Μετάβαση σε περιεχόμενο

σκεφτομαι να κοψω το θηλασμο , τι να κανω??


Recommended Posts

ναι αυτο ακριβως

νομιζω πως εχω ψιλοκουραστει

αλλα δεν ξερω αν τελικα φταιει αυτο η οχι

η μικρη ξυπναει συνεχως το βραδυ

ολη μερα κοιμαται πολυ λιγο

σιγουρα της δινω οτι καλυτερο μεχρι τωρα που θηλαζει αποκλειστικα διοτι δεν τρωει και τιποτα αλλο

9 μηνες ομως εχω να κοιμηθω

θα μου πειτε αν το κοψω θα κοιμηθω

δεν ξερω

εκτος αυτου συνεχως και μεσα στη μερα θελει στηθος

ενω πχ την θηλαζω στις 6 και ερχεται παρεα στο σπιτι στις 6,20 η μικρη παλι στηθος

στις 6,45 το ιδιο

μηπως αν αποθηλασω σιγα σιγα σταματησει και αυτο ρε κοριτσια

δεν ειμαι καλα και μου φταινε τα παντα

βεβαια απο την αλλη χαιρομαι παρα πολυ για το οτι θηλαζω και αυτο το αισθημα την ωρα του θηλασμου δεν συγκρινεται με τιποτα

και γιαυτο κανω και υπομονη μεχρι τωρα

τι να κανω?

ειμαι σε απογνωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγα μην εισαι σε απογνωση ! Ηρεμια ...

Κοιτα , στο δινω υπογεγραμμένο και σφραγισμένο οτι ο υπνος δεν συνδεεται με τον θηλασμο . Στατιστικά τα περισσοτερα μωρα ξυπνου τα βράδια και στατιστικά τα περισσοτερα μωρα δεν θηλάζουν ;)

Επειδη εχω περασει αυτα που μας γράφεις θα σου πω οτι η συμπεριφορα της μικρης σου ειναι εντελως φυσιολογική . Αυτο για να μην νομιζεις οτι μονο εσυ τα περνας αυτα .

Απο κει και περα θα σου πω οτι ο θηλασμος ειναι μια πράξη αγαπης και πρεπει να το θελουν πολυ και οι δυο . Αν νιωθεις πως καταπιεζεσαι ή δεν σε ευχαριστει αυτο ή οτι εχεις κουραστει τοτε θα πρεπει να σταματησεις γιατι για να προχωρήσει σωστα η σχεση σας θα πρεπει να το θελετε το ιδιο και οι δυο .

Αποφασισε τι θελεις να κανεις και ειμαστε εδω για να στηριξουμε οποια σου αποφαση :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koitaje koritsi moy... εμενα βεβαια ο μικροσ μου ειναι 40 ημερων οποτε δεν εχω μεγαλη πειρα πανω στο θεμα. Αυτο που εχω να πω ειναι να κανεις κατι που θα κανει και εσενα και τη μικρη σου να αισθανεστε καλυτερα. Παντως αν ειναι να αποθηλασεις καντο οσο πιο ανωδυνα γινεται. οσο για το βραδυ δεν ειναι και σιγουρο οτι θα κοιμηθεις, απλα ισωσ χαλαρωσει λιγο το προγραμμα σου την ημερα... Εσυ παντως ξερεις καλυτερα. Ευχομαι να παρεις τη σωστη αποφαση! Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα παιδακια μασ εχουν την ιδια ηλικια εγω θα σου ελεγα να μην σταματησεις. αν οντωσ νιωθεις κουρασμενη προσπαθησε μεσα στη μερα να τρωειικανοποιητικα απο στερεεσ ετσι ωστε να μη ζηταει συνεχεια στηθοσ τωρα για το βραδυνο ξυπνημα ειναι αναποφευκτο μας θελουν εκει και ο δικοσ μου συνεχεια ξυπναει, αλλα αν και πολυ κουρασμενη ,εχω και αλλα 3 παιδια ,φρικαρω στην ιδεα οτι καποια στιγμη ολο αυτο το μαγικο πραγμα θα τελειωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω καθολου τι θελω να κανω

απο τη μια σκεφτομαι πως αν σταματησουμε να θηλαζουμε ισως μπει σε ενα προγραμμα η μικρη και ισως να ξεκουραζομαι και λιγο παραπανω εγω

απο την αλλη μου αρεσει πολυ που θηλαζω και που μεχρι τωρα 9 μηνες η μικρη μεγαλωσε μονο απο μενα

σκεφτομαι πως αν αποθηλασω μετα φοβαμαι μη το μετανιωσω

βεβαια θα μου πεις 9 μηνες δεν ειναι και λιγο

ααχχ δεν ξερω

δεν ξερω καθολου

ειναι και το αλλο

η μικρη δεν τρωει τιποτα απο στερεες

τιποτα απολυτως

αν κοψω τον θηλασμο τι θα φαει το παιδι μου??

σκεφτομαι και αυτο που λες λαλα

οτι και ξενο να αρχισουμε να πινουμε αν δεν σταματησει να ξυπνα μες στη νυχτα θα χτυπαω το κεφαλι μου μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου υπομονη, εγω θα ελεγα αφου σου αρεσει να θηλαζεις και θα σου λειψει να προσπαθησεις να μην σταματησεις τον θηλασμο, αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να καταφερεις να φαι το μωρο και στερεα τροφη, ετσι δεν θα πειναει συνεχεια να ζητα να θηλασει, και εσυ θα ξεκουραστεις απο τους πολλους θηλασμους και το παιδι θα πινει ακομα το γαλατακι σου, ξερω ειναι δυσκολο αλλα προσπαθησε εξαλου καποια στιγμη θα πρεπει να φαι στερεα τροφη οποτε επικεντρωσου σε αυτο και οχι στο να κοψεις το θηλασμο!! καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις, πανω απο ολα να εισαι και εσυ καλα ψυχολογικα! φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έγραψε:

αν κοψω τον θηλασμο τι θα φαει το παιδι μου??

Εγω νομιζω πως δεν ειναι καταλληλη περιοδος για να αποθηλάσετε .... Η μικρη σε εχει αναγκη αυτη τη στιγμή και συ δεν εισαι αποφασισμένη.

Για να μην σου πεσουν ολα μαζι εγω θα ελεγα να δωσεις ενα περιθώριο στον εαυτο σου και αν νιωθεις το ιδιο σε πχ ενα μηνα , τοτε να προχωρήσεις . Μπορει να εχουν αλλαξει καποια πραγματα , μπορει να τρωει καλυτερα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Κοιτα , στο δινω υπογεγραμμένο και σφραγισμένο οτι ο υπνος δεν συνδεεται με τον θηλασμο . Στατιστικά τα περισσοτερα μωρα ξυπνου τα βράδια και στατιστικά τα περισσοτερα μωρα δεν θηλάζουν ;)

Είναι γεγονός οτι τα παιδιά που θηλάζουν πεινούν πολυ πιο συχνά, χρειάζονται περισσότερα γεύματα και ο θηλασμός είναι δύσκολος για αυτόν ακριβώς το λόγο. Πρέπει μια μαμά να αντέχει να είναι με το στήθος έξω κάθε τρεις και λίγο. Επίσης είναι γεγονός ότι τα γεύματα με το ξένο γάλα είναι συγκεκριμένα και ότι το παιδί δε ζητά συνεχώς φαγητό διότι το γάλα αυτό είναι πιο βαρύ και το κρατάει πολύ περισσότερο. Βέβαια υπάρχουν και παιδιά που δε θηλάζουν και ξυπνούν συνέχεια. Εννοείται αυτό.

Από εκεί και πέρα πιστεύω οτι μια γυναίκα πρέπει να κάνει ό,τι είναι καλύτερο για την ψυχολογία της διότι όταν δεν είναι καλά ψυχολογικά, αυτό έχει επίδραση και στο παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν το μωρο σου σε αυτη τη φαση θηλαζει τοσο συχνα , θα σου ελεγα να μην το κανεις τωρα!

αφησε να μπει λιγο στις στερεες τροφες!

θα μπει οποτε εκεινο νοιωσει ετοιμο!

ο θηλασμος ειναι βαλσαμο για πολλα πραγματα!

ανακουφιζει τα παιδια απο πονους η ενοχλησεις απο τα δοντακια....... εκει τι θα δινεις? ξενο?

το ξενο γαλα δεν ειναι για πολλες δοσεις!

μπορει να κανεις μεγαλυτερο κακο!

αλλωστε για αυτο το λογω αλλαζουν οι παιδιατροι το γαλα απο 1ης βρεφικης σε 2ης βρεφικη!

θα σου ελεγα να βγαλεις λιγο γαλα να το αφησεις στο μπαμπα και να κοιμηθεις!

θα ξυπνησεις με αλλη σκεψη!

τωρα μιλα η κουραση!

αλλα και η καρδια!

καποια στιγμη θα το κυνηγας και δεν θα καθεται να θηλασει!

θα εχει αλλα ενδιαφεροντα!

αλλωστε με το θηλασμο κανετε αγκαλιτσες!

ενοειται πως ειναι πιο κουραστικο να ετοιμαζεις ξενο γαλα απο το να θηλαζεις!

αποψη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

LaLa έγραψε:

Είναι γεγονός οτι τα παιδιά που θηλάζουν πεινούν πολυ πιο συχνά, χρειάζονται περισσότερα γεύματα και ο θηλασμός είναι δύσκολος για αυτόν ακριβώς το λόγο. Πρέπει μια μαμά να αντέχει να είναι με το στήθος έξω κάθε τρεις και λίγο. Επίσης είναι γεγονός ότι τα γεύματα με το ξένο γάλα είναι συγκεκριμένα και ότι το παιδί δε ζητά συνεχώς φαγητό διότι το γάλα αυτό είναι πιο βαρύ και το κρατάει πολύ περισσότερο. Βέβαια υπάρχουν και παιδιά που δε θηλάζουν και ξυπνούν συνέχεια. Εννοείται αυτό.

Από εκεί και πέρα πιστεύω οτι μια γυναίκα πρέπει να κάνει ό,τι είναι καλύτερο για την ψυχολογία της διότι όταν δεν είναι καλά ψυχολογικά, αυτό έχει επίδραση και στο παιδί.[/quote:2861adbq]

Σωστα αυτα που γράφεις ισχυουν ομως για μωρα κατω των 6 μηνων (για να μην πω 3ων-4ων μηνων) . Τον πρωτο καιρο μεχρι να εδραιωθει η γαλουχία και λιγο αργοτερα ναι η μητέρα μπορει να ειναι και με το στηθος ολη μερα εξω για να θρεψει το μωρο της.

Μετα τους 6 μηνες οι συχνοι θηλασμοι δεν ειναι ενδειξη πεινας . Οπως περιγραφει η φιλη μας , το μωρο θηλασε και ξαναζήτησε σε 20 λεπτα . Ενα μωρο 9 μηνων ειναι ικανο να θηλασει τοσο αποτελεματικά ωστε να μην χρειαζεται μαμ για μερικες ωρες .

Ο θηλασμος δεν ειναι μονο τροφή υλική ! Ο θηλασμος τρεφει και την ψυχή , ηρεμει , δημιουργει σιγουρα και ανεξάρτητα μωρά γιατι εχουν παρει οτι χρειάστηκαν οποτε το ζήτησαν . Ειναι το μαγικο δεσιμο της μητέρας με το μωρο , ειναι το καταφύγιο , η ασπιδα και η προστασία που χαριζει η μητέρα στο μωρο μεσα στην αγκαλιά της .

Απο προσωπική πειρα αλλα διαβάζοντας και αλλες μητέρες στα φορουμ βλεπω οτι τα περισσοτερα μωρα ξυπναν τη νυχτα ειτε θηλάζουν ειτε οχι . Φυσικα υπάρχουν και μωρα που θηλάζουν ή τρεφονται με ξένο γαλα και κοιμουντε 12ωρα .

Επισης να σου πω οτι δεν συμφωνω απολυτα με την τελευταια σου προταση . Απο τη στιγμη που γιναμε μητέρες ισως πρεπει να βαλουμε πισω τον εγωισμο μας για το καλο του μωρου μας . Περα απο το θηλασμο , ακουω πολλες φορες οτι η μητέρα πρεπει να ειναι καλα ψυχολογικα για να μην επηρεάζει το μωρο .

Αν μια μητέρα θελει να παει πολυημερο ταξίδι χωρις το μωρο , για να ξεφυγει και να βρει την χαμενη της ψυχολογια , αυτο δεν επηρεάζει το μωρο ? Απο τη μια γινετε καλα η ψυχολογια της μητέρας αλλα απο την αλλη επηρεάζεται αυτη του βρέφους .

Γιαυτο εγω πιστευω πως καποια θέματα ειναι πολυ προσωπικά και οι αποφάσεις που κρινονται να παρουν οι μητέρες πολυ σημαντικές . Εξαλλου καθε δυαδα μητερας -μωρου ειναι πολυ διαφορετική και παιζουν πολλα πραγματα ρολο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησψ με την Βικυ αλλα και με την Λαλα. Κοιταξε...και ο δικος μου δεν τρωει πολυ στερεες. Για την ακριβια αμα θαει το μισο απο τις επιθυμητες ποσοτητες ειναι υπερευχαριστιμενη. η Οδιγια ομως της παιδιατρου μου ηταν να μη σταματησω να θηλαζω τουλαχιστον μεχρι να αρχησει να τρωει ικανοποιητικες ποσοτητες. Καταλαβαινω οτι κουραστικες. Και εγω κουραστηκα πολυ...και με τις αντλησιες...και με το αποστειρωνε...γιατι ΟΚ μπορει να ποιει πλεων γαλα σε μη αποστειρομενο μπουκαλι αλλα δεν μποριες να διατηρησεις το γαλα σε μη αποστειρομενο δοχειο. Κανε λιγουλακι υπομονη θα μεγαλωσει που θα παει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διαβαζοντας τις αποψεις σας που ειναι πολυ σεβαστες ολες και μετα απο πολλη συζητηση με τον αντρα μου ο οποιος θελει να συνεχισω να θηλαζω γιατι το μωρο με εχει αναγκη αποφασισα να συνεχισω το θηλασμο

ισως ηταν μια στιγμη κουρασης και κακης ψυχολογιας

ισως οπως ειπατε και μερικες να σκεφτηκα μονο τον εαυτο μου γιαυτο να ηρθα σε αυτο το διλλημα

σκεφτηκα πως θελω να κανω καποια πραγματα πιο ανεξαρτητα απο το μωρο αλλα στην τελικη δεν εχουν τοση αξια οσο το μωρο μου που με χρειαζεται

συμφωνω μαζι σου pebi οτι τελικα το μωρο με εχει πολυ αναγκη αυτη τη στιγμη και γιαυτο θηλαζει τοσο πολυ

οπως ειπε και η λαλα δεν θηλαζει για να φαει αυτο ειναι σιγουρο

αφου τρωει πολυ και μετα απο 20 λεπτα παλι θελει στηθος

ισως για σιγουρια οτι ειμαι εκει για αυτην ανα πασα στιγμη ποιος ξερει

το σκεφτηκα πολυ ολο το βραδυ

αυτο θελω τελικα να θηλασω και αλλο

ισως να κουραστηκα λιγο αλλα ειναι στιγμιαιο

και σιγουρα ποιος λεει οτι δεν κουραζεται μια μανα που δινει ξενο στο παιδι της

μάρεσει η διαδικασια του θηλασμου και ξερω πως θα το μετανιωνα αν σταματουσα

ποτε δεν διανοηθηκα να αφησω το παιδι να παω πολυημερο ταξιδι

παντα το εχω μαζι μου και αυτο με ευχαριστει

δεν θα το εκανα για αυτο το λογο

για αλλα μικροπραγματα

που και παλι μπορω να τα κανω αλλα με καθε 1 η 2 ωρες με το στηθος εξω :)

τελοσπαντων

σορι αν σας ζαλισα

σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑΤΑΚΙ & ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ,ΘΗΛΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ..ΣΤΟ ΄ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ 45 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΥΡΑΣΗ & Η ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΤΗΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΣ ΜΟΥ ΜΕ ΛΥΓΙΣΕ & ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΣΑ ΝΕΡΟ..ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ,ΘΗΛΑΣΕ ΤΟ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!ΑΛΛΑ ΠΑΛΕΨΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΛΠΑ & ΤΗΝ ΣΤΕΡΕΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ & ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλιτσα μου δεν πρεπει να σκεφτεσε ετσι...θα δεις θα ερθουν στιγμες που θα κανεις πραγματα χωρις το μωρο. Ριναι φυσικο να εχεις κουραστει...κανενας δεν θα σε κατηγορουσε. Απλα εγω τουλαχιστον πιστευω οτι καλα θα κανεις να συνεχησεις...τουλαχιστον μεχρι να αρχησει να τρωει κανονικα. Πιστευω οτι με το γαλα σκονι δεν θα ελυνες το προβλημα σου. Θα ξυπνουσε την νυχτα σηγουρα. Ας φαει καλα και αποθυλαζεις, ποροσπαθησε το λιγακι.

Καλυψω το γαλα σου δεν εγινε ποτε σαν νερο. Επειδη δεν υπαρχει ενα τεραστιο στρωμα λιπους απο πανω δεν σημαινει οτι ειναι σαν νερο. Εγω ποτε δεν ειχα στρομα λιπους, μια χαρα χοντουλης ειναι.

Αλλα εσυ ειχες αλλα θεματα...και προκειμενου να φαει το μωρακι σου καλα εκανες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Θα συμφωνησψ με την Βικυ αλλα και με την Λαλα. Κοιταξε...και ο δικος μου δεν τρωει πολυ στερεες. Για την ακριβια αμα θαει το μισο απο τις επιθυμητες ποσοτητες ειναι υπερευχαριστιμενη. η Οδιγια ομως της παιδιατρου μου ηταν να μη σταματησω να θηλαζω τουλαχιστον μεχρι να αρχησει να τρωει ικανοποιητικες ποσοτητες. Καταλαβαινω οτι κουραστικες. Και εγω κουραστηκα πολυ...και με τις αντλησιες...και με το αποστειρωνε...γιατι ΟΚ μπορει να ποιει πλεων γαλα σε μη αποστειρομενο μπουκαλι αλλα δεν μποριες να διατηρησεις το γαλα σε μη αποστειρομενο δοχειο. Κανε λιγουλακι υπομονη θα μεγαλωσει που θα παει

συμφωνω χρυσα μου

ετσι ειναι

αν ξεκινησει να τρωει περισσοτερο τοτε θα ειναι και παιχνιδακι ο θηλασμος

και τωρα μου ειναι ευκολο αλλα με κουρασε το ολη την ωρα το στηθος εξω

αλλα οπως ειπα το σκεφτηκα πιο ηρεμα και πηρα την αποφαση να συνεχισω

θα το μετανιωνα σιγουρα αν το σταματουσα

αυτο που εχω με το μωρο μου δεν περιγραφεται

δεν ανταλλασεται με τιποτα αλλο :)

σε ευχαριστω και εσενα

καλυψω σε ευχαριστω με συγκινησες

θελω να θηλαζω κιαλλο

και γιαυτο εκανα υπομονη στην αρχη και συνεχισα μεχρι τωρα

το ηθελα τοσο πολυ

σας ευχαριστω κοριτσια

ειστε πολυτιμες κατι τετοιες στιγμες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΝΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΑΛΛΑ ΞΥΠΝΑΝΕ..ΕΜΕΝΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 10,ΞΥΠΝΗΣΕ ΣΤΙΣ 2.30 ,ΣΤΙΣ 6.30 & ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 8 & ΗΘΕΛΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλυψω το ξερω οτι δεν φταει ο θηλασμος για το ξυπνημα

ξερω μωρακια που δεν θηλασαν αλλα ξυπνουσαν μεχρι 1,5 χρονων

ισως να με επηρεασαν αρνητικα οι συγγενεις και καποιοι φιλοι που ειχα φιλοξενουμενους

για το καθε τι που πηγαινα να κανω ελεγαν κανει αφου θηλαζεις?

η μου λεγανε οτι το παιδι δεν τρωει τιπ αλλο γιατι εγω το βαζω συνεχεια στο στηθος

αφου αυτο θελει τους ελεγα μου λεγανε μπορεις να το κοψεις αν το αφησεις να κλαει και να πεινασει

δεν το κανω εννοειτε το θεωρω απανθρωπο

η λεω θα βαψω τα μαλλια μου

μου λεγαν δεν κανει θα δηλιτιριασεις το μωρο

η λεω θα παω γυμναστηριο μια ωρα μπορω να την αφησω

και λεγανε θα κλαει και δεν θα ξερει τι να το κανει η γιαγια και δεν κανει να πας γυμναστηριο γιατι θα μειωθει το γαλα σου

η εκανα καφε να πιω νες και μου λεγανε πως αυτος φταει που το μωρο δεν κοιμαται πολυ

τους ελεγα και οταν τον ειχα κοψει παλι το ιδιο ξυπνουσε

η μου λεγανε πως θα βγεις ενα βραδυ εξω η για καφε

παντα με το μωρο?

με κανανε να εχω τυψεις που πινω καφε που θα βαψω τα μαλλια που θελω να παω γυμναστηριο που θελω να αδυνατισω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thalassa μου χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να συνεχίσεις το θηλασμό..Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου...Όσο για τον ύπνο, αν και πίστευα, ότι με το μητρικό γάλα, τα μωράκια ξυπνάνε συνέχεια, αναθεώρησα..Είμαι από τις μαμάδες που θήλασαν μόλις 2 μήνες κάνοντας αντλήσεις με το θήλαστρο, γιατί δεν μπορούσα να θηλάσω..Έβαζα το παιδί στο στήθος κι έκλαιγα από τον πόνο, δεν ήξερα πώς να το κρατήσω, έτρεμα και έκλαιγα...Είσαι από τις τυχερές και δυστυχώς λίγες μανούλες που θηλάζουν και μπράβο σου!!Είναι υπέροχο που κατάφερες να θηλάσεις τόσο καιρό και είναι κρίμα να το κόψεις τώρα, εφόσον και το παιδάκι σου δεν τρώει τίποτα άλλο..

Ο ύπνος δεν είναι απαραίτητο ότι θα στρώσει αν κόψεις το θηλασμό..Εγώ που για 2 μήνες έδινα μόνο δικό μου γάλα στο κοριτσάκι μου, δεν ξενύχτησα ποτέ...Τουλάχιστον για να ταίσω το μωρό..Από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι, ξυπνούσε μια φορά τη νύχτα παρά το γεγονός ότι έπινε το δικό μου γάλα (έστω κι από μπιμπερό)..Και από 40 ημερών κοιμόταν όλη νύχτα..Είναι θέμα παιδιού..Απλώς εγώ ήμουν από τις "τυχερές"..Και ταυτόχρονα άτυχες γιατί τα παράτησα εύκολα και δε θήλασα το κοριτσάκι μου..

Όμως 1000 φορές να ξυπνούσα για να θηλάσω παρά για να κάνω αντλήσεις με το θήλαστρο...Το μωρό κοιμόταν κι εγώ ξυπνούσα ανά 3ωρο μούσκεμα από το γάλα και επί 1-1,5 ώρα έβγαζα το γάλα μου με το θήλαστρο..Σκέτο μαρτύριο!!!Για να μη μιλήσω για αποστειρώσεις κλπ...

Συνέχισε κοριτσάκι μου και σύντομα θα φτιάξουν τα πράγματα!!!

Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να θήλαζα ακόμα.. :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για τους ανεγκέφαλους που σου λένε τέτοιες βλακείες, απλώς αγνόησέ τους...Μόνο ΕΣΥ ξέρεις τί είναι καλύτερο για το μωράκι σου και για σενα...

Εντάξει κατά της βαφής των μαλλιών είμαι κι εγώ τώρα που θηλάζεις, αλλά εντάξει... :laugh: :laugh: :laugh:

Κλείσε τα αυτιά σου και συνέχισε!!!!

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Thalassa μου χαίρομαι πολύ που αποφάσισες να συνεχίσεις το θηλασμό..Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου...Όσο για τον ύπνο, αν και πίστευα, ότι με το μητρικό γάλα, τα μωράκια ξυπνάνε συνέχεια, αναθεώρησα..Είμαι από τις μαμάδες που θήλασαν μόλις 2 μήνες κάνοντας αντλήσεις με το θήλαστρο, γιατί δεν μπορούσα να θηλάσω..Έβαζα το παιδί στο στήθος κι έκλαιγα από τον πόνο, δεν ήξερα πώς να το κρατήσω, έτρεμα και έκλαιγα...Είσαι από τις τυχερές και δυστυχώς λίγες μανούλες που θηλάζουν και μπράβο σου!!Είναι υπέροχο που κατάφερες να θηλάσεις τόσο καιρό και είναι κρίμα να το κόψεις τώρα, εφόσον και το παιδάκι σου δεν τρώει τίποτα άλλο..

Ο ύπνος δεν είναι απαραίτητο ότι θα στρώσει αν κόψεις το θηλασμό..Εγώ που για 2 μήνες έδινα μόνο δικό μου γάλα στο κοριτσάκι μου, δεν ξενύχτησα ποτέ...Τουλάχιστον για να ταίσω το μωρό..Από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι, ξυπνούσε μια φορά τη νύχτα παρά το γεγονός ότι έπινε το δικό μου γάλα (έστω κι από μπιμπερό)..Και από 40 ημερών κοιμόταν όλη νύχτα..Είναι θέμα παιδιού..Απλώς εγώ ήμουν από τις "τυχερές"..Και ταυτόχρονα άτυχες γιατί τα παράτησα εύκολα και δε θήλασα το κοριτσάκι μου..

Όμως 1000 φορές να ξυπνούσα για να θηλάσω παρά για να κάνω αντλήσεις με το θήλαστρο...Το μωρό κοιμόταν κι εγώ ξυπνούσα ανά 3ωρο μούσκεμα από το γάλα και επί 1-1,5 ώρα έβγαζα το γάλα μου με το θήλαστρο..Σκέτο μαρτύριο!!!Για να μη μιλήσω για αποστειρώσεις κλπ...

Συνέχισε κοριτσάκι μου και σύντομα θα φτιάξουν τα πράγματα!!!

Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να θήλαζα ακόμα.. :(:(:(

αχ μπεμπουλα μου σε ευχαριστω πολυ

με ενθαρρυνες παρα πολυ

ετσι νιωθω πως κανω το καλυτερο για το μπουμπουκι μου

και λεω αφου μεχρι τωρα θηλαζω ειναι κριμα να σταματησω

εχεις δικιο

σε ευχαριστω παρα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου λενε και το αλλο

μεχρι ποτε θα το θηλασω

μετα δεν θα μπορεσω να το κοψω και θα παθει καταθλιψη το μωρο

και οταν τους λεω πως οταν θελει αυτο θα το κοψουμε γελανε ειρωνικα και λενε

αυτο ποτε δεν θα θελει θα το θηλαζεις και οταν παντρευτει και λεω ναι θα το θηλαζω

αφηστε επιθεση μου κανουν

τι τους νοιαζει αυτους

και η μανα μου μου λεει διαφορα

πως η ταδε που το μωρο ειναι 7 μηνων θηλαζει μονο πρωι και βραδυ και μεσα στη μερα τρωει τα παντα και γυρναω και της λεω η καθε μανα κανει οτι θελει για το παιδι της

εγω αυτο θελω και αυτο κανω

αμαν πια

κουραστηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχχ θα το βαλλω το θεμα μου φενετε!!! ναι ο θηλασμος φταιει για ολα..για την οικονιμικη κρτιση..για την ελλειψη εγκεφαλου...μην ακους κανεναν. Εγω πινω ντεκαφεινε...και τι με αυτο...ξυπναει και ειναι απιστευτα ζωηροσ. Τροω τα παντα- μηδενος εξερουμενου. Ακομα και ουσιες που πειραζουν το μωρο- πχ ψαρι αλλα σε μικρη ποσοτητα. Εχουν κανει πια...λες και αμα υηλαζεις δεν εχεις ζωη. Και να το αφισεις μια ωρα...δεν θα παθει τιποτα. Να το θηλασεις και να πας οπου θες...μια χαρα αμα καποιος παιζει μαζι της ξεχνιεται. Να το δοσεις στη γιαγια να πανε βολτα...να μας και εσυ μια αλλη χωρια. Και να βαψεις τα μαλλια.... Οτι θες να κανεις ειναι μεγαλουλα πια. Πως μου τη δινουν. Να τους πεις αμα δοσω ξενο θα μειωθει το γαλα..αμα παω γυμναστηριο θα γινω εγω καλα...και το μωρο καλυτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Αχχχχ θα το βαλλω το θεμα μου φενετε!!! ναι ο θηλασμος φταιει για ολα..για την οικονιμικη κρτιση..για την ελλειψη εγκεφαλου...μην ακους κανεναν. Εγω πινω ντεκαφεινε...και τι με αυτο...ξυπναει και ειναι απιστευτα ζωηροσ. Τροω τα παντα- μηδενος εξερουμενου. Ακομα και ουσιες που πειραζουν το μωρο- πχ ψαρι αλλα σε μικρη ποσοτητα. Εχουν κανει πια...λες και αμα υηλαζεις δεν εχεις ζωη. Και να το αφισεις μια ωρα...δεν θα παθει τιποτα. Να το θηλασεις και να πας οπου θες...μια χαρα αμα καποιος παιζει μαζι της ξεχνιεται. Να το δοσεις στη γιαγια να πανε βολτα...να μας και εσυ μια αλλη χωρια. Και να βαψεις τα μαλλια.... Οτι θες να κανεις ειναι μεγαλουλα πια. Πως μου τη δινουν. Να τους πεις αμα δοσω ξενο θα μειωθει το γαλα..αμα παω γυμναστηριο θα γινω εγω καλα...και το μωρο καλυτερα!!!!

ετσι ακριβως

η οικονομικη κριση ηρθε επειδη δεν αγοραζουμε σκονη γαλα και θηλαζουμε :woohoo: :woohoo: :woohoo:

το τι ακουω δεν λεγεται

οχι απο ολους αλλα οι περισσοτεροι με πρηζουν

και να πω ρε κοριτσια πως το μωρο δεν παιρνει κιλα αντε θα ειχαν λογο αλλα σχεδον 9,5 κιλα ειναι ολοκληρο θρευταρι το εχω κανει

μονο με το γαλα μου

λεω θα κλεισω τα αυτια μου αλλα δεν γινεται οσο και να μη θες σε επηρεαζουν

αν αρχισω και εγω να τους λεω καλα δινεται σκονη γαλα στο μωρο?

δεν ντρεπεσαι το δηλιτιριαζεις

βαζεις τον εαυτο σου πανω απο το μωρο και τετοια θα τους αρεσει

οχι βεβαια και δεν το κανω

το λεω και το πιστευω η καθε μανα κανει το καλυτερο για το παιδι της

τι ασχολουνται με το θηλασμο μου

το αλλο

θελουν να δωσουν γλυκο στο μωρο και εγω ειμαι καθετι οχι και τι δεν ακουω και απο αυτο

οτι δεν του δινω να μαθει γευσεις

λες και το στερω κατι πολυτιμο

ουφ τα ειπα και ξελαφρωσα

και ναι με κανανε αν σκεφτομαι να το κοψω τον θηλασμο

ακους εκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει βρε κοριτσάκι μου..Υποτείθεται ότι κάποια στιγμή εισάγεις και στέρεες τροφές..Αλλά προφανώς εσένα το μωράκι σου δεν είναι έτοιμο ακόμα...Αφού δεν τρώει, τι να κάνεις;;;Να το αφήσεις νηστικό;;;Αν είναι δυνατόν...

Πες στη μαμά σου ότι μέχρι να βγάλει όλα του τα δόντια το παιδί μόνο γάλα θα πίνει...Και τίποτα άλλο!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Εμείς αρχίσαμε με ρυζάλευρο 5,5 μηνών..Και ξέρεις τι μου έλεγαν;;;ότι ξεκινήσαμε αργά.... :laugh: :laugh: :laugh: Το διαννοείσαι 5,5 μηνών και ήταν αργά...Θα έπρεπε με το που τη γέννησα να της φτιάξω ρυζάλευρο.. :laugh: :laugh: Αλλά τους αγνοούσα όλους!!Για να μη σου πω ότι τους έβριζα..Και τώρα που ο γιατρός δε μας έχει αφήσει να φάμε ψαράκι, φταίει ο γιατρός..Δεν είναι καλός, γιατί στερεί από το παιδί το ψάρι που έχει τόοοοοοοοσες βιταμίνες...όπως έφταιγε όταν μου έλεγε μπράβο που έδινα στο παιδί το γαλατάκι μου και δε με άφηνε να δίνω ξένο...Παρά την ταλαιπωρία που τραβούσα...

ΜΑ ΚΑΛΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΟΟΟΟΛΕΣ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ;;;;;ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;;;;;; :blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 έγραψε:

Εντάξει βρε κοριτσάκι μου..Υποτείθεται ότι κάποια στιγμή εισάγεις και στέρεες τροφές..Αλλά προφανώς εσένα το μωράκι σου δεν είναι έτοιμο ακόμα...Αφού δεν τρώει, τι να κάνεις;;;Να το αφήσεις νηστικό;;;Αν είναι δυνατόν...

Πες στη μαμά σου ότι μέχρι να βγάλει όλα του τα δόντια το παιδί μόνο γάλα θα πίνει...Και τίποτα άλλο!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Εμείς αρχίσαμε με ρυζάλευρο 5,5 μηνών..Και ξέρεις τι μου έλεγαν;;;ότι ξεκινήσαμε αργά.... :laugh: :laugh: :laugh: Το διαννοείσαι 5,5 μηνών και ήταν αργά...Θα έπρεπε με το που τη γέννησα να της φτιάξω ρυζάλευρο.. :laugh: :laugh: Αλλά τους αγνοούσα όλους!!Για να μη σου πω ότι τους έβριζα..Και τώρα που ο γιατρός δε μας έχει αφήσει να φάμε ψαράκι, φταίει ο γιατρός..Δεν είναι καλός, γιατί στερεί από το παιδί το ψάρι που έχει τόοοοοοοοσες βιταμίνες...όπως έφταιγε όταν μου έλεγε μπράβο που έδινα στο παιδί το γαλατάκι μου και δε με άφηνε να δίνω ξένο...Παρά την ταλαιπωρία που τραβούσα...

ΜΑ ΚΑΛΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΟΟΟΟΛΕΣ ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ;;;;;ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;;;;;; :blink::blink:

ακριβως αυτα ακουω και εγω μπεμπουλα μου

η πεθερα καθε μερα μου λεει θα της κανω ψαροσουπα θα της βρασω αυγο και παντα λεω οχι δεν κανει ακομα και τι δεν ακουω

φοβαμαι να το αφησω μονο του εκει μην της δωσει κρυφα

η μανα μου τα ιδια

δωσε λιγο ψαρι ντοματα αυγο απο το φαγητο μας που ειναι μες στο αλατι η απο το γλυκο

και λεει ο αδερφος σου τη μικρη τους απο 6 μηνων τα παντα της εδινε και τι επαθε λεει

μια χαρα μεγαλωνει

τι με νοιαζει ρε σπαστη μου

γιατι συγκρινουν εμενα και αυτους

η τα παιδια μας

αν ειναι δυνατον

λες και το δικο μου το μωρο δεν μεγαλωνει μια χαρα

η πεθερα καθε φορα τα ιδια

η ταδε του δινει τα παντα

ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ

ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ

αι σιχτιρ πια

κουραστηκα με ολο αυτο το θεμα

και οσο και να τους λεω να σταματησουν τα ιδια κανουν

χθες η πεθερα μου ηταν εδω και λεει θα παω να της φερω σοκοφρετα

και γελαει

για να με νευριασει το ειπε και λεω γιατι σου τη ζητησε?

και λεει ετσι να τη γλυκανω

τι της λες?

μου πεφτουν τα μαλλια μου απο τα νευρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...