Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΚΑ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ


Recommended Posts

Κορίτσια μια γρήγορη ερώτηση (έχω πάρα πολλές αλλά δεν προλαβαίνωωωωωω)

Η μπεμπούλα είναι σήμερα 2 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά.

Ενώ τις πρώτες μέρες τα κακάκια της ήταν σα μουστάρδα με σποράκια που από ότι έχω διαβάσει είναι και το φυσιολογικό, τις τελευταίες 4-5 μέρες είναι πολύ υγρά -αποροφούνται σχεδόν τελείως από την πάνα- και τα σποράκια εξαφανίστηκαν!

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Μήπως είναι διάροια?

Μήπως κάνω κάτι λάθος στο θηλασμό?

Μήπως αλλάζω πολύ συχνά στήθος και δεν παίρνει το πιο παχύ γάλα?

Το βάρος της σήμερα που ζυγιστήκαμε ήταν καλό. Γεννήθηκε 3400, βγήκαμε 3130 και σήμερα ήταν 3375 -την τελευταία εβδομάδα πήρε 230 γρ.

Με μια μαία και μια νοσοκόμα που μίλησα μου είπαν πως είναι φυσιολογικά, αλλά κάτι δε μου κάθεται καλά...γιατί να αλλάξουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα γεννηκα τα μωρα που θηλαζουν εχουν υδαρη κακακια. Μηπως της εδοσες χαμομιλακι.....η εφαγες γενικα κατι πουχαλαρωνει...θα στρωσουν παντως δεν ειναι λογος ανισυχιασ..εμενα σχεδον μεχρι 6 μηνων εκανε τετοια πολυ υγρα κακακια. Καποιοες φορες ηταν πιο συμπαγη αλλα συνηθως ηταν ετσι υδαρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να σου ζήσει!!!

Να μην αγχώνεσαι.... Τα ζουμερα κακακια εινια φυσιολογικά.

Εφόσον πήρε καλό βάρος και βρέχει 6-8 πάνες τα πάτε μια χαρά.

Κeep going!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα μου ειναι οπως σου λεει η Σεσιλια-Χρυσα οτι ειναι συνηθες.Εμενα μερικες φορες ειναι υδαρη μερικες φορες φαινονται τα σπορακια.

Παντως καλο ειναι να μην αλλαζεις στηθος σε καθε ταισμα αν δεν γκρινιαζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κάνεις κουκλα?????

Αμα θες ρώτα καταρχας την παιδιατρο σου. Εμεις πήγαμε σήμερα και την ρωτησα και εγω γιατι ειχαμε τα ίδια σημπτωματα εχθες!Μας είπε οτι ισως παρα είπια λίγο χυμό(όντως) η νερα κλπ. Αλλα γενικά είναι αραια λόγω του οτι πίνουν γάλα!δεν τρώνε τροφές!

Αμα θες φάε λίγο κοτοπουλο , ρυζι η μακαρόνια και γενικά τροφές που και σε σένα την ίδια σφύγκουν τα κακα σου. επίσης απέφυγε να πιείς γάλα και τσεκαρέτο αν είναι καλήτερα! εγω δεν είπια και η μικρή μου ηταν καλήτερα! Να ξερεις οτι γενικα τα γαλακτοκομικά επιρεάζουν τα πιτσιρικια επομενως ξεκίνα να τσεκάρεις πρώτα με το γάλα!

Ας σε σημβουλέψει και κάποια ποιο έμπειρη φυσικά, εγω σου λέω όσα έμαθα τις τελευταίες μέρες μιας και θηλάζουμε και εμείς αποκλειστικά!

Α! και καλητερα είναι να θηλάζεις σε κάθε γεύμα απο το ένα στηθος και μονο αν αδειασει και γκρινιάζει η μικρή βάζε την στο άλλο!!

Αμα θες σημβουλέψου απο την Λαλα η την Χρύσα για να σε βοηθήσουν!

Εγω σώθηκα και ταίζω και την μικρή μου πολύ καλα!!!

φιλια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα snow girl και να σου ζήσει!!! :cheer:

Να τη χαίρεσαι και να την καμαρώνεις όπως ποθείς!!

Θηλάζετε ε? Μπράβο, πολύ ωραία! :cheer:

Τώρα όσον αφορά τα κακάκια. Άστα και μεις με αυτά ασχολούμαστε σχεδον αποκλειστικά :P (Εμένα κάνει πράσινα εδώ και δυο βδομάδες και δεν ξέρω πού οφείλεται... :x )

Νομίζω πάντως πως μόνο αν δεις βλέννες, ή άιμα ή το χρώμα να έιναι πολύ σκούρο ανησυχείς. Εμένα τουλάχιστον έτσι μου είχε πει η παιδίατρος. Η υγρή σύσταση δεν αποτελεί πρόβλημα εφόσον το μωρό θηλάζει. Και το βάρος σας μια χαρά ειναι.

Ίσως να προσέξεις λίγο αυτό με την αλλαγή στήθους. ¨Ασε την μπέμπα στο ένα στήθος όοοσο εκείνη θέλει.

Να είστε καλά και καλή λοχεία :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι φυσιολογικο στα μωρα που θηλαζουν!

για να μπορει να παιρνει το μωρο και το πιο παχυ γαλα καλο θα ειναι να δινεις ενα γευμα ενα στηθος!

αλλα μην σε αγχωνει κατι τετοιο!

το γαλα δε νερωνει με τους χυμους και το νερο!

τα υγρα χρειαζονται στο οργανισμο και δε στη φαση που ειστε τωρα!

οποτε πιες οσο νερο θες!

ααααααααααααα και με το ρυζακι τα δικα σου κακακια θα σφυξουν κια νομιζω δεν το θες στη φαση που εισαι τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως...δεν θελεις καθολου να σφηξξουν τα δικα σου κακα- πιστεψε με...

Περαν τουτου αν σε ανισυχει για να κανει διαροια στη φαση που ειναι τωρα εκτος απο νερουλα πολυ...θα πρεπει να πρασινιζουν ελαφρος και να μυρηζουν ξυνηλα περιπου. Προσεξε, αν παιρνεις εσυ συμπληρωμα σιδηρου η δινεις στο μωρο τα κακακια θα πρασινησουν. Βασικα θα σε καθοδηγησει η μυρωδια τους. Αυτο που εχεις δεν ειναι διαροια. Του δικου μου να φανταστεις αρχησανε να σφιγγουν τα κακακια τωρα που εχουμε κλεισει μηνα που τρωμε στερεες. Και οταν λεμε σφηγγουν απλα εχουν παρει μια καπια μορφη. Οταν πρωτοξεκινησαμε στερεες ηταν σαν αραιο ταχινι. Ειναι καλο παντως πιστευω να ειναι ετσι...δεν τη χρειαζετε τη δισκοιλιοτητα το μωρακι σου. Θηλαζε οσο πιο πολυ μπορεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μην στουμπώνεται γιατι δεν εχει καμια σχεση η διατροφή σας με τα κακα του μωρου ! (εχει σε αλλα θεματα πχ μπορει να περασουν χρωστικές ή αλλεργιες αλλα οχι σε δυσκοιλιότητα)

Μια χαρα μου ακουγονται τα υδαρή κακακια ... πφφφ συζητηση :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παλι μου αρεσαν εκεινα τα κακακια!

μοσχομυριζαν!

τωρα μυριζουν απο χιλιομετρα!

και να μην μας το πει θα το καταλαβουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τις ευχές :)

Μου έφυγε ένα άγχος...οπότε σταματάω να μελετάω εις βάθος την κάθε πάνα και να ψάχνω για σποράκια :silly:

Για το "γεύμα και στήθος" τώρα...δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω πότε τελειώνει ένα γεύμα... Τις περισσότερες ώρες της ημέρας θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος και δεν έχω ιδέα που τελειώνει το ένα γεύμα και που αρχίζει το επόμενο :S

Και συνέχεια το ίδιο να της δίνω πάντως δε μου γκρινιάζει...απλά κάθεται και πιπιλάει και την αλλάζω μόνη μου όταν καταλάβω ότι δεν τρώει.

Δεν κάνω καλά λέτε?

Απλά με πονάνε λίγο και οι θηλές μου ακόμα -τώρα έκλεισαν οι πληγές των πρώτων ημερών- και δεν έχω πάντα την υπομονή να την αφήνω να πιπιλάει... Μερικές φορές μου φαίνεται πως απλά παίζει...έχει αρχίσει και μου κάνει και κάτι τεντώματα με τη θηλή στο στόμα και πονάωωωωωω. Τι να κάνω? Να σφίξω τα δόντια και να το υπομείνω κι αυτό?

Δύσκολη πάντως η αρχή με το θηλασμό... Νομίζω πως αν δεν είχα διαβάσει από πριν τις συζητήσεις σας εδώ δε θα τα κατάφερνα.

Τώρα κοιμάται στην αγκαλιά του μπαμπά της το αγγελουδάκι μου :) Γιατί να μην κάνουν γάλα και οι μπαμπάδες? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ βρε Μαγδα μου το ιδιο αναρωτιεμαι κι εγω!!!

Κοιτα αυτο που πιπιλαει ξερει τι κανει γιατι με τις θηλαστικες κινησεις ανεβαζει την παραγωγη οποτε αν μπορεις αφηνε την.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ στη αρχη ειναι δυσκολαει..κ το πιπιλισμα κ γω δε το αντεχω...μαρτυριο..κ να ποναν οι θηλες σου...

βαλε γαλατακι σου πανω στη θηλη...κ να περιμενεις να στεγνωσει κ μετα κλεισε το σουτιεν..

υπομονη..μετα ειναι απολαυση... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι με καινούρια ερώτηση...

Τις τελευταίες μέρες - εδώ και καμια εβδομάδα περίπου - κάνει μια δυο φορές πρασινωπά κακάκια. Είναι λίγα σε ποσότητα και πάντα νυχτερινές ώρες...

Να ανησυχήσω ή είναι φυσιολογικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πράσινο σκούρο αντί για κίτρινα που είναι την υπόλοιπη μέρα...

Στην υφή και στη μυρωδιά είναι τα ίδια με της υπόλοιπης ημέρας - μια ξινίλα μυρίζουν - μόνο το χρώμα αλλάζει...

Όχι δεν παίρνω σίδηρο ούτε εγώ ούτε το μωρό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα ρωτα την παιδιατρο σου...αν και δεν νομιζω οτι ειναι κατι...αφου ειναι ιδια σε υφη και μυρωδια με της υπολοιπης μερασ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ιδιο προβλημα ειχα με τις θηλες δοκιμασα να βαζω οινοπνευμα μετα το θηλασμο και οι πληγη εκλεισε και περασε ο πονος μετα την τριτη μερα! Οι κρεμες λανολινης δεν μου εκαναν τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Επανέρχομαι με καινούρια ερώτηση...

Τις τελευταίες μέρες - εδώ και καμια εβδομάδα περίπου - κάνει μια δυο φορές πρασινωπά κακάκια. Είναι λίγα σε ποσότητα και πάντα νυχτερινές ώρες...

Να ανησυχήσω ή είναι φυσιολογικό?

Φυσιολογικό . Σε καποιον θηλασμο δεν θηλαζει πολυ ικανοποιητικά και παιρνει μονο το πρωτο γάλα . Ισως επειδη εχεις ωρα να θηλάσεις? Αν δεν γινουν περισσοτερες φορες πρασινα δεν ανησυχεις .

Να τηρεις αυτο που ειπαμε ενα στηθος σε καθε θηλασμο και αν δεν εχει πιει ικανοποιητικα να ξαναδίνεις το ιδιο στηθος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ παλι η σκ...συζητηση!

μου ελειψε!

ειναι λιγικο να συμβαινει αυτο συνηθωε ειναι απο το ελαφρυ γαλα!

καλο θα ειναι να θηλζεις ενα γευμα ενα στηθος!

εκτος να βλεπεις οτι θελι κι αλλο!

θα φτιαξουν τα πραγματα!

μπορει να κανει και 1 εβδομαδα να κανει κακα... μην σε ανησυχισει ...θα τα κανει και μαλιστα αναδρομικα!

το εχω ξαναπει εμενα μου αρεσαν εκεινα τα κακα... μοσχομυριζαν σε σχεση με τα τωρινα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να σου ζήσει και από εμένα.

Εγώ που έχω την εμπειρία εκατοντάδων πανών λερωμένων με αυτά τα υπέροχα και σε διάφορα χρώματα κακάκια (που μοσχομυρίζουν φρεσκοψημένο ΠΟΠ-ΚΟΡΝ) θα σου έλεγα να μην ανησυχείς. Είναι φυσιολογικα και τα πράσινα - κυπαρισσί κακάκια. Μάλιστα θυμάμαι ότι τότε είχα ανησυχήσει κι εγω και μου ζήτησε ο παιδίατρός μου να κρατήσω μια λερωμένη πάνα για να την δει. Και μου είπε ότι είναι μια χαρά. Ίσως να το επηρεάζει λιγάκι και η διατροφή σου. Μην ανησυχείς όμως. Θα προσέχεις μόνο για βλέννες και αίμα.

Ηρέμησε και απόλαυσε τα υπέροχα μοσχομυριστά κακάκια της γιατί αυτά που έρχονται ούτε να τα βλέπεις δεν θα θέλεις... :P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πρασινα κακα ποτε δεν μυριζουν ωραια και ποτε δεν εμφανιζονται χωρις λογο . Ειτε απο ιωση , ειτε απο το "ελαφρυ" γαλα , ειτε απο αλλεργιες εχουν μια οξινη βρωμερη μυρωδια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση.

Ο γιος μου ειναι 55 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα.

Γεννηθηκε 3040 και βγηκαμε 2950.

Στις 40 μερες ηταν 4700.

Εδω και μια εβδομαδα κανει μια φορα κακα μονο σπανια 2 και ειναι πολυ υδαρη και ειναι κιτρινωπα.

Καποιες μερες τις εβδομαδας εχει αερια απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 1 και του κανω ασκησουλες.

Οι θηλασμοι ειναι 8 με 9 και βρεχει κανονικα πανες.

Ειναι φυσιολογικο να ενεργητε μονο μια φορα την ημερα;

Δεν ξερω αν θελετε κι αλλες πληροφοριες για το μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Τα πρασινα κακα ποτε δεν μυριζουν ωραια και ποτε δεν εμφανιζονται χωρις λογο . Ειτε απο ιωση , ειτε απο το "ελαφρυ" γαλα , ειτε απο αλλεργιες εχουν μια οξινη βρωμερη μυρωδια .

LaLa μην είσαι πάντα τόσο απόλυτη, κι όμως, σύμφωνα με τον παιδίατρό μου δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα όταν κάναμε πράσινα κακά (κυπαρισσί για τήν ακρίβεια) και πίστεψέ με, επειδή τα μύρισα και τα ξαναμύρισα (επειδή ο παιδίατρος με ρώταγε από τηλεφώνου) δεν είχαν καμιά άσχημη μυρωδιά. Μύριζαν αυτή την γαλατίλα... Αυτά όσον αφορά την δική μου θέση... ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...