, με το καλό τα μωράκια σου!

την παρασκευή πήγαμε για υπέρυχο, μια χαρά ήταν τα ζουζουνάκια. πέμπτη έχω ραντεβού για β΄ επιπέδου και ανυπομονώ γιατί είναι και τρισδιάστατος!

κι εμένα η κοιλιά μου έχει γίνει τεράστια και έχω πάρει 6,5 κιλά!τώρα όμως προσέχω πολύ. λίγο χαλάρωσα με κάτι γλυκάκια και πήρα 2 μέσα σε 10 μέρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!! Τι κάνετε???? Τι κάνουν τα μωράκια μας???

Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω ξεθαρρέψει ... ήταν και ο καιρός καλός και όλο βόλτες έκανα!!! Βολτούλες στα μαγαζιά, ψάξιμο για μωρουδιακά, επισκέψεις σε φίλους, ακόμα και ξενύχτια ... είχα να βγω έξω για ξενύχτι πριν την εξωσωματική ...

Την επόμενη Τετάρτη θα πάμε στον γιατρό!!! Όμως, ακόμα δεν τα νιώθω τα μωράκια μου ... γιατί??????? μόνο κάτι γουργουρητά νιώθω, αλλά δεν είμαι και σίγουρη ότι είναι τα μωρούλια μου!!!! Τεμπέλικα είναι??

Γύρω στις 20 Μαρτίου θα πάω να κάνω και την β-επιπέδου!!! Ξέρετε πόσο περίπου στοιχίζει?? Τελικά αυτή την εξέταση αίματος (φωτοπρωτεινη ή κάπως έτσι) θα την κάνετε? την έχετε κάνει?? Εμένα ο γιατρός δεν μου την έχει πει, αλλά θα τον ρωτήσει στο επόμενο ραντεβού!!

Αλήθεια ψιλοπονάκια ή τραβηγματάκια στην κοιλιά αισθάνεστε??? Εγώ αρκετά συχνά και φοβάμαι ... ξέρει κάποια κοπέλα να μας περιγράψει τι είναι και τι προκαλούν το "πέτρωμα" της κοιλιάς??? εγώ πιάνω την κοιλιά μου και αρκετές φορές εντός της ημέρας την νιώθω σκληρή ...

Φιλάκια σε όλες τις γλυκιές κοιλίτσες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marsoupilami τα πονακια που λες και την σκληρη κοιλια να τη συζητησεις με τον γιατρο σου οπωσδηποτε, εισαι και απο εξωσωματικη, αν ειναι να σου δωσει κανενα μαγνησιο ή ότι άλλο.

υπάρχει και θεμα που λεει σια τα πονακια και την σκληρη κοιλια.

διαβασε και τις αλλες κοπελες τι γραφουν. εγω εχω γραψει και παλιοτερα οτι ειχα συσπασεις και παιρνω ακομα φαρμακακια για να ειμαστε οκ ολοι μας!

οσο μεγαλωνουν παντως οι εβδομαδες ειναι φυσιολογικο πιστευω να αυξανονται και οι συσπασεις και κυριως οσο πλησιαζουμε προς το τελος

αλλα εγω κατα την 18η εβδομαδα που τις ενιωθα τοσο συχνα και το αφησα και για λιγες μερες γιατι ο γιατρος μου ο παλιος ηταν στοκος, δεν ηταν καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ new mammy, αγχώθηκα ... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου, θα ψάξω τα προηγούμενα θεματάκια να δω τι λένε τα άλλα κορίτσια, μαγνήσιο παίρνω εδώ και 1.5 μήνα - το περίεργο είναι ότι δεν μπορώ να περιγράψω αυτό που νιώθω, άλλες φορές είναι τραβήγματα, άλλες φορές σαν να κουνιέται ένα νεύρο, άλλες φορές σαν πονάκι από μελανιά - θα το παρακολουθήσω κανα δυο μέρες και θα πάρω τηλέφωνο τον γιατρό μου ... έχω αγχωθεί πολύ τώρα, ελπίζω να μην πάθουν κάτι τα μωράκια μου, δεν θα το αντέξω ... Οι συσπάσει πως είναι??? τι φάρμακα παίρνεις??? πόσο μηνών είσαι τώρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kalispera!ti mou kanete?

marsoupilami iremise kai ego eniotha kati petromata kai exogkomata stin kilia kai nomiza oti itan sispasis alla telika itan ta sporakia mou,pare ton giatro sou til gia na sou figei to anxos.ego vazo apo tin arxi kati ipotheta ta cyclogest gia na iremi i mitra kai tha ta vazo mexri tin 33 evdomada.ta vazei kapoia kopela?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha stilo xrimata se mia thia pou exo stin agglia kai na mou to parei,eipa na agoraso prota ta rouxalakia,rilax kai tetoia pou tha einai poio xrisima stin arxi kai meta to karotsi mallon kata ton maio tha tis stilo ta lefta.esi tha to pareis telika?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gianna με το καλο να ερθει το καροτσακι και τα παιδακια σου!

εγω ηθελα να παω να ριξω και μια ματια στα μαγαζια αλλα τωρα δυστυχως νιωθω γενικα ολες αυτες τις μερες πολυ βαρια και κουραζομαι παρα πολυ ευκολα. το καροτσακι εξακολουθει να με ξετρελλαινει αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω. θελω πρωτα να δω και τιποτα!!!!

να εχω μια ιδεα και απο κοντα! μην το μετανιωσω μετα!αν και φαινεται πολυ ωραιο τι να μετανιωσω?

τελοσπαντων το Σαββατο εχω καμπυλη, ισως μετα την καμπυλη ριξω καμια ματια πουθενα και μετα βγαλω αποφαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε Πιτερ Παν κοντεύεις. Μετα να μας πεις την εμπειρια σου ε? Με το καλό να κρατησεις αγγαλιτσα τα μωράκια σου. Τωρα ειδα οτι εισαι 32 εβδομάδων. Καλή λευτεριάαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

leopard έγραψε:

με ενδιαφερει! τι ειναι το pm?

πμ σημαίνει Προσωπικό Μήνυμα

Κοίτα κάτω αριστερά στη μπάρα του μαμμυ. Υπάρχει εικονίδιο με σημαία. Αν πατήσεις εκεί, μπαίνεις στα προσωπικά σου μηνύματα

Για ποιον γιατρό ρωτάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου γεια σαςςςςςςςςςς. Φευγω ταξίδι κ μπηκα μισο λεπτακι να σας τα πω στα γρήγορα. Ολα καλά με τα ζουζούνια τα ειδα χθες κ μαλιστα γινόταν ο κακός χαμός απο τις κλωτσιές. Μεγαλώνουν κανονικότατα κ απο τις μετρήσεις που εκανε ο γιατρος στο μηριαίο οστό κ υψος και γενικα ολα δειχνουν οτι ειναι οπως πρεπει να ειναι ενα κανονικό μωρακι στην εβδομάδα που διανύουμε. Μου ειπε οτι τις περισσοτερες φορές τα διδυμάκια ειναι μικρότερα λίγο αλλα εκτος του οτι συμβαδίζουν κ εχουν τις ιδιες μετρήσεις ειναι οπως κ αν ηταν ενα μωρό.

Πολύ ζωηρουλια μιλάμε κ αυτο που ηταν απο πάνω το ειχε ξεπατώσει στις κλωτσιές το απο κάτω αφου του λέω του γιατρού γιατρέ θα μου το ξεκουτιάνει το αλλο το κακομοιρο να ξερουμε ποιο ειναι ποιο για να ξερει μετα το αλλο να του τις βρέξει αφου γεννηθεί τουλαχιστον.

Το ενα σιγουρα αγορι κ το αλλο μαλλον αλλα δεν μας εκανε την τιμή χθες να κάτσει εστω κ λιγο φρόνιμο μιας κ ηταν σε τετοια θέση που οση ωρα κ να το ψάχναμε δεν θα βλέπαμε τιποτα.

Σήμερα παω να κάνω εξετάσεις αιματολογικές κ παραλληλα μου ειπε κ για μια πρώτη καμπύλη ζαχάρου. Στην κόρη μου δεν ειχα κάνει αλλα αυτος μου ειπε οτι ειναι απαραιτητο για να εχουμε 100%το κεφάλι μας ήσυχο.

Δεν ξέρω αν θα την κάνω αυτη σημερα μιας κ δεν μπορώ να περιμένω μια ωρα στο μικροβιολογικό για να μου κάνουν την λήψη οπότε αν ειναι θα την αφήσω να την κάνω αυριο εδώ.

Επίσης μου ειπε ο γιατρός να ξαναπάω να μου ρίξει μια γρήγορη ματιά μήπως μας κανει την τιμή κ το αλλο να δουμε δυο λεπτάκια τι ειναι τελικά κ ν αφησει τα κρυφτουλια.

Αυτά τα νέα μας. Σας κούρασα. Φιλακιαααααααα τα λεμε το βραδάκι που θα εχω νεότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τί κάνετε διδυμομανούλες, τί κάνουν τα μωράκια? τα δικά μου πολύ ζωηρά, πάει η κλωτσιά σύννεφο!!!

marsoupilami καλύτερα να ρωτησεις το γιατρό αν και δε νομίζω να είναι τίποτα. κι εγω είχα ανησυχήσει γιατί είχα κάτι περίεργα φουσκώματα και ταυτόχρονα σκλήραινε και η κοιλιά αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι τα μωράκια. οι συσπάσεις όπως μου εξήγησε γίνονται σε ολόκληρη ή σε μεγάλο μέρος της μήτρας, τα γρουμπουλάκια είναι τα μωρά. μου έδωσε βέβαια προλήπτικά μαγνήσιο.

τώρα σχετικά με τα καροτσάκια. έχω αρχίσει έρευνα αγοράς. βρήκα το δικό μας σε μαγαζί και από κοντά μου φάνηκε πολύ όμορφο αλλά αρκετά μικρό. νομίζω ότι μόλις μεγαλώσουν λίγο θα είναι πολύ στριμωγμένα. γενικά άλλα καροτσάκια μου φάνηκαν πολύ μικρά, όπως το maklaren και άλλα όπως τα τρίροδα, πολύ μεγάλα! δύσκολη υπόθεση το καροτσάκι διδύμων. πρέπει να μην είναι πολύ μεγάλα αλλά να είναι πολύ ευκίνητα με καλές ρόδες γιατί αλλιώς δεν θα μπορούμε να τα κουνήσουμε! μου άρεσε το peg perego που είχε μέτριο μέγεθος αλλά είναι από 3 μηνών και το TFK. δεν είναι πολύ διαδεδομένη μάρκα ακόμη στην ελλάδα αλλά μου φάνηκε πολύ ωραίο. μέτριο μέγεθος και πολύ ευκίνητο αλλά πανάκριβο, 600 ευρώ με την έκπτωση. παίρνει και καθισματάκι αυτοκινήτου-πορτ μπεμπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσάκιααααααααα τελικά παραμένουμε στα δυο αγόρια. Μια χαρά τα μωρούλια μου κ με μια πρώτη ερώτηση που έκανα σημερα στον γιατρό μου ειπε οτι αν παμε οπως παμε μεχρι τωρα δεν θα χρειαστει να τα παρουμε 36 εβδομάδων αλλα θα πάμε κανονικά. Ειναι πολύ αισιόδοξος μιας κ ειναι ολα αψογα μεχρι ώρας. Τελειααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gianna83, καλημέρα! Κι εμένα η γιατρός μου είπε ότι τα μωρά δεν έχουν πολύ χώρο. Είμαι στην 22η βδομάδα και ζυγίζουν 353 και 380γρ. αντίστοιχα. Ωστόσο είπε ότι η κοιλιά μου είναι πολύ μεγαλύτερη από την ηλικία κύησης, αν κι έχω πάρει μόνο 5 κιλά μέχρι τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια. ! Ερώτηση!! είμαι στην 11 εβδομάδα, είχα παει την προυγούμενη βδομαδα για ενα υπερυχο να δω τι γίνετε...και το ένα φαινοταν κανονικα..ξεχωριζε! το αλλο..δεν το διεκρινα..ειναι φυσιολογικο αυτό??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλίτσες!!!!! Τι κάνετε???

Εγώ χθες ονειρεύθηκα τα πανέμορφα κοριτσάκια μου!!!! Τι τέλειο όνειρο!!! Ας βγει αληθινό, Θεούλη μου!!! Εδώ και κάμποσες μέρες έχω μια αναστάτωση, μια ανησυχία ... ανεξήγητη ... με έχουν πιάσει φοβίες και άγχος ... ουφφφφ!!! Κρίμα να μην μπορούμε να ηρεμήσουμε και να απολαύσουμε αυτή την περίοδο ... δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ, είμαι υπερκινητική, νιώθω ταχυκαρδίες και έχω και κάτι ψιλοενοχλήσεις στην κοιλιά μου ... Γιατί δεν έχω νιώσει τα μωράκια μου????? Γιατι δεν μου δίνουν μια κλωτσίτσα και εμένα να ηρεμήσω ... Ακούω όλες τις κοπέλες να τα ακουν και εγώ ακόμα τίποτα!!! Θα σκάσω ... Σήμερα έχω από το πρωί με το στηθοσκόπιο από το πιεσόμετρο και προσπαθώ να εντοπίσω τις καρδούλες τους, να ακούσω τις καρδούλες τους ... αλλά και εκεί τίποτα ... Γιατί??? Ραντεβού με τον γιατρό έχω σε μια βδομάδα ...

Χαρά, τι εννοείς δεν μπορούσες να διακρίνεις το ένα??? να φανεί ολόκληρο μωράκι??? Η αλήθεια είναι πως τα καημενούλια μας είναι πολύ στριμωγμένα - και τα δικά μου στους υπερήχους όλο σπρώχνονται, εκεί που βλέπαμε το ένα, τσουπ πεταγόταν το άλλο!!!!!! Μην σε ανησυχεί αυτό, σημασία έχει να βλέπει ο γιατρός αυτά που πρέπει να βλέπει!!!!

Εμένα ο γιατρός ακόμα δεν μου έχει μετρήσει το βάρος τους ... γιατί???

Ζετουλα, από που έβγαλε ο γιατρός σου το συμπέρασμα ότι θα γεννήσεις ακόμα και μετά την 36η εβδομάδα??? Τι βλέπει?? Τι εξετάζει??? Εμένα ο δικός μου ακόμα δεν μου λέει τίποτα ... μάλιστα μου λέει ότι τον τελευταίο καιρό θα με πάει βδομάδα - βδομάδα, και γνωρίζω ότι γνωρίζει από δίδυμα και τρίδυμα, έχει εμπειρία ... γιατί με φοβίζει τόσο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...