Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΚΑ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ


Recommended Posts

lemon έγραψε:

Να κανω κι εγω μια ερωτηση.

Ο γιος μου ειναι 55 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα.

Γεννηθηκε 3040 και βγηκαμε 2950.

Στις 40 μερες ηταν 4700.

Εδω και μια εβδομαδα κανει μια φορα κακα μονο σπανια 2 και ειναι πολυ υδαρη και ειναι κιτρινωπα.

Καποιες μερες τις εβδομαδας εχει αερια απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 1 και του κανω ασκησουλες.

Οι θηλασμοι ειναι 8 με 9 και βρεχει κανονικα πανες.

Ειναι φυσιολογικο να ενεργητε μονο μια φορα την ημερα;

Δεν ξερω αν θελετε κι αλλες πληροφοριες για το μωρο.

Ειναι απολυτα φυσιολογικό ! Μετα τις 20 πρωτες μερες το μωρο μπορει να κανει ή 1 φορα στις 7 μερες ή 7 φορες την ημερα . Το χρωμα και η υφη ειναι μια χαρά ετσι ειναι των μωρων που θηλάζουν .

Μπράβο σας φοβερή αναπτυξη :)

Ειμαι απολυτη σε αυτα που ξερω με βεβαιότητα και δυστυχως τα ξερω καλυτερα απο καποιους παιδιατρους . Τα πρασινα κακα κατι υποδηλωνουν δεν ειναι απλα απο τη διατροφη . Αντε για τη μυρωδια θα κανω "πισω" αλλα για τα υπολοιπα ειμαι καθετη .

Το ιδιο μου ειπε και η μαια μου , τα πρασινα κακα ειναι απο το αγγουρι που ειχα φαει :blink: Φυσικά δεν αρκεστηκα στην απαντηση της και η κ. Αγλαια Παπαδημα μου επιβεβαιωσε οτι ειχα υπερπαραγωγή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνισω με την λαλα.

Λεμον ειστε μια χαρα. Ενα μωρο που θηλαζει και δεν ζωριζετε εχει υδαρη κακα κλπ μπορει να κανει μεχρι και μια φορα την ευδομαδα, θεωρειτε φυσιολογικο.Μονο αν δεις σκληρα κακα, ή το μωρο να δυσανασχετει να κλαιει και να βαζει τα ποδαρακια στην κοιλιτσα του θα ανισυχεις.

Τωρα για το χρωμα θα συμφωνησω παλη με την Λαλα.

Ιταν του δικου μου πρασινηζαν ελαφρα ειχα ρψτησει παλη την συμβουλο θηλασμου μου ειπε οτι υπαρχουν μερικες αιτιες που τα κακα των μωρων πρασινυζουν...και δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με το τι εφαγα εγω- μονο αν επερνα συμπληρωμα σιδηρου.

Με την ιδια λογικη αμα τρωγαμε παντζαρια...τα κακα του μωρου θα γυνοταν κεραμιδι ή κοκκινα, δεν γινονται ομως- πιστεψε με εχω φαει πααααρα πολλα παντρζαρια, και ο μικρος ηταν μια χαρα μουσταρδοπρασινος υδαρης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon έγραψε:

Να κανω κι εγω μια ερωτηση.

Ο γιος μου ειναι 55 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα.

Γεννηθηκε 3040 και βγηκαμε 2950.

Στις 40 μερες ηταν 4700.

Εδω και μια εβδομαδα κανει μια φορα κακα μονο σπανια 2 και ειναι πολυ υδαρη και ειναι κιτρινωπα.

Καποιες μερες τις εβδομαδας εχει αερια απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 1 και του κανω ασκησουλες.

Οι θηλασμοι ειναι 8 με 9 και βρεχει κανονικα πανες.

Ειναι φυσιολογικο να ενεργητε μονο μια φορα την ημερα;

Δεν ξερω αν θελετε κι αλλες πληροφοριες για το μωρο.

ειναι απολυτα φυσιλογικο!

τα μωρακια που θηλαζουν μπορει να κανουν και μια εβδομαδα να κανουν κακα τους, χωρις να θεωρειται δυσκοιλιοτητα!

ετσι πρεπει να ειναι τα κακα σας μπορει καποια στιγμη να πρασινησουν ισως απο υπερπαραγωγη αλλα παλι ειναι οκ.θα φτιαξει

απολαυσε το θηλασμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις και για την ψυχολογικη βοηθεια που μας δινετε να απολαυσουμε τον θηλασμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλαρες μου μαμαδες μου..αχ αυτα τ απωπουδακια ποσο μας απασχολουν!!!

Εμενα κοριτσακια μου το καλο μπου μπεμπουδακι με απσχολει απο μια αρχη με τα κακακια της..βλεπετε το πιο τρομερο και φοβιστηκο γι αμεν αηταν το αιματακι που παρουσιασε στα κακα και τελικα διαγνωστηκε ως αλλεργια στα γαλακτοκομικα..κοβω τα παντα...ΤΑ ΠΑΝΤΑ...το αιμα εξαφανηζεται μαχαιρι αλλα σιγα σιγα τα κακα πρασινιζουν απο κεινο το γλυκο μουσταρδι με τα σπορακια αποκεισαν εκεινο το πρασινο του δυοσμου και η υφη τους...αστα σα χαρτι.!!

Η παιδιατρος μου ανησυχουσε μηπως το προβλημα με την αλλεργια συνεχιζεται αλλα εγω πλεον ειχα κοψει οτι σχετιζοταν με γαλακτοκομικο ...ακομη και το ΒΙΤΑΜ ΣΟΦΤ γιατι απο τα συστατικα του ποεριειχε αρωμα και ορο γαλακτος...τα κακακια ομως συνεχιζαν να ειανι παρασινα ...η γιατρος μου ειπε να ηεμησω και αφου το μωρο ηταν ηρεμο και καλα θα παρακκολουθουσαμε το βαρος του...και το βαρος του πηγαινε πολυ καλα,Η μπεμπα οταν εκλεισε τ5ο μηνα ηταν 8.200, οποτε κατι ανλογο ηταν και τοτε τα κιλα της ηταν ακομη πιο πανω τις καμπυλες αναπτυξης..το μωρο ηταν σε αναπτυξη εν αμηνα πανω..οπτε και η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω αλλο και να μην το σκεφτομαι...εφοσον η μικρη βαζει κιλα και αναπτυσεται τοσο καλα..δε θα επρεπε να ανησυχω αλλο ...και πως προφανως κατι σχετιζεται με τη χλωριδα του εντερου της..???

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ...με το καιρο η υφη του ς εφιαχνε και το παρσινο του δυοσμου τωρα εχει πια γινει ενα κτρινοκαφε...τι να πω και γω βρε κοριτσια...εφοσον ολα φαινονται καλα ...

ΝΑ ΕΠΙΣΑΗΜΑΝΩ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΟΡΜΟΥΛΑ...(εκτος αν της ειχαν δωσει καποια φορα στο μαιευτηριο και δεν το ειπαν...)απο μενα ουτε για δειγμα.!!

επιμενω στο θηλασμο και μονο μια φευγαλεα ματι αριχνω στις πανες της κυριως αν φαω κατι το οποιο (απεξω)δεν θα ειμαι σιγουρη για τα συστατικα του!

η αγωνια ακομη υπαρχει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Foulinaki πως θηλαζεις?

αλλαζεις στηθος?

η ενα γευμα ενα στηθος?

πολυ πιθανο να εχεις υπερπαραγωγη αλλα ειναι κατι που φτιαχνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την ταιζω στηθος και γευμα ..απλα οταν θηλαζει πανω απο μιση ωρα....γιατι το κανει σε καποια γευματα...τοτε τρωει και κανα 10 λεπτο αποτο αλλο...οχι παντα ομως κυριως στο τελευταιο της μερας...

υπερπαραγωγη ?δηλαδη κανω κατι λαθος στο τροπο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai Lala moy οι κενωσεις της ειναι παντα λαδο καφε ανεξαρτητα τον τροπο θηλασμου..κανει κακακια γυρω στις 4 φορες το 24ωρο μεσο ορο κανει και το βραδυ καποιες φορες.

Ειναι λαθος να θηλαζω ετσι..πρεπει λες μονο απο το ενα στηθος ανεξαρητα απο το ποση ωρα θηλαζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης δεν σας ειπα οτι δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι η υπερπαραγωγη και αν δημηουργει προβλημα στο θηλασμο ή στο βρεφος.

οταν μπορεσετε βρε κοριτσια , δωστε μου τα φωτα σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον αλλαζουν τα δεδομένα ! Αλλο πρασινα σκουρα και αλλο λαδοκαφε !!!

Λοιπον ... Θα κανουμε ενα τεστακι μερικες μερες και αν δουμε αλλαγη καλως αν οχι ..τοτε θα μεινετε με τα μουλτι κολορ κακα σας :P

Θα θηλάζεις μονο ενα στηθος ανα γευμα ! Αυστηρά αυτο και αν δυσανασχετεί η μικρουλα θα την ρευεις και θα την βαζεις ξανα στο ιδιο . Θα το κανεις 2 μερες , θα δουμε τα κακα και προχωράμε ενταξει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ λαλα μου αυτο θα κανω...

ακόμη και αν ειναι πολυ ώρα στο ενα στηθος?

Σημερα για παραδειγμα ηταν πολυ ώρα (ενταξει την επαιρνε και ο υπνος,και ξυπνουσε μόνο όταν πηγαινα να την τραβηξω)και κάπου στα 40 λεπτα την εβαλα στο αλλο ..χωρις όμως να δυσασχετίσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...