Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia?


gianna83

Recommended Posts

η μανα μου κοντα αλλα επειδη εχουμε μαγαζί εχει χωθει στο μαγαζί η κακομοιρα κ ετσι δεν της μενει κ πολυς χρόνος

η πεθερα περα βρεχει ειναι τυπος του καφέ κ της βόλτας με λιγα λογια της καλοπέρασης κ επειδη τα ειχαμε τσουγκρίσει το καλοκαιρι τωρα ειμαστε ακομα χειρότερα. Κ ολα αυτα επειδη εγω δεν θελω να υποκρίνομαι. Δεν θελω να ειμαι αναγκασμένη να παίρνω καποιον τηλεφωνο αν δεν το αισθανομαι. Προτιμώ να ειμαι ντόμπρα. Ε η πεθερα δεν το δεχεται αυτο. Απο οτι λεει μεχρι τωρα προτιμάει να την γλύφουν κ ας μην το αισθανονται. Εγω δεν ειμαι ετσι δυστηχώς. Με βοηθάει μονο αν της το ζητήσω κ πρεπει να την πετύχω στην καλή της κ να μην την εχει χωσει η αλλη νύφη. Τελος πάντων γι αυτο ειμαι μόνη μου. Μετα κλαψτε με που θα ερθουν κ τα διδυμακια με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αχ κοριτσακι εισαι τυχερή λοιπον με την πεθερά. Κ εγω δεν ειχα προβλημα ιδιαιτερο ξαφνικά βγηκαν καποιες παραξενιές κ ψιλοκακίες που δεν θέλω ν αναλύσω. Βασικά ειναι καλό το οτι ειμαι δυναμική αλλα ακριβώς επειδη ειμαι δυναμική δεν υπολογιζει κανενας οτι ειμαι εγκυος. Τι να πώ

καλύτερα να μην βασίζομαι σε κανέναν. Απλά εστω μετα την γέννα θα αναγκαστώ να της ζητήσω να με βοηθήσει λιγο δηλαδη επειδη θα ειναι καλοκαίρι να ερχεται εστω δυο φορες την εβδομάδα να καθεται μια ωριτσα με τα διδυμα την ωρα που θα κοιμουνται για να πηγαινω την μικρή για μπάνιο ετσι ωστε να μην αισθάνεται παραμελημένη.

Τελος πάντων μια συμβουλή κοριτσακια μου. Οσες εχετε βοηθεια εκμεταλευτειτε την οσο μπορειτε. Η εγκυμοσύνη ειναι η ωραιοτερη περιοδος στην ζωή μιας γυναικας. Εγω κ στην κορη μου οταν ημουν εγκυος δουλευα μεχρι το τέλος κ ετοιμαζα κ το σπιτι για βαψιμο μετακομιζα επιπλα κ τα λοιπά. Ετσι οταν γεννησα σκεφτομουν καμια φορά οτι ουσιαστικά δεν απολαυσα την εκγυμοσύνη μου οσο έπρεπε. Γι αυτο σας λέω κοιταξτε να το εκμεταλευτειτε οσο μπορείτε. Μετα θα κουραστούμε ετσι κ αλλιώς με τα ζουζούνια μας αλλα ας απολαυσουμε αυτην την ομορφη περιοδο. Ακομα κ εγω που γκρινιαζω οτι δεν μπορώ κ δεν προλαβαινω. Χαχα

Συγνωμη που σας επρηξα παλιιιιιιιιιιιιι εχω γινει πολυλογού μαλλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zetoula ego se auti tin fasi den xero ti exo pathi alla den thelo kanena sta podia mou oute episkepsis den xero ti exo pathi den imouna pote griniara panta mou arese to spiti mou na einai gemato apo kosmo ti na po... ormones einai autes!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακουσε κοριτσακι μου θα κανεις οτι σ ευχαριστεί. Θελεις να καθεσαι στο σπιτάκι σου κ να μην βλέπεις κανεναν? αυτο θα κανεις. Θελεις να βρεθεις με δικους σου ανθρωπους? αυτο θα κανεις. Κανε οτι σ ευχαριστεί μην καταπιεζεσαι. Ειναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη να αλλαζουν πολλαααααααα πραγματα. Εγω για παραδειγμα ημουν παντα νευρική αλλα ιδίως τωρα εχω γινει το κατι αλλο κ στην οδηγηση δεν το συζητώ μην με πειραξει κανεις αισθανομαι σαν νταλικέρης χαχα. Οι ορμονες μας κανουν ανω κατω αλλα σκεψου το στο κατω κατω ειναι η μονη φαση που ειμαστε δικαιολογημενες απολυτα να εχουμε αυτα τα σκαμπανεβασματα στην διαθεσή μας κ ετσι μην αισθανεσαι ασχημα. Θα περασει κ η γκρινια κ ολα. Μολις κρατησεις αγκαλια τους θησαυρους σου κ επανερθουν κ οι ορμονες ολα θα ναι αψογα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera manoules!!!!!!!!!!

ti mou kanete?apo krio pos pate stin ellada emeis edo xepagiasame!

na rotiso kati?o antras mou ton martio tha erthei thesaloniki mporo na taxidepso kai ego? thelo na paooooooooooooo kai ego :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες!!!!!!!!!!!!!

Καταρχήν Ζετούλα μην ανησυχείς για τα υγρά. :) Δεν έχεις δει ακόμα τίποτα. Μιλάμε ότι άλλαζα μέχρι και παντελόνι 3 φορές τη μέρα. Τα ρούχα της εγκυμοσύνης έχουν λιώσει από το πλύσιμο. Τα υγρά λοιπόν προέρχονται από τον κόλπο και οφείλονται στην προγεστερόνη την ορμόνη που συγκρατεί τα έμβρυα στη μήτρα και που στη δίδυμο κύηση εκκρίνεται στο ΦΟΥΛ.

Πονάκια χαμηλά θα έχετε συνεχώς γιατί η μήτρα ανοίγει απότομα ειδικά μετά την 18 εβδομάδα. Στην αρχή της κύησης είναι σαν έντονοι πόνοι περιόδου μετά είναι κανονικοί πόνοι. Τα εξογκώματα είναι τα μωρά, δεν είναι συσπάσεις σε καμία περίπτωση. Απλά όταν σπρώχνει ένα μωρό πχ το πόδι του η κοιλιά εκεί σφίγγεται και πονάει.

Οι συσπάσεις είναι κάτι με το οποίο θα μάθετε να ζήτε.... :S. Δεν σημαίνει ότι θα γεννήσετε ή θα χάσετε τα μωρά.

Το κόστος για τις πάνες που έγραψε κάποια, είναι υπερβολικό 700ευρώ το μήνα στα τρίδυμα. Εγώ, επειδή τα γράφω κιόλας, ξοδεύω 100ευρώ το μήνα σε πάνες για τα δίδυμα. Επειδή θηλάζω δεν αγοράζω καθόλου γάλα κι ακριβώς επειδή θηλάζω τα μωρά ενεργούνται 1 φορά στις 4 μέρες οπότε κάνω και οικονομία στα μωρομάντηλα ;) . Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν θηλάζω για οικονομία.

Το καρότσι που κοιτάτε είναι υπέροχο αλλά χωρίς τους υπνόσακκους είναι ένα συνηθισμένο καρότσι. Προσωπικά κοίταξα να είναι κάτι πολύ ελαφρύ γιατί και με δύο παιδιά επάνω δεν θα σπρώχνεται. Αν και μέχρι στιγμής τα έχω βγάλει ελάχιστες φορές έξω γιατί κάποιο από τα δύο συνήθως τσιρίζει.

Αυτά όλα σας τα γράφω από την εμπειρία μου για να μην παρεξηγηθώ κιόλας.

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!!!

το εχω ριξει στη ραπτικη!!!εραψα δυο ροζ σεντονακια κ πανω αποτυπωσα δυο πολυ ωραια σχεδιακια (ενα σκυλακι κ ενα γατακι) και θα τα κεντησω.θα γινουν κουκλιστικα!!!

οσο για τα υγρα εγω χρησιμοπιω μονιμα σερβιετακι τα οποια αλλαζω συνεχεια.πολλα υγρα οντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ frosobal υπερευχαριστουμε. Βρήκα τις πληροφοριες σου απιστευτα χρήσιμες. Εγω οπως σου ειπα κ στο πμ θελω οπωσδηποτε να θηλάσω. Οσο για καροτσι μου εδωσαν ενα κ τωρα θα μου χαρισουν αλλο ενα χιχι αρα νο εξοδα.

Να ρωτησω κατι ( σαν αρχαρια λες κ δεν εχω ξαναγεννησει αλλα...) ειμαι 15 εβδομάδων κ οπως σας εχω πει δεν βαζω τον κ..ο μου κατω αλλα θελω να ρωτησω υπαρχει κινδυνος να χασω τα μωρά μου? κοριτσια δεν αντεχω αλλο μεχρι το επομενο Σαββατο που θα παω να τα δώωωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διδυμομανούλες είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνετε, τις χρειαζόμαστε είδικά εμεις που είμαστε πρώτη φορά έγκυες!

πριν 4-5 μέρες είχα αρχίσει να καταλαβαίνω τα μωράκια, σαν μικρα χτυπηματάκια, σαν να χτυπάει φλέβα. επειδή ήταν πολύ λίγο όμως δεν ήμουν σίγουρη αλλά χθες σιγουρεύτηκα! καταλαβα κάτι σας φτερούγισμα και απαλά χτυπηματάκια αλλά για αρκετή ώρα!! δεν μπορούσα να κοιμηθώ μήπως το ξανακάνουν και το χάσω!τρελός ενθουσιασμός :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ''ΕΝΟΧΛΕΙ'' ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΛΩΤΣΙΑ!!!ΛΕΞΙΑ ΟΜΩΣ...ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΩ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΚΑΤΙ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ....ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΑΛΛΟ!!!!

frosobal ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!ΟΝΤΩΣ ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ....Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΙΔΥΜΩΝ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ-Α ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΣΑΣ?

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ?ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ Κ.ΟΜΗΡΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΧ.10 ΦΙΛΕΣ Κ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ....ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ?ΕΧΟΥΜΕ Κ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ!!!!ΤΙ ΛΕΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ''ΕΝΟΧΛΕΙ'' ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΛΩΤΣΙΑ!!!ΛΕΞΙΑ ΟΜΩΣ...ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΩ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΚΑΤΙ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ....ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΑΛΛΟ!!!!

frosobal ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!ΟΝΤΩΣ ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ....Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΙΔΥΜΩΝ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ-Α ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΣΑΣ?

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ?ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ Κ.ΟΜΗΡΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΧ.10 ΦΙΛΕΣ Κ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ....ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ?ΕΧΟΥΜΕ Κ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ!!!!ΤΙ ΛΕΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ''ΕΝΟΧΛΕΙ'' ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΛΩΤΣΙΑ!!!ΛΕΞΙΑ ΟΜΩΣ...ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΩ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΚΑΤΙ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ....ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΑΛΛΟ!!!!

frosobal ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!!ΟΝΤΩΣ ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ.ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ....Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΙΔΥΜΩΝ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ-Α ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΣΑΣ?

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ?ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ Κ.ΟΜΗΡΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΧ.10 ΦΙΛΕΣ Κ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ....ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ?ΕΧΟΥΜΕ Κ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ!!!!ΤΙ ΛΕΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kleoxx! λες? :laugh: :laugh: :laugh:

οι απεγνωσμενες διδυμομανουλες σε συνεργασια με τον Ομηρολη!

το καροτσι αυτο by the way εμαθα ζυγιζει 11,5 κιλα

κοριτσια με κλωτσανε τωρα που σας γραφω!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια ειναι τελειοοοοοοοοοοοοοο. Εγω παρολο που ειναι νωρις μαλλον τα καταλαβαινω αλλα ισως ειναι επειδη ειναι δευτερη εγκυμοσυνη κ παλι με ψιλοαμφιβολια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσακια μου τι κανετε που χαθήκατεεεεεεεεεε?????????

μπηκα στο θεματακι με τις διδυμομανουλες να απαντήσω κ μ επιασε μαυρη απελπισία. Λοιπον οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος σε διδυμα οπως ξαναειπα μιας κ δεν το περιμενα καν να ειμαι εγκυος επεσε ο ουρανος να με πλακώσει. Μετα τα σκεφτικα πολύ πιο ψυχραιμα τα πραγματα κ λεω τελεια ολα θα πανε καλά θα τα καταφερω κ θα χω 3 παιδακια κοντα κοντα που θα παιζουν στην αυλή κ θα τα βλεπω κ θα γεμιζει η καρδια μου αγαπη κ περιφάνια. Διαβασα για τις κοπελες οτι δεν προλαβαινουν να βγουν εξω οτι δεν προλαβαινουν να πανε πουθενα κ να κανουν τιποτα κ ψιλοανχωθηκα. Μετα λεω παλι αντε βρε στο χερι μας ειναι. Δεν εχω ψευδαισθησεις. Ξερω οτι στην αρχη θα ναι πολύ δυσκολα αλλα δεν θα το βαλω κατω. Μ αρεσει να βγαινω εξω κ να πηγαινω για περπατημα κ τετοια. Θα τα βολεψω κ θα τα καταφερω να πηγαινω ετσι ωστε να μαθουν κ τα μικρουλια μου. Οπως πηγαινα κ με την μπεμπουλα μου. Ολα θεμα χαρακτηρα ειναι πιστευω αν μου μενει μια ωρα θα πηγαινω μια ωρα. Κ οπως ξαναειπα δεν εχω βοήθεια αλλα ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ. Μια φιλη μου διδυμομανουλα μου ειπε οτι αν θηλασεις αποκλειστικά ολα τα μπορείς. Ετσι εκανα κ με την κορη μου την θηλαζα αποκλειστικά κ πηγαινα οπου ηθελα χωρις ανχος απο την αρχη. sorry που σας κουρασα παλιιιιιιιιιιι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΠΗΓΑΜΕ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ. ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ. ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΓΕ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΙΤΟΡ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟ ΡΩΤΑΓΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΑΦΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ. ΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλημέρα στις κοιλίτσες σας??? Πως πάτε???

Εγώ φουσκώνωωωωωωωωω!!!! Τούρλα η κοιλιά ... για να σηκωθώ αν είμαι ξαπλωμένη (αν δεν υπάρχει άνθρωπος να με τραβήξει από τα χέρια σιγά σιγά ...) κάνω μισή ώρα ... ουφφφφ ... χώρια η κούραση, 5 λεπτά περπατάω και λαχανιάζω λες και έκανα μαραθωνόδρομος!!! Και τα κιλά γίναν 5 ... μπορεί και 5μιση ... γκρρρρρ ... Σήμερα 16 εβδομάδων!!!! Την Τετάρτη θα πάω στον γιατρό!!!! Άντεεεεεεεε!!!!! Πάντως είμαστε ξετρελαμένοι!!! Επίσης πέρασα και ένα περιστατικό με σπασμούς εντέρου ... ωραία εμπειρία και αυτή!!! ευτυχώς κράτησε μόνο δυο μέρες ... μετά μου πέρασε με σπασμολυτικά!!! Ακόμα έχω τρομερές ταχυκαρδίες ... επίσης νιώθω να με πονάνε τα πνευμόνια μου (ιδίως όταν τρώω - πως νιώθεις όταν έχεις κρύωμα, έτσι ...) Και φυσικά με ταλαιπωρεί και το πρόβλημα με τους ατελείωτους αυχενικούς πονοκεφάλους!!!! Κατά τ' άλλα, καλάααααα!!!!! χιχιχι!!!!

Πάντως εγώ για μετά ... αισθάνομαι πολύ αισιόδοξη, νιώθω ότι θα τα καταφέρω μια χαρά!!! Έχω βέβαια βοήθεια από τους γονείς μου - είναι πολύ σημαντικό και αυτό, αλλά- πέρα από αυτό - αισθάνομαι ότι θα είμαι άξια μανούλα και ότι θα τα βάλω όλα σε μια τάξη ... ίσως επειδή έτσι ήμουν πάντα!!! Τι να πω!!! Ανυπομονούμε όμως σαν τρελοί!!! Δεν ξέρω αν αργότερα θα αναπολώ την περίοδο της εγκυμοσύνης, πάντως τώρα λυσσάμε να αγκαλιάσουμε τα μωράκια μας!!!

Ααααααα, ακόμα δεν έχω νιώσει τα μωράκια ... εσείς πότε τα νιώσατε??? Μάλλον έχουν βρει πολύ χώρο μέσα σε αυτήν την τεράστια κοιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marsoupilami! που χαθηκες? αλλα με ολα αυτα που περασες σε καταλαβαινω!

περαστικα να ειναι!

και για τα μωρακια σου μην ανησυχεις θα την ακουσεις και εσυ την κλωτσια και θα παθεις πλακα!!!!!!!!!!!!

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κι από μενα κοριτσάκια!

marsoupilami μου εγώ ένιωσα κάτι τη μέρα που έκλεινα τη 17η εβδομάδα, χωρίς να είμαι σίγουρη ότι ήταν τα μωράκια. ένιωθα κάτι σαν να χτυπάει φλέβα και μικρά φτερουγίσματα.ακριβώς μια εβδομάδα μετά ένιωσα την πρώτη μου κλωτσιά, στο τέλος της 18ης. σύντομα θα έρθει κι η σερά σου και θα πάθεις πλάκα!!!ένιωσα πολύ περίφανη μου τα μικρά μου μεγάλωσαν τόσο και μπορούν και κλωτσάνε!!

με την κοιλιά μου συμβαίνει κατι περίεργο, δεν μεγαλώνει με το ρυθμό που μεγάλωνε στις αρχέ του 4ου. εδω και 2 βδομάδες είναι ίδια. επειδή όλοι μου έλεγαν "καλά, από προχθες που σε είδε μεγάλωσε κι άλλο" ξεκίνησα να τη μετράω (ψωνάρα εεε?) από περιέργεια και εδω και 2 βδομάδες είναι ακριβώς ίδια! αν δεν είχα πάει στο γιατρό να δω ότι τα μωράκια μεγαλώνουν κανονικά θα με έιχε φάει το άγχος!

κι εγω είμαι πολύ αισιόδοξη για μετά, το θέλω τόσο πολύ που νομίζω ότι θα τα καταφέρω τέλεια!εχω αρκετό κόσμο βέβαια, γονείς και πεθερικά αλλά ο στόχος είναι να τα καταφέρουμε μόνοι μας, εγω κι ο άντρας μου, γιατί δε μου αρέσει να έχω πολύ κόσμο μεσ΄ το σπίτι και ο καθένας να λεει τη γνώμη του για τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας διδυμομανούλες...

Τι κάνετε σήμερα ελπίζω όλες να είστε καλά.. και περαστικά σε όσες έχουν παραπονάκια...

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν παίρνετε συμπληρώματα (σίδηρος κ.τ.λ)

Και αν όχι απο την αρχή αν χρειάστηκε να πάρετε στην πορεία..

Και επίσης την 12η εβδομάδα που πήγατε για αυχενική τι ακριβώς κάνατε..

Στις 11/02 θα πάω για αυχενική και ανυπομονώ να δω τι θα γίνει.

Σας ευχαριστώ.

(Εγώ κλωτσιές δεν νιώθω ακόμα :unsure: αλλά νιώθω κάτι σαν να χτυπάει η φλέβα, όπως π.χ. όταν παίζει το μάτι :) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
    • αν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες!
    • Συμφωνώ κ γω με τα κορίτσια πως καλό θα ήταν να ξεκινάς 9η μέρα τα τεστ κ εάν δεις να σκουραινει καλό θα ήταν εκείνες τις μέρες να κανεις 2 τεστ ένα μεσημέρι κ ένα αργά το απόγευμα. Εγώ βρίσκω ωορρηξία συνήθως απόγευμα κ την επόμενη το πρωί είναι πάλι αχνό. Τώρα με κύκλο 26 ημερών θεωρητικά η ωορρηξία σου γίνεται 12η μέρα. Εκτός αν έχεις ωχρινικη φάση 12 ημερών αντί για 14 που κ πάλι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μόνο με τα τεστ θα το δεις αυτό ή με παρακολούθηση ωορρηξίας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...