Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δερματολόγος για βρέφη/παιδιά


MamaToBe

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Ξέρετε μήπως κάποιον καλό δερματολόγο που να ειδικεύεται σε βρέφη/παιδιά? Ο μικρούλης μου βγάζει κατι σαν εκζεματάκια πάνω από τον αστράγαλο και σε κάποια σημεία στη γαμπούλα. Η παιδίατρος διέγνωσε ατοπική δερματίτιδα αλλά η κρέμα που μας σύστησε δεν βοηθάει. Μόνο η kenakomp τα καταπραϋνει και εξαφανίζονται αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή να φλομώνω το παιδί στην κορτιζόνη από τώρα. Έχετε πάει το παιδάκι σας σε κάποιον καλό δερματολόγο για παρόμοιο λόγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή και εμένα ο μικρός μου έχει ατοπική δερματίτιδα τον πήγα

ΤΑΛΙΑ ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ-ΚΑΚΟΥΡΟΥ

παιδιατρος-παιδοδερματολογος

Διδακτωρ Πανεπιστημιου Αθηνων

Μετεκπ. "St. thomas Hosp. & "the Hospitals for sick children" Λονδινου

μελος της Ευρωπαικης παιδοδερματολογικης Εταιρειας

ιατρειο: Κηφησιας 74

Αμπελοκηποι 115 23 Αθηνα

τηλ 210 6924449

τηλ. οικιας: 210 6755437

νοσ. Παιδων "Η Αγια Σοφια"

τηλ: 210 7771811

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemaxxx έγραψε:

Επειδή και εμένα ο μικρός μου έχει ατοπική δερματίτιδα τον πήγα

ΤΑΛΙΑ ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ-ΚΑΚΟΥΡΟΥ

παιδιατρος-παιδοδερματολογος

Διδακτωρ Πανεπιστημιου Αθηνων

Μετεκπ. "St. thomas Hosp. & "the Hospitals for sick children" Λονδινου

μελος της Ευρωπαικης παιδοδερματολογικης Εταιρειας

ιατρειο: Κηφησιας 74

Αμπελοκηποι 115 23 Αθηνα

τηλ 210 6924449

τηλ. οικιας: 210 6755437

νοσ. Παιδων "Η Αγια Σοφια"

τηλ: 210 7771811

Σε ευχαριστώ πολύ, Anemaxxx!!! Σίγουρα θα την πάρω να κλείσω ραντεβού. Η παιδίατρος άλλα λέει τη μια φορά και άλλα λέει την άλλη, οπότε καλύτερα να δούμε κάποιον ειδικό. Και πάλι σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemaxxx έγραψε:

Επειδή και εμένα ο μικρός μου έχει ατοπική δερματίτιδα τον πήγα

ΤΑΛΙΑ ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ-ΚΑΚΟΥΡΟΥ

παιδιατρος-παιδοδερματολογος

Διδακτωρ Πανεπιστημιου Αθηνων

Μετεκπ. "St. thomas Hosp. & "the Hospitals for sick children" Λονδινου

μελος της Ευρωπαικης παιδοδερματολογικης Εταιρειας

ιατρειο: Κηφησιας 74

Αμπελοκηποι 115 23 Αθηνα

τηλ 210 6924449

τηλ. οικιας: 210 6755437

νοσ. Παιδων "Η Αγια Σοφια"

τηλ: 210 7771811

Καλημέρα!

Κι εγώ στην Τσιβιτανίδου είχα πάει τη μικρή όταν ήταν 2 μηνών γιατί ξεφλούδιζε και είχε γεμίσει μικρά σπυράκια. Δεν την ήξερα, η παιδίατρός μας μου τη σύστησε. Είναι πολύ καλή, σοβαρή αλλά πρέπει να κλείσεις ραντεβού νωρίς γιατί δεν έχει πολλά διαθέσιμα. Εγώ ήμουν τυχερή γιατί είχα πει ότι ήταν επείγον και όταν ακυρώθηκε κάποιο με πήραν και πήγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

καταλαβαινω την αγωνια ολων μας για τα μικρα παιδια.

Θα ηθελα να πω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη απο ενα παιδοδερματολογο στο Αγια Σοφια....

ειναι εκει καθε τριτη και πεμπτη η απογευματα στο νεο ψυχικο.Μου τον συστησαν μεσα απο το νοσοκομειο οταν ο μικρος μου νοσηλευτηκε για βρογχιολιτιδα..... τον επισκεφτηκα 2 φορες για τη σμηγματορροικη δερματιτιδα του 4 μηνων γιου μου ως τωρα...ειναι πολυ φιλικος, επεξηγηματικος μα πανω απο ολα αποτελεσματικος...ο μικρος μου δεν ξαναταλαιπωρηθηκε

η καρτα του λεει

ΑΛΕΞΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΑΙΔΟΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ

ΚΗΦΙΣΙΑΣ 180-182 Ν. ΨΥΧΙΚΟ

ΤΗΛ 210 6754180

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλημερα,

επισκεφτηκα και εγω τον Κο Αλεξοπουλο για τον 3χρονο γιο μου που ειχε ψωριαση. Πραγματικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη γιατι ξερει πως να αντιμετωπιζει τα μικρα και ειναι πολυ αποτελεσματικος. Στο Αγια Σοφια τον ειδαμε 1 φορα σχετικα ευκολα αλλα μετα πηγαμε στο ιατειο του. Τον συστηνω ανεπιφυλακτα. Γραφω ακριβως οτι λεει η καρτα του.

ΑΛΕΞΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ

παιδιατρος παιδοδερματολογος

εξειδ/ος στο Great Ormond street Hospital του Λονδινου

ιατρειο: Λ Κηφισιας 180-182 Ν Ψυχικο

τηλ 210 67 54 180 , 694 155 7 133

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Κορίτσια καλησπέρα! Ξέρετε μήπως κάποιον καλό δερματολόγο που να ειδικεύεται σε βρέφη/παιδιά? Ο μικρούλης μου βγάζει κατι σαν εκζεματάκια πάνω από τον αστράγαλο και σε κάποια σημεία στη γαμπούλα. Η παιδίατρος διέγνωσε ατοπική δερματίτιδα αλλά η κρέμα που μας σύστησε δεν βοηθάει. Μόνο η kenakomp τα καταπραϋνει και εξαφανίζονται αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή να φλομώνω το παιδί στην κορτιζόνη από τώρα. Έχετε πάει το παιδάκι σας σε κάποιον καλό δερματολόγο για παρόμοιο λόγο?

Καλημέρα κορίτσια,

ήθελα να ρωτήσω πως πάνε τα παιδάκια σας με το δερματάκι τους.

Ρωτάω καθώς εμείς έχουμε ταλαιπωρηθεί πάαααααααααααρα πολύ με αυτό το θέμα

και δεν βοήθησε ο δερματολόγος αλλά ο αλλεργιολόγος, εάν δεν έχετε δει βελτίωση,

καλύτερα να επισκεφτείτε κάποιον.

Εμένα ταλαιπωρείται από 2-3 μηνών και τώρα είναι 18 !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ο μικρος μου ειναι σχετικα σταθερος με τη θεραπεια για την ψωριαση και οπως μας λεει και ο παιδοδερματολογος που τον παρακολουθει χρειαζεται αρκετη υπομονη γιατι κανεις δεν μπορει να προβλεψει την πορεια.Ηταν και αυτο να μας τυχει. Τουλαχιστον δεν ταλαιπωρειται ιδιαιτερα. Crazy mummy πιστευεις οτι μπορει να μας βοηθησει και εμας ο αλλεργιολογος? Αφου ο μικρος ειναι σταθερος λεω προς το παρον να περιμενω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα,

επισκεφτηκα και εγω στο ιατρειο του τον κο Αλεξοπουλο μετα απο συσταση της παιδιατρου μου για τις λευκες κηλιδες της μικρης μου και πραγματικα ενθουσιαστηκα με τον τροπο που μας αντιμετωπισε.Συμφωνω απολυτα με οσα ειπαν και αλλοι για αυτον μεσα στο Forum. Ειναι πολυ φιλικος, προσεγγιζει το παιδι με μεγαλη προσοχη , εξηγει με λεπτομερειες και ειναι υπευθυνος σε αυτα που λεει, καθοτι ειναι και παιδιατρος πραγμα που δεν το ηξερα. Ενθουσιαστηκα τοσο με τον τροπο του και του ζητησα αν μπορουσε να παρακολουθει τη μικρη και ως παιδιατρος πραγμα που ευγενικα μου αρνηθηκε γιατι μου ειπε oτι βλεπει πιο πολυ τα παιδια με προβληματα πανω στο εξειδικευμενο αντικειμενο του . Ας ειναι καλα ο ανθρωπος που μας καθησυχασε, παντως τον συστηνω με μεγαλη σιγουρια. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
καλημερα,

επισκεφτηκα και εγω τον Κο Αλεξοπουλο για τον 3χρονο γιο μου που ειχε ψωριαση. Πραγματικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη γιατι ξερει πως να αντιμετωπιζει τα μικρα και ειναι πολυ αποτελεσματικος. Στο Αγια Σοφια τον ειδαμε 1 φορα σχετικα ευκολα αλλα μετα πηγαμε στο ιατειο του. Τον συστηνω ανεπιφυλακτα. Γραφω ακριβως οτι λεει η καρτα του.

ΑΛΕΞΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ

παιδιατρος παιδοδερματολογος

εξειδ/ος στο Great Ormond street Hospital του Λονδινου

ιατρειο: Λ Κηφισιας 180-182 Ν Ψυχικο

τηλ 210 67 54 180 , 694 155 7 133

και εμεις σε αυτον πηγαμε και ευτυχως δηλαδη που επεμεινε στο τελος η παιδιατρος μου να δω καποιον με μεγαλυτερη εμπειρια στο δερμα των παιδιων.Ειναι πολυ καλος και εμπειρος στα θεματα των παιδιων, αφου και ο ιδιος ειναι παιδιατρος. Η μικρη μου 1 χρ σημερα απο 4 μηνων εκανε συχνα το πιο ασχημο συγκαμα που μπορει να εχει μωρο με πολλα κλαματα,εντονες κοκκινιλες και επιμονο..ειχα κατα καιρους χρησιμοποιησει ολες της ενυδατικες του φαρμακειου,ακολουθησει ολες τις συμβουλες που βρηκα στο ιντερνετ και η παιδιατρος μου ελεγε στο τελος οτι κατι εγω δεν εκανα καλα στην περιποιηση της μπεμπας...κοντευα να τρελλαθω πια...δεν μπορουσα να βλεπω αλλο και τη μπεμπα να κλαιει ασταματητα ...την κρεμα daktarin την εβαζα καθε λιγο και λιγακι χωρις ομως αποτελεσμα..ο κοςΑλεξοπουλος εξετασε τη μπεμπα και μου ειπε οτι τελικα ειχε ψωριαση στην περιοχη της πανας-επεσα απο τα συννεφα. Βεβαια και ο αντρας μου εχει καποιες ηπιες βλαβες αλλα τρομαξα οταν το ακουσα σαν διαγνωση και στη μικρη.Τωρα με τις κρεμες εχει βελτιωθει αρκετα και φαινεται να ειναι υπο ελεγχο. Μακαρι απλα να ειχα παει νωριτερα στο γιατρο για να γλιτωνα απο τοση ταλαιπωρια τη μικρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολες τις μανουλες,

Γραφω μολις τωρα που τελειωσαμε με την επεμβαση αφαιρεσης μιας ελιας της μικρης μου απο πλαστικο χειρουργο στο αγια σοφια-αρκετα μεγαλουτσικης(5 εκ) στην πλατουλα της.Πηγαμε και εμεις στον κο αλεξοπουλο μετα απο συσταση της παιδιατρου μου και εχω μεινει πραγματικα ευχαριστημενη επειδη ειναι σχολαστικος, υπευθυνος και εμπειρος στα παιδια.

Ασχολειται οσο χρονο χρειαστει με το παιδι και εξηγει πολυ καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

συμφωνω απολυτα με οσα ειπαν παραπανω για τον συγκεκριμενο γιατρο στο αγια σοφια.Τον ειδαμε λογω μιας μεγαλης ελιας στην πλατουλα της μικρης μου απο τη γεννηση της και λογω εκζεματος του μικρου μου. Ειναι πολυ φιλικος, προσεκτικος και επεξηγηματικος. Μου κερδισε απολυτα την εμπιστοσυνη και τις δυο φορες και πολυ σημαντικο οτι δεν βιαζεται να σε ξεπεταξει. Στα αρνητικα θα ελεγα οτι τον βρισκεις δυσκολα στο νοσοκομειο....αλλα οποιος θελει και μπορει τοτε κινειται και ιδιωτικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...