Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΚΙΑ..!!!!


GIORGIA

Recommended Posts

Κορίτσια σήμερα ειμαι χάλια ψυχολογικά!Η αδελφή μου μόλις ήρθε απ τον γιατρο και μας ειπε πως ο ανηψιος μου,που ειναι περιπου 4 ετων,πρεπει να κανει χειρουργειο με ολικη ναρκωση,γιατι εχει παθει "φιμωση" το πουλάκι του.

Ειναι επώδυνη επέμβαση κορίτσια?Γνωρίζει καμια να διαφωτίσει και μένα?

Οταν εγω ειχα ρωτησει την παιδίατρο αν πρεπει να ανεβοκατεβάζω το πετσάκι (οσο παει δηλαδη-δηλαδη καθολου) στο πουλακι του δικου μου που ειναι περιπου 10 μηνων...ειχε πει.."οχι δεν χρειαζεται..." και τωρα η αδελφη μου μου ειπε πως επρεπαι να του το καναμε απο μηνες πριν.Σ ενα γνωστο μας παιδακι(3 ετων),η παιδιατρος του το κατέβασε απότομα (το πετσάκι),με μια κινηση...το παιδι πονεσε πολυ κι απο τοτε δεν εχει αφησει κανέναν να το αγγίξει..ουτε την μανουλα του....Αισχος!

Τι ξερετε πανω στο θεμα αυτο βρε κορίτσια..Τα φωτα σας παρακαλώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΤΑΡΧΑΣ !

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΓΕΝΝ. ΟΡΓΑΝΑ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΟΥΛΑ ΡΟΥΤΙΝΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ , ΟΥΤΕ ΕΠΙΠΟΝΟ .

ΟΛΑ ΚΑΛΑ 8Α ΠΑΝΕ , ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω ρε γαμώτο...

Η αδελφή μου, του είχε σπάσει το πετσάκι, από 5 μηνών περίπου.

Του το ανεβοκατέβαζε όταν τον έκανε μπάνιο με το νερό και ο ανηψιός μου, δεν κατάλαβε τίποτα !!!.

Τώρα όσο αφορά τον γιό μου (4 μηνών), ρώτησα προχθές την παιδίατρο και μου είπε όχι ακόμη...

Δεν ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επεμβαση δενειναι τιποτα- ειχε κανει ενας ξαδελφος μου. Το μονο μανικη ειναι η ναρκωση στο μωρο. και εμας η παιδιατρος ειπε να μην το πειραζουμε, οταν πηγαμε στο ραντευου των εξι μηνων το ειδε λεει παμε μια χαρα δεν χρειαζετε πειραγμα. Παντως ο καθε γιατρος κανει τα δικατου σε αυτες τις περιτωσεις. Το μονο που ειναι σηγουρο οτι εμεις δεν το πειραζουμε αλλα και οτι δεν γινετε αποτομα.

Παντως η επεμβαση ειναι απλη μην ανισυχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο παιδίατρος μου είπε να μην ασχολούμαι όταν τον ρώτησα γι' αυτό το θέμα... :angry: Αλλά το άκουσα και από άλλες μαμάδες αυτό και φοβάμαι πολύ. Θα τον ξαναρωτήσω αν είναι να του το ανεβοκατεβάζω... Δεν είναι τίποτα βέβαια αλλά δεν κατάλαβα το λόγο που ένα μωράκι να υποστεί την ταλαιπωρία και ειδικά την νάρκωση ενός χειρουργείου :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει να βαζω μετα το μπανιο λιγο baby oil και να το ατεβαζω ισα ισα μεχρι εκει που παει... απο 4 μηνων ξεκινησα... αυτο με τον καιρο μαλακωσε και εγινε ελαστικο και 6 μηνων η παιδιατρος του το κατεβασε... συνεχισα να το κανω μεχρι 1 ετους καθε μερα... τωρα πια δεν εχει προβλημα... ειναι ενταξει, αλλα που και που το κανω για σιγουρια...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΤΑΡΧΑΣ !

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΓΕΝΝ. ΟΡΓΑΝΑ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΟΥΛΑ ΡΟΥΤΙΝΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ , ΟΥΤΕ ΕΠΙΠΟΝΟ .

ΟΛΑ ΚΑΛΑ 8Α ΠΑΝΕ , ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ! ;)

Ακριβώς τα ίδια γνωρίζω και εγώ,οτι πλεόν δεν πειράζουμε καθόλου εκει!

Δεν είναι τίποτα, καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργια μου δεν βγαζεις ακρη με αυτα! Ο καθενας λεει τα δικα του! Εγω στον δικο μου του το κατεβαζω οταν κανουμε μπανακι. Ειναι 3,5 ετων. Τα ιδια με τη Μαρινα εκανα και εγω. Παντως η επεμβαση ειναι ρουτινας αλλα οσο να ναι ειναι χειρουργείο. Ο ανιψιός μου οσο του το κατέβαζε η μανα του ηταν μια χαρα. Οταν πια εφτασε σε ηλικια που μπορουσε να το κανει μονος του το αμέλησε με αποτελεσμα να παθει φίμωση στα 9 του χρόνια. Μην ανησυχείτε ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα η παιδιατρος μου ειπε να μην το

πειραζω παρα μονο οταν σταθει μονο του στο μπανιο.

Οταν γεννησα ειπαμε στον γυναικολογο να

κοψει το χαλιναρι αλλα ειπε οτι ητν δουλεια του παιδιατρου/

Ο δε παιδιατρος ειπε οτι ειναι δουλεια του γυναικολογου!

Βρες ακρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΠΩΣ 8Α ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ!!!

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΙΕΥΘΗΝΤΡΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΟΠΟΤΕ Κ ΑΥΤΗ ;) ΚΑΤΙ 8Α ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KΙ ΕΜΈΝΑ ΜΟΥ ΕΊΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΕΙΡΆΞΩ ΤΊΠΟΤΑ.

ΑΠΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ,ΤΟΥ ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤ ΑΛΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητές Μητέρες

Χαίρομαι που οι περισσότερες είστε σωστά ενημερωμένες πάνω σε ένα τόσο συχνό θέμα. Πράγματι η νεογνική φίμωση αποτελεί ένα φυσιολογικό στάδιο στην ανάπτυξη των έξω γεννητικών οργάνων των παιδιών. Δεν πρέπει να ταυτίζεται με την παθολογική φίμωση της μεγαλύτερης ηλικίας συχνότερη μετά τα 5 έτη. Η σύγχρονη πρακτική δεν επιτρέπει οποιαδήποτε παρέμβαση με σκοπό την αποκάλυψη τουλάχιστον για τα πρώτα 3 χρόνια. Είναι γεγονός επίσης ότι τα περισσότερα αγόρια αποκαλύπτουν αυτόματα και ανώδυνα την βάλανό τους μέχρι αυτή την ηλικία. Ενημερωθείτε διαβάζοντας το http://healthsites.in.gr/imarinopulos/page_GREEK_2.htm

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατρέ καλημέρα κι ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Αν και μητέρα κοριτσιου, παρακολουθώ το θέμα γιατί ενδεχομένως στο μέλλον να μου χρειαστεί..

Συγνώμη που θα βγω εκτός θέματος αλλά μιας και σας πέτυχα σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που κλείνει λίγο ο κόλπος του κοριτσιού. Τι κάνουμε? Πως το ανοίγουμε στο σπίτι? Ο ένας γιατρός μας είπε με μπατονέτα και βαζελίνη, ο άλλος απλά πιάνοντας τα χειλάκια και τραβώντας τα απαλά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !ΙΦΙΓΕΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΧΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ !!Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!! ΑΠΛΑ ΠΡΟΝΟΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΛΑΚΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ BABY OIL ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΜΒΑΚΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ!!ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑΔΙΑ ΠΟΥ ΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΠΙΠΑΚΙ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΑΣ!!!ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΛΕΓΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΔΗΛΗΑΔΗ!!ΜΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος μου να του βαζω λιγο λαδακι και να το κατεβαζω λιγακι οσο παει δηλαδη και σε καθε επισκεψη το εβλεπε και εκεινη.

ετσι μετα απο το μπανακι του βαζω λαδακι και το κατεβαζω λιγακι ισα ισα να καθαριζω λιγο κατι ασπρακια που πιανει γυρω γυρω

η παιδιατρος μου εδωσε οταν εγινε 14 μηνων μια αλοιφη και του εβαλα

και απο τοτε κατεβαινει πιο ευκολα.

τι να πω καθε γιατρος λεει τα δικα του εγω θυμαμαι παντως ενα παιδακι που φερανε και του ειχε γινει κατακοκκινο και ειχε πρηστει δεν μπορουσε ουτε τσισα του να κανει το μωρο ποναγε και αυτο γιατι δεν το ειχε καθαρισει ποτε το πουλακι του

λετε να ετυχε? να ηταν απλα ενα περιστατικο? τι να πω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω προβληματιστεί με αυτά που γράφετε & κυρίως τη γνώμη του γιατρού γιατί εγώ σε όσα παραδείγματα γνωστών ξέρω που άργησαν να το κατεβάσουν οι παδίατροι είχαν προβλήματα ..

Εμένα η γιατρός χωρίς να της πω κάτι μόνη της οταν έγινε 2 μηνών του το κατέβασε πολύ απαλά & τώρα στους 3 μήνες το έκανε πάλι.. Τον ενόχλησε πολύ λίγο & δεν έκλαψε.

Ο κάθε γιατρός έχει διαφορετική γνώμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ..ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΑΓΑ ΣΤΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΕΡΙΚΟΙ ΛΕΝΕ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΧΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ,ΓΙΑΤΙ?ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΕΝΩ ΤΟ "ΠΙΠΙ" ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΤΖΕΛ ΣΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΦΙΜΟΣΙΝ ΚΑΙ ΣΤΟ 2 ΜΗΝΑ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΘΕ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟ ΤΡΑΒΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΥΘΕΙ ΚΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΕΝΩ ΜΩΡΟ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνίτσα μέχρι 6-7 μηνών την έκανα εγώ στο σπίτι με βαζελίνη, 2-3 φορές την εβδομάδα. Έκλεινε πολύ γρήγορα.

Μετά από τον 7ο μήνα σταμάτησε. Σταμάτησα κι εγώ να την ελέγχω τόσο σχολαστικά.

Στο χρόνο που την πήγα στον παιδίατρο της το άνοιξε αυτός. Λίγο ακόμα και θα είχε κλείσει εντελώς!

Τώρα που αλλάξαμε πόλη και παιδίατρο, ρώτησα τον καινούργιο και μου είπε να το κάνω μαλακά με το χέρι μόνο. Δεν το κάνω, αλλά και δε βλέπω να κλείνει άλλο. Μου είχανε πει λόγω ορμονικής ανεπάρκειας θα το παθαίνει αυτό μέχρι το χρόνο. Είναι σχεδόν 15,5 μηνών και ακόμα κλείνει, αλλά όχι τόσο γρήγορα! Άσε που αρχίζει να καταλαβαίνει και με το που της ανοίγω τα πόδια με κλωτσάει και γίνεται μάχη!

Να δούμε τι θα πει και ο γιατρός!

Ευχαριστώ πάντως!

Φιλιά στην μπουμπούκα σου! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Γιατρέ καλημέρα κι ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Αν και μητέρα κοριτσιου, παρακολουθώ το θέμα γιατί ενδεχομένως στο μέλλον να μου χρειαστεί..

Συγνώμη που θα βγω εκτός θέματος αλλά μιας και σας πέτυχα σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που κλείνει λίγο ο κόλπος του κοριτσιού. Τι κάνουμε? Πως το ανοίγουμε στο σπίτι? Ο ένας γιατρός μας είπε με μπατονέτα και βαζελίνη, ο άλλος απλά πιάνοντας τα χειλάκια και τραβώντας τα απαλά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αγαπητή Ifigeneia

Η ερώτησή σου είναι σχετική με το θέμα αφού είναι το αντίστοιχο των βαλανοποσθικών συμφύσεων στα κορίτσια.

Εάν η οικογένεια είναι θορυβημένη και οι συμφύσεις των μικρών χειλέων είναι καθολικές τότε λύνονται ανώδυνα στο ιατρείο διαχωρίζοντάς τες προσεκτικά και ατραυματικά με ουρηθρικό κηρίο.

Εάν είναι τμηματικές τότε πείθουμε τις μητέρες απλά να περιμένουν να λυθούν μόνες τους προεφηβικά και να αποφεύγουν τα αφρομπάνια που ερεθίζουν τον κολπικό βλεννογόνο και επιφέρουν κολπίτιδα με επακόλουθο συμφύσεις.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κοριτσια ο γιατρος μου ειπε μολις χρονισει το παιδι θα τον πειραξει,εκανε μια προσπαθεια αλλα ματωσε :( και μου ειπε να μην το πειραξω. :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμάς μας είπε στο μπανιο οταν κάνουμε λιγο να το κατεβαζουμε όσο πάει για να πλυθεί καλά αυτό το κάνουμε από 8 μηνών!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξερω πως ο καθε γιατρος λεει τα δικα του...τον αδερφο μου θυμαμαι 1 χρονων,του το κατεβασε ο γιατρος,αλλα χρειαζονται επεμβαση,που δεν ειναι τιποτα,μην αγχωνεστε με απλα πραγματα!ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"ιμαρινοπουλος" έγραψε:

Αγαπητή Ιφιγένεια

Η ερώτησή σου είναι σχετική με το θέμα αφού είναι το αντίστοιχο των βαλανοποσθικών συμφύσεων στα κορίτσια.

Εάν η οικογένεια είναι θορυβημένη και οι συμφύσεις των μικρών χειλέων είναι καθολικές τότε λύνονται ανώδυνα στο ιατρείο διαχωρίζοντάς τες προσεκτικά και ατραυματικά με ουρηθρικό κηρίο.

Εάν είναι τμηματικές τότε πείθουμε τις μητέρες απλά να περιμένουν να λυθούν μόνες τους προεφηβικά και να αποφεύγουν τα αφρομπάνια που ερεθίζουν τον κολπικό βλεννογόνο και επιφέρουν κολπίτιδα με επακόλουθο συμφύσεις.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Ευχαριστώ πολύ γιατρε!

Με τι συνιστάτε να πλένουμε την ευαίσθητη περιοχή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

imarinopulos έγραψε:

Αγαπητές Μητέρες

Χαίρομαι που οι περισσότερες είστε σωστά ενημερωμένες πάνω σε ένα τόσο συχνό θέμα. Πράγματι η νεογνική φίμωση αποτελεί ένα φυσιολογικό στάδιο στην ανάπτυξη των έξω γεννητικών οργάνων των παιδιών. Δεν πρέπει να ταυτίζεται με την παθολογική φίμωση της μεγαλύτερης ηλικίας συχνότερη μετά τα 5 έτη. Η σύγχρονη πρακτική δεν επιτρέπει οποιαδήποτε παρέμβαση με σκοπό την αποκάλυψη τουλάχιστον για τα πρώτα 3 χρόνια. Είναι γεγονός επίσης ότι τα περισσότερα αγόρια αποκαλύπτουν αυτόματα και ανώδυνα την βάλανό τους μέχρι αυτή την ηλικία. Ενημερωθείτε διαβάζοντας το http://healthsites.in.gr/imarinopulos/page_GREEK_2.htm

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Γιατρε καλησπερα...!!!

Εμενα η παιδιατρος μας, μου ειπε να βαζω λιγο λαδακι (baby oil) και να το κατεβαζω λιγο, ισα ισα να φαινεται το κεφαλακι, και εκεινη μετα απο λιγο καιρο το κατεβασε μεχρι τη βαλανο και μου ειπε οτι ειναι ενταξει και δεν θα εχει το παιδι προβλημα... τωρα κι'εγω μεχρι εκει το κατεβαζω που και που, να φανει δηλαδη ολοκληρο το κεφαλακι, και μετα το ξανακλεινω... υπαρχει φοβος να παθει κατι το παιδι; Ρωταω γιατι ειδα οτι εσεις προτεινετε να μην το πειραζουμε...!!!

Υ.γ. Δεν νιωθει πονο, αλλα καταλαβαινω οτι τον ψιλοενοχλει και γελαει...!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...