Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενα κολπο που μου ειπανε-τι λετε?


Recommended Posts

Αννιώ έγραψε:

Αφροδιτουλα δεν πειραζει καλε σιγα!!Καλα εκανες και ρωτησες!

Εγω δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω στην απορια σου γιατι η κορακλα μου ποτε δεν ειχε υπνηλια.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχει υπνηλια παντως απο το εμβολιο.

Κοριτσια ειναι μια περιοδος απο 3 μηνων μεχρι και 7-8 μηνων που κοιμουνται τα καθαρματακια! Κοιμουνται ΠΟΛΥ!!!

Μετα αλλαζει το συστημα...Σε αλλες πιο παλιες μαμαδες που ρωτησα που εχουν τωρα παιδια δημοτικου μου ειπανε οτι ειναι μεταβατικο σταδιο απο 9 μηνων μεχρι 13 - 14 να εχουνε προβλημα υπνου γιατι βλεπουνε ονειρα.

Εγω σημερα θα βαλω μια μπλουζα μου να την εχει διπλα της...Τωρα που το σκεφτομαι...Την κοιμιζω χωρις μαξιλαρι λετε να θελει μαξιλαρι???? :huh::dry: Παναγια μου ολα τα εχω σκεφτει!!!!ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ με πριζωσες με την μαγικη λεξη μαξιλαρι!

Συγνώμη που παρεμβαίνω , επειδή το κοριτσάκι σου είναι μικρούλικο,

νομίζω πως το μαξιλάρι το βάζουμε μετά τον πρώτο χρόνο....Αν θέλεις πρόσεξε το λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δικιο εχεις το ειχα ακουσει κι εγω αυτο αλλα μερικες το βαζουν το μαξιλαρι...Τι να πω? Θα παρω και την γιατρο τηλ. αν ειναι να το επιβεβαιωσω παλι!

evipapa σε ευχαριστω!

Κοριτσια λετε να καταδικαστω σε αιωνια ξενυχτιαααααααααα????????? :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν το βαλω μεσα στη ντουλαπα που ολα τα ρουχα εχουν τη μυρωδια μου λετε να πιασει?????????? :P:P:P:P:P:P

ρε αννιω σε ξενυχταει η κορη????????? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό με τον βραδινό ύπνο το έχω και εγώ με τον ¨μεγάλο¨ μου γιό, είναι 2,5 χρονών και ακόμα θα ξυπνήσει μέσα στη νύχτα και θα με φωνάξει να πάω απλά να με δεί. Από μωρό, τι μπλουζάκια του έβαζα, τι μαξιλάρια, τι αστεράκια με φώς να γυρίζουν …τίποτα :( , ήθελε εμένα. Ευτυχώς τις περισσότερες φορές ήθελε και θέλει ακόμα ένα χάδι και ένα φιλάκι και ξανακοιμάται …. Αλλά δεν παύει να με ξυπνάει :S …. Να φανταστείτε έχω 4 μηνών μωρό και δεν με ξυπνάει αυτό αλλά ο ¨μεγάλος¨ μου, και τώρα τρέχω σαν τρελή γιατί φοβάμαι να μην ξυπνήσει και το μωρό με τα κλάματα.

Το μόνο που κάνω κάποιες βραδιές και ας πούμε ότι βοηθάει είναι ότι ξυπνάω, τώρα πιά από συνήθεια, μόνη μου κάθε 2-3 ώρες και πηγαίνω μόνη μου, τον χαϊδεύω τον φιλάω και φεύγω. Μάλλον με αισθάνεται και δεν ξυπνάει από μόνος του μετά :silly: !!!!!!!! τι να κάνω, φοβάμαι να μην μου αναστατώνει το μωρό μέσα στη νύχτα και παίρνω τα μέτρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ eldo ιδια μοιρα με σενα εχω :laugh: .εχω γιο 3,3 χρονων που απο μωρο δεν ξερει τι συμαινει υπνοσ και ακοοοομα με ξυπναει ο ναι!την μια θελει εμενα την αλλη θελει να ερθει στο κρεβατι μου,αλλη φορα ψαχνει μεσ στην νυχτα τα παιχνιδια του.ενα δραμα ζω.τωρα εχω και μωρο 23 ημερων και ξυπνανε και οι δυο :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι από 3 μηνών μέχρι σήμερα ξύπναγε σχεδόν ανά 2ωρο επειδή του έφευγε η πιπίλα... :ohmy: Του την έβαζα, με έβλεπε, του χάιδευα την πλατούλα, γύρναγε στο πλάι και ξανακοιμόταν. Ήθελε όμως να με δει για να ξανακοιμηθεί... άσχετα αν δεν έκλαιγε... Ώσπου ξεκίνησα όπως μου είπε μία φίλη μου εδώ στο mammyland να τον αφήσω μεχρι να ξανακοιμηθεί μόνος του. Και αυτό έκανα... 3 μέρες δεν κοιμηθήκαμε αφού με έψαχνε, όμως δεν έκλαιγε, μουρμούραγε κι έτσι κι εγώ δεν αισθανόμουν τύψεις. Έμαθε λοιπόν να βάζει μόνος του την πιπίλα, του έχω και 2 για να τις βρίσκει πιο εύκολα και έμαθε να ξανακοιμάται και μόνος του. Τώρα ξυπνάει, βάζει την πιπίλα και κοιμάται... Βέβαια εγώ σηκώνομαι συνέχεια για να τον δω και να τον σκεπάσω αλλά προσπαθώ να μην με καταλάβει γιατί τότε με ψάχνει. Διαφορετικά όλα καλά. Δοκιμάστε το ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σου πω οτι εχθες το βραδυ σκεφτηκα να δοκιμασω ακριβως το ιδιο; θα το δοκιμασω σημερα να δω. Το στγκεκριμενο κολπο που το ειχε πει μια φιλη βρεφονηπιοκομος. Ελπιζω να πιασει! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

olya έγραψε:

αχ eldo ιδια μοιρα με σενα εχω :laugh: .εχω γιο 3,3 χρονων που απο μωρο δεν ξερει τι συμαινει υπνοσ και ακοοοομα με ξυπναει ο ναι!την μια θελει εμενα την αλλη θελει να ερθει στο κρεβατι μου,αλλη φορα ψαχνει μεσ στην νυχτα τα παιχνιδια του.ενα δραμα ζω.τωρα εχω και μωρο 23 ημερων και ξυπνανε και οι δυο :S
:angry:

εγω δεν εχω προβλημα με τον υπνο....βεβαια μεχρι να κοιμηθει......θα σκουντουλαω εγω απο την νυστα....εχει εδω κ 3 βραδυα που ξυπναει ο ζουζουνος μου 4:30 την νυχτα κ μου λεει...''μπουμου'' ή ''πιτι''...τα οποια σημαινουν το μωρο (νομιζει οτι ειμαι εγκυος) κ το αλλο ειναι σπιτι αλλα εννοει το σαλονι...κ μες την νυστα μου λεω τι ονειρο βλεπει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω κοριτσια απιστευτο μου φαινετε οταν λενε οτι υπαρχουν μωρα που κοιμουνται ολη νυχτα και δεν ξυπνανε ουτε για γαλα.αχ τυχερεσ μανουλεσ που εχουν τετοια παιδακια.εγω μαλον οταν θα τα παντρεψω θα κοιμαμαι ολη νυχτα :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σας καταλαβαινω αυτες τις 3 μερες...τι τραβατε κοριτσια...εμενα μωρουλι δεν ξυονουσε καθολου...κ οταν ξυπνουσε 6 το πρωι δεν εκλαιγε εκανε ενα περιεργο θορυβο με τα χειλακια του σαν να μου ελεγε μαμα μαμ....εμενα μαλλον βλεπει καποιον εφιαλτη..δεν εξηγηται αλλιως...ξυπναει μιλαει κ κοιμαται μετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΑΤΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΕΡΙ ΛΙΓΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΗΛ3,5 ΜΗΝΕΣ ΚΟΙΜΟΜΕΣΤΕ ΣΕΡΙ ΠΧ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ 10,30 ΚΑΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ 9,30 ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΕΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ το είχα δοκιμάσει αυτό το κόλπο στο ένα από τα δύο παιδάκια μου που ήθελε να κοιμάται κάθε βράδυ μαζί μας αλλά χωρίς επιτυχία :( Μόλις κατάλαβε ότι κοιμάται αγκαλιά με τη μπυτζάμα της μαμάς και όχι με τη μαμά άρχισε να ουρλιάζει μέσα στη νύχτα :S

Βέβαια το δικό μου ήταν τότε ήδη μεγάλο (είχε χρονίσει) και καταλάβαινε καλύτερα. Ίσως όμως να πιάνει στα μικρότερα παιδάκια.

Πάντως τα δικά μου ακόμα και τώρα κοιμούνται μόνο εάν ξαπλώσω δίπλα τους και τους λέω τραγουδάκια, παραμυθάκια κλπ και καμιά φορά ξυπνάνε τη νύχτα και ή θα κλαίνε για να πάω στο δωμάτιό τους ή θα έρχονται αυτά στο κρεβάτι μας :P

Καλό κουράγιο σε όλες τις νυσταγμένες μανούλες...,όταν θα μεγαλώσουν τα ζουζούνια μας και δε θα θέλουν ούτε να τα αγγίζουμε (βλέπε εφηβεία) θα αναπολούμε αυτές τις στιγμές :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσια...Εβαλα μια νυχτικια μου στην κουνια της και ουσιαστικα κοιμοταν πανω σε αυτην.

Κοιμηθηκε στις 11 και μιση το βραδυ...Ξυπνησε μια στις 1 και τεταρτο που ευτυχως ημουν ακομα ξυπνια και μετα την ξανακουσα στις 7 το πρωι...

Τι λετε?

Σε καποια φαση τωρα το πρωι (την ταισα στις 8 και ξανακοιμηθηκε) την ακουσα παλι να πηγαινει να κλαψει αλλα σταματησε και ξαναεγειρε.

Δοκιμαστε το νομιζω οτι βελτιωνει την κατασταση.

Τελικα δεν εβαλα μαξιλαρι οκ...μονο κακο κανει σε αυτην την ηλικια.

Καλημερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε αννιω μου λες να επιασε το κολπο με την μπλουζα

τωρα θελω να βραδιασει να το κανω και εγω

το εχω ακουσει αλλα δεν το εχω κανει ποτε γιατι φοβηθηκα μην την παρει στα μουτρα της και δεν μπορει να αναπνευσει και την εβγαλα

να το επιχειρησω????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα απο το κακο στο χειροτερο τωρα καταφερα να γραψω τ νεοτερα μας και ειναι μαυρα χαλια...Εχτες δεν κοιμηθηκα καθολου η Αλεξανδρα μας ξυονησε με γοερο κλαμμα πολλες φορες. Εκανε εμετο γιατι ειχε μπουκωμενη μυτη και της εβαλα ορο φυσιολογικο και μετα δεν της κολλουσε υπνος.

Κοιμηθηκε 3 με 5 και μετα 7 με 11 το πρωι και παλι ξυπνουσε στο ενδιαμεσο.

Δεν ηξερα τι να κανω εχω απελπιστει...Κοιμηθηκα ελαχιστα και αυτο με αγχος μην ξανακανει εμετο.

Σημερα ολη την ημερα ηταν με λοξυγγα μετα απο καθε γευμα.Προσπαθησα να μην την βαρυστομαχιασω και δεν την πιεσα στο φαγητο της ουτε στο γαλα της.

Μακαρι να ειναι τουλαχιστον απο τα δοντια της και το μπουκωμα και η ανησυχια στον υπνο γιατι κλεινουμε 1 μηνα και κατι ετσι.

Δεν εχω κουραγιο για δουλειες ουτε και για παιχνιδια.

Αφηστε που εχω τυψεις που χανω την υπομονη μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου είναι αρρωστη η μικρή ...??σορυ αλλα δεν ξέρω...για να ξυπνουσε και να μην ξανακοιμοταν και να εκλαιγε κατι εχει δε μπορει ...και ο εμετος...σημαινει φλεμματακια...πηγατε γιατρό..??

μην το αφηνεις ετσι...κανεις κατι να τη βοηθησεις με τις μυξουλες...?

αν εχεις παει και αλλο ειναι το θεμα...σορυ...(δεν εχω παρακολουθησει το θεμα..αυτο το μηνυμα σου μονο διαβασα..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κασση μου δεν την πηγα στην γιατρο δεν εκανε ουτε πυρετο ουτε τιποτα.

Ουτε βηχει.Ειχε εχτες ενα μπουκωμα και σημερα ηταν καλα...Ο εμετος φανταζομαι απο ενστικτο ετσι πως καταλαβα την ωρα που της εβαλα τον ορο την αναγουλιασε και προεκυψε.

Σε ευχαριστω παντως για την αμεση απαντηση σου...Αχ! Τον πονο μου θελω να πω...

Πολλα σαλια μονο...και γκρινια για ψυλλου πηδημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρε τον παιδιατρο σας βρε,μην περιμενεις να κανει πυρετο. Μπορει να περασε καμια ιωση το παιδι. Εμενα ο δικος μου δεν εχει κανει πυρετο,2 φορες περασε ιωση αλλα χωρις πυρετο.Θα σου πει και τι να το ταιζεις (απο οτι ειδα ειναι 9 μηνων αρα της δινεις στερεες τροφες). Και ο ορος τα αναγουλιαζει καποιες φορες.Της καθαριζεις την μυτη με τον "απορροφητηρα" ?:laugh: (δε θυμαμαι πως το λενε αυτο το πραμα!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

τον έβαλα μια μέρα στο καναπέ -κρεβάτι και έντυσα ένα μαξιλάρι με το μπλουζάκι μου να εχει και την μυρωδιά και να νιώθει και έναν όγκο δίπλα του ....δεν έπιασε μην πω ότι θύμωσε κιόλας !!! :dry: :silly: :woohoo:

ΜΑ ΝΑ ΤΟ ΓΕΛΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΡΕ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΟΥ ??? :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΩ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ !!! :)

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ???

ΕΓΩ -ΕΥΤΥΧΩΣ- ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ! ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ !

ΥΠΟΜΟΝΗ ... ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ

ΜΠΛΟΥΖΑ ΤΕΛΙΚΑ ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou το εκανα και την 1η φορα ηταν καλυτερα τωρα ομως παλι τα ιδια...Ας βρεθει καποιος να μου δωσει μια εξηγηση πια...Κι η γιατρος μου δε μου εξηγει κατι...Το μονο "παρηγορο" πουμου ειπε ειναι οτι αυτα στον 9ο οι διαταραχες υπνου κρατανε μεχρι 12 - 14 μηνων...ΤΕΛΕΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ. ΑΛΛΑ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΒΑΦΤΗΣΤΗΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΜΑΛΛΙΩΝ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΝΟΤΑΝΕ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ. ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΟΥ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΗΡΕΜΕΙ. ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...