Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia?


gianna83

Recommended Posts

DIOSA έγραψε:

Γεια σας διδυμομανούλες...

Τι κάνετε σήμερα ελπίζω όλες να είστε καλά.. και περαστικά σε όσες έχουν παραπονάκια...

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν παίρνετε συμπληρώματα (σίδηρος κ.τ.λ)

Και αν όχι απο την αρχή αν χρειάστηκε να πάρετε στην πορεία..

Και επίσης την 12η εβδομάδα που πήγατε για αυχενική τι ακριβώς κάνατε..

Στις 11/02 θα πάω για αυχενική και ανυπομονώ να δω τι θα γίνει.

Σας ευχαριστώ.

(Εγώ κλωτσιές δεν νιώθω ακόμα :unsure: αλλά νιώθω κάτι σαν να χτυπάει η φλέβα, όπως π.χ. όταν παίζει το μάτι :) )

Μετα τους 2,5 μηνες αρχισα το σίδηρο, στον 3ο το μαγνησιο, στο 4ο ασβεστιο.

Η αυχενικη γινεται σε ειδικό υπέρηχο, απο γιατρό ειδικευμενο σε αυτούς τους υπέρηχους (δεν την κάνουν όλοι), και βλεπουνε την αναπτυξη των οργανων των μωρων, τα μετράνε, μετράνε το ρινικό οστό και το υγρό στον αυχένα. Όλα αυτά, σε συνδιασμό μα μια αιματολογικη, εξεταση και βγαινουν τα ποσοστα στο τελος

Με το καλό η αυχενική σου! Καλά αποτελέσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ Πίτερ Παν... Χθές έκανα αιματολογική και ο μικροβιολόγος είπε ότι απο σίδηρο είμαι φούλ και δεν χρείαζεται να πάρω συμπλήρωμα... και γενικώς όλη η εικόνα που δείνει η εξέταση είναι πολύ καλή... Η γυναικολόγος μου δεν τα είδε ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diosa εγώ ξεκίνησα σίδηρο την 14η εβδομάδα (αργά αν σκεφτεις ότι ο αιματοκρίτης μου ήδη είχε φτάσει 30), ασβέστιο και μαγνήσιο πριν λίγες μέρες, την 18η εβδομάδα. η αυχενική είναι όπως λέει η ΠητερΠαν. με το καλό!

ΠητερΠαν πώς είσαι? σε ποία εβδομάδα είσαι τώρα? είδα ότι έκανες και αρκετά ψώνια, τέλεια! κι εγω ανυπομονώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aliky πριν την εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης σου συνήθως πόσο ήτανε?

Εμένα (επειδή είμαι εθελόντρια και τον μετρούσαν κάθε φορά)τα τελευταία 5-6 χρόνια κάτω απο 45-46 δεν ήταν ποτέ... Μήπως παίζει ρόλο και αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος και έκανα εξατάσεις είχα 38. λογικά παίζει ρόλο και πόσο είχες πριν, αν έχεις πολύ δεν πέφτει τόσο γρήγορα. τώρα παίρνω 2 χάπια σίδηρο, ελπίζω να έχει ανλεει λίγο γιατί αν συνεχίσω έτσι θα καταλήξω φαλακρή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω εχω γυρω στο 30-31 σιδηρο τωρα κ ο ενας γιατρος μου λεει να παρω συμπλήρωμα ενω ο αλλος μου λεει οχι.

Δεν παιρνω ουτε μαγνήσιο ουτε ασβέστιο.

Εγω θα τα ξαναδω το Σαββατο 13 Φεβρουαριου αποκριατικα. Ελπιζω να ναι καλά κ εχω μεγάλη αγωνια. Απλα καταλαβαινω το ενα δηλαδη χτυπαει σε μια μερια ελπιζω να ναι κ τα δυο ζουζουνια μου καλααααααα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου...τι μου κανετε???εγω ειμαι πτωμα σημερα...αυριο θα κανω τελικα την αυχενικη...μου ειπε καλυτερα τωρα και ετσι και αλιως την 14η εβδομαδα θα ξαναπαω στον θειο μου να μου ξανακανει...!!!!εσεις??τα μωρακια σας καλα ειναι??φιλακια δωστε τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσιααααααα αντε katekargi κανονισε περιμενουμε νεα σου.

new mammy εγω δεν το εχω ψαξει ακομα γιατι στην μικρη δεν ειχα κρατησει. Το ψιλομετανιωσα βεβαια αλλα τωρα το σκεφτομαι κ θελω οταν θα ερθω ΑΘΉΝΑ για την β επιπεδου να το συζητήσω με τον γιατρο μου οπως κ για τον φυσιολογικό τοκετο η αν ειναι καισαρική ολική η επισκλυριδιο κ αλλα τετοια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia!!!!!!!1ti kanete?

katekargi perimenoume ta nea sou gia tin auxeniki!

koritsia milisa me mia thia mou stin agglia kai tha mou stili to telio karotsaki,stixizi 300 lires agglias mazi me tin metafora diladi kapou 342 euro nomizo!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου....!!!!ειμαι παρα μα παρα μα παρα πολυ χαρουμενηηηηηηηηη...πηγαμε πρωι πρωι και την καναμε την αυχενικη μας...ειναι πολυ καλα τα ζουζουνακια μου...μας ειπε οτι ειναι πολυ νωρις να δει το φυλλο αλλα μαλλον ειναι κοριτσακια...θα το δουμε και την επομενη φορα για να ειμαστε πιο σιγουροι...!!!μας εβαλε και ξανακουσαμε τις καρδουλες και σιγκινηθηκαμε παρα πολυ...ειναι σαν 2 μιρκουλικα μωρακιαααααα!!!παθαμε την πλακα μας...ανυπομονουμε τωρα για τον επομενο υπερηχοοοοο!!!!!φιλακια κουκλιτσες μου θα τα πουμε...πρπει να μαγειρεψω γιατι ολη μερα χαζευαμε τις φοτο τους...μπορει να μπω πιο απογευμα να τα πουμε!!!!!!φιλακια στις κοιλιτσες σας....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα.

εγω σημερα εχω απιστευτα νευα χωρις κανενα λογο φυσικα.με ενοχλουν τα παντα.ο αντρας μου μου ζητησε να φτιαξω κοτοσουπα να φαμε πολυ απλο δηλαδη κ μου ηρθε να του πω την τελευταια πρωτη.τι πραγμα κ αυτο με τα νευρα.αν και ξερεις οτι ειναι καθαρα ορμονικο ειναι ανεξελεγκτο ρε παιδι μου.

ουφ,ελπιζω να ηρεμησω συντομα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο κοριτσακι πολυ χαρηκα που ηταν καλη η αυχενική σας. Αντε κ αν θελετε κοριτσακια να δειτε στον επομενο υπερηχο κοριτσακιααααααα.

Λιονταρακι μου μην ανησυχείς δυστηχώς η εγκυμοσύνη κανει διαφορες διακυμάνσεις. Κ ιδίως στην ψυχολογία. Εγω την μία ειμαι πεσμένη κ την αλλη ειμαι στα πάνω μου. Και συχνά πυκνά εχω κ τα νευρα μου αλλα τι να κανουμε φαση ειναι κ αυτή κ θα περάσει. Κουραγιοοοοοοοοοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ ζετουλα μου...!!δεν εχουμε προτιμηση στο φυλλο..ειναι τα πρωτα τσαχπινογαργαλιαρικα νινακια μας και δεν μας νοιαζει...εχουμε σκεφτει και τα ονοματα τους αναλογα το φυλλο τους...αν ειναι κοριτσαρες θα τις βγαλουμε Αιμιλια και Ναταλια...αν ειναι μεμπαροι θα τους βγαλουμε Μιχαλη και Δημητρη...!!!!!!!!!

οσο για την ψυχολογια..και εγω αυτα παθαινω...ειδικα χθες ειχα τοοοσααα νευρα...δεν φανταζεστε...αφου λεω παει..στο τελος θα με αφησει ο καλος μου...αλλα μετα μου περναει και ολα μελι γαλα...ειναι σαν οταν περιμενα περιοδο και ειχα πολλα νευρακια...οι ορμονες φταινε κοριτσακια...αυτες πρεπει να κινηγησουμεεεεεεε!!!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακιααααα. Σας εχω πρήξει αλλα αντε να ερθει το επομενο Σαβατο 13 να δω τα νινακια μου γιατι θα τρελαθωωωωωωωωω.

Σημερα θα παω σε μια γνωστή η οποια μου χαρίζει καροτσι (δευτερο χαχα) για τα διδυμακια μου καινουριο αχρησιμοποιητο γιατι εμενε μακρια κ το εβαλε μονο κανα δυο φορες μες στο σπιτι για να τα κοιμησει. Μαζευω λιγο λιγο λιγο τα χοντρά. Ετσι κ αλλιως τις προικες τους κ αυτα θα τους τα παρω τελευταια στιγμη να ειμαι κ σιγουρη για το φύλλο. Αχ αγωνιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε αντε ζετουλα με το καλο να κανεις τν υπερηχο να τα δεις τα μικρουλακια σου...κοτζαμαν παιδακια θα εχουν γινει τωρα..χιχιχιχ!!!!!!

θα μαθεις σιγουρα το φυλλο τοτε ε????ωραιαααα..κα εγω ανυπομονω να παω να τα ξαναδωωωω..ειμαι μια τρελη χαζομαμα το ξερω και το χαιρομαι..χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ναι κοριτσακι εχω αγωνία να δω αν ειναι καλά κ δεν σου κρύβω οτι ανυπομονώ να δώ και το φύλλο. Ναι μωρε τα ζουζουνάκια μου θα χουν μεγαλώσει τωρα. Αντε να περασουν οι μέρες. Νομιζω οτι ολες ειμαστε χαζομαμαδες κ εχουμε χαζεψειιιιιιιιιι με την καλη εννοια παντα ε? μην παρεξηγηθώ κιολας μ αυτα που βλεπω εδω μέσα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγα μην σε παρεξηγησουμε κιολας...χαζουλα ε χαζουλα(με την καλη εννοια και εγω χιχιχι)να σε ρψτησω κατι (εχω ανοιξει και θεμα) ειμαι με την κολλητη μου σπιτι και ενω περιμενε να αδιαθετησει σημερα δεν αδιαθετησε..επισης ειχε επαφες τις γονιμες μερες(το νιωθει οποτε χει ωορρηξια)ομως ενω ολες τις προηγουμενες φορες που αδιαθετουσε ειχε πονακια χαμηλα και στη μεση αυτη τη φορα δεν εχει καθολου..μονο πρισμενο στηθος..αχ λες να ειναι???το θελει τοσο μα τοσο πολυ!!!ειπαμε να κανει σε 2-3 μερες χοριακη αλλα δεν ξερω τι να την συμβουλεψω..βλεπεις εγω ειχα πονακια και ολο ελεγα θα μου ερθει..σε τετοιο βαθμο...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα να δεις τιποτα δεν ειναι απολυτο αλλα το οτι καταλαβαινει την ωορηξία της ειναι πολύ σημαντικό. Εγω στην μικρή ημουνα σιγουρη οτι ημουνα εγκυος ενω τωρα χτυπιομουνα κ παρολο που ειχα καθυστερηση λεω οχι δεν ειμαι με καμια Παναγία. Ημουνα 100% σιγουρη οτι δεν ημουν εγκυος .

Παρεπιπτοντως ουτε εγω ειχα πονακια ουτε καν το στηθος μου. Ευχομαι να ειναι εγκυουλα αφου το θελει κ να πανε ολα καλα κ να αποκτησει ενα πανεμορφο μωρουλινακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστει και χοροπηδαει απο την χαρα της....καλε της λεω μην χοροπηδας...εκει αυτη..χαχαχαχα

θα κανει χοριακη σε 2-3 μερες και θα λυθει το μυστηριο..εντωμεταξυ δεν λεει τιποτα στον αντρα της..θελει να του κανει εκπληξη αν ειναι...εγω θα τραβηξω το λουκι εγκυος γυναικα και θα τρεχω στο μητερα να κανει χοριακη..ασε που θα την ακουσει ολοοοοο το μητερα...φοβαται και τις βελονες....!!!Σε ευχαιστω πολυ ζετουλα για ολα...θα σε αφησω ομως γιατι ειναι εδω και το μικρο ανιψακι και εχεις αρχισει και γκρινιαζει..μου εχει φερει το μπολακι του και μου λεει καταλινα μαμ μαμ...ελα σεια σηκωωωωωωω!!!!χαχαχαχα παω παω γιατι θα μας φαει στο τελοςςςς

Φιλακιαααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μέλλουσες διδυμομανούλες!!! Πως νιώθετε αυτήν την βροχερή Κυριακή???

Εγώ έχω καταντήσει έγκλειστη μέσα στο ίδιο μου το σπίτι!!! Ελπίζω να φτιάξει λιγουλάκι ο καιρός για να κάνω και εγώ καμιά βολτούλα!!! Διότι με αυτό το κρύο, στο μπαλκόνι να βγω αμέσως με πιάνει το αυχενικό μου και υποφέρω από πονοκεφάλους ... Την Τετάρτη θα πάμε στον γιατρό!!! Γιούπιιιιιιι!!! Ζούμε για αυτούς τους υπέρηχους!!! Έχω και τον άντρα μου που με τρελαίνει ... όλο που λέει τι θα κάνουμε με τα μωράκια μας όταν θα τα έχουμε στο σπίτι και με ξεσηκώνει!!! "Θα κοιμούνται στα καλαθάκια ... θα τους φτιάχνουμε γαλατάκι στο μπιμπερό ... θα τα κάνουμε μπανάκι ... θα τους αλλάζουμε πάνες ... θα τα βάζουμε στο κρεβατάκι μας και θα παίζουμε ..." πόσο να αντέξωωωωωωω!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα εμενα απο την αλλη μου λεει κοιμησου τωρα οσο προλαβαινεις γιατι μετα θα χουμε τα μωρά κ τα μωρά θα ξυπνάνε κ την "μεγάλη" κ τρεχατε ποδαράκια μου μετα

Τελικα μου χαρισαν ενα ωραιοτατο αχρησιμοποιητο mclaren

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα, κοριτσάκι, έχει ξετρελαθεί και δεν μπορώ να τον μαζέψω με τίποτα!!! Δυσκολευθήκαμε τόσο να πετύχουμε μία εγκυμοσύνη, ο πόνος ήταν δυσβάσταχτος εκείνες τις εποχές που πλέον του βγαίνει σε ασυγκράτητη χαρά!!! Το ίδιο φυσικά νιώθω και εγώ!!! Αφού όλο με ρωτάει "πότε θα τα ακούσουμε", βάζει το χέρι του πάνω στην κοιλιά μου και περιμένει ... χθες μάλιστα του είπα ότι τον πρώτο καιρό θα τα καταλαβαίνω μόνο εγώ εσωτερικά, ενώ αυτός θα αρχίσει να τα νιώθει όταν μεγαλώσουν και απογοητεύθηκε τόσο πολύ .... πάντως είναι αλήθεια αυτό που λέω???? δεν το έχω διαβάσει ή ακούσει, απλά με την λογική μου το λέω ... έτσι είναι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...