Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο τοκετός με καισαρική τομή


agni

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες.Εγω βρισκομαι στην 31 εβδομαδα κυησης και ο μπομπιρας δεν λεει να γυρισει , ειναι ορθιος με τα ποδαρακια προς τα κατω ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ στριμωγμενος για να γυρισει κι ετσι το πιο πιθανον ειναι να κανω καισαρικη. Εχω ανχος αν και γνωριζω κοπελες που εκαναν κι ολα πηγαν καλα. Ισως γιατι ειναι η πρωτη μου γεννα.Επισης το αμνιακο υγρο βρισκεται στα κατωτερα φυσιολογικα επιπεδα οποτε κι αυτος ειναι ενας λογος για καισαρικη.Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι λιγακι απο την μια θελω να παρω το μωρο μου αγκαλια και απο την αλλη δεν θελω να τελειωσει η περιοδος εγκυμοσυνης..................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

AIMI έγραψε:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΥΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ. ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΙΣΚΛΥΡΙΔΙΟ ΓΑΙ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΟΙΩΣΑ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΒΟΛΤΕΣ, ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΧΟΡΟΠΗΔΑΓΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ (ΕΙΧΑ ΜΥΩΠΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 7 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΔΥΜΑ!ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ,ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΑΡΑΙΝΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΛΑΦΡΩΣΩ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ MAGDALEX ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΣΟΥ!!!

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ 00:10,00:20 ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ 00:30 ΜΕ ΒΓΑΛΑΝΕ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΗΛΑΔΗ 20 ΛΕΠΤΑΚΙΑ.ΤΙΠΟΤΑ!!ΨΕΚΑΣΤΕ-ΣΚΟΥΠΙΣΤΕ-ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dor@ έγραψε:

Πριν από 5 χρόνια έκανα αφαίρεση ινομυώματος με ανοικτό χειρουργείο. Τότε ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όταν θα μείνω έγκυος θα κάνω καισαρική τομή. Τώρα που είμαι στη 10η εβδομάδα, ο γιατρός που με παρακολουθεί μου είπε ότι λόγω της προηγούμενης επέμβασης θα κάνουμε καισαρική. Έχει κάποια από σας αντίστοιχο προηγούμενο; Δεν είναι ότι φοβάμαι τόσο την καισαρική, αλλά προτιμώ να γεννήσω φυσιολογικά.

Γιατί κοπέλα μου να επιβαρυνθείς και με δεύτερη χειρουργική επέμβαση; Ρώτα και άλλο γιατρό οπωσδήποτε, πέντε χρόνια είναι πολλά, θα έχει επουλωθεί η τομή σου λογικά, ρώτα και άλλο γιατρό! Η καισαρική είναι σοβαρή χειρουργική επέμβαση που πρέπει να γίνεται όταν υπάρχει σοβαρός λόγος και δεν μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός. Δεν είναι παιχνίδι!

Γι'αυτό ψάξτο πριν δεις ότι πρέπει πραγματικά να κάνεις καισαρική....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Ειμαι κατα τις καισαρικης αλλα αν υπαρχει προβλημα...Γιατι και οι γιατροι βρηκαν ευκολο τροπο (να τελιωνουμε)η αναρωση ειναι δυσκολη ειδικα η πρωτη μερα.σε περιπου 20μερες θα στρωσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...