Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βαλτε τα στο πνευμα!


Recommended Posts

Τα Χριστουγεννα ειναι γιορτη χαρας για μεγαλους και μικρους!

Οι δρομοι, τα σπιτια, τα μαγαζια αυτον τον καιρο εχουν αλλαξει οψη!

Στο σπιτι η ατμοσφαιρα ειναι τοσο διαφορετικη απο αυτην των αλλων ημερων!

Τα παιδια περιμενουν τα χριστουγεννα με φανερη λαχταρα!

Ας τα βοηθησουμε να χαρουν αλλα ας μην τα αφησουμε μονο με τα συναισθηματα που η ατμοσφαιρα τους προκαλει!

Ας τα βοηθησουμε να νιωσουν το βαθυτερο νοημα που ειναι η αγαπη η ταπεινοφροσυνη, η θυσια!

1)Ας δωσουμε στο παιδι την ευκαιρια να κανει μια προσφορα αγαπης!

Μαζεψτε μαζι παιχνιδια και ρουχα που δεν χρειαζεται και πατε μια επισκεψη σε ενα ιδρυμα η σε μια φτωχη οικογενεια και χαρειστε τα!

2)Φτιαξτε καρτες και στειλτε τες σς αγαπημενα προσωπα.

3)Διαβαστε τους την γεννηση του Χριστου, εξηγοντας την με οσο ποιο απλα λογια μπορουμε δινοντας εμφαση στα σημεια εκεινα που δηλωνουν αγαπη, καλοσυνη.

4)Στολιστε το χριστουγεννιατικο δεντρο

5)Φτιαξτε κουραμπιεδες- μελομακαρονα

6)Μαθαιτε τα καλαντα

7)Παμε τα παιδια να κοινωνησουν, αφου τους εξηγησουμε την συμασια του μυστηριου

Ευχαριστω πολυ που μου δωσατε την ευκαιρια να πω μερικα πραγματα που εχω στο μυαλο μου!

Καθε ιδεα ευπροσδεχτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πολυ ωραιο το θεμα σου :):):) !!Αυτο σκεφτομαι πολλες φορες..πως θα καταφερνω να μαθω κ εγω στη μπουμπου μου(κ μελλοντικα..στα μπουμπουκια μου ,ελπιζω!!)να της περναω ολα αυτα τα ωραια μηνυματα κ τις παραδοσεις κ τις συνηθειες των διαφορων γιορτων,ημερων κλπ , οπως εκαναν κ σε μενα οι γονεις μου κ η γιαγια μου!Μακαρι να τα καταφερω τοσο καλα οσο εκεινοι, παρ'ολο που η εποχη μας εχει αλλαξει τοσο...

Βαλ'τε τα αγγελουδια στο βαθυτερο νοημα των ημερων!!Εμενα ειναι πολυ μικρουλα ακομα(5 μηνων),του χρονου θα καταλαβαινει περισσοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατινου ευχαριστουμε πολυ για τις ιδεες. Θα τις εφαρμοσω ολες του χρονου που ο μικρος θα καταλαβαινει δυο -τρια πραγματα. Αλλα καποια θα κανω φετος μπας και μπω εγω στο πνευμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

Η επισκεψη του Αγιου Βασιλη θα αφησει στα παιδια ευχαριστες αναμνησεις, προπαντων με τα δωρα του!

1) Φτιαχνουμε βασιλοπιτα, βαζουμε το λεγομενο φλουρι και εξηγουμε "γιατι βαζουμε το φλουρι"

2) Περιγραφουμε τον Αγιο Βασιλη και την προσφορα του στους φτωχους!

3) διχνουμε φωτογραφεις απο τον Αγιο Βασιλη και του λεμε την ιστορια με τους ταρανδους, το τζακι!

4) Περνουμε τηλεφωνο αγαπημενα προσωπα και λεμε τις ευχες μας!

5) Γραφουμε γραμμα στον Αγιο Βασιλη και του αφηνουμε την παραμονη ενα πιατακι με γλυκα και γαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζιφος κατινου μου!! Το δεντρο στο γραφειο ωραιο ωραιο πακεταριοσμενο καθετε και με περιμενει. Ολοι με ρωτανε ποτε θα στολισεις και ποτε θα στολισεις. Σημερα εφτιξα τις καρτες 500 τον αριθμο, εφηγαν με το παιδι για ταχυδρομειο. Παλη τζιφος. 500 Ευχες εγραψα. Με τετοιο overdose Και ακομα δεν ηρθε!!!

Το ΣΚ μαλλον θα στολισω το σπιτι...λεω μαλλον θα δουμε.

Παντος οι ιδεες σου πολυ ωραιες..αμα μεγαλωσει ο μπουλης μου θα τις εφαρμοσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά σε ποιον Άη Βασίλη αναφέρεσαι; Στον πραγματικό άγιο Βασίλειο ή στον καπιταλιστικό Άη Βασίλη; :P

Όταν ήμασταν παιδιά, μας έλεγαν ότι ο Άη Βασίλης ερχόταν απ' το τζάκι, και μια φορά που μου έφερε κουκλόσπιτο, το βρήκα έτοιμο, στημένο, και βρεγμένο, επειδή έξω έβρεχε, κι ο Άη Βασίλης δεν είχε ομπρέλα! Χα χα χαχα!!! Για τα παιδιά δε διαφωνώ να διατηρούμε αυτό το παραμύθι, αλλά όχι να εξαντλούνται τα Χριστούγεννα στον Άη Βασίλη, τα ξωτικά, τους ταράνδους και τα δώρα...

Ωραίες οι προτάσεις σου, (εκτός από τους ταράνδους!!!). Μ' αυτές μπορούμε να δώσουμε μια πιο σφαιρική και ολοκληρωμένη εικόνα. Πιστεύω ότι ορισμένα από αυτά που αναφέρεις θα πρέπει να τα κάνουμε ολόχρονα (π.χ. τα ρούχα στους φτωχούς) και να μη δίνουμε στα παιδιά το μήνυμα ότι όλα αυτά γίνονται μία φορά το χρόνο.

Και με το κατηχητικό που πήγαινα, αυτά κάναμε, κάθε Χριστούγεννα επισκέψεις σε νοσοκομείο και γηροκομεία, και μας λέγανε "όλο το χρόνο μας ξεχνάτε, και τώρα βαριόμαστε απ' τις πολλές επισκέψεις". Επειδή όλοι οι "φιλάρετοι σύνδεσμοι κυριών", τα κατηχητικά, οι πρόσκοποι, κ.λπ. τότε θυμούνταν να κάνουν τις φιλανθρωπίες τους.

Όσο για τα κάλαντα, είναι ένα πολύ ωραίο έθιμο που έχουμε, το οποίο έχει εκφυλιστεί. Εμάς τα κάλαντα πλέον έχουν αποκτήσει μια τρομερή μιζέρια. Ένα παιδάκι, συνήθως ρωσσοποντιάκι, ντυμένο Άη Βασίλης, έρχεται και λέει κάτι κακόφωνα και λειψά κάλαντα (1-2 στροφές το πολύ) και στη γωνία το περιμένει μια γιαγιά που παίρνει τις εισπράξεις. Εμείς πηγαίναμε πάντα με το κατηχητικό και λέγαμε τα κάλαντα, και ήταν από τις ωραιότερες εμπειρίες. Τα λεφτά εννοείται δεν τα κρατούσαμε εμείς, τα δίναμε σε οικογένειες που έχουν ανάγκη (όπως είπα και πριν, μόνο τα Χριστούγεννα έχουν ανάγκη!!). Μια φορά μάλιστα, είχαμε πάει σε ένα συνοικισμό και στο σπίτι ήταν μόνο μια γυναίκα, που μάλλον ήταν η καθαρίστρια, και μας είπε ότι δεν έχει λεφτά να μας δώσει, κι εμείς αρχικά κάναμε να φύγουμε, και μετά, αυτόματα γυρίσαμε όλες και της τα τραγουδήσαμε δωρεάν, προσφορά του καταστήματος!!! Αφήστε που πηγαίναμε απ' τα χαράματα, 7 το πρωί! Έτσι και μου κατέβουν εμένα τέτοια ώρα θα τους βρίσω, χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να γινω μαμα, συμφωνω με οσα λες και με θλιβει το γεγονος που στην εποχη μας τιποτα δεν θυμιζει απο τα παιδια μας χρονια!

Ο πατερας μου ηταν κατα το να γυριζω να λεω τα καλαντα γι'αυτο το εχω κανει μια φορα στην ζωη μου!

Το θεωρρουσε ζητιανια!

Προτεινα να μαθουν καλαντα και οχι να γυριζουν να τα πουνε!

Αναφερομαι και στους 2 αγιοβασιληδες!

Καλο εναι να μαθει το παιδι ποιος ηταν και ποια η προσφορα του!

Ο εμπορικος Αγιος Βασιλης ειναι ενα παραμυθι που αρεσει στα παιδια!

Αυτο το παραμυθι προτεινω!

Αλλοι γονεις μενουν στον εμπορικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! αναφερομαι για παιδακια απο 2 ετων

Τωρα γνωριζουν, μαθαινουν, θυμουνται!

Σε μεγαλυτερα παιδια σαφως λεμε διαφορετικα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...