Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ...............


Recommended Posts

καλησπέρα κ απο μενα κοριτσια (μελλουσες μαναδες)...ειναι όντως ψυχοφθορο να θελεις να κανεις ενα παιδακι εκει που τα εχεις τακτοποιημενα ολα στη ζωη ή στη ψυχη σου και να μην τα καταφερνεις.

Το μαγικο λοιπόν κόλπο είναι να ΜΗΝ το σκέφτεσαι και να μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά και μπλα μπλα τα γνωστα(με την προυποθεση βεβαια οτι ολες οι εξετασεις είναι βατές...)

Μπόρει κάποιος να μου πει πως θα το καταφέρω εγώ που δουλεύω σε διαγνωστικό κέντρο και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αντιμετωπίζω εγκυες κοπέλες :dry: και άλλες που ερχόνται για β-χοριακές, υπέρηχογραφήματα κ.ά.?????? Δεν γίνεται να το αποβαλλω αυτό το άγχος...Θέλω δε θέλω ειναι γύρω μου... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sofia k. έγραψε:

καλησπέρα κ απο μενα κοριτσια (μελλουσες μαναδες)...ειναι όντως ψυχοφθορο να θελεις να κανεις ενα παιδακι εκει που τα εχεις τακτοποιημενα ολα στη ζωη ή στη ψυχη σου και να μην τα καταφερνεις.

Το μαγικο λοιπόν κόλπο είναι να ΜΗΝ το σκέφτεσαι και να μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά και μπλα μπλα τα γνωστα(με την προυποθεση βεβαια οτι ολες οι εξετασεις είναι βατές...)

Μπόρει κάποιος να μου πει πως θα το καταφέρω εγώ που δουλεύω σε διαγνωστικό κέντρο και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αντιμετωπίζω εγκυες κοπέλες :dry: και άλλες που ερχόνται για β-χοριακές, υπέρηχογραφήματα κ.ά.?????? Δεν γίνεται να το αποβαλλω αυτό το άγχος...Θέλω δε θέλω ειναι γύρω μου... :(

Το καταλαβαίνω οτι είναι πάρα πολύ δύσκολο να μην το σκέφτεσαι αλλα δεν είναι απίθανο. Απλά κάνε κάτι διαφορετικο...π.χ. ασχολήησου με τη διακόσμηση του σπιτιού σου και σκεψου αλλαγες που θέλεις να κάνεις. Μια φίλη μου άρχησε να ασχολήτε με αυτο, να ψάχνει για ταπετσαριες στο internet, γυρνουσε στα μαγαζια για ερευνα αγορας για διακοσμητικα και σχεδια για κουρτινες και τελικα μετα απο εναμιση μηνα που εψαχνε απο εδω και απο εκει και αφου την εφαγε ο ποδαροδρομος να ψάχνει για ιδεές εμαθε οτι ειναι εγκυος (προσπαθουσε εναμιση χρόνο) και τσαμπα το τρεξιμο που λεει ο λογος. Δεν εκανε τιποτα γιατι τωρα ασχολητε με το παιδικο δωματιο και τα λεφτα που υπολογιζε να ξοδεψει στην 'ανακαίνηση' θα τα ξοδεψει για το ζουζουνακι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STASA ευχαριστω για το μνμ αλλα δύσκολο μου ακούγεται..8ώρες στη δουλεια με έγκυες, αποψεις και εμπειρίες μετα στο internet απο το team tou mammyland, το βράδυ στενό μαρκάρισμα με τον άντρα μου με αγκαλίτσες...

Οτι και να κάνεις κυνηγάς και τις μέρες ωορρηξίας (όχι οτι παίζει πάντα ρόλο).. τί αλλο πια!??

Μόνο όταν κοιμάμαι δεν το σκέφτομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofia k. έγραψε:

STASA ευχαριστω για το μνμ αλλα δύσκολο μου ακούγεται..8ώρες στη δουλεια με έγκυες, αποψεις και εμπειρίες μετα στο internet απο το team tou mammyland, το βράδυ στενό μαρκάρισμα με τον άντρα μου με αγκαλίτσες...

Οτι και να κάνεις κυνηγάς και τις μέρες ωορρηξίας (όχι οτι παίζει πάντα ρόλο).. τί αλλο πια!??

Μόνο όταν κοιμάμαι δεν το σκέφτομαι!!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είσαι στη ¨χειροτερη¨ δουλεια που θα μπορούσες να ήσουν. Παντως σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ερθει χριστουγεννιατικο δωρο ενα μωρακι στη κοιλιτσα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω περασει απο ολες τις φασεις αυτες για αυτο κ σας καταλαβαινω ολες.Και θα σας πω τι εννοω.

Την κορη μου τη γεννησα πριν 6 χρονια,ειμουν τοτε 27,ειχα μια σχεση με καποιον για πολυ λιγο διαστημα κ υστερα απο ενα ατυχημα που ειχα με το προφυλακτικο...εμεινα εγκυος!!! :blink::blink::blink:Ναι κ ομως!!!μια φορα ηταν αρκετη!!!!

Κρατησα το παιδι γιατι το ηθελα κ δεν υπηρχε περιπτωση να κανω εκτρωση(οχι πως πανω στον πανικο μου,στην αρχη δεν το σκεφτηκα).Με τον ανθρωπο αυτο τελικα χωρισα γιατι δεν ηταν αυτο που εγω ζητουσα.

Μετα απο πολλες δυσκολιες που περασα(σε ολους τους τομεις της ζωης μου),γνωρισα τον ενα κ μοναδικο,τον αντρα που λατρεψα κ λατρευω οσο κανενα αλλο.Παντρευτηκαμε κ επειδη κ οι δυο ειχαμε τρελη επιθυμια να κανουμε οικογενεια(εκεινος δεν εχει παιδι),ξεκινησαμε αμεσως.

Μετα απο αρκετο διαστημα που προσπαθουσαμε κ μετα απο διαφορες ατυχιες,ανακαλυψαμε οτι δεν θα ειναι τοσο ευκολο λογω κακης ποιοτητας του σπερματος :(:(:( .Η απογοητευση μεγαλη,κυριως για εκεινον,στενοχωρια,κλαματα..καταλαβαινετε..

Και τωρα επειτα απο εγχειρηση που εκανε εκεινος κ θεραπεια που ακολουθει,περιμενουμε τα αποτελεσματα τον Γεναρη.Οχι πως δεν υπαρχει περιπτωση να συλλαβουμε ετσι για αυτο κ προσπαθουμε αλλα...περνανε οι μηνες κ αποτελεσμα δεν βλεπουμε...

Ολα αυτα σας τα εγραψα για να καταληξω στο οτι..δυστηχως η ζωη..κατι σου δινει..κατι σου περνει.Αυτο ισως να γινετε για καποιο λογο...ισως να ειναι κ ολα τυχαια..δεν ξερω.

Εγω λοιπον εχω να πω πως σημασια εχει να ειμαστε καλα,να εχουμε διπλα μας συντροφους που να μας αξιζουν κ να μπορουμε να μοιραστουμε τις δυσκολιες που τυχαινουν,να ζουμε τον ερωτα κ την αγαπη κ να μην σταματαμε ΠΟΤΕ να κανουμε ονειρα!!!

Πιστευω πως οτι θελουμε πολυ με τη ψυχη μας,γινετε.Κουραγιο κ υπομονη... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ξαναγυριζω στο θεμα

σιγουρα μικρη ζηλια και πικρια υπαρχει οπως και να χει

υπαρχουν ζευγαρια που προσπαθουν καιρο και χρονια και δεν μπορουν να κανουν παιδακι

και υπαρχουν και αλλοι που κανουν αμεσωσ και παραπονιουνται και απο πανω

ολοι βαδιζουν βαση των οσων περνανε εκεινη την στιγμη

ολοι εχουν δικιο και ολοι αδικο

αυτα εχει η ζωη

μονο η υπομονη μας σωζει πραγματικα

ργω πραγματικα σε καταλαβαινω και εχεις δικιο απο μερια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marker έγραψε:

κοριτσια ξαναγυριζω στο θεμα

σιγουρα μικρη ζηλια και πικρια υπαρχει οπως και να χει

υπαρχουν ζευγαρια που προσπαθουν καιρο και χρονια και δεν μπορουν να κανουν παιδακι

και υπαρχουν και αλλοι που κανουν αμεσωσ και παραπονιουνται και απο πανω

ολοι βαδιζουν βαση των οσων περνανε εκεινη την στιγμη

ολοι εχουν δικιο και ολοι αδικο

αυτα εχει η ζωη

μονο η υπομονη μας σωζει πραγματικα

ργω πραγματικα σε καταλαβαινω και εχεις δικιο απο μερια σου

Εκει ηθελα να καταληξω με αυτα που εγραψα...απλα τα ειπα πολυ αναλυτικα.Οτι τελικα ετσι ειναι η ζωη..καποιες φορες ειναι αδικη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TZOUTZOU έγραψε:

Ρε γαμώτο τί το θες το παιδί για να γλυτώσεις τη δουλειά??? Μην είσαι αχάριστη!!

ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΟΥ. ΑΝ Η ΚΟΠΕΛΑ ΗΘΕΛΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΤΟ ΑΥΤΟ;; ΤΟ ΤΕΡΠΝΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΩΦΕΛΙΜΟΥ.. ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΚΟ. ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΛΑΧΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TZOUTZOU,

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ (ΔΕΥΤΕΡΟ) ΠΑΙΔΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ... ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΦΟΡΜΕΣ (ΟΧΙ ΑΙΤΙΕΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΘΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ...

- ΑΛΛΗ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.

- ΑΛΛΗ ΠΑΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ.

- ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε. ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙ ΕΚΤΟΣ ΓΑΜΟΥ ΕΝΩ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΖΕΙ" ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 5ΕΤΙΑ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΤΟΥΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ "ΖΗΛΙΑΣ" ΜΗΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ... ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ "ΤΥΧΕΡΕΣ" ΚΑΙ "ΑΤΥΧΕΣ" ΓΥΝΑΙΚΕΣ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ...

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ "ΠΙΑΝΟΥΝ" ΕΥΚΟΛΑ (ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ),

ΟΥΤΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΠΙΑΣΟΥΝ",

ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ... ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ... ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!! ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΗ ΒΡΕΙΣ, ΤΟΤΕ!!!

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΞΕΧΝΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ, ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ, ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟ...

ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ, ΠΗΓΑΙΝΤΕ ΡΟΜΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ - ΕΣΤΩ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ, ΞΑΝΑΕΡΩΤΕΥΤΕΙΤΕ...

ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ - Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!!!

ΑΛΛΑ, ΠΡΟΣΕΞΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΘΕΜΑΤΑ "ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ-ΑΝΕΞΗΓΗΤΩΝ ΑΠΟΒΟΛΩΝ" ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΓΧΟΣ, ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ!!!

ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΙΑΣΟΝΑ...

ΜΙΑ ΕΥΧΗ: ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ... ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ"...

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια και συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω την αισθηση οτι βλεπω μια αδικαιολογητη επιθεση απεναντι στην Τζουτζου. Ειμαι σιγουρη οτι δεν κατηγορησε την συναδελφο της με αυτο που ειπε, απλως ηθελε να τονισει την ειρωνια της τυχης. Το εχω νιωσει κι εγω. Δεν ηταν ζηλεια, ουτε κακια, απλα μεσα απο μολα αυτα που εχουμε περασει, η καθεμια τα δικα της, μας βγαινει ενα παραπονο το οποιο δεν σημαινει -γιατι αυτη κι οχι εγω? αλλα - μακαρι Θεουλη μου να γινει και σε μενα το θαυμα συντομα !!

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελε να θηξει τις κοπελες που τα καταφεραν με την πρωτη. Πιστευω οτι πρεπει να βοηθαμε ψυχολογικα η μια την αλλη και οχι να βγαζουμε γρηγορα συμπερασματα και να στηνουμε στον τοιχο καποια κοπελα που μπορει να ειναι σε κακη ψυχολογικη κατασταση και περιμενει απο εμας μια γλυκια κουβεντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αβα έγραψε:

Γεια σας κοριτσια και συγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω την αισθηση οτι βλεπω μια αδικαιολογητη επιθεση απεναντι στην Τζουτζου. Ειμαι σιγουρη οτι δεν κατηγορησε την συναδελφο της με αυτο που ειπε, απλως ηθελε να τονισει την ειρωνια της τυχης. Το εχω νιωσει κι εγω. Δεν ηταν ζηλεια, ουτε κακια, απλα μεσα απο μολα αυτα που εχουμε περασει, η καθεμια τα δικα της, μας βγαινει ενα παραπονο το οποιο δεν σημαινει -γιατι αυτη κι οχι εγω? αλλα - μακαρι Θεουλη μου να γινει και σε μενα το θαυμα συντομα !!

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελε να θηξει τις κοπελες που τα καταφεραν με την πρωτη. Πιστευω οτι πρεπει να βοηθαμε ψυχολογικα η μια την αλλη και οχι να βγαζουμε γρηγορα συμπερασματα και να στηνουμε στον τοιχο καποια κοπελα που μπορει να ειναι σε κακη ψυχολογικη κατασταση και περιμενει απο εμας μια γλυκια κουβεντα.

συμφωνώ απόλυτα...ας μην το παίζουμε και τόσο υπεράνω πια αφού όλες πιστεύω κάνουμε τις μαυρες σκέψεις μας και πάλι για τον εαυτό μας κ όχι για τους άλλους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TZOUTZOU έγραψε:

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά σε όλες τις Αννούλες!!!!

Λοιπόν από που να αρχίσω δεν ξέρω!!!! Έχω παρατηρήσει όλον αυτόν τον καιρό που προσπαθώ να μείνω έγκυος (αλλά δεν.....) οτι υπάρχουν γυναίκες που με το που λένε "θα μείνω έκγυος" μένουν!!!!!! Δεν είναι φοβερό? Μακάρι βέβαια να είναι καλά οι ίδιες και τα μωράκια τους αλλά δεν σε πιάνει ρε γαμώτο ένα παράπονο, ένα γιατί όχι κι εγώ??? Δύο χρόνια προσπαθώ και τίποτα πέραν από δύο αποβολές που μόνο πίκρα σου αφήνουν.

Και έρχεται σήμερα το πρωί που λέτε μία συνάδελφος η οποία μας ανακοινώνει οτι είναι έγκυος (στο δεύτερο παιδάκι). Τρελάθηκα!!!! Και ξέρετε γιατί??? Πρίν λίγο καιρό της ανακοίνωσαν στη δουλειά οτι θα την έβαζαν σε ένα δύσκολο γι' αυτήν πόστο, και αμέσως έκανε τη δήλωση (πριν ένα μήνα περίπου) "εγώ θα μείνω έγκυος και δε με νοιάζει!!!!" Δεν σε πιάνει κάτι????? Ρε γαμώτο τί το θες το παιδί για να γλυτώσεις τη δουλειά??? Μην είσαι αχάριστη!! Υπάρχουν γυναίκες που προσπαθούν, πονάνε, ματώνουν για να κρατήσουν ένα αγγελούδι στην αγκαλίτσα τους κι εσύ??????

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω τα συμπεράσματα δικά σας. Συγχύστηκα και πάλι!!!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ? ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΣΚΟΥΡΗΝΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΙΝΙ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΤΟ ΘΕΛΑΜΕ. ΑΠΛΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΡΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ. ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ. ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΒΡΕΙ ΤΟ 2010 ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, απ' ότι είδα προκάλεσα θύελλα αντιδράσεων!!! Να ξεκαθαρίσω για άλλη μία φορά τη θέση μου. Δεν έχω τίποτα με τις κοπέλες που πιάνουν μωράκια με την πρώτη (να μην ξεχνάμε όπως προανέφερα οτι κι εγώ με την πρώτη έπιασα, άσχετα αν δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη). Απλά σε πιάνει το παράπονο όταν έχεις περάσει τόσα στη ζωή σου. Και δε μιλάω μόνο για το θέμα του να μείνω έγκυος. Είναι μεγάλη πίκρα να θές κάτι τόσο πολύ και να μην έρχεται. Σήμερα αδιαθέτησα και έκλαψα για άλλη μία φορά. Ξέρω δεν καταφέρνω τίποτα αλλά είναι το μόνο που μπορώ να κάνω για να μην τρελαθώ. Δεν πειράζει ο Θεός είναι μεγάλος, θα με λυπηθεί κάποτε κι εμένα.

Συγνώμη ειλικρινά αν προκάλεσα με το θέμα μου αλλά ήταν κάτι που ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Εύχομαι τα Χριστούγεννα ο Άγιος Βασίλης να θυμηθεί όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να κάνουν μωράκι και να τους κάνει το πιο πολύτιμο δώρο, ένα σποράκι στην κοιλίτσα τους!!!

Εμένα με ξέχασε.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤZOUTZOU μην αγχωνεσαι και μην απολογίσε. Δεν είναι κακό το να "ζηλεψεις" μια κοπέλα η οποία με το που αποφάσισε να μήνει εγκυος τα καταφερε με τη μια. Όσες δεν έχουν δυσκολευτεί δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτο.Το οτι ζηλεύουμε δεν σημαινει οτι δεν θέλουμε να ζυμβεί σε άλλες απλά οτι το θέλουμε ΚΑΙ για εμας. Το είχα νιώσει αρκετες φορές. Εγω προσπαθούσα 1 1/2 χρόνο ενω μια φίλη μου έμεινε κατα λάθος και μια ξαδερφη μου εμεινε στον πρώτο μήνα προσπαθειων. Χαρηκα και για τις δυο αλλα ηθελα και εγω.Δεν νομιζω οτι είναι κακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουτζου..δε συμφωνώ με το σκεπτικό σου αν και το καταλαβαίνω..καταλαβαίνω πως όταν προσπαθείς και παλευεις για ένα μωρό ίσως χωρίς να το συνειδητοποιείς σε ενοχλουν πράγματα που δε θα έπρεπε..δε θαμε ένοιαζε ποτέ ποιος είναι ο λογος που η άλλη αποφασίζει να κάνει παιδί..επειδή έτυχε να μείνει στον πρώτο μήνα δε σημαίνει και τ΄΄ιποτα το σπουδαίο...θα μπορουσε ναμην είχε μείνει και να αναλάμβανε τελικά τη δουλειά..θέλω να πω ότι μην γίνεσαι άνθρωπος που ζηλεύει αυτό που έχει ο άλλος..ξέρω πως ουτε καν το έχεις συνειδητοποιήσει όμως έτσ όπως το βλέπω εγώ το κάνεις..και μου είχε συμβεί εμένα όταν αναγκάστηκα να διακοψω την κύησή μου. Το ένιωσα και ήξερα πως έφταιγα εγώ και η εμπειρία που βίωσα..δε μου έφταιγε καμιά κοπέλα που χάιδευε την κοιλιά της..εγώ μέσα μου τις ζήλευα λες και μου έφταιγαν που περίμεναν μωρό..μίλησε με τον εαυτό σου και κάτσε να βρεις την προσωπική σου ευτυχία και μόνο!!Μην ασχολείσαι με το τι κάνει η κάθε γυναίκα και πόσο εύκολα μπορέι να πιάσει μωρό ακόμη και με το φιλί ας πουμε!! Μην κάθεσαι να κρίνεις την κάθε γυναίκα..δε σε αφορά..ουτε ο λόγος που η κάθε γυναίκα κάνει παιδί ουτε και τι θα κάνει με υτό αν δηλαδή αποφασίσει να το ρίξει ή όχι..εκείνη ξέρει τι θα κάνει στη ζωή της και δεν αφορά κανέναν παρα την ίδια..

Εσύ κοιτα τον εαυτό σου και τι σου δίνεται στη ζωή..ότι μπορεις να αλλάξεις και να βελτιώσεις κάνε το..βρες και εξάντλησε όλες τι πιθανότητες να αποκτήσεις μωράκι...ή θα βγεις νικήτρια ή χαμένη..δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι η ζωή..σου εύχομαι να βγεις νικήτρια και σύντομα να απολαμβάνεις τους καρπους των προσπαθειών σου (ένα λαχταριστό και αφράτο μωράκι!!:) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως επειδή αναφέρθηκε επίθεση στη Τζουτζου..εγώ δεν την είδα πουθενά..ίσα ίσα είδα καταόηση για τα συναισθήματά της..αλλά οι περισσότερες δε θεωρούμε σωστή τη στάση της γιατί απλά δε χρειάζεται να νιώθει έτσι..(συγγνώμη που γενικεύω λέγοντας<<οι περισσότερες>>..αν κάποια θεωρέι ότι λέω κάτι που δε την εκφράζει ας το ΄πεί..) και δεν μπορουμε απλώς να πουμε πως καλά κάνει που αισθάνεται έτσι..τουλάχιστον εγώ δε συμφωνώ..προτιμώ να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Πάντως επειδή αναφέρθηκε επίθεση στη Τζουτζου..εγώ δεν την είδα πουθενά..ίσα ίσα είδα καταόηση για τα συναισθήματά της..αλλά οι περισσότερες δε θεωρούμε σωστή τη στάση της γιατί απλά δε χρειάζεται να νιώθει έτσι..(συγγνώμη που γενικεύω λέγοντας<<οι περισσότερες>>..αν κάποια θεωρέι ότι λέω κάτι που δε την εκφράζει ας το ΄πεί..) και δεν μπορουμε απλώς να πουμε πως καλά κάνει που αισθάνεται έτσι..τουλάχιστον εγώ δε συμφωνώ..προτιμώ να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...

tirogaridaki mou polu sosti vlepo tin prothesi sou na theleis na les ta pragmata me to onoma tous. "προτιμώ να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη..."

Den sumfono omos me auto pou les oti diladi prepei na tis upovaloume emeis pos prepei na niothei kai an den sumfonoume me auto, prepei na tin katakrinoume. "αλλά οι περισσότερες δε θεωρούμε σωστή τη στάση της γιατί απλά δε χρειάζεται να νιώθει έτσi"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tzoutzou min apogoiteuesai, prospathise na vreis mesa sou tin dinami pou tha se kanei pali aisiodoksi.. Ta koritsia sto forum lene oti i psixologia einai poli sumantikos paragontas.. Mila me ton giatro sou ki an den se ikanopoiei, psakse na vreis kapoion kalytero kai prospathise na entopisete mazi ti riza tou provlimatos. Min xaneis allo xrono giati me tis epanalamvanomenes apotuxies, xaneis siga-siga ton eauto sou kai tin dunami sou. simera i epistimi exei proxorisei kai kanei thaumata!!!!Tha ta katafereis, tha to deis!!! Min xaneis to kouragio sou , perna irema tis giortes, pare dunami kai meta kinisou apofasistika!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ γλυκια μου , σιγουρα χαρηκες για αυτο το μωρακι που περιμενει η συναδελφος σου, αλλα η αναγκη σου για ενα δικο σου ειναι πιο μεγλαη και δεν μπορεις ν το εκφρασεις!

ο καθε ενας το βλεπει απο διαφορετικη οπτικη γωνια!

εγω επιασα αμεσως αλλα πολλες φορες θυμωνω για την αδικαι που συμβαινει στην ζωη!

τωρα βρισκομαι σε μια φαση που δεν μπορω να ξεσπασω , γιατι ειναι ενα θεμα που δεν με αφορα αμεσα αλλα με κανει να νοιωθω καπως....!

ο κουμπαρος μου εχει μια σχεση με ενα κοριτσακι 18 χρ. εδω και 3 μηνες, εμεινε εγκυος , η κοπελα ειναι απο την ρουμανια(δεν εχω κατι με αυτο)

ο κουμπαρος μου πανικοβληθηκε και με πηρε τηλ. να μου το πει.... ηθελε το τηλ του γυναικολογου μου....σημερα η κοπελα εκανε εκτρωση, ηταν η 2η μεσα σε 6 μηνες....πηρα τηλ να δω αν ολα πηγαν καλα και αφου κλεισαμε το τηλεφωνο με τον κουμπαρο , με πηρε τηλ η κουνιαδα μου η οποια ειναι παντρεμενη 7χρ κια μου ανακοινωσε οτι η πιθανοτητες να κανειπαιδι εινια ελαχιστες και αυτες μονο με εξωσωματικη(ο αντρας της δεν εχει καθολου σπερματοζωαρια και εκεινη εχει πολυκυστικες οωθηκες)

δεν ειναι αδικο αυτο?

η μια κανει 2 εκτρωσεις σε 6 μηνες και εναι 18 ετων αλλα ειναι οκ , σα να μην την εχει αγγιξει καθολου το θεμα

και η αλλη προσπαθει 7 χρ και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pebi πραγματικά ανατρίχιασα με αυτά που έγραψες. Να σου δίνεται ένα τέτοιο δώρο, μια τόσο μεγάλη ευλογία και να την απορρίπτεις όχι μια αλλά δύο φορές! Και να μην νοιώθεις και άσχημα με τον εαυτό σου. Υπάρχουν γυναίκες που αναγκάζονται να διακόψουν την κύηση τους για διάφορους λόγους υγείας και αυτό θα τους πονάει μια ζωή, όσα παιδιά και να κάνουν. Και ακόμη χειροτερά ζευγάρια που δυσκόλευονται να τεκνοποιήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αβα σαφώς και δεν προσπαθώ να επιβάλω τι πρέπει να νιώθει και τι όχι αλλά ουτε μπορώ να πω πως είναι πολύ όμορφο αυτό που νιώθει η Τζουτζου ή η κάθε Τζουτζου..το ένιωσα κι εγώ αλλά θεώρησα πως δεν έπρεπε να ζηλεύω την ευυχία της άλλης κι αυτό είναι το μήνυμα που θέλω να μεταφέρω. Να της πω ότι καλά κάνει...λίγο δύσκολο γιατί θα είναι ψέμα..ότι κατακρίνεις πάλι κάποιον λέγοντας ότι δε συμφωνουμε με αυτό που νιώθει πάλι δε θεωρώ ότι ισχυει κάτι τέτοιο..αν κατακρίνεις κάποιον τον κάνεις ταυτόχρονα να νιώθει και ενοχες και κάτι τέτοιο δεν ισχύει..καταλαβαίνω |(γιατί το έχω βιώσει )αυτο το συναίσθημα αλλά δεν το θεωρώ σωστό..δεν χρειάζεται γιατί πολύ απλά ποτέ δε θα είναι ευτυχισμένη η τζουτζου και η κάθε τζουτζου..δεν έχει νοημα να κοιτάμε με μισό μάτι αυτό που έχειο άλλος..ας δουμε τι έχουμε εμείς τελικά ΗΔΗ μέσα στην αγκαλιά μας..ξεχνάμε ότι και η υπαρξη ενός πάρα πολύ καλου συντρόφου είναι ένα υπέροχο δώρο που μας δίνει η ζωή..μην το ξεχνάμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου

με συγχωρεις αλλα θελει σκοτωμα ο κουμπαρος σου

μα δε ντρεπεται μεγαλος αντρας;

και καλα η μικρουλα τι θελει μαζι του;

και οι δυο τους δηλαδη δεν ριχνω το φτεξιμο μονο στον κουμπαρο σου

ρε παιδια ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ λεγεται το πουλανε και στα περιπτερα!!!!!!!

α ρε τι μυαλο κουβαλει ο κοσμος

τουλαχιστον εχει κλεισει τα 18 ειναι υπευθυνη για τις πραξεις της

γυριζω στο θεμα το προηγουμενο:

αφηστε για μενα τι θα λενε οι συναδελφοι μου

4 χρονια στη δουλεια με συμβασεις συνεχεια

μου κανουν αοριστου ενω ξερανε οτι παντρευομαι και μετα απο 5 μηνες μενω εγκυος

καλα θα με εχουν θαψει :laugh:

αλλα δεν το περιμεναμε γιατι κι εγω ειχα πολυκυστικες και μεγαλες κυστες και μαλλον θα χρειαζόταν να προσπαθησουμε αρκετο καιρο

τι να πεις τυχερα ειναι αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά marker μου το τί έχω ακούσει κι εγώ στη δουλειά δε λέγεται!!!Ακούστε να φρίξετε!!! Μετά από ένα πολύ σοβαρό χειρουργείο (έχω αναφερθεί σε προηγούμενο post) οι γιατροί μου απαγόρευσαν να μείνω έγκυος για ένα χρόνο. Όταν ξεκινήσαμε με τον αντρούλη μου να προσπαθούμε για μωράκι (ήμουνα καινούργια στο γραφείο λόγω απόσπασης, αλλά με πολλά χρόνια στην ίδια εταιρεία). Οι "παλαιότερες" στο γραφείο ήταν νιόπαντρες και οι κοπέλες λογικό ήταν να θέλουν να κάνουν μωράκι (τρείς ζωή να έχουν). Στην πορεία μένω έγκυος και στην έκτη εβδομάδα αποβάλλω. Μόλις γυρνάω στη δουλειά, προσπαθόντας να μαζέψω τα κομμάτια μου με πιάνουν και μου λένε κοίτα να δείς είσαι η τέταρτη στη σειρά για μείνεις έγκυος. Παθαίνω σόκ, δε λέω τίποτα. Μένει με το καλό έγκυος η μία κοπέλα, και με πιάνει η προϊσταμένη και μου λέει "κοίτα να δείς δε νομίζω να σκοπεύεις να μείνεις έγκυος τώρα?" Στις άλλες τίποτα διότι δεν είχαν εκφράσει δημόσια την επιθυμία τους. Παθαίνω δεύτερο σοκ. Και τα λόγια αυτά μου τα είπε μία γυναίκα που είχε ζήσει απ' ότι μου είπε τον πόνο της αποβολής. Να το βράσω!!!! Ώσπου παίρνω απόσπαση σε άλλο γραφείο μένει έγκυος η συνάδελφός μου και κολλητούλα μου "να είναι καλά την αγαπώ πολύ" και μου λέει ο προϊστάμενος. "Δώσε μου τουλάχιστον ένα εξάμηνο να γυρίσει η άλλη κοπέλα και μετά μείνε έγκυος". Εκεί ήταν που έπαθα το τρίτο σοκ.

Κουράστηκα βρε κορίτσια, εμένα με ρώτησε κανείς? Πως είμαι ψυχολογικά, που μου βάζεις το μαχαίρι στο λαιμό? Που μαζεύω κάθε μήνα τα κομμάτια μου? Που πρέπει να περιμένω όλο τους άλλους. Με σκέφτηκε κανείς? ΚΑΝΕΙΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο ανώμαλοι άνθρωποι. Που βρισκόμαστε ρε παιδιααααααααα!!!!!!! Θα τρέλαθώ με αυτα που μας λές. Και συγνωμη αλλα τι θα μπορούσαν να κάνουν αν έμενες εσυ κατευθείαν εγκυος. Σιγα μην τους πάρεις και την άδεια. Και οι προισταμενοι και οι συναδελφοι σου τραγικοί. Σου έυχομαι να μείνεις μόλις το θελήσεις και αστους να κουρευονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...