Μετάβαση σε περιεχόμενο

επαναγαλακτισμός χωρις προηγούμενη εδραίωση


Recommended Posts

Μετά από πολλά λάθη δικά μου και άλλων, κακών συγκυριών,... δεν θήλασα τη μικρή μου παρά μόνο 2 μέρες... Νόμιζα ότι μου κόπηκε το γάλα και σταμάτησα κάθε προσπάθεια. Στους 2 1/2 μήνες σκέφτηκα ότι ίσως μπορώ να κάνω κάτι με το μεγάλο λάθος μου... Ξεκίνησα προσπάθεια επαναγαλακτισμου... νοίκιασα θήλαστρο αλλα μετά από 2 εβδομάδες δε βγάζω παρά μόνο λίγες σταγόνες... Πιστεύετε ότι έχω ελπίδες? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου les rores!

Απ' όσο γνωρίζω υπάρχει πρωτόκολλο αντλήσεων. Το τηρείς?

Δεν ξέρω να σου πώ περισσότερα και δυστυχώς λείπει και η LaLa που σίγουρα γνωρίζει περισσότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εισαι διαθετημενη να λιωσεις στη κουραση..

γινετε αλλα θελει τρελη προσπαθεια...

κ μεγαλη υπομονη,,,,

διαβασε αυτα που λεει η αγλαια...

μακαρι αν σε βοηθησουμε κ μεις...

παντως προσπαθησε το...

να σου ζησει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω πολλα αλλα θα σου πω οτι ξερω!

Για να ξανακατεβει το γαλατακι σου θελεις τουλαχιστον 6 εβδομαδες!

Πρεπει να εχεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο δυπλης αντλησης και οι αντλησεις σου να ειναι για 10 λεπτα(ταυτοχρονα στα 2 στηθη) 10 αντλησεις την ημερα εκ των οποιων η μια να ειναι βραδυ(ξυμερωματα).

Το διαστημα των αντλησεων δεν πρεπει να ξεπερναει τις 4 ωρες!

Καλο ειναι καθε 2 ωρες!

Μην απογοητευεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχήν χαλάρωσε!

Πότε ξεκίνησες?

Σιγά σιγά...

Η Αγλαία δεν είναι στο μαμμυ.

Είναι σε άλλου φόρουμ.

Στειλ' της πμ να σε βοηθήσει.

Να μην έχεις τύψεις και ενοχές ηρέμησε!

Πάνω απ' όλα πρέπει να είσαι καλά ψυχολογικά! Και μετά όλα τα άλλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα..να σου πω..εγω ειχα το παιδι 1 βδομαδα στην μοναδα..δεν καταφερα να επαναγαλακτισω γιατι ειχα θεμα χειρουργειου στο στηθοσ..μιλησα με 1 συμβουλο θηλασμου και μου ειπε για τα βοτανα fenugreek.τα πηρα.αλλα δεν ειδα διαφορα λογω προβληματος μου.εχω ακουσει ομωσ οτι κανουν δουλεια..αυτα..εκανα και γω αντλησεις..την εβαζα στο στηθοσ..αλλα μπα..μετα απο 1 μηνα βγαζω 5-7 μλ τη φορα..αλλα εσυ θα μποεισ μαλλον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To πρόγραμμα με το θήλαστρο που έχω είναι στο περίπου:

3:30πμ 7πμ 9πμ 11πμ 12:30 =βάζω τη μικρή μόνο στο στήθος να κάνει θηλαστικές κινήσεις- πιπίλα από 10 λεπτά σε κάθε μαστό (αν θέλει) 2 μμ 3:30=βάζω τη μικρή μόνο στο στήθος να κάνει θηλαστικές κινήσεις- πιπίλα από 10 λεπτά σε κάθε μαστό(αν θέλει)αλλιώς θήλαστρο 5μμ 7μμ 9μμ 12μεσάνυχτα

Πιστεύεται ότι γίνεται κάτι με τη μικρή στο στήθος?

απο κούραση τη φαντάζεστε. Το βραδυνό είναι το χειρότερο (εγώ μόνη παρέα με το θήλαστρο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΩΣ ΒΑΣΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ 10 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 20 ΛΕΠΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ...ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΤΛΗΣΗ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 30ΓΡ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΗΜΕΡΑ 2 ΡΟΥΦΙΞΙΕΣ ΑΥΡΙ ΞΑΝΑ 2 ΜΕΘΑΥΡΙΟ 3 ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ...ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΚΕΨΟΥ...ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΑ ΣΤΗΘΗ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΥΠΟΛΛΕΙΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ Αλλο ΘΕΜΑ..ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχω παρα πολύ θέληση... δυνάμεις προσπαθω. Χρειάζομαι κάποιον να μου δίνει ελπίδα... να με παροτρύνει....να ήξερα κάποια που τα κατάφερε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερωτηση: Τη μαγιά μπύρας μπορω να την παίρνω απο τώρα παρόλο που έχω μόνο λίγες σταγόνες?

Ερωτηση: Το θήλαστρο πρέπει να το έχω στο τέρμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο σύνδεσμο θηλασμού απευθύνθηκες;

Πάντως, γιο να παίρνεις κουράγιο, σκέψου ότι υπάρχουν γυναίκες που κατάφεραν (με πολλή θέληση και προσπάθεια βέβαια) να θηλάσουν παιδιά που υιοθέτησαν! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικα και μπορεις!

αρχικα θα νοικιασεις ενα νοσοκομειακο θηλαστρο κατα προτιμηση 2πλης αντλησης για οικονομια χρονου!

να κανεις αντλησεις καθε 1,5 με 2 ωρες την ημερα και απαραιτητα μεσα στη νυχτα οπου εει μπορεις να αφησεις να περασει ως και το 4ωρο αλλα οχι παραπανω!

λογω το οτι το μωρο σου δεν θηλαζει δεν θα πρεπει να μετρας τον χρονο στο στηθος ως χρονο επαναγαλακτησμου!

αρχικα παιρνεις ενα μπλοκακι και ενα στυλο!

χρειαζεσαι [b]100 λεπτα αντληση απο τον καθε μαστο

δηλαδη 10 φορες απο 10 λεπτα η 8 φορες απο 13 λεπτα!

το συστημα 2πλης αντλησης σε βοηθα να το κανεις ταυτοχρονα και απο τα 2 στηθη. θα σε βοηθησει πολυ αν κατα την διαρκεια της αντλησης εχεις μια φωτογραφια του μωρου σου να κοιτας!

βλεπεις το στοχο και συνεχιζεις.......

θα σε βοηθησει και η μαγια μπυρας

δοσολογια: 7 ταμπλετες 3 φορες την ημερα

την παιρνεις για 2 εβδομαδες μετα κανεις μια παυση μιας εβδομαδας και συνεχιζεις παλι απο την αρχη(δηλ.2 εβδ. ναι, 1 εβδ.οχι)

η μαγια μπυρας απο μονη της χωρις αντληση και θηλσμο δεν κανει θαυματα! να το θυμασαι αυτο!

εκτος απο τις αντλησεις χρειαζεται και σαρκικη επαφη με το στηθος!

μπορει στην αρχη να μην το θελει αλλα σιγα σιγα θα συνηθησει

να κανετε πολλες αγκαλιες μαζι

να κανετε μπανιο μαζι

οταν θα ειναι χαλαρω και οχι πολυ νυσταγμενο η κουρασμενο

βαζε το στο στηθος

οχι στο στηθος οταν πειναει πολυ για δεν θα βρισκει γαλα κια θα εκνευριζεται με αποτελεσμα να κλαιει πιο πολυ!

οταν θα το βαζεις στο στηθος προσπαθησε να μην αποσπαται η προσοχη του, καλο θα ειναι να ειστε μονοι σε ενα ησυχο δωματιο!

οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε!

καλη συνεχεια!

δεν εισαι μονη... ειμαστε ολοι μαζι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι πολύ πεσμένη και δε μιλάω με κανέναν στο τηλέφωνο. Εχω θήλαστρο διπλής άντλησης .

σήμερα θήλαστρο: 4 πμ 7 8:30 11 12 μικρή 1:30μμ 3 μικρή και τώρα πάω πάλι θήλαστρο. Ως τώρα 5.Ελπίζω για άλλες 3-4 φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στήριξη χρειάζεσαι, υπομονή, καλή διάθεση και αντοχές. Μόλις καταφέρεις τις λίγες σταγόνες να τις κάνεις λίγα ml και μετά πλήρες γευμα, θα τα ξεχασεις όλα! Από εκεί που λιώνεις από την κούραση, θα λιώνεις από ευτυχία!

Κάποια στιγμή εκεί που θα είσαι χαλαρή και θα έχεις το παιδί στο στήθος για πιπίλα θα την ακούσεις να καταπίνει!

Προσπάθησε να φτιάξεις τη διάθεσή σου και να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις. Από τη στιγμή που ξεκίνησες επαναγαλακτισμό μη σκέφτεσαι την αποτυχία, αλλά την προσπάθεια!

Η Αγλαϊα δεν μπαίνει πια σε αυτό το φόρουμ.

Μπράβο σου που θες το καλύτερο για το μωρό σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοητεύεσαι.

Θέλει μεγάλη προσπάθεια αλλά μπορείς να τα καταφέρεις.

Πρασπάθησε να αντλείς 100 λεπτά από κάθε μαστό στο 24ωρο.

Εκτός από τη ώρα που βάζεις το μωρό στο στήθος.

Το ότι το μωρό κάθεται στο στήθος είναι πολύ καλό σημάδι.

Εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε.

Καλό θα ήταν να μιλούσες και με τον σύνδεσμο θηλασμού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου ακολούθησε τος συμβουλές που σου εδωσαν οι κοπέλες κ για ο,τι θελήσεις,εδώ είμαστε!να ξέρεις πως ειμαστε ολες μαζί σου σε αυτην την υπέροχη προσπάθεια που κάνεις!θα περιμενουμε καθε μερα με αγωνια τις εξελιξεις σας,αν κ ειμαι σιγουρη πως ολα θα πάνε καλά! :)

Αργώ αλήθεια υπάρχουν μητερες που καταφεραν να θηλάσουν μωρακια που υιοθέτησαν;;;;!απίστευτο!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LesRoses έγραψε:

Το θέμα είναι ότι έχω κολλήσει στις 2 σταγόνες!!! Αλλα ΕΠΙΜΕΝΩ!!!! :unsure:

Και πολύ καλά κάνεις.

Σιγά σιγά θα αυξηθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...