Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ....ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ.

ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΛΑΛ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΥΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ? ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ... ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΑΥΤΗ Η ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ!!!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ , ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ?

ΒΕΒΑΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ...ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣ ΞΕΣΗΚΩΘΩ ΤΣΑΜΠΑ..... :laugh: :silly: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καποιος βιαζεται.....................!!!!!!!!!!!!!!!χα χα χα χα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

για να δουμε δημητρουλα μου!!!!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν και δεν ξερω πως ειναι αυτη η διαδικασια μιας και γεννησα προωρα με καισαρικη ειλικρινα ζηλευω(με την καλη εννοια)οταν ακουω για συσπασεις και για την γλυκια αναμονη του ερχομου ενος μωρου.

σου ευχομαι με το καλο να υποδεχτεις την κορουλα σου και με εναν πονο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου δημητρα!!!! μιας και ειμαι μαμα 2 παιδιων και παω για το τριτο μπορω να σου πω και εγω τη γνωμη μου!!!

οσων αφορα την δικια μου( πρωτη )εγκυμοσυνη ειχα συσπασεις 2 μερες πριν!οχι συχνα αλλα καθε τοσο!! γεννησα σαββατο και οι συσπασεις για να σου δωσω να καταλαβεις ειχαν ξεκινησει απο την πεμπτη! ειδικα τη νυχτα πονουσα περισσοτερο-αλλα παλι σταματουσαν! πηγα στο γιατρο παρασκευη πρωι και αφου με εξετασε ειδε οτι ναι μεν ειχα συσπασεις αλλα δεν ειχα διαστολη!κιετσι εφυγα παλι! ολη την παρασκευη πονουσα παλι που-και που αλλα παλι τιποτα! το σαββατο το πρωι πονουσα αλλα λιγο περισσοτερο-! μετα το μεσημερακι πονουσα ολο και πιο πολυ και ειπα οτι αν οι πονοι γινουν πιο συχνοι θα παω στο νοσοκομειο!οντως.. οι πονοι εγιναν συχνοτεροι κιετσι ετοιμαστηκα για το νοσοκομειο! τελικα ... ειχε ερθει η ωρα!!! θα γεννουσα επιτελους!! με κρατησαν! μπηκα στο νοσοκομειο 8 και γεννησα 9¨15 ! πολυ γρηγορα!

και εσυ απο οτι φαινεται πλησιαζεις!!!! ειμαι σιγουρη οτι δε θα αργησεις πολυ να γεννησεις γιατι εχεις ηδη ξεκινησει τις συσπασεις! θα γεννησεις πολυ γρηγορα!

αντε με το καλοοοοοοο!!!ελπιζω να ειναι ετοιμη η βαλιτσα σου ε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"τρελοκοριτσιο" τι ωραίο όνομα?xaxaxaxaxaxaxaxa ;)

λες να γεννήσω γρήγορα e?μακάρι............................

και εγώ αυτό προσέχω να δω ποσο συχνές είναι ....

αλλα βλέπω ότι όσο περνάνε οι μέρες γίνονται ποιο πυκνές!!!!

άρα..........?????μάλλον θα γεννήσω μέσα στην εβοδομάδα!!!!!!!!

:silly: :silly: :silly:

γκρουσί μου άστα.............ανυπομονώ............. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δήμητρα 23 με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.Απο τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που κάνω η μαία μας έχει πει πως απο την στιγμή που αρχίζουν οι συσπάσεις δεν ήξερε να μας πει πότε έρχεται το μωράκι γιατί αυτό είναι σχετικό στην κάθε περίπτωση.Μια γνωστή μου πχ.πόναγε πολύ 12 μέρες πριν γεννήσει και μετά ο τοκετός της φάνηκες πολύ εύκολος!η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!με το καλό το μωράκι σου,άντε να πέρνουμε σειρά κορίτσια!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι τρελοκόριτσο το πρώτο μου παιδάκι είναι και περιμένω πως και πως!άντε βρε κορίτσια να αντικρύσουμε επιτέλους τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini και εσύ από την παρέα των χριστουγέννων e? δεν έτυχε να γνωριστούμε όμως!

πήγα πριν για ψώνια με το σύζυγο στο super market και κορίτσια κάποια στιγμή πονούσα παρα πολύ για μερικά δευτερόλεπτα....μετά όμως για κάνα μισάωρο τίποτα!τώρα έχω ελαφριές suspasoules....

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δημητρουλα μου τα εχουμε πει...εγω κοιλοποναω εδω και 5 μερες...(τωρα μολις με ξαναπιασανε οι πονοι)και ακομα τιποτα....δε ξερω τι να πω...το θεμα ειναι οτι ειμαστε στο μηνα μας και η λογικη λεει οτι μπορει να γεννησεις και τωρα αλλα μπορει και μετα απο μια βδομαδα...ειδωμεν...

με μισο πονο ευχομαι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra23 έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ....ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ.

ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4-5 ΜΕΡΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΛΑΛ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΥΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ? ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ... ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΑΥΤΗ Η ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ!!!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ , ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ?

ΒΕΒΑΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ...ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣ ΞΕΣΗΚΩΘΩ ΤΣΑΜΠΑ..... :laugh: :silly: :laugh:

Εαν νιωθεις συσπασεις και εχεις την αισθηση του τεντωματος σημαινει οτι σιγα σιγα το μωρο δινει την αντιστροφη μετρηση...συνηθως.

Εγω ειχα μια πολυ αστεια ιστορια τοκετου γιατι ειχα συσπασεις 3-4 μερες νωριτερα και νομιζα οτι ηταν απο το εντερο μου. :blink:

Ασε! Πηγα για καφε, εφαγα μεχρι και μακαρονια, ειδα ματς ποδοσφαιρικο και μετα οι πονοι γινοντουσαν εντονοι σα να κοβοταν η ανασα μου.

Τελικα μου ηρθε αιματακι και οι συσπασεις γινανε καθε 3 λεπτα.

Οποτε εφυγα για την κλινικη σουμπιτη!

Αχ τι μου θυμισες τωραααααααα!!!!!!

Σου ευχομαι με το καλο και να μην αγχωνεσαι καθολου...Απολαυσε την αναμονη θα τα θυμασαι και θα θελεις κι αλλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Δήμητρα!

Να σου πω την εμπειρία μου μιας και είναι σχετικά πρόσφατη.

Εγώ είχα πονάκια από τον 8ο γι αυτο και ξεκουραζόμουν συνέχεια, στον 9ο μπήκα με διαστολή 1 κι έτσι η αναμονή μου ξεκίνησε νωρίς νωρίς, είχα πόνους, πονάκια και κάθε λίγο νόμιζα πως γεννάω, αλλά ήταν ακανόνιστα κι όχι ανα τακτά χρονικά διαστήματα,η γιατρός μου έλεγε οτι πρόκειται για προπαρασκευαστικους πόνους,στις 38 εβδομάδες είχα διαστολή 3, είχε μαλακώσει και ο τράχηλος αλλά και πάλι τα πονάκια ήταν προπαρασκευαστικά, τελικά γέννησα στις 38 και 3 ημέρες, ευτυχώς νωρίτερα γιατί ο μπέμπης ήταν ήδη 3900.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ποτέ δεν ξέρεις, το σίγουρο είναι οτι πλησιάζεις στην φοβερή αυτή μέρα του τοκετού και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, με έναν πόνο που λένε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω... Πότε πέρασε ο καιρός κορίτσια και γεννάτε κιόλας;;;;

Στη μεγάλη οι συσπάσεις άρχισαν ξημερώματα Τρίτης, πήγα με έντονες συσπάσεις στο νοσοκομείο ξημερώματα Τετάρτης και τελικά γέννησα στις 08:50 την μανταμ, 2 μέρες πριν την ΠΗΤ μου.

Στην μικρή με έπιασαν οι πρώτοι πόνοι στις 17:30 και γεννήθηκε 12 ώρες μετά, ακριβώς στην ΠΗΤ μου. Βέβαια οι κανονικοί πόνοι άρχισαν 1,5 ώρα πριν γεννήσω. Το έφτυσα σαν κουκούτσι το παιδί!

Με το καλό να ζήσετε τη μαγεία του τοκετού!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου πέρασε ο καιρός... Εδώ να μου πεις έφτασε 4 μηνών ο δικός μου!!! Μου φαίνεται από τα λεγόμενα σου ότι η μπεμπούλα σου βιάζεται να σας δει!! Ο δικός μου... είχε αράξει εκεί μέσα στο σακουλάκι του και αν δεν κάναμε πρόκληση ακόμα εκεί θα ήταν!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Με το καλό σου εύχομαι και μ'έναν πόνο!!! Είναι ένα όνειρο!!! Απόλαυσε το!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτές οι συσπάσεις πόσο με ταλαιπώρησαν! Είχαν αρχίσει σιγά σιγά από τον 5ο και όσο πέρναγε ο καιρός χειροτέρευε η κατάσταση. Όταν μπήκα στο μήνα μου δεν μπορούσα να σταθώ ώρες-ώρες και ειδικά το βράδυ! Αυτό μου είχε πει ο γιατρός ήταν από την κούραση της ημέρας. Κι ενώ τους είχα πείσει όλους(!) ότι θα γένναγα νωρίτερα, γέννησα με πρόκληση την ΠΗΤ... Χα! Τους την έσκασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δήμητρα και εγώ στην παρέα των Χριστουγέννων ανήκω όντως!πως είσαι σήμερα πονάς ακόμα;;υπομονή σκέψου πως θα αντικρύσεις το μωράκι σου σε λίγο.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα με πιανανε συσπασεις καθε 10 λεπτα και κρατουσανε 1-2 ωρες και σταματουσαν περιπου 10 μερες πριν γεννησω. 2 νύχτες ημουν σιγουρη ότι γενναω μεχρι που με επερνε ο υπνος κααι ξυπνουσα εγγυος παλι :laugh:

Ειχα το σημαδι τοκετου που σου ερχεται 1-2 24ωρα πριν γεννησεις ή και την ιδια μερα (αυτή την πυχτή βλέννα που δεν την εχεις ξαναδει ως τοτε)

την Πεμπτη το βραδυ και καταλαβα οτι οπου ναναι γεννω (Φυσικα ημουν υποψιασμενη ηδη με τοσες συσπασεις , ημουν και 5 μερες μετα την ΠΗΤ)

Σαββατο βραδυ πάλι συσπασεις συχνες όταν επεσα για υπνο αλλά δεν εδινα σημασία γιατί είχα βαρεθει να ενθουσιαζομαι ότι γεννώ ωσπου φλαπ σπάνε τα νερά, και εκει αρχισε το πανηγυρι, οι πολύ ελαφριες και ανωδυνες συσπασουλες έγιναν 4 λεπτοι ΠΟΝΟΙ. Σε 5 ωριτσες κρατουσα αγγαλιτσα τη μικρουλα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια !!!

συγνώμη που καθυστέρησα να απαντησω αλλα με αυτα και μ'αυτα δεν πρόλαβα σχεδον!

Αν σας πω οτι οι συσπάσεις σταμάτησαν θα με πιστέψετε??????τι κουλο?

έχει 2 μέρες που είναι πολύ ήσυχα τα πράγματα! προχθές βέβαια με πιάσαν κατι ζαλαδες τρελλες!!!!! τώρα δεν ξέρω αν έχει σχέση και αυτο?? :blink:

γενικά πάντως νιώθω πονάκια αλλα οχι συσπασεων......νιώθω να νυστάζω τρελλά.....και μια απίστευτη βαρεμάρα :blush:

αχ αντε να γεννήσω να ζωντανέψουμε λίγο!!!!

ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές σας!!!!!! :silly:

:kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra 23 και εγώ καθόλου συσπάσεις δεν έχω!αφού αναρωτιέμαι πότε θα γεννήσω;τι να πω τα μωράκια μας δεν θέλουν να βγούν ακόμα χι,χι! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini μου μην αγχωνεσαι!! εγω και τα 2 παιδακια μου τα εκανα αφου εκλεισα και τον 9ο μηνα!!! στο πρωτο πηρα παραταση 5 μερες και στο δευτερο -4 μερες!! δεν ηθελαν να βγουν-εκανε και κρυο εξω.... χιχιχιχιχιχι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...