Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τρωει οτι και εμεις?


Recommended Posts

Βρε κοριτσια, να ρωτησω!

Πηγαμε στον γιατρο εχτες(7,500 κιλα!!! :laugh: )

και μου ειπε οταν κλεισει τον χρονο να αρχισω σιγα σιγα να της δινω δικο μου φαγητο!

Να τρωει δηλ. οτι τρωμε και εμεις!

Θα της καταργησω δηλ, το δικο της το αναλατο?

Ενταξει για μαγειρεμενο λαδι πιο νορμαλ το βρησκω αλλα το αλατι?

Μηπως μετα το χρονο επιτρεπεται και τρωνε απ'ολλα τα μωρακια?

Τι γνωριζεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο που ξερω εγώ ειναι οτι δεν θα βαζεις αλατι κ μπαχαρικα στο μαγειρευμα ,θα ξεχωριζεις του μωρου και μετα θα βαζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα, την μεγαλη 18 μηνων ξεκινησα να της δινω δικο μας φαγητο, λογω αλλαργιας που ειχε.

Αργισε να μου πει αυτην την κουβεντα.

Τωρα?

Και εμενα το αλατι μου φενεται καπως απο τοσο μικρη ηλικια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά το χρόνο απελευθερώνεται η διατροφή (σχετικό βέβαια είναι αυτό) και όχι πολύ αλάτι και μπαχαρικά όπως λέει και η Γιώτα.

Άλλο να ρωτήσω τώρα

Πήγαμε χτες στο γιατρό μας και είναι 7600

Λίγο δεν είναι ρε κορίτσια. Τώρα είδα κι εσένα Καντινού που είναι 7500. Και τρώει το χρυσούλι μου δεν έχουμε πρόβλημα. Και κοιμάται και ήσυχη είναι αλλά είναι τσίχλα :(

Είπαμε τον άλλο μήνα αν δεν πάει 8 κιλά να κανουμε εξετάσεις αίματος.

Εσας κορίτσια πόσο είναι τα μωρά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά το χρόνο μπορείς να δίνεις στο μωρό ότι φαγητό τρώτε κι εσείς αλλά θα βάζεις πολύ λιγότερο αλάτι στο μαγείρεμα απ' ότι βάζεις συνήθως και γενικότερα μικρές ποσότητες μπαχαρικών. Αν πάλι δε μπορείτε να τρώτε σχεδόν ανάλατο φαγητό, μπορείς να ξεχωρίζεις του μωρού και μετά να βάζεις όσο αλάτι ή μπαχαρικά θέλεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Οπως σου ειπαν και τα κοριτσια απλα ξεχωριζε λιγο φαγητο πριν βαλεις το αλατι.

Εμεις επειδη τα τρωμε σχεδον αναλατα του εδινα κατευθιαν απο την κατσαρολα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια!

Αυτο εκανα μεχρι και τωρα(περιπου).

Συνεχιζω!

Πιστευε ακομη ο γιατρος οτι τρωμε τις σουπες τις κλασσικες χωρις αλατι και αλεσμενα!

Ισως αυτο μου ειπε.

Σιγα σιγα να μαθει να μασαει και να συνηθιζει στην πιο στερεη τροφη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

αυτο που ξερω εγώ ειναι οτι δεν θα βαζεις αλατι κ μπαχαρικα στο μαγειρευμα ,θα ξεχωριζεις του μωρου και μετα θα βαζεις

αυτο ξερω και γω καντινου.Μας ειπε και μας να τρωει οτι τρωμε,δλδ απο ολα τα φαγητα αλλα να τα ξεχωριζουμε πριν μπει αλατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω νομιζω οτι αν το φαγητο που τρωμε εμεις(οι μεγαλοι)δεν ειναι βαρυ,με πολλα μπαχαρικα,η πολυ λιπαρο μπορει ανετα να το φαει ενα μωρακι μετα τον πρωτο χρονο.

εγω προσπαθω να τον κοψω απο το αλεσμενο αλλα δεν τα καταφερνουμε δεν το τρωει τουλαχιστον οχι παντα(ελπιζω σε κανα διμηνο).

του φτιαχνω ακομη ξεχωριστο δικο του φαγητο και τρωει εχτρα και απο το δικο μας μερικες κουταλιες(κανονικα οχι αλεσμενο)

λετε να μου συνηθησει ετσι????

τις προαλλες εφαγε φακες μια χαρα!!!!! λεω κι εγω αχ τι ωραια θα το συνεχισω....την επομενη μερα ειχα γιουβερλακια(χωρις πολλα μπαχαρια)του τα ελιωσα με το πιρουνι και.....μου τα πεταξε στην μουρη....γιατι???? δεν μπορω να καταλαβω!!!!

επεισης ελενη και mariaioanna μην αγχωνεστε τοσο με τα κιλα!!! το φυσιολογικο ειναι να παιρνουν μεχρι 1 κιλο τον μηνα αν παρουν 400 η 500 γρ ειναι πολυ καλα και δεν ειναι παθολογικο.

εμενα ο δικος μου ειναι 17 μηνων και 9800 παρακαλω!!!!! παιρνει 300 με 500γρ τον μηνα αλλα εχει τυχει και εχει παρει και 15ο μια φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω εχω αυτην την απορια..εγω του κανω ακομα τα δικα του...βεβαια εχθες εφαγε φασολαδα απο την δικη μας χωρις αλλατι και λαδι μαγειρεμενα.

αναστασια μηπως δεν του αρεσε ο κιμας με το πιρουνι? και εγω ειχα δοκιμασει γιουβαρλακια με πιρουνι και δεν τα ετρωγε με τιποτα..τα αλεσα και το εφαγε ολο...!

παντως για τα κιλα μην ανυσηχουμε..αφου ειναι χαρουμενο το παιδι, ευδιαθετο, τρωει το φαγακι του και ειναι δραστηριο ολα καλα μου ειχε πει η παιδιατρος.

εμεις τρωμε 180γαλα περιπου πρωι+βραδυ, πανω απο 200μλ φρουτοκρεμα, πανω απο 200-250μλ φαγακι 180κρεμα ή μια πιαταρα τραχανα ή 200γρ γιαουρτι+μια μπανανα και ειναι τσιλιβιθρας!

8.5κιλα 11.5μηνων ητανε! παιρνει περιπου 200γρ το μηνα αλλα ολη μερα σβουρας!

εγω παντως θα συνεχισω με τα φαγακια του και θα του δινω και απο τα δικα μας οσπρια ή γιουβαρκια..τετοιου ειδους φαγητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την δικιά μου μόλις τώρα την ζύγισα και είναι 10,2...της κάνω ακόμη αλεσμένα και αυτό γιατί έχει μόνο 4 δοντάκια!!!!!

βέβαια τρώει ψωμάκι, κασεράκι και μια μέρα που έκανα μπιφτέκια ήρθε κάθισε στα πόδια μου και άρπαξε μισό μπιφτέκι κα έφυγε!! :laugh: το έφαγε όλο! τις πατάτες φούρνου τις τρώει και αυτές αργά αλλά σταθερά!!! :laugh:

μάλλον το κοριτσάκι θέλει να μου πει: "ε μαμά βαρέθηκα τα ανάλατα και αλεσμένα φαγητά που μου κάνεις!!!!" :cheer:

ο γιος μου σε αυτή την ηλικία έτρωγε κανονικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω.

Αναλατα θα συνεχισω να της τα κανω(δεν κανει και καλο το αλατι).

Τωρα αν τυχει και φαει και λιγο απο εμας δεν νομιζω να παθει τιποτα.

Ουτε εγω κανω τα φαγητα μας πικαντηκα και πολυ αλμυρα.

Ειναι ελαφρια και οχι πολυπλοκα(εκτος απο καμια καρμποναρα) λογω του οτι ειναι και η μεγαλη μου.

Ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Μαράκι τρώει ότι κι εμείς και μη σας πω και περισσότερα! :P

Απλά από 13 μηνών και μετά που ακολουθούμε ελεύθερη διατροφή, μάθαμε κι εμείς να τρώμε τα φαγητά με πολύ λίγο αλάτι και πιπέρι. Όποιος θέλει προσθέτει στο πιάτο (αυτή συνήθως είμαι εγώ, ο μπαμπάς μας όλα τα αλέθει, ανάλατα, αλμυρά, καυτερά, πικρά.. :P ).

Όσες φορές αλέθω το φαγητό της για τα το φάει καλύτερα ή (αν είναι σούπα) για να μην τα κάνει όλα χάλια, το φτύνει. Βαρέθηκε τους αλεσμένους χυλούς και θέλει να παιδεύεται να μασάει.

16 μηνών και χθες ζυγιστήκαμε στο γιατρό 9300 με ένα αρκουδάκι 50 γρ. στην αγκαλιά :P

50% στο ύψος, 25% στο βάρος. Και σκουντούφλα και σταλίτσα! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

16 μηνών και χθες ζυγιστήκαμε στο γιατρό 9300 με ένα αρκουδάκι 50 γρ. στην αγκαλιά :P

50% στο ύψος, 25% στο βάρος. Και σκουντούφλα και σταλίτσα! :cheer:

Ιφιγένεια ίδια ηλικία με την δικιά μου - δλδ τέλη Δεκ γίνεται 16 μηνών - αλλά ζυγίζει πιο πολύ από το Μαράκι σου!!! ωχ μήπως είμαστε χοντρούλες!!!! :laugh:

βέβαια την ζύγισα εγώ ξέρεις τον γνωστό τρόπο: πρώτα εγώ και μετά αγκαλιά με εκείνη!!!! 10,2 έδειξε!!!! βέβαια τρώει 3 φρούτα το πρωι μια πιατάρα γεμάτη φαγητό το μεσημέρι, κανένα γιαουρτάκι ή πάλι φρούτο το απόγευμα και .....ακόμη την θηλάζω πρωί βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria Ioanna και η δικια μας 10 μηνων 7500 και ενω ετρωγε εχασε βαρος..καναμε εξετασεις αιματος...αναιμια...και καταληξαμε κ σε αλλεργια στο αγελαδινο ..οι ενδειξεις κατα κυριο λογο ηταν η μη προσληψη βαρους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

και εγω εχω αυτην την απορια..εγω του κανω ακομα τα δικα του...βεβαια εχθες εφαγε φασολαδα απο την δικη μας χωρις αλλατι και λαδι μαγειρεμενα.

αναστασια μηπως δεν του αρεσε ο κιμας με το πιρουνι? και εγω ειχα δοκιμασει γιουβαρλακια με πιρουνι και δεν τα ετρωγε με τιποτα..τα αλεσα και το εφαγε ολο...!

παντως για τα κιλα μην ανυσηχουμε..αφου ειναι χαρουμενο το παιδι, ευδιαθετο, τρωει το φαγακι του και ειναι δραστηριο ολα καλα μου ειχε πει η παιδιατρος.

εμεις τρωμε 180γαλα περιπου πρωι+βραδυ, πανω απο 200μλ φρουτοκρεμα, πανω απο 200-250μλ φαγακι 180κρεμα ή μια πιαταρα τραχανα ή 200γρ γιαουρτι+μια μπανανα και ειναι τσιλιβιθρας!

8.5κιλα 11.5μηνων ητανε! παιρνει περιπου 200γρ το μηνα αλλα ολη μερα σβουρας!

εγω παντως θα συνεχισω με τα φαγακια του και θα του δινω και απο τα δικα μας οσπρια ή γιουβαρκια..τετοιου ειδους φαγητα

αντε μαρή...ακομα δεν χρονισε το μωρο θες να το δωσεις κοντοσούβλι!!!!

το δωρο οεο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα ελενη εκει καταληξαμε ,ξεκινησαμε το αλμιρον πεπτι 2 αλλερτζι κερ και την κρεμα σινλακ και δεν θα τρωει καθολου γαλακτοκομικα και θα δουμε πως παει,μοσχαρι να της δινω μου ειπε,μαρια ιωαννα σε αυτο το συμπερασμα φτασαμε απο την γενικη κλινικη εικονα του παιδιου,αλλα παιδακια κανουν αιμα στα κακα ή κλαινε πονανε ,ειναι νευρικα,αλλα ομως απλα δεν περνουν βαρος,δεν αναπτυσονται δηλ σωματικα ,διοτι μου το ξεκαθαρισε η παιδιατρος οτι εαν δεν ειχαμε και νοητικη αναπτυξη τοτε θα ψαχναμε αλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Ifigeneia έγραψε:

Ιφιγένεια ίδια ηλικία με την δικιά μου - δλδ τέλη Δεκ γίνεται 16 μηνών - αλλά ζυγίζει πιο πολύ από το Μαράκι σου!!! ωχ μήπως είμαστε χοντρούλες!!!! :laugh:

βέβαια την ζύγισα εγώ ξέρεις τον γνωστό τρόπο: πρώτα εγώ και μετά αγκαλιά με εκείνη!!!! 10,2 έδειξε!!!! βέβαια τρώει 3 φρούτα το πρωι μια πιατάρα γεμάτη φαγητό το μεσημέρι, κανένα γιαουρτάκι ή πάλι φρούτο το απόγευμα και .....ακόμη την θηλάζω πρωί βράδυ!!![/quote:1zpf4ih2]

ifigeneia τι κουκλαρα κορη εχεις!στο ξαναπα?ε,στο ξαναλεω :laugh:

και μενα δεν πηρε βαρος καλο αυτο το μηνα,αλλα ταλαιπωρηθηκε με γαστρεντεριτιδα εκανε και το εμβολιο γριπης (το παλιο) και ξανααρρωστησε...ταλαιπωρειται πολυ ο κακομοιρος,πηρε κανονικα μονο υψος.Οσο για το αλεσμα καποια συνεχιζω και τα δινω ετσι,το μοσχαρι πως να το φαει τετοια σολα κρεας? :P

αλλα ρυζια,οσπρια αρακα κ ψαρι τα τρωει μασωντας.Οπως κ τα φρουτα.

Μπεμπουλη εγω να σου πω δεν αγχωνομαι μηπως μαθει αλεσμενα,σιγα καποια στιγμη θα τα φαει ολα,το θεμα ειναι να τρωει καλα,αυτο με νοιαζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...