Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια σας παρακαλώ βοηθήστε με!


Recommended Posts

Ξεκινάω εξωσωματική,το μεγάλο πρωτόκολλο,και αρχίζω ενέσεις στις 25 Δεκεμβρίου.Μου έλεγε σήμερα ένας οικογενειακός μας φίλος ότι η γυναίκα του σχεδόν τρελλάθηκε από τις ορμόνες και ότι πειράχτηκαν τρομερά τα νεύρα της σε βαθμό που δεν μπορούσε να το ελέγξει;;;!!!Σε όσες έχετε πάρει ορμόνες συνέβησαν τέτοια πράγματα να χάνετε τον έλεγχο;;;Καταφοβήθηκα΄. Είμαι από φύση αγχώδης και νευρική,και σκέφτομαι πολύ και μερικές φορές στενοχωριέμαι και αγχώνομαι...δεν φαντάζομαι πια πως θα τα παίξω!Τι να πω...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!εγω εχω κανει 4 προσπαθειεσ.τισ 3με το μακρυ πρωτοκολο.και βεβαια δεν τρελαθηκα απο νευρα ή οτιδηποτε αλλο.μην ακουσ διαφορα και ανυσηχεισ αδικα.η θεραπεια δεν ειναι κατι το τρομερο.η αναμονη ειναι αυτη που σε τρελαινει περισσοτερο.σου ευχομαι καλη αρχη και να ειναι η πρωτη σου αλλα και τελευταια σου προσπαθεια.ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!

ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ Κ ΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσι. εγω δεν εχω κανει αλλα η αδελφη μου εχει κανει 3 φορες το μακρυ το προτοκολλο και δεν μπορω να πω οτι ειχε νευρα. ισα ισα που ηταν ηρεμη πολυ....μην ακους κανεναν.Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμια σχεση κοριτσακι μου...Μην σε πιανει πανικος,εγω μολις εκανα την πρωτη μου προσπαθεια δεν ειχα καμια παρενεργεια παρα το λιγο πρηξιμο απο τις ορμονες κατ τ'αλλα μια χαρα!!!

Η εξωσωματικη δεν εχει καμια σχεση ετσι οπως τη παρουσιαζουν για μενα τουλαχιστον..εγω ετσι το βιωσα και ας μην πετυχα με την πρωτη..

Σου ευχομαι να ναι η πρωτη κα τελευταια σου προσπαθεια...σκεψου θετικα και ολα θα πανε καλα!!!!

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ είστε πολύ γλυκές όλες!Κατερινάκι διάβαζα τι έγραφες στο ποστ με τα κορίτσια που ξεκινήσατε εξωσωματική και πραγματικά σε θαύμασα. Η επόμενη φορά θα είναι η δική σου χαρά,είμαι σίγουρη!!Χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας νιώθω πάντα λίγο καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyeore71 καλή επιτυχία σου εύχομαι κοπέλα μου!!!

Όσο για τα υπόλοιπα... Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Δεν έχω εμπειρία ούτε εγώ, αλλά ούτε και κάποια γνωστή μου.

Το αποτέλεσμα θα μετρήσει όμως. Προκειμένου μείνεις έγκυος, ε... ας έχεις και λίγα νεύρα παραπάνω. Ας κάνουν και λίγη υπομονή οι γύρω σου. Σε περίπτωση...λέμε τώρα... που ισχύει αυτό με τα νεύρα.

Και στην τελική μπορεί κατά τη διάρκεια της θεραπείας να μην έχεις και μόλις μείνεις έγκυος να φορτώσεις! Δεν είναι λίγες οι εγκυούλες που έχουν τρομερά νεύρα!

Όλα με το καλό αγάπη μου!!

Το μακρύ πρωτόκολλο τι είναι? Αν μου επιτρέπετε να ρωτάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EYEORE 71 ΚΑΣΛΗΜΕΡΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΠΡΟΣΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ. ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΟΡΜΟΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΝΕΥΡΑ, ΔΕΝ ΠΑΧΥΝΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΖΕ ΗΤΑΝ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ!!! ΑΠ'ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΟΣΤ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ, Ο ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην σου ευχομαι καλη επιτυχια...δεν εχω κανει ποτε και ουτε ειδικη ειμαι ..απλα πιστευω οτι αυτα που σου ειπαν ειναι βλακειες!σιγουρα οι ορμονες,απο οτι ξερω πριν και κατα τη διαρκεια της περιοδου,σε κανουν λιγο πιο νευρικη,αλλα οχι στο σημειο να σε τρελλλανουν!!!!η κοπελα αν οντως ευσταθουν αυτα που σου ειπε εκεινος ο αντρας θα ειχε και αλλα προβληματα κυριως ψυχολογικα η κοπελα απο αλλους λογους!!!για αυτο μην ακους το καθε ενα με το κοντο του και το μακρυ του γιατι και στη γυναικα του αυτα θα ελεγε και θα τη τρελλανε!!!κανε ομορφες σκεψεις και ολα θα πανε καλα!!!!! :P:P:P :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyeore71 έγραψε:

Ξεκινάω εξωσωματική,το μεγάλο πρωτόκολλο,και αρχίζω ενέσεις στις 25 Δεκεμβρίου.Μου έλεγε σήμερα ένας οικογενειακός μας φίλος ότι η γυναίκα του σχεδόν τρελλάθηκε από τις ορμόνες και ότι πειράχτηκαν τρομερά τα νεύρα της σε βαθμό που δεν μπορούσε να το ελέγξει;;;!!!Σε όσες έχετε πάρει ορμόνες συνέβησαν τέτοια πράγματα να χάνετε τον έλεγχο;;;Καταφοβήθηκα΄. Είμαι από φύση αγχώδης και νευρική,και σκέφτομαι πολύ και μερικές φορές στενοχωριέμαι και αγχώνομαι...δεν φαντάζομαι πια πως θα τα παίξω!Τι να πω...!

Noμιζω οτι αν σκεφτεσαι αυτα θα κανεις αυτο που λεμε αυθυποβολη και και θα αισθανεσαι ασχημα! Στο λεω γιατι ειμαι κι εγω αρρωστοφοβη και πολυ αγχωδης. Το εχω παθει με χαπια...Μολις διαβασα τις παρενεργειες αισθανομουν ακριβως οτι ειχα διαβασει...

Βεβαια σιγουρα η εξωσωματικη δεν ειναι ευκολο πραγμα σε εννοω απλα μην βαζεις με το μυαλο σου πραγματα και μην ακους κανενα. Κοιτα να κανεις το παιδακι σου κι αστους αλλους να λενε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια το μακρύ πρωτόκολλο από ότι κατάλαβα και εγώ είναι περισσότερες ημέρες ενέσεων, αναλόγως με τον οργανισμό μπορεί να διαρκέσει απο 3 εως 5 εβδομάδες και είναι πιο ελεγχόμενη δόση.Αντί για το μικρό πρωτόκολλο που είναι 12 μέρες περίπου με διπλές δόσεις,ή μεγάλες.Πάντως ευχαριστώ μου δίνετε κουράγιο!Αφήστε που τρέμω με τις ενέσεις σε καλό μου αλλά είμαι πολύ φοβισμένη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συγκεκριμένο θέμα με τα νεύρα το έχω συζητήσει και με μία φίλη μου που έκανε και εκείνη εξωσωματική. Εκείνη που είναι ήρεμος άνθρωπος είχε αρκετά νεύρα. Εγώ που είμαι νευρική δεν παρουσίασα κάτι τέτοιο. Πάντως δεν πιστεύω ότι έχουν να κάνουν με τα φάρμακα απλά είσαι ευαίσθητη τη περίοδο που παίρνεις τα φάρμακα από το στρες να τα καταφέρεις σωστά, να έχεις το αποτέλεσμα που πρέπει και να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyeore71 μην ακους χαζομαρες.τιποτα δεν παθαινεις απο τις ενεσεις.μονο λιγο πριξημο στην κοιλιτσα οταν εισαι πολυ κοντα στην ωοληψια.μερικοι ανθρωποι την τριχα την κανουν τροιχια.ετσι εγινε και με εμενα οταν ηταν να κανω σαλπιγγογραφια.μου ελεγε μια φιλη μου οτι θα ουρλιαζω απο τους πονους και οταν πηγα δεν καταλαβα ποτε τελειωσε.κουραγιο και υπομονη.καλη επιτυχια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyeore, μην ανησυχείς κι εγώ το μακρύ πρωτόκολλο έκανα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είχα κι εγώ τις αγωνίες μου σχετικά με τις παρενέργειες, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. Το άγχος το βίωσα περιμένοντας τα αποτελέσματα. Περισσότερα νεύρα είχε ο άνδρας μου παρά εγώ :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με τους συζύγους που αγχωνόνται το ξέρω καλά.Είναι απίστευτοι....Άλλος τρώει το αγγούρι και άλλος αγχώνεται.

!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΩΟΛΗΨΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ. ΕΙΜΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΞΕΣΠΙΕΜΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ. ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ, ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ! ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΕΥΡΑ, ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΞΕΑΓΧΩΝΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου! εγώ έκανα μακρό πρωτόκολλο το καλοκαίρι και δεν είχα καμία απολύτως παρενέργεια. Ούτε νεύρα, ούτε πάχυνα, ούτε πόνεσα, ούτε άλλαξε σε τίποτα η ζωή μου μέχρι την εμβρυομεταφορά. Μετά όπως είπαν και άλλες κοπέλες, υπάρχει το άγχος της αναμονής.

Οπωσδήποτε η όλη διαδικασία προκαλεί ένα άγχος - άλλωστε όσες έχουμε δυσκολευτεί με το θέμα, δεν το ΄΄εχουμε βιώσει αυτό κάθε φορά που περιμέναμε περίοδο;

Ομως, θα το λέω συνε΄χεια, η εξωσωματική ως διαδικασία είναι μυθοποιημένη και αυτό το βεβαιώνουν όλες όσες έχουν κάνει.

Οσο για τις ενέσεις: τις έτρεμα και εγώ, αλλά δεν είναι τίποτα πραγματικά. Είναι μικρούλες και το φάρμακο δεν πονάει - εγώ τώρα που είμαι έγκυος κάνω αντιπηκτικές - αυτές με πονάνε λίγο - το φάρμακο όχι το τρύπημα - οπότε, επειδή έχω μέτρο σύγκρισης σου λέω ότι της εξωσωματικής είναι από τις πιο ανώδυνες. Επίσης, μπορεί να σου τις κάνει οποιοσδήποτε, αρκεί να μην φοβάται. Εμένα μετά την πρώτη εβδομάδα μου τις έκανε ο άντρας μου και συνεχίζει ο κακομοίρης 5 μήνες τώρα λόγω των αντιπηκτικών που κάνω κάθε μέρα. Αν βρεις κι εσύ κάποιον συγγνή - φίλο να στις κάνει ξεμπέρδεψες και από το "άγχος" του φαρμακείου. Κα΄ποιες τις κάνουν και μόνες τους στον εαυτό τους - εγώ δεν ήμουν τόσο θαρραλέα.

Τέλος, το περί νεύρων στο είπε άντρας για τη γυναίκα του... Που ξέρεις αν αυτός ο άντρας ήταν σε θέση να κατανοήσει την πραγματική αιτία των νεύρων της ή αν ήταν αντικειμενικός; Μπορεί ακόμα και ο ίδιος να τα προκαλούσε. Μερικοί άντρες δεν είναι καθόλου συενργάσιμοι σε τέτοιες στιγμές και αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα, γιατί είναι βασικό να νιώθεις ότι με τον άντρα σου έχετε έναν κοινό στόχο και ότι είναι δίπλα σου, άσχετα αν δεν κάνει αυτός τις ενέσεις και την ωοληψία κλπ.

Πηγή άγχους άλλωστε είναι και η ίδια η εγκυμοσύνη και - υποθέτω ότι θα το επιβεβαιώσουν οι ήδη μαμάδες - η μητρότητα μετά! Αλλά θα είναι και τόσο ωραία όταν έρθει η στιγμή να κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλίτσα!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...