Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΔΟΝΤΙΩΝ!!ΠΟΤΕ????


Recommended Posts

φιλεναδουλες μου γεια σας!! :)

θα ηθελα πολυ να μου πειτε τις γνωμες σας σ'αυτο το θεμα γιατι δεν ξερω τι μου γινεται! :blink:

το πρωτο μου αγορακι ειναι τωρα 3 χρονων!αρχισα να του βουρτσιζω τα δοντακια απο 2,αλλα χωρις οδοντοκρεμα γιατι δεν ηξερε να την φτυνει κ την καταπινε :woohoo:

περιπου 2,5 χρονων αρχισα να του τα βουρτσιζω κανονικα,αλλα μια φορα τη μερα η' κ μερα παρα μερα :unsure:

δεν ξερω αν κανω λαθος...διαφωτιστε με :huh: σε ποια ηλικια πρεπει να γινετε 2-3 φορες την ημερα το βουρτσισμα??!!! :kiss: μηπως επρεπε ηδη να αρχισω να τον πηγαινω σε οδοντιατρο για να με συμβουλευει??δεν ξερω... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντριάννα μου,νομίζω πως για να τα βουρτσίζει κανονικά πρέπει να μεγαλώσει λίγο...Δηλαδή να πάει 5-6 ετών.Προς το παρόν,μια χαρά το πάτε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τα πλένουμε κανονικά με οδοντόκρεμα από 0-6 μία με δύο φορές την ημέρα. Όσο ήταν μικρότερη μόνο μία φορά και βάζαμε ποσότητα ίση με ένα στραγάλι.

Στον παιδικό σταθμό τα πλένουν πάντα μετά το φαγητό και στο σπίτι πριν κοιμηθούμε.

Γενικά εγώ ξέρω ότι τα δόντια τα πλένουμε από την στιγμή που σκάνε μύτη!!! Έχω για τη μικρή ειδικές οδοντόβουρτσες, αλλά δεν της βάζω οδοντόκρεμα ακόμα.

Ήταν θεϊκή η στιγμή που η μεγάλη έπλενε τα δόντια της μικρής... Στιγμές να τις θυμάμαι...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν όταν πήγα στον οδοντίατρό μου τον ρώτησα και μου είπε ότι απο 18 μηνών πρέπει να ξεκινάει το βούρτσισμα. Όχι με οδοντόκρεμα προφανώς. Αυτό γιατί μέχρι αυτήν την ηλικία τα έχουν βγάλει όλα τα δόντια λογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Re koritsia i dikia mou paei 17 minon kai exei mono 4 dontia kai 1 pou kanei premiera se ligo ap' o,ti fainetai.

Ti na kano na tis ta bourtsizo?

A kai kati allo pote pane kanonika ston odontiatro ta paidakia?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :woohoo: :cheer: Κανει πρεμιέρα...DONTI LIVE..19/12!

μονο εσύ τα λες αυτά.!!!!!!!!!!!! :woohoo: :cheer::cheer:

Οσα δοντια κι αν εχει κάλο κάνει να τα πλένει...υπάρχουν κατι σαν γαντάκια που τα φοράνε και τα πλενουν σαν παιχνιδι ...για πριν τα 2 και μετα οδοντοβουρτσα ΑΙΜ..

οδοντοκρεμα μετα τα δυο και πολύ λιγο οσο ειπε η αθηνα...!

Οδοντιατρο μπορειτε να πατε ΑΦΟΥ ΒΓΑΛΤΕ ΚΑΝΑ ΔΟΝΤΙ ΑΚΟΜΗ...χαχαχαχχα...με 4 που πας ρε καραμητρο!

2 ΦΟΡΕς ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...Πλύσιμο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kassi... ANTE GIATI ANTE!!!! Pou tha mas tin peis kai gia tis dontares mas!!! Axaxaxaxaxaxaxaxa. :D :D :D :D

Argisa e...? Em auta pathaineis otan exoun KAI oi mpampades apopsi!

Pao na tsakotho tora! THA TON KSYPNISO NA TOY TA PSALLO!! :D:D:D:D :D :D :D :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρε με και βαλε με ανοιχτη ακροαση να ψελνω και εγω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!

Τι να του πεις καλε ???σιγα κι εσυ αργησες να πλυνεις τα 4 δοντια ...αντε με το καλο να σκασει και το επομενο ..και όλα...και ολα καλά...

εγω απο τα 2 του ξεκινησα συστηματικα καθε βραδυ απαραιτητα...ΤΟ πρωί δεν...!να μη λεω ψεμματα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

παρε με και βαλε με ανοιχτη ακροαση να ψελνω και εγω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!

To pisteuo, alla tha mou ksupniseis to paidi! Ase pou eimai kai monofagou! :P

Τι να του πεις καλε ???

σιγα κι εσυ αργησες να πλυνεις τα 4 δοντια ...αντε με το καλο να σκασει και το επομενο ..και όλα...και ολα καλά...

Mi xaseis! Na tin peis kai sto Sissaki to amatho... :blink: :woohoo: :silly:

εγω απο τα 2 του ξεκινησα συστηματικα καθε βραδυ απαραιτητα...ΤΟ πρωί δεν...!να μη λεω ψεμματα..!

Apo Deutera tha plenoume kai meis tis 4misi dontares mas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο μωρο του καθαριζa το στομα με γαζα και χαμομηλι μια φορα τη μερα,και με το που εσκασε το 1ο δοντακι του καθαριζα το στομα με το δαχτυλο σιλικονης και οδοντοκρεμα (απο 0+) 2-3 φορες τη μερα,υπαρχουν αυτες που δεν πειραζει αν καταπιει (απο το φαρμακειο την πηρα),και η ποσοτητα πολυ μικρη σαν στραγαλι (λιγοτερο βαζω εγω).Τωρα του χω παρει μια οδοντοβουρτσα απο το mothercare.Ανακουφιζονται και τα ουλα του απο την φαγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξερω απο τη στιγμη που βγαινουν τα βουρτσιζεις

εμεισ ειμαστε 10 μηνων κ εχει κανα μηνα που αρχισα,,,δε ανοιγει το στομα..τα χειλια βουρτσιζω :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...