Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΦYΛΑΞOI!


Eleny2

Recommended Posts

Κοριτσια, μολις χτυπησε η πορτα!

Η κορη μου ετρεξε να ανοιξει και ευτηχως της ειπα οχι.

Πηγα απο το παραθυρο και ηταν μια κυρια μαυροφωρεμενη και πουλουσε εικονες!

Τις ειπα οτι δεν κραταω λεφτα και μου λεει"δεν πειραζει οτι εχεις ευχαρηστηση!"

Της ξαναλεω οτι δεν εχω και αυτη τα ιδια"δεν πηραζει οτι εχεις ευχαρηστηση"

Στο τελος πια, πηγα να κλεισω το παραθυρο και της λεεω οτι δεν κραταω χρηματα!

Κοριτσια αρχισε να λεει 'Ο θεος φιλαξει!

Για τ'ονομα του θεου!

κατεβαινε τις σκαλες και μονολογουσε!

Τις επεσε και μια εικονα!

Βρε κοριτσια, ελεος δηλαδη!

Δεν κρατουσα χρηματα!

Που να τ εβρισκα να της εδινα?

Στο φιναλε υποχρεωμενη ειμαι?

Τι κυρια θεοσεβουμενη ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά έκανες!!!και αμα ήταν καμμιά απατεώνισσα???ασε ρε...και με το παιδί μες το σπίτι!!!πρέπει να προσέχουμε πολύ σε ποιον ανοίγουμε την πόρτα μας και πρέπει να μαθαίνουμε το ίδιο και στα παιδιά μας!!καλα εκανες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια, δεν ηταν τα 2 ευρω που θα εδινα!(ασε που δεν κρατουσα), ηταν η επιμωνη της!

Της ειπα οτι δεν κραταω και αυτη εκει!

Με εκνευρησε και ο τροπος της που εφευγε!

Η αληθεια ειναι οτι με εκανε να νιωθω τυψεις!

Αλλα οπως λες και εσυ και αν ηταν καμια...

Α, πα, πα!

Χτυπησε κουδουνι και δεν περιμενε στην πορτα, πηγε απο την ανοιχτη μπαλοκονοπορτα!

Μετα μου΄λεει ο αντρας μου να την κλεινω και γελαω!

Ποιος να ερθει!

Να τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλό δεν έπρεπε να της μιλήσεις καθόλου καν να μην ασχοληθείς.....

Έχει γεμίσει ο τόπος γύφτισες που είναι ντυμένενς καλόγριες και βγαίνουν και κάνουν αυτά που κάνουν και καταριούνται κι όλας..

Εγώ λέω να μην ασχολούμαστε καθόλου είναι κρίμα Άγιες Μέρες να χαλάμε τις ωραίες μας στιγμές...

Απλά δεν ασχολούμαστε...

Να ανοίγουμε σε ανθρώπους και να δίνουμε λεφτά όσα έχει ο καθένας και αν έχει αλλά σε ανθρώπους που κόβουν αποδείξεις ή τουλάχιστον δεν φαίνονται κομπογιανίτες.... :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι παρομοιο ειχε γυνει πριν μερικα χρονια με μερικες καλογριες απο το μοναστηρι της Παναγιας της Τηνου. Δεν θελλω να επεκταθω στον διαλογο αλλα μου εκανε εντυπωση πως ανθρωπου που ασχολουνται με τον πνευματισμο ειχαν τελιες διαπραγμετευτικες ικανοτητες.

Και μου εκανε επισης εντυπωση- γατι τοτε ακομα πηγαινα σχολειο, η επιμονη τους να αγωρασουν.

Γενικα δεν ειμαι πολυ υπερ της εκκλισιας. Πηστευω στον θεο της αγαπης και πραγματι ειναι πολυ λιγοι αυτοι οι ιερωμενοι που εγιναν παπαδες γιατι αγαπουσαν και πιστευαν στον θεο. Το να ανακατευουν τον θεο σε απειλες καταρες κλπ επειδη δεν θελλειε ςβρε αδελφε να επικοινωνησεις με τον Θεο διαμεσω αυτων ειναι η μεγαλυτερη αμαρτια απόλες.

Να μην εχεις καθολου τυψεις. Δεν ειναι θεοσεβουμενη κυρια αυτη. Η θεοσεβουμενη δεν θα εβγενε παγανια να πουλησει εικονες.

Ενα θα σου πω, οταν βγηκαμε απο το μαιευτηριο επειδη ειχαμα τα προβληματα με την περοτυληξη του μωρου...με την ωτιτιδα κλπ, φωναξαμε εναν παπα να κανει μια ευχη. Πραγματι ηρθε και οχι μονο δεν ζητησε λευτα αλλα αρνιθηκε κατηγορηματικα να δεχτει εστω για να προσφερει στο συσυτιο. Μας ειπε αν θελετε ελατε οι ιδιοι στην εκκλισια, και δωστε στο συσιτιο οτι θελετε. Οταν δε πηγαμε για τον Σαραντισμο του μωρου....ο αλλος παπας εκτος του οτι τσατιστηκε που ηταν 3 μωρα που περιμεναν μια; χαρα τσεπωσε το 20 και εκανε γριματσα αποδοκιμασιας.

Γι'αυτο σου λεω, μην στεναχωριεσαι και πολυ!!! Αμαμ θες να αγορασειε εικονα,εαν θελεις οταν θελεις και οποια θελεις, πανε και αγορασε την. και μην δινεις σημασια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδια ετσι οπως εχουμε γινει δεν ειναι να ανοιγουμε σε κανεναν. Και μιας και εχεις και παιδι την πορτα να την εχεις παντα κλειδωμενη. Εμενα μου εχει ερθει και ενα e-mail που ελεγε οτι μια γριουλα κανει οτο-στοπ και οταν μπαινει μεσα στο αμαξι ειναι αντρας ο οποιος σκοτωνει και κλεβει....για τετοια ειμαστε...σε κανεναν δεν ανοιγω ποτε που δεν ξερω.α παπαπαπα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε ελενητσα μου τι καθεσαι κ στεναχωριεσαι καλε??????

καλα εκανες κ δ πηρες κ λεφτα να ειχες

κ καλα εκανες κ δ ανοιξες κουκλα μου

κατι τετοιες να πω την αληθεια μου τις φοβαμαι

μπορει να ηταν καμια τσιγγανα ντιμενη καλογρια

μια τετοια ηρθε στην δουλεια μου κ σονυ κ ντε να πουλισει τις εικονες

τι λες καλε που θα επερνα απο αυτες

βρε ουστττττττ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το ξαναλέω μην μπερδεύουμε τις καλόγριες με τις γύφτισες.....

Εγώ ποτέ μου δεν συνάντησα καμία καλόγρια ή κανέναν καλόφερο να βγει γύρα και να πουλάει πράγματα από μοναστήρι.....

Μόνο οι γύφτοι το κάνουν.....

Έλεος δηλαδή....

Δουλεύω σε μαγαζί 6 χρόνια έχουν δει τα μάτια μου πάρα πολλά από τρελούς παλαβούς χασυκλήδες κλπ μέχρι και γύφτισες που κάνουν τις καλόγριες...

Το μοναστήρι της Παναγίας Τήνου είναι αντρικό μοναστήρι δηλαδλη υπάρχουν καλόγεροι....

Όποια γυναικα ερθει και σας πει οτι ειναι καλογρια στο μοναστηρι της τηνου λεει απολυτα ψεμτα.... :blush:

Προσοχή γιατι αν μπουν στο σπιτι κι ολας κλέβουν

Ξέρω πολύ καλά έχω πάρα πολλές ιστοριες να σας πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου, χαιρομαι πολυ που ακουω και την δικια σου αποψη!

Πραγματικα δεν περιμενα να μου απαντησεις ετσι!

Κοριτσια εχεται δικιο!

Με εκανε ομως και ακομη νιωθω τυψεις! :(

Θα μπορουσα κατι να της δωσω!

Αλλα... φοβηθηκα η αληθεια!

Αληθεια Νικη δεν γυρνανε καλογριες να πουλησουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε......

Οι άνθρωποι που ζουν σε μοναστήρια δηλαδή καλόγεροι και καλόγριες δεν βγαίνουν ποτέ να κάνουν αυτή την δουλειά... βγαίνουν από το μαναστήρι μόνο όταν είναι να ψωνίσουν κάτι ή να κανονίσουν τα γραφειοκρατικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε μωρέ τώρα!Δεν το κατάλαβα!Και καλόγρια να ήταν δηλαδή,ήσουν υποχρεωμένη να δώσεις?

Συγνώμη αλλά εγώ μια χαρά τα πάω με την εκκλησία και ο παππούς μου ήταν παπάς,αλλά δεν έχω τέτοιες αντιλήψεις!

Αν θέλεις να προσφέρεις σε κάποιον ή στην εκκλησία πας μόνος σου

ΟΤΑΝ και όποτε/b] εσύ το νιώσεις!Δεν έρχεται η εκκλησία και σου χτυπά την πόρτα!

Κάτι τέτοια άτομα είναι που έχουν διώξει τον κόσμο από την εκκλησία!

Αν και να σου πω την αλήθεια πιστεύω οτι ήταν ζητιάνα.

Εμένα μια φορά μου έλεγε μια "καλή μου κοπέλα,να συγχωρεθούν τα πεθαμένα σου,να σαι ευτυχισμένη,πόνο να μη γνωρίσεις....κλπ"

ότι ευχή της ερχόταν στο μυαλό και όταν της είπα οτι δεν έχω να

της δώσω(ψέματα,απλά δεν ήθελα)άρχισε να με καταριεται!Αν είμαστε σοβαροί!!!!

Αμα θέλω εγώ να βοηθήσω κάποιον βρίσκω φτωχές οικογένειες και δίνω ότι θέλω δεν περιμένω ούτε τα Χριστούγεννα,ούτε τους τρίτους να

τα πάρουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..."Χριστός φυλάξοι" για ποιό λόγο? Επειδή δεν της έδωσες χρήματα?

σοβαρά σου είπε έτσι?:blink:

Βρε Ελενη μου τι στενοχωριέσαι; Αν νοιώθεις άσχημα που δεν έδωσες χρήματα στην γυναίκα αυτή (μεταξύ μας το ίδιο θα έκανα και γω),

πήγαινε και άναψε ένα κεράκι, άσε και κάτι παραπάνω στο παγκάρι,

πίστεψέ με τα χρήματα "θα πιάσουν τόπο" , να ΄σαι σίγουρη!

...και συ θα νοιώσεις καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα νευριασε!

Απο την ταραχη της της επεσε και η εικονα!

Ακομη το σκεφτομαι και εχω τυψεις!

Βαζουν την εικονα μπροστα και ζητανε χρηματα!

Βρε, Μπελ, λαθος το εγραψα το"χριστος φιλαξει?" :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα, ναι λάθος το έγραψες: "φυλάξοι"!!!!! Το "φ" είναι με ύψιλον και η κατάληξη με οι επειδή είναι ευκτική που εκφράζει ευχή (Χριστός φυλάξοι, πού τα θυμήθηκα αυτά βραδιάτικα;;; Χα χα χα χα)!!!!!!!!

Κι εγώ πιστεύω ότι όλοι αυτοί είναι απατεώνες. Σιγά μην ήταν θεοσεβούμενη κυρία!!!!!! Έτσι είναι οι θεοσεβούμενες κυρίες; Ψευτοκαλόγρια ή ψευτοζητιάνα. Μια φορά είχε έρθει σπίτι μου μία γυναίκα απ' την Ελλάδα (για κάποιο λόγο στην Κύπρο όλοι οι ζητιάνοι είναι εξ Ελλάδος), Μεγάλη Βδομάδα και πουλούσε σεμεδάκια και τέτοια. Μου έλεγε ότι ήταν από μετάξι, ενώ φαίνονταν ότι ήταν πλαστικά, ότι τα έφερε από μοναστήρι απ' την Ελλάδα, ότι θέλει λεφτά για να πάει στην Ελλάδα να κάνει εγχείρηση, τέτοια τρελά. Εγώ τότε ήμουν πολύ ψαρωμένη και δεν ήξερα να λέω όχι. Έτσι, τη ντράπηκα και της έδωσα 20 ευρώ για κάτι πλαστικά σεμεδάκια που δεν έκαναν ούτε 2!!!!!!!!! Το τι καζούρα έφαγα απ' τον αδελφό μου δε λέγεται!!!!!!! Από τότε δεν ανοίγω καν την πόρτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ νοιωθεις τυψεις για αυτο!!!!

Αν νοιωθεις οτι καποιος άνημπορος''

σου χτυπησε την πορτα και δεν τοβ βοηθησες

πηγαινε μια βολτα εξω και σιγουρα θα βρεις καποιον

αστεγο να καθεται σε καμια γωνιτσα....ΔΩΣΤΟΥ οσα

τα χρηματα που θες να πιασουν και τοπο...να φαει κατι

ο ανθρωπος...

Ετσι θα πιασουν τοπο τα χρηματα σου!

Ελεησε καποιον χωρις να το βλεπει ή να το ξερει

κανενας!

Μην μου στεναχωριεσαι....εχουν δικιο τα κοριτσια σε

οσα σου ειπαν!

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...