Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμος κ στερεες..Τα κανω σωστα??


Recommended Posts

Φρανιτα, καλημερα!

Καταρχην θελω να σε ρωτησω!

Θελεις να αποθηλασεις?

Αν οχι, θα θηλαζεις πρωτα και μετα απο κανενα μισαωρο θα δινεις την στερεα τροφη!

Αν ναι, πρωτα θα ταϊζεις φαγητο και μετα θηλασμο!

Τα φρουτα ειναι απαραιτητα και γνωμη μου ειναι να του δινεις!

Βαζε περισσοτερη μπανανα που γλυκιζει!

Οσο φαει!

Το οτι πηρε 300 γραμμαρια ειναι παρα πολυ καλο!

Μετα τον 6 μηνα καπου εκει παιρνουν!

Για φαντασου καθε μηνα να επαιρναν ενα κιλο!!!Το οτι σου τρωει λιγο την νυχτα για 3 με 4 φορες γιατι σε ανυσηχει?

Εδω εμεις θελουμε να σταματησουμε το βραδυνο ξυπνημα!

Δεν εχει να πει τιποτα αυτο!

Θελει να σε μυρισει και αυτο κανει!

Πινει οσο γαλα χρειαζεται σε λιγο χρονικο διαστημα διοτι ο μπεμπης εχει μεγαλωσει και οι ρουφιξιες του ειναι μεγαλυτερες!

Ο γιατρος σου λεει βλακειες διοτι ο θηλασμος εκτος το οτι δεν ειναι μονο τροφη ειναι και η επαφη!

Ξυπναει πες του γιατι θελει την μανουλα!

Να αποφυγεις αυτην την βρομη που λες με το μηλο!

Εκτος του οτι μπορει να προκαλεσεις δυσκοιλιοτητα, καλυτερα ειναι τα φρεσκε φρουτα!

Μεχρι τον χρονο οι τροφες συμπληρωνουν τον θηλασμο!

Πρωτα να θηλαζεις και οσο τρωει μετα!

Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φρανιτα ενα παρομοιο θεμα θα εβαζα σημερα. Και ο δικος μου αρνειτε να φαει. Τρωει τα φρουτα αχλαδι μπανανα μονο προς το παρον...το μεσημερη τρωει το πολυ 5 κουταλιες χωρτοσπουπα- κρεας ακομα δεν ξεκινησαμε, στραβομουτσουνιαζει και δεν τη θελει- δεν τον πιεζω, το απογευμα το υποαλλεργικο ρυζαλευρο παλι με το ζορι 3-4 κουταλιες. Ολη την επομενη μερα γαλατακι της μαμας που αντλω και θηλασμος. Την νυχτα ξυπναει πολλες φορες. Αλλα εγω εχω κλαι το προβλημα οτι πλεων τοσο γαλα δεν μπορω να αντλησω, ηλπηζα να τρωει περισσοτερο φαγητο και λυγοτερο γαλα αλλα...

Το υποαλλεργικο σκονη- 3 δοκιμασαμε, 3 πεταξαμε δεν του αρεσε κανενα,

Να δουμε τι θα μας πουνε και οι αλλες κοπελες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκιμασε αλλα φρουτα. ΑΝ το αραιωνες με λιγω πορτοκαλι η μανταρινι...εμεις ακομα δεν μπορουμε να τα βαλλουμε αυτα λογω αλλεργιας. Αλλα η κατινου εχει δικιο. Το συμαντικοτερο ειναι να ποαιρνει αρκετο απο το γαλα σου. Εγω αν δεν δουλεβα και επρεπε να αντλω δεν θα αανισυχουσα τοσο για το αν θα φαει ποσοτητα φαγητου η φρουτων. Οσο φαει ...μετα γαλατακι της μαμας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, τα παιδακια σας ειναι μικρα ακομη!

Δεν ειναι ετοιμα να φανε!

Εδω της thuli ακομη δεν τρωει που ειναι 9,5 μηνων!

Δεν θελει πιεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!ΦΡΑΝΙΤΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ?ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙΤΗ ΝΥΧΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΑΝ ΠΙΠΙΛΑ.ΤΑ ΙΔΙΑ Μ'ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΙΤΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν βιαζομαι...ακομα τουλαχιστον...αλλα με τα χαπια μπυρας το μονο που καταφερα ειναι να επαναφερω την ποσοτητα γαλακτοε στην προ περιοδου κατασταση. Δηλαδη 3 μπουκαλακια των 180 την ημερα συν θηλασμος. Αλλα ο μικρος θελει περισσοτερο...και αφου δεν τρωε φαγητα...κλαυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Κοριτσια, τα παιδακια σας ειναι μικρα ακομη!

Δεν ειναι ετοιμα να φανε!

Εδω της thuli ακομη δεν τρωει που ειναι 9,5 μηνων!

Δεν θελει πιεση!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ετσι ειναι φρανιτα...

μια χαρα τρωει ο μικρος

εμενα που δε τρωει?

στο παιδικο τωρα αρχισε κ τρωει δειλα δειλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α!!! Φρανητα ανοιξες μεγα θεμα τωρα!!! Εμενα δε εχει βγαλει κανενα δοντι ακομα...αλλα μαλλον θα τα βγαλει ολα μαζι...τα βλεπω οτι κατεβαινουν. Το νυχτερινο ειναι πονεμενη ιστορια. Ξυπναει, πιπιλαει, θελει αγκαλια και κοιμαται. Ακομα και οταν τον παιρνω μαζι μας στο κρεβατι θελει αγκαλιτσα. Εγω βολτες και ψωνια μπορω να κατω μονο Παρασκευη η Σαββατο, γιατι τα γαλατα που εχω δεν τα χρειαζομαι την επομενη. Μονο γι'άυτο δεν ειμαι σκομα στο Δαφνι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα το Δαφνι ειναι στο δυπλανο νησακι!

Τι ειναι?

Ενα καραβακι και τσουπ! :laugh:

Φρανητα, καταλαβαινω!

Ειναι η αρχη και δυσκολη!

Αντε, πες τα φρουτα δεν τα τρωει!

Αφου στα αλλα γευματα ειστε μια χαρα?

Μονος του θα αντικαταστησει γευμα!

Και ξαναλεω!

Εμενα εχει αντικαταστησει γευματα εδω και 2 μηνες και θηλαζει ακομη!

Δεν σταματαει ετσι το γαλα!

Τουλαχιστον κατα την διαρκεια της ημερας 5 φορες θηλαζει!

Εξτρα το βραδυ!!!

Ανετα την αφηνω να παω καπου αν θελω!

Θα φαει το φαγητο της και αν ερθω, θα φαει εμενα! :laugh:

Thuli, πηγε παιδικο?

Για πες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ.ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.ΔΩΣΤΟΥ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ.ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ.ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ.ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΛΑ.ΧΑΛΑΡΩΣΕ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΜΠΡΙΖΩΣΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι πηγε...

εφαγε τη πρωτη μερα μισο μπολ κ τη επομενη σχεδον ολο..

σημερα θα δειξει..

αυριο ομως εχεται σαββατοκυριακο...π

παλι θα σφραγισει το στομα :pinch::pinch::pinch:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα το ξυπνηαμ ειναι ολα τα λευτα. Εχει μια διαθεση το σκατο. Μεσα στα χαμογελα και τα ναζι ξυπναει, και ολο παιχνιδακια θελει...και γλωσσα δε βαζει μεσα του. Εγω σαν το ζομπι να κουτουλαω για να τον ετοιμασω στη μανα μου και αυτος...!!! Αντε να δουμε ποτε θα φαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φρανίτα μου νομίζω πως μεχρι το χρόνο θα τρωει κομματάκια σιγα σιγα,ηδη όπως λες ξεκίνησε να βγαζει δοντάκια!!τώρα για να ξεκλέβεις λίγο χρόνο που θέλεις,γιατί δε νοικιαζεις καποιο νοσοκομειακο θηλαστρο,να αντλεις γαλατάκι κ να τον αφήνεις στη μαμα σου για λίγο;; ;) εγώ ετσι κάνω κ που κ που πινω κανενα καφεδακι με καμια φίλη κ τον κραταει ειτε ο αντρας μου,ειτε η μαμα μου,συνήθως όμως ο αντρούλης μου,κάθεται πιο καλά ο μικρος μαζί του!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

thouli έγραψε:

του πας εσυ το φαγητο ετοιμο? διοτι στη Δανια μαγειρευουν στο σταθμο (βιολογικα παρακαλω!!) και τους δινουν..Το προβλημα μου ομως ειναι οτι εκει δεν τα αλεθουν αλλα τα δινουν μικρα κομματια (κομματι καροτο, πατατα, μπανανα κλπ) και φοβαμαι διοτι ο μικρος τα τρωει ολα πουρε (ειναι 7 μηνων) και αν μεχρι να να χρονισει δε τρωει κομματια θα μου το πνιξουν το παιδι αν το παω...[/quote:1c4ag1mv]ναι εδω στη ελλαδα στους ιδιωτικουσ τουλαχιστον πας εσυ απο το σπιτι φαγητο..

κ γω του τα δινω κομματακια...

δινε απο τωρα φρανητα σιγα σιγα να μαθαινει. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δείτε λίγο εδώ:

http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm

και εδώ:http://ariadni144.wordpress.com/2009/11/12/%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82/

Από την εμπειρεία μου και αυτά που ξέρω λέω ότι δεν χρειάζεται ΚΑΘΟΛΟΥ άγχος για τις στερεές όσον αφορά σε τόσο μικρά μωράκια τα οποία θηλάζουν. Το μητρικό γάλα είναι η ιδανική και κύρια τροφή των μωρών για όλο τον πρώτο χρόνο. Τα περισσότερα μωράκια που ξέρω θηλάζουν/θήλασαν αποκλειστικά για οκτάμηνο τουλάχιστον και μετά..σιγά σιγά λίγο φαγητό. Και φυσικά το γάλα έχει περισσότερες θερμίδες από τα φρούτα και τα λαχανικά,..Η εισαγωγή των τροφών νωρίς καθιερώθηκε για τα παιδάκια που πίνουν υποκατάστατα μητρικού γάλατος..

Ένα σχετικό πολύ ωραίο βιβλίο είναι το " MY CHILD WON'T EAT" του Gonzales κάτι, ισπανού παιδίατρου. Έχει και απίστευτο γέλιο με μια ιστορία στο τέλος ειδικά!!..

Μην αγχώνεστε, τα μωράκια απολαμβάνουν το γαλατάκι της μαμάς και τους φτάνει για ΠΟΛΥ καιρό!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SAS KORITSIA.

EMEIS EIMASTE 13 IMERWN. I MPEMPOULA MOU

VRISKEI PIPILA TO STITHOS MOU TWRA TELEUTAIA KAI PSEUTOTRWEI.

TRAVAEI 2-3 ROUFIKSIES K KOIMATAI TI KSUPNAW KAI KLAIEI. MILAME GIA POLI

KLAMA.

ME EXEI STENAXWRISEI POLI AUTO.

OLO KLAIW.

ENW STIN ARXI DEN TO EKANE TWRA EINAI 2-3 MERES POU TO KANEI AUTO.

PARAGEILA THILASTRO. THA TO EXW SE LIGES WRES.

ME PONAEI TO STITHOS MOU APO TO GALA.

TI NA KANW ME TI MIKRI???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να την ξυπνας !

να της γαργαλας τις πατουσιτσες και τα αυτακια!

και να την βαζεις συνεχως στο στηθος!

το θηλαστρο δεν ειναι για την φαση που ειστε εσεις!

δεν εχει εδραιωθει ακομα η γαλουχια,

να εχετε πολυ σαρκικη επαφη!

γδυσε την και θηλαστε!

τα μωρακια δεν εχουν στανταρ αντιδρασεις , αλλαζουν μερα με την μερα!

ενδειξη αν σιτιζεται σωστα ειναι οι βρεγμενες πανες!

θα πρεπει να εχει 7-8 την ημερα!

στις 15 ημερες θα πρεπει να εχετε ανακτησει το βαρος γεννησης σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Άρια και να σου ζήσει το μπεμπάκι σου! :)

Γιατί κλαίς και στεναχωριέσαι καλέ?

Έτσι είναι στην αρχή.

Τα μωράκια αναζητούν συνέχεια το στήθος της μαμάς. Όταν θέλουν να κοιμηθούν ή για να ηρεμήσουν.

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και βάλε το παιδάκι στο στήθος όποτε το ζητάει.

Καταλαβαίνω πως είναι αρχή και κάπου η κούραση,το ξενύχτι σε έχουν κουράσει.

Το θήλαστρο τί το θέλεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρια, τα μωρακια μεχρι την ηλικια των 3 μηνων μπορει να ειναι κολλημενα στο στηθος σου!

Τοσο κανει να εδραιωθει η γαλουχια!

Τι σημαινεια αυτο!

Να σου παραγει την ποσοτητα που χρειαζεται!

Μετα την εδραιωση το στηθος σου θα παραγει τοσο γαλα οσο το μωρο χρειαζεται!

Θα σταματησουν και οι ατελειωτες ωρες θηλασμου και θα βρητε τον ρυθμο σας!

Ολλα αυτα μετα την εδραιωση!

Ως τοτε υπομωνη! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεγοντας εδραιωθε εννοω να παραγες οσο γαλα χρειαζεται το μωρο σου!

ισως να σταματησει να τρεχει απο το στηθος!

το θηλαστρο μπορει να φερει ασντιθετα αποτελεσματα!

πως θηλαζεις?

εναλλαξ η ενα στηθος ενα γευμα?

τα υπολοιπα αυρι το πρωι. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μονο νοσοκομειακο θηλαστρο μπορει να σε ανακουφησει τωρα . και λεω ανακουφησει γιατι δεν γινετε να αντικατατσησεις γευμα. Θα βγαλεις λιγω ισα ισα να ανακουφηστεις και να μην πονας. Μπορει αυτο το γαλατακι να της το δοσει καποιος για να κανεις ενα μπανακι η να κοιμηθεις λιγο. Αλλα το μωρο στο στηθος αν θελεις ναθηλασεις. Εμενα ειναι 6 μηνων και ακομα κολλιμενο ειναι. Και να φαντατεις οτι εω και τρεις μηνες αντλω 3 γευματα. Ποιο θηλαστρο πηρες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...